Von Brucken Fock was echt een grote m vJ Liederenrecital bij de open haard uziek 13 Cantate in de kerk Feest van Lessons en Carols in Heinkenszand 1^1 1MB mm fv mm li^^j zie verhaal elders op deze pagina zie informatie elders op deze pagina 22 tlm 28 december WOENSDAG iaat Schouwse popkoor Blaaat presenteert de eerste cd. nuziek op de cd Alive loopt uiteen van heavy rock tot ingetogen bal- eater Mondragon, Zierikzee, 19.30 uur s Wout Hendriks Quartet Wout Hendriks Quartet geeft een jazzconcert. lianist Hendriks maakte in de jaren zestig deel uit van een kwintet urore maakte en prijzen behaalde op vermaarde jazzconcoursen oosdrecht en Düsseldorf. Zijn huidige kwartet bestaat verder uit van de Geyn (saxofoons), Eric Heinsdijk (contrabas) en Paul Heere ms). café Desafinado, Middelburg, 20.30 uur DONDERDAG oep Papilion en van het Middelburgse musical- en operettekoor Groep Papilion len op in de Brasserie. iet programma staan bekende kerstliedjes, maar ook nummers uit iicals alsThe Phantom of the Opera en Les Miserables. Drvkkery, Middelburg, 19.00 uur nkrock millennium wordt uitgeluid met een loud-blaring-punkrock-x- •party. eest staat voor het derde achtereenvolgende jaar op het program- en er zijn vier Zeeuwse bands met een hoog punkrock gehalte voor getrokken; Decibel, Orange Bud, Sptember '80 en Firma Hopeloos. rAmerican, Middelburg, 20.00 uur leeky Blighters land Cheeky Blighters luistert het winterfestijn op. eZeeuwse formatie brengt knallende rock roll en onvervalste kabilly in de sfeer van de jaren vijftig en zestig, intermarkt. Middelburg, 20.00 uur Lessons and Carols Het vocaal ensemble Musica Cordis voert verschillende Les sons and Carols uit. ezingen worden gelezen door vertegenwoordigers vanverschillen- ierkgenootschappen. kerk, Heinkenszand, 20.00 uur VRIJDAG iristmas Brass ia Christmas Brass zorgt voor muzikaal vertier tijdens het Win- itijn. isemble is gevormd uit vijftien tot twintig leden van de Middel- gse brassband Juliana en heeft allerlei kerstliedjes op het program- staan. termarkt, Middelburg, 19.00 uur lorschool jongens van de Zeeuwse Koorschool en het rk mannenkoor St. Cae- izijn te beluisteren op Kerstavond. ingen de Pastoraal Messe van G. Kempter. aria Magdalenakerk, Goes, 20.30 uur ngende Fresia's Ho sluit het jaar af met De Zingende Fresia's. kde voorgaande jaren bepaalde deze band de sfeer op kerstavond. 23.00 uur is er met medewerking van dj Sander Evers nog een Shin- ,ee Lounge: The Ranja edition, arr^o. Bergen op Zoom, 21.30 uur IWeïtinachtsoratorium Als cantate in de Kerstnacht wordt deel 2 van het Weihnachts- oratorium van Bach uitgevoerd. te cantate Und es waren Hirten in derseiben Gegend wordt gezon- idoor het kamerkoor Capella Terra Tremens, irtmoetingskerk. Middelburg, 22.00 uur s Chouchou Zeeuwse band Les Chouchou treedt op in de kerstnacht. geluid van deze formatie bestaat uit een mix van blues en cajun, ife Allez, Middelburg, 22.00 uur ippïn Terneuzense band Trippin luistert een Groovy X-Mass Party op. formatie speelt uitsluitend eigen werk in het genre van vrolijk swin- ide funk-hop. DE avond wordt verder van muziek voorzien door de iMighty Mare en Evol, ifé Rockdesert, Middelburg, 22.00 uur Niro (uwse rockgroep De IMiro verozrgt een kerstoptreden. !t kader van de Nederlandse popronde trad de band de laatste iden veel buiten de provincie op, maar presenteert de gespierde longs nu weer aan hetthuispubliek. Brooklyn, Middelburg, 24.00 uur ZONDAG I Open Haard De sopraan Anne Mertens en de pianiste Catherine Mertens treden op. [fegaat om een van de Open Haard-concerten in de middaguren, rgy Bess, Terneuzen, 15.00 uur irstconcert ijongens van de Zeeuwse Koorschool geven het traditionele