Wille is verzot op paardensport Riemens vergroeid met Corn Boys PZC Acke bouwt bij De Sterre aan nieuwe formatie Wim de Vos pikt diskwalificatie niet sport 29 Y Axelse wil van hobby haar beroep maken Sassenaar al meer dan veertig jaar verbonden aan voetbalvereniging woensdag 8 december 1999 door Lucien Roelandt all ie AXEL - Linda Wille geeft het grif toe. Ze is een bofkont. Een jaar geleden verhuisden haar ouders van Westdorpe naar een boerderijtje in AxelZij heeft nu veel meer tijd voor haar hobby, de paardensport. Een hobby waar ze eens haar beroep van hoopt te maken. „In Westdorpe hadden we een tuintje bij het huis van goed honderd vierkante meter. Dus was er geen plaats voor de paar den. Die werden gestald in Overslag. Zij werden daar door de eigenaar Floran Ingels fan tastisch verzorgd, maar het op en neer reizen kostte te veel tijd. Bovendien was er geen verlich ting, waardoor ik ze in de winter na schooltijd niet eens meer kon verzorgen of berijden. Nu stap ik bij wijze van spreken zo van uit mijn bed de stal in. Ook heb ik nu de beschikking over een verlichte buitenbak. Dan kan ik ze zelf verzorgen en iedere dag berijden. Daardoor is de bin ding met de paarden veel groter en dat is heel belangrijk voor een sportpaard", zegt de zes tienjarige Axelse. Binding met de edele viervoe ters had Linda al op erg jeuddi- ge leeftijd. „Toen ik twee jaar was gingen we met mijn ouders en beide broers een dagje naar de Beekse Bergen. Ik mocht daar op een pony rij den en wilde er niet meer vanaf. Ik brulde als een mager varken toen ze me er af haalden en wilde geen kant meer op." Triomfen Na die eerste rit op de pony was ze met het virus besmet en is ze het nooit meer kwijtgeraakt. En dit terwijl het in eerste instantie van huis uit zeker niet werd ge stimuleerd. Vader Jack vierde vele jaren triomfen als speler in de gloriedagen van voetbalclub RIA uit Westdorpe. Haar broers Tom en Patrick vonden dat paarden maar stonken en moe der Tilly dacht dat de liefde van haar dochter voor de viervoe ters snel weer zou slijten. De broers vinden dat gedoe met paarden van hun zus nog steeds niks. Maar pa en ma hebben net als hun dochter hun hart ver pand aan de paardensport. Zo kreeg Linda na wat rond te heb ben gehobbeld op een manege op tienjarige leeftijd haar eerste eigen pony. Inmiddels beschikt ze over twee eigen paarden. In Axel heeft de familie een onder komen gevonden waar menig een jaloers op is. „Paardensport is niet goed koop, je hebt vervoer nodig, de veearts, eten, onderdak, etcete ra. Allemaal dingen die veel geld kosten. Net als bij iedere sport moet je jong beginnen, maar beschik je zelf niet over de centen om dit allemaal te bekos tigen. Dus is het belangrijk dat je ouders achter je staanAnders kun je het schudden. Dus wat dat betreft heb ik zeker niet te klagen. Mijn ouders zijn mijn beste sponsors en wat zeker zo belangrijk is mijn beste suppor ters." Plezier Ook op het sportieve vlak heeft de vierdejaars Havo-leerlinge niets te klagen. De viervoeter Isabel brengt ze inmiddels met succes uit in de klasse M2 dres suur. Met Mill's Rose is Linda gevorderd tot de klasse Ml. „Het loopt niet slecht. Vooral met Isabel gaat het lekker. Ze ker als je bedenkt dat ik ze we gens een blessure en omdat ze drachtig was een hele tijd niet kon rijden. Maar Isabel is een paard dat altijd meewerkt en bovendien snel leert. Het klinkt voor een buitenstaander mis schien vreemd; ze heeft er echt plezier in, dat merk je." Ondanks de goede wil tijdens de training en wedstrijden, denkt Linda niet dat Isabelle het paard is waarmee zij haar ideaal - het rijden van nationale wed strijden - kan bereiken. „Een paard heeft, net als een atleet, veel kracht nodig. Isabelle is niet zo'n krachtpatser. Voor haar zijn