SPD staat achter Schroder Nu in het Postkantoor Moskou verwerpt westerse kritiek Lichtjesboom Brussel zwakt aanpak belastingfraude EU af 1 buitenland 5 Lockerbie-verdachten noemen hof onbevoegd Barak biedt aan bouw van nederzettingen te bevriezen SOPRUIMING Duitse bondskanselier royaal herkozen als partijvoorzitter www.touchnet.nl woensdag 8 december 1999 Als u droomt over die fraaie 2-onder-l-kap... Als u uw zinnen heeft gezet op een keuken die van alle gemakken is voorzien... Als u eigenlijk ook vindt dat u beter kunt kopen voordat de huur alwéér omhoog gaat... Dan kunt u op het Postkantoor terecht bij een hypotheekadviseur die uw w ensen begrijpt. En die ze ook uit kan laten komen. Loop dus eens binnen bij één van onderstaande Postkantoren of BEL GRATIS 0800-0012 postkantoor U vindt een hypotheekadviseur in dc \olgcnde Postkantoren: Grote Markt 14 in Goes. Lange Noordstraat 48 in Middelburg, A. Dekenstraat 10 in Vlissingcn, I'oscsc raat 39 in Zierikzee, Alvarezlaan 1b in Terneuzen. door Marjolijn de Cocq SOESTERBERG - De twee Libische verdachten van de bomaanslag op de Panam- Boeing in 1988 vechten de bevoegdheid aan van het Schots gerechtshof dat spe ciaal voor hun proces naar een legerbasis in Soesterberg is verhuisd. Dat bleek giste ren op de eerste openbare hoorzitting van het proces. De Libiërs worden beschul digd van samenzwering tot moord en moord op de 259 in zittenden van vlucht Panam 103 en elf inwoners van het Schotse dorpje Lockerbie in december 1988. De verdach ten vinden dat het Schotse hof hen niet voor samenzwe ring kan berechten, omdat het veronderstelde complot niet in Schotland plaats vond, maar op Malta eninLi- bië, Duitsland, Zwitserland en Tsjechoslowakije. Ook verzetten de verdachten zich tegen hun karakterise ring als 'agenten van de Libi sche geheime dienst'volgens hun advocaten slechts be doeld om de Libiërs al bij voorbaat zwart te maken. „In de aanklacht staan gepeper de verwijzingen naar de Li bische inlichtingendienst", aldus advocaat Taylor. „Maar dat is niet relevant. Het gaat hier om twee perso nen en niet om de Libische inlichtingendienst. Het had den ook padvinders kunnen zijn." Sporthal Eerdere hoorzittingen ter voorbereiding op het Loc- kerbie-proces vonden dit jaar in Edinburgh plaats. Maar omdat Abdelbaset Ali Mohmed Al Megrahi (47) en Al Amin Khalifa Fhimah (43) hadden aangegeven dat zij bij de behandeling van hun protest aanwezig wilden zijn, moesten in Soesterberg noodvoorzieningen worden getroffen. Hoewel de Libiërs sinds hun uitlevering begin april vastzitten op het terrein dat voor de duur van het pro ces aan de Schotse Justitie beschikbaar is gesteld, is 'Her Majesty's Prison Zeist' nog lang niet gereed voor het proces dat op 2 februari moet beginnen. Een afgeschot deel van de oude sporthal op de basis fungeerde gisteren als primitieve, tijdelijke ï'echts- zaal voor de traditioneel be pruikte aanklagers en straf pleiters. GPD ATHENE - Een kind (r), dat naast een standbeeld zit, bewondert de zestigduizend gekleurde lampjes in de grote 'kerstboom' op het Syntagmaplein in de Griekse hoofdstad Athene. Net als andere Europese hoofdsteden zet Athene elk jaar een reuzenkerstboom op een centrale plek in de stad. Er is één verschil: in Athene gaat het niet om een echte boom, maar om een 38 meter hoge stalen constructie die er door de lampjes alleen maar uitziet als een boom. foto Yiorgos Karahalis/RTR Schaduw over sprookjeshuwelijk BRUSSEL - Bij de huwelijksmis van de Belgische kroonprins Filip en Mathilde d'Udekem d'Acoz zou het koor geleid zijn door een van pedofilie