Vtinisterie [CSG terug 15 vaatst bal nuópS"^ tiMgsf fe eeuw «SSS® I 1^% 1900-2000 Kolonie van Veeristen PZC Antwerpse Ring slibt dicht Culturele prijs Hulst voor beiaardier Martin Polspoel Een spiraal is een oneindige vorm Zeeland rouwt om dood Quarles van Ufford zeeland kunst cultuur Luik Hasselt Eindhoven dinsdag 14 december 1999 •helde kan zelf voorstellen doen rxdere|o| vijf. daar. r. EN' terej ,n- --1SS' de HAAG - Het ministerie Economische Zaken heeft undag de bal teruggekaatst ihting Koninklijke Schelde loep (KSG) in Vlissingen. Kri- ik op de rijksoverheid dat zij voldoende vaart zet achter ricoop van de KSG-aandelen neen zakelijke partner, kreeg beide-topman R. C. van den juvel per ommegaande terug. Van den Heuvel kan zelf met Horstellen komen", aldus EZ- jordvoerder J. van Zijp. ,,De SG is een structuurvennoot- hap. En binnen die structuur ipalen de Raad van Commis- issen en de Raad van Bestuur 'dagelijkse koers. De overheid alleen' aandeelhouder." uw uiterste best", is de o-Doe irHarmen van der Werf Concert Willebrord Ensemble MELISKERKE - Het Wil lebrord Ensemble uit Zoutelande geeft dinsdag 21 december een concert in de Odulphuskerk in Meliskerke. Het gaat om een Ceremony of nine Les sons and nine Carols, een bijeenkomst volgens En- ;e traditie, met fezingen en muziek. Het Willebrord Ensemble is een gemengd koor van 13 personen. Het staat on der leiding van René Mo lenaar. De dienst in de Odulphuskerk begint om 19.00 uur. Burgemeester A C. de Bruijn van Veere verzorgt de lezingen. Or ganist J. Wisse begeleidt het ensemble. t boodschap die Van Zijp voor Van den Heuvel heeft. ,,Het overbruggingskrediet van vijf tig miljoen gulden is vorig jaar verstrekt onder drie voorwaar den: een partner zoeken of over name, een gezond bedrijfsplan maken en de banken moeten meedoen. En het is belangrijk dat de KSG zich ontplooit op de civiele scheepsbouwmarkt." In de veertien maanden die sindsdien zijn verstreken, zijn verschillende opties voor een overname van de KSG de revue gepasseerd. Van Zijp: „Steeds doken weer andere problemen op." Welke problemen dat wa ren (en zijn), laat hij onvermeld. Volgens de EZ-voorlichter is er momenteel niets in voorberei ding, dat bijvoorbeeld op aan- delenoverdracht aan Damen Shipyards zou kunnen duiden. „Einddata noemen wij niet meer. Dat is al te vaak gebeurd. En het bedrijf draait toch nog." Over het gesprek dat Van den Heuvel gisteren bij EZ had, liet Van Zijp zich niet uit. Dat over leg was volgens hem al gepland voor de KSG-topman vorige week lucht gaf aan zijn irritatie over de trage besluitvorming over de toekomst van de KSG. (Advertentie) Walstraat 72 - Vlissingen Tel. 011Ö-411352 De verkeersdrukte op de Antwerpse Ring neemt voortdurend toe. fotoWim Daneels door Bart De Clerck De Antwerpse Ring is stil aan aan het dichtslibben. De ochtendspits vloeit er re gelmatig over in de avondspits zonder dat deze verkeersader een uurtje rust wordt gegund. En het blijkt niet langer een fe nomeen dat zich enkel in de week afspeelt. Ook zondags rijdt het vrijetijdsverkeer er regelmatig bumper aan bum per. En of dat alles nog niet erg genoeg is, blijkt er ook geen geld om de noodzakelijke wer ken aan de Antwerpse Ring uit te voeren. In 1949 reden er dagelijks nog geen 4.000 auto's door de Waaslandtunnel, ook wel ko nijnenpijp genoemd. Vandaag de dag zijn er dat meer dan 150.000 door de Kennedytun- nel en de konijnenpijp samen. De drukte op de Antwerpse Ring volgt de algemene evolu tie in heel Vlaanderen. Op de Vlaamse autowegen is de ver keersdrukte vorig