Met een lege maag werken Politie kan weinig doen in affaire Heli's Angels tl Medische hulp aan illegalen wordt s alsnog vergoed Boek over Emergis markeert afscheid J. P. Balkenende 2 PZC zeeland woensdag 8 december 1999 23 Ramadan Visserij tegen gedwongen sanering vloot Controleurs teren zeeschip linnenstebuiten j bjSSINGEN - Rond zestig L jcdewerkers van overheids- jensten hebben dinsdag in het pvengebied Vlissingen-Oost vaiiL uit Zuid-Ainerika afkom- |ig zeeschip binnenstebuiten ïenstpkeerd. De intensieve zoek- was gericht op de illegale uit- en doorvoer van verbo- ver"jen goederen zoals drugs, wa- zaa^«ns, drank en tabakswaren. rnin8lok werd een mogelijke samen- catie,flng onderzocht met andere ver_)isdrijven zoals milieudelic- illegale immigratie en men- °Pje actie had geen opsporings- ^eprakter maar was vooral be- om in de praktijk te be- (roeven hoe diensten met elk ;tan- eigen specifieke deskundig deze elkaar bij een nauwe mrs-^menwerking kunnen onder- ende ^unen. Persofficier van justi- |e j Eland: ,,We gaan niet voor kilo's of de tonnen, maar als dat fe wat vinden is dat wel meege- jomen." lan de controle namen mede- l een perkers deel van de douane, de ;n- foninklijke marechaussee, het iorps landelijke politiedien- ten, afdeling Delta en de regio- r°ep jolitie Zeeland. De diensten iebben samen met het Open- jaar Ministerie besloten om via tot ,en bundeling van krachten en ifstemming over wie wat doet men je effectiviteit en kwaliteit van n °P je gezamenlijke aanpak van ou" imokkelpraktijken via Zeeuws issie jrondgebied te verhogen. die get is de bedoeling in de naaste joekomst meer van zulke groot- sec- jcheepse controle-acties te hou- rom jen Doelwit vomde dinsdag ieu" »en schip dat op basis van een de inalyse wel eens verboden goe- jeren aan boord zou kunnen lebben. De controle richtte zich iSSie jiet alleen op het schip zelf v°l" paar ook op de te lossen en en- sieuw in te nemen ladingen. Het betrof hier zowel stukgoed als hepvriesgoederen en tweede- ïands auto's. De belangstelling /an de controleurs voor de au ra's was, aldus persofficier Sland, niet zozeer ingegeven joor de veronderstelling dat em" fustitie een bepaalde lijn heeft saai )pgespoord. „Maar er kpn een luchtje aan zitten." De controleurswerden tijdens [iun zoektocht alleen voor en irraagtekens geplaatst bij de de jntdekking van vijfduizend li- Lr aan onduidelijke chemica- 7.00 [jën. Er werden monsters geno- k°~ inen om de samenstelling te (veten te komen. Vijftien miljoen voor platteland MIDDELBURG - In de komende zes jaar kan Zeeland be schikken over een kleine vijftien miljoen gulden aan Europe se subsidies voor plattelandsontwikkeling. Met dat geld wor den projecten voor 25 procent gefinancierd. De overige 75 procent moet provincie, gemeenten en waterschappen op brengen. Het is de bedoeling het geld te gebruiken voor de ontwikkeling van duurzame landbouw, omschakeling naar duurzaam waterbeheer, het inzetten van nieuwe economische dragers, verhoging van de kwaliteit van natuur en landschap, bevordering van recreatie en toerisme én leefbaarheid. Die doelstellingen zijn op Europees niveau geformuleerd, waarna voor Nederland een plattelandsontwikkelingsplan is opge steld, dat nu wordt onderschreven door het provinciebestuur. Provincie krijgt btw tunnel terug TERNEUZEN - De belastingdienst zal de bijna anderhalve ton btw-kosten aan de provincie terugbetalen, die gemaakt waren bij de voorbereiding van de aanleg van de Westerschel- detunnel. Inclusief de rente ontvangt de provincie ruim 165.000 gulden, die zullen worden toevoegd aan de reserve voor de Westerschelde oeververbinding. Samenwerking over grens MIDDELBURG - Het Zeeuwse provinciebestuur blijft tot en met 2003 een rol vervullen in grensoverschrijdende samen werkingsverbanden als het Comité van de Regio's, het Rijn- Schelde-Deltaberaad en het Huis der Provincies, maar de na druk van het grensoverschrijdende beleid zal vooral komen te liggen op