Renovatie wijk Westdorpe stokt Alle dagen feest voor de zintuigen Startersafdeling Philips Lighting loopt geen gevaar zeeland 24 1 Fundering te zwak voor nieuwezwaardere gevels Axel wil parallelweg ten zuiden Langeweg Agrariër krijgt boete voor schuld aan dood van Belgische fietser Rioollucht tart neuzen Bressiaanders Millenniumfeest gaat door Diamant dankzij zucht naar chocola woensdag 8 december 1999 door Lilian Dominicus WESTDORPE - De grondige re novatie van het woonwijkje Peerboom-Steeland in West dorpe dreigt vertraging op te lo pen. De fundering blijkt te zwak om er een nieuwe, zwaardere ge vel op te bouwen. Woningbouw vereniging RZVW heeft een technisch adviesbureau in de arm genomen. Dat voert mo menteel een technisch onder zoek uit naar de funderingspro blemen. ..De oorspronkelijke, smalle muurtjes staan op slechts een balkfundering", verklaart E. Merkxs. hoofd rayonbeheer van RZVW. „In de nieuwe plannen beogen we een zwaardere muur. maar daardoor krijgen we pro blemen met de fundering, voor al in de breedte. Pas als de uit slag van het onderzoek bekend is, kunnen we het bestek vast stellen en aannemers benaderen om offertes uit te brengen." Niettemin blijft Merkxs opti- Kamer steunt ambulancezorg DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft dinsdag met algemene stemmen een motie van PvdA- Kamerlid R. Oudkerk aan vaard, waarin minister E. Borst wordt opgeroepen de ambulan cezorg in Zeeland en op de Wad deneilanden als basisvoorzie ning te garanderen voor het gehele jaar 2000. Concreet betekent dit dat Borst Zeeland genoeg geld voor de ambulancesector moet geven, meer dan 2,2 miljoen gulden die zij tot nu toe heeft toegezegd. De minister had de motie afgewe zen als overbodig, omdat zij al van plan is met de provincie Zeeland te gaan praten. Zee land wil 3,8 miljoen gulden er bij. Boekenverkoop TERNEUZEN - Ontbreekt net dat ene exemplaar nog in de col lectie? Op vrijdag 10 december ligt het misschien voor een prik je te koop in de Terneuzense bi bliotheek. Die verkoopt vanaf 12.00 uur afgeschreven boeken en cd's. AXEL - Er moet een parallel weg aan de zuidkant van de Langeweg komen tussen de ro tonde Drieschouwen en de Tweede Verkorting. Pas als die ontsluitingsweg voor land bouw- en bestemmingsverkeer er is, gaat het gemeentebestuur van Axel akkoord met afslui ting van de Eerste Verkorting. Door nu al afslagen af te sluiten, verplaatsen de wegbeheerders verkeersproblemen slechts naar wegen buiten het Ruitgebied, oordeelt de gemeenteraad. Als de parallelweg niet wordt opge nomen in het verkeerscircula tieplan De Ruit wil de gemeente nog geen nieuwe verkeersmaat regelen voor de afslagen toe staan. Zo lang niet duidelijk is wat grondruiling tussen agrari ërs voor gevolgen heeft, keurt de Axelse raad afsluiting van we gen af. „Zonder parallelweg kunnen boeren die aan beide zijden van de Langeweg percelen hebben slechts via een hele grote omweg bij hun land komen. Het loonbe drijf Baert kan zonder parallel weg een aantal landbouwperce- len waarschijnlijk niet bereiken en bewoners van de onderlig gende polders en Nieuwe Molen i zouden vele kilometers moeten omrijden", stelt burgemeester W. de Graaf. j Het Axelse gemeentebestuur heeft hetzelfde standpunt als de landbouworganisatie ZLTO. De Graaf kan zich best voorstellen 1 dat er niet direct geld beschik- j baar is voor aanleg van een pa- rallelweg.Tussen de Tweede Verkorting en de Axelsestraat moet eventueel ook nog een stuk A parallelweg komen. Daarbij jmoet wel een omweggetje rond ^het natuurgebied Fort Ferdi- tnandus