Waterstand Braakman is kritiek I Margarethapolder pas op de schop als boeren overstag zijn Sint Albert blijft voorlopig bouwput Goes perkt aantal reclameborden in Raad blijft bij sluiten opvang asielzoekers Spuit wand Warrens niet veilig geacht zeeland 18 Belgen pompen minder op verzoek waterschap Zeeuws-Vlaanderen Kerstviering Goese boekhouder tilt Vlissingse bejaarden Bijzondere boekenleggers Toevallig wel met een Millennium korting van 5.000,- of een gratis Selection-pakket. Garage Vervaet Vervaet 't Westen B.V. donderdag 16 december 1999 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De waterstand in de Braakmankreek is de afge lopen dagen door de vele neer slag tot een kritiek niveau geste gen. Het waterschap Zeeuws- Vlaanderen heeft daarom Vlaamse polderbesturen ge vraagd twee van de vijf pompen waarmee in de Braakman wordt gespuid, stil te leggen. Het waterschap richtte dat ver zoek woensdagmiddag tot de Vlaamse polderbesturen van de Zwarte Sluispolder. generale Vrije Polders en Isabellapolder - net over de grens. Zij pompen normaal oppervlaktewater uit de Vlaamse polders in de Braak- Völgens Monique van de Pas, woordvoerster van het water schap Zeeuws-Vlaanderen, was de situatie woensdag vergelijk baar met die van vorig najaar. ,,De lozingscapaciteit vanuit de Braakman naar de Westerschei - de is onder normale omstandig heden toereikend, maar valt er net zoals de voorbije dagen veel regen, dan komen we in de pro blemen. We hebben dan ook de Vlaamse polderbesturen ge vraagd om tijdelijk wat minder hard te pompen. Dat verzoek is ingewilligd. Woensdagmiddag zijn we bij laag water gelijk be gonnen met op volle kracht te spuien. Daardoorneemt de druk op het Braakmangebied en in Boswandeling CLINGE - Natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut houdt zondag 19 december een winterwandeling in de bossen van Clinge. De deelnemers ver zamelen om 9.30 uur op de par keerplaats van Interjute aan de Molenstraat. Ze gaan op pad onder leiding van Edie Bogaert. Boor weg TERNEUZEN - Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken in een woning in de Lindenlaan in Terneuzen. De zestigjarige be woner mist onder meer een ac cuboormachine en schroeven draaiers. het bijzonder de camping wel wat af, maar of dat voldoende zal zijn moeten we nog even af wachten. Afgesproken is dat we donderdag de situatie evalue ren." Als de Belgen op korte termijn hun lozingscapaciteit niet mo gen optrekken naar het maxi mum van 13.200 liter per secon de in plaats van de 9600 liter per seconde die gisteren werd toe gestaan, kunnen er in de Belgi sche grensstreek tussen Zelzate en Boekhoute problemen ont staan. Dit was vorig jaar ook het geval: toen kwamen behoorlijk wat landerijen onder water te staan. Overeenkomst Het lozen van Vlaams opper vlaktewater via de Braakman is vastgelegd in een internationale overeenkomst. Omdat vorig jaar de Nederlandse overheden tekortschoten in het nakomen van de overeenkomst - de Bel gen konden hun water niet kwijt - drongen de Vlaamse polderbe sturen en de Vlaamse regering bij de Nederlandse instanties aan op een snelle verruiming van de lozingscapaciteit op de Westerschelde. De bouw van een extra gemaal bij de Braakman zou neerko men op een investering van zo'n vierenhalf miljoen gulden. Om dat het om een investering gaat die aan beide zijden van de grens effect heeft, is de kans op een forse Europese subsidie (dertig procent) erg groot. Vol gende week beslist de algemene vergadering van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen over het beschikbaar stellen van twee ton voor een onderzoek naar de bouw van een zogenaamd bijge maal. SINT JANSTEEN - De afdeling Sint Jansteen van de Katholieke Vrouwen Organisatie (KVO) houdt maandag 20 december een kerstviering in het gemeen schapscentrum De Warande in Sint Jansteen. De bijeenkomst wordt om 19.000 uur geopend met muziek van Bernadette Luyks. Daarna wordt het kerst verhaal voorgelezen en volgt een buffet. Er zijn de afgelopen jaren nieuwe koopwoningen verrezen in Sint Albert, maar de wijk is nog niet af. foto Charles Strijd