het internationale samenwerkingsverband met de Belgische provincies West-en Oost-Vlaanderen, het Interpro vinciaal Overleg en het regulier overleg met de zuidelijke pro vincies Noord-Brabant en Limburg. Dit stellen Gedeputeer de Staten in een korte notitie over grensoverschrijdende samenwerking, die dinsdag verstuurd werd aan alle provinci ale commissies. GS kiezen voor de drie verschillende samen- werkingsniveaus, omdat van de anderen moeilijk aantoon baar is te maken wat het nut is. Compliment aan Zeeland voorbij AMSTERDAM - Het Nationale Compliment van de Neder landse Organisaties Vrijwilligerswerk (NVO) is dit jaar ge wonnen door de Kinder- en Jongerenrechtswinkel uit Maas tricht. Het initiatief werd beloond met een cheque van 25.000 gulden. De Poppenkastwerkgroep van Veilig Verkeer Neder land uit Kamperland en de jeugdsoos van Sportvereniging Poortvliet Scherpenisse vielen buiten de prijzen. In het totaal waren er dertig vrij will igersprojecten genomineerd. Een tweede plaats en een cheque van 15.000 gulden was er voor het Project Integratie Marokkaanse Jongeren uit Tiel. Derde werd de Stichting Horizon uit Heerlen, een club die zich inzet voor mensen met een psychiatrische achtergrond. Him inzet werd beloond met een cheque van tienduizend gulden. Certificaat voor ouderenadviseurs GOES - Zeeland is weer twintig ouderenadviseurs rijker. Vandaag, woensdag, reikt het bestuur van het Provinciaal Overleg en Samenwerkingsverband Ouderenorganisaties Zeeland (POSO) aan ouderen uit de gemeenten Borsele, Veere, Goes, Kapelle, Middelburg, Reimerswaal en Terneuzen het certificaat 'ouderenadviseur' uit. De twintig zijn na het vol gen van een korte cursus getraind in het voeren van gesprek ken over tal van zaken op het gebied van financiën, voorzie ningen en diensten. Bedoeling is dat ze nu hun leeftijdgenoten gaan adviseren en begeleiden in bijvoorbeeld de aanvraag van huursubsidie of woningaanpassing. In Zeeuws-Vlaande- ren zijn al ouderenadviseurs actief. Het Klaverblad Zeeland organiseerde de cursus. door Jeroen Vlieqenberg Voor honderdduizenden moslims in Nederland begint in de nacht van woensdag op donderdag de vasten maand ramadan. Van zonsopgang tot zonsondergang mogen zij niet eten, drinken, roken en vrijen, 's Avonds en 's nachts is het tijd voor feestelijke maal tijden. Dan komt men bij elkaar thuis, in de moskee of het verenigingsgebouw. Toch wordt de ramadan niet door elke moslim omarmd. N. Yurdem uit Mid delburg, contactpersoon van de Koer dische culturele vereniging Mesopota- mië, doet er niet aan mee. Hij werkt bij Vïtrite in ploegendienst. „Mensen die wel een maand willen vasten, kunnen meestal wel van dienst wisselen. De nachtdienst zou dan ideaal zijn." Maar Yurdem is kritisch over de islam. „Vooral, in landen als Syrië, Sudan, Af ghanistan of Iran gaat het er niet zo be schaafd aan toe. Er is veel onrecht en onderdrukking. Mensen maken elkaar het leven zuur. Vrouwen hebben nau welijks rechten, terwijl ze dat over de hele wereld wel hebben. Dat is niet meer van deze tijd. In de koran staat heus niet dat vrouwen geen rechten mo gen hebben of verplicht een hoofddoek moeten dragen." Nieuwe regels Toch vindt Yurdem de islam een mooi, goed geloof. Het zijn alleen de nieuwe regeltjes die worden bedacht die hem tegenstaan. „De ramadan is heel lang geleden ontstaan op een moment dat er veel honger en armoede was. Vandaag de dag is dat nog steeds zo, maar er zijn ook veel rijke sjeiks in Saudi-Arabië. Ook zijn er heel veel moslimmeisjes die niet mogen studeren. Ze worden vaak door hun familie tegengehouden omdat ze anders straks met hun kennis een ge vaar zouden kunnen vormen. Het ge loof is mooi, maar in de praktijk klopt er niks van. Ik kom uit het oosten van Turkije. Daar leefden eeuwen lang moslims en christenen vreedzaam naast elkaar. Dat is nu niet meer. Nee, ik sta niet meer honderd procent achter de islam." Hij vindt het jammer dat hij zo over het geloof denkt, maar