Spanning in musical Boevenpak Verkleedpartij op zolder Theater 12 mm Herfstige harten in Herfst in Riga I zie verhaal elders op deze pagina zie informatie elders op deze pagina 22 Urn 28 december WOENSDAG Poppentheater Poppentheater Parabel brengt een Kerstspel. Deze voorstelling voor kinderen vindt plaats in het kader van de Christ mas Fair. die nog tot en met vrijdag tussen 12.00 en 17.00 uur bezocht kan worden. Imkerij Poppendamme, Grijpskerke, 14.00 uur Joop Bom a Joop Buma leest voor uit eigen werk. De verhalen, die zich afspelen in de kersttijd, zijn bestemd voor basis schoolkinderen, maar ook voor grote mensen. De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt vandaag (woensdag) voor het laatst in deze eeuw de voorstelling Joris en Reuzeneus. Het betreft een eigen bewerking door poppenspeler Hans van der Haar van een boek van Janosch. Op weg naar zijn tante Hendrika loopt Joris door het Grote Bomen Bos, waar hij dieren ontmoet, die als de dood zijn voor Reuzeneus de Reus. Maar Joris laat zich niet bang maken. De voorstelling is geschikt voor kinderen vanaf 5 jaar. Minitheater in Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Koning Bobbel Zes leerlingen van de afdeling Pabo van de Hogeschool Zee- land spelen de kindervoorstelling Koning Bobbel. Hettoneelstuk kwam tot stand in samenwerking met het Jeugdtheater huis in Goes. Regisseuse Josien de Graaf van dit Jeugdtheaterhuis be werkte het kinderboek Koning Bobbel tot een muzikale voorstelling voor jeugd vanaf 4 jaar. Rieks Veenker componeerde de muzieken Olav Fakkeldij ontwierp en maakte het decor. Podium 't Beest, Goes, 16.00 uur H Herfst in Riga Ingeborg Elzevier en Kees Coolen spelen de romantische ko medie Herfst in Riga. Het verhaal, geschreven door de RusAIexej Arbusow, gaat over de be minnelijke sanatorïumdirecteur Rodin en zijn patiënte Lidija. Aanvan kelijk verloopt hun contact stroef, maar ais ze elkaar beter leren kennen, blijken ze allebei een geheim te koesteren dat hen uiteindelijk verbindt. Porgy Franssen deed de regie. Zuidlandtheater, Terneuzen, 20.00 uur DONDERDAG Boevenpak I De Stichting Jeugdkomedie Amsterdam komt met de musical Boevenpak. Het verhaal gaat over het meisje Puck, dat in de zomervakantie bij haar tante gaat logeren. Als ze in het grote huis aankomt, ziet ze allerlei merk waardige figuren, maar niet haartante. De figuren zeggen allemaal dat ze ooms van Puck zijn. Ze blijken op zoek te zijn naar een schat. Dan pas ontdekt Puck dat haar tante vastgebonden zit in de kelder... Het stuk wordt gespeeld door professionele acteurs en kinderen. Ivo de Wijs schreef de tekst en Joop Stokkermans componeerde de muziek. Ons Dorpshuis, Kruiningen, 19.00 uur ZONDAG Bandparodist De bandparodist John Stuy is tweemaal te zien tijdens het Winterfes- tijn. Stuy, die André van Duin als zijn grote voorbeeld heeft, zal parodieën brengen van de Kerstman en deTeletubbies. Wintermarkt, Middelburg, 14.30 en 16.00 uur Oliver T wist woensdag 22 december 1999 Op Tweede Kerstdag gaat de familievoorstelling Oliver Twist in pre mière. Dit muziektheater naar het bekende verhaal van Charles Dickens is een co-productie van het Zeeuws Centrum van Amateurtheater, Scoop en de Stadsschouwburg Middelburg. Aan de voorstelling werken zo'n ne gentig mensen mee. Een deel van het verhaal werd voor theater her schreven door Ans Schilders, ook verantwoordelijk voor de liedtek sten, en Frans Doeleman. Douwe Eisinga componeerde de muziek. De regie is in handen van Katinka van den Dool, die voor het uitgangspunt koos dat Oliver, hoewel hij in een crimineel milieu terecht komt, toch blijft geloven in het goede, het rechtvaardige. Deze voorstelling is uit verkocht. Zie ook de voorpagina van dit katern. Stadsschouwburg, Middelburg, 15.00 uur MAANDAG Oliver Twist De familievoorstelling Oliver Twist wordt ook maandag gespeeld. Zie zondag. Stadsschouwburg, Middelburg, 15.00 uur DINSDAG Pïco en Bello