MVINCSALE ZEEUWSE CGURAN Fiscus wil Jtiet leuk fiouden ^eger Joegoslavië bezet Vliegveld Montenegro HÉ Claus ziet zijn vrouw nerveus worden Zeeuws Museum houdt schilderij Toorop vast Parijs blijft Brits vlees toch weren Woon- winkelen 12 en 13 oodkreet belastingplan Wijdenbosch vervangt regering Molenaars begroeten nieuwe eeuw Beenhakker houdt het voor gezien Ambassadeur in Nigeria op non-actief Vader van dader beticht van grote rol schietpartij Veghel wanneer wilt 4 WEKEN VOOR tn vrij krachtige tot krachtige lidwestenwind. Af en toe een bui met indstoten tot hard. Maxima 8 graden. uidwester 2e jaargang no. 290 nderdag 9 december 1999 sse nummers 1,80 urice Wilbrink k|EN HAAG - Ambtena- I }n van de belastingdienst 1 fezen dat hun organisa- |e de invoering van het (euwe fiscale stelsel in i01 niet goed aan kan. Ze lillen 'ongewenste en on- pdige relatieverstorin- m' tussen burger en be- stingdienst voorkomen. it staat in een brief van de Ver- liging van Hoofdambtenaren m het ministerie van Financi- i. die eind vorige week is ver- uurd naar staatssecretaris irmeend. De vereniging aagt extra geld voor automa- sering en extra personeel. Het ibinet gaat er echter nog eeds van uit dat de belasting- ienst voor uitvoering van het euwe stelsel vierhonderd nbtenaren minder nodig eeft. In de brief dringen de jofdambtenaren erop aan eer middelen uit te trekken om voorlichting en dienstverle- ïg aan burgers te kunnen aarborgen. In het nieuwe stel- 1 moet de belastingdienst om- angrijke nieuwe gegevensbe- anden aanleggen. Die zijn no- ig voor onder meer de uitke- ing van de nieuwe heffingskor ting, voor het berekenen van de nieuwe heffing op vermogen en voor het controleren of burgers niet te veel lijfrente aftrekken. Lijfrente-regime De ambtenaren zijn er niet ge rust op dat het nieuwe lijfrente regime probleemloos wordt ge accepteerd door de burger. Van af 2001 moeten burgers zelf aantonen dat ze een pensioente kort hebben om voor lijfrente- aftrek in aanmerking te komen. Op die regeling is zeer veel kri tiek gekomen. Staatssecretaris Vermeend zei gisteren in een overleg met de Tweede Kamer dat hij het 'denkbaar' acht dat de belas tingdienst 'op verzoek' iemands pensioengat gaat uitrekenen. Vermeend is er tegen als de be lastingdienst dit automatisch voor iedereen uitrekent. In het overleg werd duidelijk dat Financiën in het duister tast naar de omvang van het totale pensioentekort in Nederland. Er is sprake van een pensioen gat als werkenden op hun vijf enzestigste een pensioen heb ben dat lager is dan zeventig procent van hun laatstverdien de loon. Het departement weet ook niet hoeveel van het totale pensioengat vanaf 2001 gedicht zal worden, en wat de maatregel de schatkist gaat kosten. GPD Koningin Beatrix hoort de toespraak aan van haar man. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Doorgaan met de speech of wilden de bezoekers meteen aan de borrel? Die vraag stelde prins Claus gisteren in het Paleis op de Dam bij de uitreiking van de cultuurprijzen die zijn naam dragen. De prins (73) was al begonnen met: „Ik heb een probleem, alles is al gezegd." Hij doelde daarmee op de ellenlange toespraken die voor de zijne waren uitgesproken. Hier en daar werd in de zaal geknikkebold. Maar de prins begon toch: „Mijn speech begint met majesteit", zei hij laconiek, de zaal - met Beatrix op de eerste rij - inkijkend. Even la ter meldde de prins dat hij voor een moeilij ke beslissing stond: „Zal ik doorgaan of stoppen. U weet dat er een receptie komt die veel aantrekkelijker is." Zijn tekst omhoog houdend zei hi j,Dit is waar u doorheen zou moeten. We sluiten een deal: ik lees een paar fragmenten en dan houden we een democra tische stemming." Wie is voor doorgaan?"vroeg hij even later aan het honderden mensen tellende gehoor. Enkele armen verrezen. „Mijn vrouw! Daarom heb ik haar meegenomen. U weet niet wat ik nu voel. Ik ben haar zoveel ver schuldigd, ik ben blij dat zij er is. Het is fan tastisch! Dank je!", aldus de prins. Suriname krijgt vandaag een nieuwe regering. Dat kondigde de Surinaamse president Wij denbosch gisteren aan, enkele uren nadat hij zijn ministers ploeg naar huis had gestuurd. In mei hadden de ministers hun portefeuilles al aangeboden, maar de president legde dit aan bod naast zich neer. Door de re cente schandalen be sloot hij toch het ont- slag te aanvaarden. Vijftien Zeeuwse molenaars zetten tijdens de eeuwwisseling de wieken in de vreugdestand. Daarnaast