verdachte pastoor. Dat meldt de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws. Het aartsbisdom Meche- len-Brussel zegt de zaak te onderzoeken. De pastoor zou begin jaren negentig als aalmoezenier van een katholieke padvindersgroep enkele scouts hebben aange rand. De ouders van de kinderen dienden een klacht tegen hem in. In juni van dit jaar werd de man opgepakt. Justitie liet hem weer vrij op voorwaarde dat hij niet meer alleen mocht zijn met kinderen onder de zestien jaar. Ook moest hij een psy chiatrisch onderzoek ondergaan. De ouders van enkele vermeende slachtoffertjes 'wisten niet wat ze zagen' toen ze op tv de man het koor zagen dirigeren, meldt Het Laatste Nieuws. ANP Drugskoerier van drie jaar LONDEN - De politie in de Britse stad Middlesbrough heeft afgelopen week familieleden van een 3-jarig meisje gearres teerd die het kind hadden ingeschakeld in hun drugshandel. Undercover-agenten kregen de drugs na betaling in hun han den gestopt door het kind. De politie arresteerde de moeder van het kind. De vader, oma, een oom en een oudoom hangt ook een aanklacht boven het hoofd. „Er zal tegen het kind geen actie worden onderno men", aldus de politie. ANP Aeroflot vijzelt imago op MOSKOU - De Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot houdt vrijdag een 'Dag van de Glimlach' in een poging af te komen van het imago van onvriendelijk bedrijf. Vrijdag wordt passagiers gevraagd de 'innemendste' steward of stewardess aan te wijzen. De winnaar mag meedoen aan het dertiende wereldkampioenschap voor cabinepersoneel in Uruguay, zei Aeroflot-woordvoerder Lopoechin. Passagiers kunnen ook meedingen naar vliegtickets. Aeroflot is berucht om de lompheid van zijn personeel, de po vere kwaliteit van het aan boord verstrekte voedsel, het slech te onderhoud van zijn toestellen en de beperkte ruimte die de passagiers hebben in de toestellen van Russische makelijAP VS stoppen schip Cubaanse kapers HAVANA - Zeven Cubanen hebben een schip gekaapt en zijn daarmee in de richting van de Verenigde Staten gevlucht. Voor de Amerikaanse kust werd het schip gestopt door de Amerikaanse autoriteiten. De Cubaanse president Castro riep de VS op de kapers geen verblijfsvergunningen te verlenen. Castro liet maandag avond weten dat de gekaapte boot op weg was naar de VS. De spanningen tussen Cuba en de VS zijn de afgelopen week sterk opgelopen wegens de strijd om een 6-jarige jongen die naar Amerika is gevlucht. Vorige week zonk de boot waarmee Elian Gonzalez samen met zijn moeder en negen anderen naar de VS wilde vluchten. De jongen was de enige overlevende. Vissers pikten hem op uit zee. DPA Oekraïnse dieven stelen overledene CHISINAU - Oekraïnse dieven die een opgerold vloerkleed hadden gestolen zijn tot de ontdekking gekomen dat ze daar mee ook het lichaam van een overleden vrouw buit hadden ge maakt. De vrouw was de grootmoeder van twee Moldaviërs die geen geld hadden voor een doodskist. De twee Moldavische neven waren op weg van Oekraïne naar Moldavië om hun grootmoeder te begraven in de plaats waar ze vandaan kwam. Na een pauze in een Oekrairis restaurant bleek dat het opgerolde vloerkleed, dat ze op hun auto hadden vastgemaakt, was verdwenen. AP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Unie moet de voorgestelde aanpak van belastingontduiking via buitenlandse spaarrekeningen afzwakken. De nationale fiscus krijgt alleen de naam en het adres van de fraudeurs, niet de informatie over de ontvangen rente. Met deze soepeler opstel ling hopen de Europese Com missie en het Finse voorzitter schap van de