Landbouw wordt natuur in de Scherpenissepolder Een duivel in een wijwatervat Grond te duur voor opvolgers PZC buitengebied Postbezorging rond kerst en nieuwjaar. 31 woensdag 22 december 1999 door Rolf Bosboom Over pakweg tien jaar moet het een prachtig natuurgebied zijn. Dan wordt de Scherpenissepolder op Tholen, volgens het ideaalbeeld, gekenmerkt door een grote verscheidenheid aan flora en is het gebied van groot belang als broedplaats voor vogels van allerlei pluimage en als overwinteringsoord voor ganzen. Volgend jaar maakt de Dienst Landelijk Gebied een begin gemaakt met de natuurontwikkeling. Een deel van de polder ten zuiden van Scherpenisse wordt in het kader van het Natuurbeleidsplan en de landinrichting Poortvliet omgevormd van landbouw- tot natuurgebied. Het gaat om het deel ten zuiden van de hoofdwatergang, grenzend aan de Oosterschelde en ruim 170 hectare groot. Twee boerderijen in het gebied blijven behouden en vormen in de toekomst een 'landbouwenclave' binnen het natuurgebied. Maatregelen De belangrijkste maatregelen is het terug laten keren van de natuurlijke invloed van het Oosterscheldebekken op de oudlandpolder. Nu zorgt drainage ervoor dat de zoute kwel, die onder de dijk door de polder instroomt, grotendeels wordt weggevangen. Daardoor en door het lage waterpeil in de polder blijft de zoutvegetatie beperkt tot de slootkanten en de karrevelden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ben Jansen De Scherpenissepolder, oostelijk van de Platteweg. foto's Janne Wolterbeek Door de drainage te verstoren, de kavelsloten te dempen en het waterpeil te verhogen en zijn natuurlijke ritme te laten volgen (hoog in de winter, laag in de zomer) moet een geleidelijke overgang ontstaan van zout buitendijks via brak naar plaatselijk zoet binnendijks. Daardoor kan de zoute kwel weer Advertentie Op T en 2' kerstdag en op en 2 januari zal er géén postbezorging plaatsvinden. Zowel op 2' kerstdag als op 2 januari worden de brievenbussen gewoon gelicht. De laatste buslichting voor Kerstmis is op vrijdag 24 december om 15.00 uur; de eerste postbezorging na kerst is op maandag 27 december. De laatste buslichting voor nieuwjaar is op vrijdag 31 december om 12.30 uur; de eerste postbezorging na nieuwjaar is op maandag 3 januari. Houdt u er rekening mee dat uw post er vanwege de feestdagen wat langer over kan doen dan u normaal gewend bent. Let op: rouwbrieven. Heeft u rouwbrieven of zakelijke post te versturen, stopt u deze dan niet in de rode brievenbus. Van maandag tot en met vrijdag kunt u uw rouwbrieven (bij voorkeur in de speciale verzamelenvelop) en natio nale en internationale zakelijke correspondentie afgeven op het postkantoor. Op 2' kerstdag en op 2 januari worden uw rouwbrieven (bij voorkeur in de speciale verzamelenvelop) gratis bij u thuis opgehaald. U kunt op ic en 2' kerstdag en op 1 en 2 januari van 9.30 tot 16.00 uur bellen met de speciale Klantenservicelijn: 0800-0456 (gratis). Voor meer informatie kunt u bellen met PTT Post Klanten service 0800-0417 (gratis). tl? PTPOST af en toe tot het maaiveld komen en ontstaat er een min of meer natuurlijke delta met zoutvegetaties en graslanden waar vogels zich prima thuisvoelen. Op het gebied van de flora worden in de brakke wateren, met een sterk wisselend zoutgehalte, onder meer zilte waterranonkel, ruppia, zannichellia en schedefonteinkruid verwacht. In de drassige en slikkige gedeelten die in de zomer droogvallen zal zeekraal, schorrekruid en zilte schijnspurrie verschijnen en op de iets drogere stukken kweldergrassen en zilte rus. Waar de zoutinvloed vermindert, wordt gerekend op behaarde boterbloem, fioringras, geknikte vossestaart en ruw beemdgras. Op ontzilte drogere delen zal de vegetatie bestaan uit kamgrasweide, aardbeiklaver en smalle rolklaver. Voor de vogels moet de Scherpenissepolder een klein paradijs worden. De vochtige graslanden zijn bij uitstek geschikt als broedgebied voor weidevogels zoals grutto, tureluur en kemphaan. Op de gronden die in het voorjaar droogvallen kunnen kustpioniervogels zoals kokmeeuwen, sterns, kluten en plevieren broeden. Het totale gebied dient het hele jaar door als vluchtplaats bij hoog water voor steltlopers zoals de scholekster. Overwinteren Het gebied wordt naar verwachting ook van groot belang voor de opvang van overwinterende ganzen en smienten. Door het natuurontwikkelingspro j eet ontstaan grote stukken aaneengesloten stukken graslanden, die tijdens de wintermaanden geschikt zijn als foerageergebied. Jaarlijks bezoèken