de pirouette, passage en piaffe, die in de nationale proeven worden gevraagd, mis schien te hoog gegrepen. Daar om denk ik dat haar plafond niet verder reikt dan het hoogste basisniveau, de klasse Z2. Maar je weet het natuurlijk nooit. Sinds ze dat veulen heeft gekre gen, is ze opvallend sterker ge worden." „Mill's Rose is een heel ander ty pe", gaat Linda verder. „Die is niet kapot te krijgen. Het is geen echt dressuurpaard. Ze wil al leen maar lopen, dan is ze in haar element. In de dressuur wordt echter meer gevraagd en dan is ze echt moeilijk te berij den. Dus ook zij is niet het aan gewezen paard om echt hogerop te komen. Vandaar dat we op zoek zij n n a ar een ander paard Linda is er ondertussen wel ach ter dat echte toppers schaars zijn. Bovendien zijn ze veelal onbetaalbaar. „Paarden die in de basisklasse Z lopen, zijn meestal wat ouder en dus niets voor de toekomst. Van een leuk jong paard moetje afwachten of hij het zwaardere werk aankan. Dat blijft een gok. En welke prijs er dan voor gevraagd wordt, dat is gewoon te gek voor woorden Het moet natuurlijk wel leuk blijven." De familie is dus nog steeds ge richt op zoek naar het juiste paard. Linda blijkt over talent te beschikken. Hoewel Isabelle en Mills Rose door haar vader immers werden gekocht als re- creatiepaarden, rijdt dochter Wille inmiddels regelmatig in de prijzen in de klasse M. Daarom willen vader en moeder Wille hun dochter graag hogerop hel pen. Volgens Linda zijn haar succes sen grotendeels te danken aan trainer Leun is van Lieren. „Ik heb al verschillende trainers ge had. Van iedereen heb ik wat ge leerd, maar op een gegeven mo ment had ik het gevoel dat mijn ontwikkeling stil stond. Dat is bij Leunis anders, bij hem heb ik nog steeds het gevoel dat ik vooruit ga. Hij weet je ook enorm te motiveren. Erg be langrijk als je hogerop wilt ko men." Hoewel Linda ernaar stjeeft om van de paardensport haar be- Volgens Linda Wille zijn haar successen grotendeels te danken aan trainer Leunis van Lieren. foto Charles Strijd roep te maken, verliest ze de realiteit niet uit het oog. „Ik denk zeker niet aan een carrière als beroepsruiter. Slechts een enkeling - zeker in de dressuur - weet in de paardensport een goed belegde boterham te ver dienen. Ook instructeur'lijkt mij niets. Dat is iedere dag hetzelf de. Ook daarom voel ik niets voor een kantoorbaan. Ik moet er niet aan denken, een hele dag stil zitten. Ik doe nu Havo. Als ik geslaagd ben wil ik er nog een jaartje VWO aan toevoegen en daarna verder studeren voor dierenarts, met als specialisme paarden. Dat lijkt mij erg leuk." door Bas Lippmann SAS VAN GENT - In 1958 werd het ledenbestand van de Sasse Sport en ontspanningsvereni ging Corn Boys verrijkt met de namen Marquinie en Riemens. Begin dit jaar werden de beide heren gehuldigd. Jan Riemens, 'Jantje' voor bekenden, voor veertig jaar trouwe dienst voor Corn Boys. Leon Marquinie haalde dat net niet. In 1997 stierf hij in het harnas. Pos tuum werd hij benoemd tot ere voorzitter. In de schaduw van de Cerestar- fabriek bevindt zich sinds 1997 een sportpark met drie mooie voetbalvelden en een prachtig clubgebouw. Eén blik op het accommodatie van de Corn jaar legde de toenmalige voor zitter Leon Marquinie de eerste steen van het nieuwe clubge bouw aan het Suikerplein. Rie mens coördineerde de bouw en is er sindsdien materiaalbe heerder. „Ik was een beetje de tussenpersoon tussen bestuur, gemeente en aannemers. Toen de Cerestar hier is gekomen, moest er een grensstrook ko men tussen de suikerfabriek en Sas van Gent. Eerst waren ze van plan om hier een stuk bos neer te zetten. Vroeger stond hier de SuikerUnie-fabriek. Cerestar kocht het terrein op. Later werd het weer doorver kocht aan de gemeente. Leon Marquinie