ilfllti Philips Lighting gooit deur dicht Kabinet stimuleert aanpassen woningen aan noden ouderen Io° Drentse lerares winnares Groot Dictee Werknemers spaarlampenafdeling Terneuzen staken vandaag opnieuw 'resident Wahid bezoekt innenkort Nederland )estuur Europa pakt hemicaliën aan die oortplanten schaden UITVERKOOP vandaag 9.00 uur DELSCHER D'Alema mag ploeg formeren Nederlanders minder bang Dodental in Venezuela loopt op Barak spreekt over opgeven Golan Kwekerij voor Zeeuwse planten Vuelta krijgt ander karakter Onderzoek duidt op verband tussen BSE en menselijke variant Tunnelbrand onder het IJ 4 WEKEN VOOR PZC /leer wind fandaag is het een aardige dag met lolkenvelden en een matige zuidelijke vind. De maxima liggen rond de 4 graden. I2e jaargang no. 300 nsdag 21 december 1999 sse nummers 1,80 pagina 4 ERNEUZEN - De werk- fmers van Philips Ligh- ng Terneuzen gaan inmorgen om zes uur op- ieuw in staking, zij het jor één dag. De directie an Philips besloot gister- iddag definitief dat de rneuzense spaarlam- jnafdeling naar Polen ordt verplaatst. Dat kost 10 mensen hun baan. edirectie van Philips ging gis- ren voorbij aan de conclusie inde werkgroep, die vanaf be- 11 december het alternatieve van de ondernemingsraad üe spaarlampenactiviteiten Terneuzen halen) onder- cht. werkgroep bestond uit drie skundigen van de directie, ie van de bonden en drie van ior Joost Bosman de ondernemingsraad (OR). Hun conclusie luidde dat over plaatsing van de spaarlampen afdeling naar onder meer Polen op korte termijn rendabeler is. Daarentegen stelt de groep dat op de langere termijn het OR- plan voor Philips lucratiever uitvalt. De bonden hebben gisteren voorgesteld beide adviezen in elkaar te schuiven en de werk groep een nieuw onderzoek te laten verrichten. Philips Ter- neuzen-directeur S. Klawer achtte dat overbodig en hield vast aan het standpunt van 4 ok tober dit jaar: sluiting van de bumers-afdeling in Terneuzen. Sociaal plan Philips vindt de combinatie van beide plannen nu al niet realis tisch vanwege de hoge extra kosten. Bovendien blijft het na deel van de hogere kostprijs van het produceren van spaarlam pen in Terneuzen bestaan, lanonze redactie binnenland EN HAAG - President Wahid u Indonesië brengt binnen- jrteen bezoek aan Nederland, lar verwachting in de eerste eek van februari. Het ministe- van Economische Zaken laakte gisteren bekend dat Wa ll ons land zal bezoeken, nog iordat minister Jorritsma van [februari tot en met 3 maart ens land bezoekt, irritsma (Economische Zaken) as al eerder van plan naar In- jnesië te reizen, maar dat be zoek werd in september afge blazen wegens de onzekere situatie op het eilandenrijk en het geweld op Oost-Timor. Inmiddels is Wahid de nieuwe president in Indonesië en werkt minister Herfkens (Ontwikke lingssamenwerking) aan het herstel van de ontwikkelingsre latie. Overigens werd eerder aange kondigd dat minister Van Aartsen van Buitenlandse Za ken nog voor Jorritsma Indone sië zal bezoeken. ANP zie ook pagina 14 verklaart de directie. Philips Lighting heeft de vakbonden uitgenodigd zo spoedig moge lijk gesprekken te beginnen over een sociaal plan. De bon den hebben gisteren het overleg met de directie echter afgebro ken. FNV-bestuurder J. Cuperus be oordeelde gisteren de conclusie van de directie als 'volstrekt on voldoende'. Hij legde de leden tijdens een vergadering in het Zuidlandtheater vier alterna tieven voor: de op 2 december opgeschorte staking opnieuw oppakken, het hoofd in de schoot leggen en 'praten over een heel duur sociaal plan', al leen de spaarlampenafdeling laten staken, of de andere licht fabrieken erbij te betrekken en in januari collectief actie voe ren. Prikacties Uiteindelijk koos een overgrote meerderheid, 124 van de 165 schriftelijke stemmers, voor de laatste optie. Daarbij wordt vandaag een dag gestaakt en buigt het actiecomité zich de komende dagen over prikacties en estafettestakingen in het nieuwe jaar. Donderdag wordt tijdens de landelijke vergade ring van de kaderleden binnen de