Millenniumprullen lopen niet best öltfrjfft öufjfc Jeugdzorg stelt cliëntenraad in Werken aan duidelijk beeld van toekomst-met-tunnel öttfrjjifc PAAUWE PZC Brandweer laat niets aan toeval over Lange wachtlijst laat jongere in nood zonder hulp zitten N zeeland 19 Commercie TRUIEN 25% Kostuums 20% Broeken 25% vrijdag 10 december 1999 jooi r Roelf Reinders A Is het Nederlands voetbal- [Xelftal op toernooien lekker (raait, koopt Nederland een pranje aansteker en gaan de harder. Als een pruitjesverkoper de elfsteden- pcht wint, draagt heel Fries- de ind mutsen van een knakwor- te- tenfabriek. De commercie weet sen pet pruldingen handig van spe- ;de«ale gebeurtenissen te profite- ge- en. Flauwekul verkoopt. Geldt ni- lat ook voor het nieuwe millen- ae-lium? In Zeeland valt dat mee. :ou}oedkoop spul, dat lukt nog er-tel. Maar duurdere producten :en (lijven nog even liggen. ;k-[ ;en en oudere vrouw loopt met 3e- laar vinger langs millennium- n", aarten in het kaartjesrek van adeauwinkel Expo in Goes. Ooh, dit is een leuke kaart", :gt zij. Haar man bromt in- emmend. Een twee met drie uilen, klokjes in de nullen, laar de kaart blijft staan, het aar loopt de winkel uit. Bij de assa hangen wat millennium- ingetjes. Een bril met heel 2000 (25 gulden). „Doet et erg aardig", zegt Barbara uijs. „Zeker voor die prijs valt et niet tegen." iet 'ok de diademen (6,95) met :en jrieten met glitterige cijfers lo zer en goed, vertelt Buijs. „Vooral an ij meisjes." Wat moet je ermee? Op je kop zetten met oud en is- ieuw, natuurlijk." Verder han- m- en er nog hartjes met 2000 bo no en de kassa die knipperen. De an ieuwjaarskaarten met millen- &T iumdruk lopen minder. Maai en uis verwacht dat het allemaal en fel weggaat. „De mensen zien et en denken: oh, leuk, maar srst even de kerst. Na de kerst aat het wel wat beter lopen, enk ik." bn Smout van de Middelburgse (Advertentie) KORTING Pottenmarkt 13. Middelburg De millenniumbrillen a 25 vinden nog redelijk wat aftrek. brillenzaal Ton's heeft een 'unieke millenniumbrir (5,50). Een soort eclipsbrilletje waar mee j e allemaal streep j es met re genboogkleuren ziet. „Voor straks met het vuurwerk, weet je. Dan zie je dat heel veel keer tjes extra." Lopen ze wat? „Nee, ze komen er niet voor naar bin nen. Ik geef ze wel eens weg." Boeken over het millennium lo pen beter. „Alles verkoopt", zegt A de Jager van de boekwin kel van De Drukkerij in Middel burg. „Of het nou gaat om de rough guide met alle millenni- umevementen in de wereld of religieuze boeken met een mil lenniumachtig tintje. Alleen geen kinderboeken. Er is geen enkele kinderboekenschrijver die er iets aan heeft gedaan." Geen hype Hype? Nee. geen hype. zegt E. de Fauw van relatiegeschenkenbe- drijf Interprice in Terneuzen. „Het loopt niet echt storm." Ze heeft van alles nog liggen. Kur kentrekkers met de cijfers 2000 als handgreep, flessenhouders met 2000, mokken met de twee en drie nullen als handgreep. „Ook leuk", zegt De Fauw, „spe ciale dikke kaarsen met nood verlichting erop." Zij zegt dat er aan millenniumproducten een risico zit. „Volgend jaar is het waardeloos. Als het op 31 de cember niet weg is, blijf jeermee zitten." Ook J. van Nielen van relatiege- schenkenbedrijf Hapro in Burgh Haamstede timmert niet met millenniumproducten aan de weg. „Wij concentreren ons niet op pieken en dalen. Dat kan je je kop kosten. Gaat het goed, dan heb je een dikke boterham. Gaat het niet goed, dan moet de deur dicht." Hij heeft dassen met vuurwerkprint en 2000 er op, hij heeft countdownklok- ken. „Die zet je op je bureau en dan kun je zien hoeveel dagen, uren, minuten en seconden het nog duurt." Van Nielen vindt het maar 'kou- we drukte'. „Ik heb