Personeel kerncentrale wint slag Even wat kerstsfeer proeven Protest tegen sloop munitiekelder NEE! Personeel Waterland toont begrip voor harde reorganisatie Discohouder ziet weinig in actie inleveren wapens NOORD iSluiting kerncentrale lijkt desondanks onafwendbaar Sportvisser overlijdt bij aanvaring Aanhouding zaak brand jeugdcircus Koopzondag in Middelburg ƒ2.000,-RETOUR zeeuwse almanak Treinreiziger PZC ■i.ü.;.i.,i-j.«.fa!ffiffls^cmiTajffimwa door Harmen van der Werf •ak. ?de-| rjj(j DEN HAAG - Het personeel van nc|. de kerncentrale Borssele, ver enigd in de Stichting Borssele 2004+, lijkt een redelijke kans te hebben dat de Raad van State de beschikking tot sluiting van de ijd. kerncentrale vernietigt. Of dat ieje tot het langer openhouden van Hei de kerncentrale zal leiden, is be. echter zeer de vraag. De officiële vertegenwoordiger van het ministerie van Econo mische Zaken hield er vrijdag na afloop van de Raad van Sta- te-zitting zelfs rekening mee dat het besluit wordt vernietigd. af. Vooral de reden waarom in 1997 ten de beschikking tot sluiting van irjs de kerncentrale is afgegeven, ge. moest het bij de Raad van State ontgelden. Er is overcapaciteit in de elektidciteitssector, stelde het ministerie van Economische Zaken, en daarom moet Borsse le 1 januari 2004 worden geslo ten. „Een gelegenheidsargu ment", oordeelde de raadsman van Borssele 2004+. „Want waarom moest dan juist de kerncentrale worden gesloten? Vanaf vliegveld Mid- ^TraNs/xl— den-Zeeland, Ant- ^-77werpen of Rotter- u\ipartner m dam direct naar het persoonlijk vervoer v||egve|<j van be stemming! Geen wachttijden, dicht bij uw reisdoel, tijdwinst en praktisch geen bijkomende reiskosten, mogelijk heden voor vervoer tot 8 personen! Calandweg 2F, 4341 RA Amemuiden, Tel. 0113-612406 VTVnr.780 Fax 0113-613606 Een centrale die tot de winstge- vendste van Nederland be hoort." Het driehoofdige college van de Raad van State leek daar wel oren naar te hebben. De verte genwoordiger van het ministe rie van Economische Zaken (EZ bracht ertegen in dat de elek triciteitssector indertijd in het eigen Elektriciteitsplan heeft aangegeven, dat Borssele eind 2003 zou sluiten. Politiek Later moest hij bekennen dat het Elektriciteitsplan op last van de toenmalige D66-minis- ter H. Wijers is aangepast. Hij wilde anders geen goedkeuring geven. Dat was een politieke be slissing. De Tweede Kamer heeft in 1994 met een kleine meerderheid besloten dat Bors sele 1 januari 2004 dicht moet. Volgens de voorstanders van langer openhouden had EZ het niet alleen op overcapaciteit mogen gooien. Er had een mi lieu-effectrapport gemaakt moeten worden, waarin het mi lieuvoordeel van kernenergie aan bod had moeten komen; dat een kerncentrale geen broeikas gas (kooldioxyde) uitstoot. Om dat milieuvoordeel op tafel te leggen, hoefde de raadsman van Borssele 2004+ slechts te verwijzen naar het Energierap port van minister A Jorritsma (VVD). Zij somt uitgebreid de voordelen van het langer open houden van Borssele op. Alleen het kernafvalprobleem geeft de doorslag, staat in een bijzin. De EZ-vertegenwoordiger bij de Raad van State kende dit stuk niet. Zwak punt in de zaak van de Stichting Borssele 2004+ en een aantal particulieren is dat de exploitant van de kerncentrale, de elektriciteitsmaatschappij EPZ, geen bezwaar heeft aange tekend tegen de beschikking. Dat is niet gebeurd, omdat hel lopende moderniseringspro gramma voor de kerncentrale dan in