Nieuw overleg over HBS-terrein Lilipaly ziet sprankje hoop voor Ambon B PZC Herkansing voor Zeeuwse flora Raad Middelburg blij met waterschap Asielzoekers in Schoondijke vasten uit protest Burgemeester zegt Tholen vaarwel zeeland 14 Gemeenteraad stuurt wethouder naar onderhandelingstafel Kinderen en peuters onder één koepel Eikelmuis strijkt steeds vaker neer in westen regio Prijswinnende verkeersposters zijn straks in heel Zeeland te bewonderen dinsdag 21 december 1999 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Wethouder P. M. Bruinooge (volkshuisves ting) van Middelburg heeft van de gemeenteraad opdracht ge kregen opnieuw te overleggen met de bewoners van de Span jaardstraat en omgeving. De ge meente wil woningen bouwen op het braakliggende terrein van de oude HBS. De buurt vindt dat er te veel huizen ko men. te weinig parkeerplaatsen en te smalle straatjes. De gemeente Middelburg wil op het omstreden perceel senioren- GOES - Stichting Kinderop vang De Bevelanden en Stich ting Peuterspeelzalen Goes (SPG) fuseren. Maandag onder tekenden bestuurders van beide organisaties daarvoor een over eenkomst. Het samengaan heeft geen gevolgen voor het perso neel en gaat zonder reorganisa tie gepaard. De fusie is indirect het gevolg van de perikelen die zich vorig jaar voordeden bij de SPG, een samenwerkingsverband van al le peuterspeelzalen in Goes en omgeving. De SPG dreigde zichzelf op te heffen, omdat het de stichting volledig ontbrak aan professionele ondersteu ning. Het bestuur bestond uit vrijwilligers (ouders), wat on verantwoord is voor een organi satie met inmiddels veertig leid sters in dienst en met de zorg over zo'n vijfhonderd peuters. Inmiddels zijn diverse stappen genomen om tot een professio nelere organisatie voorde Goese peuterspeelzalen te komen. Sinds 1 oktober heeft elke peu terspeelzaal bijvoorbeeld een locatieleidster, die ook de boek houding van het bestuur heeft overgenomen. De werknemers worden nu vol gens de CAO betaald en een ou derbijdrage die afhankelijk is van het inkomen is inmiddels ingevoerd en wordt volgend jaar verhoogd. Een fusie met de kin deropvang is de volgende stap in het proces. appartementen, koopwoningen en een complex voor beschermd wonen realiseren. De bewoners vereniging vindt dat wethouder Bruinooge haar een aantal ma len verkeerd heeft voorgelicht. Zo bleek het perceel bij nameten geen zevenduizend vierkante meter, maar slechts 4200 meter. „Dit is een stukje binnenstad waar we ontzettend zuinig op zouden moeten zijn", verwoord de L. M. Luitwieler (RPF/GPV) maandagavond de gevoelens van een raadsmeerderheid. „Nu wordt het volgepropt met wo ningen. Ik ben bang dat deze be bouwing - kleine woningen, smalle straatjes, geen fatsoen lijke parkeergelegenheid - leidt tot verpaupering.'" Bruinooge kreeg vooral het ver wijt dat hij onvoldoende heeft geluisterd naar de buurtbewo ners. Handreikingen werden ge negeerd. „Deze procedure ver dient geen schoonheidsprijs", vond WD-raadslid C. Koster. „Men wilde meedenken. Plan nen waren vaak onvolledig en er is onvoldoende geluisterd. In de communicatie is iets mis ge gaan. Er is geen of weinig over leg geweest." Dreigement De bebouwing van het HBS- terrein staat voor de gemeente raad niet ter discussie. Het ge meentebestuur wil vrijkomende plekken in de binnenstad graag bebouwen. In de meeste geval len zijn die locaties bij uitstek geschikt voor senioren, omdat ze op korte afstand liggen van winkels. „Maar waar het ons om gaat", zei H. Akdag (PvdA), „is dat er goed wordt overlegd. Doe je dat niet, dan