lichtdivisie bekeken in hoe verre de andere vestigingen wil len meedoen aan de acties in ja nuari. Volgens Cuperus is in de huidige situatie niet alleen Terneuzen in het geding. Daarom verwacht hij bij de andere vestigingen grote actiebereidheid. De acties sluiten volgens hem niet uit dat er gelijktijdig over een goed sociaal plan wordt on derhandeld. zie ook pagina 13 oor Paul Koopman IRUSSEL - De Europese Com- iie maakt zich grote zorgen ver de toenemende vervuiling aa het milieu met chemicaliën lie de voortplanting van mens ndier kunnen aantasten, let dagelijks bestuur van de uropese Unie publiceert mor eneen lijst met stoffen die met oorrang op deze schadelijke Heden onderzocht moeten orden. Brussel wil chemica- ën en kunstmatige hormonen iet negatieve gevolgen voor de productie zo snel mogelijk itbannen. 'olgens de Commissie blijkt uit al van wetenschappelijke on- lerzoeken dat vervuiling met «paalde chemicaliën uit de in- lustriële en landbouwsector iet alleen schadelijk is voor liersoorten, maar ook voor de i. Een woordvoerster van e Commissie zei gisteren dat lijvoorbeeld de toename van eelbalkanker bij Britse man een mogelijk aan chemische erontreiniging moet worden oegeschreven. 'e Commissie wil 'endocrine êisruptors' - stoffen die invloed lebben op de hormoonhuishou- Üng - zo snel mogelijk in kaart irengen. In een rapport van een ande wetenschappelijke comi- és van de Commissie is maart éitjaar al alarm geslagen. „Er is "prake van een mogelijk we reldwijd probleem", conclu deerde het comité toen in een rapport. Dunnere eierschalen bij zeevogels in Europa en Noord-Amerika en problemen met de immuniteit en voort planting van bepaalde robben- soorten zouden het gevolg zijn van menselijke invloeden. De Europese Commissie wil met name onderzoek verrichten naar bepaalde toevoegingen voor kunststoffen en verven, zo als tibutyltin, alsmede naar het gebruik van kunstmatige hor monen en pesticiden. Komend voorjaar wil de Commissie een debat organiseren over de risi co's van deze stoffen en mogelij ke beschermende maatregelen. De Commissie kan pas een verbod uitvaardigen als een oorzakelijk verband tussen ver ontreiniging en schade aan de volksgezondheid wetenschap pelijk is bewezen. GPD (Advertentie) (Advertentie) Lange Vorststraat 12 Goes ROME - De zaterdag te ruggetreden Italiaanse premier D'Alema kan een nieuw kabinet gaan for meren. Hij kreeg daartoe gisteravond het mandaat van president Ciampi, al dus de Italiaanse media. D'Alema trad af omdat interne strubbelingen in de centrumlinkse coalitie zijn regering ondermijn den. Hij is van zins nog voor de kerst met een nieuwe ministersploeg te komen. De oppositie, onder aan voeringvan Silvio Berlus coni, heeft gedreigd met massale protesten. Ze vindt dat er nieuwe ver kiezingen moeten komen. Ze hekelt bovendien de vermeende omkoping van parlementsleden. Zeker drie parlementariërs van de Liga Nord zou geld zijn geboden in ruil voor hun overstap naar het rege ringskamp. Volgens Ber lusconi is 'er geen demo cratie meer in Italië'. RTR/DPA DEN HAAG - Het aantal men sen dat zich onveilig voelt, is dit jaar afgenomen. Van de inwo ners van vijftien jaar en ouder voelde zich dit jaar veertien pro cent in meerdere opzichten on veilig, tegen vijftien procent een jaareerder. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren be kendgemaakt. Zo'n 21 procent van de mensen zegt dat er in hun wijk of buurt plekken zijn waar ze 's avonds liever niet alleen zouden komen, vorig jaar was dat nog 23 pro cent. Bovendien denkt negen procent van de inwoners nu dat er een grote kans is dat er wordt inge broken, tegenover tien procent een jaar eerder. Andere gevoelens van onveilig heid, zoals 's avonds niet de deur durven openen als men alleen thuis is en onverwacht wordt aangebeld, bleven nagenoeg hetzelfde. Ook in voorgaande jaren was sprake van een daling. Het per centage bange mensen was het hoogst in het midden van de ja ren tachtig en neemt sinds 1994 af. Vooral oudere vrouwen voe len zich onveilig, alhoewel uit