gevaar was gekomen. EPZ was (nog) gebonden aan de rijksoverheid. Inmiddels is de elektriciteits sector geliberaliseerd. EPZ moet kunnen concurreren. Het bedrijf vindt het daarom wrang dat het Borssele in 2004 moet sluiten, omdat het de goed koopst producerende elektrici teitsfabriek is. Bij de Raad van State bracht een advocaat dat namens EPZ naar voren. De beschikking van EZ tot slui ting eind 2003 biedt EPZ de mo gelijkheid verlenging van de be- drijfsduur aan te vragen, als er tegen die tijd geen sprake zou zijn van overcapaciteit. EPZ wil zo nodig die mogelijkheid aan grijpen. Het is onbekend wanneer de Raad van State een uitspraak doet. Als die voor het ministerie nega tief uitvalt, zal er, verwachtte de vertegenwoordiger van EZ, waarschijnlijk een procedure worden gestart om de kerncen trale alsnog 1 januari 2004 ge sloten te krijgen. pagina 2: commentaar Spiegelvernielers aangehouden MIDDELBURG - De politie heeft de afgelopen week twee jongeren uit Middelburg aange houden, die worden verdacht van het vernielen van de spie- jgj gels van een tiental auto's op de Veersesingel, vorige week vrij dagavond. Tijdens die vernielingen werden zij achtervolgd door een buurt bewoner, die een 15-jarige jon gen in de kraag greep. Afgelo pen donderdag hield de politie nog twee 16-jarige jongens aan. Zij hebben bekend. De drie zullen worden doorge- stuurd naar het Haltbureau I ,voor een alternatieve stra f SINT-ANNALAND - Een 65- jarige sportvisser uit Steenber gen is gistermiddag om het le ven gekomen nadat zijn bootje op de Oosterschelde bij Sint- Annaland was overvaren door een binnenvaartschip. De schipper had het bootje, dat op het Keeten voor anker lag, niet gezien. Hij is na het ongeval direct omgedraaid en heeft sa men met drie andere schepen hulp verleend. Toen de drenke ling op een zandschip was gehe sen, vertoonde hij geen le venstekenen meer; een arts constateerde dat de man was overleden. De traumahelikopter, die in het laadruim van het zandschip was geland, moest onverrichterzake terugkeren. Een blaastest heeft uitgewezen dat de binnenschipper nuchter was. Volgens de politie kan hem dood door schuld ten laste wor den gelegd. (Advertentie) Bezoekers van de kerstmarkt in Brouwershaven bekijken onder de kerstboom een oude film. door Nils ten Brinke BROUWERSHAVEN - Schouwen- Duiveland komt dit jaar al vroeg in de kerstsfeer. De kerstman liet zich vrij dagmiddag voor het eerst bewonderen in de St-Nicolaaskerk van Brouwer shaven. „Hohoho", brult de kerstman vrolijk als hij in de kerk vrolijk twee Brou- wenaartjes begroet. „Dit is nu de echte kerstman", zegt E. de Vlieger trots. Hij heeft in samenwerking met de Onder nemersvereniging Brouwershaven de kerstmarkt op poten gezet. „Hij heeft tenminste een goede bariton en een goed kerstpak aan." Tijdens de vorig jaar gehouden kerstmarkt in Brouwer shaven heeft het publiek het massaal laten afweten, en dat willen de onder nemers dit jaar voorkomen door geen entreegeld meer te vragen. „Dat heeft geholpen, want het stroomt al lekker vol", meldt De Vlieger vrijdagmiddag even na drieëen. Onder de duizenden lampjes staan achttien la-amen waar bezoekers onder meer poffertjes, paling en wanne broodjes vlees kunnen verorberen. Wie voor de feestdagen iets orgineels wil versturen, kan met behulp van de com puters van 'Brouwershaven digitaal' zijn eigen kerstkaai-ten ontwerpen. Zaterdag is de kerstmarkt in Brouwer shaven nog geopend van 10.00 tot 