door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - De Sasse wijk Sint Al- bert is nog steeds niet af. Wethouder R. Noët wil volgend jaar enkele verpauperde blokken opknappen. Welke blokken dat gaan worden is nu nog niet bekend. Wel staat vast dat in ieder geval het huizen blok naast de braakliggende bouwkavels aan de noordzijde van de Beneluxstraat, op de slooplijst komt. Op de kale plekken in de Beneluxstraat worden momenteel zes vrijstaande wo ningen en één twee-onder-een-kapper ge bouwd. Ook op de plaats van het te slopen huizenblok komen waarschijnlijk vrij staande woningen en twee-onder-één kappers. Onderhandelingen tussen de ge meente en de woningbouwverenigingen RZVW uit Breskens en de AWZV uit Axel staan gepland het voor begin van het nieuwe jaar. De Bewoners Belangen Vereniging St. Al- bert is blij met de nieuwe ontwikkelingen. „We hebben officieel nog niets gehoord, maar we zouden het heel f ij n vinden als er weer wat aan gedaan wordt", reageert se cretaris D.S. Lie. Sint Albert is al jarenlang het zorgen kindje van Sas van Gent. De buurt had in de volksmond een slecht imago door de grote leegstand en de verpaupering. Ook nu staan nog veel woningen leeg. „Maar als je kijkt waterde afgelopen tien jaar al lemaal al gedaan is, dan is dat fantas tisch", vindt Lie. „We zijn heel tevreden met wat er is gebeurd, hoewel het eind punt nog niet is bereikt. Natuurlijk mag het van ons nog beter, maar je moet wel re- eel blijven. Er zijn meer wijken in Sas van Gent en het geld kan maar één keer be steed worden." Sinds de gemeente tien jaar geleden de eerste herinrichtingsplannen introdu ceerde zijn enkele tientallen woningen opgeknapt en gesloopt. Daarvoor in de plaats herrezen koopwoningen. Eind 1999 had de hele wijk af moeten zijn. „Toch moet er nog heel wat gebeuren in Sint Albert", zegt Noët. „Maar pas vol gend jaar weet ik meer over de invulling van de wijk." door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes pakt de wildgroei aan reclameborden op straat aan. Kern van het nieuwe beleid is dat lang niet al le aanvragen meer worden ge honoreerd, dat per evenement nog maar twintig borden wor den toegelaten en dat er ver spreid over de stad zestig loca ties worden gemarkeerd waar borden mogen staan. De afgelopen tijd is vanuit ver scheidene hoeken geklaagd over de reclameborden, waar mee de stad bij tijd en wijle vol staat. Behalve dat ze het straat beeld ontsieren, zorgen ze soms ook voor verkeersonveilige si tuaties, schade aan eigendom men van particulieren en gemeente en hinder voor wegge bruikers en omwonenden. Het college van burgemeester en wethouders is het daar volle dig mee eens en wil daarom een strenger beleid gaan voeren. Dat betekent onder meer dat er alleen reclame mag worden ge maakt voor evenementen die maximaal vier keer per jaar plaats vinden op Zuid- en Noord-Beveland. Daarbuiten vallen dus bedrijven die reclame willen maken, aankondigingen van collectes en evenementen op Walcheren. Van de 54 ver gunningen die in de eerste negen maanden van dit jaar werden verleend, zouden er in het nieu we beleid nog maar 21 overblij ven. Het gaat dan vooral om beurzen en concerten in de Zee landhallen. doorLilian Dominicus ZAAMSLAG - De herinrichting van de Margarethapolder in Zaamslag laat waar schijnlijk nog lang op zich wachten. Gede puteerde Staten stelden dinsdag de begren zing van het vijftig hectare grote gebied vast. De binnendijkse polder moet worden heringericht ter compensatie van de verdie ping van de Westerschelde. De provincie zegt nu, in antwoord op een bezwaarschrift van landbouworganisatie ZLTO, dat ze er naar zal streven het begrensde gebied in één keer in te richten. Wil zij die belofte nakomen, dan moet ze eerst alle gronden middels ruilverkaveling of koop in bezit krijgenMaar de huidige ei genaren zouden de verwerving van de gron den ernstig kunnen vertragen. „Het bestemmingsplan is gewijzigd in na tuurgebied", legt W. van der Zee, voorzitter van de ZLTO in Terneuzen en eigenaar van één van de percelen in het gebied, uit. „De boeren hebben weinig andere keuze dan te