Jeugdbeleid Vloerschans deugt niet PZC PZC Vliegende Hollander herleeft IwitteI Terneuzen houdt historisch Keurefeest Ambitieuze plannen voor oude sluisje Boeren in Breskens vrezen versnippering land door rondweg Provincie wil rol in samenwerkingsproces Zeeuws-Vlaanderen zeeland 15 Iverlast in wijk Hulst donderdag 16 december 1999 door Bas Lippmann TERNEUZEN - Terneuzen I mag volgend jaar de jaarlijkse J Keuredag van de heemkundige I kringen in Zeeuws-Vlaande- ren en de grensstreek organise ren. Op 13 mei 2000 komt de keure, de grondwet van de voormalige Vier Ambachten, in z'n be faamde couffre (koffer) naar het stadhuis van Terneuzen. ïn( oor Barend Pelgrim Daar wordt de couffre een jaar lang beheerd. De overdracht van de couffre is een jaarlijks terugkerend spektakel met een historisch tintje. Terneuzen behoorde in 1242 tot het Axelse ambacht, dat met Assenede, Boekhoute en Hulst de Vier Ambachten vormde. Destijds was dat een bestuurlijke een heid onder voogdijschap van de Graaf van Vlaanderen. Om de rechten en plichten van de inwoners van de Vier Am bachten nauwkeurig te om schrijven, vonden gravin Jo hanna van Constantinopel en graaf Thomas van Savoye dat de Vier Ambachten een keure nodig hadden. In feite was dit een soort wetboek: bestuurders en inwoners hadden rekening te houden met de daarin opge nomen privileges en verplich tingen. Het handschrift werd bewaard in een houten koffer, de zoge naamde privilegiëncouffre. Deze werd verzegeld met vier sloten, één van elke ambacht. De sleutels van de vier sloten waren in die tijd in bezit van de baljuws en de keure kon alleen geraadpleegd of aangepast worden in aanwezigheid van de vier baljuws. Vandaag de dag bezitten de burgemeesters de sleutels. Sinds 1992 wordt de couffre jaarlijks tijdens de Keuredag overgedragen aan één van de gemeenten binnen de Vier Am bachten. Dit jaar staat de couf fre in Zelzate, en vanaf 13 mei 2000 dus in Terneuzen. Bij de overdracht probeert de ge meente een grote stoet in histo rische klederdracht gestoken mensen bij elkaar te krijgen. ULST - Een falend buurtnet- e f erk voor jeugdhulpverlening ieu»er mede de oorzaak van dat de a roblemen met jongeren in de zj ijk Moerschans afgelopen zo- an ier uit de hand zijn gelopen, dif i de zomervakantie en de pe- ode daarna kwamen buurtbe- 'oners van de Moerschans in jng.jrzet tegen de overlast door ,c}, mgjongeren. Directeur R. 01- xn aiziel van Maatschappelijk ërk zegt dat Hulst het heeft la- n afweten in het zogenaamde lurtnetwerk. Het liep niet lekker in Hulst", adj erkt Oldenziel op. „Normaal m2 sproken behoort dat buurt- ep« ihverk een overlegplatform te jn voor probleemgevallen. En anneer er zich dan problemen La't^ 'ordoen is het natuurlijk de jedoeling dat de deelnemende ieri ;rsonen elkaar weten te vin- en. Dat is echter niet gebeurd daarom moeten in Hulst de akens worden verzet." ,erj et principe van het buurtnet- wejerk is even simpel als effectief. taf( et gaat om een overleggroep aarin iedereen wordt betrok- :n die iets met kinderen heeft "ggj maken: van de wijkverpleeg- 0piindige en de onderwijzer tot i met de huisarts en het school hoofd. Begin jaren negentig maakte het toenmalige ministe rie van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur het netwerksys teem zelfs tot nationaal beleid, met onder meer als doel het pre ventiebeleid in de wijken op te zetten. Het enige wat daarbij nodig was, was gemeentelijke sturing door middel van een co ordinator. Onder voormalig burgemeester E Jacobs zette de gemeente Hulst echter het jeugdwerk stop ten faveure van de geldverslindende ver- en nieuwbouw van het stadskan toor. De gemeente Hulst is naar