worden gelegd, wat op j de Axelsestraat zou kunnen ^aansluiten. Leden van de commissie VROM Jstelden vorige week dat de pro- evincie enkele maatregelen 'niet sgoed heeft doordacht'. Ze twij felden aan het nut van enkele veranderingenLeden van de ^Hontenisser commissie grond gebiedzaken hadden vorige ^week ook al moeite met het af fluiten van de Schoolstraat maar Vogelwaarde, pluitcoördinator M. Oosse ver telaarde dat het verkeerscircu latieplan slechts een concept is £n dat veranderingen mogelijk zijn. Net als Hontenisse geeft ook Axel de projectgroep dus extra huiswerk mee. mistisch. „Ik schat in februari te kunnen beginnen met de sloop van de eerste woningen aan de Steeland. Zodra één blok gereed is, kan al begonnen worden met herstel- en restauratiewerk zaamheden. Zo kan de hele ope ratie worden uitgevoerd, waar door ik verwacht dat op betrekkelijk korte termijn de woningen kunnen worden op geleverd. Eind 2000 moet het hele project toch afgerond zijn. De opzet van de opknapbeurt is het straatbeeld van Peerboom- Steeland te verbreken. „Nu lijkt het één lange pijpenla", meent Merkxs. Garages ..In bijna elk blok halen we één of meer huizen weg en daarvoor in de plaats bouwen we garages. Zo onstaan zowel twee-onder- één-kapwoningen als vrijstaan de huizen, sommige mét en an dere zonder garage. We ver wachten minder auto's voor de deur, waardoor ook groenvoor zieningen meer kans krijgen. Daarnaast verdwijnen enkele schuurtjes uit de lange rij aan de achterkant van de huizen. Die grotere openheid zorgt voor ver betering van de sociale contro le." Daarnaast voorziet de RZ VW de woningen van onder meer een verbeterd keukenblok, een moderne douche en toilet, nieuwe tegeltjes, betere sloten. Voor de meeste bewoners van de 28 sloopwoningen is inmiddels een oplossing gevonden. „Nog drie gezinnen moeten zeker ver huizen". meldt Merkxs. „Som mige willen per se blijven zitten, maar die hoeven ook niet weg. Velen hebben gebruik gemaakt van de mogelijkheid hun huur huis na renovatie te kopen. Tien van de woningen zijn op korte termijn vrij voor de verkoop. Daarmee gaan we in februari de boer op. De prijzen komen naar schatting te liggen tussen de 140.000 en 200.000 gulden. Als we van de 44 overgebleven wo ningen er uiteindelijk 22 verko pen. dan zijn we al dik tevre den." Eind januari, voor dat met de sloop- en herstelwerkzaamhe den wordt begonnen, belegt de RZVW nog een vergadering met bewoners. door Sheila van Doorsselaer Hoe herken je de ware Bour gondiër, de bon vivant, de levensgenieter? Zij maken van elke dag een feest of proberen dat tenminste. Geld moet rol len en of dat veel of weinig is, maakt niet uit, wel waar het aan wordt uitgegeven. Fijne wijnen, rauwmelkse kazen en sigaren van hele tabaksblade ren. Het ware genieten van de geneugten des levens. Zeeuws-Vlaanderen mag dan klein zijn, toch valt er op het geringe aantal vierkante kilo meters heel wat te genieten. Delicatessenzaak Toine Fas- saert in Terneuzen, sigaren- handel Ben E verse uit Sas van Gent en wijnhandel Paul Her man uit Axel zijn allen leve ranciers van het ware, kort stondige geluk en zij kunnen dan ook alles vertellen hoe op een perfecte manier van hun waren te genieten en waaraan je bon vivants herkent. Drie vuistregels: je kan de beste spullen in huis halen maar als je in een slechte bui bent, smaakt niets. Grootverbrui kers tellen niet mee, want bij hen gaat het absoluut niet om de smaakbeleving. En de laat ste maar ook de belangrijkste: genieten doe je met je hoof d er bij. Het is dus uit den boze om