'eyenoord beleeft een dolle avond (SSIfl 1 BvS s g^i Het kon slechter voor Oranje PZC We tellen weer mee in Europa Aron Winter: we komen er wel door Real Madrid alleen aan kop na winst Nederlandse ploegen in voorselectie Tour sport 27 is Rotterdammers verdienen respect met overwinning op Olympique Marseille W3&U v w Aartsvijanden treffen elkaar Chelsea gelijk tegen Lazio NETHERLANDS 199! M woensdag 8 december 1999 van onze sportredactie ROTTERDAM - Leo Beenhak- ker was na afloop van de on- verwacht ruime overwinning op Olympique Marseille (3-0) bijna lyrisch. ,,Wat een mooi avondje. Ik heb prachtige goals gezien. De ontlading in het sta dion was geweldig. In één woord fantastisch." De Feyenoord-coach gaf toe dat hij na de vroege rode kaart, in de zevende minuut voor Kees van Wonderen, niet meer aan een overwinning durfde te denken. ,,Die scheidsrechter was aardig bezig het voor ons te verzieken. Maar tot onze stomme verbazing bleef een re actie van die Fransen uit. Onze spelers slaagden er in extra krachten aan te spreken. En het publiek ging als één man achter Feyenoord staan." Beenhakker noemde Cruz, die twee keer scoorde, de grote uit blinker. „Hij speelde weer zo als we hopen dat hij elke week speelt. Grote klasse van hem." De coach wilde niet meer te rugdenken aan twee weken ge leden, toen Feyenoord bij Chelsea werd weggespeeld (1-3). „Door omstandigheden speelden we toen heel slecht. Maar ik weet als geen ander waar het aan heeft gelegen. Dat zou ons geen tweede keer gebeuren." Verbaasd Van Wonderen was zeer ver baasd dat hij voor zijn duwac- tie al zo vroeg een rode kaart kreeg.,Het was absurd. Ik ging naar de kleedkamer om op tele visie te kijken wanneer het Franse doelpunt zou vallen. Maar dat kwam niet. Integen deel. De jongens zetten er een tandje bij en het publiek ging helemaal achter ons staan. Heel mooi voor Feyenoord, minder mooi voor mij natuur lijk. Maar de punten zijn bin nen en we tellen weer mee in Europa." ANP [oor Gijsbert Spierenburg (OTTERDAM - Een 42-jarige scheids- fechter uit Lissabon, Vitor Manuel Me- jPereira, nam gisteravond in Rotter- bm een beslissing, zoals men die niet sak ziet in het profvoetbal en die merkwaardig genoeg zonder gevolgen ileef voor de zwaar gedupeerde ploeg, feyenoord. (ïeen dolle avond, met drie doelpunten li drie rode kaarten, kwam Feyenoord n de tweede wedstrijd uit groep D van |e Champions League tegen Olympi- le Marseille uit kansloze positie terug een wijze die louter respect verdien- 3-0. Voorlopig staan de Rotterdam iers in de poule op de derde plaats, [et sinds twee weken geleden (Chel- :a: 3-1) onherkenbare Feyenoord aaide het einde met tien man, Marseil- met negen man. De Portugees trok jvee rode kaarten voor de Fransen, joor Fischer en Perez in de tweede ielft, en één voor de Rotterdammers, tees van Wonderen was de klos in het jnlste stadium van het even tumul- iieuze als absurde duel. Rood feyenoords aanvoerder kreeg de rode {aart al in de zesde minuut. Naar het jordeel van de leidsman had hij de ioorgebroken Maurice ten val ge pacht. Onder de neus van Pereira ging ie jonge Franse international naar de (rond, daartoe in de verleiding ge- Jracht door een licht aan diens shirt jjorrende Feyenoord-verdediger, die lich van geen kwaad was bewust, folgens de reglementen viel er weinig (an te merken op de zware beslissing fan Pereira, die de 40.000 toeschou- vers in de Kuip meteen in alle staten (racht. De Portugees paste de regels pe en trok zich verder van niets en nie- ïand iets aan. In de tweede helft ook iet van de protesten van de Fransen, ie in het heetst van de strijd hun hoofd erloren. let z'n elven of met z'n tienen tegen de tanse vice-kampioen, het maakte voor Feyenoord nauwelijks verschil. Niet de Fransen, maar de Rotterdam mers excelleerden na de rode kaart van Van Wonderen in een wedstrijd en op een avond waarop totaal niets te voor spellen viel. Een