aan leiding van de problemen in de Moerschans nu toch bezig met de opzet van een jeugdbeleid. Onder begeleiding van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) werkt Hulst aan een zogenaamd project Kernbe- leid Jeugd. In november stemde de gemeenteraad in met de ver strekking van 4.000 gulden voor dat Kernbeleid; het ministerie van Volksgezondheid geeft nog eens 12.000 gulden. Wethouder P. Weemaes van Jeugdzaken wil niet op de zaken vooruitlopen maar wil wel kwijt dat het Hul ster jeugdprogramma voor de Moerschans wordt opgezet in samenwerking met onder meer de onderwijsinstellingen uit de buurt, de basisschool Moer schans en het Reynaertcollege. De eerste palen voor Residentie Lunet, hier op ontwerptekening, zijn de grond in. door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - De palen zit ten in de grond en met de funde ring is inmiddels begonnen. Aannemingsbedrijf Gebroeders van der Poel verwacht eind 2000 de eerste flat aan het oude sluis je in Sas van Gent te kunnen op leveren. Eind augustus was het nog niet zeker of de bouw van het project door zou gaan. Ondertussen zijn acht van de achttien apparte menten van Residentie Lunet al verkocht en loopt op drie andere een optie. Van der Poel heeft nog meer plannen. „Afhankelijk van de vraag op de woning markt willen we een tweede ap partementencomplex aan de overkant van het water bouwen. Daarmee creëren we een soort poort naar het voormalige sluis je", zegt J. Sips van Van der Poel. „Daarnaast willen we op de bouwkavels langs de Sport - kade 18 bungalows plaatsen." Voor deze plannen moet de ge meenteraad eerst een definitief besluit nemen. Nu heeft Van der Poel alleen nog een bouwver gunning voor het eerste gebouw. De gemeente Sas van Gent kocht de grond van het sluisje, inclusief sluisbodem, onlangs van havenschap Zeeland Sea ports voor de symbolische prijs van één gulden. Een deel van deze grond wordt straks door verkocht aan Van der Poel voor bijna 440.000 gulden. Het aan nemingsbedrijf heeft het per ceel nog nodig voor de bouw van het appartementencomplex. Wat de bestemming van de rest van de opgekochte grond van Zeeland Seaports wordt, is op dit moment nog niet duidelijk. Daarvoor is het wachten op de visie van het gemeentebestuur op de invulling van het Kanaal eiland. De Sasse burgemeester J. Lonink fantaseerde in sep tember al over de inrichting van het oude sluisje: de verdere ont wikkeling van de jachthaven, meer groen, misschien een park je. woningbouw of openbare ruimtes. De visie op het kanaal eiland met concretere plannen wordt pas in het voorjaar ver wacht. Vlaamse grensdorpen veiligst BEVEREN (B) - Een uitgebreide campagne van politie en Rijkswacht heeft ervoor gezorgd dat de polderdorpen in de grensstreek op de linker Scheldeoever tot de veiligste woon gebieden van Vlaanderen zijn uitgeroepen. Door intensieve patrouilles, interventies én controles is het aantal geregistreerde overtredingen, zoals inbraken en auto diefstal met honderd vijftig gedaald. Volgens politie en Rijks wacht wordt de grensstreek nu door 'het milieu' als 'te mijden gebied' beschouwd. De politiediensten begonnen hun cam pagne in maart '98 en willen die nu nog opvoeren door de sa menwerking tussen de politie van Beveren en de Rijkswacht uit te breiden. Het aantal inbraken in polderdorpen als Kiel- drecht, Verrebroek en Kallo stevent nu al af op een historisch dieptepunt. Blikschade door inhaalfout SLUISKIL - Op de oprit van de Rijksweg N61 nabij de pro vinciale weg N252 bij Sluiskil vond maandagmiddag een aanrijding plaats. Op het moment dat een 39-jarige automo bilist uit Biervliet de auto van een 35-jarige Goessenaar in wilde