worden de molens versierd met vlaggen waarop al lerlei Nederlanders hun wensen zetten. In heel het land doen on geveer 250 molenaars mee aan de Nationale 4 r~ Groet 2000. foto Marcel Antonisse/ANP „Wie is er voor stoppen?", vervolgde hij. Weer enkele armen omhoog. „De meerder heid heeft geen mening. Is dat een spiegel van de realiteit?", vroeg Claus. De prins bracht zijn toespraak tot een eind: „Mijn vrouw wordt nerveus. Ik zie dat ze met haar ogen zit te bewegen." De Algerijnse conferencier Fellaq, het Cu baanse tijdschrift Vitral en het tv-station Al-Jazeera uit Qatar kregen dit jaar de hoofdprijs van honderdduizend dollar. Als thema was gekozen voor 'de inventieve wij ze waarop kunstenaars en intellectuelen in beperkende omstandigheden ruimte creë ren voor vrije meningsuiting'. ANP/GPD Leo Beenhakker zet aan het ein de van dit seizoen een punt ach ter zijn carrière. De coach van Feyenoord is 35 jaar actief ge weest in het trainersvak. Been hakker wordt bij de Rotterdam se club opgevolgd door Bert van Marwijk, die nu trainer is van Fortuna Sittard. Van Maiwijk heeft bij Feyenoord een contract voor twee jaar O O getekend. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7 en 9; radio en televisie: 11; jong: 12 en 13; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23,25 en 27. oor Harald Doornbos 'ODGORICA - Eenheden van et door Servië gedomineerde oegoslavische leger hebben isteravond bezit genomen van e luchthaven van de Mon- enegrijnse hoofdstad Podgori- Zware legervoertuigen werden door militairen op de landingsbaan geparkeerd waardoor al het vliegverkeer tot stilstand kwam. „De luchthaven is stevig in han den van het leger, maar op straat hier is het rustig", aldus Danica Jankovic, een regeringsfunctio naris in Podgorica. „We hopen Advertentie VOORDEELTAS BROOD MET 1 ZONNEBLOEMPITTENBROOD, 10 VOORGEBAKKEN PISTOLETS EN 4 MUESLIBOLLEN 8.35 flÜ 5." dat het hier slechts gaat om een provocatie van het leger en dat de onrust zich niet uitbreidt." De Serviërs proberen met deze actie te voorkomen dat twee Montenegrijnse luchthavens - een nabij Podgorica, de ander in Tivat aan de Adriatische kust - vandaag in handen vallen van de Montenegrijnse autoriteiten. Die hadden namelijk aange kondigd dat zij dan de nieuwe rechtmatige eigenaar zijn van de vliegvelden. De oude lan dingsrechten van JAT. de Servi sche luchtvaartmaatschappij, zouden komen te vervallen. In het slepende conflict tussen de federale Joegoslavische au toriteiten in Belgrado en de pro- westerse Montenegrijnse rege ring is dit het ernstigste conflict tussen de twee Joegoslavische republieken. GPD DEN HAAG - De voormalige Nederlandse ambassadeur op Sri Lanka, B. Körner, is door Justitie als verdachte aange merkt in een zaak van mensen smokkel daterend uit de periode 1995-1996. Minister Van Aartsen van Buitenlandse Za ken heeft de ambassadeur van zijn huidige functie als chef de poste in de Nigeriaanse hoofd stad Lagos ontheven. De ambassadeur was een paar weken geleden al naar Neder land teruggeroepen, toen de or ganisatie Terre des Hommes meldde dat hij en andere mede werkers van de missie in Lagos betrokken zouden zijn bij men sensmokkel. Die beschuldiging klopt niet. Wel heeft de ambas sadeur fouten gemaakt bij de vi- saverlening. GPD door Jeroen Vliegenberg MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum in Middelburg wijst een claim op het schilderij Het gebed aan tafel van de kunste naar Jan Toorop (1858-1928) voorlopig af. De 78-jarige jood se bankier Walter Eberstadt uit New York eist het schilderij op; de Gestapo zou het van zijn Duitse grootvader Ernst Flers- heim hebben gestolen. Eberstadt is erfgenaam van Flersheim, die een aanzienlijke collectie buitenlandse meesters had verzameld. Het museum en de bankier hebben al sinds be gin dit jaar onenigheid over het eigendomsrecht van het schil derij. Eberstadt beweert dat de Gestapo de collectie Flersheim in 1936 in beslag heeft genomen en de werken daarna heeft ver kocht of geveild. Voor hem staat het vast dat het schilderij van Toorop aan de familie toebe hoort. Hij heeft foto's die dat be wijzen en baseert zich daar naast op historische bronnen. In oktober heeft Eberstadt in Middelburg uitgebreid gespro ken met het bestuur van de Stichting Zeeuws Museum. „Ik verafschuw het dat het Zeeuws museum voor de aankoop geen research heeft gepleegd. Ik duim op de goede afloop en ben hoopvol gestemd", liet Eber stadt vanuit New York weten. Maar