'lan voor zes grote indparken in zee bedrijf stichten |wer gemakkelij kt GAK schrapt bijna eenderde personeel Premier ziet geen nieuwe invalshoek in Lockheed-affaire binnenland Rijksmuseum in zakformaat we ede Kamer schaft AOV-diploma af Zalm zonder tekort nieuw millennium in Kindertheater tegen dierenleed van onze redactie binnenland DEN HAAG - Premier Kok vindt dat de feiten en opvat tingen die dinsdag in een tele visieprogramma over de Lockheed-affaire naar voren werden gebracht 'geen infor matie bevatten die aanleiding geeft de juistheid van de con clusies van de Commissie van Drie in twijfel te trekken'. Kok wees er in antwoord op schriftelijke vragen van SP- Kamerl id Kant op dat het rap port destijds openbaar is ge maakt en uitgebreid in de Tweede Kamer is besproken. Fracties van WD, PvdA, GPV en SP in de Kamer vroegen gisteren opheldering van Kok over beschuldigingen dat prins Bernhard toch steek penningen heeft ontvangen van vliegtuigfabrikant Lock heed. De commissie-Donner, die de affaire in 197(3 onderzocht, kwam tot de conclusie dat Bernhard nooit geld heeft ge kregen. Volgens het televisie programma Reporter is wel degelijk een bedrag van ruim één miljoen dollar overge maakt. Dat geld zou op een ge heime rekening van de levens gezel van zijn moeder prinses Armgard, Alexei Pantchou- lidzew, zijn gestort. Kamerlid Te Veldhuis (WD) vond dat premier Kok zo snel mogelijk met een verklaring moet komen. „Praten we over een oude koe in een nieuwe verpakking of is er echt wat aan de hand?", zei Te Veldhuis gisteren in de Tweede Kamer. Hij zei echter op dit moment absoluut geen behoefte te hebben aan een parlementaire enquête of onderzoek. De PvdA zei dat de reportage nieuw licht werpt op de zaak. Kamerlid Rehwinkel was vooralsnog niet van plan te vragen om onderzoek of Kok meteen te benaderen. „Dan zou je met zevenmijlslaarzen door de zaak heen walsen." Hij geeft er de voorkeur aan er in een commissievergadering over te spreken. ANP Verkrijgbaar bij- BelCompany, Dixons, It's. Megapool, Office Centre, t for telecom, BCC, Expert en andere telecom specialisten. DEN HAAG - In het atelier van Madurodam in Den Haag is een medewerker bezig met het in mi niatuur nabouwen van het Rijksmuseum. De bouwers moeten in mei volgend jaar klaar zijn met de kopie, oorspronkelijk het ontwerp van architect P. J. H. Cuyper. Met de toevoeging van het Rijksmuseum is de Amsterdamse wijk in Madurodam compleet. Momenteel staan er al de Munt toren, Carré en het Paleis op de Dam. foto Toussaint Kluiters/ANP De nieuwe Ericsson 230 en 260: Schoonheid van digitaal geluid. Ericsson introduceert de nieuwe generatie draadloze telefoons voor in en om het huis: de Ericsson 230 en 260. Dankzij dc nieuwste luidsprekertechnologie is de geluidskwaliteit nog berer dan voorheen. Dat kun je niet alleen horen, je ziet het zelfs. Het ontwerp is namelijk zo elegant, dat je meteen weet dat het hier om een heel bijzondere telefoon gaat. Met heel veel handige functies De 260 heeft bovendien een digitaal antwoordapparaat, nummerweergavè, luidsprekers en een babyfoon. Of je nu kiest voor de 230 of de 260. je kiese voor een telefoon 2oals je nog nooit hebt gezien. Of gehoord. lor Harmen van der Werf EN HAAG - Hel Bunnikse ad- esbureau E-Connection heeft jhet ministerie van Verkeer en 1- aterstaat een vergunning aan- ie rcaagd voor de bouw van zes ote windparken op zee. De indparken krijgen een vermo- ndat voldoende is om de helft n alle huishoudens in Neder- nd van stroom te voorzien. Connection wil de windpar- n, waarvan twee van 100 me- Watt en vier van 800 tot 1.000 egaWatt, bouwen op 25 tot 45 lometer uit de kust van Eg- ond aan Zee en IJmuiden. Het lat om een investering van en- ;le honderden miljoenen gul- ms. ilgens directeur M. Kortenoe- trzijn er investeerders en bou- ers bereid gevonden in het me- -projectte stappen. „Het