heeft het voor el kaar gekregen dat we hier onze accommodatie neer konden zetten. Als wethouder had hij „Gestorven in het harnas, zeg gen ze dan. Ach, daarna heb ben we hier een zwarte periode gekend. Negenendertig jaar was hij onze voorzitter. Tijdens de jaarlijkse feestavond in ja nuari hadden we eigenlijk sa men gehuldigd moeten wor den. De veertig jaar haalde Marquinie net niet. Hij werd wel postuum als ere-voorzitter benoemd." Jan Riemens komt oorspronke lijk uit Terneuzen, maar ver kaste in 1958 naar Sas van Gent om er met zijn vrouw Ro sette een gezin op te bouwen. Vanaf zijn zeventiende had hij voor Terneuzen gevoetbald. „Corn Boys kreeg daar lucht van en vroeg of ik bij hen wilde komen voetballen. Ik heb dat gedaan tot mijn dertigste. Ik speelde voornamelijk in het tweede, maar pakte zo nu en dan een wedstrijdje van het eerste mee, dat destijds uit kwam in de tweede klasse." Een knieblessure maakte daar een eind aan. Daarna werd hij jeugdtrainer, jeugdsecretaris en coachte zaalvoetbalteams. „In 1970 betrok Corn Boys sportpark de Valcke. Ik wilde ook nog wel eens op de nieuwe velden voetballen. Met mijn Boys en de invloed van de twee heren kan niet onopgemerkt blijven. Met zijn fiets in zijn ene en een biobak in zijn andere hand loopt Jan Riemens het gemeen telijke sportpark 't Sas binnen. Het is een zonnige dinsdagmid dag, eind november. De zojuist gezeemde ramen van het club huis kaatsen zonnestralen te rug de helderblauwe hemel in. Jan groet Willem, die na de schoonmaakwerkzaamheden op het punt staat met zijn vrouw Lies een kop koffie te gaan drinken. „Willem is een beetje mijn hulpie", zegt Rie mens. „Maar er lopen hier zo veel vrijwilligers rond. Je moet maar niet te veel namen noe men, want je doet sowieso men sen tekort." Even staart Riemens naar 'zijn' voetbalveld. „Mooi hè", zegt hij en glundert. „We hebben zelfs afstandsbediening voor het scorebord. Veel is hier doe- het-zelf-werk geweest. Zo heb ben we hier de buitenverlich ting met een aantal mensen he lemaal zelf aangelegd, net als het licht in de accommodatie en de kleedkamers." Sinds 1995 is Riemens nauw betrokken bij de gebeurtenis sen op 't Sas. In maart van dat natuurlijk heel wat inspraak. Maar vooral vanwege zijn uit straling heeft hij heel wat voor elkaar gekregen." Marquinie en Riemens groei den samen op binnen de club. In 1958 ging Riemens bij Com Boys voetballen. In datzelfde jaar nam Marquinie voor het eerst de voorzittershamer ter hand. Riemens: „Door de jaren heen heb ik wel eens een aantal keer aangegeven dat ik ermee wilde stoppen. 'Uh, niks d'r van', zei Marquinie dan: 'Wij gaan samen ons jubileum vie ren'." Harnas Maar Marquinie heeft dat niet meer mee mogen maken. In september 1997, een paar maanden voor de opening van het nieuwe sportpark, stierf hij aan een hartaanval. Na afloop van de wedstrijd Jong Ambon- Corn Boys stortte hij plots in el kaar. In de kleedkamer, de spe lers van het eerste keken toe. Sinds het nieuwe sportpark er staat heeft Jan Riemens zich weer ontpopt tot een manusje van-alles bij Corn Boys. foto Charles Strijd knie ging het een stuk beter, dus ben ik bij de veteranen gaan spelen. Dat was een mooie tijd hoor. Trainen deden we na tuurlijk nooit, en voordat de wedstrijd begon rookten we al tijd nog even een sigaretje op het veld. Als de scheids op zijn fluit blies voor de aftrap, trap ten we vlug onze peukies uit." Sinds 1982 raakt Riemens geen sigaret meer aan. Een hartaan val maakte abrupt een einde aan zijn actieve voetbalcarriè re. „Dat was dus de omme keer", denkt Riemens terug. „Ook fk was er bijna geweest. Ik ben een stukje van mijn hart kwijt. Zestien dagen lag ik op de Intensive Care. Daarna ben ik natuurlijk wel rustiger aan gaan doen. Nadat ik uit het zie