Kerst- tert. lihet programma staan onder meer Joy to the World van G. F. Handel, lAve Maria van T. L. da Vittoria en Stille Nacht van J. Gruber. De be- jleiding is in handen van organist Bram Beekman en de algehele lei- jgberust bij Evert Heijblok. Als intermezzo zullen de bellringers van •Koorschool zich laten horen, evenals de jongste jongens, iria Magdalenakerk, Goes, 15.30 uur rand pa Nick Grandpa Nick Sessie Band staat voor het laatst dit millennium op lanken. gezelschap brengt tijdens dit kerstconcert een dwarsdoorsnede ■het enorme repertoire, alsmede enkele kerstsongs. Gastzangeres ^larjon van Iwaarden, voorheen van 2Unlimited. Ié Brooklyn, Middelburg, 20.00 uur landy Michaels zangeres Mandy Michaels treedt twee keer op tijdens het Winter- ïeft verschillende muzieksoorten op het programma staan, met ^voorkeur voor rock en soui. termarkt. Middelburg, 20.00 en 21.30 uur MAANDAG largreeth de Jong wgs iMiddelburgse organiste Margreeth de Jong geeft een concert met 'nJewerking van de sopraan Annegeer Stumphius. Jong's compositie Three Children's Songs voor sopraan en orgel, baseerd op tekst van William Blake, zal hier in première gaan. Verder tan er werken van Bach, Mendelssohn, Brahms en Franckop het pro- imma. fieuwe Kerk, Middelburg, 20.00 uur he Deep River Quartet «Deep River Quartet komt met een Kerst Special. ïistekelijke evergreens, prachtige balladen en volksliedjes, geïnspi- *d op het kerstgebeuren, brengen jong en oud in de sfeer van The •0B st Wonderful Time of the Year. Deze voorstelling is uitverkocht. J heater De Parel, Domburg, 20.00 uur erd DINSDAG emke ngeres Femke van Zijl-de Keijzer en toetsenist Fons de Smidt bren- leigen composities. rote Men maken deel uit van de Zeeuwse band Fern Fatal. Fonds schreef muziek in verschillende genres, zoals funk, soul, rock, jazz en fusion, teksten zijn van de hand van Femke en van Susanne Holmes. teDrvkkery, Middelburg, 14.30 uur Von BruckenFock Met muziek en een lezing wordt het feit herdacht dat deze dag precies 140 jaar geleden de musicus, schilder en dichter Gerar- sHubertus Galenus von Brucken Fock in Middelburg werd geboren. herdenking, die een initiatief is van de Werkgroep Muziek van het oinklijkZeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, wordt 's mid- dsvoor de eerste keer gehouden en 's avonds herhaald. Reserveren noodzakelijk (0118-628500). totTer Hooge, Middelburg, 15.00 en 20.00 uur woensdag 22 december 1999 Nog maar vier jaar geleden is de Zeeuwse componist en schilder Gerard von Brucken Fock uitgebreid herdacht met concerten, een publicatie en een expo sitie. Hij was toen zestig jaar dood. Op 28 december is het precies 140 jaar gele den dat hij op het Middel burgse slot Ter Hooge werd geboren. Ter plekke zal daarom een herdenkings concert worden gegeven door pianist Kien Balke nende en sopraan Annegeer Stumphius. Muziekweten schapper Albert Clement houdt een lezing. door Ernst Jan Rozendaal Als het aan de voorzitter van de werkgroep muziek van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen ligt, wordt Von Brucken Fock ook in 2000, 65 jaar na zijn overlij den, in het zonnetje gezet. Cle ment: „Hij is een van de belangrijkste Nederlandse componisten ooit." Het is volgend jaar Bach-jaar en tijdens het symposium dat de Middelburgse muziekwe tenschapper ter gelegenheid daarvan in Utrecht organi seert, zal ook aandacht wor den besteed aan de bijna ver geten Zeeuwse componist. Het is Clement namelijk gebleken dat Von Brucken Fock een be hoorlijke invloed heeft onder gaan van de reus onder de klassieke componisten. „Voor een aantal van zijn stukken heeft de polyfone muziek uit de barok model gestaan. Als je dat hoort, denk je: 