Containergigant naar Vlissingen Joods Orgaan vindt gebaar van financiële wereld een schijntje DecemberShow isgjÊpÊk Eenvoud siert onze Openbaar Ministerie ziet af van proces tegen Dutchbatters Olie bedreigt Bretonse kust J8Sws«s=5£sr Boete voor overslaan van tandarts vervalt 7 Boer ruilt koeien in voor herten Brommers ontmoeten bordenbrij LET OPI Hessenatie verwacht eind 2002 eerste schepen in Westerschelde Terminal Staat u op het punt een auto te kopen? Tsjetsjenen slaan aanval Russen af Van Nistelrooy maakt verschil de voorkant |H PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT Een eeuw in voorpagina's 37 t/m 48 Inbreker stapt in valkuil 4 WEKEN VOOR Auto Leasen? PZC wmmm dft» ZW 3 Zachter Opnieuw een bewolkte dag met af en toe motregen. Het wordt zacht met een westenwind kracht 3 tot 4. 42e jaargang no. 296 anderdag 16 december 1999 n. asse nummers 1,80 VLISSINGEN - Bromfietsers mogen in de bebouwde kom niet meer op het fietspad rij den, maar moeten zich op de rijbaan begeven. De Zeeuwse wegbeheerders brengen hier van. elk op hun eigen wijze, de weggebruikers op de hoogte. pagina 13: wennen maf; Hier bromfietsers op rijbaan loor Arjan van Westen MIDDELBURG - Het Antwerpse overslagbe- irijf Hessenatie NV heeft ;en contract gesloten met ïeeland Seaports voor de jouw van de Westerschel- je Container Terminal WCT). Dat is woensdag lekend gemaakt. Ver vacht wordt dat de eerste [rote schepen eind 2002 lan de Vlissingse diepzee- ïaven kunnen afmeren. len haalbaarheidstudie is afge- ond en president-commissaris ian de Exploitatie Maatschap lij Schelde en Maas (ESM), J. P. Bruinooge, spreekt over iuitengewoon positieve resul- aten. Niets stond de komst van Ie terminal met een jaarlijkse iverslagcapaciteit van 1,5 mil- oen containers meer in de weg. )e vertegenwoordigers van bei de havenbedrijven: Bruinooge en directeur J. Pellens van Hes senatie NV hebben besloten de 2,6 km lange kade aan te leggen. Daarvoor moet 150 hectare ha venterrein tussen de kade en de kustlijn worden opgespoten. Eind 2000 moet het eerste ge deelte van de kade er al liggen. Het totaal van de investering bedraagt ruim één miljard gul den. ESM, het samenwerkings verband tussen het gemeente lijk Havenbedrijf Rotterdam en Zeeland Seaports neemt de helft voor haar rekening. De bouw van installaties en andere voorzieningen om de containers te hanteren, vergt een investe ring van ruim 550 miljoen. Deze betaalt Hessenatie. Vlissingen is voor Hessenatie onder meer interessant omdat het in Ant werpen het steeds moeilijker wordt om verder uit te breiden. Draagvlak De planologische procedures verlopen volgens Bruinooge voorspoedig. Hij constateert van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie ziet af van vervol gingvan de Dutchbatters die bij de val van Srebrenica in 1995 betrokken waren. Dat meldde gisteravond het NOS-journaal. Een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Arnhem wil het bericht niet bevestigen. Hij geeft als reden aan dat nog niet alle door justitie gehoorde Dutchbatters op de hoogte zijn van het besluit van het Open- Daar Ministerie. Wel werd door de persofficier van justitie in Arnhem bevestigd dat het on derzoek, dat ruim een jaar heeft geduurd, gisteren is afgerond. Iet Openbaar Ministerie heeft verzoek van minister De Grave van Defensie onder meer Iop fir (Advertentie) Kijk snel op pag. 30 voor enkele belangrijke aandachtspunten. Vorige Advertentie Volgende b toppen Het Winkelplein van Het Net. Meer dan 6000 winkels bij elkaar. 