gaat o een haalbare, rendabele bl istering. Anders hadden wij Een aanvraag voor een vergun- ng ingediend." ■Connection loopt met het an voor zes windparken voor- t op het proefproject van de jksoverheid met een windpark chter onder de kust. Dat moet lissen Egmond aan Zee en Ber- aan Zee komen. Het ingeni- nrsbureau wil dat project niet fwachten, omdat dit te lang duren. Het proefpark krijgt En vermogen van 100 mega watt ijkswaterstaat, directie ioordzee, laat weten dat 'alle elangen die samenhangen met ENoordzee' bij de beoordeling de vergunningaanvraag orden betrokken. Het recent ïnomen Besluit Installaties op ee biedt daarvoor een hand- at. Maar", tekent directeur Korte- oever aan, „er is nog geen uit- ebreide regelgeving voor ouwwerken op zee, zoals op Et land. Wij willen voldoen aan Ie eisen van de overheid, maar bj kunnen niet wachten tot de ijksoverheid alle regelgeving daar heeft." E-Connection wil 12001 met de bouw beginnen, iilieuorganisatie Stichting De 'oordzee en de Nederlandse issersbond staan huiverig te- Enover het initiatief. Stichting te Noordzee vindt dat eerst het •roefproject moet worden uit- Evoerd. „Wij zijn niet tegen indenergie", aldus woord- oerder M. Langendijk, „maar Et lijkt ons niet verantwoord Make yourself heard. ERICSSON der om op zo'n grote schaal met windparken te beginnen." Lan gendijk denkt dat het ook niet zo'n vaart zal lopen. „E-Con- nection doet dit waarschijnlijk om claims veilig te stellen." De Nederlandse Vissersbond vreest verlies van visgronden. Voorzitter J. Nooitgedagt vindt het al kwalijk dat Delta Radio voor de Walcherse kust een zendpark kan bouwen zonder dat de visserij daarin is betrok ken of compensatie krijgt. De windparken zullen honderden vierkante kilometers Noordzee in beslag nemen. E-Connection-directeur Korte- noever weerspreekt de bezwa ren uit visserij kringen. „Onze windparken zullen twee pro cent van het Nederlandse conti nentaal plat beslaan. Dat lijkt mij overzichtelijk en tussen de windturbines zullen kraamka mers ontstaan. Die vis blijft niet tussen de molens zwemmen." In windenergie heeft E-Connec- tion een bekende naam. Het heeft in Nederland de bouw van veel windparken op het land geïnitieerd en begeleid. Dat ver loopt vaak moeizaam. Van een vlucht naar zee is volgens Kor- tenoever toch geen sprake. „Het moet én én, op land en op zee, als wij serieus werk willen maken van duurzame energie-opwek- king." Westerschelde Ook de Vlakte van de Raan, in de monding van de Westerschelde, is ooit in beeld geweest voor de bouw van een windmolenpark. Als plek voor het proefpark is die locatie afgevallen, omdat het windaanbod er minder groot is dan voor Egmond aan Zee. E-Connection heeft evenmin voor de zuidelijke Noordzee ge kozen als vestigingsplaats, om dat daar minder ruimte is en het scheepvaartverkeer is er inten siever. irHenk van Lierop iau heii ner N HAAG - Een grote meer heid in de Tweede Kamer dl dat het diploma algemene v ernemers vaardigheden |V). de opvolger van het van- s bekende middenstandsdi- ite ma, over een jaar afgeschaft worden. Dat is in lijn met voorstel van het kabinet. gens het CDA én de organi- es van de werkgevers heeft njn Beun de Haas reden tot 're'ugde. De regeringspartijen ich den echter, gesteund door lenLinks, dat het diploma J ui betekenis meer heeft en al- nog maar een sta-in-de- is voor ondernemende bur- i. Vooral mensen van buiten- ad dse komaf hebben moeite om papier te bemachtigen, ter- l ze vaak in de praktijk toch de ondernemers blijken. hjk bei' agere groepen basisonderwijs ijven groeien !N HAAG - Het aantal kinde per klas in het basisonder- is dit schooljaar iets ge- z°l|Did. In de laagste groepen ge-ten nu gemiddeld meer dan kinderen. Vorig jaar waren er nog 24,5. t blijkt uit een rapport van de lerwijsinspectie. irs 1 trok drie jaar geleden miljoen gulden uit voor ver hei ining