Belgische bouwers rukken op Van de vaoder en de zeune buitengebied 30 03/889.15.75 door Barend Pelgrim In de huis-aan-huis bladen zijn de voorbeelden wekelijks te vinden. Belgische aannemers en bouwondernemingen die met advertenties hun eigen capaciteiten en jarenlange ervaring aanprijzen en gratis documentatie aanbieden. En ze boeren goed op Hollandse bodem, de bouwers uit het Waasland en van ver daarbuiten. In Zeeuws-Vlaanderen kijkt inmiddels niemand er meer van op wanneer Vlaamse bouwfirma's neerstrijken in nieuwbouwwijken van Hulst, Temeuzen, Axel of Sas van Gent. Meest extreme voorbeeld is misschien wel het recente uitbreidingsplannetje vlak tegen de Belgisch- Nederlandse grens aan de Veerstraat in Nieuw-Namen (gemeente Hulst). Van bijna alle van de dertien uitgegeven bouwkavels heeft de eigenaar een Vlaamse bouwer in de arm genomen. „Hoe dat komt? Ah, door het prijsverschil natuurlijk. De Belgische bouwer is goedkoper." Tendens Directeur A Audenaert van de Confederatie van de Bouw Waasland bevestigt de tendens. Meer en meer doet de Nederlander met bouwwens een beroep op een Belgische aannemer, of het nu om systeembouw, houtskeletconstructie of traditioneel metselwerk gaat. De woningbouwsector in België is verworden tot een vechtmarkt waar de bedrijven met elkaar concurreren op leven en dood. De bouwgrond is er nog nooit zo duur geweest, met in het Waasland grondprijzen van 3000 tot 5000 frank per vierkante meter. Allemaal een gevolg van het ruimtelijk structuurplan van minister Stevaert van Ruimtelijke Ordening, waardoor de willekeur in de Belgische bouwwereld definitief aan banden is gelegd. Consequentie van de extreme concurrentie is echter dat de prijzen voor een nieuw te bouwen huis tot historische laagten zijn gezakt. Leuk voor de consument, maar stukken minder lucratief voor de ondernemers. En die hedendaagse consument weet niet alleen wat er voor zijn dure geld te koop is, maar hij of zij laat zich tevens goed voorlichten. De tijd dat er onder het mom 'die komt uit ons dorp, die kennen we, en die heeft voor Jantje en Pietje ook gebouwd' een beroep werd gedaan op een plaatselijke aannemer is voorbij. Eén van die internationaal opererende Vlaamse aannemingsbedrijven is Vetrabo uit Sint-Gillis-Waas. Deze onderneming werkt sinds een jaar of acht over de grens en inmiddels haalt Vetrabo ruim 20 procent van zijn omzet uit Zeeuws- Vlaanderen. „Wij zijn daar niet op eigen initiatief mee begonnen, de Nederlanders kwamen naar ons toe om offertes op te vragen", herinnert directeur T. Duerinck zich. „Uiteindelijk hebben we een Nederlandse bouwvergunning aangevraagd en een BTW- nummer en toen zijn we ARCHITECTUUR I begonnen." Helemaal vlot verliep de verovering van de Zeeuwse markt niet. Duerinck: „We hebben ons leergeld betaald, ja. Uit pure onwetendheid wel eens te weinig gecalculeerd bij offertes, omdat bepaalde dingen, zoals de aanleg van verwarming en elektra door Nederlandse onderaannemers, duurder uitvielen dan we verwacht hadden. Maar spijt hebben we nooit gehad dat we de stap hebben gemaakt." Het is echter niet enkel de prijs die doorslaggevend is. Bouwconfederatie-directeur Audenaert meent dat ook andere factoren bijdragen. Zo staat de Wase bouwvakker bekend als een werkbeest, een bikkelaar pur sang die zich door een regenbui niet zomaar uit het veld laat slaan. Audenaert: „Maar dat niet alleen. De Belgische aannemer heeft gewoon een uitstekende naam door kwaliteit