II OM moet afzien van vervolgen Dutchbat Scholen steunen Studiehuis Groot onderhoud Zeelandbrug kost 12 miljoen meer Schouwspel van zon en maan Politie Zeeland rolt ien wietkwekerijen op Venezuela vreest vijftigduizend doden Defensie komt te laat met feiten over Srebrenica Kohl kan thuis kerst vieren Bonden ruziën met Philips De stal, de os en de ezel cLt, cLuA, 4 WEKEN VOOR PZC O O ZO 4 legen andaag is het bewolkt en valt er enige agen. De wind neemt toe naar krachtig uit iet zuiden. Maxima 4 graden. |2e jaargang no. 301 oensdag 22 december 1999 sse nummers 1,80 door Willem van Dam ZIERIKZEE - Hel opknap pen van de Zeelandbrug kost ruim 12 miljoen gulden meer. De provincie was uitgegaan van een bedrag van 17,4 mil joen. De uiteindelijke kosten zijn bijna het dubbele: 30,3 miljoen. Voor dat geld worden ook de toeleidende wegen aange past. Om het extra geld bij een te brengen, wil de provin cie bezuinigen op de aanleg van fietspaden. Ook wordt het veiliger maken van een aantal provinciale wegen uitgesteld. Aan een volledige stremming van de Zeelandbrug valt niet te ontkomen. De duur kan worden beperkt tot ruim drie weken. De brug gaat volgend jaar tweeëntwintig dagen op slot. Aanvankelijk zou zij veel langer worden afgeslo ten; er werd zelfs gesproken van vier maanden. Dat leidde vooral op Schouwen-Duive- land tot veel protesten. Het plan van het bureau Van Dnel Mechatronica BV uit Waddinxveen om de brug te verbreden, wordt voorlopig niet uitgevoerd. Volgens ge deputeerde J.I. Hennekeij is dat, gezien het aantal auto's dat van de brug gebruik maakt (gemiddeld tiendui zend per etmaal), op dit mo ment niet noodzakelijk. Bo vendien vormen de kosten een belemmering. Van Driel becijferde dat verbreding van de Zeelandbrug nóg eens 18 miljoen gulden extra kost. De provincie schat de meer kosten op zo'n twintig tot dertig miljoen. Hennekeij vindt het idee echter te waar devol ('bijzonder creatief') om het in de prullenmand te mikken. De provincie wil het plan nader uitgewerkt zien; mogelijk wordt het bij de vol gende renovatie - over een jaar of vijftien - uitgevoerd. Hennekeij gaf gisteren toe dat de provincie enkele in schattingsfouten heeft ge maakt. Ook speelt de situatie op de bouwmarkt een rol. Aannemers zitten goed in het werk en kunnen daardoor ('de werkhonger is vermin derd') flinke bedragen vra gen. De provincie heeft ge zocht naar mogelijkheden om op het werk te bezuini gen. Zo werd onder meer met het idee gestoeid het be staande fietspad te schrap pen. Dat zou een besparing van vijf miljoen opleveren. Volgens Hennekeij is dat 'geen reële optie'. Buskaartje Het werk moet in april begin nen. Dan blijft de brug in bei de richtingen berijdbaar voor het autoverkeer. Het fietspad wordt afgesloten. Fietsers en bromfietsers kunnen hun vervoermiddel tijdens de spits gratis naar de overkant laten brengen en zelf met het openbaar ver voer de brug over. Voor dat buskaartje moet wél worden betaald. In het najaar gaat de brug voor alle verkeer dicht. Die algehele stremming kan pro blemen opleveren voor zie kenauto's. Hoe dat wordt op gelost, is nog niet duidelijk. Hl IERIKZEE - De Politie Zee- nd heeft woensdagochtend in ierikzee tien hennep kwekerij- n ontmanteld. De hennepkwe- lerijen werden op zeven loca- ies aangetroffen. s de politie werkten de wekerijen samen. In totaal (Advertentie) Advertentie Tijdens de Kerstweek biedt VoiceMail Actueel u de aller lekkerste Kerstrecepten, gang na