bestuursvoorzitter M.M. Steenbeek wijst de claim voor lopig af. „Het werk van Toorop heeft inderdaad deel uitge- Het Winkelplein van Het Net. Meer dan 6000 winkels bij elkaar. Op het Winkelplein wordt de verleiding om eens flink uit te pakken wel erg groot. Hier kun je heel makkelijk bij meer dan 6000 winkels rondkijken en producten vergelijken of bestel len. Vanuit thuis. Kijk op: www.hetnetwinkelplein.nl Gratis internet bi] Het Net Net wat je zoekt. Voor meer informatie: vw.hetnet.nl, ga naar Primafoon of bel 0800-1515 voor de gratis cd-rom. van onze redactie binnenland VEGHEL - De 17-jarige jongen die dinsdag tijdens een schiet partij op het regionaal oplei dingscentrum De Leijgraaf in Veghel vier leerlingen en een do cente neerschoot, is daartoe door zijn vader aangezet. Dat zegt een broer van de jongen op wie de verdachte, die van Turk se afkomst is, het had gemunt. Deze jongen was de vriend van de zus van de dader en behoorde ook tot de slachtoffers. De ou ders van het meisje waren het niet eens met de relatie. Het vriendje van de zus meldde al drie maanden geleden bij de politie dat hij door de familie van zijn vriendin werd be dreigd. De politie heeft destijds een gesprek met hem gehad. ,„Dat gesprek was voor ons geen aanleiding om in actie te ko men", verklaarde een politie woordvoerster gisteren. Volgens de broer van het slacht offer is de verdachte dinsdag door zijn vader met de auto naar door Cees van Zweeden PARIJS - Frankrijk handhaaft zijn boycot van Brits rundvlees, zo heeft de regering besloten. Daarmee roept Frankrijk de toorn van zowel Groot-Brittan- nië als de Europese commissie over zich af. De beslissing om de boycot te handhaven komt na wekenlang touwtrekken tussen beide lan den. De Britse regering had be loofd exportvlees van het label 'Brits' te voorzien. Maar voor de Fransen was dat onvoldoende. De regering van de socialist Jospin stond onder druk van communisten en gaullisten. Wat het Jospin echter onmogelijk maakte het embargo op te hef fen, was het oordeel van een door hemzelf in het leven geroe pen commissie van deskundi gen. Deze commissie oordeelde enkele dagen geleden dat Brit6 rundvlees 'een niet te kwantifi ceren gevaar' voor de gezond heid opleverde. Als Jospin dit oordeel naast zich neer had gelegd en een consu ment was gestorven, dan zou de premier persoonlijk aansprake lijk zijn geweest. Tot dusverre maakt van de collectie Flers heim. Voor ons is het aanneme lijk dat de Gestapo het werk heeft gestolen, maar zeker is het niet. Verzekeringsbewijzen ont breken bijvoorbeeld." Bovendien zegt Steenbeek dat de Duitse Staat in de jaren vijf tig de dochter van Ernst Flers heim een schadevergoeding heeft uitgekeerd. „Daarmee vervalt voor ons een morele ver plichting om het werk terug te geven. Juridisch gezien heeft de familie geen enkel recht omdat de zaak is verjaard. Voor ons is het werk vooral waardevol om dat het om een belangrijk schil derij gaat van een schilder die in Zeeland heeft gewerkt." pagina 16: Gekocht bij bekende handelaar (Advertentie) Een extra service van TMC Zeeland! Geef zelf aan op welk tijdstip u onze showroom(s) wilt bezoeken. Maandagavond om 19.00 uur? Of komt vrijdagavond om 20.00 uur u beter uit? Welk moment van de dag u ook kiest, TMC maakt speciaal voor u graag tijd en ruimte vrij (m.u.v. de zondag). Bel ons nu voor een afspraak in Goes, Kruiningen of Middelburg. Natuurlijk vrijblijvend, gegarandeerd gezellig! De Leijgraaf gebracht. Na de schietpartij zou hij zijn zoon bij de politie hebben afgezet. Rector R. Martinot van de Leijgraaf ontkende dat het bloedige incident een culturele grondslag heeft. „De basis is een probleem tussen een jongen en een meisje. Dat had ook tussen Nederlandse jongeren kunnen gebeuren", zei hij. De vijf gewonden maken het naar omstandigheden goed. ANP/GPD zie ook pagina 2 GOES tel. (0113) 22 41 11 KRUININGEN tel (0113) 38 26 26 MIDDELBURG tel. (0118) 62 36 32 de betere stoffeerders maken het zijn minstens 44 mensen overle den aan de ziekte van Creutz- feldt-Jacob na het eten van rundvlees; op één geval na ging het om Britten. Het besluit van de Fransen om hun boycot te handhaven is een domper voor premier Blair, die zich nu gedwongen ziet Frank rijk voor het Europese Hof van Justitie te dagen. Aangenomen wordt dat Frankrijk daar bak zeil zal halen, maar de procedu re kan jaren duren. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:.nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1