Schouwen klaar voor millennium PZC PZC Protest tegen fietspad lijkt kansloos Nieuw elan voor Leger des Heils Weinig animo fakkeltocht Millenniumextr aatj e voor smalle beurzen zeeland 17 Crisiscentrum in gemeentehuis DIERPLEZIER IN KERSTSFEER jd- vrijdag 10 december 1999 door Ali Pankow ZIER1KZEE - Het Leger des Heils in Zierikzee wordt nieuw leven inge blazen. Er zijn plannen voor verbou wing van het korpsgebouw in de Poststraat en uitbreiding van de maatschappelijke dienstverlening. „De verbouwing is nog lange ter mijnwerk, maar de intentie is er be slist om het korps in Zierikzee in de toekomst aanzienlijk te versterken", zegt Leger des Heilsofficier Henny Barink van de korpsen Goes en Zie rikzee. Dat het korps Zierikzee niet meer zo als voorheen de beschikking heeft over een eigen kapiteinsechtpaar maar ressorteert onder Goes, heeft te maken met het landelijk tekort aan heilsofficieren. Daardoor moet ge werkt worden met grotere deelgebie den. De officieren moeten zich meer bezighouden met delegeren en aan sturen, terwijl pastorale medewer kers worden ingezet voor het uitvoe rend werk. De gemiddelde leeftijd van de korps leden in Zierikzee ligt vrij hoog. Zij gaan er bovendien niet prat op veel vuldig naar buiten te treden. Barink kan zich voorstellen dat daardoor de indruk wordt gewekt dat het Zierik- zeese korps tegenwoordig een sla pend bestaan leidt. „Dat is beslist niet het geval. We doen ons werk vanuit het Evangelie zonder daar de nadruk op te vestigen. In Zierikzee worden alle activiteiten gewoon voortgezet, dankzij de coördinatie van een pastoraal medewerker en de inzet van de korpsleden", aldus de of ficier. Hij doelt onder meer op de we kelijkse diensten, de kerstvieringen, de kindermusical, het bezoek aan de werkers tijdens de kerstnacht, maar ook de crisisopvang en de tweede hands verkoop van kleding en ge bruiksartikelen. Opvang Het beleid van het Leger des Heils Nederland was de afgelopen tien jaar vooral gericht op hulpverlening in de grote steden. Nu dat aardig is ge structureerd, wil het Leger des Heils de activiteiten in de provincie gaan uitbreiden. Een sprekend voorbeeld daarvan in Zeeland is de overname van opvanghuis La Salette in Vogel waarde, vorig jaar. Het Leger biedt hier mensen die in geen enkele instel ling passen een woonplaats aan en fungeert voor anderen als tussensta tion. Daarmee speelt de organisatie in op de groeiende behoefte aan bege leid wonen. Het gaat om ex-psychia trische patiënten en thuis- en daklo zen die weer in de maatschappij kunnen functioneren, maar eerst een tijdje aan de hand moeten worden ge nomen. Hoewel het korps in Zierikzee een be perkt aantal leden telt, kan het bogen op brede steun binnen de samenle ving, meent Barink. Volgens hem is er dan ook geen sprake van dat de afde ling een langzame dood zal sterven. De officier hoopt dat met intensive ring van de maatschappelijke activi teiten te zijner tijd ook het aantal vrijwilligers zal aantrekken. Het is de bedoeling in de toekomst de activiteiten van het Leger des Heils ook uit te breiden naar de dorpen op Schouwen-Duiveland. Het Leger des Heils in Zierikzee za melt met de traditionele kerstpot geld in voor de komende kerstvierin gen. foto Janne Wolterbeek bij door Marcel Modde ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland is klaar voor een soepele overgang naar het volgende millennium. Alle hulpdiensten zijn oudejaarsavond en -nacht paraat. Ook de huisartsenprak tijken worden tijdens de jaar wisseling bemand. In het gemeentehuis wordt onder verantwoordelijkheid van bur gemeester J. Asselbergs een Ge meentelijk Coördinatie Cen trum ingericht, dat toeziet op een adequate inzet van politie, brandweer en ambulances. Cruciaal in het Schouwse hulp verleningsnetwerk is onder meer de inzet van de brandweer. Alle negen posten