Goederenspoor EU wordt vrijer Russen willen praten over evacuatie Grozny PZC buitenland Journalisten Italië staken voor meer kwaliteit Lidstaten geven vervoerders vrij baan op eikaars railnetten Van Mierlo treedt toe tot Napoleons legioen Top Helsinki stemt in met interventiemacht VN verlengen olie-voor-voedselregeling met Irak Ariane-5 maakt vlekkeloze vlucht Politieke tak ETA vraagt Ieren advies zaterdag 11 december 1999 door Hans Geleijnse ROME - Geen kranten, geen weekbladen, ultra korte nieuwsbulletins op tv en tele tekst. De staking van Italiaan se journalisten gisteren was zo goed als volledig. Slechts twee dagbladen, het rechtse II Gior- nale en het zeer linkse II Mani festo, waren te koop. De ongeveer tienduizend jour nalisten strijden al geruime tijd tegen 'zwartwerkers' in hun branche. Terwijl vrijwel sprake is van een personeels stop voor gekwalificeerde journalisten, nemen uitgevers om de kosten te drukken steeds meer 'freelancers' en stagiares in tijdelijke dienst. Volgens de journalistenvakbond FNSI hebben de meesten geen jour nalistieke opleiding gehad. Het is al de tweede stakingsdag binnen een week. Volgens de journalisten lijdt de kwaliteit van de pers onder het tewerk stellen van naar schatting twintigduizend freelancers. Bij de vastgelopen onderhan delingen met de werkgevers was de eis dat iedereen die journalistiek werk doet. als journalist moet worden beschouwd en beloond alsmede dient te beschikken over een adequate opleiding. Opmerkelijk is dat er - behalve een inflatiecorrectie - geen looneisen zijn gesteld. De jour nalistensalarissen liggen - be halve voor de echte sterren - ruim beneden die van acade mici. Volgens de FNSI komt het nettoloon gemiddeld neer op 2,5 miljoen lire (drieduizend gulden). Velen zitten daar on der. Een collega bi] het linkse dagblad La Repubblica zei desgevraagd dat vooral jonge re journalisten niet hoger ko men dan 1,5 miljoen II Manifesto zegt solidair te zijn met de staking, maar ont loopt deze met het argument dat de krant een coöperatief bedrijf is en de journalisten niet in dienst zijn van een com merciële uitgeverij. Een open lijke stakingsbreker is media magnaat Silvio Berlusconi, eigenaar van II Giomale. Vol gens FNSI-secretaris Paolo Serventi bood Berlusconi de Giornale-staf 250.000 lire loonsverhoging per maand op voorwaarde dat ze niet aan de staking zou deelnemen. De journalisten zijn van plan tot het uiterste te gaan. Als de werkgevers niet toegeven ko men er nog minstens vijf 'nieuwsloze' dagen. GPD Vliegtuig VS stort neer in Koeweit KOEWEIT - Een vliegtuigongeluk in Koeweit heeft gister ochtend aan drie Amerikaanse militairen het leven gekost. Een toestel met 96 Amerikaanse militairen aan boord stortte tijdens een noodlanding op de nationale luchthaven neer Zestien Amerikanen raakten gewond. Volgens een woord voerder van het Koeweitse ministerie van Defensie was het neerstorten van de C-130 te wijten aan slechte weersomstan digheden en een mankement aan het landingsgestel. De Amerikanen stelden het aantal doden waarschijnlijk veel groter was geweest als Koeweitse hulpverleners niet zo snel ter plekke waren geweest. RTR/AFP Hongersnood dreigt voor Afghanen ISLAMABAD - Miljoenen Afghanen worden komende winter bedreigd door ernstige voedseltekorten, zo heeft het Wereld voedselprogramma van de Verenigde Naties (WFP) gisteren gewaarschuwd. Het WFP wijt de zorgelijke situatie aan stijgende graanprij zen. Die zijn een gevolg van een slechte oogst en een vermin derde aanvoer vanuit het aangrenzende Pakistan. Veel Afghanen leggen de schuld echter bij de Verenigde Naties die op 14 november sancties tegen het land instelden om de is lamitische Taliban, die het overgrote deel van van het Af ghaanse grondgebied in handen heeft, ertoe te bewegen de terrorist Osama bin Laden over te dragen. Het WFP roept aangrenzende landen op meer voedsel naar Afghanistan te sturen. AP Partij ontkent aftreden Djindjic BELGRADO - De Democratische Partij in Servië heeft giste ren ontkend dat partijvoorzitter en oppositieleider