ICoeien ruimen veld voor herten De gebroeders Bever maken het 6PZC Netelenbos wil Bulderbos vellen financiën en economie \oerenpaar Wiggelinkhuijsen in Rhenoy gooit het roer om Amerika: IMF moet terug naar eerste taak het bedrijf EDOX donderdag 16 december 1999 Spanje beperkt Heineken istel 30-3 ïgen irSimone vari Priel ■iszj Dg e< ENOY - Stilte regeert. In de hevi| klinkt alleen af en toe het rappel van tientallen hoe- als er vreemden in de buurt nen en de uiterste hoek rdt opgezocht. De geur houdt midden tussen paardenstal roei apenhuis. Natte neuzen, hap ike poten, aaibaarheidsfac- iarn tien. Edelherten hebben de van ats ingenomen van koeien in bedrijf van Jeannette en Deer rtrijk Wiggelinkhuijsen in and enoy. e ba roei t melkproductie als middel lang i bestaan is het afgelopen, ipita l achter de stal bevindt zich de winkel van hertenhandel -fokkerij 'Hart van Neder- py, d'. Hertenbiefstukken, -rug- its, zelfs -kroketten, liggen er een helverlichte vitrine, het lucl rk van twee slagers die via maa zendbureaus in dienst zijn. kwj de twintig hectare land die 2rov enlang het domein van zestig tine Ikkoeien waren, grazen een line driehonderd herten. Het ;n vi ïtpaar besloot het roer radi- kaa al om te gooien toen het voor d a keus stond: melkquotum bij- ond pen of stoppen, zegt Jeannet- /aai Wiggelinkhuijsen. „Het •lkbedrijf is in 1983 gebouwd, at de bedoeling dat mijn yy joonouders en wij er van zou- 11 d kunnen bestaan. Maar dat ir werd ons quotum vastge- vó ld op de helft, 28, van het rop ntal koeien waarop we had ten ii gerekend. Mijn man had er ede arom een baan naast. Hij ten ed de inkoop en afzet vooreen n h nijnenslachterij in België. In 86 zijn we er zelf ook nog ko- jnen bij gaan houden. Zes jaar leden hebben we het bedrijf ergenomen van mijn schoon- ders en we zagen eigenlijk reei leds meer problemen opdui- i, zo n We moesten nieuwe inves- lNi ingen doen, maar voordat je eer dan weer eens uit hebt." tol iektes riba i zoek naar alternatieven gen ind voorop 'dat we heel graag PA leren wilden blijven', zegt ze. b de konijnenslacht wilden te Iniet, want de intensiviteit cuit n die sector stond ons niet zo "stoi n. Het zijn erg ziektegevoeli- >cendieren. Om de haverklap igs eer een mailing van de dieren- tsdat er een ziekte in het veld LONDEN - Het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) moet af van de tien tallen soorten leningen die het hanteert. Het fonds moet zich weer toe leggen op de taak waar voor het is opgericht, het verstrekken van kortlo pende kredieten aan lan den die problemen hebben met hun betalingsbalans. Dit heeft de Amerikaanse minister van Financiën, Lawrence Summers, deze week gezegd in een rede op de London Business School. Volgens Summers is het IMF er niet voor om lan den jarenlang overeind te houden en moet het zich terugtrekken als de parti culiere sector in staat blijkt te zijn om leningen te verstrekken. Een land als de Filipijnen krijgt al dertig jaar lenin gen van het IMF. Het fonds heeft kortgeleden laten weten dat een lening waarvan de looptijd in maart verstrijkt, wordt verlengd. „IMF-steun moet een vangnet zijn en geen alternatief voor le ningen van particuliere banken", aldus Summers. Het IMF denkt al langer na over de hervormingen van zijn taken. Aanlei ding daarvoor is de kritiek die het kreeg dat het de fi nanciële crisis in Azië te laat heeft zien aankomen. Summers zei verder dat de rente op de meest ver strekte IMF-leningen om hoog moet. Die rente ligt in doorsnee net iets boven de vijf procent. {Summers' uitlatingen lij ken te zijn bedoeld om het Congres milder te stem men ten aanzien van het IMF. De Amerikaanse volksvertegenwoordiging vindt dat het fonds al te makkelijk over de brug komt. Congreslid Jim Saxton, die regelmatig kritiek heeft op het IMF, noemde hogere rente een goede zaak. Het IMF zelf heeft laten weten met grote belang stelling kennis te hebben genomen van de uitlatin gen van Summers. ANP/RTR Edelherten hebben de plaats ingenomen van koeien in het bedrijf van het echtpaar Wiggelinkhuijsen. is geconstateerd. Als we zouden omschakelen, dan