0p het Winkelplein wordt de verleiding om eens flink uit te pakken wel erg groot. Hier kun je heel makkelijk bij meer dan 6000 winkels rondkijken en producten vergelijken of bestel len. Vanuit thuis. Kijk op: www.hetnetwinkelplein.nl Gratis internet bij Het Ne' Net wat je zoekt. Voor meer informatie: vw.hetnet.nl, ga naar Primafoon of bel 0800-1515 voor de gratis cd-rom. een groot politiek draagvlak. De benodigde wijziging van streek- en bestemmingsplan door de provincie Zeeland en de ge meenten Borsele en Vlissingen ziet hij met vertrouwen tege moet. Bruinooge heeft vorige week nog een gesprek gehad met minster Netelenbos (Verkeer en Waterstaat) en constateert dat ook zij vierkant achter de plan nen staat. Inmiddels is een startnotitie mi lieueffectenrapportage (mer) gemaakt. De locatie van de ter minal (de Westerscheldekust tussen het oude Hoechstcom- plex en de kerncentrale) heeft natuurwaarde. Bij voorbaat heeft Bruinooge gezegd dat er een natuurcompensatie wordt getrofEen. Iets wat de Zeeuwse Milieufederatie volgens hem ge waardeerd heeft. Hij verwacht weinig weerstand bij de afron ding van de mer eind april, pagina 2: commentaar pagina 13: werk voor 1500 mensen onderzocht of Dutchbatters zich in Srebrenica schuldig heb ben gemaakt aan racistische uitlatingen, het brengen van de Hitlergroet, het aanzetten tot prostitutie en het weigeren van medische hulp aan de Bosnische vluchtelingen. Feitenrelaas De Grave vroeg het Openbaar Ministerie in juli een onderzoek te beginnen, toen bleek dat de Militaire Inlichtingendienst in formatie had achtergehouden over racistische uitingen des tijds van de Dutchbatters. Het OM kreeg in juli het comple te 'feitenrelaas". Dat is de weer slag in 476 verklaringen tijdens de debriefingsgesprekken, die na terugkeer met de leden van het bataljon blauwhelmen in Assen zijn gevoerd. GPD/ANP van onze redactie buitenland LORIENT - Een bestrijdingsvaartuig vaart op de Atlantische Oceaan bij de olie vlek die de Bretonse kust bedreigt. Naar schatting tienduizend ton stookolie is weggelopen uit een zondag gebroken Maltese tanker. Die komt als de harde westenwind aanhoudt terecht op de kust bij de streek Lorient. Het Nederlandse oliebestrijdingsvaartuig ARCA is onder weg en kan vanaf morgen hulp bieden. Frankrijk vroeg gisteren om bijstand. Ook Duitsland en Groot-Brittannië sturen schepen. foto Valery Hache/EPA van onze redactie binnenland DEN HAAG Het Centraal Joods Orgaan (CJO) wijst een 'gebaar' van de hand van enkele miljoe nen van de beurs, de banken en de Staat, zoals aanbevolen door de commissie Scholten. CJO- woordvoerder Naftaniël vindt het een schijntje. „We hebben het over rechtsherstel. Wij heb ben recht op dit geld." Uit het rapport van de commis- sie-Scholten blijkt dat de beurs tijdens de bezetting de handel in gestolen effecten mogelijk maakte. De commissie stelt dat de beurs van Amsterdam de joodse gemeenschap financieel tegemoet moet komen wegens de dubieuze rol in en na de Tweede Wereldoorlog van zijn voorganger, de Vereniging voor de Effectenhandel. Ook banken zouden over de brug moeten ko men. Verder zou het Verbond van Verzekeraars een 'gebaar' naar de joden moeten maken. De beurs zal formeel spijt betui gen voor de bedenkelijke rol die zij in de oorlog speelde. Amster dam Exchanges (AEX) wil snel een financieel gebaar maken. Naftaniël beschouwt het recen te akkoord met de verzekerings maatschappijen als leidraad (Advertentie) Een DecemberShow, zonder enige vorm van 'millenniumgekte'. Eenvoud en rust kenmerken de nieuwste wooncollecties. Zoek 't in Zonnemaire. M I B 1 Zuidweg 20A, Zonnemaire. 