Vlaamse school werft over grens in steps Brommer met scepsis begroet wordt heropend! steps Slee kan uit de schuur Kabelbreuk verstoort telefoonverkeer In grote delen provincie Containerterminal geeft werk aan 1500 personen Belgisch beroepsonderwijs in trek bij Zeeuws-Vlaamse leerlingen zeeuwse almanak Scheiding loor Wout Bareman IULST - Het Stedelijk Insti- uut voor Sierkunsten en Am- achten in Antwerpen gaat stu- lenten werven in Zeeland. Nu al forden dagelijks met drie bus- en scholieren uit de grensstreek angevoerd. Een aantal van de 150 studenten die nu onderwijs lolgen aan het instituut, pen- jelt met het openbaar vervoer, loet aan carpooling of heeft een ;amer in Antwerpen. iet het recruteren van Neder- andse scholieren wordt het to- ale leerlingenbestand op peil jehouden; het Vlaamse aandeel De Joodse cultuur vanavond 19.30-21.30 uur voordracht Gemisjpoochel gedoe in de familie door Fajga Szmulewicz gratis kaarten tel. 0118-886870 BRASSERIE vandaag vanaf 17.00 uur Veldsla stampot ƒ13,50 iRishta Biats (vegetarisch gerecht uit de Joodse keuken) ƒ17,50 Herteragout ƒ21,50 vrijdag 17 december 20.00 - 22.00 uur i.s.m. Z.V.U. Jos van Amsterdam leest voor kaarten a 10,00 tel. 0118 - 886870 zaterdag 18 december 14.30- 16.30 uur Quatre Mainsgroep Zeeland 15.00- 16.00 uur Eric Rotte signeert zijn nieuwe boek KOOKPUNT ƒ12,50 zondag 19 december 13.00-17.00 uur Koopzondag 14.30 - 16.30 uur Trio Lidy Knol bebob, standards en evergreens Kerstkaarten millcnniumkaarten en alle andere wenskaarten de KERY Winkel Beeld &Geluid gië bezoeken ongeveer duizend kinderen een basisschool in Vlaanderen. Zeeuws-Vlaande ren neemt eenderde van dat aantal voor z'n rekening. Het is voornamelijk éénrichtingsver keer, want er zijn nauwelijks Vlaamse kinderen die over de grens onderwijs volgen. Volgens onderwijsdeskundigen is de keuze van Zeeuws-Vla mingen de gewoonste zaak van de wereld. In de grensstreek wordt de trek naar België dood normaal gevonden. Rijksvergoeding De Tweede Kamer nam half no vember een motie aan om het aantal managementuren voor kleine scholen op te schroeven van negen naar dertien uur per week. Een delegatie van de stichting voor rooms-katholiek en protestants-christelijk on derwijs uit Oost-Zeeuws- Vlaanderen vroeg bij een ka merdelegatie bovendien om ex tra vergoedingen voor schoon maak, onderhoud en andere materiële zaken. De grote vlucht van kinderen naar Vlaanderen speelt de scholen parten. Zouden de kinderen voor de streekscholen behouden blijven, dan zouden ook de rijks vergoedingen automatisch worden opgekrikt. Uit recent cijfermateriaal van het ministerie van Onderwijs Jirecteur G. Leys, die momen teel informatiebijeenkomsten houdt in de regio Breda, Roo- sendaal, Bergen op Zoom, gaat nu ook 'op jacht' in Zeeland. Het instituut is bij Nederlandse stu denten in trek omdat het techni- iche, beroeps- en kunstrichtin- in het pakket heeft, die in Nederland niet vrij toeganke- ijk zijn. In Vlaanderen is dat nel het geval. De ouders betalen jovendien geen schoolgeld. Basisscholen De pogingen van het instituut in Antwerpen om het leerlingen bestand aan te vullen met Bra banders en Zeeuwen sluit aan jij de trek van kinderen in de jensgebieden naar basisscho en net over de grens. Uit een onderzoek van het Vlaamse en Nederlandse minis terie van Onderwijs is gebleken Zeeuws-Vlaanderen van al le Nederlandse grensgebieden met België verreweg de meeste kinderen levert aan Vlaamse scholen. Vorig jaar ging het om ruim driehonderd kinderen; dat aan tal wijkt daar een jaar later nau welijks van af. Uit alle Neder landse grensgebieden met Bel- GOES - Toch nog vroeg en onverwacht daalde