te leveren. Kijk, bij jullie in Nederland zijn aannemers niet gewend om riante huizen te bouwen. Dat is een stuk traditie en hier beschikken ze dus wel over die ervaring." Het zijn echter niet alleen de Wase bouwers die een stukje van de Nederlandse markt willen. Ook bouwgigant Kijk Bouw, jaarlijks goed voor zeker 500 huizen, wil vanuit West- Vlaanderen een deel van de koek opeisen. Hun markt: prefab, houtskelet en systeembouw, him troef: lage prijzen en extreem korte bouwtijd van vier maanden. A van Damme, vanuit de Hypotheekshop Hulst verantwoordelijk voor de verkoop van Kijk Bouw, schat dat de helft van de Zeeuws-Vlaamse markt ondertussen in Belgische handen is. Van Damme: „Het grote voordeel vind ik dat je bij zo'n Belgische firma volledig zelf kunt bepalen hoe je je huis opgeleverd wil hebben. Dat kan van wind- en waterdicht tot en met levering incluis vloerbedekking, keuken en sanitair, en elk denkbare variant daar tussenin. Je levert een nieuwbouwhuis toch niet op met een keukentje van 1500 gulden als de klant dat niet wil?" foto's Charles Strijd woensdag 22 december 1999 - Jü 1 j 1 ••V; .M; foto Phil Nijhuis door Engel Reinhoudt De ingrediënten voe een kerstverhaal bin nie zö moeilijk te verzinnen: een kou we winterdag, een ofgelege 'oeve een ernstige ziekte of een óóg oplopend conflict over de erfopvolging bevoorbeeld. De zeune wil nie wat a de vaoder wil of moeders kan nie opschiete mie de nieuwe partner, omda ze nie mi nieuw is. De uutkomst sti in aolle gevallen vast. In het leste gedeêlte kom aollesgoed en wordt het toch nog een mooie kerstdag. Mè zö 'n verhaal is dit nie. Niks gin boer'oeven, gin kou we winterdag en zelfs gin Zeêland. Voe ons verhaal motte me glad ni China, het ouwe China nog wè. Het China van lank 'eleeë toen a t'r nog een keizer was. Het gï over een jonge jongen. Kwen Foe eêtt'n die. Een kleine eênzaeme jongen in een groate stad. Die ao gin vaoder en ok gin moeder mi. En broertjes of zusjes were d'r ok nie om mie te spelen. Die weund'n op z'n dooie eêntje in een uusje. Tegenwoordig en ier zou dat nie zó makkelijk kunne, mè d! en toen gebeurd'n dat gewoon. Kwen Foe weund'n alleêne in het kleine uusje di at'n eest mie z'n vaoder 'eweund ao toet a die op een dag ziek wier en stierf, 't Was in een klein straetje nie varre van de graote mart en vlak bie de haven. Eigenlijk was Kwen Foe nie eêns ontevree. Die ao onderdek en die wist aoltied wè an geld te kommen om een kommetje riest te kópen. Oenger aot'n eigenlijk nie en di were genoeg guus die a dat wè ao al ao ze dan ok een vaoder en een moeder. Dat geld verdiend'n die op de kaaie bie de vissers. Die repereerd'n ulder netten en dat kont'n eêl goed en vlug. Neé Kwen Foe aot nog nie zó slecht. Het eênige was dat 'n soms verdrietig was At'n andere jongers en meisjes zag mie d'r vaoder of moeder of zag spele mie broertjes of zusjes dan voeld'n die z'n eigen vee alleêne. Die zou ok wè bie d'n eên of d'aren wille 'n oare. Eèn die a van um ieuw. Op een dag zag Kwen Foe op de mart een ouwe man. Z'n goed was stik verslete, de rafels ienge d'r an. Z'n baerd was lank en gries en die liep eêllemille krom en leund'n op een stok. De zwerver zag a Kwen foe ni um keek en die lacht'n ni z 'n. Kwen Foe liep mè gauw deur. Mè d'n aren dag zag Kwen Foe die ouwe vent a wee en dïnae kwam t'n die eigenlijk eiken dag tegen at'n op de mart z'n riest gieng kópe. Die zag t'r wè een bitje raorig uut, mè was wè aoltied