halen, week deze naar links uit. Beide voertuigen liepen schade op. Mobieltje gestolen uit auto HULST - Een 43-jarige man uit Brugge heeft gisteren aangif te gedaan van inbraak in zijn auto. De auto stond de avond er voor van 21.00 tot 23.15 geparkeerd op het Princenbolwerk in Hulst. De eigenaar mist een mobiele telefoon. Legionella-voorlichting oké DEN HAAG - De voorlichting over de legionella-besmetting in het Belgische Kapellen is medio november 'juist' verlopen, heeft minister E. Borst van Volksgezondheid woensdag aan de Kamerleden L. C. van Dijke en A Rouvoet (RPF) geant woord. Het is volgens Borst niet erg dat Gemeenschappelijke Gezondheidsdiensten, waaronder die van Zeeland, pas enke le uren na ontvangst van berichten uit België zijn gealar meerd. Naar aanleiding van de veteranenziekte-uitbarsting na de Friese Flora in Bovenkarspel zijn artsen alerter geworden. Daarom is er, aldus Borst, voor gekozen om zon dagnacht 14 november niet direct het alarmeringssysteem in werking te zetten. De procedures zullen wel opnieuw worden bekeken, zo luidt de enige toezegging van de minister. Zeesleper verliest aanhang HANSWEERT - Een Poolse zeesleper is gisterochtend vroeg op de Westerschelde in de problemen gekomen, doordat de sleep was losgeraakt. De zeesleper Ikar was onderweg van Vlissingen naar Hans weert met achter zich het casco van de vissersboot Yerseke 16 met de naam Jolanda Jacoba. Rond half vier bleek de sleeptros gebroken te zijn. De schepen be vonden zich toen ter hoogte van de Overloop van Hansweert. Het 42 meter lange vissersvaartuig dreef onverlicht rond en zorgde voor een gevaarlijke situatie omdat er veel scheep vaart was. Bergingsbedrijf Polderman uit Hansweert was met de sleepboot Charley in de buurt en heeft het losgeraakte schip uit de vaargeul naar de Schaar van Waarde getrokken. Rond acht uur was de vissersboot in de haven van Hansweert. Het Poolse schip had een loods aan boord. Zeeland geeft gul voor diabetes VLISSINGEN - De collecte in Zeeland voor onderzoek naar suikerziekte heeft 38.731,70 gulden opgebracht. Dat is ruim vijf mille meer dan vorig jaar. De collecte werd in de eerste, week van november gehouden. n rfjoor Sheila van Doorsselaer IRESKENS-Landbouwers die ggfijercelen beheren in de Bresken- he# Buizen-, Gistelare- of Elisa- raafthpolder vrezen voor grote ,verlersxiippering van landbouw- noejronden na de aanleg van de hJreskense rondweg. Voor velen Pfjan hen maakt het niet uit welke hui/ariant wordt gekozen, omdat inisflj altijd de dupe zullen zijn. En- elen noemen de komst van de ^rtondweg kapitaalvernietiging: so]lls het veer verdwijnt, is de ,strjondweg volgens hen niet meer ipo °dig- zij; ah en vijftigtal Bressiaanders, nder wie een groep landbou wers, bezocht woensdagavond oor e inloopavond in restaurant atiJlet Wapen van Breskens waar mei] informatie konden krijgen ver de milieugevolgen van de lo0tondweg. Zij konden daar ook he evier tracévarianten bekijken. Pod Ie landbouwers lieten zich niet /O0o makkelijk overtuigen over ba ïlijl REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redterri@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl het nut van de rondweg. „De rondweg zou er moeten komen om de dorpskern te ontlasten van het vele verkeer. Alleen wordt er geen rekening gehou den met het feit dat het veer straks verdwijnt. Dan wordt die verkeersstroom ook direct minder en is die rond weg helemaal niet nodig", zei landbouwer J. Risseeuw, die een groot deel van zijn grond in het bewuste gebied heeft liggen. Het tracé dat voor hem gunstig is, is voor andere boeren weer lastig. „Een uniform antwoord vanuit de landbouw formuleren is dus niet