krijg je van beide kanten dreigementen." De be wonersvereniging heeft al ge dreigd desnoods naar de Raad van State te stappen als burge meester en wethouders niet op een fatsoenlijke manier met haar omgaan. Na een schorsing besloot de be kritiseerde wethouder het raadsvoorstel, waarin het colle ge de gemeenteraad voorstelde alle ingediende bezwaren onge grond te verklaren, terug te ne men. Bruinooge bestreed overi gens dat er te veel woningen op een te klein perceel zouden ko men. „Ook op andere plekken worden woningen met een zelf de dichtheid gebouwd Geertje van der Krogt met de enige roos die op dit moment op haar akker bloeit: ze hoopt met Zeeuwse planten de provincie weer een streek eigen gezicht te geven. foto Peter Nicolai door Lilian Dominicus IJZENDIJKE - Een jaar gele den ontstond het idee, maar meer als een grap. Nu blijken de plannen toch serieuzer dan aan vankelijk gedacht. Op het boe renbedrijf van Eric en Geertje van der Krogt uit IJzendijke is een halve hectare ingericht als kwekerij voor Zeeuwse en Vlaamse boerenerf- en tuin planten. Samen met Hans van Hage uit Biervliet en Marian Lundale uit Goes telen ze momenteel oude rozensoorten, moerbeien, haag beuken en kraakwilgen. Hoewel de vrienden kwekerij De Bier kreek als een liefhebberij zien- naast him dagelijkse, drukke bezigheden, hebben ze nu al uit breidingsplannen. Diverse natuurorganisaties en particulieren hebben al hun be langstelling getoond voor de au thentieke planten. In het najaar van 2000 verwachten de vier vrienden de eerste exemplaren te kunnen verkopen. Als het aan de vier initiatiefnemers van De Bierkreek ligt, telen ze volgend jaar meer dan honderd soorten. Hortensia's, asters, notenbo men. buxussen, pimpernoten, okkernoten, eglantier, mispels en kweeperen moeten allemaal terugkeren in het Zeeuwse landschap. Van der Krogt bindt de strijd aan met de coniferen- haagjes. „Misschien stoot ik hiermee mensen voor het hoofd, maar ik heb er een grote hekel aan. Coniferen hóren niet in Zeeland", vindt ze. Trend Een tijd lang waren de inheemse planten uit de gratie. Toch is langzamerhand weer een trend waarneembaar naar de soorten die van oudsher op de Zeeuwse kleigronden thuis hoorden. „Dat is helemaal niet zo raar", meent Geertje van der Krogt. „Dat spul uit Italië, daar spuit je je een ongeluk aan. Het klimaat en de bodem zijn er niet geschikt voor. Zelfs de planten die je uit de Brabantse zandgrond haalt, gedijen niet zo goed als eigen kweek op Zeeuwse kleigrond." Om te laten zien hoe het Zeeuw se landschap er vroeger uit heeft gezien, leggen de vier een mo- deltuin aan de voorkant van de boerderij, langs de doorgaande weg aan. „Er is in Zeeuws- Vlaanderen onnoemelijk veel verloren gegaan. Bij oude, ver vallen boerderijen vind je nog de meeste restanten terug", weet Hans van Hage. „We zijn nu bezig met het opnieuw kwe ken van planten die bijna verlo ren waren j door Ab van derSluis MIDDELBURG - De gemeente raad van Middelburg heeft maandagavond ingestemd met de aanbieding van B en \V aan het waterschap Zeeuwse Eilan den. Die organisatie wil een nieuw hoofdkantoor bouwen in het Stationsgebied. Hoeveel geld Middelburg steekt in de huisvesting van het schap is on bekend. Vrijwel alle fracties toonden zich tevreden over de komst van het schap, dat een aantal jaren geleden Middelburg juist verliet voor Goes. „Een goede ontwik keling voor de werkgelegenheid en prima voor de leefbaarheid van Middelburg", zei J. Lou- werse (CDA). Het PvdA-raads- lid H. Akdag daarentegen zette juist vraagtekens bij de werkge legenheid