Europese Unie eind deze week alsnog een ak koord te bereiken over een serie belastingmaatregelen. De milde houding is vooral be doeld om Groot-Brittannië over de streep te trekken. De Britten verzetten zich tegen een EU- voorstel om de rente op buiten landse particuliere spaartegoe den met minimaal twintig pro cent te belasten. Het 'gastland' kan er ook voor kiezen de infor matie over rentebetalingen aan de nationale belastingdienst van de spaarder door te geven. Het voorstel moet belastingont duiking tegengaan. De heffing of informatieplicht treft ook beleggingen in inter nationale obligaties ('euro- bonds'). Londen is het centrum van deze obligatiehandel, een miljardenzaak die zij onder geen beding wil verliezen aan niet EU-landen waar de regels niet zullen gelden. De Britse eis om de eurobonds uit te zonderen van de EU-belastingheffing, stuit echter op een 'nee' van de overige EU-landen. Die voor zien op him beurt een 'gigan tisch belastinglek' als iedere welgestelde in de obligaties vlucht. Het compromis dat de Europese Commissie - het dagelijks be stuur van de EU - en het Finse voorzitterschap vandaag aan de lidstaten voorleggen, geldt als een laatste poging om de al maanden durende impasse te doorbreken. Door de informa tieplicht te versoberen, zou Groot-Brittannië mogelijk kunnen instemmen. De vraag is of dit de vrees van de Britten voor handelsverlies wegneemt. Het is ook twijfelachtig of de andere EU-landen ermee ak koord gaan. Het enkel doorge ven van naam en adres, lokt im mers nieuwe fraude uit: liegen over het verkregen rentebedrag. De instemming van alle EU- landen is nodig om eind deze week tijdens de halfjaarlijkse EU-top een akkoord te berei ken. Naast de belastingheffing op spaartegoeden, moeten de landen het ook eens worden over het afschaffen van concur rentievervalsende fiscale lok kertjes voor bedrijven. GPD zie ook pagina 7 JERUZALEM - De Israëlische premier Barak heeft gisteren aangeboden de bouw van 1800 huizen niet uit te voeren. Ze wa ren toegekend aan joodse ne derzettingen op de bezette Wes telijke Jordaanoever. De Palestijnse onderhandelaars dreigden maandag de onder handelingen op te schorten als Israël doorging de nederzettin gen in bezet gebied uit te brei den. Delegatieleider Rabbo her haalde gisteren dat het staken van de bouw en uitbreiding van joodse nederzettingen een voor waarde is voor hervatting van de vredesbesprekingen. De bouw van de 1800 huizen was goedgekeurd onder de rege ring van oud-premier Netanya hu. Evenwel verklaarde Barak dat hij de bouw van nog eens 3200 kolonistenwoningen niet kan tegenhouden, omdat dit door voorgaande regeringen was goedgekeurd. Barak suggereerde dat het wei nig zin heeft met iets te begin nen dat niet klaar zal zijn voor het einde van de onderhande lingen. Daarbij noemde hij de bouw van nieuwe kolonisten huizen een belemmering voor het vredeproces. Hij zei er zeker van te zijn dat de crisis binnen enkele dagen is opgelost. RTR Advertentie tevenslang voor telg na moord n verkrachting tUSSEL - Een dertigjarige ilg is gisteren wegens vier irden en twee verkrachtin- tot levenslange gevangenis- if veroordeeld. Hij bracht jaar geleden zijn ex-vrien- haar twee zussen en hun ieder om, naar eigen zeggen liefdesverdriet wegens het iklopen van zijn relatie. De ihter sprak van wraak. man, die inwoonde bij zijn hoonfamilie' in het Waalse latsje Bas-Oha vlakbij Huy, ■moordde in juli 1997 de juwen thuis. Zijn ex-schoon- der was op dat moment in anje om een vakantie voor te eiden. moordenaar nam zijn tijd. jk twee zussen werden 's och- 'iMWpds