bijvoorbeeld een Montechris- to-sigaar (het lievelingsmerk van meester-oplichter Heer Olivier) te roken, terwijl je de AVRO-bode leest. Volgens Everse gedragen be zoekers van zijn klimaatkamer de Havana Room of humidor, waar zowat alle merken siga ren van de hele wereld liggen uitgestald, zich alsof ze in een snoepwinkel staan. Besluite loos. „De smaak voor sigaren moet zich ontwikkelen. Echte genieters herken je, omdat ze alleen merken uit het beste segment roken. De meeste si- garenrokers zijn diegenen die sigaretten hebben afgezworen en bewust de keus voor de si gaar maken. Vaak beginnen ze met cigarillo's uit de super markt en komen daarna naar de speciaalzaak om eens wat nieuws te proberen." Neder landse sigaren zijn naar grote te verdelen in de benamingen: cigarillo, senoritas, pannatella en de corona. Ook de bolknak wint weer aan populariteit, maar dan wel bij 65-plussers. Cuba Sigaren met hele tabaksblade ren. de zogenaamde longfillers hebben de beste kwaliteit. De ze sigaren met klinkende namen als Montague, The Griffin's, Cohiba, Davidoff en Cortès, afkomstig uit Cuba of de Dominicaanse Republiek, moeten met zorg worden ge rookt. Dat begint al bij het rookklaar maken. Sommige si garen moeten nog geknipt of geboord worden. „Dat gaat soepeler, als de sigaar even in de mond wordt gehouden, maar is de sigaar voor een an der bedoeld dan is dit uiter aard uit den boze. Bij het aansteken gaat ook veel fout. Een sigaar mag nooit worden aangestoken met een benzine-aansteker (walm) een kaarsvlam (vet) of een lucifer (zwavel), maar met een gas- aansteker of een cederhoutje. Bij het aansteken moet de si gaar niet in de mond worden gehouden, maar los in de vlam worden rondgedraaid, tot de punt grijs wordt van de hitte. Mocht de sigaar onverhoopt uitgaan, dan kan hij weer wor den aangestoken nadat er even flink op is geblazen, zodat het rookkanaal vrij is. Everse: „Dat kan alleen als de sigaar nog warm is. Als hij is afge koeld, smaakt hij niet meer." Ben Everse met het duurste kistje sigaren uit zijn voorraad: Fuente Fuente Opus X: 1740 gulden. Toine en José Fassaert met een 'dikke dame', een heel grote Goudse kaas. Paul Herman toont twee flessen van de kostbaarste dessertwijn: Chateau d'Yquem uit 1913 en 1950. foto's Peter Nicolai Sigarenrook inhaleren hoort niet. Het gaat om het aroma in de mond. Welke vorm of groot te van sigaar wordt gekozen, is strikt persoonlijk. Was het vroeger not done om met een grote corona tussen de lippen te lopen, nu straalt dat enige klasse uit. De smaak van sigarenrokers verfijnt zich na verloop van tijd en dat overkomt wijnlief- hebbers ook. Paul Herman: „Zoete witte wijn is eerst favo riet. Daarna wordt alles wat zoet is afgezworen en raakt de droge witte in zwang. Dan wordt de rode geapprecieerd en daarna kunnen ze alles waarderen. Heel typisch." Herman heeft zelf kelders vol uitzonderlijke wijnen voor speciale gelegenheden, maar dat raadt hij niet aan. „Na tuurlijk is het prachtig om zeldzame wijnen te verzame len, maar het mooiste moment is toch als de kurk eraf gaat. Wijn is er om gedronken te worden! Natuurlijk worden sommige wijnen alleen maar meer uitgesproken van smaak naar verloop van tijd, maar daar moet je niet op zitten wachten." Herman roemt de grote wijnen als de Chateau Pétrus uit 1950 uit de Bordeaux-streek Pome- rol, de Chateau Lafite-Roth- schild of de Chateau d'Yquem. „Een ware smaakexplosie. Vraag aan wijnliefhebbers nooit de smaak uit te leggen, want dat kan niet. De smaak zit in je hoofd en daar heeft ie dereen een eigen woordenboek