uur lang domineerden tien Rotter dammers elf Fransen, totdat na een uur Pereira ook een Fransman, Yannik Fi scher, heenzond. De verdediger kreeg z'n tweede gele kaart na een overtre ding op De Visser die kort voor rust de leeggespeelde Van Vossen was komen vervangen. Feyenoord rook in de tweede helft de overwinning, die verdiend was. Vooral om Kalou en Cruz maakten de Franse verdedigers zich zorgen, en terecht. Diep in de tweede helft moest aanvoer der Pires op gezag van z'n trainer plaats maken voor Martin, een extra verdediger die geen meter van Kalou zou wijken. De ingreep deerde de Afrikaan niet, de andere Feyenoorders evenmin. Nog geen minuut later schudde Kalou Mar tin van zich af en bracht Cruz in stel ling. De Argentijn, die opnieuw in z'n element was, produceerde vervolgens een wonderschone treffer. In de slotfase, waarin Feyenoord de te genstander totaal overrompelde, zorg den Bosvelt en Cruz met 2-0 en 3-0 voor een fraaie afsluiting van een volgens trainer Beenhakker krankzinnige en historische avond. Feyenoord (Ned)-Olympique Marseille (Fra 3-0 (0-0). 72. Cruz 1-0, 83. Bosvelt 2-0, 90. Cruz 3-0. Scheidsrechter: Melo Pereira (Por Rode kaart: 7. Van Wonderen (Feyenoord), 61 Fischer (Olympique Marseille 2x geel), 78 Perez (Olympique Marseille 2 x geel). Gele kaart: Kalou, De Visser (Feyenoord), Luccin (Olympique Marseille). Aantal toe schouwers: 42.000. Feyenoord: Dudek, Gyan, Konterman, Van Wonderen en Rzasa; Bosvelt, Van Gastel en Paauwe; Kalou, Cruz en Van Vossen (37. De Visser). Olympique Marseille: Porato; Perez, Beriz- zo (46. Issa), Gallas en Fischer; Pires (67. Martin), Brando, Luccin en Dalmat; Mauri ce (80. Bakayoko) en Dugarry. GPD KnsMw t ^y$. J HK| k Pk f «M Paul Bosvelt loopt juichend weg nadat hij Feyenoord naar een 2-0-voorsprong heeft gekopt, foto Toussai nt Kluiters/AN P Vijftiende grasmat in Arena AMSTERDAM - De Amsterdam Arena krijgt deze week al de vijftiende grasmat. Het vorige veld heeft het slechts vier we ken uitgehouden. „Het was niet meer bespeelbaar", aldus Frank Kales, algemeen directeur van Ajax, de bespeler van de Arena. Doordat het dak van het stadion voor de wedstrijden tegen Roda JC en Den Bosch openstond, veranderde een aan tal fikse regenbuien het veld in een weiland. De club over weegt een kunstgrasveld aan te leggen, maar wordt daarbij gedwarsboomd door de wereldvoetbalbond FIFA. Frank Ka- les: „Volgens de FIFA kunnen spelers geen slidings maken op zo'n veld." Schakers sluiten af met remise BATUMI - De Nederlandse schakers hebben het toernooi om de Europese titel voor landenteams in Batumi met twee gelij ke spelen afgesloten. Na de 2-2 van maandag tegen Italië werd het op de slotdag 2-2 tegen Engeland. Nederland, dat het toernooi uitstekend was begonnen, was al kansloos voor een plaats op het podium. Een grote zege op Engeland zou Nederland nog kansjes heb ben gegeven op brons. Het mocht niet zo zijn. Piket verloor aan het eerste bord van Short, wat werd geneutraliseerd door Van der Wiel, die aan het derde bord Conquest versloeg. De twee andere duels, Speelman-Van Wely en Chandler-Rein- derman, eindigden in remise. De vrouwen sloten het evenement af met een nederlaag van 1/2-11/2 tegen Litouwen. Chelsea-fans opgepakt met coke ROME - Vij f supporters van de Londense voetbalclub Chelsea zijn aangehouden op het vliegveld van Rome. De Italiaanse politie had bij doorzoeking van hun bagage kleine hoeveelhe den cocaïne en hasj gevonden. De fans waren op pad voor het Champions League-duel tussen Lazio en Chelsea, dat gister avond in Rome werd gespeeld. De vijf mannen werden 's mid dags al op het vliegtuig terug naar Londen gezet. RTR Hockeyer verdacht van doping HAMBURG - De Engelse recordinternational Russel Garcia is door de Engelse hockeybond voorlopig geschorst wegens het gebruik van verboden middelen. De voormalige speler van HDM heeft bekend een product uit dopingklasse A