omgebracht, de moeder /;eJrt na de middag. Zijn vrien- h, die het die dag had uitgè- er dfiakt, vermoordde hij in de opjond. In haar lijk schoot hij een Haar en een jon- r zusje had hij eerst nog ver- ot~. .acht. Tussendoor was de ver- jernjchte gaan winkelen. a zijn daad vluchtte hij naar waar hij op een niping door Belgische vakan- de 'vierders werd herkend en enjngegeven bij de politie. ANP '"Leidster PKK earresteerd "jTftRLSRUHE - In Duitsland is ajfcteren de vermoedelijke leid- Izwir van de vrouwentak van de oerdische Arbeiderspartij fSK in Europa gearresteerd en jvangengezet. Dit heeft het iiitse Openbare Ministerie van Urlsruhe bekendgemaakt, e 28-jarige vrouw wordt ex-van jrdacht sinds 1995 lid te zijn de PKK-leiding. Zij zou rantwoordelijk zijn voor de mwentak van de PKK. AFP (Advertentie) —VANAF VANDAAG >da kortingen tot das 50% daSto66e£oar- NoCet )AMI •aard IESM0DE - LINGERIE - BADKLEDING irdenmarkt 5, Yerseke, tel. 0113-572084 (vrijdag koopavond) door Peter van Nuijsenburg BERLIJN - Bondskanselier Gerhard Schroder heeft giste ren de grootste overwinning in zijn nog prille carrière als SPD- voorzitter behaald. Ruim 86 procent van de 522 gedelegeer den stemden op het partijcon gres in Berlijn voor de in zijn eigen partij vaak omstreden kanselier. Dat was tien procent meer als in april, toen hij als opvolger van de een maand eerder plotseling afgetreden partijvoorzitter en minister van Financiën Lafon- taine werd gekozen. Dat was één opsteker. De twee de was dat de congresgangers de bondskanselier niet de rekening willen presenteren voor de serie verkiezingsdebacles die de soci aal-democraten dit jaar hebben moeten incasseren. De linker vleugel, die Schroder wan trouwt als een 'kapitalisten knecht', roert zich vandaag en mox-gen nog, maar kan geen schade aanrichten. Dat is voor een deel de verdien ste van de kanselier en zijn rech terhand, de gisteren tot secreta ris-generaal gekozen Franz Müntefering, en voor een groot deel puur geluk. Schroder heeft de laatste weken alles gedaan om zijn partijgeno ten niet tegen de haren in te strijken. Hij repte weinig over de noodzaak van hervormingen en veel over sociaal-democrati sche tradities. Hij greep in toen het noodlijdende bouwconcern Philipp Holzmann ten onder dreigde te gaan en redde zestig duizend banen. Zijn minister van Financiën Eichel loodste een door links als 'sociaal onevenwichtig' verketterd be zuinigingspakket door de Bondsdag, maar Schroder pre senteerde ook plannen om de 'rijken' aan te pakken. Voor de dogmatici van de linkei-vleugel gaan die plannen niet ver ge noeg, maar de meeste partijge noten kunnen er mee leven. Müntefering-wierf intussen bij de basis steun voor Schroder. De kanselier is nog steeds niet po pulair, maar de meeste sociaal democraten beseffen dat er mo menteel geen alternatief is. CDU Het geluk dat Schroder nu toel acht is het leed van de grootste oppositiepartij, de CDU. De christen-democraten verkeren dankzij oud-kanselier Helmut Kohl in een diepe crisis. Kohl heeft toegegeven dat hij uit 'zwax*te kassen' heeft geput om het werk van partij afdelingen te financieren en moet nu vrezen voor de rechter te worden ge sleept. De CDU moet wegens de affaire-Kohl rekening houden met een boete van vele miljoe nen wegens het overtreden van de wet op de partijfinanciering. In zijn rede viel Schroder Kohl en de christen-democraten we gens deze affaire scherp aan. Het waren de enige bruisende passages in een bewust vlak ge houden toespraak, waarvoor hij niettemin luid werd toege juicht. Na een door blunders ge kenmerkt eerste jaar