voor." Grondslag aan geur, kleur en smaak van de wijn is natuurlijk de druivensoort zo als daar bijvoorbeeld zijn de Merlot of de Cabernet Sauvig- non, maar ook de temperatuur van de te serveren wijn is van groot belang. Zo ligt de ideale temperatuur van witte wijn tussen de zeven en tien graden en de rode is bij vijftien graden perfect. Dat witte wijn bij vis hoort en rode bij vlees, is een fabel, maar Herman heeft een tip voor het ultieme genieten van Champagne: „Eet er eens een ordinaire lange vinger bij. Je weet niet watje proeft." Topconditie Het gevaar van een kater be strijd je volgens Herman het best door de hele avond kwali teitswijnen te drinken: Gega randeerd voel je je de volgende ochtend dan juist in topcondi tie." Dat een dure wijn altijd beter is dan een goedkope, vindt Herman onverdedig baar: „Voor de ware liefhebber maakt de prijs niks uit. Hij is juist op zoek naar wijnen die hij nog nooit heeft geproefd. En daarbij, het drinken gaat om het plezier en dat kun je niet relateren aan waarde." De perfecte begeleider van een goed glas wijn? Kaas. En dan eens niet dat eeuwige blokje jong belegen. „Wij proberen onze klanten voortdurend op een ander been te zetten, hun horizon te verbreden", zegt Toine Fassaert. Rauwmelkse kazen worden het meest ge kocht door fijnproevers. Een Epoisses de Bourgogne bij voorbeeld. Deze kaas is inge smeerd met mare de Bourgog ne, het gestookte residu van de wijnproductie, in Italië ook wel grappa genoemd. Niet te versmaden is volgens Fassaert de in linnen gerijpte Farme- house cheddar of de Roquefort papillion: „Deze kaasmakerij heeft een eigen bakkerij. Dit brood wordt speciaal gemaakt om te laten beschimmelen en deze schimmels worden weer gebruikt bij het rijpingsproces van de blauwschimmelkaas." Dikke dames De Goudse kazen die Fassaert verkoopt, worden speciaal af geleverd als 'dikke dames', de grootste maat kazen, van zes tien kilo. Door de grote maat is het rijpingsproces geleidelij ker gegaan en dat komt de smaak ten goede. De echte kaasfreaks vinden kaas trou wens niet stinken. Van de harde kaas is bij Fas saert de echte parmezaanse kaas, de Parmegiano Reggano, erg in opkomst. Niet geraspt voor op de pasta, maar ge schraapt in flinters en krullen. Fassaert: „Het is even durven om niet een zak chips open te trekken, maar parmezaanflin ters te serveren. Maar als je het een keer hebt gedaan, ben je om. Voorgoed." door Catlijne Akkermans TERNEUZEN - Een 57-jarige landbouwer uit Philippine is dinsdag door het Teneuzense kantongerecht veroordeeld tot een geldboete van tweeduizend gulden en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid van een half jaar. Door toedoen van de agrariër kwam 10 februari vorig jaar een 54-jarige fietser uit het Belgi sche Assenede om het leven, na dat hij onder het voertuig van de landbouwer was geraakt. De man uit Philippine had geen zwaailicht aan en bovendien geen ontheffing voor het rijden in het landbouwvoertuig. Naast de boete kreeg hij twee weken voorwaardelijke hechtenis. Smaller De boer reed in een ruim drie meter brede mestinjecteur op de Spanjaardweg in Philippine. Op die plaats was de weg smal ler dan het voertuig. Toen uit de tegenovergestelde richting drie fietsers kwamen, week de be stuurder uit, maar het achter wiel van de mestwagen schepte het slachtoffer. De Belg werd met ernstige verwondingen overgebracht naar het universi teitsziekenhuis in Gent, waar hij later overleed. Het rapport van de politie gaf weinig duidelijkheid over de precieze manier waarop het on geluk plaatsvond. Zo