volgens de tellingen gemiddeld 2600 ganzen, voornamelijk rotganzen, de zuidkust van Tholen. Die kunnen over enkele jaren voor het grootste deel worden opgevangen in de Scherpenissepolder. In de loop van volgend jaar moeten de werkzaamheden beginnen. Dat betekent onder meer dat de Scheldseweg, de Engelweg, de Schoondorpseweg en een gedeelte van de Lagebroekweg verdwijnen. Daarnaast wordt ruim 60.000 kubieke grond verzet, onder meer om het landschap meer reliëf te geven en een lage kade rond het natuurgebied op te werpen. De kade voorkomt dat het water wegstroomt naar het landbouwgebied. Wandelaars en fietsers die in de toekomst een bezoek aan het gebied willen brengen, moeten gebruik maken van de Platteweg die er van noord naar zuid doorheen loopt. Bij de Oosterschelde sluit de Platteweg aan op het buitendijkse fietspad tussen Gorishoek en de Oesterdam. Om de rust van de vogels niet te verstoren, wordt het verboden het gebied vrij te betreden. Wel is het de bedoeling om buiten het broed en ganzenseizoenen excursies onder leiding van een gids te organiseren. Te zijner tijd wordt ook nog een geschikte locatie voor een vogelobservatiehut gezocht. De zorg voor het gebied wordt toevertrouwd aan Staatsbosbeheer. De werkzaamheden zijn naar verwachting in 2001 afgerond. Daarna duurt het nog ongeveer tien jaar duurt voordat het gebied zich volledig heeft ontwikkeld. Dit is heteerstre artikel in een serie, die de komende weken in Buitengebied zal verschijnen over projecten, die worden uitgevoerd in het kader van natuurbeleidsplannen voor delen van Zeeland. Het is lastig te beoordelen of het nu heeft geholpen of niet. Afgelopen zomer zijn de tunnelboormachines Sara en Neeltje Suzanna gewijd voor ze aan hun tocht onder de Westerschelde begonnen. De eerste fase van het boorproces is enigszins haperend verlopen: kinderziekten, beschadigde tunnelelementen en twijfels over de veiligheid. Deze tegenslagen zijn voor degenen die met verbazing kennis hebben genomen van de zegening der boormachines aanleiding om te zeggen: zie je wel, het haalt niets uit. Anderen, die waarde hechten aan dit gebruik, huldigen de opvatting dat het heilzame effect van de gul gehanteerde wijwaterkwast de tunnelbouwers voor groter misfortuin heeft Het zuidelijke, landschappelijke deel van de Scherpenissepolder. Critici van dit bijzondere startsein voor de bouw van de Westerscheldetunnel bestempelden de ceremonie als roomse poppenkast, die andere levensovertuigingen te kort deed. Poppenkast of niet, het is een feit dat in de rooms-katholieke kerk het waterverbruik hoog is in vergelijking met andere christelijke geloofsrichtingen. In de meeste protestantse kerken wordt water alleen benut voor de doop. Katholieken gaan kwistiger met water om. Ze dopen en zegenen ermee. Dat zegenen kent vrijwel geen beperking: mensen en dieren alsmede roerende en onroerende zaken worden besprenkeld om er de zegen over af te roepen. Zo worden door A. J. Snel De druk is weggevallen; het is op de boerderij de tijd voor de kleinere klussen. Natuurlijk zijn er de altijd terugkerende werkzaamheden: de koeien moeten worden gevoerd en gemolken. Maar omdat Wilco Verhage met zijn vader samenwerkt, kon hij de afgelopen dagen bij een collega, wiens vrouw ziek was, inspringen. Wilco werkt bij tijd en gelegenheid voor de Agrarische Bedrijfsverzorgingsdienst, een coöperatie van boeren die bedoeld is om tijdelijk tekort aan arbeid op te vangen. Bij ziekte gebeurt dat tegen een laag tarief. De afgelopen week heeft bij op de eigen boerderij de koeien gevoerd en de twee dagelijkse melkbeurten aan zijn vader overgelaten om op een ander bedrijf de zorg voor de kalfjes op zich te nemen. Hij doet dat wel graag zo nu en dan: „Het is nuttig, want er moet nu eenmaal doorgewerkt worden. Je ziet een ander bedrijf van dichtbij en je ziet dus hoe een ander dingen aanpakt. Gezellig en interessant." Verder waren er werkzaamheden als het schoonmaken van gebouwen en het scheren van de koeien. Die staan warm genoeg op stal en het is om hygiënische redenen van belang dat de boerderij zo nu en dan als beautyfarm voor de eigen dieren functioneert. De winter is voor boeren ook vergadertijd. Wilco is vorige week naar een thema-avond van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt geweest. Het ging over de grondprijzen, een kwestie die jonge boeren grote zorgen baart. Tien jaar terug lag de vrije waarde voor grond nog op zo'n 30.000,- per hectare. Dat is nu 80.000,- en soms zelfs 100.000,-. De snelle stijging van de prijs