Djindjic begin volgend jaar aftreedt. Eerder had het Joegoslavische persbureau Beta gemeld dat Djindjic vertrekt. Het zei zich te baseren op bronnen binnen de partij van Djindjic. Volgens Beta zou Djindjic met zijn besluit gehoor geven aan een oproep van een districtsafdeling van zijn partij. De afde ling zou Djindjic hebben gewezen op zijn belofte terug te tre den als het de oppositie niet zou lukken de Joegoslavische president Milosevic voor eind dit jaar weg te krijgen. DPA Oekraïne moet olie Russen missen MOSKOU - Rusland heeft gisteren de levering van aardolie en stroom aan Oekraïne stopgezet. De Russische minister van Energie, Kaljoesjni, zei dat Rusland de leveringen stopt, om dat Oekraïne onrechtmatig elke dag tot tweehonderd miljoen ruwe aardolie aftapt van leidingen die bestemd zijn voor West-Europa. De beslissing is genomen met instemming van de Russische regering, aldus de minister. De maatregel blijft gehandhaafd tot Oekraïne betaalt voor de al geleverde energie. Kaljoesjni kondigde tegelijkertijd de bouw van een nieuwe pijpleiding aan. Die zal niet door Oekraïne lopen. DPA Twee slakken halen streep in race LONDEN - Bij de eerste professionele slakkenrace in Londen hebben gisteren slechts twee van de tien slakken de streep ge haald. Het werd een nek-aan-nekrace tussen de twee overge bleven dieren, waarbij winnaar Shuey met een voelhoorn voorsprong de overwinning greep. Het wereldrecord van slak Archie - 33 centimeter in twee minuten en twintig seconden - werd niet gebroken. Reporter John McCririck, die het Guinness Gastropod (buik- potigen) Championship van commentaar voorzag, sprak van één van de opwindendste races die hij ooit had gezien. „Slak- kenraces hebben ten opzichte van paardenrennen het grote voordeel, dat gesprekken niet gehaast hoeven te worden ge voerd." DPA door Cees van Zweeden PARIJS - Ex-minister Van Mierlo treedt maandag in de voetsporen van Goethe en Vic tor Hugo als hij wordt onder scheiden tot Commandeur van de Légion d'Honneur, een door keizer Napoleon bedachte on derscheiding. Van Mierlo zal naar Parijs reizen om zich de medaille te laten omhangen. Het is niet geheel duidelijk waarom Van Mierlo deze eer te beurt valt, want hij was minis ter van Buitenlandse Zaken tus sen 1994 en 1998 toen de betrek kingen tussen Nederland en Frankrijk een post-napoleon- tisch dieptepunt bereikten. In 1996, toe de ruzie over drugs ge heel uit de hand was gelopen, zei Van Mierlo: .,Ik erger me rot aan die Chirac (Franse president)." Maar de Franse ambassade in Den Haag vond het niettemin gepast Van Mierlo voor de on derscheiding voor te dragen. „Hij heeft veel gedaan voor de banden tussen beide landen", zei Clouet, de eerste secretaris. In het Légion d'Honneur gaat Van Mierlo onder anderen oud minister van Justitie Hirsch Ballin gezelschap houden. Maar terwijl Hirsch Ballin in 1997 slechts Chevalier (ridder) werd in het legioen, stoot Van Mierlo onmiddelijk door naar de rang van Commandeur. De rang van Commandeur is twee treden hoger dan die van Chevalier. Voor beide geldt een zelfde medaille, die de vorm heeft van een ster met vijf tak ken van wit email. Een Cheva lier dient het lint met de medail le op de linkerborst te dragen, terwijl Van Mierlo met zijn ju weel midden op de borst mag pronken (hij krijgt er een krui selings te spannen lmt bij). Van Mierlo hoeft niet naar hel Elysée Paleis om zich de medail le te laten omhangen door de man aan wie hij zich 'rot' erger de. Dat is een voorrecht dat al leen sporthelden, met wie Chi rac zich graag laat fotograferen, te beurt valt. Van Mierlo krijgt de onderscheiding uit handen van de Franse minister van Bui tenlandse Zaken Védrine. Officieren in het legioen ontle nen tal van voorrechten aan hun medaille. Ze kunnen zich gratis laten verzorgen als ze gewond zijn geraakt bij een veldslag. Ze mogen ook hun dochters naar een van de elitaire internaten sturen die het Légion d'Hon neur heeft. Van Mierlo, die met pensioen is, zal van geen van beide faciliteiten kunnen profi teren. GPD van onze