-Internetverkoop vult slechts aan Bescheiden opzet is kracht ZVG Shell filtert in Canada olie uit zand Grote tegenstellingen vertragen uitwerking belastingpakket EU 5 PZC financiën en economie 7 Free Record Shop verwacht geen dominantie van wereldwijde web lolding van Olies mogelijk overgenomen het bedrijf woensdag 8 december 1999 iti van onze redactie economie LONDEN - Het Brits-Neder landse olieconcern Shell be- gint met de commerciële win ning van olie uit zand. Het bedrijf hoopt in Canada een miljard vaten ofwel 159 mil jard liter olie te verkrijgen. Shell investeert 1,4 miljard dollar 3 miljard) in het pro- ject. Het bedrijf doet al sinds de ja- ren vijftig proeven met de win ning van olie uit zand. Shell heeft nu besloten dat de pro ductiemethode economisch rendabel kan zijn. Door het nieuwe systeem kan het concern olie winnen die zich niet in een traditioneel veld bevindt, maar vlak onder de oppervlakte, gemengd met zand. De fossiele brandstof komt te voorschijn door aan een afge graven mengsel van olie en zand warm water toe te voegen en hard te schudden. De olie komt bovendrijven, het zand zakt naar beneden en wordt te ruggestort op de plek waar het vandaan kwam. Shell Canada, voor driekwart eigendom van de Koninklij ke/Shell-groep, heeft zestig procent van het oliezandpro- ject in het noorden van Canada in handen. De andere partners zijn Western Oil Sands en Che vron Canada. De totale inves tering bedraagt ruim 5,1 mil jard. De olie gaat door een nieuw aan te leggen pijpleiding van vijfhonderd kilometer naar de Shell-raffinaderij bij de Cana dese stad Edmonton. Bovenop de investering op de plaats van exploratie stopt Shell nog eens 650 miljoen in verbouwing van de raffinaderij. De eerste olie moet eind 2002 door de buizen stromen. Op de plaats van winning komen dui zend mensen te werken. Dage lijks levert de 'bron' 155.000 vaten. Met een bewezen reserve van een miljard vaten zou de locatie bijna achttien jaar lang goed zijn voor deze hoeveel heid. ANP lij >an onze redactie economie :apelle aan de ijssel - 'd- en videoverkoper Free Re- :ord Shop ziet de komende ja- en verkopen via het Internet eker niet de overhand krijgen, i dit moment verkoopt het be- ijf minder dan een half pro ent via het wereldwijde com- mternetwerk, over een jaar of p ijf is dat voor de hele branche ien tot vijftien procent zijn, 'erwacht topman H. Breukho ven. C ,Mensen willen producten toch rï ien en voelen", aldus de opman gisteren tijdens de pre- entatie van de jaarcijfers. „In- ernetverkoop krijgt een aan- rullende functie, zoals bestellen jn later ophalen bij de winkel det een dergelijke dienst begin- ïen we volgend jaar maart. daar domineren, nee. We heb- >en nog nooit zo'n goede sinter- daas gehad als dit jaar." djC(Ts branden Ireukhoven ziet wel een be- angrijke rol voor het direct iranden van cd's in de winkel, pan moeten er wel supersnelle ■d-recorders zijn. Daarmee arnnen direct moeilijk ver- xijgbare titels branden. Het vordt voor ons een zeer belang- |I ijke activiteit." 'ree Record Shop zag de netto- dnst in het gebroken boekjaar n ei 998/'99 stijgen met achttien ide,rocen,; ^,9 miljoen. De mzet klom met 12,9 procent tot 457 miljoen. Voor het lopende ^ioekjaar wordt wederom een tijging van de nettowinst per andeel verwacht, maar aan peculaties waagt het bedrijf ich niet. Ie winstgroei is opmerkelijk, mdat de cd-markt over het al- Free Record Shop zag de nettowinst in het boekjaar 1998/'99 stijgen met achttien procent. gemeen een dalende tendens laat zien. De winkels van Free Record daarentegen lieten een autonome winstgroei zien van ongeveer vijf procent. Ook van thuiskopiëren zegt het bedrijf weinig last te ondervinden. „Bij de invoering van de cassette schreeuwde iedereen ook moord en