het idee dat het millennium twee, drie jaar geleden meer hype was dan nu. Hoeveel millenniumfeesten zijn er wel niet afgelast? De Neder lander zegt: 'Weet je wat ik doe? Ik blijf lekker thuis.' We gaan gewoon oer-Hollands oud en nieuw vieren." A Burger heeft in z'n tabaks zaak ('nou, eerder gemakszaak tegenwoordig') in de Middel burgse binnenstad een speciale millenniumetalage. Toeters, foto Willem Mieras bellen, hoedjes. „De consument wordt geleefd", zegt Burger. .We gaan deze oud en nieuw wat extra gek doen." Hij laat een millenniumslinger bewegen. „De kleine dingetjes die niet te duur zijn, lopen het best. Im puls, allemaal impuls." De mil- lenniumparty-cd verkoopt hij ook (van 9,95 gulden voor zes gulden). Met No limit van 2 Un limited en Tigerfeet van Mud. „Echte feestmuziek." Óp het gordijn in de etalage van Multivlaai in Goes staat heel groot 2000. Erboven loopt het in jaartallen terug, eronder gaat het door. Ze verkopen een speci ale millenniumvlaai met drie soorten bavarois. Betaal je bijna 28 gulden voor, maar dan krijg je er een gratis fles nepcham- pagne bij. Da's de package deal, zegt A Spelier van de vlaaien winkel. Tot nu toe verkoopt hij er een kleine tien per week. Maar dat trekt nog wel aan, denkt hij. „De trend is toch dat de mensen thuis blijven met oud en nieuw? Dan zijn ze eerder ge neigd iets in huis te nemen dan wanneer je naar een of andere feesttent gaat." Zelf vindt Spe lier hem niet zo lekker, hij houdt meer van fris. Wat goed loopt, is de millenni umkous (19,95). Zwart met glit terige lurex, met 2000 net boven de knie. „Een echte feestkous, maar niet zo heel extreem dus toch heel draagbaar", zegt A van den Brink van een kousen winkel ('Schrijf maar beenmo dezaak') in de Goese binnen stad. „Leuk bij een splitrok voor het verrassingseffect. Als-ie heel blijft, kun je hem volgend jaar met de kerst weer aan. Hij is trouwens best wel stevig hoor." Op de balie liggen de laatste millenniumsokken (11,95), 2000 met sterretjes. De mensen komen er niet speciaal voor, zegt Van den Brink. „Ze kopen dat spontaan, hè. Als extraatje. Ze zijn vooral voor Sinterklaas verkocht." Ze zegt dat ze ook al een paar millennium-borduur- pakketten heeft verkocht (130 gulden). Einstein staat erop, Gandhi, een Mondriaan, de space shuttle. „Het is een fasci nerende decoratie voor het inte rieur", aldus de folder, „welke ongetwijfeld een waardevol fa miliestuk zal worden." Van den Brink: „Eerst dacht ik ook: nee. Maar nu denk ik: ja." Gezien in Middelburgse tabaks zaak: benzineaansteker met op druk. 'Start something new this millennium.' Op een zwarte achtergrond zwermen sperma tozoïden. Eén weet een eitje te bereiken. 'The official lighter of the new millennium.' Waarom koop je dat soort dingen? S. Ver- kaik van de gelijknamige Mid delburgse relatiegeschenken- handel: „Omdat je dat wordt aangepraat." (Advertentie) korting Pottenmarkt 13. Middelburg randweercommandant Jeroen Meijering toont het nieuwe zuurstofapparaat, dat het mogelijk maakt bij een ca- uniteit vier uur achtereen te werken. foto Peter Nicolai door Wout Bareman TERNEUZEN - Er worden volop convenanten gesloten en overeenkomsten getekend over de manier waarop na de ingebruikname van de Westerscheldetunnel in 2003 de bestrijding van calamiteiten wordt aangepakt. Woensdag nog troffen bestuurders en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven elkaar in Middelburg, waar ditmaal een intentieverklaring werd ondertekend over de vorming van een gemeenschappeli j ke beroepsbrandweer voor het industriegebied Vlissingen-Oost en de tunnel. Een stuurgroep stelt nog voor de zomer een bedrijfsplan met een programma van eisen én een tijdsplanning op. Er moet