op het eiland zijn van acht uur 's avonds tot twee uur 's nachts bemand. Bij calamiteiten kunnen burgers rechtstreeks een beroep doen op de brandweerlieden in de kazer ne. „Mocht er iets gebeuren, dan moeten de mensen in eerste in stantie altijd het alarmnummer 112 bellen. Maar stel dat de tele- foonlijn overbelast is of hele maal uitvalt, dan doen ze er goed aan zelf naar de kazerne te gaan", legt gemeentewoord voerder E. van Brummelen uit. „De brandweer beschikt over een mobilofoonnetwerk, dat via het Gemeentelijk Coördinatie Centrum in verbinding staat Kindertheater Jade in Zierikzee ZIERIKZEE - Liefhebbers van kindertheater kunnen zaterdag 11 december in het Zierikzeese podium voor muziek en theater Brogum genieten van de voor stelling 'Vogelvrij'. De voorstelling wordt opge voerd door Beeld- en bewe gingstheater Jade. Spelers Aike Voets en Marie-Louise Wijs muller nemen de bezoekers, on der andere via onderwaterge luiden en wonderlijke wezens mee op reis van de binnen- naar de buitenwereld. De voorstel ling, die voor bezoekers van alle leeftijden wordt opgevoerd, be gint om 15.00 uur, de zaal is al om 14.30 uur open. Kaartjes kosten vijf gulden per stuk. Adventsconcert in Renesse RENESSE - Het Zeeuws Vrou wenkoor geeft zondag 19 de cember een adventsconcert in de Hervormde Kerk in Renesse. De leiding is in handen van Emi lia Tabatchnik-Li. Medewer king verlenenen Ineke de Vente (harp) en Lucinde Andriessen (fluit). Het concert begint om 15.30 uur. Om 15.00 uur gaat de kerk open. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl met het nationaal noodnetwerk. Wanneer medische hulp nodig is en de telefoon doet het niet meer, dan kan worden aange klopt bij de huisartsenpraktijk in de directe omgeving. Die wer ken met een dubbele bezetting, zodat ook daar altijd iemand aanwezig is." Een oefening heeft uitgewezen dat de Schouwse noodverbindingen in de praktijk werken, aldus amb tenaar openbare orde en veilig heid A Schiettekatte. De politie zal tijdens de bijzon dere jaarwisseling met extra personeel vooral patrouilles rij den in het gebied. Voor Schou wen-Duiveland worden twee ambulances paraat gehouden. De inzet van de ziekenwagens wordt gecoördineerd door de provinciale alarmcentrale, zo dat snel kan worden overzien of er op een bepaalde locatie meer inzet is vereist dan gepland. Van Brummelen verwacht dat de millenniumovergang niet meer telefoonstoringen en over last teweeg zal brengen dan ge bruikelijk is tijdens een gewone nieuwjaarsnacht. „KPN-Tele- com heeft ons voor 98 procent gegarandeerd dat hun centrales millenniumbestendig zijn." Mochten zich op dat vlak toch problemen voordoen, dan doet de gemeente een beroep op het 'nabuurschap'. „Onder het mom: 'een goed begin, begint bij een goede buur' vragen we de mensen een beetje op elkaar te lettenS telj e hebt een buurman op leeftijd die voor zijn gezond heid mede afhankelijk is van een alarmsysteem. Wanneer dat uitvalt, kan ik me voorstellen dat de beste man zich ongerust maakt. Geef zo iemand op dat moment even wat extra aan dacht." De gemeente verspreidt tussen 21 en 23 december huis-aan- huis een krant, waarin de aan pak tijdens de millenniumwis seling uitvoerig uit de doeken wordt gedaan. De krant bevat de adressen en telefoonnum mers van alle meldpunten. Schouwen-Duiveland is vol gens Schiettekatte ook voorbe reid op mogelijk onheil vanuit het Botlekgebied of Vlissingen- Oost. Wanneer zich grote indu striële ongelukken voordoen en de wind staat in de richting van het eiland, dan treedt het gang bare rampenplan in werking. De Schouwse bedrijven zijn niet zo risicovol, dat ze extra voor zorgsmaatregelen hebben moe ten treffen om eventuele versto ring van computergestuurde productieprocessen op te van gen, aldus de beleidsambtenaar. Inwoners van Burgh zijn bang dat het natuurgebied