jaar met acht procent gestegen. Sinds 1985, kort voordat de eerste structurele files opdo ken, is het verkeer op de Vlaamse autowegen met ge middeld 85 procent toegeno men. Het woon-werkverkeer is zeker niet de enige schuldi ge- Dat wordt trouwens bevestigd door de vaststelling dat het weekendverkeer op veel auto wegen nauwelijks minder druk is dan in de week, terwijl er dan weinig of geen vracht wagens rijden. Op de autoweg naar de kust is het vanaf Gent zelfs drukker op zondag dan door de week. Wie regelmatig van de kust terug naar het bin nenland rijdt, zal dat graag ge loven. Maar ook op de Antwerpse of Brusselse Ring zijn files op zondagavond geen uitzonde ring meer. Om alvast in Antwerpen iets aan de situatie te doen, kon digde de Vlaamse minister van Verkeer, Steve Stevaert, aan de kleine ring te willen voltooien met een nieuwe tunnel of een brug onder de Schelde ten noorden van het stadscen trum. Dit moet Antwerpen en zijn haven bereikbaar houden. Ondertussen gaan ook steeds meer stemmen op om in de Kennedytunnel het rekening rijden in te voeren. Tot over maat van ramp blijkt echter dat Vlaanderen geen 1,6 mil jard frank heeft om de bijna dertig jaar oude Antwerpse ring een totaal nieuw wegdek te geven. Behalve face-lifts is dit stuk snelweg rond de Scheldestad nooit grondig aangepakt. Zware winter De geplande monsterwerken voor volgend jaar gaan echter niet door. De ingenieurs van Wegen en Verkeer vragen zich met de handen in het haar af hoe ze de Ring nog berijdbaar moeten houden. „Als het maar geen te zware winter wordt. Niet in de zin van lange koude- periodes. Voor de wegen is het het slechtst als het steeds op nieuw vriest. Nu al zit de Ring vol met grote re en kleinere scheuren, die we uiteraard zo goed mogelijk trachten te vullen. We moeten uiteraard de veiligheid van de automobolisten garanderen." In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. I ia®S^g 14 DECEMBER 1951 door Carla van de Merbel Men kan van hem spreken als van een Hollander, die een volbloed Zeeuw was gewor den." Deze woorden van jhr. mr. A F. C. de Casembroot klinken op de begrafenis van oud-com missaris der koningin jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, op 14 december 1951. Hij stierf drie dagen daarvoor op zijn buiten goed Loverendale in Domburg. De oud-commissaris der konin gin had al geruime tijd proble men met zijn hart, maar zijn dood komt voor velen toch nog onverwacht. In 1921 was-dein 1-882 in Loos duinen geboren - Quarles van Ufford naar Zeeland gekomen, waar hij mr. H. J. Dijckmeester opvolgde als commissaris der koningin. Hij vervulde dit ambt tot 31 ja nuari 1948. Zijn opvolger, De Casembroot, neemt op 14 de cember, samen met vele ande ren, op de algemene begraaf plaats in Domburg afscheid van Quarles van Ufford. In de gebruikelijke toespraken wordt de oud-commissaris der koningin geroemd om zijn be lang voor de provincie. Ook de PZC wijst daarop in verschil lende artikelen die die week ver schijnen. Zo heeft Quarles van Ufford een belangrijke rol ge speeld bij de ontwikkeling van de provincie na de Eerste We reldoorlog. Veel ontwikkelin gen hadden in die periode stil gelegen en zowel op technisch als op economisch gebied moest Zeeland hard werken om op hetzelfde niveau te komen als de rest van Nederland. Belangrijk in die periode was ook de ont wikkeling van wegen en veer diensten. De PZC herinnert aan de 'gelukkige initiatieven' van Quarles van Ufford, met name uiteraard op bestuurlijk gebied. Vlak na het begin van de Tweede Wereldoorlog wordt de commis