bijvoorbeeld nog duidelijkheid worden verschaft over de personele en materiële inzet en over de huisvesting. De NV Westerscheldetunnel is, naast tal van bedrijven in Vlissingen-Oost, zeer geïnteresseerd in het nieuwe beroepsbrandweerkorpsDe tunneldirectie onderzoekt de mogelijkheid om de brandweer in te huren als tunnelwacht. Terwijl volop aan de plannen voor de hulpverlening in de exploitatieperiode wordt gesleuteld, maakt het korps van de vrijwillige brandweer zich op voor de hulpverlening in de bouwfase. Vijftig van de honderd brandweerlieden van het korps hebben pas een intensieve training in de 'werktunnels' van de pijlerdam in de Oosterscheldemonding achter de rug. Die training was vooral gericht op het leren omgaan met de hypermoderne zuurstofkringloopapparatuur, die het een brandweerman mogelijk maakt bij een calamiteit vier uur achtereen in touw te blijven. Bij gebruik van de 'ouderwetse' persluchtmaskers is dat nauwelijks twintig minuten. Van de nieuwe apparatuur zijn over heel de wereld nog maar 2500 exemplaren in gebruik. Het korps van brandweercommandant Jeroen Meijering heeft inmiddels de beschikking over een container vol apparatuur. Behalve de zuurstofapparaten gaat het om gasmeet- en medische apparatuur en om hulpverleningsgereedschap. Met de aanschaf was een paar ton gemoeid. Meijering: „De komende maanden is het een kwestie van heel intensief oefenen. Wat van onze mensen in die tunnel wordt verwacht ligt op het niveau van pure topsport. En let wel, het gaat nog altijd om pure vrijwilligers hèWelke rol de brandweer van Terneuzen na de ingebruikname van de tunnel gaat spelen, staat nu nog niet vast. Meijering: „Maar ik ga er wel vanuit dat, als zich in de tunnel een ongeluk voordoet, de brandweer zowel van de zuidzijde als van de noordkant in actie komt. Je mag niets aan het toeval overlaten." door Roelf Reinders MIDDELBURG - Jeugdzorgin stelling Stichting Jeugdzoig Zeeland heeft sinds gisteren, donderdag, een cliëntenraad. Het nieuwe adviesorgaan be staat uit zes leden die de belan gen moeten behartigen van de jongeren die hulp van Jeugd zorg krijgen en ouders en pleeg ouders. De cliëntenraad praat met di recteur F. Eijlander over het be leid, adviseert gevraagd en on gevraagd en heeft het recht een persoon in het bestuur te kiezen. „De belangen van kinderen hebben zeker nog aandacht no dig", zegt cliëntenraadslid D. van Limbergen. „Er zijn altijd zaken die voor verbetering in aanmerking komen." Hij kan nog niet aangeven wat er bij Jeugdzorg beter moet. „We zijn nog maar net begonnen. We moeten eerst de boel op de rails krijgen. Dan komen de onder werpen vanzelf wel op tafel. De raad is geen klachtencom missie, benadrukt Eijlander. „De cliëntenraad beoordeelt het beleid en adviseert. Hoe gaat de stichting met het behandelplan om? Hoe zit het met de bejege ning? Worden de cliënten wel voldoende betrokken bij het be handelplan? Dat zijn zaken waarmee de raad zich bezig kan houden. Cliënten zitten in een afhankelijkheidspositie. Dat roept gevoelens op. Als ze in de raad zitten, kunnen ze tegen mij zeggen: 'Let hier eens op. Dat is belangrijk."' Hij zegt dat de ad viezen van de cliëntenraad zwaar wegen. „Het kan best zijn dat het advies opzij wordt ge schoven maar dat moet dan wel goed zijn beargumenteerd." Instellingen voorjeugdhulpver lening zijn sinds maart vorig jaar verplicht een cliëntenraad te hebben. In Zeeland was het tot nu toe alleen de Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) gelukt om dit voor elkaar te krijgen. Volgens Eijlander heeft het bij zijn stichting zo lang geduurd omdat veel jonge ren die hulp van Jeugdzorg krij gen niet lang blijven hangen. „Wij doen veel aan hulp