17.00 foto Marijke Folkertsma uur. Verder is er in het Rehoboth-ge- bouw in Nieuwerkerk een Samen-Op- Weg kerstmarkt van 10.00 tot 15.00 uur en houdt de Ondernemersvereniging van Renesse van 11.00 tot 17.00 uur een buitenkerstmarkt. In Zierikzee geeft de kerstman zater dag acte de présence in de binnenstad tussen 10.00 en 17.00 uur en in het dorpshuis van Zonnemaire is zaterdag middag een kerstmarkt tussen 13.00 en 17.00 uur. GOES - De politie heeft een 25- jarige inwoner uit Goes aange houden op verdenking van brandstichting bij circus Ho gerop. In de nacht van 30 op 31 oktober werd brand gesticht in een tent die het jeugdcircus gebruikte voor een jubileumfeest. De tent werd vernield. De rechter-commissaris heeft de verdachte laten opsluiten. (Advertentie) Zondag 12 december is het Wij zijn voor U geopend van 13.00 tot 17.00 uur Vroom Dreesmann Bij besteding van 100,- op een van onze modeafdelingen, ontvangt U een video met leuke kledingtips pn cosmetica-adviezen. (Advertentie) Is uw woning al millennium bestending? ga dan naar PVC dat komt hat volgende millenn Begrijpelijk, maar als u nu alvs neemt en de opdracht aan ok dan zorgen v/IJ ervoor dat het. kelljk gaat gebeuren, al uw wen wooncomfort maken wij voor u Maar dal niet alleen, het is m tig zaken doen bij ons want wij een aanbod wat u niet mag m besteedt: 2.000,- retour! Profiteer nu profiteer dus bij P.V.C. Zeeland en bel voor kom dus langs bij P.V.C Zeeland Albert Pleamanweg ilS te Goes De Poel I of bel ons. Want daar ontvangt 11 nu bij aankoop van hun produktcn: een vrijblijvende afspraak: 0113-230454 door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - De monumenten commissie van de vereniging Stad en Lande wil dat de histo rische waarde van de voormali ge munitickelder op de Hou- wersweg wordt onderzocht. De kelder moet het veld ruimen voor het nieuwe gemeentehuis. W. F. Sprengelmeijer van Stad en Lande vindt het onverant woord het bouwwerk te slopen zonder eerst de vroegere ge bruiksfuncties van de kelder te onderzoeken. De oude munitiekelder ligt naast de boerderij op de Hou- wersweg 1onderdeel van de be oogde bouwlocatie voor het nieuwe gemeentehuis. Spren gelmeijer heeft in een brief aan de gemeente zijn zorgen uitge sproken over het verwijderen van de kelder die nog restanten van kruit, kogels en lood bevat. „Het zou zonde zij n als de kei dei- gesloopt wordt. Het is heel goed mogelijk dat het hier een muni tiedepot betreft dat van grote historische waarde is. De kelder was in ieder geval al tijdens de Eerste Wereldoorlog in gebruik, maar het kan zijn dat hij in de vorige eeuw dienst heeft gedaan voor de schutterij." Sprengelmeijer wijst erop dat de Houwers weg, met zijn au thentieke kasseien-bestrating, tot het meest historische stads deel van Zierikzee behoort. „Het lijkt mij daarom goed mo gelijk dat dat de munitiekelder monumentale waarde heeft en monumentenzorg behoeft." Volgens Sprengelmeijer moet daarom eerst onderzocht wor den wat de gebruiksfuncties van de inmiddels met mos en be- door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Hoewel ie dereen ervan doordrongen was dat er drastisch moest worden ingegrepen, is het reorganisa tieplan voor Waterland Neeltje Jans hard aangekomen bij het personeel van het noodlijdende themapark. Met name het ontslag van twee afdelingshoofden heeft beroe ring gewekt. De eerste reactie van de vakbeweging en belang rijkste aandeelhouder Stichting Delta Expo op het