die het kantoor ople vert. „We moeten daar geen al te overspannen verwachtingen bij hebben." Een deel van de mede werkers woont al in Middel burg. De anderen zullen naar verwachting heen en weer rei zen. Middelburg is vooral blij met het waterschap, omdat dit het eerste is dat wil bouwen in het te ontwikkelen Stationsgebied. Om de vestiging van het kantoor mogelijk te maken, wordt op kosten van de gemeente een par keerkelder onder het gebouw aangelegd. Dat levert voorals nog een tekort op van twee mil joen gulden. Ook moet nog met de provincie onderhandeld worden over de saneringskosten van de locatie. „Het lijkt allemaal op een kat in de zak", temperde SGP-fractie- voorzitter L. A Kodde het opti misme. „De exploitatie van het geheel is op de achterkant van een sigarendoos geschreven. Het gaat allemaal om heel glo bale zaken. Het college had dat beter op een rijtje moeten zet ten." Groei Volgens wethouder P. M. Bruin ooge (financiën) lijkt er slechts sprake van een tekort. „Maar hoe groter de kelder, hoe een voudiger de exploitatie wordt." Volgens hem zal er in de toe komst wel degelijk sprake zijn van een groeiende werkgelegen heid door het waterschap. „De functie van het waterschap is groeiende." De komst van het waterschap naar Middelburg betekent dat de gemeente op zoek moet naar een andere plek voor het stads kantoor. Dat stond aanvanke lijk gepland op het perceel waar nu het hoofdkantoor Zeeuwse Eilanden komt. Bruin ooge denkt medio volgende maand de nieuwe locatie be kend te kunnen maken. OOSTBURG - De eikelmuis rukt vanuit België op naar Zeeuws-Vlaanderen. Het Natuur-Wetenschappelijk Centrum (NWC) krijgt de laat ste tijd meldingen over deze zo genoemde slaapmuis binnen uit Oostburg, Schoondijke en Klein Brabant. Vermoedelijk komen de dieren de grens over vanuit Belgisch Vlaanderen, waar de eikelmuis, ook wel tuineek- hoorn genoemd, vrij talrijk is. In Zuid-Limburg komt de eikel muis al geruime tijd voor, maar in Zeeuws-Vlaanderen was de soort tot voor kort zeldzaam. Het NCW en Stichting Het Zeeuwse Landschap proberen er nu middels veldonderzoek achter te komen of het slechts om enkele afzonderlijke waar nemingen gaat, of dat er sprake is van een zich opbouwende po pulatie. Het NCW acht onder zoek belangrijk, omdat de eikel muis een bijzondere en in Nederland bedreigde soort is. De eikelmuis is ongeveer vijf tien centimeter lang, met een pluizige staart van dezelfde lengte. Hij heeft een zwarte vacht rond de ogen, als een soort van maskertje. De eikelmuis is driekleurig: bruin, zwart en wit, Hij is vooral 's nachts actief en houdt van oktober tot april een winterslaap. Daarvoor trekken ze in de herfst vaak schuren, huizen of andere gebouwen bin nen om ergens in een nis een bol vormig nest te maken van mosoi ander zacht materiaal. Wie een eikelmuis of een nestin zijn omgeving waarneemt, wordt verzocht contact op te ne men met het Zeeuwse Land schap: 0117-440410. Middelburger en oud-Kamerlid terug van bezoek aan Indonesië door Jeroen Vliegenberg MIDDELBURG - Hij is net te rug uit Indonesië, waar hij met een delegatie Nederlandse Ambonezen een bezoek bracht aan de Indonesische president Abdurrahman Wahid en vice- president Megawati Soekarn- oputri. Met de twee Indonesi sche leiders bracht Middelbur ger en oud Tweede-Kamerlid J. Lilipaly een bezoek aan Am- bon. Een hoogtepunt, vindt hij. Wahid kent de Indonesische ziel zeer goed. Ondanks zijn beperkte gezichtsvermogen heeft hij een geweldig brede blik." „Mijn punt van zorg is het voortdurende geweld op Am- bon en de vraag hoe dit