zei de landbouwer dat hij 2 5 kilometer per uur reed, maar later ver klaarde hij slechts 20 kilometer per uur te hebben gereden, om dat het voertuig anders gaat stuiteren. De fietsers zeiden achteraf dat de mestkar wel de gelijk stuiterde. Ook over de exacte plaats van het ongeluk heerste onduide lijkheid, evenals over het aantal centimeters dat de boer uitge weken was. Een automobilist door Joost Bosman TERNEUZEN - Er bestaat geen verband tussen de startersafde ling van Philips Lighting Ter- neuzen en de spaarlampenafde ling, die volgens de directieplannen naar onder meer Polen moet verhuizen. De startersafdeling is nog wel winstgevend en blij ft de komen de jaren open. Die garantie kre gen de commissies economische zaken van de provincie en de ge meente Terneuzen, die dinsdag een bezoek brachten aan Philips Lighting Terneuzen. Al eerder bezocht de provinciale commis sie de fabriek, maar toen werd alleen met de ondernemings raad gesproken. Volgens com missievoorzitter M. Wiersma heeft de directie van Philips Terneuzen nog eens uitgelegd waarom de spaarlampenafde ling in haar ogen naar onder meer het Poolse Pila moet wor den verplaatst. „Eigenlijk was er weinig nieuws onder de zon. Philips zegt zeer weloverwogen de beslissing over de spaarlam penafdeling te hebben geno men. En op het eerste gezicht zijn de argumenten daarvoor heel serieus te nemen", aldus Wiersma. Ook met de ondernemingsraad (OR) had de provinciale com missie een onderhoud. Van hem kregen de Statenleden uitleg over de afspraken, die zijn ge maakt met de werkgroep van negen deskundigen, die dins dagochtend aan het werk is ge gaan om het alternatieve OR- plan te onderzoeken. „We heb ben van gedachten gewisseld over de haalbaarheid van het plan", zegt Wiersma, die de OR- voorstellen 'ambitieus' noemt. „Het is al jaren de lijn om werk over te brengen naar de lage lo- nenlanden. Het OR-plan beoogt in wezen het tegenovergestelde door werk uit onder meer Polen en Mexico terug te halen naar Zeeuws-Vlaanderen. Dat is te gen de huidige trend in en over een dag of tien zal blijken of het plan mogelijk is. We hopen na tuurlijk de werkgelegenheid voorde regio te behouden", ver klaart Wiersma. Hij erkent dat de provincie mo menteel niet meer kan doen dan morele steun geven. Het aanbod om te bemiddelen tussen diree tie en bonden is inmiddels nie meer nodig. Ook de zeven toi die Gedeputeerde Staten en he Terneuzense college beschik baar wilden stellen voor het OR-j plan lijkt achteraf niet meer daii een aardig gebaar, zegt Wiers ma. „Wel zullen we met interes se over de schouders van de groep van negen wijzen meekij ken, om te zien of het wel goed gaat. Dat werk moet zorgvuldig gebeuren, want het kan een af leidingsmanoeuvre zijn. Wei heeft de directie gezegd het ad vies als zwaarwegend te be schouwen." BRESKENS - Omwonenden van de Burgemeester van Zuij- enstraat in Breskens klagen over een niet te harden riool- lucht in hun woningen. Oorzaak zijn rioolwerkzaamheden. De familie De Reu, woonachtig aan de Ringlaan, vindt dat de gemeente Oostburg de kwalijk riekende lucht niet langer mag negeren. Mevrouw I. de Reuzegt dat de overlast al drie weken duurt. „Het is echt verschrikke lijk. Vooral in de kelder, de me terkast en de keuken is het niet te harden. We hebben al diverse keren aan de bel getrokken, bij de provincie, de gemeente en de aannemer, maar niemand kan de klacht blijkbaar verhelpen." Volgens een woordvoerster van de gemeente Oostburg is er bij de vervanging van het riool niets mis gegaan. De stankover last is volgens haar