0111-401318. www.interieur-paauwe.nl info@interieur-paauwe.nl VOLOP PARKEERGELEGENHEID, GOEDE BUSVERBINDINGEN EN VRIJDAGAVOND KOOPAVOND. Tsjetsjeense verzetsstrijders hebben gisteren een eerste Rus sische tankaanval op hun hoofdstad Grozny afgeslagen. Een Russische colonne werd in de stad ingesloten en door circa 2000 rebellen onthaald op een regen van granaten en kogels. Onder de Russische soldaten zouden veel r~ slachtoffers zijn gevallen. Ruud van Nistelrooy was gisteravond de grote man Ln de competitietopper tussen Ajax en PSV. De aanvaller scoorde drie maal voor de Eindhovense ploeg, die in de Arena met 3-1 won. Richard Knop- per redde de eer voor Ajax, dat de derde neder laag op rij leed. Door de overwinning gaat PSV al leen aan de leiding in de eredivisie. Ajax volgt op drie O JT punten. cl Vlissingsche Courant IB3&ÜS Wkensclie Courant feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; jong: 10 en 11; zeeland: 13,14,15,17,19 en 21; sport: 25,27,29 en 31; de voorkant: 37 t/m 48. DEN HAAG - Jongeren hoeven met ingang van 1 april 2000 geen eigen bijdrage meer te be talen voor de tandarts, als zij een gebitscontrole hebben over geslagen. Dit liet minister Borst (Volksge zondheid) gisteren weten aan de Tweede Kamer. Zij doet dat op voor de vergoeding. De verzeke raars besloten 45 miljoen gul den uit te keren aan de joodse gemeenschap en de erfgenamen van vooroorlogse polishouders. Dat is tien keer zoveel als de 'en kele miljoenen' waaraan de commissie-Scholten denkt. Roofbank W. Scholten, voormalige vice- president van de Raad van Sta te, is erg kritisch over de rol van de Amsterdamse beurs. Die liet de Duitse 'roofbank' Lippmann, Rosenthal Co Sarphatistraat toe tot de Vereniging voor de Ef fectenhandel, en maakte daar mee de onteigening mogelijk. Dat bevorderde de handel in ef fecten uit gestolen joods bezit. De Staat kreeg volgens de com missie 'niet onbelangrijke' ge stolen bedragen. Zij noemt een bedrag van bijna zeven miljoen gulden. Verder hoefde de staat pensioenrechten, in de vorm van rentezegels, niet uit te ke ren. Het besluit van Tweede Ka mer en kabinet om het saldo van ƒ11,5 miljoen van het Waar borgfonds in de algemene mid delen te storten, was onjuist. Banken die hun eigen aandelen opkochten en doorverkochten, moeten de joodse gemeenschap een schenking doen. De com missie denkt aan tien procent van de hoogste koersen van die aandelen in 1953 en 1954. Het CJO zal de niet beërfde vermo gens van vermoorde joden te rugvorderen. ook legt het een claim op de miljoenen van het Waarborgfonds. GPDANP ROTTERDAM - Een 42- jarige inbreker is gisteren in Rotterdam op ongeluk kige wijze tegen de lamp gelopen. De man sloop via het raam het pand van een compu terbedrijf binnen en be landde op de eerste etage. Toen hij weer naar de be gane grond wilde, dacht hij op een gegeven mo ment vaste grond onder de voeten te hebben maar dat bleek een wit laken te zi j n De inbreker viel 4,5 meter en kwam in het magazijn tussen de dozen terecht. Daar is hij door het perso neel gevonden. De man moest met botbreuken naar het ziekenhuis. ANP advies van het College voor Zorgverzekeringen De bijdrage moest jongeren van dertien tot en met zeventien jaar stimuleren tijdig naar de tand arts te gaan. Maar het college stelde vast dat dit niet werkt en dat de maatregel zelfs een fi nanciële drempel kan opwerpen voor jongeren die een controle hebben overgeslagen. Met de ei gen bijdrage verdwijnt ook de saneringskaart, waarop het tandartsbezoek werd bijgehou den. ANP (Advertentie) (Advertentie) U least al een VW Passat vanaf/619,- per maand Beloffa*voor een offerte op maa»1- AUTO-LEASE Walcheren Tel 0118 424000 j Fax.: OH 8 416699 Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve- loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1