bij jon geren thuis. Dat betekent snelle wisselingen. Verder was er ge woon niet veel animo." C. van der Wekken, lid van de cliënten raad, begrijpt wel waarom jon geren die hulp krijgen en hun ouders niet staan te springen om in zo'n raad te gaan zitten. „Als je zelf in de problemen zit, zit je echt niet te wachten om ook nog eens tijd in zo'n raad te steken." In de raad zitten vertegenwoor digers uit drie sectoren die bij Jeugdzorg zitten (jeugdbe scherming, jeugdhulpverlening en pleegzorg). Behalve ouders zitten er een pleegouder en een pleegkind bij. „Ik heb er hart stikke veel zin in", zegt de zes tienjarige Louise van Brakel. „Een nichtje van mij heeft als pleegkind in Rotterdam geze ten. Die zat ook in een cliënten raad en vond het hartstikke leuk. Toen dacht ik al: dan moet ik dat ook doen." De bedoeling isdaternog een j ongere in komt door Roelf Reinders MIDDELBURG - Dertig Zeeuwse jongeren in acute nood krijgen niet de hulp die ze nodig hebben. Het gaat om jongeren die seksueel worden misbruikt, worden mishandeld, verwaar- loosdof zich crimineel gedragen en onmiddellijk hulp nodig heb ben. De wachttijd loopt op tot een jaar. Stichting Jeugdzorg Zeeland weet zich geen raad met de plot selinge grote stijging op de wachtlijst voor hulp aan jonge ren die nog thuis wonen. Begin november bestond de lijst nog uit vier jongeren, in de weken daarna zij n er nog ongeveer vi j f - entwintig bijgekomen. Jeugd zorg heeft te weinig maatschap- pelijk werkers om de hulp aan deze jongeren op te pakken, „Als zij niet snel hulp krijgen, zijn we gedwongen om naar het zwaarste middel te grijpen", zegt Jeugdzorg-directeur F. Eij lander. „Dat betekent uithuis plaatsing. Terwijl het voor de jongeren het beste is om met hulp thuis, dus met de ouders, de problemen op te lossen." De provincie Zeeland heeft veertigduizend gulden beschik baar gesteld voor een wacht lijstcoördinator. Die moet er voor zorgen dat de problemen niet uit de hand lopen. „De wachtlijstcoördinator levert niet de intensieve hulp die wen selijk is", zegt gedeputeerde L. Coppoolse (CDA jeugdhulp). Het geld komt uit het zwevend budget dat sinds een jaar be staat voor plotselinge acute wachtlijstproblemen. Zoektocht Jeugdzorg heeft nog geen wachtlijstcoördinator gevon den. Volgens Eijlander kan de zoektocht nog problemen ople veren omdat het crisisgeld maar voor vier maanden is. Er is vol gens hem structureel meer geld nodig voor hulp bij gezinnen met 'acute opvoedingsnood'. Eijlander ziet de wachtlijstco- ordinator als 'pappen en nat houden'. „Het is een noodoplos sing om de crisis te bezweren, meer niet.Hij zegt dat hij onge veer 250.000 gulden per jaar ex tra voor twee nieuwe maat schappelijk werkers nodig heeft voor hulp aan jongeren die thuis dringend hulp nodig hebben. De samenwerkende Zeeuwse jeugdhulporganisaties willen dat deze hulp voorrang krijgt bij de verdeling van wachtlijstgel- den die de regering beschikbaar gaat stellen. Verder vinden zij dat van dit geld het aantal plaatsen bij het Boddaertcen- trum in Terneuzen en het Vlis- singse specialistische kinderte huis De Marne moet worden uitgebreid. Bij het Boddaert- centrum (hulp aan scholieren met gedragsproblemen) is de wachttijd soms anderhalf jaar. De Zeeuwse jeugdzorg vindt dat de rest van het wachtlijstgeld in een flexibel budget moet komen voor de inzet bij noodsituaties. De provincie hoopt dat Zeeland ongeveer 1,2 miljoen gulden voor wachtlijstbestrijding krijgt. De ministeries van VWS en Justitie moeten nog wel de definitieve verdeling van het to taalbedrag aan wachtlijstgeld over de grote steden en provin cies vaststellen. Volgens Cop poolse pakt het huidige voorstel voor Zeeland slecht uit. Cop