Machiavellisten tarten stamgasten id PZC Nieuwe kans voor Zeeuwse flora Schouwen peilt meningen over gemeentekrant Ë9ËÜ! E Lilipaly ziet sprankje hoop na bezoek aan verscheurd Ambon Bekentenis moord op Zeelandbrug blijkt wraakactie zeeland 14 Vaste klanten Terneuzens café bijten tanden stuk op Groot Dictee Trouw- Modeshow Van Westen Mannenmode dinsdag 21 december 1999 door Bas Lippmann TERNEUZEN - Tandenknar send en met gekromde tenen pijnigde een twintigtal vaste bezoekers van het Terneuzense café Kolkzicht maandagavond hun hersenen over de Neder landse spelling. Het tiende na tionaal dictee. Philip Freriks' wijze levensles met een knip oog, leverde prachtige tafere len op. ,,Gee-es-emmetje, je- zus, hoe schrijf je dat nu weer?" .Welkom in het meest prestigi euze gebouw van Nederland", spreekt Freriks. doelend op de Eerste Kamer. In Terneuzen heten Corrie Paccoud-Rorive en haar man Christian een twintigtal gasten welkom in htm café Kolkzicht. Met een goed glas wijn, een fijne pen en gecodeerd papier (discretie verzekerd) gaat een aantal vas te bezoekers eens goed zitten voor het dictee, dat menigeen de voorbije jaren een taalkun dig trauma bezorgde. ,Jk heb de versie van de voorrondes nog even bekeken. Maar tjeemig, wat een verschrikke lijke woorden", zegt Jannie van Gils bezorgd. Terwijl Freriks de spelregels nauwkeurig uitlegt, wordt een ta f el verder nog even een sigaar in de brand gestoken, gecon centreerd de pen ter hand ge nomen en een velletje papier met daarop de woorden 'pretti ge kerst' recht gelegd. Met zo nu en dan een naar het plafond schietende blik luis tert iedereen aandachtig als Freriks, taalkundig treiteraar van nevenberoep, het dictee in zijn geheel voorleestWaar machiavellisten in een deux- chevauxtje de hele trukendoos opentrekken„Godsalle- machtig", gilt Agnes Gille- baard. Ze neemt nog maar een keer een hijs aan haar sigaret en kijkt naar vriendin Jannie. Die schudt haar hoofd. Na zin nummer twee is het al duide lijk: dit wordt helemaal niets. En dan mag deux-chevauxtje nog niet eens afgekort worden ook. Voor barman Christian Paccoud, Fransman van origi ne, één van de vele redenen om het bijltje erbij neer te gooien. „Veels te moeieluk. Mar in ut France is ut nog veel moeieluk- kur hor; Niederlanders spre ken tenmienste elleke lettèr uit." Rode strepen Laat ons Nederlanders (en Bel gen) maar. Wij hebben het al moeilijk genoeg met de soms onmogelijk lastige koppelte kens, afbrekingstekens, accen ten, apostrofs en trema's. Waar de crème de la crème des vader lands in 's-Gravenhage een ge middelde van drieëndertig be haalt, is het doorsnee aantal rode strepen in café Kolkzicht maandagavond zowat oncal- culeerbaar. Een GSM'etje is gemaakt om te praten, niet om te schrijven. Gelukkig kent eert avond zoals vanavond geen verliezers. Enkel een winnaar. Melchior Glansbeek, de man achter de sigaar, schrijft de meeste woorden goed en sleept daarmee de 'Kolkzicht Stylo'- pen in de wacht. Verdiend? Ja, met maar achtendertig fout is dat best verdiend. Stamgasten pijnigen zich in het Terneuzense café Kolk zicht de hersenen over het na tionaal dictee. foto Charles Strijd Bijna alle vaten met gevaarlijke stof terecht MIDDELBURG - Bijna alle va ten met methylisobutylketon van het zeeschip Seaflower zijn terecht. Het schip verloor na vertrek op 5 december vanuit Vlissingen, voor de Franse kust 21 vaten met de gevaarlijke stof. Afgelo pen weekend zijn op de Zeeuwse kust tien vaten gevonden. Maandag zijn er nog twee in de monding van de Westerschelde opgevist. De Belgische marine heeft maandag zeven vaten uit het water gehaald-AVP door Jan-Jaap Broekhuijsen DEN HAAG - Een 38-jarige Rotterdammer is maandag kort nadat hij twaalf jaar cel tegen zich had horen eisen wegens doodslag, door het Haagse ge rechtshof vrijgelaten. De man was in juni dit jaar door de rechtbank in Middelburg vrijgesproken van de 'Zeeland- brugmoord", maar legde on langs alsnog een soort bekente nis af bij de politie. Hoewel het hof pas op 3 januari uitspraak doet, ontsloegen