redactie buitenland raties of bij conflicten die kun nen escaleren, is volgens diplo- HELSINKI - De EU-leiders maten klein. De troepenmacht hebben gisteren op hun top in van zestigduizend kan maar een Helsinki ingestemd met de keer voor een half jaar worden plannen voor een Europese cri- afgelost, dus bedenken de deel- sismacht die in 2003 desgewenst nemende landen zich wel twee zestigduizend manschappen op keer om zich in een onoverzich- de been moet kunnen brengen voor crisisbeheersing. De ministers van Buitenlandse Zaken hadden maandag al inge stemd met het voorstel van EU- voorzitter Finland. De plannen concentreren zich op het vergro ten van de Europese defensieca paciteit, omdat Europa minder afhankelijk wil zijn van de Amerikaanse bijdrage bij het uitvoeren van operaties. Er komt geen staand leger. Uit gangspunt is dat de troepen macht kan beschikken over NAVO-middelen. Slechts klei nere operaties kunnen geheel buiten de NAVO om. De kans dat de troepenmacht wordt ingezet voor grotere ope- telijk en mogelijk langdurend avontuur te storten. ANP (Advertentie) van onze redactie buitenland MOSKOU - Rusland is bereid te onderhandelen over de evacua tie van burgers uit de Tsjetsjeen se hoofdstad Grozny. Minister Sjoigoe van Rampenbestrijding maakte dit gisteren bekend. De Europese Unie voerde intussen de druk op Moskou verder op. Het Russische leger droeg de in woners van Grozny maandag nog op uiterlijk vandaag te ver trekken. Anders zouden ze wor den vernietigd. Naar schatting verblijven nog enkele tiendui- (Advertentie) KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN A. I. VERHAGE MIDDELBURG KAPITALE ANTIEKVEILING woensdag 22 dec. in de Schouwburg te Middelburg aanvang 14.00 uur 600 stuks uit div. nalatenschappen. Catalogus met 60 kleurenfoto's aan de zaal verkrijgbaar en vanaf heden op kantoor aan Houtkaai 9. Inl. 0118-627639 Veilingmeester A. I. Verhage Kijkdagen: 21 dec. van 15.00-20.00 uur 22 dec. van 10.00-11.30 uur zenden burgers in Grozny. Onder internationale druk is dit ultimatum echter afgezwakt. De Russische generaals ver klaarden dat het pamflet met de gewraakte tekst alleen nog een waarschuwing aan het adres van de Tsjetsjeense rebellen is geweest. Sjoigoe zei gisteren: ,Er is geen deadline. Alles komt in orde." Hij kondigde aan dat er zes corridors komen waardoor inwoners van Grozny op vastge stelde tijden per bus kunnen vertrekken. „Tijdens deze pe riodes zal er niet worden ge schoten." Tegenover het pers bureau Reuters verklaarde een Tsjetsjeense veldcommandant echter dat burgers de stad niet kunnen verlaten, omdat de vluchtwegen permanent onder Russisch vuur liggen. Dat de Russen proberen ook iets te doen tegen de internationale druk om terug te keren naar de onderhandelingstafel, maakte premier Poetin gisteren duide lijkHi j liet weten al enige tij d in het geheim overleg te voeren met afgevaardigden van de Tsjetsjeense president Mascha- dov. De Russen blijven evenwel op het standpunt staan dat ze te maken hebben met tegenstan ders die alle wetten schenden. Minister Sjoigoe suggereerde gisteren zelfs dat de Tsjetsjeense leiders burgers niet willen laten gaan, omdat ze deze als mense lijke schilden willen gebruiken. De website van de Tsjetsjeense rebellen, Kavkazorg, meldde gisteren dat veel Tsjetsjeense strijders hun posities opgeven en zich terugtrekken in de ber gen. Volgens het hoofd van de pro-Russische Staatsraad in Grozny zouden 25 Tsjetsjeense krijgsheren bereid zijn hun wa pens in te leveren. Ze zouden zich realiseren dat het zinloos is zich nog langer te verzetten te gen de federale troepen, aldus het persbureau Interfax. De Tsjetsjenen zouden de stad Shali, ten zuidoosten van Groz ny, hebben opgegeven. De om singelde hoofdstad is nu de laat ste grote plaats die de rebellen nog in handen hebben. Grozny werd gisteren opnieuw aan het oog onttrokken door grote rook wolken. De Tsjetsjenen, onder steund door de mensenrechten organisatie Gesellschaft für Bedrohte Völker, maakten deze week melding van Russische gifgasaanvallen op