naar dieren die niet zo snel ziek zijn en die je buiten kunt houden." Herten kwamen in beeld toen het tweetal erachter kwam dat vrijwel al het in Nederland ver krijgbare gefokte hertenvlees wordt geïmporteerd uit Nieuw - Zeeland en Australië. „Waarom zou je hier geen herten kunnen fokken, vroegen we ons af. De omstandigheden leken ons in Nederland goed." Volgens Jean nette worden in Australië her ten veelal gefokt voor de gewei en, die al worden afgezaagd als zij nog leven. „De geweien wor den gebruikt voor medicijnpro ductie. Het vlees is een bijpro duct, ja. Een walgelijke sector." Om meer over herten en de fok te weten te komen, liepen ze stages bij fokkerijen in België en Enge land. „Leren hoe je een goed hert kunt herkennen, weten wanneer ze ziek zijn, hoe je er mee om moet gaan. Al kan er heel veel met een hert, je moet de natuurlijke leefwijze zo veel mogelijk volgen", doceert Jean nette. „Alleen natuurlijk voer geven. Ze krijgen kuilgras, maïs, appels, kastanjes, hooi, bessen. Het zijn echte scharre laars, dus moeten wij ervoor zorgen dat ze dat kunnen. En nog een beetje extra geven, om dat ze immers niet verder kun nen dan de afrastering." In de weilanden liggen blokken hout en verder dienen sloot en mod der als vertier. „De herten zelf geven niet zo veel werk. Alles gaat eigenlijk vanzelf. Wel moet je sommige zaken echt plannen. Als bijvoorbeeld een koppel (veertig herten, red.) de stal in moet om te worden ontwormd, moet je een week van tevoren al het hek van het weiland open zetten. Dan kunnen ze alvast grazen op het pad naar de stal en zijn ze aan die route gewend. Doe je dat niet en moet je ze op jagen enmislukthet.dankrijgje ze de eerste twee, drie weken niet meer naar binnen." Afzet De omschakeling vergde 'niet al te veel' aanpassingen in het be drijf. Om het weiland werden twee meter hoge omheiningen gezet, de stal werd verbouwd, achter de voorgevel met oude staldeur bevindt zich een win kel. In 1996 arriveerden de eer ste negentig edelherten in Rhe noy „Belangrijk was en is natuurlijk de afzet", aldus Jeannette. „We hebben eerst ge probeerd een ingang te krijgen bij de groothandel in Neder land. Nee, kregen we te horen, het hertenvlees dat we nu inko pen is perfect en vers, beter kan niet. Maar het is tien weken on derweg uit Australië. Wij bleven aandringen en zij werden ons spuugzat. Toen is er uiteindelijk een proeverij georganiseerd. We kwamen drie keer als beste uit de bus." Omdat de prijzen die ze uiteindelijk konden krijgen nogal tegenvielen, verlegden ze de wervingsactiviteiten naar restaurants, cateringbedrijven en de verkoop aan particulieren. Het rendement: „We moeten in middels vaak nee verkopen. We worden gevraagd om hoeveel heden die we nu nog niet kunnen leveren." Jeannette zegt het toe te juichen als er meer hertenfokkerijen in Nederland komen. „De markt is er." Ze worden intussen be stookt met verzoeken om infor matie. De bokken worden geslacht als ze tussen de 18 en 24 maanden oud zijn. Elke bok is goed voor zo'n 75 kilogram vlees. De te slachten herten krijgen, in bij zijn van een keurmeester, op het bedrijf een kopschot en worden vervolgens naar een slachterij gebracht. „Het schieten gaat heel snelbinnen een paar minu ten heb je er zo tien liggen. Het geeft minder stress als ze niet eerst hoeven worden vervoerd." Het verkregen vlees komt voor verdere verwerking terug op het bedrijf. Niet alleen de klassieke biefstuk, filet en haas. „Voor de elite was de rest van het vlees voor de hond. Maar daar kun je niet van bestaan. En er is veel meer van te maken. We zijn ons eigen proefkonijn, we hebben intussen dertig, vijfendertig verschillende producten." Der halve is er onder meer een her- tensoeppakket, -gehakt en - vinken. Jeannette, die voorheen nog nooit hertenvlees had gege ten, zegt nu 'bijna dagelijks' hert op het menu te hebben staan. Wild-keurmerk De Koninklijke Nederlandse Jagers vereniging en de poeliers kondigden onlangs aan dat ze een wild-keurmerk in het leven roepen, omdat er volgens hen gefokt wild als 'wild wild' over de toonbank gaat. Jeannette haalt