woensdag de eerste sneeuw op het Zeeuwse land. Eerst 's ochtends in een laag die niet op straat bleef liggen maar wel eventjes op boomtakken en daken. Later op de dag werd het nog eens dunnetjes overgedaan. Twee jongens konden toen de slee, die ze 's ochtends al in gedachten haddenalsnog gebruiken om het Zoute Vestje in Goes in te roetsjen. foto Willem Mieras Tientallen aanrijdingen door gladheid VLISSINGEN - De plaat selijk hevige sneeuwval heeft woensdagavond in de avondspits enkele tien tallen aanrijdingen ver oorzaakt. Voor zover be kend viel daarbij alleen in Terneuzen een gewonde. Zeeuws-Vlaanderen kreeg rond half vier het eerst te maken met de gladheid. Na vieren volg den de aanrijdingen zich in hoog tempo op. Met na me in Middelburg, Vlis- singen en op de A5 8 tussen Nieuw-en Sint-Joosland was het diverse malen raak. Verder werd blikschade gemeld vanuit onder meer Sluis, Kloosterzande, Zaamslag, 's Heerenhoek, Poortvliet, Zuiddorpe, Baarland, Cadzand, LJ- zendijke en Hulst. door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Voor het me rendeel van de Zeeuws-Vlaam se gemeentebestuurders had de invoering van de nieuwe ver keersregel 'Brommer op de rij baan', die gisteren is ingegaan, niet bepaald gehoeven. Zij twij felen of deze maatregel wel zin heeft in een landelijk gebied als Zeeuws-Vlaanderen en vragen zich af of het aantal verkeers slachtoffers onder brommerrij ders daadwerkelijk zal afne- Voor de meeste verkeersdeelne mers is de invoering van de nieuwe verkeersregel niet onop gemerkt voorbij gegaan. Voor namelijk automobilisten schrokken zich gisteren een hoedje toen zij een scooter voor hun auto ontwaarden. In de ge meente Terneuzen is de grote ro tonde aan de Guido Gezelle- straat/Rooseveltlaan helemaal aangepast. Zo is een van de rij banen blijvend afgesloten, tot groot ongenoegen van automo- Brommers delen de rijbaan met de auto's. bilisten en vrachtwagenchauf feurs. Niet alleen de weggebruikers (Advertentie) Middelburg U bent van harte welkom op vrijdag 17 december a.s. Tevens ontvangt u op 17, 18 en 19 december bij aankoop vanaf 75,- een gratis* Glamour Beauty boek t.w.v. 29,95.*,oiangdïtóriajl&kt. stap 'ns binnen bij Steps Middelburg - Lang? Delft 21 - tel. 0118 62 75 99 zelf moeten wennen aan de nieuwe regel. Dat geldt ook voor de gemeentebestuurders. De Hulsterse wethouder W. Kaijser denkt dat de maatregel geen lang leven is beschoren. Zijn Sasse collega R. Noët twijfelt zó aan het nut van de nieuwe wet, dat in zijn gemeente is besloten de bromfietsers te weren van de Westkade, ook al is dat binnen de bebouwde kom. Ook burgemeester C. van Liere is niet overtuigd van de ver hoogde veiligheid en zijn colle ga van de gemeente Hontenisse, A Vogelaar, verwoordt het zo; „Ik zou er zelf niet zijn opgeko men, op deze maatregel. Dat geeft mijn mening wel zo 'n beet je weer, dacht ik." Harder De Oostburgse wethouder L. Wille is van mening dat het pro bleem aan de verkeerde kant wordt aangepakt. Wille: „Een brommer mag binnen de be bouwde kom maar dertig kilo meter per uur rijden, maar ze kunnen veel harder. Ze steken soms zelfs auto's voorbij. Ik ben bang dat zij straks ook gewoon vijftig gaan rijden. Snelheids controles voor brommers is mis schien een goed idee." Toch houdt Wille een slag om de arm; „Ik wil deze maatregel niet af keuren voor ik weet of het ren dement gaat opleveren." Deze mening wordt gedeeld door de Axelse burgemeester W. de blijkt dat de scholen in de Vlaamse grensstreek ruim acht duizend Nederlandse jongeren tellen. Daarbij gaat het om leer lingen die in Nederland wonen. Worden de Nederlandse kinde ren die in België wonen daarbij