'Hé, Bach.' En tegelijkertij d toch ook weer niet, want het is wel muziek met een persoonlijk tintje. Maar kwalitaitef is hij in die stukken niet de mindere van Bach." Mendelssohn Clement trekt een parallel met Mendelssohn, die lange tijd niet meetelde omdat zijn mu ziek te veel aan die van Bach deed denken. „Twintig jaar geleden was het niet gebruike lijk om muziek van hem te spe len, nu heeft niemand er nog problemen mee. Overigens is Mendelssohn net als Von Brucken Fock een dubbelta lent. Hij kon geweldig aqua relleren. Als Von Brucken Fock in Nederland hetzelfde lot is beschoren als Mendels sohn, dan komt het wel goed." Bij leven werd Von Brucken Fock wel degelijk als een be langrijk componist gezien. De Noorse componist Grieg schreef lovend over hem, en zijn naam siert niet zomaar een van de galerijen van het Amsterdamse Concertge bouw. Maar na zijn dood is hij in de vergetelheid geraakt. Hij werd gezien als een epigoon van Chopin. „Zijnpianomu ziek lijkt inderdaad op die van Chopin", zegt Clement. „Maar het is bepaald geen slap af treksel. Rien Balkenende is druk bezig met instuderen en kan Von Brucken Fock en Cho pin dus naast elkaar plaatsen. Volgens hem kunnen ze zeker met elkaar concurreren." Vergetelheid Een voor een weerlegt Cle ment de argumenten die denk baar zijn om te verklaren dat Von Brucken Fock in de verge telheid is geraakt. „Hij zou niet vernieuwend zijn. Dat is dus niet waar. Met Alphons Diepenbrock was hij een van de eersten die muziek maakten op Franse tekst. Ook harmo- G.H.G. von Brucken Fock nisch was hij vooruitstrevend. Hij deed gedurfde dingen. En belangrijker dan vernieuwend te zijn is natuurlijk de kwali teit. En hij heeft die kwaliteit. Zijn oeuvre is bovendien breed. Hij heeft werken voor orkest geschreven, voor koor en orkest, a capella en noem maar op. Echt, Nederland be schikt in hem over een voor treffelijk componist, maar men weet dat niet. Misschien is het een typisch minderwaar digheidscomplex. De indruk bestaat dat na Sweelinck, na 1629 dus, op het gebied van compositie in Nederland niet zoveel meer gebeurd is. Dat beeld is er niet uit te slaan." Clement probeert dat deson danks, door elke gelegenheid aan te grijpen om de aandacht op Von Brucken Fock te vesti gen. Dit jaar dus zijn geboorte datum, in 2000 zijn overlij densjaar. „Ik gooi steentjes in het water in de hoop dat de kringen steeds groter wor den." Concert en lezing rond Von Brucken Fockmet ook aandacht voor verwante componisten als Chopin SchumannGrieg en Rönt gen, dinsdag 28 december op Slot Ter Hooge, aan vang 15 en 20 uur. Reserve ren noodzakelijk in ver band met beperkt aantal plaatsen: 0118-628500. Sopraan Annegeer Stumphius Dirigent Jan Hut van Musica Cordis. foto Dirk-Jan Gjeltema Het vocaal ensemble Musica Cordis pakt aanstaande don derdag een Engelse traditie op. Het koor wijdt haar kerstconcert in de rooms-ka- tholieke kerk van Heinkens zand (20 uur) aan een festival van Lessons and Carols. Deze traditie is in 1918 in Enge land ontstaan, mede als reac tie op de eerste wereldoorlog. Door de jaren heen is de op zet om gezamenlijk Carols te zingen en de Lessons niet veranderd. De verschillende lezingen liggen vast, binnen de kerstliederen is een schei ding aangebracht tussen de liederen als Once in royal Da vids city en liedereen die In de Onmoetingskerk in Middelburg houdt de canta tecommissie van de Protes tantse Gemeente Middelburg op kerstavond - vrijdag - een dienst, die is opgebouwd rond één van de cantates uit Bachs Weihnachtsoratorium. Cen traal staat de tweede cantate 'Und es waren Hirten in der seiben Gegend'. De dienst be gint om 22 uur. De afgelopen weken zijn de len uit Bachs Weihnachtsora torium