Zeepeduinen wordt aangetast door een fietspad. foto Janne Wolterbeek College stemt in met tracé langs Zeepeduinen door Piet Kleemans BURGH - Het protest in Burgh tegen de plannen voor een fietspad langs de Zee peduinen lijkt vergeefs. Het college van burgemeester en wethouders van de ge meente Schouwen-Duiveland houdt vast aan de plannen. Deze week stemde het dagelijks bestuur in met het voor stel voor het tracé van het fietspad. Het fietspad komt te liggen tussen de Moolweg in Renesse en de Adriaan van der Weijdeweg in Burgh. Een deel van het pad wordt langs de rand van de Zee peduinen, parallel aan het reeds be staande voetpad, aangelegd. Tegen dit stuk bestaat in Burgh veel verzet. Eind 1998 werd over het fietspad een conve nant ondertekend tussen de gemeente Schouwen-Duiveland, de Zeeuwse Mi lieu Federatie, Vereniging Natuurmo numenten en Staatsbosbeheer. Dat deed toen nauwelijks stof opwaaien. T elefoonrekening In augustus 1999 luidde Jo Stoel uit Burgh alsnog de noodklok. Dat leverde haar een torenhoge telefoonrekening, blauwe vingers van het brieven schrij ven én veel steun van dorpsgenoten op. Kunstenares Miems van Citters schaar de zich achter Stoel, er kwam een hand tekeningenactie en het verzet groeide. Tijdens een vergadering van de dorps raad Burgh-Haamstede spuiden ver schillende dorpsbewoners hun kritiek op de plannen. Ze vrezen dat de rust in de Zeepeduinen, een beschermd na tuurgebied aan de rand van Burgh, ver stoord wordt als het omstreden fietspad er komt. Nu al maken mountainbikers volgens de inwoners van Burgh gebruik van het bestaande voetpad langs de rand van de Zeepeduinen. En naar verluidt rijden die argeloze wandelaars de vouwen uit de broek. De inwoners van Burgh vre zen dat als er parallel aan het voetpad een fietspad ligt, het nog een graadje er ger wordt. Ze zijn bang dat ook brom mers en bromscooters er gebruik van gaan maken. Ook staat het voor de be woners van het Westerschouwse dorp •als een paal boven water dat voor de aanleg van het fietspad natuur zal moe ten sneuvelen. Brief Een geruststellende brief van de ge meente, waarin gemeld wordt dat de aanleg van het fietspad zal geschieden 'met respect voor de bestaande situatie en met zo min mogelijk natuurschade' kan dat gevoel niet wegnemen. Binnen kort gaat de gemeente met de ongeruste inwoners van Burgh om de tafel zitten. Datum en plaats van deze bijeenkomst zijn nog niet bekend. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Geen grote, maar wel een vastberaden groep men sen trok donderdagavond door Zierikzee tijdens een door de Schouwse werkgroep van Am nesty International gehouden fakkeloptocht. Ze vroegen daarmee aandacht voor de 51ste verjaardag van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Het tromgeroffel van de tam- boer aan het hoofd van de be scheiden stoet vermengde zich met het geluid van brom- scootertjes en het geroezemoes van winkelend publiek. Een en keling maakte een licht spotten de opmerking, maar daar trok ken de fakkeldragers zich niets van aan. Zij zijn overtuigd van de noodzaak om hét document waaruit alle internationale mensenrechten verdragen zijn voortgekomen, steeds weer on der de aandacht te brengen. „Beter een kaars branden, dan klagen over duisternis", om schrijft Margriet Hoexum, sa men met echtgenoot Ben vaste deelnemers aan de jaarlijkse fakkeloptocht, haar motivatie om de koude wind te trotseren. „In deze tijd van warmte en ge zelligheid is het wel het minste wat je kunt doen voor mensen die in de ellende zitten." Ander belang Amnesty-penningmeester Jos van der Veer kan zich helemaal vinden in de woorden van Ho exum. „Het gaat eens een keer om een heel ander belang dan dat van de hondenbelasting", zegt hij met een vingerwijzing naar zijn werk als gemeente raadslid voor D66. Een beetje teleurstellend