opgeteld, dan gaat het om bijna achttienduizend jongens en meisjes. door Catlijne Akkermans TERNEUZEN - Een deel van Zeeland heeft gisteren last ge had van telefoonstoring. Tussen Middelburg en Cadzand was een glasvezelkabel kapotge- trokken, zodat alle telefonische diensten omgeleid moesten worden via een ander net. Dit veroorzaakte overbezetting, waardoor veel mensen niet be reikbaar waren of pas na meer dere malen proberen. De storing had ook in West- Zeeuws-Vlaanderen zijn uit werking en duurde langer dan verwacht. KPN Telecom gaf aan, dat rond een uur of elf 's ochtends alles verholpen moest zijn. Uiteindelijk kon er pas weer tegen vier uur 's mid dags worden gebeld. De kabel breuk veroorzaakte problemen in het gebied met de netnum mers 0113 tot en met 0118. De breuk was gisteravond nog niet gevonden, maar het tele foonverkeer werd in de namid dag omgeleid via een aantal an dere lijnen. KPN-woordvoerderE. Moeksis: „We weten ook nog niet of het een defect betreft in het deel van de kabel in het water of op het land. Meestal ontstaan deze mankementen door graafwerk zaamheden of door een schip. We verwachten de plaats van de breuk in de nacht van woensdag op donderdag op te sporen en als het moet, worden er duikers in gezet. Maar mensen kunnen in middels weer gewoon bellen, die hebben er geen last meer van." Mobiele telefonie Niet alleen de vaste aansluitin gen vertoonden mankementen, ook de mobiele telefonie lag voor een deel plat. Die storing werd rond half drie opgelost. Bedrijven in Zeeland belden massaal de storingsdienst. Zo kon de Rabobank in Cadzand zelf niet telefonerenmeldde het Oostburgse Taxibedrijf De Zwart dat het vooral problemen had met het mobiel bellen en was het ziekenhuis in Oostburg niet bereikbaar tussen tien urn en half twee. Ook Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen had gistermiddag problemen met de telefoon. Ondanks het feit dat veel bedrijven klaagden over slechte bereikbaarheid, meldde KPN dat de storing slechts dui zend aansluitingen betrof, ver spreid over Walcheren en West- Zeeuws-Vlaanderen. De gemeentehuizen in Middel burg, Vlissingen en Oostburg hebben geen last gehad van de kabelbreuk. De gemeente Sluis heeft een aantal uren niet kun nen bellenRond één uur werkte alles daar weer als vanouds. Werkstraf Westkappelse brandstichters MIDDELBURG - Twee Westkappelaars hebben wegens brandstichting in een strandpaviljoen in hun woonplaats allebei een werkstraf van 210 uur gekregen. Daarnaast heeft de recht bank de 27-jarige en de 29-jarige man allebei een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie maan den gegeven. De twee Westkappelaars staken samen met een der de verdachte in de nieuw jaarsochtend dit jaar de leegstaande strandtent Het Zuiderhoofd in brand. Het slooprijpe paviljoen brandde af; een naastge legen container van de VW raakte zwaar be schadigd. Hm foto Charles Strijd Graaf: „Ik geef de wet maar het voordeel van de twijfel. Onder zoek heeft uitgewezen dat door deze regel op jaarbasis 1100 minder verkeersslachtoffers zullen vallen. Dat onderzoek is toch niet voor niets gehouden." De gemeente Terneuzen geeft aan ook nog te moeten wennen, voordat zij een waardeoordeel velt. De nieuwe verkeerssituatie heeft in Zeeuws-Vlaanderen niet voor ongeregeldheden ge zorgd. Volgens de politie is alles gladjes verlopen. In de gemeenten Axel, Hulst en Hontenisse was het gisteren trouwens nog niet mogelijk de verkeersregel helemaal in te voeren. Niet alle speciale ver keersborden waren al binnen. Weer hoofdrol voor Sluisse in Vlaamse musical SLUIS - Maike Boerdam uit Sluis krijgt opnieuw een hoofd rol in een Vlaamse