plan is posi tief. Op zich vindt het personeel van Zeelands grootste themapark het terecht dat de topzware or ganisatiestructuur wordt afge slankt door het aantal stafafde lingen terug te brengen van zes naar twee.,Maar aan de andere kant is het wel zo dat er iemand verdwijnt met wie je jarenlang op prettige wijze hebt samenge werkt. Dat doet toch pijn", zo verwoordt Waterland-perso neelslid M.' Smit het algemene gevoelen van de medewerkers. Zij voegt er aan toe dat de te leurstelling over het ontslag van de twee afdelingshoofden niets afdoet aan het vertrouwen van het personeel in interim-direc teur G. van der Veen. De ex-voorzitter van Horeca Nederland is aangesteld met de opdracht het themapark uit het slop te halen. „Wij denken dat Van der Veen een vakman is en dat de keuze die hij heeft ge maakt een logische is", zegt Smit. Voortvarend Onderhandelaar D. Koersel- man van de Horecabond FNV deelt die conclusie. „Er vallen ontslagen en dus staan wij niet te juichen, maar ik denk toch dat de insteek die Van der Veen en de Raad van Commissarissen hebben gekozen geen verkeerde is", stelt de vakbondsman. Hij vindt dat de interim-directeur planting begroeide kelder wa ren. „Anders is hij weg en krij gen we er spijt van." C. W. Veerhoek, verantwoorde lijk wethouder voor de nieuw bouw van het gemeentehuis, verbaast zich over de zorgen van Sprengelmeijer. „De heer Sprengelmeijer heeft tien jaar lang in de gemeenteraad van Zierikzee gezeten, en in die pe riode heeft de raad, noch Spren gelmeijer ooit interesse getoond voor de oude munitie-kelder." Veerhoek weerlegt dat de kelder van bijzondere monumentale waarde is. „In verband met de nieuwbouw van het gemeente huis hebben we de gebouwen en de munitiekelder in 1997 laten onderzoeken door de Rijks dienst Monumentenzorg en de Rijksdienst Oudheidkundig Bo demonderzoek. Beide instanties hebben geen enkel gebouw van monumentale waarde geacht." Bestemming Veerhoek is niet van plan de kel der met de grond gelijk te ma ken. „Het plekje waar de kelder ligt, zal worden geïsoleerd. Er de reorganisatie voortvarend aanpakt. Dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat verspreid over twee jaar dik zeven ton in Wa terland steekt, stemt Koersel- man hoopvol. „Kennelijk is Rijkswaterstaat er heel wat aan gelegen om het themapark te behouden. Maar alleen met dat geld ben je er natuurlijk niet. Er moet een heleboel meer gebeu ren en dit reorganisatieplan is een goed begin." Dat vindt ook voorzitter J.D, de Voogd van de belangrijkste aan deelhouder, Stichting Delta Ex po. „Voorzover ik het van af stand kan bekijken, denk ik dat de reorganisatie onvermijdelijk is. Ik zie het als een eerste stap naar het behoud op langere ter mijn van Waterland Neeltje Jans. Topshuis De Voogd staat vierkant achter het plan van Van der Veen om de expositie in het Topshuis te ac tualiseren en uit te breiden. Daarnaast is hij, en dat staat nog niet in het reorganisatie plan, voorstander van verhui zing van de expositie van het Topshuis naar een - eventueel nieuw te bouwen - centraal ge bouw op de plaats waar nu het Delta Paviljoen staat. „Ik denk dat je op zo'n manier tot een veel efficiënter en dus goedkoper be heer kunt komen", verklaart De Voogd. Met Van der Veen is De Voogd van mening dat niet alleen de expositie maar ook het prijs kaartje aantrekkelijker moet worden gemaakt. „Ik ben er een geweldige voor stander van om de drempel la ger te maken. Ik denk dat de