voor Amnesty was de opkomst wel. „Terwijl juist de laatste jaren behoorlijk veel belangstelling voor de fakkeloptocht was. Vooral vorig jaar, toen de Uni versele Verklaring van de Rech ten van de Mens een halve eeuw bestond", zegt Amnesty-lid Pe tra Kuis. Net zo min als de ande ren liet zij zich daardoor ont moedigen. Bezwaren tunnel ongegrond TERNEUZEN - B en W van Terneuzen vinden dat de bezwa ren, die drie grondeigenaren hebben ingediend tegen de eerste herziening van het bestemmingsplan Westerscheldeoever- verbinding, ongegrond moeten worden verklaard. Het plan moet worden herzien, omdat er wijzigingen zijn aangebracht in de aanleg van de toeleidende wegen (rotondes, viaducten) van de tunnel. De bezwaren van de grondeigenaren richtten zich vooral tegen het verlies van grond, de slechte bereikbaar heid van de percelen en de aantasting van het leef- en woonge not. B en W vinden dat uitvoering van de werken het algemeen belang dient en dat de belangen van de grondeigenaren daar voor moeten wijken. Ze stellen de gemeenteraad voor de be zwaarschriften ongegrond te verklaren en het bestemmings plan te wijzigen. Politie houdt oplichter aan GOES - De politie van het district Oosterscheldebekken heeft deze week een 35-jarige inwoner van Oss aangehouden we gens oplichting en heling. De man had een bedrag van enkele tienduizenden guldens op zijn rekening laten storten met be hulp van een overschrijvingskaart die begin oktober in de re gio was gestolen. De politie onderzoekt nog wie het bedrag, dat inmiddels via bemiddeling van de bank voor driekwart is teruggestort, heeft overgemaakt. De man uit Oss is na verhoor vrijgelaten, maar moet binnenkort voor de rechter verschij nen. Stoepenwachters gevraagd SEROOSKERKE (W) - Op verzoek van ouderen in Domburg en Serooskerke wil de Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren in januari 2000 een stoepenwacht beginnen in die twee dorpen. Belangstellenden kunnen zich tussen 9 en 11 uur telefonisch aanmelden bij de ouderenstichting. In Koudeker- ke is al enige tijd een stoepenwacht actief. Elke twee maanden gaan zij op pad om te kijken welke problemen ouderen tegen komen op loop- en fietspaden. Die knelpunten worden ver volgens aan het gemeentebestuur van Veere aangeboden. Inmiddels het werk van de Koudekerkse stoepenwacht ge- evalueerd. De resultaten zijn zowel voor de ouderen als voor de gemeente zeer positief. Veruit de meeste problemen die de stoepenwacht constateerde, waren snel verholpen. Dronken Duitser bedreigt mensen IJZENDIJKE - Een 47 -jarige man uit het Duitse Rathentow is woensdagavond opgepakt, omdat hij op het Oktoberplein in IJzendijke een 38-j arige man en een 6-jarig kind uit die plaats zonder enige aanleiding met een mes bedreigd had. De man was dronken en bleek nog in het bezit te zijn van het mes, waarmee hij ook een autoband kapot gestoken had. De auto stond geparkeerd op de markt. Inwonertal gemeente Hulst daalt HULST - Voor het eerst sinds jaren daalt het inwonersaantal van de gemeente Hulst. Vermoedelijk loopt het aantal Hulste naren over 1999 terug met ongeveer 80. Momenteel telt de ge meente 19.569 inwoners. Hoewel er nog geen exact beeld is van de bevolkingscijfers nam J. van Eek (CDA) donderdag avond in de commissievergadering financiën een voorschot. Hij wilde van burgemeester A Kessen weten wat de conse quenties zijn van een dalend inwoneraantal voor de uitkering uit het gemeentefonds. Ook vroeg Van Eek of het klopte dat studenten vanaf het jaar 2000 ingeschreven moeten staan in hun studieplaats en niet meer in de gemeente waar him ouder- lijk huis staat. Hij wees er op dat, mocht dit inderdaad zo zijn, dit de gemeente Hulst nog eens twee- tot driehonderd inwo ners scheelt en dus ook een hoop centen. De burgemeester be vestigde de