verkopen ten gunste van het natuurgebied. Maar ik weet ook dat sommigen op dit mo ment helemaal geen plannen hebben te ver kopen." Bi j de provincie zien ze de toekomst nog niet zo somber in. „De onderhandelingen met de landeigenaren zijn nog niet rond, maar ver lopen naar verwachting goed", meldt be leidsmedewerker J. Beijersbergen. Onkruidoverlast De landbouworganisatie maakt tevens be zwaar tegen het aanwijzen van de binnen dijkse Margarethapolder als project voor het natuurcompensatieprogramma Wester schelde. „Voor wat er buitendijks verloren gaat, moet niet binnendijks een oplossing door Frank Gijsel OOSTBURG - Ondanks een dringend verzoek tot openhou ding, gaat de aanvullende op vang van asielzoekers in Motel West in Schoondijke dicht. De raadsleden van de commissie openbare werken, onderwijs en welzijn van de gemeente Oost burg wilden woensdag hun eer der genomen besluit niet her roepen. Marlies Schellekens en Joke Steeneveld deden tijdens de in spraakronde een ultiem verzoek om sluiting te voorkomen. De raadsleden waren echter niet te vermurwen. Vooral Schellekens liet haar on genoegen over het besluit in niet mis te verstane woorden blij ken. „We strijden een strijd, die een jaar geleden door de politiek gestreden is, buiten weten van de bevolking om. Ook al mogen we nu ons verhaal doen, we krij gen overal hetzelfde antwoord, namelijk dat het besluit al eer der genomen is. Als burger van de gemeente Oostburg, naar wie men zegt te luisteren, voel je je hierdoor in je hemd staan. Met mij vele anderen, zodat gemeen tepolitiek een vreemde bij- smaak krijgt." Schellekens v van mening dat het Centraal O: gaan voor Asielzoekers (COk zich als een gentleman g( ooi draagt. „De gemeentecoalitie gedraaj 1E1 zich echter als een onvermum ng bare oude bok, die bang is poli tiek gezichtsverlies te lijden, en Schellekens vroeg zich af waai ers> om een zo goed functioneren! :cr< en inmiddels grotendeels dooian de bevolking geaccepteerd cenakï trum moet sluiten. Uitstel L. Flikweert (CDA) vond dat d sen sluiting van motel West ee ant zaak is van het COA. Volgens 1 uit Hamelijnck (PvdA) zijn er gee ij t zwaarwegende argumenten tf ink tafel gebracht die voor opening houden pleiten. Hij bleef metd nel overige leden op het standpui aar van sluiting staan. Op voorst) ess van A Verhage (D66), gesteun om door de andere partijen, zal d ace gemeente kijken of de gepland ilk sluitingsdatum van 7 januai eel 2000 met enkele weken ka an1 worden uitgesteld. De eigenaa aki van Motel West heeft bij de ge ich meente een financiële claim va en ruim negen ton op tafel gelegd, wei De rechter zal hierover uit ere spraak doen. door Adri Klinkenberg HULST- Zes omwonenden van het iandbouwmechanisatiebe- drijf Warrens bv in Kapellebrug hebben bij de Raad van State geprotesteerd tegen de nieuwe milieuvergunning die de ge meente Hulst aan het bedrijf heeft verleend. Met de nieuwe vergunning kan Warrens onder meer een zoge naamde spuitwand in gebruik nemen op het deel van het be drijfsterrein dat aan de Gentse- vaart ligt. De families Voet, Van der Poel en Nagelkerke hebben hier grote bezwaren tegen. Vol gens hen staan er in de vergun ning te weinig voorschriften om stankhinder en uitstoot van gif tige oplosmiddelen te voorko men. De Stichting Advisering Be stuursrechtspraak, die op ver- pd dd )ee e 1 !P.d ijn un' ëk> zoek van de Raad van State d e t zaak in Kappelebrug is gaan be 00. kijken, is het met hen eens. D aat adviseur vindt dat de gemeent du aan Warrens onvoldoende eis heeft opgelegd. Zo is de voorge ui" schreven afvoerpijp met ee lengte van twee meter veel t «n kort om de schadelijke uitstoo it I te verspreiden in de lucht. Vol ooj gens de adviseur moet de pijj las ten minste acht meter boven he ale dak van de loods uitsteken on ooj overlast en schade voor de om|n wonenden te voorkomen. De gemeente wil hier niets vaiuiz weten omdat een pijp van acl meter op een loods van 8,5 met< in strijd is met het geldende be ak. stemmingsplan.Bij Warren arj wordt ééns per weekgespoten elf« De voorziening die de adviseu wil, is volgens de gemeent) au daarom