pro bleem kan worden opgelost. Toen ik Ambon bezocht, trof ik een vreselijke stad aan, waar van het hart is weggeslagen. Straten met alleen wat muren, de rest ruïnes. Ik ging met de presidentiële stoet mee, dus ik heb maar een klein gedeelte van de stad gezien. De stad is volstrekt in puin geschoten. Je leest van zo'n stad gevoelens van diepe haat af en dat men revanche op elkaar wil nemen. In elk gezin op Ambon zijn lege stoelen achtergebleven. De haat is zo groot, dat het volgens mij minstens twee generaties kost om de wonden te helen." Over de rol van de regering-in- ballingschap, de RMS, wil Lili paly niet te veel kwijt. „De RMS heeft het ideaal van een onafhankelijke republiek niet opgegeven, want de uitgangs punten van de proclamatie van 1950 houdt men vast. Wel neemt de RMS voorlopig ge noegen met een federale staat of verregaande autonomie. Verder beschouw' ik het als een interne aangelegenheid." Machteloos De Molukkers in Nederland staan volgens Lilipaly machte loos. „Gus Dur (president Wa hid, red.) zegt: 'Onze religies hebben ons niet geleerd elkaar de hersens in te slaan'. Zijn voorstel is elkaar proberen te tolereren en het conflict binnen de regio zelf op te lossen. Ik ben het daar wel mee eens. Er zijn provocateurs op Ambon. Het is de vraag hoe je ze in de kraag kunt grijpen. Ze hebben vaak een heel goed georganiseerd netwerk om zich heen ge bouwd. Dan zie je weer de lan ge arm van Jakarta ten tijde van het regime van Soeharto. De chaos wordt bewust in stand gehouden in de hoop mensen te doen terugverlan gen naar de tijd van Soeharto, toen alles 'rustig' was." Gus Dur heeft wat dat betreft John Lilipaly: „Het gaat erom de zeden en gewoonten binnen de dorpsgemeenschappen te herstellen. De structuren zijn onder het bewind van Soeharto weggeslagen. een verantwoordelijkheid om de provocateurs te grijpen, meent Lilipaly. „Hij kan in Ja karta dossiers van die lieden openen. Daarmee zou hij ver trouwen bij de Ambonezen kunnen wekken, dat men ziet dat hij zich werkelijk inzet. Maar er zitten risico's aan vast, want daarmee komen onge twijfeld krachten los." De geweldsgolf die Ambon al tijden treft, heeft volgens Lili paly een economische oorzaak. „De banen en de te verdelen goederen werden schaarser. Er was weinig te verdelen. Zij die van buiten kwamen, zorgden ervoor dat de economische ba lans tussen christenen en mos lims werd verstoord. De provo cateurs plaatsten het lont in het kruitvat. Zo werd het con flict langs religieuze lijnen uit gevochten." „Ik beschouw de heilige maand, de vasten maand voor de islamieten en het kerstfeest van de christe nen, als een testcase. Ik hoop dat ze eikaars feesten weer gaan vieren, dat men elkaar uitnodigt zoals dat decennia lang gebeurde." Het proces van 'healing' moet volgens Lilipaly nu beginnen. „Haal die militai ren geleidelijk weg en vervang die door politiekorpsen. In kringen rondom de president wordt negatief gedacht over de aanwezigheid van de militai ren op Ambon. Het gaat erom de adat, de zeden en gewoon ten, binnen de dorpsgemeen schappen te herstellen. De structuren zijn onder het be wind van Soeharto weggesla gen." Lilipaly heeft bij minister Herfkens (Ontwikkelingssa menwerking) gepleit voor een zending medicijnen voor een zestal islamitische en christe lijke ziekenhuizen, die via het Rode Kruis kan worden ver spreid. „Ik heb Wahid ge vraagd binnen 24 uur schrifte lijke garanties te geven dat de medicijnen op de juiste plaats aankomen. Dat heeft hij ge daan en nu is het afwachten. Ik hou een slag om de arm." Signalen Indonesië