40% usland kiest voor middenkoers Stembusstrijd Sri Lanka mondt uit in bloedige bomaanslagen korting Brandweer bergt vaten langs Zeeuwse kust t^o wenskaarten Strengere regels verkoop vuurwerk Belgische winkels Kerngezonde zesling in Katse schapenstal j: UITVERKOOP vandaag 13.00 uur DELSCHER Uitvinder 'Q' uit Bondfilms dood Alle kerst artikelen BOUWMAN 4 WEKEN VOOR I JlFOTO VERSCHOORE mmunisten waarschijnlijk opnieuw de grootste fractie Watersnood treft Venezuela PZC (litie tevreden er wapenactie uitgaansleven ,b; allladheid idt vooral ïi Brabant )t ongemak Tijgertjes uitgeput bij Dierplezier in Goes Loodsafspraak onder vuur Titels voor Romme en Groenewold (Advertentie) Lange Vorststraat 12 Goes FIRLE - De Britse acteur Des- mond Llewelyn (85), de excen trieke uitvinder 'Q' in vele Ja mes Bondfilms, is gisteren bij een auto-ongeluk omgekomen. Dat heeft de Britse politie ge meld. Llewelyn werdbekend als de uitvinder die agent 007 van de laatste snufjes op spionage- gebied voorzag, van giftige pen nen tot exploderende tandpas ta. Hij speelde in zeventien Bondfilms, van 'From Russia with Love' tot de recente 'The World Is Not Enough'. AP van onze redactie buitenland COLOMBO - Bij twee aansla gen op verkiezingsbijeenkom sten in de Srilankaanse hoofd stad Colombo zijn zater dagavond zeker 33 doden en 137 gewonden gevallen. Onder de gewonden is president Chan- drika Kumaratunga. Een als vrouw verklede man pleegde een kamikaze-aanslag op de president bij het gemeen tehuis van de hoofdstad. Hij kwam om en sleepte tien ande ren mee de dood in. Er raakten bij die aanslag 110 mensen ge wond, onder wie vier ministers. Onder de doden was ook het hoofd van de politie in Colom bo. Na de explosie schoten vei ligheidsagenten op de menigte, waarbij zij enkele journalisten troffen. Onder de gewonden wa ren ook de ministers van Finan ciën en Verkeer. Kumaratunga had zojuist haar toespraak op de bijeenkomst af gesloten, toen de explosie zich voordeed. Bij de tweede explo sie, op een verkiezingsbijeen komst van een oppositiepartij in een voorstad van Colombo, vie len nog zeker zeven doden en veertig gewonden. President Kumaratunga kreeg bomscherven in haar oog en is (Advertentie) r\t\\. EXCLUSIEVE Ullll MODKSCHOKXEN START VOORVERKOOP 1e PAAR -30%, 2e PAAR -40%, 3e PAAR -50% DAMES EN HEREN TIMBERLAND 25% KORTING OPRIL GROTE MARKT 1, GOES 0113-252400 geopereerd. De politie ging er van uit dat de aanslagen het werk zijn van de Tamil Tijgers en arresteerde vijftien verdach ten. In Sri Lanka worden mor gen presidentsverkiezingen ge houden. Kumaratunga deed gisteren- vanaf haar ziekbed een beroep op de Tamils in haar land om met haar de strijd aan te gaan tegen het terrorisme. Niet alle Tamils zijn het eens met de methoden van de bevrij dingsbeweging LTTE, maar ve len sympathiseren wel met het onafhankelijkheidsideaal dat de beweging nastreeft. Discriminatie De Tamil Tijgers strijden in het noordoosten van Sri Lanka al zestien jaar voor een eigen staat. Zij zeggen gediscrimineerd te worden door de Singalese meer derheid op het eiland. Kumara tunga wil een tweede termijn van zes jaar, waarin zij wil pro beren een einde te maken aan de burgeroorlog. Wickremesinghe, de belangrijkste uitdager van Kumaratunga, heeft gezegd dat hij de dialoog met de Tamil Tij gers wil aangaan. De aanslag op Kumaratunga vertoont veel overeenkomsten met de aanslag waarmee de Ta mil Tijgers in 1991 de Indiase premier Rajiv Gandhi doodden. Een vrouw die explosieven op haar lichaam had gebonden boog voor Gandhi en raakte zijn voeten aan. Toen de premier haar wilde omhelzen, ontplofte de bom. Vlak voor de presi dentsverkiezingen van 1994 werd de Srilankaanse opposi tiekandidaat Gamini Dis- sanayake het slachtoffer van een zelfmoordaanslag. AFP/AP CADEAU EN WONEN MIDDELBURG GOES VLISSINGEN DOMBURG ZOUTELANDE (eenmalig binnen zes maanden! Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso -36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr. door Ben Jansen VLISSINGEN - Het afgelopen weekeinde zijn aan de Zeeuwse kust tien vaten ge vonden met de gevaarlijke stof methyliso- butylketon. De stof is zeer brandbaar en kan ademhalingsproblemen en huid klachten veroorzaken. De vaten zijn waarschijnlijk afkomstig van een begin deze maand uit Vlissingen vertrokken schip. Het eerste vat is vrijdag aan het eind van Ide middag bij Westkapelle aangetroffen. In de loop van het weekeinde kwamen ook meldingen van vondsten bij onder andere Haamstede, Neeltje Jans, de Jacobahaven op Noord-Beveland, Vrouwenpolder (twee stuks) en Dishoek. Uit opschriften op de vaten kon de water- politie afleiden dat ze afkomstig zijn van het schip Seaflower, dat op 5 december uit Vlissingen is vertrokken. Er was zondag avond nog geen contact gelegd met het schip, zodat onduidelijk is hoeveel vaten in het water terecht zijn gekomen. Voorlo pig houden de politie en Rijkswaterstaat rekening met de mogelijkheid dat er nog meer kunnen aanspoelen. De vaten heb ben een inhoud van 200 liter. Ze bleken niet te lekken. De gevonden vaten zijn door de brandweer in grotere vaten ver pakt en meegenomen. Methylisobutylke- ton komt onder andere voor in benzine. Naar aanleiding van de meldingen vrij dag en zaterdag heeft Rijkswaterstaat Zeeland de Zeeuwse kustlijn geïnspec teerd. Aanvankelijk zijn alleen de stranden en dijkglooiingen van Schouwen-Duive- land, Neeltje Jans, Noord-Beveland en Walcheren verkend. Na de vondst van het vat bij Dishoek is besloten ook de stran den van West-Zeeuws-Vlaanderen te in specteren. De politie adviseert voorbijgangers de va ten niet aan te raken en direct brandweer of politie te waarschuwen. De brandweer vaü Serooskerke bergt op het strand bij Vrouwenpolder twee van de aangespoelde vaten. foto Eric Schwa rtz 11 NW 3 nog een winterse bui. Later droog en zon. Maximumtemperatuur 5 een zwakke tot matige NW-wind. weer no. 299 1999 nummers 1,80 I van uw eigen negatiefI j(fajvaol:rauwmf&roinRe£n!tta! Vragtfnurriwittwit!) Goes Vfcingen Mïddefourg Huist Temeuzen Zierikzee Etffin-Leur De autoriteiten in Venezuela vrezen dat er tienduizenden mensen zijn omgekomen bij de watersnood die het Zuid- Amerikaanse land sinds drie dagen in zijn greep houdt. Het zoeken naar vermisten, onder meer met helikopters, ging gisteren koortsachtig verder. Artsen proberen E-v het uitbreken van epidemieën te voorkomen. iHans Hoogendijk JSKOU - Vier gematig- partijen hebben giste- i samen een meerder- d behaald bij de ver- zingen voor de Doema, Russische parlement, ee van die partijen gin- :erij i fors vooruit. Ook de omunisten boekten mmenwinst. Zij vor- Q waarschijnlijk op- uw de grootste fractie. cho ntslag, gebaseerd op voorlo- lop cijfers en peilingen, is een lelb m in de rug voor premier i Sj trn.Hij is door president Jel- l du voorbestemd om hem in eG Dop te volgen. Poetin is po ft. iir door zijn harde houding ie oorlog in Tsjetsjenië. De omst was circa 55 procent, wel even hoog als in 1995. De communisten zouden 28,6 procent behalen. Dat cijfer is gebaseerd op exit-polls, verkie- zingsonderzoek bij de uitgan gen van de stembureaus. De onlangs door het