haar schouders erover op: „Er is een verschil tussen fok en wild, klaar. Je moet niets sugge reren wat je niet bent. Aan de andere kant: een jager kan ook een oud hert met wormen schie ten. Het lijken me verkoop praatjes. Wij weten in elk geval precies wat een dier gegeten heeft en hoe oud ze zijn. Ik denk dat wij betere kwaliteit leve ren." Jeannette acht het nauwelijks denkbaar dat bij een blijvend stijgende vraag naar herten- vlees het fenomeen 'kist-herten' zijn intrede zou kunnen doen. „Zeg nooit, nooit, maar dat is denk ik met herten niet te doen. Het zijn kuddedieren. Als je er een apart zet, dan gaat -ie ge heid kapot. Een hert kun je niet anders houden dan zo natuur lijk mogelijk." GPD door Jeroen Vliegenberg ZIERIKZEE - Het begon in een zomerhuisje in Noordgouwe, een blokhut van nauwelijks twaalf vierkante meter. Remko Delfgaauw en Michel de Bra bander, twee techneuten die vrienden werden en beide boor devol vernieuwende ideeën za ten. En dus werd de ruimte voor al hun innovatieve, technische en adviserende ontwerpen te klein. Nu, nog geen drie jaar verder zitten ze in een groter pand aan het Haringvlietplein in Zierik- zee. Remko als algemeen en Mi chel als technisch directeur. Maar na anderhalf jaar en een uitbreiding van het personeel tot acht man, wordt het kantoor alweer bijna te klein. Een klein bureau met grootse plannen. Ooit gaf Shell hun de opdracht voor een project in Delft om de elektronische prijzenborden van pompstations op afstand te bedienen. Remko: „Maar er lag geen da takabel in de grond, dus konden we met de schep in de hand gaan graven tot we op beton stuitten. Entoen 'plop' bij Michel: hij kreeg een idee. Communiceren via het lichtnet dat al aanwezig was." Lichtnetkabels Shell zag het idee niet zitten. Maar zij wisten dat ze iets goeds in handen hadden. „Hoe goed precies wisten we niet. Het was alsof er een trein langs kwam met onbekende maar vermoe delijk zonnige bestemming. Daar zijn we maar ingestapt. Toen hebben we TotalFina ge beld waarvoor we toch al onder houd uitvoerden. TotalFina is nu één van onze grootste klan ten." Het principe is simpel. De zoge naamde P~LiNe Series maken gebruik van bestaande lichtnet kabels. En dus is er voor com municatie tussen de computer van het pompstation en het elektronische prijzenbord geen aparte datakabel nodig. Omdat deze lichtnetmodems ook aan het telefoonnet kunnen worden gekoppeld is de apparatuur op afstand bestuurbaar. Bever Innovaties richt zich met name op de benzineretailindu- strie: de oliemaatschappijen en de benzinestations. Maar ook Prolion, producent van melkro- bots behoort tot de vaste klan tenkring. Ook dit bedrijf gaf Bever een opdracht om lichtnet modems te bouwen die zorgen voor de communicatie tussen stal en boerderij. Een alarmsys- A.Y 'De gebroeders Bever' Remko Delfgaauw (1) en Michel de Brabander. foto Marijke Folkertsma teem, eveneens door Bever ont wikkeld, zorgt ervoor dat de boer via zijn pc of gsm gewaar schuwd wordt als er iets mis gaat. Remko onderhoudt de contac ten en bewaakt de organisatie, Michel is het technische en crea tieve brein. Beide streven ze naar perfectie en proberen voortdurend vernieuwend te zijn. „We geloven in dit con cept", zegt Remko. Onbemande stations „Sinds kort werken we ook voor Q8 in België. En nu hebben we weer een nieuwe, leuke op dracht. Tango, een dochterbe drijf van Petroplus, is van plan om onbemande pompstations in Nederland neer te zetten. Wij bouwen de prijzenborden en displays en vanaf ons kantoor in Zierikzee kunnen we de prijsin formatie bewaken en via P-Li- Ne Series worden we automati sche gewaarschuwd voor storingen in het systeem. Zeker bij onbemande pompstations is onderhouds- en storingsmel ding op afstand, in vaktermen Remote Service and, Diagnos tics, nodig." De sfeer op het kantoor is ont spannen en los. Stropdassen passen niet bij het bedrijf, maar ook niet bij Remko. „We willen geen grijze muizen zijn. Ik voel me hier als een vis in het water. Als ik naar een klant ga zorg ik wel dat ik er netjes uitzie. Ook waarderen klanten het wanneer je een groot deel