hij is niet de enige. Veel jongeren denken er volgens hem net zo over. „Mensen die allemaal nieu we regels aan de koran toevoegen ma ken het meestal alleen maar erger. Ook komen er elk jaar tijdens de ramadan extra imams uit Turkije naar Middel burg omdat er veel gebeden wordt. Maar het zou beter zijn als imams hier werden opgeleid, omdat ze nu vaak niet weten wat er in de gemeenschap speelt." Toch zullen veel moslims zich woens dagavond verzamelen in de moskee in Moslims bijeen in de moskee in Terneuzen. de maand van het islamitische jaar. Kleine kinderen, zwangere vrouwen en zieke of oude mensen hoeven niet deel te nemen aan de vastenmaand. Rama dan is één van de vijf plichten waaraan een (goed) moslim moet voldoen. Door het vasten hoopt de moslim zijn ziel te reinigen, veel te bidden en stil te staan bij armoede en honger. Behalve vasten moet hij geloofsbelijdenis doen, vijf ge beden per dag doen met het gezicht naar Mekka, een keer een pelgrims tocht naar Mekka maken en geld geven aan de armen (aalmoezen). Het einde van de ramadan wordt ge markeerd door het suikerfeest (id al- fitr) dat rond 9 januari begint, een feest met cadeaus, snoep en veel eten. De millenniumwisseling valt dus midden in de vastentijd. Maar moslims hechten volgens M. Uysal van de Turks-Islami tische Culturele Federatie (TICF) geen enkele waarde aan een 'nieuw' millen nium. „Moslims leven volgens de isla mitische j aartelling in 1420dus we zijn nog ver verwijderd van een eeuwwisse- ling." foto Charles Strijd Middelburg voor het ramadangebed. Donderdag gaat de vastenmaand in en elke avond en nacht komt men bij el kaar om te bidden, te praten en te eten en drinken. Maatschappelijk werker El Afassi van de Vlissingse Marokkaanse vereniging is enthousiast. „Ik denk dat meer dan vijfhonderd gezinnen na zonsondergang bij elkaar komen in ons verenigingsgebouw. We vragen ieder een om te komen, moslim en niet-mos- lim, ze zijn van harte welkom. Het is wel een dure maand want we eten heel spe ciaal en afwisselend." Normale dienst A Siereveld is assistent-personeelschef bij de Koninklijke Schelde. „Ik denk dat er ongeveer vijftig werknemers zijn die ramadan vieren. In principe draaien zij hun normale dienst. Omdat het om een relatief kleine groep gaat hebben we geen aparte regelingen getroffen. Onze ervaring is dat zij na verloop van tijd afhaken vanwege het opgelegde ritme van de ramadan: een maand lang niet eten en drinken is zwaar. Men neemt wat vakantiedagen op. Dus er is geen sprake van betaald verlof." H. J. van Kessel, hoofd personeelszaken Pechiney zegt nog nooit echte proble men te hebben gehad met werknemers die de ramadan ingaan. „Dat komt ook omdat nog maar een enkeling, voorna melijk de wat oudere moslim, ramadan viert. Ze blijven gewoon in dezelfde ploegen werken en proberen zoveel mo gelijk het werk aan te passen. Hooguit merken we dat het verzuim in die maand iets hoger is." De vastenmaand ramadan is de negen- door Arjan van Westen :m- 1 MIDDELBURG - Illegalen in en~ Zeeland zijn alsnog verzekerd van medische hulp. Dat heeft r(?~ overleg van de provincie Zee- land met de GGD. huisartsen en andere hulpverleners maandag opgeleverd. Artsen die illegalen behandelen kunnen voorlopig voor een jaar aanspraak maken op een speciaal fonds. Vorig jaar werd besloten dat il- ?a~ legaal geworden asielzoekers 'en geen recht meer hadden op ver- strekkingen via het ziekenfonds of AWBZ. Voor (huis)artsen na- delig omdat zij verplicht zijn om zieke mensen te helpen. Reke- ningen bleven onbetaald. Voor illegalen nadelig omdat zij door het strenge beleid hun anonimi teit voorop stelden en bang wa ll ren om naar een arts gaan G. Burger van INLIA Zeeland, een kerkelijke organisatie die il- legalen aan onderdak, voedsel de .o- Rechtbank gaat ti! op Internet MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg manifesteert zich vanaf januari met een eigen website op het Internet. Daar door ontstaat de mogelijkheid