te hebben gebruikt. Daartoe behoren ondermeer cocaïne, mari huana en XTC. Garcia, die 290 interlands speelde voor Engeland en Groot- Brittannië, heeft tijdens een trainingskamp een dopingtest afgelegd. De uitslag daarvan is nog niet bekend. Na de beken tenis van Garcia haalde de Engelse hockeybond hem meteen uit de selectie voor een oefenstage naar Australië en Nieuw- Zeeland. SID Penisvergroting voor langste drive SYDNEY - Een golftoernooi in Sanctuary Cove (Queensland) kent een wel heel opvallende prijs voor de speler met de lang ste drive. De gelukkige winnaar krijgt van een sponsor een pe nisvergroting aangeboden. De gulle gever is Clinical Beauty, een firma voor plastische chirurgie. De belangstelling voor het toernooi is groter dan in andere jaren. Al 120 spelers heb ben zich ingeschreven. De vrouwelijke prijswinnaar mag op kosten van de kliniek een borstvergroting laten uitvoeren Australische artsen zijn niet te spreken over de commerciële stunt in de golfwereld. Zij vinden dat de betreffende sponsor de plastische chirurgie banaliseert.De regering van Queens land heeft zich ook in de vurige discussie gemengd. Het kabi net heeft het bureau voor wedstrijdreglementeringen ver zocht plastische operaties op de lijst van verboden prijzen bij loterijen, tombola's en commerciële acties te zetten. RTR van onze sportredactie AMSTERDAM - Ajax-aan- voerder en international Aron Winter toonde zich opgetogen over de loting. „Italië zit een zware poule. En Engeland en Duitsland bij elkaar, dat is ook geen pretje. Ik denk dat wij zeer gunstig hebben geloot." „We worden altijd eerste of zijn. Ik weet zeker dat we er- zonder meer de beste tegen- is weliswaar beter dan vroeger, tweede", voorziet de Ajacied. door komen. Met onze kwali- stander. „Ierland is lastig, Maar daar hoeven wij toch „Als we tweede worden, moe- teiten moeten we gewoon maar de geschiedenis heeft be- geen angst voor te hebben? Est- ten we er nog voor spelen, maar groepswinnaar worden." wezen dat we het toch altijd land en Andorra zeggen me ook dat moet geen probleem Volgens Winter is Portugal wel redden tegen ze. En Cyprus eerlijk gezegd helemaal niets." „Ja, ik ga ervan uit dat ik deze kwalificatiereeks nog gewoon meemaak. Ik ben 32 en ik voel me fit. Ik heb een vierjarig con tract bij Ajax. Waarom zou ik het WK van 2002 niet kunnen halen? Ik hoop het mee te ma ken met deze ploeg, want die is zeker nog niet over zijn hoogte punt heen." Hoor Gijsbert Spierenburg TOKIO - „Het had slechter ge kund." Zo reageerde bonds- Coach Frank Rijkaard op de vijf tegenstanders die het Neder lands voetbalelftal ontmoet in het kwalificatie-toernooi van het wereldkampioenschap in 2002 in Japan en Zuid-Korea. Bij was niet uitbundig, wel ge- tnatigd tevreden. i.Het doel is om ons rechtstreeks te kwalificeren, maar het blijft patuurlijk toch een stevige pou- je", zei de Amsterdammer. „Ik schaat Portugal in als een ge duchte tegenstander, die moei lijk te bestrijden is voor Neder land. Dat worden in elk geval twee wedstrijden die voorlopig bog niet gewonnen zijn." Het Nederlands elftal werd gis teren in Tokio ingedeeld in een boule met Andorra, Estland, Cyprus, Ierland en Portugal. De Winnaar plaatst zich recht streeks voor het eindtoernooi in ffapan en Zuid-Korea. De num- bier twee komt nog in aanmer king via het spelen van een play- off-wedstrijd. Nederland was (tijdens de loting voor het zeven tiende wereldkampioenschap één van de negen groepshoof- Ben. Poule 2, de groep waarin Voorronden in Europa TOKIO - De loting van de Europese landen ziet er als volgt uit: Groep 1: Joegoslavië, Rus land, Zwitserland, Slovenië, Luxemburg, De Faeroër, Groep 2: Nederland, Portu gal, Ierland, Cyprus, Andor ra, Estland. Groep 3: Tsjechië, Denemar ken, Bulgarije, IJsland, Noord-lerland, Malta. Groep 4: Zweden, Turkije, Slowakije, Macedonië, Azer beidzjan, Moldavië. Groep 5: Noorwegen, Oekra