saris door de Duitsers de pro vincie uit gezet. Gedurende de daaropvolgende jaren bleef hij echter vanuit Noord-Brabant geheim contact houden met de burgemeesters in Zeeland. Na de oorlog volgde opnieuw een periode van opbouw en ook hierbij wordt de commissaris der koningin geroemd, onder meer vanwege zijn initiatief tot oprichting van de Stichting Herstel Zeeland 1945. Door de dood van Quarles van Uffort wordt Zeeland weer her innerd aan het belang van de oud-commissaris der koningin voor de ontwikkeling van de provincie. Velen brengen hem dan ook de laatste eer op de be graafplaats van Domburg. J. W. Quarles van Ufford. foto archief PZC Het kunstwerk Dubbele spiraal 1; Neeltje Jans. I deze zomer op he) door Catlijne Akkermans HULST - Iedere zondag, zo rond een uur of drie, klinken er vrolij ke tonen uit de Hulster H. Willi- brodusbasiliek. Sinds 1973 is Martin Polspoel uit Sint-Jan steen de vaste beiaardier van de kerk. Op 18 december krijgt hij mede daarvoor de Culturele Prijs uitgereikt door de gemeen te. De waarderingsprijs bestaat uit een bedrag van duizend gul den, een oorkonde en een Rey- naertsbeeld. Polspoel vertelt graag over zijn werk achter het carillon. „Zul len we even naar de toren klim men?", vraagt hij. 'Even' is wat eufemistisch uitgedrukt. Twee honderd treden verder - een lan- door Ben Oerlemans OOSTKAPELLE - Tijdens een bezoek aan het Franse Carnac raakte beeldend kunstenaar Jan van Lisdonk gefascineerd door de menhirs die daar in spi raalvorm staan opgesteld. Het was de aanzet voor een reeks kunstobjecten en foto's. Een deel van zijn werk is tot en met 27 februari te zien in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle. Van Lisdonk maakte allemaal spiralen, vervaardigd van ver schillend materiaal. In Carnac vond hij deze vorm telkens te rug. „De monumenten, waar van niemand nog weet waar voor ze gediend hebben, zijn in spiraalvorm opgesteld. Dit mo tief is ook op de menhirs ge kerfd. Overal in de wereld kom je het motief tegen.Het symbool is ook afgebeeld op de stenen voor de ingangen van oude gra ven in Ierland, Engeland en Bre- tagne." Volgens de kunstenaar is de spiraal een symbool van le ven en dood. „Een spiraal is een oneindige vorm. De Kelten ge bruikten het veel, maar ook de moslims lopen in Mekka rond om een zevenvoudige spiraal." Het is een universele uitdruk kingsvorm, zegt hij. „Het sym bool ademt in en uit,staat voor slapen en ontwaken en wordt gebruikt in religie en magie. Onlangs is ontdekt dat spiraal vormen de basis van DNA-vor- men en het begin van het leven zijn." Kruis Terug in Nederland ging hij met dit motief aan de slag. „In Eind hoven ontdekte ik een Keltisch kruis, waarin ook spiraalvor men verwerkt zijn. Ik heb dit ge plaatst op een zandvorm." De foto hiervan is in Oostkapelle te zien onder de titel In Memori- am. In een andere installatie met dezelfde naam heeft Van Lisdonk het Egyptische Ankh- symbool gebruikt. Iedere spiraal is uit andere ma terialen samengesteld. Spiraal '99 van zeewier en glas, heeft afgelopen zomer op het strand van Neeltje Jans gelegen, even als de Dubbele spiraal, van ste nen. Spiral Blue is samenge steld uit mossels en schelpen- .Van Lisdonk: „Mossels en schelpen gaan ook open en dicht. Zij zijn levende vormen van de op en neer gaande bewe gingen. Daarom heb ik deze ob jecten ook aan zee gemaakt, om zo dicht mogelijk bij het ade mende eb- en vloedritme te zijn." De kunstenaar werkt ook met moderne materialen; zo is de Nehalennia die boven de ingang van het museum hangt, ge maakt van neonbuizen. In