de stad. Rusland beschuldigt de Tsje tsjenen er echter van zelf chemi caliën tot ontploffing te bren gen. Zij zouden zo de Russen in diskrediet willen brengen. Helsinki De Europese Unie kondigde gis teren economische en politieke strafmaatregelen aan tegen Moskou als antwoord op de dreigende vernietiging van de Grozny door Russische troepen. De politieke relaties met Rus land worden herzien, de handel beperkt en de steun gekort, be sloten de EU-leiders gisteren tijdens hun halfjaarlijkse top in Helsinki. In geld uitgedrukt stellen de sancties niet veel voor. Volgens minister Van Aartsen bedraagt de 'herziening' van de Europese hulp aan Rusland hooguit enkele tientallen mil joenen guldens per jaar, omdat de meeste projecten (zoals hulp bij vernietiging van chemische wapens) in het belang van Euro pa zelf zijn. DPA/RTR/GPD van onze redactie buitenland NEW YORK - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren unaniem gestemd voor de ver lenging met zes maanden van het olie-voor-voedsel programma voor Irak. Irak had toegezegd binnen een week te beginnen met de olie-export als de Veiligheidsraad voor de verlen ging van het programma met een half jaar zou stem men. Het olie-voor-voedselprogramma is een door de VN om humanitaire redenen gemaakte uitzondering op de strenge sancties die al negen jaar tegen Irak gel den. Irak kan zo sinds 1996 toch olie uitvoeren en voedsel en medicijnen importeren met de opbrengst. Dit programma wordt steeds met een half jaar ver lengd. Irak schortte op 23 november alle export van olie op uit protest tegen voorgestelde verlengingen met één of twee weken. De Verenigde Staten en andere landen werken onder tussen aan een andere resolutie die Irak de opheffing van de VN-sancties in het voortuitzicht stelt als het land toestemt in het toelaten van VN-wapeninspec- teurs. De sancties zijn ingesteld om het land te dwin gen te ontwapenen. Pas als dat naar tevredenheid van de VN is afgewikkeld, kunnen ze worden opgeheven. De sancties zijn na de Iraakse invasie van Koeweit in 1990 ingevoerd. RTR/FP/DPA ano/alD bron; ESA van onze redactie buitenland KOUROU - Europa heeft gis termiddag met succes de eer ste commerciële lancering van de superraket Ariane-5 uitgevoerd. Dat gebeurde vanaf de basis Kourou in Frans-Guyana. Bijna een half uur na de lancering, bracht de Ariane-5 een rönt- gensatelliet van het Europe se ruimtevaartbureau ESA in een baan om de Aarde. De raket kan aanzienlijk meer nuttige lading meene men dan haar voorganger Ariane-4. Zo kan exploitant Arianespace de wereldmarkt voor satellietlanceringen blijven beheersen. Bij de eerste testvlucht op 4 juni 1996 ontplofte de raket 37 seconden na de lancering. Bij de tweede, op 31 oktober 1997, kwamen proefsatellie- ten niet in de juiste baan. De derde test op 21 oktober vo rig jaar verliep echter vlek keloos. De XXM-satelliet (X-ray Multi Mirror) is één van de grote 'hoeksteenmissies' van ESA De Stichting Ruimte Onderzoek Nederland (SRON) heeft een röntgen- spectrometer voor XXM geleverd. Die kan het rönt- genlicht van sterren en ster renstelsels uiteenrafelen in verschillende kleuren zoals een prisma. XXM heeft drie spiegeltelescopen, elk met 58 spiegels. ANP Iraakse kinderen staan voor een moskee in Bagdad op eten te wachten foto Jassim Mohammed/AP Boor Gert Onnink 'm BRUSSEL - Minister Netelen- jos van Verkeer en Waterstaat is evreden over het akkoord dat le bewindslieden van Transport yan de Europese Unie gisteren bereikten over het openstellen yan de markt van het goederen vervoer per spoor. ^Ja veertien uur onderhandelen itemden de ministers in met het oelaten van vrachtvervoerders JVV lit andere lidstaten op hun rail- kit letten. Daarnaast is besloten ien raamwerk op te zetten voor •en 'transparant, niet-discrimi- lerend en een op elkaar afge- itemd' systeem van tarieven voor het gebruik van de rails. Dok R. Spierings, directeur van de Rotterdamse spoorvervoer- jder Short Lines, reageert en- thousiast. De topman van Short Lines, concurrent van NS Cargo naar een relatief