ïne, Polen, Wales, Armenië, Wit-Rusland. Groep 6: België, Schotland, Kroatië, Letland, San Marino. Groep 7: Spanje, Oostenrijk, Israël, Bosnië, Liechtenstein. Groep 8: Roemenië, Italië, Li touwen, Hongarije, Georgië. Groep 9: Duitsland, Enge land, Griekenland, Finland, Albanië. Bondscoach Rijkaard gematigd optimistisch Nederland uitkomt, is zeker niet de lastigste van de negen Europese groepen. Poule 6 (met Kroatië, Schotland en België), poule 8 (met Honga rije, Italië en Roemenië) en pou le 9 (met Finland, Griekenland, Engeland en Duitsland) zijn aanmerkelijk zwaarder van sa menstelling. In totaal nemen vijftig Europese landen aan het kwalificatie-toernooi deel, ver deeld over 5 groepen van 6 en 4 groepen van 5. Van de vijf poule-tegenstanders van Oranje was er niet één ver tegenwoordigd op het laatste WK in Frankrijk. De Portuge zen kwalificeerden zich wel voor Euro 2000, rechtstreeks als de beste van de negen nummers twee van de diverse groepen. In de poule was het team van bondscoach Humberto Coelho als tweede geëindigd achter Roemenië. Portugal Vorig jaar ontmoette Oranje de Portugezen in Parijs. Het vriendschappelijke treffen ein digde onbeslist: 0-0. Nog maar vier keer plaatsten de Portuge zen zich voor een groot toernooi WK 1966 in Engeland (3e), EK 1984 in Frankrijk (halve finale), WK 1986 in Mexico (uitschake ling in de eerste ronde) en het EK 1996 in Engeland (verlies in de kwartfinales tegen Tsjechië). Ierland is een oude bekende van Oranje. Nederland trof de Ieren onder meer op het EK van 1988 in West-Duitsland (1-0, doel punt Kieft)op het WK van 1990 in Italië (1-1, doelpunt Gullit) en eind december 1995 in Liver pool. Daar betrof het een play off-wedstrijd voor het eindtoer nooi van het EK'96 in Engeland. Nedeerland won het duel met 2-0 (twee doelpunten van Klui- vert). Ierland liep de kwalifica tie voor Euro 2000 mis door inde playoffs te verliezen van Tur kije. Op weg naar Euro 2000 werd Andorra, op papier de zwakste tegenstander van Nederland, zesde en laatste in groep 4 met nul punten uit tien wedstrijden. Estland werd in EK-poule 9 derde achter Tsjechië en Schot land. 195 landen Cyprus geldt zo langzamerhand niet meer als een klein voetbal land. In EK-poule 6 veroverde het niet minder dan twaalf pun ten. Een record-aantal van 195 lan- Het Nederlands elftal werd als groepshoofd bij de loting onder meer gekoppeld aan Portugal en Ierland. foto Koji Sasahara/AP den strijdt de komende twee jaar in het kwalificatie-toer nooi om 29 plaatsen in de eind ronde in 2002. Japan en Zuid- Korea, de twee gastlanden, en titelverdediger Frankrijk zijn automatisch geplaatst. Voor het WK in 1998 schreven 174 landen in. Van de 203 leden van de Fifa ontbreken alleen Burundi, Af ghanistan, Niger, Papoea- Nieuw-Guinea en Noord-Ko- rea. De openingswedstrijd van het WK2002 is op 1 juni in de Zuid- Koreaanse hoofdstad Seoel en de finale op 30 juni in het Japan se Ykohama. De twee landen stellen tien stadions ter be schikking. Het eindtoernooi zal verlopen volgens dezelfde formule die tij dens het WK in Frankrijk is ge hanteerd: 32 finalisten die in acht groepen van vier worden ingedeeld. Van elke poule gaan de nummers één en twee door naar de achtste finales. GPD TOKIO - De loting voor het WK- kwalificatietoernooi leverde een primeur voor Europa op. De aartsvijanden Engeland en Duitsland kwamen gezamenlijk in groep 9 terecht. Nooit eerder speelden de twee voetbalnaties tegen elkaar in de voorronde van het WK. „Ik voelde aan dat dit zou ge beuren", sprak de Duitse bonds coach Erich Ribbeek monter. „Maandagavond dronk ik nog een biertje met mijn Engelse collega Kevin Keegan. Beiden zagen we deze indeling aanko men. Het is voor ons een uitste kende gelegenheid om onszelf te bewijzen." Keegan, die drie jaar bij Ham burger SV speelde, geeft Enge land tegen de Duitsers op voor hand een goede kans. „Maar op het veld moeten we het laten