musical. Zij zal schooljuf Anna spelen in het stuk Pinokkio. In april 2000 vindt de première plaats in de Koningin Elisa- bethzaal in Antwerpen. Op dit moment staat Boerdam nog op de planken als Betsy in de Big en Betsy Show. door Arjan van Westen VLISSINGEN - De komst van de Westerschelde Container Terminal (WCT) moet een sti mulans vormen voor de werkge legenheid in Zeeland. Overslag- bedrijf Hessenatie zegt zo'n 1500 personen werk te kunnen bieden. Verwacht wordt dat de terminal ook andere bedrijven aantrekt. Havenschapsvoorzitter en ge deputeerde voor economie D. J. P. Bruinooge zegt dat er al volop contacten met reders zijn, die zich door de bouw van de WTC op Zeeland willen richten. Nu het contract tussen het Rot terdams/Zeeuwse samenwer kingsverband ESM en Hessena tie is gesloten, worden volgens de directeur van het Antwerpse bedrijf, J. Pellens, de gesprek ken met de grootste scheepsei genaars ter wereld geïntensi veerd. Namen willen beide heren nog niet noemen. Bruin ooge: „Ik noem die pas als alles rond is." Het havengebied in de Wester schelde wordt volgens betrok ken partijen met de WTC inte ressanter voor de overslag van goederen. Grote containersche pen kunnen zonder problemen afmeren aan de terminal. Klei nere schepen vervoeren dan vanuit Vlissingen de containers naar havens die aan minder diep water zijn gelegen. Een eventu eel herstel van de IJzeren Rijn, de spoorlijn tussen Antwerpen en het Duitse Ruhrgebied, zou de strategische positie van Zee land verder verbeteren, zegt Bruinooge. Volgens het adviesbureau van Hessenatie blijkt in Antwerpen dat het transport naar het ach terland steeds vaker per bin nenvaartschip plaatsvindt, in plaats van per vrachtwagen. Ook het vervoer per spoor is in opkomst. Het gunstige economische tij gaf de Belgisch/Nederlandse samenwerking een zetje: de vooruitzichten in de contai nersector zijn gunstig. Jaarlijks worden er een miljoen méér containers overgeslagen. Om dat de terminal over vier jaar klaar zal zijn, kan nog in het eer ste decennium van 2000 van de ze groei worden geprofiteerd. Wanneer daarna de Tweede Maasvlakte beschikbaar is, moet de Vlissingse terminal haar positie zien te behouden. Arbeidsmarkt Ondanks krapte op de arbeids markt verwacht Bruinooge dat het geen probleem is om perso neel voor de terminal te vinden. „Erzijn behoorlijk wat forensen uit Zeeland die nu in Rotterdam werken." De vakbonden uitten eerder de kritiek dat de gedepu teerde het positieve effect voor de Zeeuwse werkgelegenheid overschat. Bruinooge zegt hier over: „Zelfs vakbondsbestuur ders hebben het wel eens mis." Dat Thoolse stelletje leek toch zo gelukkig met elkaar. Schattig kindje, leuk huisje, aardige tweedehands auto voor de deur. Hij zocht het in de muziek, het wilde echter nog niet zo lukken. Mijn tijd komt, placht hij uit te roepen- Dus zette z'n vrouw haar bes te beentje voor om brood op de plank te krijgen en om 's. avonds een gezonde maaltijd voor 's mans neus te zetten. Want als je het gaat maken in de music business, zo placht hij ook altijd te zeggen, heb je geen tijd om eten te maken. Z'n vrouw vond het allemaal best zo. En zij vond dat het gezinnetje er nog wel een kleintje bij kon hebben. Dat stelde ze dus aan haar man voor. Die zag blijkbaar z'n kans schoon en vertelde dat hij wilde scheiden. Hij liep er al een tijd mee rond, wist niet hoe hij het had moeten zeg gen, wilde z'n vrijheid terug, dat soort dingen. Z'n vrouw belde verslagen naar haar schoonmoeder. Die wist ook niet wat ze hoorde. „Wie moet er nou voor hem zorgen?", was het enige dat ze kon uitbrengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 71