terugloop. door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Inwoners van Schouwen-Duiveland die van een minimuminkomen of een bijstandsuitkering moeten le ven, ontvangen rond de jaarwis seling een extraatje van de gemeente. Echtparen krijgen tweehonderd gulden, één-ou dergezinnen honderdvijftig gulden en alleenstaanden hon derd gulden. De gemeente Schouwen-Duive land kent de millenniumuitke ring toe aan iedereen die een algemene bijstandsuitkering geniet. Zij krijgen het bedrag deze maand automatisch op hun rekening gestort. Ook volledig of gedeeltelijk arbeidsonge schikten en uitkeringsgerech tigden die onder de Regeling Opvang Asielzoekers vallen. Kerstzang GOES - In de rooms-katholieke Maria Magdalenakerk in Goes wordt op zondag 19 december een kerstzangavond gehouden. Het fanfarecorps Euphonia en de leden van de liturgische werkgroep zullen pastor Ria Omblets bijstaan. De aanvang is om 19.30 uur Op vrijdag 31 december wordt er in deze kerk een eucumeni- sche viex-ing gehouden als dank voor het afgelopen jaar en zege ning voor het nieuwe jaar. De viering begint om 19.00 uur. Slaapkamer brandt uit BORSSELE - In de Borszee- straat in Borssele is gisteravond een slaapkamer uitgebrand. Het vuur ontstond rond 22.15 uur. De bewoners waren bene den. Volgens brandweei'comman- dant J. de Feijter is het vuu? waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting in een stereo-in stallatie. Toen de brandweer arriveerde waren de bewoners al naar bui ten gevlucht. Rond 23.00 uur was het vuur geblust. Niemand is gewond geraakt. De Feijter schat de schade op ongeveer 15.000 gulden. komen in aanmerking voor de eenmalige uitkering. De premie komt ook terecht bij inwoners met een voorwaardelijke ver gunning tot verblijf (VVTV). Mensen met een minimuminko men moeten de speciale uitke ring bij het loket sociale zaken aanvragen. Daarna wordt het bedrag in januari 2000 overge maakt. Woningen boven surfwinkel Renesse taboe DEN HAAG - De verdiepingen boven een surfwinkel aan De Zoom in Renesse mogen niet als woning worden gebruikt. Dat heeft de Raad van State in een schriftelijke uitspraak bepaald. Volgens het rechtscollege kon de gemeente Schouwen-Duive land, zelfs als ze het al wilde, geen vrijstelling voor de woon bestemming verlenen. Later heeft de gemeente het bestem mingsplan juist gewijzigd om een dubbele woon-wirikelbe- stemming uit te bannen. Het feit dat winkeleigenaar A de Vries een dubbele bestem ming vermoedde, berustte ook volgens de gemeente op een mis verstand. Alleen in een concept tekening van het nieuwe plan was tijdelijk sprake van een dubbele bestemming. Maar in het door de gemeenteraad vast gestelde en later door de provin cie Zeeland goedgekeurde be stemmingsplan rustte er op de panden aan De Zoom alleen nog maar winkelbestemmingen. Wel is het mogelijk een dienst woning boven de winkel te heb ben, maar de bewoner moet met de winkel verbonden zijn. Volgens surfwinkeleigenaar A de Vries was er vroeger wel sprake van een gecombineerde woon- en detailhandelbestem ming en meende hij daardoor recht te hebben om de boven verdieping toch weer als woning te kunnen verhuren. De ge meente is echter fel gekant te gen woningen boven de winkels en gelaste De Vries in 1996 de destijds ver-huurde apparte menten te ontruimen. (Advertentie) DON 16 DEC 11.00-22.00 UUR VRIJ 17 DEC 11.00-22.00 UUR ZAT 18 DEC 10.00-18.00 UUR ZON 19 DEC 10.00-18.00 UUR MET O.A. DIERENBENODIGDHEDEN VERZORGING ACCESSOIRES DIERENVOEDING SHOWS, DEMO S ETC. EXTRA: KUENDIEREN VERENIGING K.P.S. ZEELANDIA VIERT HET 75-JARIG JUBILEUM MET CA 1800 DIEREN. OP 16,17 EN 18 DECEMBER EXTRA: - ZONDAG 19 DECEMBER INTERNATIONALE BEHENDIGSHEIDSWEDSTRUDEN VOOR HONDEN TOEGANG ƒ10,- P.P. KINDEREN TOT 12 JAAR ƒ5,- P.P. ZEELANDHALLEN GOES TEL FAX 0113-221020 0113-221536

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37