als rege ringspartij is de behoefte aan harmonie groot, gaf een sociaal democraat gisteren toe. GPD Iwangarbeiders inden bod van )uitsers te mager J)NN - Een akkoord over de kadevergoeding voor voor- ilige dwangarbeiders in 4itsland staat op de helling. Amerikaanse advocaten van 1 voormalige dwangarbeiders lemden dinsdag het laatste uitse aanbod voor een schade- fgoeding van acht miljard «rk volledig onacceptabel. m dag voor het aflopen van de «esproken bedenktijd beves- ïde de Duitse ondei-handelaar tabsdorf f nog eens dat dit be- fag het hoogste is dat de Duitse ïering en het bedrijfsleven llen bieden. j de laatste onderhandelings- bde hadden de Duitse rege- Töpg en het bedrijfsleven hun ld verhoogd van zes miljard ar acht miljard mark. De ad- paten van de voormalige fangarbeiders eisen minstens tetyi miljard mark. RTR van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische pre mier Poetin heeft zich gisteren ongevoelig getoond voor de westerse kritiek op het 'vertrek- of-sterf' ultimatum dat het le ger een dag eerder aan de inwo ners van de Tsjetsjeense hoofd stad Grozny stelde. „De reactie getuigt van de wes- terse onwetendheid over de ech te situatie in Tsjetjsenië", aldus Poetin. Een Russische comman dant verklaarde dat het meer om een psychologisch drukmid del ging. dan om een echt drei gement. Poetin kwam gister avond met de opmerkelijke mededeling dat de Tsjetsjeense president Maschadov zijn gezin naar Rusland had gestuurd. „De gezinsleden bevinden zich nu onder bescherming van de FSB (ex-KGB)", zei Poetin. „De lei ders van de bandietengroepen en het 'leider-schap' van Tsje tsjenië zijn al begonnen hun fa milieleden naar veilige plaatsen te brengen", aldus de premier. De nieuwe kritiek van het Wes ten kwam nadat de Russische legerleiding Grozny een ultima tum had gesteld. Tot zaterdag kunnen de dertig- tot veertig duizend burgers de stad verla ten. Wie dan nog niet is vertrok ken, wordt als terrorist beschouwd en vernietigd, aldus de Russen. President Ausjev van Ingoesje- tië, de Russische deelrepubliek die gx-enst aan Tsjetsjenië, rea geerde negatief op het Russische ultimatum. Volgens hem zitten vele duizenden etnische Russen vast in de vernielde Tsjetsjeense hoofdstad. „Het zijn veelal ou deren en kinderen die in kelders leven. Ze kunnen niet weg. Het openbaar vervoer bestaat niet Advertentie meer en geld om een auto te hu ren hebben ze niet", zei hij. Voor de door de Russen voorgestelde veiligheidscorridor had hij wei nig goede woorden over. „Van uit het centrum van Grozny is het 25, 30 kilometer lopen naar Pervomajskaja, waar de corri dor eindigt. De hele route ligt steeds zwaar onder vuur", zei hij. Ingrijpen Secretaris-generaal Robertson van de NAVO noemde de Russi sche strategie in de Kaukasus ongelukkig en onacceptabel. Maar hij benadrukte dat mili tair ingrijpen in Tsjetsjenië voor de NAVO geen optie is. Het Witte Huis sloot gisteren uit dat er gekort wordt op de Ame rikaanse hulp aan Rusland. Vol gens Washington komt de hulp vooral de veiligheid van de Ver enigde Staten ten goede. De EU zou eventueel wel bereid zijn de hulp aan Rusland ter dis cussie te stellen. De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Cook, verklaarde gisteren dat als Rusland het ultimatum handhaaft, de EU de kwestie vrijdag op de top in Helsinki op de agenda zet. Cook prees ook de beslissing van het Internatio naal Monetair Fonds om een deel van de lening aan Rusland voorlopig niet uit te betalen. GPD/RTR/AP Website? Reclame? CD-Rom presentatie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5