van het denk werk voor eigen rekening neemt. Je moet respect voor de klant tonen en je geloof in het product uitstralen. You never get a second chance for a first impression." Als je begint in een blokhut, dan heb je nog geen lange adem. Maar inmiddels heeft Bever In novaties krediet opgebouwd en IMaam Bever Innovaties Technisch ontwerp- en adviesbureau Plaats Zierikzee Opgericht 1996 Werknemers 8 Omzet 1997: 170.000 1998:210.000 1999: naar verwachting 750.000 MADRID - De Spaanse mededingingsautoriteit vindt dat Heineken in sommige delen van Spanj e de bierproductie moet beperken door enkele brouwerijen te sluiten. Eventueel kan de Nederlandse bierbrouwer wat kleinere merken verkopen. Dat heeft de Spaanse mededingingsautoriteit gisteren ge zegd. Heineken verwierf in juni de overgrote meerderheid van de Spaanse brouwer Cruzcampo voor 1,4 miljard. Daardoor werd het concern de grootste speler op de markt van 'cervezas' want het had al het bier El Aguila in eigendom. ANP Jonge Amerikaan leidt Mazda TOKIO - Japanse bedrijven lopen meestal niet warm voor jonge topmannen, maar daar is verandering in gekomen. De 38-jarige Amerikaan Mark Fields is gisteren tot de nieuwe president benoemd van de autofabrikant Mazda. Hij volgt zijn landgenoot James Miller op. Miller, die pas twee jaar leiding gaf aan de Japanse autofabri kant, stapt op wegens gezondheidsredenen. Analisten ver wachten dat Mazda nu een agressievere strategie gaat volgen. Op de effectenbeurs in Tokio circuleerden sinds enkele weken geruchten over een verandering in de top. Fields was sinds een maand al vice-president van Mazda. Na tien veelbelovende jaren bij Ford, dat een belang van ruim 33 procent in Mazda heeft, begon hij in 1998 bij de Japanners als marketing- en verkoopadviseur. RTR/KRF Maxeres verdient minder met meel DEN HAAG - Maxeres, het moederbedrijf van de meelfabrie ken Meneba en de broodfabrieken Quality Bakers, heeft de winst het afgelopen jaar zien dalen. Dat komt door de ver koop van de agrarische activiteiten. De overgebleven doch ters lieten een wisselend beeld zien: het resultaat bij de meet bedrijven was lager en bij de broodfabrieken hoger. Het nettoresultaat voor bijzondere posten daalde van 22,6 miljoen vorig boekjaar naar 15,2 miljoen in het boekjaar 1998/1999, dat loopt tot 30 juni. Omdat het vorig boekjaar ook nog een bij zondere bate kende van 15 mil j oenis het ver schil in nettowinst nog groter. De omzet ging van 1,49 mil jard naar 1,16 miljard. ANP TNO ontwerpt treinstoel New York DELFT - Het onderzoeksinstituut TNO ontwerpt treinstoe- len voor Newyorkse forensen. Een half miljoen Amerikanen zal van 2001 van en naar hun werk reizen op stoelen van de TNO-afdeling arbeid uit Hoofddorp. Aan de hand van veldonderzoek in New York heeft TNO het zitgedrag van duizenden forensen bestudeerd. In het Ergolab van TNO in Hoofddorp worden de zithoudingen met proef personen gesimuleerd. De simulatie heeft tot doel te komen tot een ergonomisch optimale treinstoel. Projectleider R. Bronkhorst van TNO zegt dat de stoelen zijn voorzien van een extra zwaar frame. „De Amerikaanse veilig heidseisen zijn veel strenger dan die in Europa." ANP Topman Pemex stapt op MEXICO-STAD - De directeur-generaal van de Mexicaanse staatsoliemaatschappij Pemex, Adrian Lajous, heeft dinsdag ontslag genomen. Lajous gaf vijf jaar lang leiding aan het machtige conglomeraat. In 1997 begon Lajous met projecten om de petrochemische industrie in Mexico te privatiseren. Lajous heeft 'verschillen van mening en stijl' met andere lei ders uit de energiesector. Dat hinderde de nauwe coördinatie die nodig is voor de plannen van Pemex. De minister van Energie, Luis Tellez, heeft gezegd dat het ver trek van Lajous geen invloed heeft op de politiek van het olie producerende land. De 52-jarige econoom Rogelio Monte- mayor is benoemd als opvolger van Lajous. AFP (Advertentie) groeit de omzet gestaag. Naar verwachting dit jaar zelfs met driehonderd procent. Toch be tekent dat niet dat het Zierik- zeese bedrijf naast zijn schoe nen gaat lopen. Remko: „We willen kwaliteit blijven