De clowns Pico en Bello geven met hun honden een spektakelshow. De clowns (het echtpaar Marjolein en Gino Dirks) komen uit de wereld van het circus en goochelen en jongleren ook in de show. De vijf hon den vertonen kunstjes, waarbij het eigenwijze hondje Binkie laat zien dat hij kan rekenen. De kinderen worden zoveel mogelijk bij de show betrokken, Den Dullaert, Hulst, 14.00 uur Oliver Twist De familievoorstelling Oliver Twist wordt dinsdag tweemaal ge speeld. Zie zondag. De avondvoorstelling is uitverkocht. Stadsschouwburg, Middelburg, 15.00 en 19.00 uur Het zal je maar gebeuren. Ga je niets vermoedend bij je tante op bezoek, kom je in een detectiveverhaal terecht. Compleet met een butler die geen butler is, twee maffe Schotten (wat hebben ze nu toch eigenlijk onder hun rok je?), een aanstellerige filmster en een werkster die wel ver dacht veel op je tante lijkt. Dan blijkt er ook nog eens een parelsnoer verdwenen. De Jeugdkomedie Amsterdam gaat met deze gegevens aan de slag in de thrillermusical Boevenpak. Oprichter en grote man achter de Stichting Jeugdkomedie Amsterdam, Herry Hubert, vertelt over het stuk en zijn groep. Zijn enthousiasme is haast ongeremd. Een monoloog van een theatertelg in optima forma. door Annemarie Zevenbergen Op zijn vierde jaar speelde hij een kabouter in Sneeuwwitje, in '58 was hij zo'n honderd keer te zien in De Jantjes en en passant 'liep' hij ook nog mee in Rooie Sien. Het theater is hem letterlijk met de paplepel ingegoten. Als telg van de oud ste theaterfamilie in Neder land beheerst het toneel en al les wat daarmee samenhangt het leven van de 58-jarige Her ry Hubert. „Mijn opa. Jan Dirk Blaaser, speelde rond 1900 to neel in een tent op de kermis. Mijn moeder Riny Blaaser was onder meer de oprichtster van het Amsteltoneel en samen met haar run ik nu de Stich ting Jeugdkomedie Amster dam. Zelf zit ik al 46 jaar in het vak. Kan je nagaan." Handtassie Het Vak. Daarover raakt hij niet uitgepraat. Grote namen uit het verleden passeren de revue. Anekdotes over zijn rol als matroos in De Jantjes. Hoe hij als oudere dame met een 'handtassie' bij Rooie Sien over het toneel hep. Maar het verleden laat hij rusten. Dat moet ook wel, want na een on fortuinlijke val in de orkest bak kwam hij in de WAO terecht. Drie beschadigde rug wervels hield hij daaraan over. Niettemin blijft hij actief. Al moet hij af en toe op handen en voeten kruipend van de rug pijn zijn bed op zoeken. De Jeugdkomedie Amsterdam is nu zijn leven. Daar doet hij al les voor. Daarom doet het hem extra pijn als hij naar de toe komst kijkt. Want het voortbe staan van de Jeugdkomedie hangt aan een zijden draadje. „Het is armoe troef. We draai en zonder subsidie. We trek ken volle zalen, maar er moet toch geld bij. Afgelopen jaar hebben we zo'n miljoen kinde ren bereikt, dus het is niet zo dat we maar wat rommelen in de marge. We hebben keer op keer bij het ministerie van WVC subsidieaanvragen inge diend. Kregen we dit jaar bij voorbeeld zo'n standaard briefje terug met de medede ling dat we niet voldoende aan landelijke spreiding doen. Terwijl we 120 voorstellingen door het hele land geven. Wat moet je dan nog. We willen zo'n 2.50 per bezoeker. Ik weet dat er gezelschappen zijn waar 400 gulden per stoel bij moet. Wat vragen wij dan? Ik weet echt niet wat ik nog moet doen Moet ik huilend op de stoep van het ministerie gaan liggen. Als we zo doorgaan weet ik niet of er volgend seizoen nog een Jeugdkomedie bestaat Dat is toch van de gekke. Ze ker gezien het feit dat we volle zalen trekken." Flutstukjes Jkben ervan overtuigd dat we een belangrijke functie ver vullen om de jeugd naar het theater te trekken. We brengen geen flutstukjes met op het po dium een bordkartonnen de- cortje, een stoel en wat mensen die hun tekst opzeggen. We proberen ook altijd om jong deren merken ook de taalgrap jes op die in de tekst verborgen zitten. Voor de studenten was het