vriendelijk. Die zoud'rbestesmie wille praotemè in China gae jongere nooit eêst tegen ouwere begunne. Gin mens Op een ochtend toen at'n ni de kaaie liep zag'n op de mart een eêlleboel mensen bie mekoore stae. In 't midden stoeng die ouwe man en die riep of vroeg wat. Kwen Foe d'r op af natuurlijk en die oard'n at 'n vroeg: "Wie wil mien zeune weze? Ik zoeke d'r eên die m'n zeune wil weze. Eên die a mien as z 'n vaoder wil verzurge? Ik bin een erme, ouwe man die a niks en gin mens op de waereld eit. Wie wil m 'n zeune weze? Wie "Ik zou 't wè wille, je zou best bie mien in uus meuge, mè ik d'r a zóvee om voe te zurgen. 'k vuuf zeunen en een ouwe vaoder in uus.'t Was de riestkóópman die a dat zei. Een ander zei at 'n nie kon vanwege z'n zieke moeder en een ander mopperden at'n mè voe z'n eigen most zurge. J'aort nie eêns es ier in de stad. Ik je nog nooit 'ezie en noe kom je ier een bitje bedele. Gï ni j'n eigen durp of stad en bluuf ier wig!Opnieuw begon de ouwe man te vraegen. "Bie wien mag ik komme weune. Wien wil me 'elpe, wien wil m'n zeune weze? Gin mens zei nog wat en ze liepe 'r vandeur. Toen gieng die ouwe man ok wig. Die liep zö krom a z'n grieze baerd bienae over de grond sleept'n. Stille ao Kwen Foe tussen de mensen 'estae. Die ao niks durve roepe, mè die ao 't best 'ewille. Die ao'twè uut wille schreeuwe: "Kom mè bie mien. Ik za wè voe je zurge." Mè die aot nie 'edurve dï tussen aol die groate mensen. Mè noe a de man wig liep kreeg 'n ineêns moed en gieng d'r achteran. Die ao t'n a gauw in'ehaele en zei: "Meneêr, ik wil wè voe je zurge. Ik zou 't fijn vinden a je bie mien kwam weune en a j ie m'n vaoder wil weze." De ouwe man keek mie groate ógen op. "Bie joe? Ei jie dan een uus en ei je dan gin eigen vaoder?" Kwen Foe knikt'n en zonder wat te zeggen gieng de man mee. Die nacht sliep de ouwe man op het slaepmatje van Kwen Foe en Kwen lag d'r pal nesten op de vloer. D'n aren ochtend giengt'n vroeger as aars d'r uut om riest klaer te maeken en thee te zetten. Die aeld'n ok nog schoan waeter uut de rivier, zódat de ouwe man z'n eigen kon wasse. Zelf at 'n mè een klein bitje en het groste deêlliet 'n over voe d' ouwe man. Z'n vaoder, docht'n, z'n nieuwe vaoder. Die most'r zelf een bitje om lache. Die gieng toen gauw ni z'n werk, wan noe most'n ok nog iets meêr zien te verdienen as aars. Die werkt'n een eêlen dag en toen at'n 's aevends thuus kwam, mikt'n die opnieuw wee eten klaer. Ze zatte saemen mie gekruuste beênen op de grond en Kwen Foe wachtt'n eêl beleefd toet a d' ouwe man toestemming gaf om mie 't eten te begunnen. Nae het eten kwam nog het móóiste. Tegaere keurd'n ze langs de rivier en keke ze ni de schepen en ni de lichtjes die a je overaol zag brande. Kwen Foe gaf ongemerkt d'ouwe man een 'and. Die voeld'n z'n eigen butengewoon gelukkig. Die ao een vaoder. Die was nie mi alleêne. Optocht Zö gienge de daegen en weken verbie. 't Wier voorjaer en d'r zou een groate optocht in de stad 'ehouwe worre. Zelfs de keizer zou in de optocht mee rie. Je kon het a gauw ge merke. De stad wier bie d'n dag meêr en meêr versierd mie vlaggen en lampions. Kwen Foe wier d'r glad op'ewonde van. At'n 's aevends thuus kwam. deed'n an z'n vaoder eêst verslag van wat 'n noe wee aollemille 'ezien ao. Oe mooi at het was en oe vrolijk aolles d'r uut zag. "Gae je mie me mee ni de Groate Straete a d'n optocht d'r deur komt. Dan ka je de keizer zie. Ze zegge at'n 'edroge wordt op een