brand. Maarniet iedere kopie is een gemiste verkoopkans", is het commentaar. Free Record Shop geeft ook de strijd tegen de vaste boeken prijs nog niet op. Ruim een week geleden zei de Nederlandse Me dedingingsautoriteit dat de vaste boekenprijs de komende jaren gehandhaafd blijft. „We bekijken de mogelijkheden om weer een beroep aan te tekenen bij het Europese Hof", zegt Breukhoven. Het bedrijf ver koopt sinds tien dagen het foto Koen Suyk/ANP woordenboek de Dikke van Dale bij de discountketen Bravo in Rotterdam en Leiden voor 250, ver onder de vaste prijs. „Daar hebben we nog geen reac tie op gekregen.ANP Van den Driest topman ECT ROTTERDAM - Oud-topman C.J. van den Driest van Ko ninklijke Van Ommeren wordt de nieuwe president-directeur van containeroverslagbedrijf ECT. Van den Driest volgt per 1 januari W. den Duik op, die vervroegd opstapt nu de overname van ECT een feit is. Van den Driest (52) was het grootste slachtoffer van de fusie tussen de Rotterdamse bedrijven Van Ommeren en Koninklij ke Pakhoed. Voor hem en zijn Pakhoed-collega N.J. Westdijk was bij het nieuwe Vopak geen plaats. Begin november is Rotterdams grootste containerstuwadoor overgenomen door het in Hongkong gevestigde Hutchison In ternational Port Holdings, het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en ABN Amro. GPD Miljardenbonussen op Wall Street NEW YORK - De beurshausse en het recordaantal bedrijfs overnames van het afgelopen jaar hebben de beursmakelaars op Wall Street geen windeieren gelegd: zij kunnen aan het ein de van het jaar rekenen op in totaal dertien miljard dollar aan bonussen, achttien procent meer dan vorig jaar. De schatting is afkomstig van Alan Hevesi, hoofdaccountant van de stad New York, die indirect via de inkomsten- en omzetbelasting van de hausse profiteert. AP Onderzoek Reed Elsevier strandt AMSTERDAM - Een onderzoek van de Amsterdamse effec tenbeurs naar het uitlekken van voorinformatie bij uitgever Reed Elsevier is op niets uitgelopen. In juni werd bekend dat het concern tijdens een analistenbijeenkomst in New York een winstwaarschuwing zou hebben afgegeven. Ruim een week later kwam een officiële winstwaarschuwing. Reed Elsevier heeft altijd ontkend dat die analistenbijeen komst heeft plaatsgehad. Ook de effectenbeurs heeft niets kunnen vinden „Waarschijnlijk heeft een journalist van een krant een slordigheid begaan", aldus een woordvoerder van de effectenbeurs. ANP Ford uit anti-milieulobby WASHINGTON - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft zich maandag teruggetrokken uit de Wereldwijde Klimaatco alitie (GCC)Deze pressiegroep verzet zich tegen milieumaat regelen en acht dat het niet wetenschappelijk bewezen dat het op Aarde warmer wordt door de uitstoot van broeikasgassen, zoals kooldioxide. Meer dan veertig grote bedrijven, waaronder DaimlerChrys- ler, General Motors en diverse oliegiganten maken deel uit van de in Washington gevestigde lobbygroep. De afgelopen twee jaar zegden echter al diverse multinationals hun mede werking aan de GCC op, waaronder Shell, British Petroleum en Dow Chemical. GCC reageerde teleurgesteld op de beslissing van Ford. Mi lieugroeperingen toonden zich daarentegen verheugd. AP Luchtreizigers tonen zich tevreden DEN HAAG - Vliegtuigpassagiers zijn voor het overgrote deel tevreden. Dat blijkt uit een onderzoek van de ANWB onder ruim vijfhonderd leden die pas hebben gevlogen. Van de on dervraagden gaf 95 procent een cijfervanzes of hogervoorde vliegreis. Vooral met het rookverbod en de veiligheid waren de luchtrei zigers content. De ANWB kreeg toch van de helft van de ondervraagden klachten, de meeste over de vertragingen en het gebrek aan comfort in de vliegtuigstoel. Vijftien procent van de onder vraagden had vertraging, van wie ruim