de rechters de verdachte gisteren al uit voorar rest, zodat de kans groot lijkt dat de man de dans in januari definitief ontspringt. De man was na zijn bekentenis bij de politie op 10 november onmiddellijk weer vastgezet. Hij had toen verteld dat hij er bij was toen zijn zwager op 26 maart vorig jaar het slachtoffer Hadji Yalincinkaya uit Rotter dam had mishandeld en over de reling van de Zeelandbrug had gekieperd. De verdronken man was door vissers gevonden. Het was diezelfde zwager ge weest die eerder bij de recht bank belastende verklaringen had afgelegd over de Rotter dammer, waarna de 38-jarige vierhonderd dagen in voorar rest zat. Gisteren vertelde de Rotter dammer aan het hof dat zijn re- centelijke 'bekentenis' bij de politie vals was. Ik wilde mijn zwager terugpakken, door hem zat ik zo lang in voorarrestHet lijkt erop dat de 'wraakactie' te gen de zwager gelukt is. Deze is ook vastgezet en moet volgens procureur-generaal M. ter Hart 'ergens in februari geloof ik' te rechtstaan. Wat haar betreft wordt er dan ook twaalf jaar ge- eist tegen de zwager, zo liet ze gisteren weten. De aanklager gelooft dat de Rotterdammer en zijn zwager de doodslag samen hebben gepleegd. Het slachtof fer had zes mille schuld bij de Rotterdammer; ook zou de 'fa milie-eer' op het spel hebben ge staan. De Rotterdammer zat eerder twintig maanden cel uit wegens afpersing en vier jaar wegens poging tot doodslag. In de Zee- landbrugzaak sprak de Middel burgse rechtbank hem vrij, omdat de talrijke belastende verklaringen van de familie veelal tegenstrijdig en 'van horen zeggen' waren. Het rom melt nu nog in verdachtes (schoon-)familie; de man was na zijn vrijspraak in juni wegge gaan bij zijn vrouw. Het hof wijst op 3 januari arrest. door Jeroen Vliegenberg MIDDELBURG - Hij is net te rug uit Indonesië, waar hij met een delegatie Nederlandse Am bonezen een bezoek bracht aan de Indonesische president Ab durrahman Wahid en vice-pre sident Megawati Soekarnoput- ri. Met de twee Indonésische leiders bracht Middelburger en oud Tweede-Kamerlid J. Lili paly een bezoek aan Ambon. „Mijn punt van zorg is het voortdurende geweld op Ambon en de vraag hoe dit probleem kan worden opgelost. Toen ik Ambon bezocht, trof ik een vre selijke stad aan, waarvan het hart is weggeslagen. Straten met alleen wat muren, de rest ruïnes. Ik ging met de presiden tiële stoet mee, dus ik heb maar een klein gedeelte van de stad gezien. De stad is volstrekt in puin geschoten. Je leest van zo'n stad gevoelens van diepe haat af en dat men revanche op elkaar wil nemen. In elk gezin op Am- bon zijn lege stoelen achterge bleven. De haat is zo groot, dat het volgens mij minstens twee generaties kost om de wonden te helen." Over de rol van de regering-in- ballingschap, de RMS, wil Lili paly niette veel kwijt. „De RMS heeft het ideaal van een onaf hankelijke republiek niet opge geven, want de uitgangspunten van de proclamatie van 1950 houdt men vast. Wel neemt de RMS voorlopig genoegen met een federale staat of verregaan de autonomie." Machteloos De Molukkers in Nederland staan volgens Lilipaly machte loos. „Gus Dur (president Wa hid, red.) zegt: 'Onze religies hebben ons niet geleerd elkaar de hersens in te slaan'. Zijn voorstel is elkaar proberen te to lereren en het conflict binnen de regio zelf op te lossen. Ik ben het daar wel mee eens. Er zijn pro vocateurs op Ambon. Het is de vraag hoe je ze in de kraag kunt grijpen. Ze hebben vaak een heel goed georganiseerd net werk om zich heen gebouwd. Dan zie je weer de lange arm van Jakarta ten tijde van het regime van Soeharto. De chaos wordt bewust in stand gehouden in de hoop mensen te doen terugver langen naar de tijd van Soehar to, toen alles'rustig'was." Gus Dur heeft wat dat betreft een verantwoordelijkheid om de provocateurs te grijpen, meent Lilipaly. „Hij kan in Ja karta dossiers van die lieden openen. Daarmee zou hij ver trouwen bij de Ambonezen kun nen wekken, dat men ziet dat hij zich werkelijk inzet. Maar er zitten risico's aan vast, want daarmee