op tal van plaatsen in de vorm van concerten gege ven. Het Middelburgse initia tief geeft de Bach-cantate haar oorspronkelijke bedding terug. In de Lutherse traditie is een cantate niet bedoeld als concertstuk, maar maakt het een wezenlijk en functioneel onderdeel uit van de liturgie. In de stijl van die traditie is er naast de uitvoering van dit stuk ook samenzang, schrift lezing en prediking. Voorgan ger is ds. L. Wülschleger. De muzikale leiding is in handen van dirigent Henk J.Harinck. Medewerking ver lenen het kamerkoor Capella Terra Tremens en een keur van solisten: Ellen Leijnse (sopraan), Nelleke Duiser (alt Joost van der Linden (tenor en Henk Neven (bas). Het instrumentale ensemble be staat uit Guus van der Heij den en Angela Janssen (tra verso), Paul van der Linden en Eduard Wesley (hobo d'a- more), Julian Kennedy en Riekje Puyenbroek-Mennin- ga (hobo da caccia) en de strijkers Jan Pieter van Cool- wijk en Avid Rabinovich (vi ool), Tamara Dashkov (altvi ool) en John van de Beemt (cello). Sopraan Anne Mertens In de serie concerten bij de Open Haard treden aanstaande zondagmiddag in Porgy Bess in Terneuzen de sopraan Anne Mertens en de pianiste Catherine Mertens op. Hun concert is een liederenrecital met enkele intermezzi voor piano-solo. Hun programma heeft welis waar een relatie met Kerstmis - in onder meer Priez pour Paix van Francis Poulenc - maar kerst vormt niet zonder meer een thematische draad. Het is vooral gewijd aan liedkunst uit Frankrijk en Engeland, waarbij een keuze is gemaakt uit werk van componisten aan het eind van de vorige en deze eeuw. Voor de pauze staan overwe gend Franse liederen gepro grammeerd, behalve van Pou lenc ook van Vincent d'Indy, Benjamin Godard, Gabriel Fauré, Claude Debussy, Mau rice Ravel en Eric Satie. Ca therine Mertens zorgt voor een intermezzo met een nocturne van Godard. In het tweede deel van het concert staat het En gelse land- en volksleven cen traal. Van Roger Quilter zingt Anne Mertens drie pastorale liederen, van Benjamin Brit ten vertolkt zij vijf volkslied jes. Beide onderdelen worden gescheiden door het Klavier- stück D946 van Franz Schu bert. Het repertoire van de sopraan Anne Mertensis is breed en reikt van muziek uit de vroege barok tot de dag van vandaag. Met haar eigen ensemble Gran Duca di Toscane legt zij zich vooral toe op de Italiaanse mu ziek van de zeventiende eeuw. Ze trad en treedt op in ver schillende festivals voor oude muziek. Zij studeerde aan het Antwerpse conservatorium en zong in onder meer het Huel- gas Ensemble van Paul van Nevel en het Collegium Vocale van Philippe Herreweghe. Met tal van ensembles trad zij in het buitenland op. Leuven Haar zus Catherine Mertens begon haar pianostudie in Leuven. Aan het conservatori um van die stad is zij nu lerares piano. Zij behaalde verschil lende prijzen in concoursen. Als soliste concerteerde zij bij verschillende orkesten, van het Nationaal Orkest van Bel gië tot het Collegium Instru mentale Brugense. Met haar zus Anne vormt zij een vast duo: zij begeleidt graag zan gers. Anne en Catherine Mer tens, zondag in Porgy Bess in Terneuzen, aan vang 15 uur foto Beatrix Zippert jaarlijks kunnen wisselen. Bij het zingen van de Carols zul len alle bezoekers worden be trokken. Het ensemble Musi ca Cordis staat onder leiding van Jan Hut. Bram Beekman speelt orgel. Aan het optre den verleent de fluitiste Nel leke van der Linden haar me dewerking. De Lessons wor den gelezen door vertegen woordigers van verschillende kerkgenootschappen. Donderdag 23 december, RK-kerk Heinkenszand, 20 uur. Musica Cordis met Lessons and Carols. Pianiste Catherine Mertens

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13