gang. Verder vindt u er vens altijd handige tips, nieuwtjes en leuke aan- ngen. Neem nou bijvoorbeeld het dagelijks weerbericht. Sportnieuws en filmtips. En wat dacht u van een heerlijk pang en voordelig weekendje weg? VoiceMail Actueel hoort una uw eigen VoiceMail berichten. Bel gratis: 0842-333. van onze redactie binnenland ARNHEM - Zeven ex- Dut chbatters die vier jaar geleden gelegerd waren in de moslimenclave Srebre nica in Bosnië, worden niet vervolgd. Volgens het Openbaar Ministerie (OM) in Arnhem heeft het ver hoor van ruim tweehon derd getuigen niet vol doende bewijs voor strafbare feiten opgele verd. Daarbij ging het om beschuldi gingen van onder meer moslim- vijandig gedrag, het inrijden op en overrijden van moslims tij dens de terugtocht van de Ne derlandse VN-militairen in juli 1995 en het helpen van de Ser viërs bij het scheiden van Bosni sche mannen en vrouwen. Het OM heeft nog geen beslis singen genomen over de be schuldigingen van racistisch gedrag aan het adres van Neder landse VN-militairen en het verdwijnen van een fotorolletje. Bij het onderzoeken van de be schuldigingen ondervond het OM er hinder van dat het pas in 19 9 8 inzage kreeg in het zogehe ten Feitenrelaas over de debrie fing van de Nederlandse VN- militairen uit Srebrenica. De fensie had die informatie al in 1995 naar het OM moeten stu ren. Daardoor zijn volgens het OM een aantal mogelijke tucht- rechterlijk strafbare feiten in middels verjaard, terwijl bij an dere verdenkingen de mogelijke slachtoffers niet meer kunnen worden getraceerd. Minister De Grave van Defensie erkent dat zijn ministerie in ge breke is gebleven door informa tie achter te houden. Over de er varingen van de Nederlanders m Srebrenica was jarenlang al leen een summier rapport be schikbaar, samengesteld op ba sis van het gisteren openbaar gemaakte bijna 250 pagina's tellende Feitenrelaas. Het nieu we document geeft een com pleet overzicht van de chaos rond de val van de enclave. „Als je het allemaal achter el kaar leest, is het inderdaad schokkend", erkende De Grave gisteren. „Ik vind dat er een aantal dingen instaan die je niet van Nederlandse militairen mag verwachten." Politiek Den Haag heeft uiteen lopend gereageerd op de beslis sing van het OM en de open- werden er 3750 hennepplanten aangetroffen. Alle planten zijn in beslag genomen en afge voerd. De gebruikte apparatuur is inmiddels vernietigd. Vier mannen uit Zierikzee, inde leeftijd van 33 tot 46 jaar, zijn aangehouden. De mannen zijn na verhoor weer in vrijheid ge steld en kregen een dagvaardi- ging mee. Volgens een woord voerster van de politie is het goed mogelijk dat er deze week nog meer aanhoudingen volgen. De handelswaarde van wiet is tien gulden per vijf gram. Een hennepplant levert gemiddeld twintig gram wiet op. Aan het grootscheepse onder zoek werkten ook medewekers van Delta Nutsbedrijven mee. Aanleiding voor het onderzoek was aangifte van het energiebe drijf in verband met het aftap pen van stroom op diverse loca ties in Zierikzee. VLISSINGEN - Op een van de kortste da gen van het jaar rent een jogger over de Vlis- singse boulevard. Het winterweer zorgt in de namiddag voor een mooie zonsonder gang, gevolgd door fraaie beelden als de maan zich in volle glorie laat zien. Als het de komende, lange nacht niet te bewolkt is, kan de helderste volle maan van deze eeuw worden aanschouwd. Dat heeft te maken met de korte afstand die de maan dezer da gen heeft tot de