draegstoel." "Och jongen", zei de ouwe man, "ik a zóvee keizers 'ezie in m'n leven en trouwens merge mö 'k net voe een paer daegen wig." "Mè vaoder noe toch, bin je dan nie thuus at het optocht is? Wil je dan de keizer nie zie at'n langs komt.?" De man zag het groate verlangen bie Kwen Foe en veranderd'n van gedachten. "Het is goed m'n jongen. Ik za zurge a'k op tied vrom bin. Saemen zü me dan de keizer zie." Twi daegen laeter wachtt'n Kwen Foe voe de deure van z'n uusje op z'n vaoder. Ongerust at'n nie op tied terug zou weze voe den optocht. Die ao a riest 'ekookt, zódat ze gauw konnen ete om dan gauw ni de Groate Straete te gaen voe d'n optocht. Deur 't steegje kwaeme aolmè meêr mensen op weg ni de Groate Straete. En Kwen Foe, Kwen Foe die wou toch ok zö graag. Mè die wachtt'n en wachtt'n mè. In z'n gedachten aot'n een mooi plekje 'ereserveerd voe z'n vaoder en umzelf in de Groate Straete di a ze d'n optocht goed zoue kunne zie en de keizer raekeliengs zou passere. Kwam z'n vaoder noemè. Lit'n opschiete, asjeblief! Het was noe a glad stille 'eworre in 't nauwe straetje. Alleêne Kwen Foe zat nog voe de deure. Vadder was iedereên a wig. In de varte oard'n die a muziek en geroep. Dat most d'n optocht weze. Ze were a in de Groate Straete. Die kon wè janke. Die vond nie alleêne jammer voe z'n eigen mè ok voe z'n vaoder a die d'n optocht zou misse. De muziek kwam aolmè dichterbie. Je kon de fluiten en de trommels dudelijk aore. Draegstoel Mè wat was dat noe toch gun ter an 't begun van straetje. Kwen Foe keek en keek en kon z'n ógen nauwelijks glóve. Het leek wè of a de stoet het kleine straetje in draaiden. Ja, t was zö. Voorop liepe mannen mie groate vaandels en ze droege kleurige mantels mie draken d'r op. De vaandels mie aollerlei kleuren wapperden in de wind. En lampions, mannen mie lampions were d'r ok. Kwen Foe wist nie oe at'n 't ao. Z'n mond viel d'r van open en z'n ógen wiere zó groat as theescheuteltjes. Di kwam de draegstoel van de keizer. Zou noe de keizer ier langs komme, dat kon toch nie? De keizer langs zien kleine 'uusje. Vertwufeld keek'n ni d'are kant of a z'n vaoder d'r misschien nog an zou komme. Niks te zien. Dat most toch de keizer weze. Z'n arte boensden van opwinding. Die was vlak bie. Die mikt'n een diepe buging en die dust bienae nie mi te kieken. Toen mork 'n a de stoet stille stoeng. Die keek op en zag a at'r uut de draegstoel een geboge. ouwe man stapt'n mie een stok bie z'n. Die ao een lange grieze baerd en z'n kleêren neê nie oud en kapot. Zuvere ziede was het, ze were van zuvere ziede. 't Was, 't was... die kon z'n ógen nie glóve. 't Was z'n vaoder. 't Was werkelijk z'n vaoder! Die kon gin woord uutbrienge. "Ik zou vanaevend vrom weze, ao 'k beloofd. Noe, ier bin 'k dan", zei de keizer. Die gaf Kwen Foe een 'and en richtt'n toen z'n eigen ni de mensen die a noe in drommen rondom ulder ene stoenge. Ernstig sprak de keizer dit: "Ik in m'n leven vee geschenken 'ekrege. Mè het aollerkostbaerste ei deze jongen mien 'egeve toen a'k as bedelaer langs de straeten gieng." Chinees sprookje, gepubliceerd in "Open deur" 1995/6, omgezet in dialect door Engel Reinhoudt. Reacties op deze rubriek zijn welkom. Indien u wilt reage ren, of wanneer u een tip voor ons heeft, kunt u schrij ven of faxen naar de PZC, Postbus 18,4380 AA Vlissin- gen,fax 0118-470102, onder vermelding van streektaal. LOddent/oon 2880 Bornem

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 30