het museumlunchcafé expo seert Van Lisdonk zijn foto's. Buiten, in de tuin, liggen vijf in stallaties in spiraalvorm. Eén is er gemaakt van netten, touw en wrakhout. „Ook dit is materiaal dat uit de zee komt. Het past dus in de context van mijn andere objecten." Het is de bedoeling dat een spiraal van turf blokken wordt ingegraven in de grond. „Daar wü ik spiritus overheen gieten en het vervolgens in brand steken, zodat er een merkteken in de aarde wordt achtergelaten." Het Zeeuws Biologisch Museum, Oostkapelle is van dinsdag tot en met zondag geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Gesloten op eerste Kerst dag en nieuwjaarsdag. ge wenteltrap en wat kleine houten laddertjes - komen we uit in een klein hokje, helemaal van glas, dat uitzicht biedt over heel Hulst en omstreken. Het is helder weer, maar fris boven. De deur blijft namelijk openstaan. „Dan kan ik mezelf beter horen spelen. De hoge tonen zijn nogal zachtjes", vertelt Polspoel. Het carillon oogt gloednieuw. Polspoel: „Het is helemaal ge restaureerd. Begin jaren negen tig hebben we een actie opgezet: Red het Carillon. Dat was net voordat de basiliek de restaura tie onderging." De klokken zelf kregen geen opknapbeurt. „Dat is eigenlijk jammer. Ze stammen uit 1958 en ik merk dat ze ach teruit gaan. Omdat er recente lijk gerestaureerd is, zal het nog Martin Polspoel uit Sint-Jansteen krijgt op 18 december Culturele Prijs van de gemeente Hulst. foto Charles Strijd zeker veertig jaar duren voordat die klokken onder handen geno men worden. Dat is echt zonde. De toren is open en ze staan dus blootgesteld aan de lucht. Door de vervuiling worden ze erg aangetast", vertelt Polspoel. „Maar het is veel werk. Je moet de klokken allemaal uit de toren halen en naar een klokkengiete rij brengen." Stemmen De 'toetsen', oftewel de manue- len, zijn van hout. Onderaan zit ten de pedalen, net als bij een piano. De klanken van de klok ken worden sterk beïnvloed door de weersomstandigheden. Je hoort een kort geluid, in plaats van dat de toon door klinkt. Daarom moet de carillo- nist iedere keer dat hij achter het klavier plaatsneemt, de to nen stemmen. „Nou ja, echt stemmen is het niet. Dat zou be tekenen dat je de toonhoogte kunt veranderen. Ik kan een klok alleen maar langer laten klinken. Of je zou hem moeten laten slijpen, maar het nadeel daarvan is weer dat je het niet meer terug kunt draaien", ver telt Polspoel. Het beeld van de carillonist die al beukend op de toetsen een liedje door de stad schalt, komt echt uit tekenfilms. Polspoel: „Je moet vanuit je polsen spelen en je rolt als het ware over de manuelen heen. De ene toets sla je zachtjes aan en de ander wat harder." De grootste bel - de 470 kilo wegende Cornelis Jan- seniusklok - produceert een toon die wel vijftig seconden na galmt. „Het is daarom erg moei lijk om een stuk voor het caril lon te componeren, want je speelt andere tonen over die galm heen. Dat mag natuurlijk niet vals gaan klinken." Computer Vooral omdat de ene manueel harder aangeslagen moet wor den dan de andere, kan het echte carillon spelen nooit vervangen worden door een computer, meent Polspoel. Toch speelt een computer het merendeel van de melodietjes. Vier chipjes worden in een ap paraatje geschoven, die dan elk kwartier een liedje pingelen. In deze weken is dat natuurlijk kerstmuziek. Polspoel zit alleen op zon- en feestdagen achter de manuelen. „Door de week heb ben ze liever niet dat er gespeeld wordt, omdat dat storend is voor de mensen die aan het werk zijn." [Ring Antwerpen: De artistieke