en treeprijs voor Waterland in elk geval tot onder de twintig gul den moet zakken." Eén ding mag nooit gebeuren in de ogen van De Voogd. „Ik heb het vaker gezegd, dus wellicht ten over vloede: het mag geen pretpark worden." Stad en Lande wil laten onderzoeken waar de inmiddels met mos en planten begroeide kelder aan de Houwersweg in Zierikzee in vroeger tijden voor werd gebruikt: „Straks is hij weg en krijgen we er spijt van." foto Marijke Folkertsma door Jacques Cats MIDDELBURG - Uitbater Ma rio Spetic van discotheek The Nighttrain in Middelburg ziet totaal geen heil in de actie van politie en Justitie om vrijwillig steek- en slagwapens anoniem en straffeloos in te leveren. „Dat wordt een flop", voorspelt hij. „Hooguit komt een vader of een moeder met het mes van een zoon aanzetten. Of dat gebeurt door een goede vriend die vindt dat zijn maat is ontspoord." Maar de meeste jongelui zullen volgens Spetic dat materiaal niet uit eigen vrije wil aan de po litie afdragen. De actie 'Heb 't lef. Wapens weg' loopt in Zeeland van aanstaan de maandag tot en met 24 de cember. Bij dertien politiebu- reaus kunnen de wapens worden ingeleverd. De bureaus Sas van Gent en Axel hebben op respectievelijk 21 en 22 decem ber speciale inleverdagen. Bij Nighttrain worden de gasten met een detectiepooxlje of handdetector gecontroleerd op de dertig tot vijftig voorwerpen die niet mee naar binnen mogen. De bezittere staan voor de keuze rechtsomkeert te maken of het voorwerp in te leveren. In de meeste gevallen gaan zulke be zoekers weg en keren later 'schoon' terug. Vermoedelijk hebben ze in de tussentijd het wapen buiten verstopt of in hun auto gelegd. Bij de detectiepoort komen de mensen van het eigen beveili gingsbedrijf van The Nighttrain van alles tegen. Van stilletto's tot ouderwetse scheei'messen en messen voor het afsnijden van vloerbedekking en behang. De Middelburgse discotheek heeft de veiligheidseisen nog wat ver der opgevoerd dan wettelijk is aangegeven. Zo komt ook ie mand met een schroevendraaier op zak de zaak niet in. Spetic: „Alles zit bij ons goed vast. Je hoeft hier niks aan te draaien." De discotheekhouder vindt dat het opsporingsapparaat met de actie de plank misslaat. „Het echte probleem ligt 's nachts op straat. Daar zou de politie meer op moeten surveilleren." (Advertentie) bellen iter <5^ Het adres voor: GSM TELEFOONS EN HANDSFREE CARKITS Puntstraat 16. Zaamslag Tel. 0115-432151 komen geen gebouwen op te staan. We gaan proberen om er een thematische bestemming aan te geven. De kelder ligt op een plaats, die in vroegere eeu wen voor Zierikzee van strate gisch belang was bij een inmid dels weggehaalde stadspoort. De Houwersweg lag in het ver lengde van de Zandweg, de eni ge westelijke toegangsweg tot Zierikzee. Ter bescherming van de stad is daar veel geschoten." Vanuit die optiek vindt de wet houder het interessant om er iets 'spannends' mee te doen. Na lang aarzelen had de jongeman uit Goes toch maar besloten om met de trein richting de Randstad te rei zen. De afstand van zijn huis naar het station bleek echter langer dan verwacht. En de trein bleek ook eerder te ver trekken dan gedacht. Vloe kend en tierend zag hij de gele slurf voor zijn neus weg rijden. Een medewerker van de Nederlandse Spoorwegen zag het allemaal gebeuren, en probeerde hem gerust te stelr len. „Ach. u bent in elk geval ruim op tijd voor de volgende trein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 55