mogelijk." Zijn collega, A de Badts, komt met 27 hectare als het ware klem te zitten. De Badts: „Voor mij is elke vari ant slecht. Dat zou dus kunnen inhouden dat ik schadeloos wordt gesteld of dat ik grond el ders terugkrijg. We hebben vijf jaar geleden de verkavelings ronde gehad en alles lag bij mij dicht bij elkaar. Dat wordt straks misschien allemaal weer versnipperd. Dat is het ergste voor de landbouw: versnipper de grond. En wat te denken van omrij schade." Gesprek De landbouwers betreuren het dat ze zo laat door de gemeente Oostburg op de hoogte zijn ge steld van de plannen en dat ze zo weinig tijd krijgen om hun zienswijze te formuleren. Gede puteerde J. Hennekeij, die ook op de inloopavond aanwezig was, beloofde dat met alle be trokken landbouwers nog een gesprek volgt om de situatie in dividueel te bekijken. Daarnaast wil hij ook met de landbouworganisaties praten. Skate tripje naar Brugge BRUGGE - Schaats- en skate- liefhebbers van 6 tot 12 jaar kunnen voor een tientje met de Stichting Welzijn West- Zeeuwsch-Vlaanderen naar een skatedag in Brugge. Deze wordt op 6 januari gehou den in het Boudewijnpark. Deelnemers kunnen kiezen uit inline-skaten, rollerskaten of ijsschaatsen. Inschrijven kan vanaf 24 december bij de Stich ting Welzijn aan de Volderstraat in Oostburg. Het uitje duurt van 13.30 tot 18.00 uur. door Bas Lippmann TERNEUZEN - Na lange af wezigheid is kapitein Van der Decken binnenkort weer terug in Terneuzen. Rein van Glans beek zal in de huid kruipen van de legendarische Terneuzense zeebonk. Bij de plaatsing van het beeld van Vliegende Hol lander treedt hij in de voetspo ren van zijn vader, die de le gende eind jaren vijftig nieuw leven inblies. Naar verwachting wordt het opgeknapte beeld in de loop van volgende week in de ver nieuwde Herengracht ge plaatst. Een precieze datum kan de gemeente Terneuzen nog niet geven. Maar Kapitein Willem van der Decken zal er bij zijn. Het debuut van de Terneuzen se horeca-exploitant Rein van Glansbeek krijgt extra glans. Want het was zijn vader, Frans van Glansbeek, die het beeld in 1972 onthulde. Hij was het ook die het begrip Vliegende Hollander eind jaren vijftig in Terneuzen nieuw leven in blies. Volgens de legende van de Vliegende Hollander voer ka pitein Van der Decken uit in de haven van Terneuzen om nooit in 'de Oost' aan te komenHij is sindsdien nog vaak gesigna leerd. Op zijn spookschip zag men een immer in het zwart gehulde kapitein. Lange Frans Vanaf 1959 gaf Frans van Glansbeek op elke speciale ge legenheid acte de présence als kapitein Willem van der Dec ken. Met zijn twee meter torende hij boven iedereen uit. 'Lange Frans' was al een begrip, maar in de hoedanigheid van Van der Decken werd hij dat zeker. Twee jaar na de onthulling van het beeld van de Vliegende Hollander stierf hijmaar zelfs in zijn ziekbed droeg hij de zwarte cape van Willem Van der Decken. Na Frans van Glansbeek en diens stand-in Guust Ververs maakten ook Govert Scheele en Henk de Buck hun opwach ting in het zwarte pak met bij behorende cape en hoed. De Buck legde twee jaar geleden het bijltje erbij neer. „Ik heb het vijf jaar gedaan, maar op den duur waren het niet meer de meest vooraanstaande fes tiviteiten die kapitein Van der Rein van Glansbeek in zijn uitmonstering als kapitein Van der Decken, ofwel de Vliegende Hollan der. foto Charles Strijd Decken met zijn verschijning op moest luisteren. Was het al leen nog maar het uitreiken van een fl.es wijn op een sport- feest", vertelt hij. Rein van Glansbeek wordt de vijfde vertolker. „Willem van der Decken moet weer wat voor Terneuzen gaan beteke nen", vindt Van Glansbeek. „Ik voel er wel wat voor