aarde en de zon. De grote hoeveelheid zonlicht die daardoor op de maan valt, zorgt ervoor dat het hemelli chaam veel groter lijkt dan anders. foto Ruben Oreel door Henk Postma GOES - De Zeeuwse scholen vormen een front tegen de ma nier waarop staatssecretaris Adelmund de werkdruk in het Studiehuis wil verlichten. Haar ingreep, midden in een lopend schooljaar, wordt ervaren als 'een vorm van onbehoorlijk be stuur'. De scholen vinden de maatrege len ondoordacht en onuitvoer baar. Ze zeggen het Studiehuis zelf wel in goede banen te kun nen leiden. In de loop van januari, wanneer duidelijk is hoe Adelmund de maatregelen denkt uit te voeren, bekijken de scholen in hoeverre ze actie gaan ondernemen. De zer dagen worden leerlingen, en veelal ook ouders, over dit standpunt geïnformeerd. In Zeeland en diverse andere re gio's en steden zijn de scholen van plan één lijn te trekken om te voorkomen dat ze tegen el kaar worden uitgespeeld. Miskenning De coördinatie is in handen van de nieuwe voorzitter van het Netwerk Zeeuwse Scholen, W. de Bruijne-Wiskerke van het Buijs Ballot College in Goes. Ze beschouwt de maatregelen als een miskenning van het vele werk dat de afgelopen jaren (Advertentie) Vogelhuisje, decoratief voederhuisje van riet met zinken drinkbak. Actueel, op VoiceMail Actueel. ^p"jtelecom binnen de scholen is verzet om het Studiehuis goed op poten te krijgen. Na de demonstratie van scholie ren tegen de hoge werkdruk kondigde staatssecretaris Adel mund aan dat voorlopig twee vakken mogen worden ge schrapt. Het nieuwe vak alge mene natuurwetenschappen (een mengeling van scheikunde, natuurkunde en biologie) is voor havo-leerlingen niet lan ger verplicht. Scholieren mogen ook een vreemde taal laten vallen. Bovendien hoeft het zo genaamde profiel- of eindwerk stuk niet meer vakoverschrij dend te zijn. „Officieel weten we nog van niets", zegt De Bruijne. „Er zijn alleen nog maar berichten uit de media. Ouders en leerlingen overvallen ons daarmee." Zware kluif Dat zowel docenten als leerlin gen de invoering van het Studie huis als een zware kluif ervaren, staat buiten kijf. „Je kunt je als school nog zo goed op zo'n in grijpende vernieuwing voorbe reiden, in de praktijk loop je al tijd tegen problemen aan. Als scholen waren we zelf al bezig de kinderziekten te overwinnen en intern maatregelen te ne men." Nu de staatssecretaris 'zonder oog voor de praktijk' vakken is gaan schrappen, vrezen de scholen pas echt problemen: „We zitten met roosters, afspra ken en examenreglementen die niet zomaar kunnen worden te ruggedraaid. Er zijn verplich tingen tegenover docenten. Die zou je nu ineens op straat moe ten zetten of voor de rest van het jaar thuis moeten laten zitten." Veel scholen beschouwen het nieuwe vak algemene natuur wetenschappen als een uitgele zen vertrekpunt voor het vak overschrijdend eindwerkstuk en stemmen daar hun organisa tie op af. „Docenten zijn twee jaar bezig geweest om het alle maal te regelen. Ze stoppen er verschrikkelijk veel tijd en energie in, terwijl ze al bijna geen tijd hebben. Veegje dat met één pennestreek van tafel, dan is dat fnuikend voor de motiva tie." baarmaking van het relaas. Volgens PvdA'er Valk had het Feitenrelaas er eerder moeten zijn, maar hij vraagt zich of de uitkomst dan zoveel anders was geweest. „Veel gerapporteerde incidenten zijn niet bevestigd door andere getuigen." WD'er Blaauw vindt dat Dutchbat-commandant luite nant-kolonel Karremans bij