de helft meer dan een uur. Ondervraagden die met de KLM hadden gereisd, hadden minder last van vertraging dan charterklanten. ANP t in LMSTERDAM - De grootste m( loudstermaatschappij vanaan- c[e; leien Koninklijke Olie, de )ordtsche Petroleum Industrie on^Iaatschappij, komt mogelijk in 1 gjiuitenlandse handen. Met deze lChJnededeling geeft de Dordtsche ee ipheldering over de geheimzin- bi, lige opschorting van de aande- enhandel, afgelopen maandag, let bestuur van de Amsterdam- n o e effectenbeurs (AEX) staakte 3ati oen de handel in Dordtsche, na2 naar ook in andere houdster- n0 ïaatschappijen. Gisteren werd za uidelijk dat de AEX in het ge- sbe al van de Dordtsche tot deze tap kwam omdat de holding i'ordt overgenomen. De Dordt- che zegt te zijn benaderd door en buitenlandse financiële in- U11 telling. De naam is niet be- 4b( endgemaakt. pr0 )f de overname doorgaat, hangt ali; nder meer af van overleg met e fiscus. Houdstermaatschap- ijen, fondsen die niet meer w! oen dan de aandelen van één koj edrijf houden en de dividen- pn en rechtstreeks doorsluizen va aar hun eigen aandeelhouders, - g( estaan bij de gratie van de Be- ,nt£ istingdienst. Ze zouden allang baj ijn afgeschaft als de fiscus niet en claim legt op het verschil lissen de ooit ingelegde gelden n de huidige waarde, i het nieuwe belastingplan is ie claim van de baan. Dat bete ent dat de houdstermaat- :happijen zichzelf kunnen op- effen of verkocht kunnen wor- Daardoor worden deze ïaatschappijen ineens heel antrekkelijk. Door de jaren- mge belastingclaim, en door at er nauwelijks in gehandeld re]( 'erd, is het mogelijk om aande- vlaa :n Koninklijke Olie met tien en, illen procenten korting in han en te krijgen. laandag werd ook de handel in andelen Calvé Delft, Maxwell etroleum, Moeara Enim, TG liehaven en TG Petroleumha- en stilgelegd. ANP t g< B r< $eurs bereikt belegger beter MSTERDAM - De Amster- tss( amse beurs grijpt naar coinpu- irs en kabelnetwerken om bui- tnlandse beleggers beter te unnen bereiken én concurren- e van andere beurzen de pas af snijden, oor het opzetten van elektro- p (j ische toegangspoorten in Lon en, Brussel, Frankfurt en iser anJs krijgen Europese hande- 4 r( iren rechtstreeks toegang tot ,qU e Amsterdamse optie- eneffec- 'inbeurs. ANP door Barend Pelgrim SAS VAN GENT - De directie van de Zeeuws-Vlaamse Gie terij (ZVG) in Sas van Gent reageerde afgelopen vrijdag gepikeerd toen bekend werd dat de curator van de op 17 no vember failliet verklaarde Gieterij Middelburg niet met de Sassenaren wilde praten overeen overname. Gistermid dag circuleerden geruchten dat het Middelburgse bedrijf wordt overgenomen door de gieterij RMI uit Bergen op Zoom. Gevraagd naar de kwestie haalt commerciële man H. Lankreijer de schouders op. Voor hem staat het vast dat er achter de schermen een spelle tje is gespeeld en dat ZVG daarin niet mocht meedoen. Direct na het faillissement van de Gieterij Middelburg zoch ten de directeuren van de Gie terij in Sas contact met J. Wind, de curator in kwestie. Zonder enige inzage te krijgen in de bedrijfspositie moest ZVG met een bod komen. Lankreijer: „Onze mensen hebben twintig minuten naar dé Middelburgse fabriek mo gen kijken en moesten het toen zeggen. Wij hebben gehandeld met de beste bedoelingen. Ik bedoel: het is toch niet meer dan logisch dat wij, als enige overgebleven gieterij in Zee land, interesse tonen." Hoogwaardig Dat ZVG belangstelling toon de voor de Middelburgse vesti ging mocht echter geen verras sing heten. Het bedrijf uit Sas van Gent heeft veel kennis en ervaring in huis en heeft zich in de loop der jaren steeds verder gespecialiseerd in de vervaar diging van kwalitatief hoog waardig zandgietwerk in ver schillende metaalsoorten. ZVG maakt niet alleen pro ducten