komen ongetwijfeld krachten los." De geweldsgolf die Ambon al tijden treft, heeft volgens Lili paly een economische oorzaak. „De banen en de te verdelen goederen werdén schaarser. Er was weinig te verdelen. Zij die van buiten kwamen, zorgden ervoor dat de economische ba lans tussen christenen en mos lims werd verstoord. De provo cateurs plaatsten het lont in het kruitvat. Zo werd het conflict langs religieuze lijnen uitge vochten." Zeden „Ik beschouw de heilige maand, de vastenmaand voor de isla mieten en het kerstfeest van de christenen, als een testcase. Ik hoop dat men elkaar uitnodigt zoals dat decennialang gebeur de." Het proces van 'healing' moet volgens Lilipaly nu beginnen. „Haal die militairen geleidelijk weg en vervang die door politie korpsen. In kringen rondom de president wordt negatief ge dacht over de aanwezigheid van de militairen op Ambon. Het gaat erom de adat, de zeden en gewoonten, binnen de dorpsge meenschappen te herstellen. De structuren zijn onder het be wind van Soeharto weggesla gen." Lilipaly heeft bij minister Herf- kens (Ontwikkelingssamen werking) gepleit voor een zen ding medicijnen voor een zestal islamitische en christelijke zie kenhuizen, die via het Rode Kruis kan worden verspreid. door Lilian Dominicus LIZENDIJKE - Een jaar gele den ontstond het idee, maar meer als een grap. Nu blijken de plannen toch serieuzer dan aan vankelijk gedacht. Op het boe renbedrijf van Eric en Geertje van der Krogt uit IJzendijke is een halve hectare ingericht als kwekerij voor Zeeuwse en Vlaamse boerenerf- en tuin planten. Samen met Hans van Hage uit Biervliet en Marian Lundale uit Goes telen ze momenteel oude rozensoorten, moerbeien, haag beuken enkraakwilgen. Hoewel de vrienden kwekerij De Bier kreek als een liefhebberij zien naast hun dagelijkse, drukke bezigheden, hebben ze nu al uit breidingsplannen. Diverse natuurorganisaties en particulieren hebben al him be langstelling getoond voor de au thentieke planten. In het najaar van 2000 verwachten de vier vrienden de eerste exemplaren te kunnen verkopen. Als het aan de vier initiatiefnemers van De Bierkreek ligt, telen ze volgend jaar meer dan honderd soorten. Hortensia's, asters, notenbo men. buxussen, pimpernoten, okkernoten, eglantier, mispels en kweeperen moeten allemaal terugkeren in het Zeeuwse landschap. Van der Krogt bindt de strijd aan met de coniferen- haagjes. „Misschien stoot ik hiermee mensen voor het hoofd, maar ik heb er een grote hekel aan. Coniferen hóren niet in Geertje van der Krogt met de enige roos die op dit moment op haar akker bloeit: ze hoopt met Zeeuwse planten de provincie weer een streekeigen gezicht te geven. Zeeland", vindt ze. Een tijd lang waren de inheemse planten uit de gratie. Toch is langzamer hand weer een trend waarneem baar naar de soorten die van oudsher op de Zeeuwse klei gronden thuis hoorden. „Dat is helemaal niet zo raar", meent Geertje van der Krogt. „Dat spul uit Italië, daar spuit je je een ongeluk aan. Het klimaat en de bodem zijn er niet geschikt voor. Zelfs de planten die je uit de Brabantse zandgrond haalt, gedijen niet zo goed als eigen kweek op Zeeuwse kleigrond." Om te laten zien hoe het Zeeuw se landschap er vroeger uit heeft gezien, leggen de vier een mo- deltuin aan de voorkant van de foto Peter Nicolai boerderij, langs de doorgaande weg aan. „Er is in Zeeuws- Vlaanderen onnoemelijk veel verloren gegaan. Bij oude, ver vallen boerderijen vind je nog de meeste restanten terug", weet Hans van Hage. „We zijn nu bezig met het opnieuw kwe ken van planten die bijna verlo ren waren gegaan." door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Eén jaar na zijn geboorte heeft de Gemeente krant van Schouwen-Duive- land de meeste kinderziektes overwonnen. De groeiende ko- pijstroom wijst uit dat er onder dorpsraden, welzijnsinstellin- gen en verenigingen een grote behoefte bestaat aan een ei- landbreed opgezet medium. Een lezersonderzoek moet nu uit wijzen of de om de twee maan den verschijnende krant ook bij de burgers aanslaat. De