staat voor grote uit dagingen, meent Lilipaly. „Het is belangrijk dat het westen po sitieve signalen geeft. Wahid moet geen Gorbatsjov uit het oosten worden. Nederland kan hierbij een grote rol spelen. Wahid heeft in Nederland ge studeerd en heeft hier familie wonen. Zet nou eens een streep door het verleden. Het gaat om reciprociteit: Wahid naar Ne derland, Wim Kok naar Indo nesië. Zo krijgt Indonesië mo gelijkheden om via Nederland het westen binnen te gaan en Nederland kan via Indonesië Azië bereiken." Ook voor Vlis- singen ziet de Middelburger een belangrijke rol weggelegd. Vlissingen heeft al jaren vriendschappelijke banden met Ambon-stad en kan van die contacten handig gebruik maken. „Binnen de activitei ten van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten moet Vlissingen op het vinkentouw blijven en zodra er vrede is het initiatief nemen om zaken aan de orde te stellen." Lilipaly is somber gestemd over de toekomst van de Mo- lukken, maar houdt deson danks hoop. „Ik heb studenten in Jakarta gesproken die weer een eenheidsstaat willen. Men is de situatie moe en verlangt naar vrede. We moeten over de drempel van onze trots - want die hebben wij - heen kunnen stappen om elkaar weer de hand te reiken en onze feesten gezamenlijk te vieren. Als dat gebeurt en er komt een staakt- het-vuren, dan is er ruimte voor gesprek." door Björn van Empel KRABBENDIJKE - Niluka Kesteloo (17) en Hanna van Ho- moet (16), beiden leerlingen van het Calvijn College in Krabben- dijke, wonnen maandag een prijs in het kader van de wed strijd 'Ontwerp een eigen ver keersposter 1999' van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ). De poster van Nikula - 'Zonder bier meer plezier' - won de hoofdprijs in het onderdeel al cohol Haar poster is binnenkort in heel Zeeland te zien. Zij kreeg een cd-bon ter waarde van vijf tig gulden en voor de school nog eens 750 gulden. De poster van Hanna - 'Te hard is bloedlink' - bleek het beste ontwerp van het Calvijn College. Zij kreeg ook een cd-bon ter waarde van vijf tig gulden. In heel Zeeland deden scholen Kerstnachtdienst in Terneuzen TERNEUZEN - Het Leger des Heils en de Evangelische Ge meente Terneuzen houden op kerstavond vanaf 23.00 uur een sfeervolle kerstnachtdienst in de Grote Kerk van Terneuzen. De dienst met het thema 'Wat gebeurt er in de nacht' wordt af gewisseld met het zingen van kerstliederen. Op eerste kerst dag houdt het Leger des Heils om 14.00 uur een kerstbuffet in de Triangel in de Korte Kerk straat. van het voortgezet onderwijs mee aan deze wedstrijd. Er wa ren drie categorieën: beveili gingsmiddelen, alcohol en snelheid. De prijswinnende ont werpen worden gemaakt om als poster te fungeren voor de ver- keersveiligheidscampagne in Zeeland. De school vond de ei sen van het ROVZ wel wat hoog en heeft daarom niet eerder meegedaan. „We hebben er zes weken langtwee lesuren aan be steed", vertelt tekenleraar A Kunst. „Er moest per se een groot formaat worden gemaakt en er mochten maar twee kleu ren gebruikt worden. De Reimerswaalse wethouder J. Bliek reikte de prijzen uit. Hij zei dat de actie niet eindigt bij de poster alleen: „Nu moet het in de praktijk gebracht wor den." iai door Joost Bosman OOSTBURG - Twee bewoners van de aanvullende opvang voorziening voor asielzoekers (AVO) in Schoondijke zijn maandag een alternatieve hon gerstaking begonnen. Tot aan kerst zullen ze van acht uur 's ochtends tot acht uur 's avonds geen voedsel tot zich nemen. De actie is een initiatief van het Schoondijkse comité dat zich verzet tegen de sluiting