van de klassen. Het Ka dige kabinet steekt er één d{ Ijard in. Dat het aantal leer- gen toch toeneemt, komt jrdat scholen het geld vaak imiken om assistenten of re- dial teachers aan te stellen, latssecretaris Adelmund van ing derwijs houdt vast aan de op- alleen de laagste klassen te [6er kleinen. Dit is volgens haar >n garantie voor beter onder- Ook kwaliteitsverbeteren- maatregelen zijn nodig, zoals nputers in de klas en betere leidsvoorwaarden. ANP (Advertentie) doorToof Brader DEN HAAG - Minister Zalm van Financiën houdt er serieus rekening mee dat het financie ringstekort nog dit jaar zal ver dwijnen. Volgens Zalm komt de economische groei dit jaar uit tussen de 3,25 en 3,5 procent en ontstaat daarmee nog voor 1 ja nuari een begrotingsoverschot van 0,1 procent. In de Najaarsnota voorspelde de bewindsman enkele weken ge leden nog dat het tekort dit jaar zou teruglopen naar 0,2 pro cent. Zalm hield gisteren in de Tweede Kamer nog wel één slag om de arm. Op 30 december, de laatste betaaldag van 1999, moet nog een bedrag van twaalf miljard aan belastinginkom sten binnenkomen. Komt dat geld pas de eerste dagen van ja nuari binnen, dan verdwijnt het financieringstekort pas in het volgende millennium. De laat ste keer dat een Nederlandse minister "an Financiën een be grotingsjaar zonder tekort af sloot, was in 1973. Definitieve inzichten over de omslag van het financieringste kort naar een begrotingsover schot zijn volgens Zalm pas ko mend voorjaar aan de orde als het Centraal Planbureau (CPB) de economische verwachtingen voor de jaren 2000 en 2001 pu bliceert. De drie paarse coalitie fracties waren het daarom met Zalm eens dat het nog te vroeg is om de financiële afspraken die in het regeerakkoord zijn ge maakt nu al te heroverwegen. Daarbij gaat het vooral om de omvangrijke inkomstenmee vallers die door de aanhoudend hoge economische groei ont staan. Die mogen volgens het re geerakkoord voor de helft aan lastenverlichting en voor de helft aan de terugdringing van het financieringstekort worden uitgegeven. Extra uitgaven voor bij voorbeeld onderwijs en zorg mogen alleen uit meeval lers bij de uitgaven worden be taald. PvdA en D66 vinden echter dat de afspraken over de meevallers moeten worden herzien als er een begrotingsoverschot is. De fracties vinden dat er in het hui dige gunstige economische tij meer ruimte moet zijn voor ex tra uitgaven. ANP Dit blijkt volgens minister Jor- ritsma uit onderzoek naar de praktijk in de voorbije jaren. In 1993 werd in feite de controle op de diploma's al afgeschaft en in 1996 is de vestigingswet, die di ploma's voor ondernemers ver plicht stelt, versoepeld. Nu al heeft dertig procent van de on dernemers niet het vereiste di ploma, terwijl twintig procent dat door een ander laat halen maar wel zelf de leiding in han den houdt. De Vestigingswet stelt in een aantal gevallen ook nog extra eisen aan diploma's rond wat genoemd wordt bedrijfstech- niek en vaktechniek. Wat de re gering betreft worden de belan gen van de consument in de toekomst beschermd door aan passing van de warenwet, mi lieuwetten en andere wetten. De hele vestigingswet kan uiterlijk in het jaar 2006 worden afge schaft. Voorzitter De Boer van MKB Nederland, de organisatie van de kleinere ondernemers, toon de zich zeer teleurgesteld over de afloop van het overleg giste ren in de Tweede Kamer. De or ganisaties van de werkgevers hebben gezamenlijk een alter natief plan gemaakt. Zij zien graag dat de vestigingswet voorlopig van kracht blijft. Hun plan houdt in dat organisaties vanuit het bedrijfsleven bin dende eisen kunnen opleggen aan ondernemers om kwaliteit te waarborgen. CDA-Kamerlid Leers, die tegen afschaffing van de vestigings wet is, was teleurgesteld over de opstelling van WD en D66, om dat die partijen eerder twijfels uitten over afschaffing van de vestigingswet en ze nu niet de