uitspraken in bepaalde zaken nog eens na te lezen. Ook is zo gemakkelijk inzicht te krijgen in andere informatie, zoals de vervulling van nevenfuncties or door rechters. De rechtbank gaat thans na in hoeverre bepaalde gegevens via het Internet kunnen worden verspreid zonder dat een in- ®r 1 breuk wordt gepleegd op de pri- vacy. In beginsel heeft de Hoge ?r Raad bepaald geen problemen m te hebben met het niet anonimi- e" 'Seren van zaken. Maar de wet- f" geving stelt in veel gevallen toch beperkingen. „De meeste rechtbanken laten naam en woonplaats weg", heeft president van de recht- bank M. M. Steenbeek vastge- 1_ steld. In bepaalde gevallen is al ?n 'bij voorbaat duidelijk hoe er wordt gehandeld. „Echtschei- ?n di ngengajenietop Internet zet- s" ten.Wel kan het publiek straks s" via de digitale snelweg kennis nemen van de vonnissen in be- stuurszaken. Andere op Inter im net te raadplegen informatie je kan gaan over richtlijnen rond straftoemeting en wanneer er 1 bepaalde zittingen zijn. en medische voorzieningen helpt, is blij dat als gevolg van het overleg er nu een speciaal platform is opgericht. Burger heeft lange tijd aangedrongen op een regeling. Het probleem werd volgens hem in Zeeland onderschat. Er zouden in de provincie nauwelijks illegalen zijn. Met name door scepsis van de GGD-Zeeland kwam er in Zeeland in tegenstelling tot de meeste regio's geen platform van medische instellingen van de grond. Het ontbreken van een platform leidde er toe dat artsen in Zee land geen gebruik konden ma ken van een fonds van de stich ting Koppeling. Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport richtte dit 'Illegalen- fonds' op. Als artsen met een il legaal te maken hebben kunnen ze een beroep op het fonds doen. Gedeputeerde G. de Kok. (PvdA, zorg) heeft op aandringen van ENLIA de Zeeuwse huisartsen, GGD, verzekeraar CZ en Emer- gis binnen een platform ver enigd. Nadat een begroting is ingediend, zal de Zeeuwse GGD een deel van het fonds voor de fi nanciering van medische hulp aan illegalen gaan beheren. De GGD heeft nu toch actie on dernomen om de medische op vang van illegalen te regelen. „Maar we zijn nog steeds scep tisch", aldus directeur V. Slen ter. Er komt namelijk nogal wat werk bij kijken en de directeur betwijfelt of dit wel de moeite waard is. „Vorig jaar hadden we één niet betaalde rekening en dit jaar vier." Na een jaar wordt gekeken in hoeverre het platform en ge bruikmaking van het fonds noodzakelijk zijn. Burger ver wacht dat zal blijken dat het om een aanzienlijke groep illegalen gaat. „Nu zijn het er ongeveer 200 die recht hebben op medi sche verzorging." En hij ziet een preventief algemeen gezond heidsbelang van controle door een arts. Onder illegalen komen namelijk regelmatig besmette lijke ziekten als tbc voor. Stichting INLIA gaat nu de ille galen informeren over de moge lijkheid om naar een arts te gaan. De vrees om de anonimi teit te verliezen, zal niet gelijk verdwenen zijn. En er zijn ande re redenen volgens Burger om niet naar een arts te gaan. „Er zijn bijvoorbeeld illegale vrou wen die verkracht zijn en angst hebben om erover te praten." Leden van de Zierikzeese Motorclub enkele jaren geleden, toen het voeren van de MC-emblemen nog geen problemen opleverde. archieffoto Marijke Folkertsma door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - De bemoeienis sen van de Heli's Angels be perken zich niet alleen tot de Zierikzeese Motorclub. Onder druk van de internationaal opererende motorbende heeft Motorclub Hontenisse on langs afstand gedaan van het herkennings-embleem 'MC'. Ook leden van MC 'The Mikes' uit Hulst hebben hun motor- jassen met emblemen moeten inleveren. De politie treedt niet op om intimiderende praktijken van de Angels te beteugelen. „Het is een spelle tje van motorclubs die hun ei gen regels kennen", zegt poli- tie-hoofd J. van Gellecum. De Zierikzeese motorclub heeft zich met onmiddellijke ingang opgeheven om con frontaties