heeft te maken met de enorme vraag naar grond voor woningbouw, wegen, natuurbeheer, industrie. De verpachte waarde ligt altijd aanzienlijk lager dan de vrije. Maar ook de grond waarop al geboerd wordt en die dus voorshands niet vrijkomt voor andere doeleinden dan landbouw, wordt duurder. Wilco: „Het maakt nogal verschil of je veertig hectare van je vader kunt overnemen voor 20.000,- of voor 25.000,- per hectare. Je hebt het dan meteen over twee ton meer. Het beleid van de overheid is erop gericht de verpachte waarde ook naar boven toe bij te stellen. Dat maakt het moeilijk, zo niet onmogelijk, een bedrijf over te nemen. Die geweldige extra investeringen verdien je niet terug, want de prijzen voor onze producten gaan niet mee omhoog. Er moet dus een oplossing gezocht worden. Die is er nog niet. Je kunt denken aan een heel andere benadering, waarbij je uitgaat van de rendementswaarde." „En in het algemeen zou iets moeten worden gedaan tegen de prijsopdrijving, die door verschillende factoren wordt veroorzaakt. Boeren die elders voor enorme bedragen worden uitgekocht, moeten investeren in grond; anders komt de ficus afrekenen. Zij steken dus heel veel geld in de aankoop van grond, onder meer in Zeeland, en dat jaagt de prijzen op. De overheid zelf stuwt de vraag ook omhoog, onder meer voor natuurbouw. Maar rust en ruimte kun je ook door boeren laten creëren." Hij heeft, met zijn levensgezellin Lisette, dezer dagen ook nog een bijeenkomst bezocht over emigratie. Naar Nieuw- Zeeland. Plannen? „Nee, dat niet. Het is een enorme stap. Als je weg bent, dan kom je nooit meer terug. Maar je blijft toch altijd om je heen kijken, zoeken naar mogelijkheden." kerkgangers, wielerpelotons, reisgezelschappen, veestapels, huizen, schoolgebouwen, automobielen, schepen en dus ook tunnelboormachines met een elegante beweging van de wijwaterkwast gezegend. Wijwater schijnt ook een probaat middel te zijn om duivels en andere duistere krachten uit te bannen. Dit effect heeft de Nederlandse taal een uitdrukking opgeleverd: hij ging te keer als een duivel in een wijwatervat. Doopwater en wijwater zijn in de katholieke kerk twee verschillende producten. De basis voor beide is weliswaar gewoon kraanwater, maar vervolgens verschilt de bereidingswijze. Doopwater wordt gewijd tijdens de paaswake. De priester laat de paaskaars drie keer gedeeltelijk in het water zakken en maakt er met de kaars een kruisteken over. Ook wordt wel olie en zout aan het water toegevoegd. Mocht het water in de doopvont in de loop van het jaar door een groot aantal doophandelingen of door sterke verdamping een bedenkelijk laag peil bereiken, dan volstaat toevoeging van wat kraanwater. Het gebruik van het doopwater is in principe aan een pastor voorbehouden. In levensbedreigende situaties mag echter iedereen dopen, ook met gewoon water. Dat leerden katholieken vroeger in de catechismus. Op de vraag: wie mag er dopen, hoorde te worden geantwoord: in tijd van nood mag en moet iedereen dopen. Op deze manier kon worden voorkomen dat iemand zou overlijden zonder dat de erfzonde was weggewassen. De overtuiging bestond dat voor wie in deze staat overleed geen plaats in de hemel beschikbaar zou zijn. Het begrip erfzonde is wat naar de achtergrond verdwenen; de nooddoop is gebleven. Bereiding De bereiding van wijwater is eenvoudiger dan die van doopwater. Een gebed en een kruisteken boven het water volstaan. Wijwater wordt ook vaker aangemaakt. Driekoningen (6 januari) en de zondag erna zijn uitgelezen dagen ervoor, maar wanneer de voorraad wijwater uitgeput raakt, is het gebruikelijk zondags vóór de eucharistieviering een nieuwe hoeveelheid water te wijden. Dat was ook nodig, omdat de priester \Toeger aan het begin van de hoogmis - tegenwoordig alleen nog bij gregoriaanse eucharistievieringen - met de wijwaterkwast door de kerk gaat om de parochianen onder het zingen van het lied Asperges me (Besprenkel mij) symbolisch te reinigen. De ingang van katholieke kerken is voorzien van een wijwatervat. In alle vernieuwingen die het Tweede Vaticaans Concilie begin jaren zestig met zich meebracht, zijn ze in veel kerken droog komen staan. Tegenwoordig worden ze weer gevuld. Steeds meer katholieken beginnen het maken van een kruisteken met een met wijwater bevochtigde hand weer te waarderen. Wilco Verhage (27) heeft, in maatschap met zijn vader, nabij Koude- kerke een gemengd bedrijf. Hij doet wekelijks in deze rubriek verslag van zijn werk en wedervaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31