ruimte laten om met het be drijfsleven te gaan overleggen. Faillissementen Volgens Jorritsma dreigt geen stortvloed aan faillissementen, omdat Jan en Alleman een be drijf kunnen beginnen. Het AOV-diploma voegt volgens haar weinig toe aan de bestaan de praktijk. De belastingdienst stelt eisen aan de boekhouding en de banken geven alleen kre diet als de ondernemer een de gelijk ondernemingsplan op ta fel kan leggen. Bovendien is nu sprake van gro te willekeur. Waarom moet ie mand in de detailhandel wel een diploma hebben en in de groot handel niet, en waarom in de pe dicure wel en in de manicure niet, of de tandtechnicus wel en de tandprotheticus niet, aldus de bewindsvrouw. ANP MAARSBERGEN - Jeugdleden van de Dierenbescherming protesteerden gisteren in Maasbergen tegen het dierenleed in de bio-industrie. Vertegenwoordigers van de jongerenafdelingen van de Socialistische Partij en D66 kregen in de vorm van een toneelstukje een wens voor de betrokken dieren aangeboden. Ruim honderd kinderen hadden zich verkleed als dieren uit bio-industrie. foto Vincent Boon/ANP donderdag 16 december 1999 NS krijgt heffing voor de kiezen DEN HAAG - De NS moeten met ingang van 1 januari 2000 betalen voor het gebruik van het spoor. De Tweede Kamer stemde gisteren in met de gebruikersheffing, die de komende jaren oploopt van 25 naar 250 miljoen gulden. NS-topman Den Besten heeft aangekondigd dat hij de kosten zal doorberekenen in de tarieven. Minister Netelenbos (Ver keer) vindt dat reizigers niet de dupe mogen worden. Zij gaat er vanuit dat Den Besten de prijzen voor een kaartje onge moeid laat. De Tweede Kamer wil dat ze contractueel vastlegt dat de tarieven gelijk blijven. ANP Antivries blijkt pure alcohol ROTTERDAM - De douane in Rotterdam heeft afgelopen week 72.000 literethylalcohol in beslaggenomen. Eén van de partijen was met een blauw kleurstofje vermomd als antivries. Analyse wees uit dat het ging om 45.000 liter al cohol met een zui verheidspercentage van ruim 95 procent, ge schikt voor menselijke consumptie. Nog eens 27.000 liter werd aangetroffen in een container die volgens de papieren azijnzuur bevatte. ANP Beroofde gehandicapte krijgt steun DEN BOSCH - De 41-jarige verstandelijk gehandicapte man uit Den Bosch die dinsdagavond in zijn woonplaats is beroofd van zijn kerstpakket, staat niet langer in de kou. Van diverse kanten is hem gisteren een nieuw pakket toege zegd. Dinsdagavond was de man met het kerstpakket dat hij van zijn werkgever had gekregen op weg naar huis. Op het station bedreigden twee mannen hem met een mes en gingen er met het lekkers vandoor. ANP Kamervragen over eidereenden DEN HAAG - De Tweede-Kamerleden Witteveen en Swil- dens (PvdA) willen opheldering over de duizenden zieke ei dereenden en vele zeehonden die op de oevers rond de Wad denzee aanspoelen. De twee Kamerleden vragen staatssecretaris Faber (Natuur) of gifstoffen misschien de oorzaak zijn. Zo ja, dan willen ze weten of mosselen, kokkels en vis een gevaar voor de volksge zondheid kunnen vormen. Eerder gisteren werd bekend dat de eidereenden lijden aan een darmparasiet. Waarom er tegelijkertijd zoveel zieke zee honden aanspoelen is onduidelijk. ANP Ook vader schutter in bewaring DEN BOSCH - De 35-jarige vader van de jongen die vorige week in school De Leijgraaf in zijn woonplaats Veghel op vijf mensen schoot, is gisteren door de raadkamer van de recht bank in Den Bosch voor dertig dagen in bewaring gesteld. De man zou zijn zoon tot de schietpartij hebben aangezet. De vader ontkent dat. Dinsdag besloot de speciale jeugdraadka mer in Den Bosch dat ook zijn zeventienjarige zoon voor der tig dagen in bewaring moest worden gesteld. Bij de schietpar tij raakten vijf mensen gewond. ANP Waterpeil Maas stijgt niet meer MAASTRICHT - De waterstand van de Maas stijgt naar ver wachting niet verder. Dat heeft een woordvoerder