plannen om een gemeentelijke website op te zetten, staan op een laag pitje. Om de communicatie tussen de gemeente en de Schouwenaren te verbeteren, gaat de gemeente in 2000 onderzoeken wat de le zers verbeterd willen zien aan de Gemeentekrant. Deze is in 1999 voor het eerst tweemaan delijks in een oplage van 16.000 exemplaren over het eiland ver spreid. De krant, die is opgezet om het nieuws van de gemeente, verenigingen, welzijnsinstellin- gen en dorpsraden te bundelen.. is al wel geëvalueerd onder de makers. „Het blijkt iedere keer moeilijk genoeg tijdig aangele verde kopij te bemachtigen", ondervindt eindredactrice R. Korstanje, communicatiemede werkster van de gemeente. „Vanuit de welzijnsorganisaties is er voldoende informatie, maar van de dorpsraden kan veel meer materiaal komen." Tijdgebrek van de dorpsraads leden vormt hiervoor de belang rijkste reden. „Die mensen werken overdag, doen in de avonduren hun werk voor de dorpsraad. Het is dan moeilijk om ook nog tijd te vinden om stukken voor de Gemeente- krant te schrijven Inmiddels verloopt de kopij- aanlevering wat beter, maar de omvang ervan moet volgens Korstanje nog groeien. „De krant biedt de kans om gratis publiciteit van de maatschap pelijke organisaties aan de le zers over te brengen. Dat moet dan ook ten volle worden be nut." Het lezersonderzoek zal zich ook op vorm en opmaak van de krant richten. Vanuit de dorps raden en welzijnsinstellingen wordt daar verschillend over gedacht. Waar de één de krant te sober en te simpel vindt, waar deert de ander de vormgeving juist weer als 'prettig huiselijk en Nieuwsbode-achtig', staat in de december-krant te lezen „Maar een duidelijk beeld over het functioneren van de ge meentekrant, die bekostigd wordt uit de advertentie-in komsten, ontbreekt nog en daarom is het lezersonderzoek nodig", motiveert Korstanje. De plannen van de gemeente om zich op het internet te presente ren, zijn op een laag pitje gezet. In januari dit jaar heeft de ge meente Schouwen-Duiveland de formele aanvraag ingediend om aangesloten te worden op het gem.net. Dit is een landelijk netwerk waarin de gemeentelij ke internet-pagina's zijn te vin den, maar het is volgens Kors tanje nog 'te prematuur' om dit project door te zetten. Het is vol gens haar nog maar de vraag of de bevolking erop zit te wach ten. Daarbij is er nog geen con crete visie op de inrichting van de pagina en het beheer ervan, „Je kunt wel een website op het internet zetten, maar die moet ook dagelijks beheerd en bijge werkt worden." En dat heeft op dit moment geen prioriteit voor de gemeente, geeft ze aan. Van Westen Mannenmode begint het nieuwe millennium met een spetterende TrouwModeshow. Samen met Bruidshuis Ellen uit Oostburg laten we je de mooiste trouwkleding zien die er in deze regio te koop is. Wanneer? Op dinsdag 25 januari 2000, van 20.30 uur tot 22.00 uur. Waar? Ook dit jaar weer een unieke locatie: in de ultramoderne ontvangsthal van het ROC college in Terneuzen. Deze gloednieuwe hal met veel glas, staal en beton vormt een perfecte locatie voor het laten zien van de eigentijdse Van Westen Mannenmode trouwkleding. Wat kost het? Kaarten kosten 10,- per stuk. Je kunt daarvoor een hele avond mode kijken en natuurlijk trakteren wij je op koffie met gebak. Moet ik reserveren? Jazeker, want voor de Van Westen Mannenmode TrouwModeshows is altijd veel belangstelling. Hoe kan ik kaarten bestellen? 1. Telefonisch 0115-436100 2. Fax 0115-436200 3. E-mail modeshow@vanwesten.com En als ik niet kan die avond? Vanaf 28 januari zijn de mooiste momenten van de show te zien op internet: www.vanwesten.com/actie. Of kom naar de winkel om met eigen ogen te zien waarom de mooiste trouwpakken uit Zaamslag komen V A N W E S T E N PLEIN 10-11* 4543 BH ZAAMSLAG www.vanwesten.com mm 3e h ore omge opdi ren. Die b Wsc scher £prc satie «erei chili sper ich leanl bij ell teel a ondei *erel richt kg. tet ui «»tz; forg. ode; Hiddi 'Hooi 'lorei lerdc hcqu Court HL iüis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 38