onderzoek blijkt dat juist zij naar verhouding weinig kans lopen het slachtoffer te worden van criminaliteit. ANP Reddingswerkers dragen een slachtoffer voor evacuatie naar een Venezolaans oorlogsschip. foto Kimberly White/RTR van onze redactie buitenland CARACAS - De zwaarste overstromingen in Venezuela in vijftig jaar tijd hebben aan 15.000 tot 25.000 mensen het leven gekost. Dit is giste ren bekendgemaakt door de directeur van de Burgerwacht, Angel Rangel. Sommige gebieden aan de kust rond de hoofd stad Caracas zijn bedekt met zeven meter mod der. Er zijn tot nu toe 1500 lichamen geborgen. Het zoeken naar vermisten werd gisteren voortgezet. Vanuit het buitenland komen om vangrijke hulpacties op gang. Kofi Annan, se cretaris-generaal van de Verenigde Naties, zei dat het land op steun van de VN kan rekenen. Het Amerikaanse leger stuurt acht helikopters en twee vliegtuigjes voor zoekacties. Het aantal daklozen steeg tot 250.000. Het grootste probleem is de aanvoer van hulpgoe deren. De meeste getroffen gebieden kunnen alleen via de lucht worden bereikt. Sinds zater dag zijn helikopters en oorlogsbodems ingezet om mensen in veiligheid te brengen. In de havenstad La Guaira probeerde de Na tionale Garde gisteren tevergeefs te voorko men dat duizenden mensen vrachtcontainers in de haven plunderden op zoek naar eten. De gardisten schoten in de lucht en sloegen met zwaarden, terwijl ook helikopters de toestand in de gaten hielden. Een man werd in zijn voet geschoten. Artsen hebben alarm geslagen over het gebrek aan medicatie voor de behandeling van diax-- ree, die wordt veroorzaakt door honger, uitdro ging en het drinken van vervuild water. In Venezuela groeit de kritiek op de regering van Chavez. In verband met het referendum over een nieuwe grondwet vorige week, ver zuimde de regering op tijd de juiste noodmaat regelen te treffen, menen de critici. De aartsbisschop van Caracas zegt dat presi dent Chavez de 'toorn Gods' over zich heeft uit geroepen omdat hij de kiezers opriep het na tuurgeweld te negeren en toch te stemmen in het referendum. AFP/DPA/RTR zie ook pagina 2 door Margit Kranenburg DEN HAAG - Woningen moeten in hoog tempo worden aange past aan de behoeften van de groeiende groep ouderen. Met behulp van aanpassingen en (technologische) snufjes in de woning kunnen ouderen, maar ook verstandelijk gehandicap ten, langer zelfstandig blijven wonen, meent het kabinet. De staatssecretarissen Remkes (Volkshuisvesting) en Vliegen- thart (Volksgezondheid) trek ken 130 miljoen gulden uit voor de komende drie jaar. Met dat extra geld probeert het kabinet woningbouwverenigingen en zorgaanbieders te verleiden nieuwe voorzieningen te beden ken. De regeling gaat volgend jaar in. Remkes heeft grote verwachtin gen van 'domotica', een soort huishoudtechnologie. „Het is toch gek dat het portier van je auto wel van afstand is te ope nen, maar de deur van je woning niet." Hij hoopt dat dergelijke technologische vernieuwing met het extra geld van de grond komt. Volgens deze staatssecretaris staat er nog een soort Berlijnse Muur tussen wonen en zorgen. Die muur moet weg en huidige regels mogen geen belemmering zijn. Hij roept gemeenten, wo ningbouwverenigingen, zorgin stellingen en maatschappelijke dienstverlening op te experi- mentern. Als voorbeeld noemt hij woonzorgzones: gebieden in wijken of dorpen met aangepas te woningen, 24-uurs zorg en veilige en barrièrevrije straten. Vliegenthart benadrukte dat het geld ook is bedoeld voor in novatieve projecten voor ge handicapten, psychiatrische patiënten en ex-verslaafden. Zij wil bovendien zorginstellingen de mogelijkheid geven een deel van hun reserves te besteden aan vernieuwing. De totale reserves van de instel lingen bedragen volgens haar op dit moment vijf- zeshon derd miljoen gulden. De instel lingen kunnen daar niets mee doen. „Dat is mij een doorn in het oog", aldus de staatssecreta ris. Samenwerking Om tegemoet te komen aan de wens van velen om langer zelf standig te blijven wonen slaan