van Rijks waterstaat in Maastricht gisteren laten weten. De stand van de Maas bij de stuw in Borgharen bedroeg op dat moment 43,75 meter boven NAP. Dat is 3,75 meter hoger dan normaal. Rijkswaterstaat liet dinsdagmiddag een voorwaarschuwing uitgaan. Op veel plaatsen in Midden-Limburg zijn de lager gelegen uiterwaarden overstroomd. Dat is een gevolg van zware regenval in Noord-Frankrijk en de Ardennen. ANP doorWillem Meijboom HILVERSUM - Bij het GAK verdwijnen op termijn 2000 tot 3000 banen. Dat heeft GAK-di- recteur G. Veentjer gisteren in Hilversum gezegd. GAK Neder land schrapt over enkele jaren bijna eenderde van het perso neelsbestand wegens groot schalige automatisering. Vakbondsbestuurder H. ter Halle van De Unie heeft langza merhand genoeg van het gegoo chel met cijfers door de GAK- top. „We twijfelen inmiddels aan de bestuurlijke kwaliteiten van de directie. Er loopt nog een andere reorganisatie waarbij ook al met cijfers werd gesme ten die later niet juist bleken." Ook het CNV is verbaasd over de hoge cijfers uit de GAK- hoed. „Ze worden weliswaar uitgesmeerd over een aantal ja ren, maar zijn hoger dan ik dacht", aldus CNV-bestuurder H. Gerding. Volgens het GAK vallen er bij het gespreid schrappen van ba nen geen ontslagen. „De mensen verdwijnen door natuurlijk ver loop of krijgen na scholing een andere baan binnen of buiten het bedrijf." Volgens hem is er een sociaal plan opgesteld dat vanaf 1 januari 2000 voor 27 maanden gaat gelden. Ter Halle ontkent dat er al een sociaal plan is. „De onderhan delingen over een nieuwe CAO in de uitkeringsinstellingen zijn onlangs afgebroken met een eindbod van de werkgevers. Dat is door onze leden al afgewe- Ouderen Ook het CNV-kader vindt het eindbod, inclusief een sociaal plan niet best. „Er staat onder meer een verslechterde afvloei ingsregeling in voor oudere werknemers", weet Gerding. Ter Halle vindt bovendien dat voor het GAK gezien de omvang van de ingreep een eigen sociaal plan nodig is. De CAO met het daarin vervatte sociaal plan geldt voor alle uitkeringsinstel lingen. Het automatiseringsproject start midden volgend jaar onder de naam 'Aansluiting'. Het GAK krijgt een fonkelnieuw systeem waarvoor de beheerder van de sociale fondsen, LISV, 650 miljoen gulden beschikbaar heeft gesteld. Dat moet het GAK helpen de WAO- en WW-dos- siers beter te verwerken. De uit keerder heeft een grote achter stand in het verwerken van de dossiers. Dat kost het GAK han denvol geld omdat het van LISV een vast bedrag krijgt per ver werkt dossier. Zowel Ter Halle als Gerding twijfelen of dat hele automati seringsplan mogelijk wegge gooid geld is. „Straks gaan de kabinetsplannen voor één grote overheidsinstelling voor alle uitkeringen door. Dan is dat he le nieuwe computersysteem niet meer nodig." ANP Koningin Beatrix Kok pleit voor moderniseren van monarchie DEN HAAG - De monarchie moet worden getoetst aan nieu we normen over openheid en transparantie. Er wordt struc tureel nagedacht over de wijze waarop het koningschap in de volgende eeuw invulling moet krijgen. Dat zegt premier Kok in een vraaggesprek met het weekblad Elsevier. Volgens de minister president gebeurt het nadenken over de monarchie in de beslo tenheid die daarbij past. „Er wordt niet alleen over nage dacht, er wordt over gesproken. Uiteraard neem ik aan de beslo tenheid van die gesprekken deel." Kok zegt dat het een ingewik kelde kwestie is. „We leven in een tijd met gewijzigde normen over openheiden transparantie. Er is de continuïteit van het ko ningschap en binnen die conti nuïteit is er de wisseling van maatschappelijke omstandig heden." „Die veranderingen moeten ge respecteerd worden, niet alleen door het staatshoofd en de kroonprins, maar ook door de genen diq adviserend rond het koningshuis staan." ANP commentaar op pagina 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3