zien. Duitsland staat er altijd in grote wedstrijden. Met ook nog Griekenland en Finland behoort groep 9 tot de zwaarste afdelingen. De Nederlandse Antillen zijn in groep 3 van de Caraïben onder meer ingedeeld met Trinidad en de Dominicaanse Republiek. Suriname ontmoet clubs als Cu ba, Aruba in groep 1 .ANP van onze sportredactie MUNCHEN - Waar het in de Spaanse competitie niet wil lukken, gaat het in de Cham pions League wel. In de ko ningsklasse van het voetbal won Real dinsdagavond thuis met 3- 1 van Rosenborg. Daarmee kwam de ploeg van interim trainer Vicente del Bosque al leen aan de leiding. Bayern München. twee weken geleden de gelijke van Rosen borg 1-1), won in eigen huis van Dinamo Kiev: 2-1. Bij beide wedstrijden bleef het lang ge lijk. In München zette Carsten Jancker de thuisclub in de zesde minuut op voorsprong na een blunder van doelman Sjovkovski. Vijf minuten na rust maakte Re- brov gelijk. Pas tien minuten voor tijd viel de beslissing, uit een inzet van Paulo Sergio. He lemaal verdiend was de zege niet, aangezien Bayern een ma tige wedstrijd speelde. Als ex cuus mocht gelden dat vaste krachten als Jeremies, Eiber, Effenberg, Scholl, Strunz en Li- zarazu wegens blessures afwe zig waren. Real-Rosenborg kende tot de 2- 1 hetzelfde scoreverloop. Ook de Spanjaarden kwam op 1-0 (doelpunt Raul), waarna Carew twee minuten na de hervatting scoorde voor de Noren. Vijf mi nuten voor het eindsignaal zorgde Savio voor Madrileense vreugde. Een andere Braziliaan, Roberto Carlos, zette in de slot minuut de kroon op het werk met de derde Spaanse treffer. Clarence Seedorf mocht van Del Bosque niet in de basis begin nen, maar in de 65e minuut in vallen. Als een soort tijdrek- maatregel kon de middenvelder drie minuten in blessuretijd in rukken. Anelka was zijn ver vanger. ANP/SID ROME - Door een onderlinge re mise (0-0) hebben Lazio Roma en Chelsea gisteravond Feye noord van de tweede plaats in groep D gehouden. Beide ploe gen gaan met vier punten uit twee duels de winter in, Feye noord volgt met drie. Chelsea, twee weken geleden met 3-1 veruit de meerdere van de Rotterdammers, had het in Rome beduidend moeilijker. Doelman Ed de Goey bewees voor rust zijn waarde. Tot twee maal toe greep de Nederlander goed in bij Italiaans gevaar. Chelsea-coach Gianluca Vialli wond zich zodanig op over het overwicht van zijn landgenoten, dat de Duitse arbiter Krug hem in de 54e minuut naar de tribune verwees. Dat was voor de thuis ploeg aanleiding nog eens extra gas te geven. Maar het enige ge vaar dat De Goey in de afslui tende dertig minuten nog be dreigde was een inzet van Veron. De Argentijn trof in de 65e mi nuut de paal. ANP van onze sportredactie PARIJS - De organisatie van de Ronde van Frankrijk heeft voor de 87e editie van komend jaar de Nederlandse ploegen Farm Frites en Rabonbank op de voorlopige deelnemerslijst ge plaatst. In totaal werden zeven tien equipes voorgeselecteerd, de eerste twaalf van de wereld ranglijst 1999, US Postal Servi ce van de Amerikaanse winnaar Lance Armstrong en vier Franse ploegen. Dit jaar weigerden de Fransen nog TVM, nu Farm Frites, toe te laten. De equipe van Cees Priem werd kwalijk genomen dat er in de Tour van 1998, die door een aantal dopingaffaires werd ge troffen, te demonstratief tegen de organisatie werd gereden. Het afgelopen seizoen eindigde Farm Frites als negende in de ploegenrangschikking van de UCI. De voorgeselecteerde ploegen zijn: Cofidis, AG2R (ex-Casino), La Fran£aise des Jeux, Festina en Crédit Agricole (Frankrijk), Team Polti, Mercatone Uno, Saeco, Vini Caldirola-Sidermec en Mapei (Italië), Farm Frites (ex-TVM) en Rabobank (Neder land), ONCE-Deutsche Bank en Banesto (Spanje), Team Deut sche Telekom (Duitsland), US Postal Service (Verenigde Sta ten) en Lotto (België). Op 31 mei 2000 worden de drie overige ploegen bekendgemaakt. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 65