om Kapitein van der Decken rondleidingen te laten verzor gen door het historische erf goed van Terneuzen." Het idee om in de huid van de oude VOC-kapitein te kruipen deed Rein van Glansbeek op tijdens een bijeenkomst van het Centrum Management. „We zijn aan het brainstormen geslagen en hebben een hele hoop goede ideeën voor een thema voor Terneuzen uitgê- dacht. De meeste mensen vin den dat Terneuzen de stad is van de Vliegende Hollander. Net zoals Reynaert de Vos bij Hulst past." door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het provincie bestuur ziet een rol voor zichzelf weggelegd bij het verwezenlij ken van betere samenwerking tussen gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen. De provincie spreekt van een stimulerende en coördinerende rol in het proces dat moet leiden tot nieuwe en betere interge meentelijke samenwerkings verbanden in Zeeuws-Vlaande ren. Gedeputeerde Staten van Zeeland schrijven dit de Stuur groep Krachtige Gemeenten in een reactie op het rapport Re giofoto Zeeuws-Vlaanderen, dat in opdracht van de stuur groep door organisatiebureau De Beuk werd opgesteld. Inhoudelijk kunnen GS zich vinden in de bevindingen van De Beuk. Dit in tegenstelling tot de gemeentebesturen van Hon- tenisse en Sluis-Aardenburg, die het stuk over de bestuurlijke problemen en bedreigingen van Zeeuws-Vlaanderen, uitermate mager vonden. Ook werden er opmerkingen gemaakt over het grote aantal fouten in het werk stuk. Het provinciebestuur plaatst slechts twee opmerkingen. De eerste betreft de zinsnede over samenwerkingsverbanden. GS willen best meewerken aan een uitbreiding van de formele sa menwerkingsverbanden, maar willen dan wel weten wat de Axelse bewoners mogen aanpak verkeer bepalen AXEL - Bewoners van de Axel se Prins Hendrikstraat mo^en dinsdag 21 december zelf zeg gen welke verkeersmaatregelen er in hun straat genomen moe orden. De gemeente houdt vanaf 19.30 uur een inspraakavond in cultu reel centrum De Halle. De Prins Hendrikstraat krijgt binnen kort een nieuw wegdek en dat is een mooie gelegenheid om ook een aantal snelheidsremmende maatregelen te nemen, vinden burgemeester en wethouders. De gemeente heeft nog geen concrete plahnen gemaakt voor die maatregelen, maar wil de bewoners zelf de kans geven met ideeën te komen. precieze doelstellingen en be oogde prestaties van die samen werkingsvormen moeten zijn en tevens hoe die prestaties op ter mijn geëvalueerd dienen te wor den. Is dat bekend, dan willen GS een stimulerende rol in het samen werkingsproces spelen, omdat dan ook tegemoet gekomen kan worden aan de kritiek die som mige gemeenten hebben ge spuid dat 'de provincie veelal schittert door afwezigheid'. Stekene houdt kerstmarkt en loop wedstrijd STEKENE - In het Belgische grensdorp Stekene wordt zon dag 19 december een kerst markt gehouden. Er staat tege lijkertijd een kerstloop op het programma. Vorig jaar was de kerstmarkt een van de drukst bezochte eve nementen in Stekene. Op het marktplein staan vanaf 14.00 uur sfeervol ingerichte stands van verenigingen en instellin gen. Kerstartikelen, glühwein en warme lekkernijen worden aan de man gebracht. De markt duurt tot 19.00 uur. Het sportieve gedeelte begint met een snoeploop voor de aller kleinsten om 14.45 uur. Een kwartier later begint de jeugd- loop over 1000 meter. Om 15.15 uur gaan de deelnemers aan de 3 en 6 kilometer van start. Het startschot voor de langste af stand (12 kilometer) klinkt om 16.00 uur. (Advertentie) VEILINGHUIS I ANTIEKVEILING HEDEN I KIJKDAG! van 14.00 tot 21.00 uur Hotel Arneville in Middelburg 32* - - gj - - rj' 7 f-p1-'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 73