overdreven. De Raad van State beslist binfrt nen enkele weken. lijd 00] gevonden worden", meent Van der Zee. „De problemen van de verdieping van de Wes terschelde komen zo te liggen bij de land bouwers. Ik denk dat vooral op belendende percelen veel onkruidoverlast zal zijn. We zijn ook niet blij met de komst van meer ganzen, meerkoeten en eenden, die erop af zullen komen." GS zien echter geen reden het bestaande be- grenzingsvoorstel aan te passen. Ze baseren zich daarbij op de maatschappelijke ver antwoording om natuur te compenseren en de 'democratische besluitvorming'. „Deze discussie voerden we twee jaar geleden ook al", legt Beijersbergen uit. „Daarom gaan we daar nu niet meer op in. Wij zouden lie ver ook een buitendijkse oplossing willen, maar daarvoor zouden dijken moeten wor den verplaatst of doorbroken. En daar wil de de Zeeuwse bevolking toentertijd niet door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 55-ja- rige boekhouder uit Goes heeft drie bejaarden uit de gemeente Vlissingen voor ruim 344.000 gulden opge licht. Ook bij zijn voormalige werkgever, een accountants kantoor, heeft hij geld en cheques verduisterd. De Middelburgse politie rechter achtte gisteren de strafbare feiten bewezen. Hij veroordeelde de verdachte conform de eis tot 140 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf. De politierechter tilde zwaar aan de keuze van de slachtof fers, die een gemakkelijke prooi voor de verdachte wa ren. „Hij heeft op een schaamteloze manier mis bruik gemaakt van het ver trouwen van bejaarde men sen" vond rechter JJanse de Jonge. Voor alle drie de gedu peerden trad de Goesenaar al jaren als financieel gemach tigde op. Vanuit die vertrou wenspositie kon hij gemak kelijk beschikken over him geld. Een 79-jarige man uit Ritthem werd met 288.000 gulden het zwaarst getroffen. Twee bejaarde vrouwen wer den 41.000 en 16.000 gulden lichter gemaakt. De verdach te sluisde het geld op geraffi neerde wijze naar zijn privé- rekening. AXEL - Haar ouders vonden het niet goed dat Diana van Rij de bladzijden van boeken steeds omvouwde, om te we ten waar ze gebleven was met lezen. Ezelsoren konden een voudig worden voorkomen door een boekenlegger te ge bruiken, hielden ze hun dochter voor. En sinds die tijd verslindt de 17-jarige inwoonster van Overslag niet alleen boeken, maar is ze ook verslingerd aan boekenleggers. Ze kan geen museum of buitenlands VW-kantoor binnenlopen zonder een speciaal exem plaar op de kop te tikken. Daarnaast maakt ze zelf tientallen boekenleggers. Aardige krantencolumns en in het hart rakende songtek sten krijgen een kartonnen ruggetje en zijn, voorzien van de nodige folie, prima te ge bruiken als opvallende blad- zijdewijzers. In de christelijke openbare bibliotheek van Axel liggen tot de laatste dag van dit mil lennium een aantal van de mooiste en opvallendste boe kenleggers in twee vitrine kasten uitgestald. De meest bijzondere bladzij de wijzers verwijzen vaak naar werken van kunstenaars of speciale tentoonstellingen in musea. Exposities waar Diana vaak zelf is geweest; zo heeft ze de boekenlegger van Escher in het Haags Gemeentemuseum op de kop getikt. In de christelijke openbare bibliotheek in Axel is de verzame ling boekenleggers te zien. foto Charles Strijd Geeft u de voorkeur aan geld, dan ligt er bij aankoop van de C-klasse Sedan een Millennium cheque van 5.000,- voor u klaar. Dat is mooi verdiend, want voor de Classic uitvoering van de C180 betaalt u dan nog maar 59.950,-* U kunt ook kiezen voor een gratis Selection-pakket ter waarde van maximaal 10.926,- Wanneer u kiest voor leasing van een Selection uitvoering via Mercedes-Benz Leasing Nederland B.V. krijgt u als klap op de vuurpijl een automaat ter waarde van 6.000,- gratis. In onze showroom vertellen wij u alles over deze unieke actie. excl. verwijderingsbijdrage en kosien rijklaar maken. Mercedes-Benz Langereksestraat 11, 4538 AZ Terneuzen, telefoon 0115-620400, fax 0115-614014 Bredestraat 23A, 4501 EB Oostburg, telefoon 0117-452255, fax 0117-453449

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 76