van de AVO in Motel West. Daarin ver zamelde inwoners van Schoon dijke ondernemen ook juridi sche stappen tegen sluiting van de asielzoekersopvang. Het ac tiecomité stapt naar de Kroon voor vernietiging van het raads besluit om het centrum op te heffen. De gemeente besloot in samen spraak met het Centraal Op- vangorgaan Asielzoekers (COA) de asielzoekersopvang te slui ten, ten gunste van een asielzoe- BDE kerscentrum (AZC) in Caclzand, ing ei Naast de twee bewoners van het gehe< AVO kunnen ook de inwoners a van Oostburg meedoen aan de c vaste. Hoeveel dat er gisteren De in waren, kon een woordvoerster ues van het comité gisteren nognie: aalfo zeggen. Oud-gedeputeerde A Dijkwe! 0be, (D66) toont zich geschokt over iehei het besluit van het college van age Oostburg om de AVO te sluiten lies. hem heeft de gemeente Oost- burg slechts een 'dogmatisch amel gelijk' aan haar kant. Dijkwë doelt daarbij op het feit dat Oostburg de afspraak heeft ge maakt met het COA over slui tingvan Schoondijke ten gunste van asielzoekerscentrum Hede- nesse in Cadzand. hena Amste Daarv rano\ rogev »de Hanna Homoet (links) en Niluka Kesteloo. Achter hen de andere deelnemers/leerlingen van de klas. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Per 1 juli 2000 is H. A van der Munnik (61) burgemeester af. De burge meester van de gemeente Tho len heeft zo'n anderhalve week geleden zijn ontslag ingediend. Maandag lichtte hij wethouders en gemeenteraad in. Ook het personeel van de gemeente is in middels op de hoogte gesteld. Van der Munnik maakt precies veertien jaar als burgemeester van de gemeente Tholen vol. Zijn benoeming vanaf 1 juli 1986 maakte een einde aan een maandenlang durende periode, waarin de gemeente het zonder burgemeester moest stellen. De voorganger van CDA'er Van der Munnik, burgemeester E. Bae- rends, overleed in september 1985 als gevolg van een ver keersongeval. Het duurde nog tot juli van het volgende jaar voordat Van der Munnik, die ge boren is in het Groningse Lot- tersum, in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk aan de slag ging- Voordat hij bij koninklijk be sluit in Tholen werd benoemd was, Van der Munnik burge meester van de Groningse meenten Bierum en 't Zanai. toentertijd goed voor zo'n 689! ij elk; inwoners. Die functie vervul» si an hij vanaf 1978. Voor die tijdlen de hij een lange ambtelijk' loopbaan af, te beginnen in (k Noordoostpolder en aanslui- ag.E tend in Staphorst, waar Van de: Munnik ook trouwde. Hij was achtereenvolgens financieel en juridisch georiënteerd. Computerbedrijf In 1971 stapte hij, met die laak Oddel ste specialisatie, over naar de j;ÖOj DeBilt/Bilthoven. Alseerstese- cretaris is Van der Munnik be- ^ar trokken geweest bij de opbouw van het gewest Kennemerlanó In 1975 volgde de benoemingals plaatsvervangend chef kabind van de commissaris van de ko- ;r ningin in Overijssel. Zijn loop baan begon ooit, op 23-jarig? leeftijd, op een heel ander ter- rein. Ruim vier jaar was scheidend burgemeester wers- |oen zaam in het bedrijfsleven bijM Loph computerbedrijf IBM. fcnie' De burgemeester, die in april6. jaar wordt, maakt gebruikt® |)ijV; de regeling flexibel pensioen® uittreden. oval onsb 3 rr Hij heeft de problematiek in middels onder de aandacht ge bracht van D66-minister V: Boxtel (onder meer minderhe- denbeleid). Dij kwel schrijft da: lanaf in een open brief aan burg» «rel meester en wethouders. Volgens icon v spdes Se be Efsch Aern fprojt «ie k Beid ffllle pend anh< Beid duit: at zij idest

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 14