kenhuis werd ontslagen ben ik zelfs een tijdje helemaal ge stopt." Hoewel Riemens nog steeds on der controle staat, kon hij niet lang stil blijven zitten. „Voet ballen ging dus niet meer en ook het jeugdsecretariaat hield ik voor gezien. Maar ik ben dus nog wel coach geworden van het veteranenel ftal dat zomer avond-competitie speelde. Jammer genoeg is daar nu niet meer genoeg animo voor. Blij De tijd lijkt geen grip op hem te krijgen. Sinds het nieuwe sportpark er staat heeft hij zich weer ontpopt tot een manusje- van-alles. „Ik ben heel blij met deze accommodatie. De locatie van Sportpark 't Sas is zeker voor de jeugd een hele verbete ring. Die jongens moesten vroeger een heel stuk door het donker fietsen. Gingen we vaak in colonne naar het voet balveld, zo gevaarlijk was het. De Valcke, ons vorige sport complex, lag helemaal achter in de polder tussen Sas van Gent en Zandstraat. Op vrij dagavond trainde ik altijd de B-junioren. Moest ik zelf altijd de ballen meenemen. Dan fietsten we over de dijk tussen de fabrieken 'door naar De Valcke. Daar weet ik nog wel een leuke anekdote over te ver tellen. Op een avond fietste ik met twee netten met ballen op mijn rug, en het was slecht, heel donker weer. In de weg zaten altijd van die rottige putjes. Dus ja, ik zag natuurlijk niets en fiets zo pardoes in zo'n put. Flink op de grond geklet terd Ja,enaldie ballen rol den natuurlijk van de dijk af." door Peter van Kouteren ZUIDDORPE - Het plezier in volleybal was natuurlijk niet helemaal verdwenen, maar een rampzalig verlopen competitie in de derde divisie liet in Zuid- dorpe wel zijn sporen na. De mannen van De Sterre begon nen dit seizoen onder leiding van een nieuwe en jonge oefen- meester in de promotieklasse van het district. Misja Acke (28) volgde de ervaren Cor Hamelink op als trainer en bouwt aan een nieuwe formatie. Na de eerste schermutselingen behoort De Sterre tot de titelkandidaten. Acht wedstrijden zijn er ge speeld en de prestaties zijn bo ven verwachting. De Sterre werd vorige week weliswaar uitgeschakeld in het bekertoer nooi, maar haalde zaterdag avond een huzarenstukje uit door Sic Pugno in Bergen op Zoom te verslaan. De 3-0-zege van De Sterre was verdiend, niet eens geflatteerd en leverde de Zeeuws-Vlamingen een top positie op. Na acht duels neemt De Sterre de derde plaats in. op drie punten van leider Rowi. De koploper speelde echter een wedstrijd meer. Het is een mooie balans, vindt Misja Acke, die waakt voor een al te groot optimisme en terug kijkt op een periode waarin speltechnisch gezien nogal wis pelturig werd gespeeld. De Sterre speelde tegen Sic Pugno heel goed, maar was daarvóór vooral een team dat uitblonk in wisselvalligheid. „Ik had wel ongeveer ingeschat dat we goed mee zouden kunnenvertelt de trainer. „Maar enkele ploegen hebben al een heel moeilijk pro gramma gehad.Wat dat betreft was de winst tegen Sic Pugno een belangrijke opsteker. Misja Acke: „Ik wilde heel graag van die ploeg winnen, omdat dat veel vertrouwen zal geven. Zo dra je lekker speelt, komen de prestaties vanzelf. We hoeven natuurlijk niet onder stoelen of banken te steken dat we kwali tatief één van de betere ploegen in deze klasse hebben. Het is een klasse waarin iedereen van ie dereen kan winnen. Je moet elke week vol aan de bak, anders red je het niet. Op zich is dat een goede zaak voor het Zeeuwse volleybal." Hernia Misja Acke begon zelf als speler bij het Terneuzense Schelde- sport en belandde via Savok bij De Sterre. Hij maakte deel uit van een team, dat jaren geleden in de tweede divisie speelde, maar uiteindelijk een stapje te rug moest doen. Een dubbele hernia maakte op jonge leeftijd een eind aan zijn ambities als speler. Misja Acke was 24 jaar toen hij na een operatie moest