in gietijzer en roest vaststaai, maar ook in brons en aluminium. Toen voormalig eigenaar A van Dongen in 1954 de Zeeuws-Vlaamse IJzer- en Me taalgieterij begon, bestond de hoofdmoot van de bedrijfsac tiviteiten nog uit de productie van gietijzeren kachels. In 1964 verhuisde het bedrijf naar de huidige vestigings plaats en is nog steeds het zui delijkste bedrijf op de Neder landse westkade van het kanaal Gent-Terneuzen. De oude techniek van het gie ten met een koepeloven, waar bij cokes en ijzer in één grote Het productieproces bij ZVG. Naam Zeeuws Vlaamse Gieterij BV Opgericht 1954 Vestigingsplaats Sas van Gent Aantal werknemers 35 Omzet circa vijf miljoen gulden oven verdwenen, beperkte ZVG in zijn bedrijfsvoering. In 1983 kreeg de onderneming de beschikking over twee elektri sche smeltovens. Dat beteken de een belangrijke omme zwaai, omdat de elektrische oven veel meer variëteiten in producten toelaat. „Het hele hart van de fabriek werd ver nieuwd", herinnert hoofd commerciële zaken Lankreijer zich. „We konden naast het gietijzer ineens staal gieten, waaronder hittebestendig of corrosievast staal." In 1994 nam stichter Van Don gen op 73-jarige leeftijd af scheid. In 1996 werd het be drijf overgenomen door de directeuren H. van Brussel en H. de Man. Het nieuwe elektrische pro ductieproces opende de deur naar nieuwe markten. Lankreijer: „In feite is daar mee praktisch elk bedrijf een potentiële klant geworden, want elk bedrijf gebruikt giet werk. Van een ploeg voor de boer tot en met hittebestendige of slijtvaste leidingen of pom pen voor de kunstmestindu strie." In het vuur van zijn betoog over het productieproces en de f abricagemogeli j kheden spreekt de commercieel direc teur van een gezond stuk staal. „Zonder poreusiteiten en fou ten, want dat is de kunst. Een klant zal niet bepaald blij zijn wanneer op zijn bedrijf een stuk staal gefreesd wordt en er valt een gat in." Daarom wor den de gietstukken ter plekke aan ultrasoon onderzoek on derworpen. Daarnaast vindt ook minimaal twee keer een bemonstering van de chemische samenstel ling van het gegoten metaal plaats. Via een exacte analyse wordt gecontroleerd of het me taal wel de juiste legering heeft. Bovendien worden altijd zogenaamde proefstaven mee- gegoten zodat onafhankelijke keurmeesters achteraf een test kunnen uitvoeren op onder meer de treksterkte en of het staal voldoet aan de specifica ties. „Of een dergelijke scherp toezicht nodig is?", vraagt Lankreijer. „Laat ikhetzo zeg- foto Charles Strijd gen: wanneer wij een wiel van een trein of een kabelschijf van een schip gieten, moet dat ge garandeerd goed zijn." Met de jaarlijkse verwerking van zo'n 350 ton staal is de Sas- se ijzer- en staalgieterij welis waar bescheiden van opzet, maar daarin schuilt ook de kracht van het bedrijf. ZVG kan daardoor speciale onder delen maken op bestelling. Het levende bewijs vormt de op slagruimte waar tienduizen den, meestal houten modellen van gietstukken liggen opge slagen. Lankreijer: „Wij zitten in een nichemarkt en maken in feite alleen stukken voor specifieke toepassingen en elk gewenst materiaal. Het is allemaal maatwerk. Het hangt er bij voorbeeld van af of een onder deel continu in vuil of zout wa ter zit, in de. kunstmest of in zuur. Met het juiste materiaal kun je de levensduur met een veelvoud verlengen. Maar dat vergt veel kennis, onderzoek en ervaring." door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Praten over belas tingmaatregelen die voor de he le Europese Unie gelden, doen de ministers van Financiën al ruim tien jaar. Tot een akkoord is het echter nog niet gekomen. Het is zeer de vraag of op de Eu ropese top in Helsinki deze tra ditie wordt doorbroken. Kan het doel van de fiscale voorstellen - bestrijden belas