Kremlin opgerichte partij 'Beer' of 'Een heid' lag op de tweede plaats. Volgens de peilingen haalt de partij ongeveer twintig procent. De eveneens pro-Kremlin-be- weging 'Unie van de Krachten van de Rechtervleugel' was in een nek- aan-nek-race verwik keld met de partij van de Mos- kouse burgemeester Loezjkov en oud-premier Primakov. Bei de komen volgens de opiniepei lers net boven de tien procent. De liberale partij Jabloko van Grigori Javlinski keert ook ze ker terug in de Doema, maar lijkt nauwelijks te winnen. De partij liet als enige kritische ge luiden horen over de oorlog in Tsjetsjenië. De ultra-nationa listen van Vladimir Zjirinovski haalden in het Russische verre oosten royaal de kiesdrempel, maar elders lij ken ze daar onder te blijven. Het percentage van de partij 'Beer', verbaasde niet, nadat premier Poetin had ge zegd daarop te stemmen en ge zien de steun door tv-zenders. Wel opvallend was het succes van de 'Unie van de Krachten van de Rechtervleugel', een be weging van hervormers zoals ex-premier Kirijenko en de oud-vice-premiers Nemtsov en Tsjoebais. In de peilingen zweefde de groep steeds rond de kiesdrempel van vijf procent, maar dat veranderde toen pre mier Poetin ook deze beweging min of meer steun toezegde. De stembusgang geldt als op warmer voor de presidentsver kiezingen van juni 2000. De kansen dat Poetin zijn intrek in het Kremlin neemt en mogelijk Kirijenko als premier kiest, zijn sinds gisteren gestegen. De kan sen van zijn potentiële rivalen, de communist Zjoeganov, oud premier Primakov, deMoskouse burgemeester Loezjkov en de li beraal Javlinski, namen af. Loezjkov is herkozen tot burge meester, maar kreeg twintig procent minder stemmen dan 3,5 jaar geleden. GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - België gaat de ver koop van vuurwerk aan stren gere regels onderwerpen. Zo mogen kleine winkeliers geen zwaar vuurwerk meer verko pen. Bovendien moeten alle producten voortaan zijn voor zien van een gebruiksaanwij zing. Minister van Economische Zaken Delmotte voert de nieu we maatregelen komende week al in. De nieuwe maatregelen zijn me de ingegeven door klachten uit Nederland. België kent tot op heden bijna de meest vrije wet geving in Europa voor de ver koop van vuurwerk. Daardoor steken voor de jaarwisseling traditioneel veel Nederlanders de Belgische grens over om al ruim voor oudejaarsavond vuurwerk te kopen. Dit weekeinde werden aan de Nederlands-Belgische grens weer grote partijen vuurwerk in beslag genomen. Zo ontdekte de douane in een Nederlandse vrachtwagen langs de A16 bij grensp os t Hazeldonk bij na 5 0 0 0 kilo vuurwerk. Aan deze con trole-actie namen ook de Belgi sche politiediensten deel. In het Limburgse Hoensbroek heeft een vuurwerkbom zater dagavond aanzienlijke schade veroorzaakt. De bom ontploft in een metalen container aan de Bongardstraat. Een naburig woonhuis vloog daarop in brand en een auto werd ver nield, terwijl tegelijk een onbe kend aantal ruiten in de omge ving sneuvelde. Omwonenden voelden de vloer van hun huis trillen. ANP Advertentie (Advertentie) (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. door Mieke van der Jaqt KATS - Het komt maar heel zelden voor en dan nog met een uiterst beroerde prognose. Maar de zesling van de familie De Regt in Kats is kernge zond en vrolijk. Zaterdag kreeg één van de zevenhonderd ooien die in het schapenbedrijf van De Regt in deze pe riode aflammeren, een zesling: drie ooitjes en drie rammetjes. Dochters Maud (links) en Anne- lotte, die heel wat lieve lammetjes gewend zijn, hadden