niet eenvoudig opeens op toneel te gaan staan. „In het begin vond ik het echt heel moeilijk", ver telt Siöbhan Eilers. „Had ik iets verzonnen, dan was ik het een week later allemaal weer vergeten." Ruth Dekker: „Het is moeilijk om je helemaal in te leven in een personage en dat dan ook vol te houden." Maria van de Berg: „Je moet een lap tekst onthouden en dat met een bepaald stemmetje uit spreken." Siöbhan: „Vooral rustmomen ten waren moeilijk. Als je even geen tekst hebt, val je meteen uit je rol." Maar Josien de Graaf heeft het 'erin geramd', aldus Maria, waardoor het al snel beter ging. Tamara van Meurs: „Als ik nu mijn pak aantrek, denk ik echt dat ik iemand anders ben geworden." Josien de Graaf: „De lol doet al een hele hoop. Die kreeg ik ca deau. Deze meiden hebben zich er helemaal in gestort. Wat eerst niet lukte, daar zijn ze keihard aan gaan werken." Het resultaat is dan ook be paald niet amateuristisch, vindt de regisseuse, „Het zijn natuurlijk geen acteurs met ervaring, maar ze hebben een volwaardige voorstelling we ten te maken die niets meer met amateurisme van doen heeft. Daarvoor zijn ook de voorwaarden geschapen, door het werken met professionals voor de regie, het decor en de muziek." Die laatste werd ge componeerd door Rienks Veenker. De reacties op Koning Bobbel bleken na de opvoeringen het afgelopen jaar enthousiast. „Tijdens de Zeeuwse Onder- wijsdag hebben we het stuk ook gespeeld", zegt Tamara. „Na afloop vertelde iemand me dat dat het jaar daarvoor was gebeurd door professio nals, maar dat was niet half ze leuk geweest." De kindervoorstelling 'Ko ning Bobbel'is vandaag woensdag) te zien in 't Beest in Goes. Aanvang: 16 uur. Ingeborg Elzevier en Cees Kooien in Herfst in Riga. foto Annaleen Louwes lar Mii He. ..Waarschijnlijk ben ik mijn leven lang bezig geweest jou te ontmoeten." Het is een sleutelzin in het stuk Herfst in Riga, dat Ingeborg Elzevier en Kees Coolen, geregisseerd door Porgy Franssen, op de planken brengen. De romantische komedie, ge schreven door de in zijn land zeer populaire Russische to neelschrijver Alexej Arbusow, gaat over de ontluikende lief de tussen Lidia, een patiënte in een sanatorium in het Letse Riga en sanatoriumdirecteur Rodion. Aanvankelijk ver loopt hun contact stroef. In de maanden dat Lidia in het sa natorium verblijft leren ze el kaar echter steeds beter ken nen. Ze blijken allebei een geheim met zich mee te dragen dat hen uiteindelijk verbind- t.Het verhaal wordt 'lief, men selijk, indringend en vol hu mor' verteld. PZC-recencent Willem Nijs- sen schreef eerder over de voorstelling: „Er is geen grot dramatiek, we hoeven niet meegesleurd te worden in kommer en ellende. Herfst in Riga biedt ouderwets toneel. En in het fraaie decor twi spelers van grote klasse, diei hun soepele zinnen en ont spannen lichaamstaal de fijnf if,e| nuances kruinen leggen van njn| een steeds hechter wordende gsv welles-nietes-relatie." ■di 6t\ itm Herfst in Riga, vandaag (woensdag) te zien in het Zuidlandtheater in Terneu zen iHI Een deel van de cast van Boevenpak. (zang)talent te vinden. Alles wordt bij ons live gezongen. Het is geen playback-show. We maken geen verschil tussen to neel voor volwassenen en voor kinderen. Dat kunnen we zeg gen omdat we ook het gezel schap Comedia met volwas sentoneel hebben opgericht. Het gaat erom dat we kwaliteit willen brengen en daar bezui nigen we echt niet op." „Als je een stuk voor kinderen maakt, moet er een zekere spanningsboog in zitten Je kimt kinderen niet bezig hou den met alleen maar een ver haaltje. Er moeten leuke ver rassingen en onverwachte wendingen plaatsvinden. Vandaar dat we altijd muziek en liedjes in de stukken ver werken. Dat breekt. Daarmee houd je de kinderen bij wat er op het toneel gebeurt. Koker van licht „Een heel mooi effect in deze musical is bijvoorbeeld het stuk voor de pauze. Dan staan er zes zangers in het donker op het podium. Als de eerste