met de Heli's Angels te voorkomen. Die hebben de Zierikzeese motor rijders onlangs voor de keuze gesteld om ofwel contributie af te staan aan de motorben de, ofwel om alle kleding in te leveren waarop het 'MC' logo prijkt. De club heeft voor de laatste optie gekozen. Ko mende vrijdag wordt de kle ding van de veertig leden tel lende club in Gouda aan het Heli's Angels sectie bestuur Zuidwest Nederland over handigd. Dit zal zonder be scherming van de politie ge beuren. „Zoals het er naar uit ziet voldoet de motorclub aan de gestelde eisen van de Heli's Angels. Ik ga er dus vanuit dat de kou uit de lucht is", moti veert Van Gellecum. Nieuwe naam De Zierikzeese motorclub, die in 1989 als opvolger van 'The Lost Ones', is opgericht, staat nu voor de keuze om er hele maal mee uit te scheiden of om onder een andere naam verder te gaan. Voor die laatste con structie heeft het bestuur van de voormalige motorclub Hontenisse gekozen. Vanaf oktober dit jaar heet deze club formeel 'Stichting Finland Circuit, Westdorpe Noord'. Deze motorclub is net als de Zierikzeese motorclub ge sommeerd om contributie af te staan aan de Heli's Angels en ook nog eens medewerking te verlenen aan de activiteiten van de motorbende. „Dat be trof onder meer de handel in wapens en drugs", vertelt een clublid dat uit angst voor re- pressailles anoniem wil blij ven. De rijders uit Hontenisse besloten om de banden met de Angels te verbreken door af stand te doen van de bena ming motorclub. Het heeft haar wel bijna tweeduizend gulden aan notariële kosten en griffierechten gekost om een nieuwe verenigingsnaam te laten registreren. „Er zat niets anders op", zegt het clublid opgelucht. Hij wil kwijt dat het dominantie- streven van de Angels over de Nederlandse motoclubs het imago van de motorsport in één klap veel kwaad doet. Nog bestaande motorclubs in Zeeuws-Vlaanderen zijn MC The Wanderers uit Terneuzen en MC The Mikes uit Hulst. Beide clubs genieten de gratie van de Angels, want zij zijn niet gesommeerd om hun naam te wijzigen. Er is wel een hiërarchisch onderscheid. „Leden van de Wanderers, de leidende club, mogen op de voorzijde van hun motorjas MC kleuren dragen", zegt D. Ploegmaker, clublid van The Mikes. „Wij hebben vorige winter onze jassen met MC emblemen en kleuren moeten afstaan." Bende-oorlog Volgens Van Gellecum zijn de ze zaken typerend voor de mo torclubs. „De Angels en de clubs hebben hun eigen regels. Zolang deze worden opge volgd, is er niets aan de hand. Het wordt pas anders als er, net als in Scandinavië enkele jaren geleden, complete ben de-oorlogen tussen de Heli's Angels en de Bandito's wor den uitgevochten met de inzet van bommen en granaten." Volgens Van Gellecum kan de politie niet tegen intimideren de praktijken van de Angels optreden zolang clubs geen aangifte doen en de identiteit van de Angels duister houden DEN HAAG - Van een gedwon gen sanering van de Nederland se vissersvloot mag geen sprake zijn. Visserij organisaties heb ben dit dinsdag duidelijk ge maakt aan staatssecretaris G. H. Faber van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij (LNV). Het Productschap Vis, de Fede ratie van Visserijverenigingen en de Nederlandse Vissersbond voerden gisteren spoedoverleg met Faber. Dit gebeurde naar aanleiding van de onverwachte mededeling van de staatssecre taris, maandagavond in de Tweede Kamer, dat zij met Brussel wil praten over inkrim ping van de Nederlandse kot- tervloot. Die bekendmaking sloeg bij zo wel Kamerleden als de Neder landse visserijorganisaties in als een bom. Tot dan toe had Fa ber altijd haar poot stijf gehou den, ondanks toenemende druk van de Europese Commissie. Volgens Brussel heeft Neder land niet voldaan aan de sane ringsprogramma's van de Euro pese Unie. Het vangstvermogen van de Nederlandse vloot zou 45 procent te groot zijn. Nederland heeft zich daar nooit door laten opjagen, omdat er binnen de visquota wordt ge vist. En het naleven van de vis quota is