het er druk mee. De zes kerngezonde lammeren zijn van het ras Swifter, een kruising tussen een Texelaar en een melkschaap. Normaal gesproken werpt een Swifter-ooi twee of drie lammeren. De zes lammetjes kunnen niet allemaal bij hun moeder blijven omdat die geen melk genoeg heeft. Zaterdagmiddag al werden de lammeren ver deeld over schapen die maar één of twee lamme ren ter wereld hebben gebracht. Schapen doen in de regel niet lang moeilijk als andermans kind bij ze wordt ondergebracht. foto Willem Mieras ii! [HAAG - De politie is tevre- over de actie 'Heb 't lef, wa- weg'. zoals die zaterdag lokale bestuurders en ho- indernemers in uitgaans- ieden van steden werd ge- rel er slechts vyeinig wa- zijn ingeleverd, ging het om het bijbrengen van ;ef dat je met een wapen niets opschiet. -leider Dijkstal dook in Haag ter ondersteuning ïactie het nachtleven in en idhoven was een deel van idscentrum afgesloten. :rmond werden 27 mensen houden voor geweldple- en wapenbezit. Bovendien !n motorrijders van mare- ussee en politie in en rond rmond automobilisten van seg. Die werden naar een trale post in het centrum ge- igeerd voor controle. Ook werden een aantal wapens eslaggenomen GPD pagina 4: stappers larderen controles nd. ezc o IEBERGEN - Op veel plaat- ihebben ijzel en natte sneeuw z(g Qavond spekgladde wegen c norzaakt. Dat zorgde vooral bet westen van Noord-Bra- 'voor de nodige problemen. ens een woordvoerder van 'litie zijn daar enkele tien- n aanrijdingen gebeurd, arbij raakte voorzover be- dniemand gewond. Wel ont- er aanzienlijke materiële phet eind van de middag wa- j°°k veel wegen in Friesland, rd-Holland en het oostelij- van Brabant glad door Tiezing. Ook daar deden (enkele aanrijdingen voor. (woordvoerder van de Lan- :e Verkeerspolitie in Drie- n zei gisteravond dat in (hele land gladheid op de pegen is ontstaan. «eland waren er volgens de Ie gisteren nauwelijks pro- en. Alleen op de A58 bij a"d en in Hulst werd een on- falmet alleen blikschade ge- U.ANP GOES - Inspecteurs van de Die renbescherming hebben zondag ingegrepen op de manifestatie Dierplezier in de Zeelandhallen in Goes, toen vijf tentoongestel de zeer jonge roofdieren dreig den te bezwijken. Tijdens de beurs die van don derdag tot en met zondag werd gehouden, konden volwassenen en kinderen zich tegen betaling op de foto laten zetten, terwijl ze twee kleine tijgertjes, twee ba by-poema's of een klein lui- paardje aaiden. De welpen wa ren nog maar twee maanden oud, een leeftijd waarop ze nog zeer regelmatig moeten eten en veel slapen. De dieren werden geëxploiteerd door een Belgische dierentuin. De Dierenbescherming eiste on middellijke stopzetting van de expositie omdat voor de dieren gevaar voor uitputting dreigde, in samenwerking met de Alge mene Inspectie Dienst werden de transport voorzieningen en vervoersdocumenten van de dieren bekeken. Die bleken niet aan de eisen te voldoen. Tegen de exploitanten werd proces verbaal opgemaakt. De vaste verdeling van de loodsreizen op de Westerschelde tussen Nederland en Vlaanderen ligt onder vuur. In de Tweede Kamer vrezen PvdA en WD dat de uit 1939 stam- mende verdeling niet strookt met de regels van de Europese Unie. Renate Groenewold en Gianni Romme hebben de nationale allroundtitel schaatsen veroverd. Romme liet na een sterke prestatie op de 10 kilometer de favorieten Rintje Ritsma en Ids Postma achter zich. Groenewold troef- 1 deTonny de Jong en Annamarie Thomas af. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 21.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1