tingontduiking, afschaffen on eigenlijke fiscale douceurtjes voor bedrijven - nog op brede steun rekenen, de uitwerking stuit op schijnbaar onoverko melijke tegenstellingen tussen de EU-lidstaten. Het idee dat de Europese Com missie eind 1997 lanceerde om de verschillende belastingplan nen in één pakket te stoppen, leek een gouden greep. Als de lasten en de lusten eerlijk ver deeld werden, dan lag een com promis binnen handbereik. De eerste uiterste datum voor hét akkoord (juni 1999) werd echter niet gehaald. En ook de 'dead line' van december dreigt over schreden te worden. Een over zicht van de problemen: 1. Belasting op buitenlandse spaartegoeden. Bedoeling van deze heffing (in jargon: bronbelasting) is het te gengaan van belastingontdui king door rijke particulieren die hun geld over de grens stallen. De Commissie stelt voor dat de rente op deze tegoeden met mi nimaal twintig procent wordt belast door het gastland. De landen kunnen er ook voor kie zen de informatie over de rente betalingen aan de belasting dienst van de spaarder door te spelen, waarna deze tot actie kan overgaan. Problemen. - Groot-Brittannië is mordicus tegen omdat ook particuliere beleggingen in internationale obligaties (eurobonds) door de heffing getroffen worden. Lon den is het centrum van deze mil jardenhandel en premier Blair en zijn minister van Financiën Brown staan pal voor dit be lang. De overige EU-landen weigeren een uitzondering voor de euro obligaties, omdat anders vele spaarders him vermogen hierin onderbrengen. - Luxemburg wil op zijn beurt een uitzondering voor particu lieren die hun spaargeld via in vesteringsfondsen beleggen. Niet voor niets is het Groother togdom rijkelijk bedeeld met dit soort fondsen. De Luxembur gers hebben ook grote proble men met de minimumheffing van twintig procent op spaarte goeden. Informatie-uitwisse ling is voor hen geen alternatief vanwege het bankgeheim in dit kleinste EU-land. - Nederland, Zweden, Dene marken eisen dat (een deel van) de bronheffing naar de belas tingdienst in het thuisland van de spaarder gaat. - Alle EU-landen vrezen dat de rijken massaal uitwijken naar Zwitserland, Liechtenstein of andere niet-EU-belastingpara- dijzen. Afspraken met deze 'derde-landen' om dit te vooi- komen, zijn nog niet gemaakt. 2. Gedragscode tegen schadelij ke belastingconcurrentie. Deze code moet een eind maken aan de fiscale lokkertjes die re geringen en ondernemingen verstrekken als zij zich binnen hun landsgrenzen vestigen. Niet alleen vervalsen deze belasting voordelen - in feite verkapte staatssteun - de concurrentie, zij leiden ook tot een fiscale wedloop tussen de lidstaten ten koste van de schatkist. Na ruim een jaar onderhandelen hebben de EU-landen 66 maatregelen aangewezen als 'schadelijk'. Problemen. Nederland, België, Luxemburg, Ierland: Neder land is 'topscorer' op de 'zwarte lijst' van foute fiscale maatrege len. Den Haag verzet zich even wel tegen deze indeling en meent dat het onheus is behan deld. Dat geldt in mindere mate voor de overige drie landen. 3. Belasting op rentebetalingen en patenten. Dit voorstel moet ondernemin gen die in verschillende EU- landen actief zijn, beschermen tegen dubbele belastingheffing over ontvangen rente, auteurs- en merkrechten. Slecht één keer betalen aan de fiscus in het land waar het moederbedrijf is ge vestigd, wordt de regel. Voor Griekenland en Portugal - beide netto-importeurs van kapitaal en technologie - zou dit voorstel financieel nadelig uitwerken. Zij krijgen dan ook een over gangstermijn van acht jaar, ge durende welke beide landen nog belasting mogen heffen over rente en royalty's. Probleem. Spanje: eist dezelfde overgangsregeling als Grieken land en Portugal. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7