het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW) en de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting (SEV) de han den ineen. De twee instellingen maakten gisteren in Den Haag hun 'Inno vatieprogramma Wonen en Zorg' bekend tijdens de pers conferentie waarop ook Remkes en Vliegenthart hun plannen publiek maakten. De NIZW en de SEV stichten een databank om de kennis overdracht over gesubsidieerde projecten te bevorderen. Zij richten zich vooral op de ver nieuwende voorhoede van wo ningcorporaties en zorgaanbie ders, dienstverleners en welzijnsinstellingen, bewo nersorganisaties, gemeenten en zorgkantoren. GPD Voor het eerst heeft de Is raëlische premier Barak in klare taal gezegd dat Is raël zich zal moeten te rugtrekken van ten min ste een gedeelte van de Golan-hoogvlakte. De premier gaf gisteren dui delijk te verstaan dat 'een pijnlijk compromis' met buurland Syrië moet worden ge- K sloten. Drie Zeeuws-Vlamingen en een Goesenaar proberen de echte Zeeuwse boerenerf- en tuinplanten weer in het provinciale landschap terug te laten keren. Ze hebben op het boerenbe drijf van Eric en Geertje (foto) van der Krogt een hal ve hectare ingeruimd voor de teelt van Zeeuwse en ciJ /f Vlaamse planten. De Ronde van Spanje telt volgend jaar geen enkele rit boven de 190 kilometer. De organisatie hoopt hiermee de wielerron de een 'menselijker' gezicht te geven. In totaal moeten de ren ners 2933 kilometer afleggen, 700 minder dan het jaarervoor. De Vuelta begint op 26 augustus met een i O tijdrit in Malaga. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 13,15 en 17; sport: 18 en 19 van onze redactie buitenland WASHINGTON - De gekke- koeienziekte BSE leidt via het nuttigen van besmet rundvlees tot het ontstaan van de voor mensen dodelijke variant van de hersenziekte Creutzfeld-Ja- cob. Dat melden Britse en Ame rikaanse wetenschappers. Ze baseren hun bewering op la boratoriumonderzoeken met genetisch aangepaste muizen. Een direct verband tussen beide aandoeningen, die volgens de wetenschappers een en dezelfde ziekte zijn, was wetenschappe lijk nog niet aangetoond. BSE leidde de afgelopen jaren vooral in Groot-Brittannië tot massale sterfte onder runderen. De van oorsprong van schapen afkomstige aandoening is ook enkele malen in Nederland vastgesteld. Er ontstond onrust in Groot-Brittannië toen er ge vallen opdoken van een variant van de ziekte van Creutzfeld- Jacob (CJ). In wetenschappelij ke kringen werd vervolgens ver ondersteld dat BSE en de men- AMSTERDAM - De Utunnel in Amsterdam is gisteravond bijna drie kwartier afgesloten ge weest, nadat twee auto's fron taal op elkaar botsten en in brand vlogen. Het ging om een Nederlandse en een Italiaanse personenauto. Twee inzitten den van de Nederlandse auto en de Italiaanse bestuurder raak ten gewond. De Italiaan had gedronken en is meegenomen naar het politie bureau. Hier werd een bloed proef gevorderd. De Nederlan ders zijn met onbekend letsel naar het ziekenhuis gebracht. Het ongeluk gebeurde even voor tien uur gisteravond in de wes telijke tunnelbuis. De oostelijke buis was afgesloten in verband met werkzaamheden. Waar schijnlijk ontstond de botsing door een inhaalmanoeuvre. Twee bussen van het Gemeente lijk Vervoerbedrijf kwamen door de rookontwikkeling vast te staan in de tunnel. De passa giers stapten over naar een andere bus die vervolgens de tunnel uit reed. De passagiers konden na medische controle hun weg vervolgen. ANP senlijke aandoening met elkaar in verband stonden. De onderzoekers wijzen op een recente stijging van het aantal gevallen van CJ. „Hoewel niet vaststaat of de trend zich door zet, moeten we er rekening mee houden dat veel mensen een groot risico lopen", aldus de on derzoekers in het tijdschrift Proceedings of the National Academy of Sciences. RTR/AFP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,--) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr. Woonplaats: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 32H 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1