leveren aan langdurige goede relaties. De kunst is om technisch en creatief voor te blijven op je concurrenten, al hoewel we nu nog niet echt con currentie hebben. We denken groot en hebben ambities. Van uit die gedachte werken we al tijd. We trekken niet te veel geld uit het bedrijf, maar investeren veel in bedrijfsmiddelen. Voort durende groei houdt ons scherp." Risico's Wie altijd vernieuwend bezig is loopt risico's, maar die zijn vol gens Remko ingecalculeerd. „Er blijft altijd een component van 'kijken in een glazen bol'. We doen natuurlijk ook markton derzoek naar de haalbaarheid van een nieuw product. Maar inderdaad moet je uiteindelijk die sprong in het diepe toch ma ken." Over naamsbekendheid hoeft Bever (die naam ontstond toen Michel en Remko 'als gebroe ders Bever' het dak van Michel's huis moesten opknappen) zich geen zorgen te maken. Het tech nisch ontwerp- en adviesbureau creëerde de afgelopen jaren een aantal graancirkels. Dit jaar nog leverde het project FE-Male in een tarweveld in Nieuwerkerk veel publiciteit op. Een enorm groot geometrisch figuur (tweehonderd bij twee honderd meter) dat een driedi mensionale illusie moest opwekken, in de vorm van een perfecte graancirkel, waarmee met een knipoog werd aange toond dat graancirkels hele maal niet zo mysterieus zijn. On Demand Management heeft de toekomst, meent Remko. „We zijn nu met de software bezig om klanten straks managementin formatiesystemen aan te bie den. Die kan dan vanaf internet, waar ook ter wereld dus, zich steeds op de hoogte stellen van prijsontwikkelingen, onder houdskosten en investeringen van zijn eigen bedrijf. Ik ben er van overtuigd dat straks elk be jaardentehuis een standaard Internetaansluiting heeft. In ternet heeft de toekomst, want ik weet zeker dat we nu nog lang niet alle mogelijkheden van In ternet ontdekt hebben. Bijna niets is onmogelijk. Als je maar de juiste mensen en middelen hebt." SIEMENS Gigaset3010 Siemens DECT Dealer 1999 Koopt u op zaterdag 18 december een Gigaset3010 bij BelCompany, Vlissingen dan ontvangt u een aardige millenniumattentie. Voor meer informatie: Draadloze DECT-telefoon Uitbreiding tot maximaal 6 handsets Uitmuntende gespreks- en standby-tijd Groot bereik Handsfree bellen via de Comfort handset BelCompany Lange Zelke 89a, Vlissingen tel: 0118-415 370 Information and Get a bit more. Siemens. van onze redactie economie DEN HAAG - Het Bulderbos in de Haarlemmermeer moet weg. Minister Netelenbos van Ver keer en Waterstaat probeert de eigenaars van de bijna vierdui zend bomen op het stukje land naast de toekomstige vijfde lan dings- en startbaan van Schip hol over te halen de bijl te zetten in hun jonge aanplant. Het vooruitzicht om tegen 460 personen en instellingen een onteigeningsprocedure te moe ten beginnen, staat de bewinds vrouw tegen. Dat kost het Rijk veel geld en tijd. En dat komt slecht uit, want de vijfde baan moet in 2003 klaar zijn. Vandaar dat Netelenbos nu een oproep heeft gedaan om de bomen aan haar over te dragen. De eerste reacties op haar ver zoek zijn afwijzend. Zo laat de gemeente Leiden, eigenaar van enkele bomen, weten dat de mi nister eerst maar eens moet ko men praten over de geluidshin der, waarover ook in deze gemeente wordt geklaagd. GroenLinks-Kamerlid Van der Steenhoven wil voor de lucht haven eerst in beton gegoten nieuwe milieunormen zien. SP-collega Poppe gaat nog ver der. „De boom staat er om groei van Schiphol tegen te gaan. Zo lang er over groei wordt gepraat houd ik aan mi jn boom vastal dus Poppe. Ook de milieubeweging, Haar- lemmerliede, de Dierenbescher ming en andere bezitters van een protestboom op het land van 1100 vierkante meter zijn niet van plan Netelenbos haar zin te geven. GPD (Advertentie) H Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. rg/Middelburg, Juwelier 't Gouddoppertje 's-Gravenpolder. Juwelier Walhout. I 's-Gravenstraat 47a Sas van Gent. Juwelier de Bokx-Wijffels. Stationsstraat 17 Terneuzen. Juwelier Wijffels, Noordstraat 103 Vlissingen. Juwelier van Boven, Walstraat 90

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7