belangrijker dan de omvang van de vloot, verkon digde LNV steeds. Tijdens het overleg met Faber heeft zij dat opnieuw onder schreven, verklaarde voorzitter D. J. Langstraat van het Pro ductschap Vis na afloop. Hij zei voorzichtig: „Ik heb de indruk gekregen dat Faber de visquota voorop blijft stellen." Langstraat heeft het idee dat Faber vooral een gebaar rich ting de Europese Commissie heeft willen maken. „Zij heeft eerst geprobeerd een capaci teitsbeperking erdoor te krijgen door in te zetten op vernieuw bouw. Dat is door Brussel niet geaccepteerd. Ik veronderstel dat zij opnieuw zoiets bij de Eu ropese Commissie wil proberen, om op vrijwillige basis tot ver kleining van de vloot te komen." Voor de visserij organisaties is een gedwongen sanering vol strekt uit den boze. Voorzitter B. Daalder van de Federatie van Visserij verenigingen: „Dat valt niet te verkopen aan de vissers. Zij houden zich aan de Europese quotaregelingen en dan zouden ze schepen moeten inleveren. Dat is voor ons onbespreek baar." De Tweede Kamer praat mor gen, donderdag, opnieuw met Faber. door Rolf Bosboom GOES - Met een tevreden gevoel en een 'beetje weemoed' heeft J. P. Balkenende dinsdag af scheid genomen als voorzitter van de Raad van Toezicht van Emergis. Balkenende is 28 jaar betrokken geweest bij de ont wikkeling van de geestelijke ge zondheidszorg in Zeeland. Me de ter gelegenheid van zijn vertrek is een boek verschenen, dat tijdens zijn afscheid in Goes werd gepresenteerd. Balkenende heeft een grote bij drage geleverd aan de totstand koming van een psychiatrisch ziekenhuis in Zeeland. Voor die tijd waren patiënten uit de pro vincie aangewezen op Vrederust in Halsteren. In 1983, na een moeizame voorbereiding van zo'n tien jaar, kon het Psychia trisch Ziekenhuis Zeeland (PZZ) officieel worden geopend. Die geschiedenis wordt ook be schreven in het boek Emergis: zorg in stelling, uitgegeven door De Koperen Tuin in Goes. Daar in gaat J. L. Kool-Blokland uit voerig in op de geschiedenis van de geestelijke gezondheidszorg in Zeeland. In haar toespraak tijdens de afscheidsbijeen komst omschreef zij de vorming van het PZZ als 'een uitdaging van de eerste orde'. Dagtaak Volgens Kool had Balkenende er destijds bijna een dagtaak aan, die hij 'met beide benen op de Zeeuwse klei' en 'met Zeeuwse stijfkoppigheid' vervulde. „Hij was ervan overtuigd dat het plan goed was en dat het psychi atrisch ziekenhuis er moest ko men." Vooral dankzij de voor zitter kon het project, dat zoveel tegenslagen kende, met succes worden voltooid. Door de fusie van PZZ met RIAGG Zeeland en de Zeeuwse Instelling voor Beschermd Wo nen ontstond begin 1996 Emer gis. Balkenende werd voorzitter van de Raad van Toezicht. Vol gens M. A Bierens, voorzitter van de Raad van Bestuur, laat Balkenende nu 'een mooie ge zondheidsorganisatie' achter. „Besturen zit hem in het bloed", vulde Kool aan. Zij had Balke nende in haar onderzoek leren kennen als iemand met een 'werkelijke betrokkenheid' en een 'diepgaande bewogenheid'. Die woorden werden onder streept door E. van Zunderen, voorzitter van de centrale cliën tenraad bij Emergis. „Het be lang van de cliënt stond bij u al tijd voorop. Alleen het beste was voor u goed genoeg." „Alle mensen die op onze hulp zijn aangewezen, zijn het waard om je daarvoor in te zetten", zei Balkenende in een reactie. Die opvatting heeft hem ook gemo tiveerd om het PZZ tot stand te brengen. „We lieten ons niet ontmoedigen. Wat hebben we gevochten om dit tot stand te brengen!" Balkenende, die vijf jaar gele den werd benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, zei trots te zijn op het resultaat en op de organisatie zoals hij die nu verlaat. „De psychiatrie oogst niet altijd applaus, maar onze krachtsinspanning had resul taat. De geestelijke gezond heidszorg staat in Zeeland. Het echtpaar Balkenende bekijkt het zojuist gepresenteerde boek over Emergis. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 61