zan ger gaat zingen wordt hij ge vangen in een koker van licht. Telkens als de volgend gaat zingen wordt die ook gevat in die lichtbundel. Het is een hele aparte lichttechniek, svoboda genoemd naar de Poolse uit vinder ervan. Die lichtbundel is aan de boven- en onderkant even breed. Dan krijg je echt dat kokereffect." „Verder zitten er kleine ver rassingen in het stuk. Een ratje dat over het toneel rent. Een uil die achter een raam weg- fladdert. Poppen van Feike Boschma. En dan natuurlijk de bedjes. Alle teksten voor het stuk zijn geschreven door Ivo de Wijs. Hij heeft nu zijn vijfde productie voor ons ge schreven. En dat loopt heel lekker. Hetzelfde geldt voor de muziek. Die wordt gecompo neerd door Joop Stokkermans. Die man werkt ook al jaaaren voor ons." De try out-fase van het stuk is bijna achter de rug. Op 9 janu ari gaat Boevenpak in premiè re. Daarna reist de voorstel ling door het hele land. Kun nen we eind eb jk zien wat de Schotten onder hun 'rokkie' speeld. Het bestaat uit een kleerkast, en een ooievaar wordt gemaakt van een kleer hanger, een pleeborstel en wat knijpers, want zo doen kinde ren dat. Taalgrapjes De voorstelbng is geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar. De jongsten bhjken vooral aange sproken te worden door de sfeer van het stuk, oudere kin- verborgen houden. Herry: „Ja, dat raadsel lossen we op. chend: „Dat vinden met name de jongens in het publiek een spannend moment. Nee, ik zet niet wat je ziet. Laat dat maar één van de verrassingen zijn." Boevenpak is donderdag 23 december te zien in het Dorpshuis in Kruiningen, aanvang 19.00 uur. Verder is het stuk te zien op zater dag 5 februari Stads schouwburg Middelburg, 22 maart Theater Mondra- gon Zierikzee, zondag 9 april Zuidlandtheater Ter- neuzen en zondag 7 mei De Maagd Bergen op Zoom r »H« Het was even schrikken dat ze zelf de planken op moesten. Zes studenten van de afdeling pabo van de Hogeschool Zeeland benaderden vorig jaar Josien de Graaf van het Jeugdtheaterhuis 't Beest in Goes om iets met toneel en kinderen te doen. We laten de kinderen acteren, dachten de studenten, maar het werden dus de studenten die voor een publiek van kinderen gingen acteren. Maria van de Berg vertelt hoe de productie van het stuk tot stand kwam: „We zaten in het tweede jaar en deden mee aan het CULT-project van de ho geschool. Josien kwam met het Jeugdtheaterhuis langs op de pabo om een voorstelbng te la ten zien. Ik dacht: Zouden wij niet ook zoiets kunnen doen? Dus hebben we Josien met die vraag benaderd. Met zijn zes sen hadden we al eerder sa mengewerkt. Dat ging goed, dus het lag voor de hand om ook dit weer met zijn zessen te doen." door Ernst Jan Rozendaal Een keer of tien hebben Linda Bakker, Maria van de Berg. Ruth Dekker, Siöbhan Eilers, Maaike de Hoog en Tamara van Meurs Koning Bobbel in middels gespeeld. Voorname- bjk besloten voorstellingen op scholen. Vanwege de succes- volle ontvangst wordt het stuk vandaag, woensdag, in 't Beest in Goes ook als open voorstel bng gespeeld. een verkleedpartijtje op zol der. Met het decor van Olav Fakkeldij wordt daarop inge- Hutspot Regisseuse Josien de Graaf kwam op het idee het verhaal van Koning Bobbel als uit gangspunt te nemen. „Dat is een verschrikkelijk leuk boek je", verklaart ze. „Koning Bobbel heeft abe eigenschap pen die kinderen graag zouden wülen hebben. Hij is altijd de baas, kan elke dag jarig zijn, en, als hij wil, elke dag hutspot eten, want hij is nou eenmaal de koning. Het leek me niet zinvol het boekje na te laten spelen, dus heb ik ervan ge maakt dat zes spelende kinde ren de rollen gaan verdelen. Wie wordt de koning, wie wordt de minister? Zo heb ik de studenten laten nadenken over het type kind dat ze wil den spelen en de groepsproces sen tussen kinderen die samen iets gaan spelen." Dus begint Koning Bobbel als De cast van 'Koning Bobbel'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 12