kleine speler ip de markt, stelt wel enkele Toorwaarden aan de liberalise ring. „Er moet toezicht komen <p de nieuwe regels, en dan het iefst Europees." Spierings tenkt aan een 'Opta-achtige' (onstructie, waarbij de toe- ichthouder op het telecom- rerkeer als voorbeeld dient. ffederland drong er in het verte len steeds op aan dat bedrijven üt de Europese lidstaten zonder jelemmeringen op eikaars poor terecht kunnen met goe- lerentreinen. Frankrijk was een lotoire dwarsligger, maar is nu frotendeels overstag. „Dit is •en hele verbetering", reageer de Netelenbos. „Treinen kun- ïen nu zonder belemmeringen lot aan Nice doorrijden." Ze erwacht dat het goederenver voer per spoor een stevige im- K puls zal krijgen. „Het kan nu al lemaal veel sneller. Er is minder papieren rompslomp, er hoeven geen locomotieven te worden gewisseld bij de grens en het personeel kan op de trein blij ven", verklaarde de minister. Het akkoord betekent niet dat alles van vandaag op morgen geregeld is. De ministers wer ken de overeenkomst volgend jaar verder uit. Bovendien wor den de goederentreinen niet op ieder spoor toegelaten. Het gaat om de 'vrachtsporen'. Verder krijgen alleen geregistreerde bedrijven toegang op rails in het buitenland. Short Lines-directeur Spie rings noemt de opleiding van personeel, maar vooral de ver schillende veiligheidssystemen als hobbels voor de Europese eenwording van het spoorver keer. „En zo kan ik er nog wel twintig opnoemen." Zijn be drijf, dat al in Duitsland actief is, is van plan volgend jaar ook op het Belgische spoor te gaan werken. GPD 11 DUBLIN - De politieke tak van ïe Baskische afscheidingsbe weging ETA denkt dat de Ierse legering een belangrijke rol kan ipelen bij het oplossen van het tonflict over het onafhankelijk er keidsstreven in Baskenland. iSDat verklaarde het Spaanse 16 parlementslid en lid van Herri Batasuna. Barrera, gisteren tij dens een bezoek aan Dublin. q5 folgens Barrera is Ierland ge- ;okt en gemazeld in netelige onflicten zoals tijdens de inge wikkelde besprekingen over een redesregeling voor Noord-Ier- and is gebleken. „Wij denken "dat Iers advies erg belangrijk 1 an zijn om een ander politieke ilimaat te bewerkstelligen in v iet Baskische conflict." ÏJ Barrera heeft in Dublin onder 05 anderen gesprekken met leden 15 van Sinn Fein, de politieke tak I4van het Ierse Republikeinse Le ger IRA Herri Batasuna keerde zich recent tegen de aangekon digde eenzijdige opheffing van le wapenstilstand door de ETA. let was de eerste keer dat de po- itieke partij zich openlijk keer- le tegen de terreurorganisatie, listeren werd bekend dat Spanje aan Frankrijk de uitle- 'ering heeft gewaagd van het 'ermeende ETA-lid Maria Be- Gonzalez Penalva, alias larmen. Zij werd in oktober in Yankrijk gearresteerd tijdens in routinecontrole. In de auto aarin ze zat, waren wapens 'erborgen. Carmen wordt in Spanje verdacht van moord en :errorisme. RTR/AFF BI arresteert atoomspion (WASHINGTON - De Ameri- y kaanse federale politie FBI heeft gisteren een hoofdrolspe ler in het Chinese atoomspiona- igeschandaal gearresteerd. De -factie komt voort uit een nieuw onderzoek naar de affaire, fetenschapper Wen Ho Lee, aarjvoormalig medewerker van het ïucleair onderzoeksinstituut in >s Alamos, is zonder proble- len ingerekend. In maart was ie al ontslagen wegens het 'ertreden van het veiligheids- glement. maart onthulde de krant New lork Times dat China jarenlang •merikaanse atoomgeheimen tal uit het lab in Los Alamos, •ezaak was al in 1995 ontdekt ar de Amerikaanse overheid >t "ad soepel op om de relatie met L piina niet onder druk te zetten. R/ANP I j Zonne- panelen satelliet lilAriane-sflif F" hoogte: 45 - 56 m Ariane 5 en de concurrenten jaar van eerste lancering Rusland Europa Ver. Staten China Oekraïne Ver. Staten Japan Europa Vulcain straalmotor Röntgensatelliet XMM Gewicht: 3,8 ton Lengte: 10 m Breedte: 16 m (incl. Afstand tot de aarde j tussen 7.000 en 114.000 km Kosten: 689 miljoen euro Levensduur: ca. 2 jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5