poolse overlegt met andere pro vincies over het extra wacht lijstgeld. Voor het eind van het jaar moet er duidelijkheid zijn. Begin december vorig jaar was er ook al een lange wachtlijst ontstaan met jongeren in acute nood. Dat liep uit op ruzie tus sen gedeputeerde Coppoolse en Jeugdzorg-directeur Eijlander die de provincie niet goed zou hebben ingelicht over de plotse linge stijging. Zij hebben toen afgesproken dat Eijlander re gelmatig over de problemen bij de provincie verslag zou doen. „Eijlander heeft mij uitstekend op de hoogte gehouden", zegt Coppoolse. „Het is nu j zoals het moet gaan." Advertentie Maak een ontdekkingstocht door Paauwe's woonlandschap. Een park vol meubelen, bedden, vloerbedekkingen en gordijnen. Een grote variëteit aan klassieke, moderne en romantische stijlen en klassen. Je kijkt je ogen uit! oor Wout Bareman ERNEUZEN - Te laat is het og niet. Maar het besef dat de Westerscheldetunnel grote eranderingen teweeg zal rengen in de Zeeuwse lonomie, dringt maar ingzaam door tot het (Advertentie) korting Pottenmarkt 13. Middelburg bedrijfsleven. Daarom besteedt de Zeeuwse Kamer van Koophandel volgend jaar uitgebreid aandacht aan de gevolgen van de aanleg van de tunnel. Er komt om te beginnen een uitgebreid onderzoek naar de visie van het bedrijfsleven op 'Zeeland, na de ingebruikname van de tunnel'. Paul Geertman, medewerker economische stimulering van de Kamer: „Op dit moment bestaat daarvan nog geen duidelijk beeld. Het is begrijpelijk dat bedrijven, die wel al plannen hebben klaarliggen, daarmee uit concurrentie-overwegingen niet te koop lopen. Maar het gaat ons ook om het in kaart brengen van de wensen, die bij de bedrijven leven, de aanpak die ze voorstaan en de eventuele bedreigingen, die ze op zich af zien komen." En de Kamer wil antwoord op vragen als: hoe kunnen ondernemers in Zeeland maximaal profiteren van de tunnel, hoe reageren de verschillende branches op de verbinding en welke gevolgen heeft de tunnel voor de verschillende regio's. Geertman: „De eerste maanden van het jaar worden de najaar vervolgens een symposium. We laten het niet alleen bij dat grootscheepse onderzoek. Onder het motto 'discussieer mee over de Westerscheldetunnel' kunnen ondernemers hun mening ook kwijt via de internetsite www.kvkzeeland.nl, een soort zij-aanzicht x7< tunneltracé ZEEUWS- lengte 6,5 km -60m VLAANDEREN Z-BEVELAND 1WEEKBOEK TUNNEL 10 december 1999 1 bedrijven stuk voor stuk benaderd door een medewerker van de Kamer. Rond de zomer hopen we de hele zaak op een rij te hebben en met die gegevens in de hand organiseren we in het discussietafel dus, die nu al mondjesmaat wordt benut." En ook die reacties worden verwerkt in verschillende toekomstige projecten rond de tunnel en kunnen worden gebruikt bij voorlichting aan bedrijven en in overlegsituaties. „Het bedrijfsleven raakt er langzaam van doordrongen dat de tunnel het bedrijfsklimaat danig zal veranderen", zegt Geertman. „Het is een vast gegeven dat verbetering van de infrastructuur altijd, waar dan ook, positief uitpakt. In dit geval worden twee uiterst belangrijke gebieden met elkaar verbonden en dat zal ongetwijfeld leiden tot economische groei. Maar ook tot een groeiende concurrentie. Het is zaak dat de individuele ondernemer dat óók beseft. Er zijn zóveel aspecten. Dalende transportkosten, een toename van de arbeidsproductiviteit door kortere reistijden. De kansen en bedreigingen zijn voor iedere regio, branche en onderneming weer anders. Het is zaak het bedrijfsleven daarover goed te informeren." °r"ïeer dan meteetv Marconistraat 15. Goes el van de woonc/,e tel. 0113-220840 INTEIWIEUBEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 51