aantrekkingskracht van Veere loorBen Oerlemans dat de Veeristen er verbleven, was er nog een actieve vissers vloot, die ook veel pittoreske ta fereeltjes opleverde." Al in 1897, als de bankier Albert Ochs zich in Veere vestigt, komt het artistieke leven er op gang. Veel schilders kopen er een huis, meren af in de haven, of huren een kamer bij de bevolking. „Daarna is Domburg erg in op komst geraakt", vervolgt Bak ker. „Deze plaats heeft tot aan de Eerste Wereldoorlog op artis tiek gebied gedomineerd. Na de economische crisis in Europa bleef het rijke publiek uit Dom burg weg. Vluchtelingen Veel kunstenaars zagen geen er geen brood meer in en streken neer in Veere. Deze ontwikke ling werd tijdens de Eerste We reldoorlog versterkt toen er veel Belgische, Franse en Engelse vluchtelingen in het stadje inge kwartierd waren. Het was een ander slag schilders dan in Domburg. Daar was men voor namelijk op het impressionisme gericht, terwijl Veeristen alle stromingen vertegenwoordig den. Het was niet zozeer een kunstenaarsschool als wel een kunstenaarskolonie. De neergang werd ingezet met het sluiten van het Veerse Gat. Bakker: „De vissersvloot ver dween, de getijden spoelden niet meer om de Kampveerse to ren. Twee schilderachtige mo tieven verdwenen dus uit het stadje. Op de expositie zijn veel afbeel dingen te zien van het karakte ristieke raadhuis en de Grote kerk. Impressionistische doe ken van Maurice Góth, donker gekleurde expressionistische schilderijen van Jos But en ma gisch getinte etsen van Rudolf Schönberg. Op de doeken wordt de geschiedenis van het stadje verteld. Een schilderij van Dirk Koets laat de Kampveerse toren in 1943 zien. De Duitsers had den alle huizen in de omgeving van het monument gesloopt om plaats te maken voor het schootsveld van hun kanonnen. Impressies van de vissersboten van Van der Haar en Vaarzon Morel geven een indruk van het leven in de haven. In de galerie zijn ook enige boeken in te kijken die door de Veeristen zelf zijn geschreven. Bakker: „Hier zijn dagboek fragmenten en corresponden tiestukken bij. Als je die leest, kun je langzaam maar zeker een plaatje maken van een heel aparte wereld, met vriend- en vijandschappen De tentoonstelling Veeristen en pas santen is tot en met 29 januari te zien in Galerie De Vier Gemeten, Kousteensedijk 16/18 in Middel burg. Openingstijden: Zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en op afspraak. Telefoon: 0118 623085 foto Ruben Oreel De Kampveerse Toren van Jan Kc IUDDELBURG. Japi, de Uit- reter uit Nescio's gelijknamige oek wist het al: „In Veere kun je erdomd mooi schilderen", 'entraal onderdeel van de no- lelleis een reis van Japi met Ba- rink naar het Zeeuwse stadje m de schilderkunst te beoefe- tn. De kans is groot dat ze daar Veeristen zijn tegengeko- aen, schilders die van het begin an deze eeuw tot in de jaren estig in Veere een kolonie ormde. Tot en met 29 januari angt een uitgebreide collectie liet werk van Veeristen en schil- ers die het stadje bezochten in lalerie De Vier Gemeten in iliddelburg. oost Bakker, eigenaar van De fier Gemeten, heeft schilderij- Ji van de Veeristen verzameld to een boekje uitgebracht onder de titel Veeristen en passanten. n het kort staat er de levensloop de schilders in beschreven, Daast een overzicht van het ten toongestelde werk en voormali- 'e woonadressen van de kunste- maakte Veere precies zo Bakker:,, Het een unieke archi- met die aparte Grote Het is net alsof de tijd er stilgestaan. In de periode

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15