stoppen. Acke was toen al bevoegd vol leybaltrainer, hoewel hij een op leiding aan het Cios in Goes niet had afgemaakt. „Ik heb les ge had van Paul Hermsen en veel van hem opgestoken", zegt hij. „Vooral op het gebied van tech niek en het opbouwen van oe fenstof, maar niet echt qua coa ching. Toen ik zelf nog bij Savok speelde, was ik al trainer van het tweede damesteam. Daarna ben ik naar De Sterre gegaan, waar ik ook een jaar het tweede team heb getraind. Ik heb het als spe ler overal naar mijn zin gehad, maar voel me heel erg goed thuis bij De Sterre. Het is een echte vriendenvereniging. Iedereen draagt zijn steentje bij en het zaaltje waarin we spelen is heel gezellig." Misja Acke trainde als speler zelf onder Kees Kosten. Theo Sarneel, Paul Hermsen en Cor Hamelink. „Ik heb van iedereen veel opgestoken, maar vooral veel respect voor Kees Kosten. Ik heb altijd met heel veel ge noegen onder hem getraind. Kees was rustig en zorgde voor een goede mix tussen fysiek en het tactisch gedeelte. Hij had oefeningen waar weinig uitleg bij nodig was. De trainingen lie pen altijd." „We trainen zelf op een heel on gunstig tijdstip", vindt hij.,Eén keer in de week, op vrijdag avond om negen uur. Ik werk zo veel mogelijk met een bal en probeer iedereen op zijn eigen taken te laten trainen. Ik wil iets meer vastigheid aan de eigen posities geven, omdat ik denk dat dat op dit niveau belangrijk is." Groeien Met drie nieuwe spelers ten op zichte van vorig seizoen heeft de trainer zich een aantal doelstel lingen gesteld. „André Wissel, Antoine Bonte en Eric de Mul zijn vanuit het tweede team ge komen", vertelt hij. „Het is be langrijk dat ze in de ploeg groei en en aan het eind van het seizoen volledig mee kunnen doen. Daarnaast wil ik dat ie dereen weer plezier aan volley bal beleeft. Dat was er vorig sei zoen, met veel verliespartijen in de derde divisie, een beetje bij ingeschoten. Maar we willen ook zo hoog mogelijk eindigen." Het speltype, met een libero en twee passers, vraagt wel enige aanpassing. „Het is natuurlijk niet zo'n gemakkelijk spelletje", spreekt hij uit ervaring. „Het is ook de reden waarom we nog niet echt dikwijls goed hebben gespeeld. We hebben wel rede lijk veel gewonnen, maar het spel is nogal wisselvallig. Dat komt ook omdat we heel bewust voor een korte voorbereiding hebben gekozen. Met deze ploeg moeten we wel bij de bovenste vier kunnen eindigen. Dan heb ben we het goed gedaan." Misja Acke: „De Sterre is een echte vriendenvereniging." foto Charles Strijd van onze sportredactie OISTERWIJK - Wim de Vos sluit niet uit dat hij en oollega- veldrijders op 19 december in Kalmthout actie ondernemen. De crosser uit Oosterhout pikt zijn diskwalificatie van afgelo pen zondag in het Luxemburgse Leudelange niet en heeft inmid dels bij de internationale wiel- renunie UCI protest aangete kend. De Vos finishte als twaalfde in de derde wereldbekerwedstrijd van het seizoen, maar werd door de juiy uit de uitslag verwijderd omdat hij op illegale wijze de pitsstraat had betreden. „Ik brak in de tweede ronde mijn ketting net naast de pits straat. Teruglopen is reglemen tair niet toegestaan. Daarom ben ik naar rechts onder een lint doorgekropen om van fiets te wisselen. Na afloop hoorde ik dat ik hiervoor gestraft ben.De Vos is het met zijn uitsluiting oneens. „Ik protesteer voor me zelf, maar ook voor anderen die dit misschien in de toekomst meemaken. Pontoni deed trou wens op het WK hetzelfde, maar werd niet bestraft. De Vos rekent op zijn collega's. „Alle buitenlandse coaches zijn solidair. Ik krijg steun van de meeste renners. Wordt dit niet teruggedraaid dan sluit ik bij de eerstvolgende wereldbeker wedstrijd in Kalmthout acties niet uit." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 67