wangedrag had moeten ingrij pen. Hij heeft zich geërgerd aan recente interviews van de toen malige commandant. „Karre mans moet ons niet blijven uit dagen, veel valt terug op het leiderschap destijds." Blaauw voelt nog niets voor een parlementaire enquête. Het CDA is daar wel een voorstan der van. „De mythevorming blijft op deze manier voortbe staan", aldus CD A-Kamerlid Van der Knaap. GPD/ANP De Duitse justitie beslist pas na de kerstdagen over een gerechtelijk vooron derzoek naar oud-bonds kanselier Kohl. Die be kende vorige week dat hij in strijd met de regels van zijn partij CDU zo'n twee miljoen mark aan giften heeft aangenomen. De be slissing over een vervol ging is waarschijnlijk uit gesteld omdat er steeds nieuwe J) feiten opduiken. De directie van Philips Lighting Terneuzen en de vakbonden raken steeds meer in onmin met elkaar. Directeur S. Klawer be schuldigt de bonden van verkeerde voorlichting van werknemers, voorzit ter A Canrinus van de on- derneningsraad noemt Klawer een leugenaar. Ondertussen staakte het personeel van Philips Terneu- j Q zen één dag. Dit zijn de weken van de stal, de os en de ezel. De ezels van Freddy van den Hauwe uit Groede hebben de voorbije jaren allemaal wel een kerststal of een kerstmarkt luister bijge zet. Dit jaar was er weinig vraag naar de dieren. Van den Hauwe vindt dat niet erg. Hij houdt ezels als hobby: „Het zijn de liefste dieren die je maar kunt be- O denken." feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia; 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; uit: 11,12, 13,15 en 17; zeeland: 19,20,21,22.23 en 25; sport: 26 en 27; buitengebied: 29, 30,31,32 en 33 van onze redactie buitenland CARACAS - Het dodental door de overstromingen en aardver schuivingen in Venezuela kan oplopen tot vijftigduizend. Dat hebben de autoriteiten in het Zuid-Amerikaanse land giste ren bekendgemaakt. „Er zijn helaas duizenden men sen begraven onder de modder en het uiteindelijke slachtoffer aantal zullen we waarschijnlijk nooit kennen. Waarschijnlijk komt het uiteindelijke aantal slachtoffers tussen de dertig- en vijftigduizend te liggen", ver klaarde de directeur Rangel van de Burgerwacht gisteren. President Chavez waarschuwde eerder de omvang van de ramp niet te overdrijven. Volgens het Venezolaanse staatshoofd zijn er sinds vrijdag ruim 68.000 mensen uit de getroffen provin cie Vargas geëvacueerd. Ruim 23.000 huizen zijn verwoest en meer dan 65.000 beschadigd. Het aantal daklozen bedraagt 140.000, zei hij. Het Rode Kruis sprak eerder over een kwart miljoen. Plunderaars In de getroffen gebieden zijn tussen de twee- en driehonderd plunderaars opgepakt. Mensen drongen winkels binnen om onder meer medicijnen, chirur gische instrumenten en elektri- (Advertentie) Vandaag én morgen is de Konmar open tot 22.00 uur! imnuar sche apparatuur te stelen. De Nederlandse Antillen steken de slachtoffers van het nood weer in buurland Venezuela de helpende hand toe. In totaal is inmiddels ruim dertig ton aan hulpgoederen ingezameld. Nederland heeft een half mil joen gulden uitgetrokken voor hulp aan de slachtoffers van de overstromingen. Het geld wordt via het Rode Kruis beschikbaar gesteld, liet het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren weten. AFP/DPA/RTR/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr. Postcode: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. KQDMar 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1