onvermijde lijk- „De stank komt vrij, door dat de pompen voortdurend moeten draaien. De riolen moe ten leeg zijn om de werkzaam heden ie kunnen verrichten." Zij zegt dat inmiddels is gepro beerd de overlast zoveel moge lijk te beperken door de stank- schermen uit de straatkolken te verwijderen.Volgens haar is de stankhinder eind volgende week weg. Dan moet de riole ring klaar zijn, om de bestrating te kunnen voltooien. doorLilian Dominicus SAS VAN GENT - Het millenni umfeest in de Vlaanderenhal in Sas van Gent gaat wel door. Niet op nieuwjaarsdag, zoals eerst de bedoeling was, maar een week later op 8 januari. De gemeente Sas van Gent gaf dinsdagavond haar fiat, nadat ze vorige week nog de doorgang van het feest op 1 januari verbo den had. De Sasse burgemeester J. Lonink gaf als reden dat de benodigde vergunningen niet waren aangevraagd en de vei ligheid van het feestvierend pu bliek niet kon worden gegaran deerd, omdat er tot en met 3 januari te weinig politie be schikbaar was voor eventuele calamiteiten. Burgemeester J. Lonink van Sas van Gent: „We hebben de in druk dat de veiligheid nu goed geregeld is door organisatie-bu reau Het Feest uit Hulst." Inmiddels zijn al rond de vijf honderd kaarten verkocht en zijn er nog duizend kaarten be schikbaar voor de millennium- party, die volledig in het teken staat van dansbare muziek uit de jaren '70, '80 en '90. zag dat de fietsers achter elkaar waren gaan rijden eh zelfs in de berm gestopt waren. Zwaailicht Officier van justitie F. van Es achtte het rijgedrag van de landbouwer gevaarlijk en voeg de daaraan toe dat hij zijn zwaailicht aan had moeten zet ten en een ontheffing nodig had. „Daarin had hij kunnen lezen dat hij 'indien nodig moest stop pen in plaats van vaart te min deren' en dat het zwaailicht al tijd aan moet staan. Ik kan hem geen dood door schuld aanreke nen, maar het gaat hier om de beheersing van het voertuig." Het diamanten paar Ghijs-Verduijn. foto Peter Nicolai door Wilma Valk BRESKENS - De snoeplust van Cornells Ghijs (80) was er de oorzaak van dat hij 7 december 1999 zestig jaar was getrouwd met Anna Ver- duijn(78). In de jaren dertig werkte Cornelis bij de firma Van Melle in Breskens op de koekjesafdeling: „Voor 3,54 in de week, best veel voor die tijd." In de kelder zaten de meisjes van de cho colade: „Je ging wel eens naar beneden om een stukje chocola te halen, daar werkte Anna, zo heb ik haar leren kennen. Gelukkig, en dat zijn we nog, we willen elkaar nog geen dag missen." Zijn vrouw vult aan: „Hoe langer je elkaar kent, hoe minder je zonder iemand kunt. Na de oorlog werkte Cornelis in de haven. Daarna werd hij chauffeur bij van Gend Loos en de laatste acht jaar van zijn werkzame leven was hij bij de opvolger van de fir ma Van Melle bij Verduijn's Suikerwerkfabriek, van snoep naar snoep in ruim veertig jaar. Thuis werd er veel met hout gewerkt. „Ik heb veel karre tjes, molens en stoofjes ge maakt, maar ook veel repa- ratiewerk onder meer voor de heer Johan Verduijn, mijn baas. Nu kan dat allemaal niet meer en vooral het lopen gaat slecht, daarom moest ik ook mijn lidmaatschap bij de muziekvereniging opzeggen. Ik was vijftig jaar lid." Anna is verder thuis geble ven. Ze hebben twee kinde ren, vier klein- en twee ach terkleinkinderen. Zaterdag is heel de familie aanwezig en is er tijdens een receptie met familie, vrienden en beken den tijd om Cornelis en Anna te feliciteren. Burgemeester G. Noorde wier feliciteerde het echt paar namens de gemeente Oostburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 62