Regiofoto geeft verkeerd beeld PZC r-1111111111 PZC Onbekend talent op de kroegplanken Aanbouw geen centje luxe Vlamingen vragen regio steun voor inzet traumaheli zeeland Bijna kwart miljoen voor aanpak hart Sluis Kritiek Hontenisse en Sluis-Aardenburg Brug Sas blijft liggen na bouw kanaaltunnel woensdag 8 december 1999 z21 door Sheila van Doorsselaer SLUIS - Voor de herinrichting van de kern Sluis van het ge meentebestuur van Sluis-Aar- denburg een bedrag van 2,25 miljoen gulden subsidie tege moet zien. Gedeputeerde J. van Zwieten heeft dinsdag toegezegd tij- dens een werkbezoek aan de gemeente. Het bedrag is samengesteld uit provinciale en Europese subsi dies. Burgemeester C. J. van Liere is erg met het toegezegde bedrag. De Zeeuwse gedeputeerden en commissaris van de koningin W. T. van Gelder spraken tij dens het bezoek onder meer over de herinrichting van Sluis. Het Sluisse college had de provincie gevraagd om een subsidie van drie miljoen. Dat dit bijna werd gehonoreerd, stemde Van Liere zeer tevre den. „De hele inrichting gaat in totaal negen miljoen kosten. Het resterende bedrag zullen wij samen met de ondernemers gaan opbrengen. Zij moeten baatbelasting gaan betalen en daarnaast gaan de parkeerta rieven omhoog." Daarnaast is Van Liere be noemd tot voorzitter van het crisisteam voor Het Zwin. Als er bijvoorbeeld olieverontrei niging wordt geconstateerd, dan zal Van Liere, samen met de gouverneur van West- Vlaanderen, als eerste aan spreekpunt fungeren. Het Sluisse Belfort wordt bij een ramp gebruikt als crisiscen trum. Dit is geregeld in het nieuwe convenant voor Het Zwin. -1 r door Conny van Gremberqhe SLUIS-AARDENBURG - De gemeenten Sluis-Aardenburg en Hontenisse vinden de regio- foto Zeeuws-Vlaanderen een 1 buitengewoon mager en slecht 1 doortimmerd werkstuk. De no titie is in opdracht van minister Peper opgesteld door organisa tiebureau De Beuk. Het rapport wemelt volgens de dagelijkse besturen van de twee gemeen- 1 ten van de fouten en er worden dilemma's geformuleerd, die volgens de bestuurders abso luut niet als zodanig ervaren worden. In een schriftelijke reactie aan de stuurgroep Krachtige Ge meenten somt het gemeentebe stuur van Hontenisse een reeks feitelijke onjuistheden op, vari- SGP-Kamerlid spreekt over paarse wetten TERNEUZEN - SGP-Kamerlid C. van der Staaij houdt op vrij dag 17 december een spreek beurt in de Terneuzense Bethle- hemkerk. Tijdens een vergadering van de Terneuzense SGP-Studiever- 'eniging Calvijn zal hij spreken over 'de omstreden wetsvoor stellen van het paarse kabinet'. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en is ook door belangstel lenden van andere politieke laard bij te wonen. erend van een verkeerd inwo nertal van Zeeuws-Vlaanderen tot in de regiofoto genoemde, maar niet bestaande samenwer kingsverbanden. zoals bijvoor beeld het intergemeentelijk samenwerkingsverband voor culturele zaken. Volgens de Hontenisser bestuurders maken de samenstellers van de regiofo to op diverse terreinen inschat tingsfouten en worden er be langrijke aspecten, zoals bijvoorbeeld het bestaan van de vierbaans oost-west-verbin ding op Belgisch grondgebied (de Expressweg) nergens ge noemd. In tegenstelling tot de samenstellers van de regiofoto zegt het gemeentebestuur van Hontenisse geen last te hebben van een 'braindrain', ziet het wél kans tot uitbouw van het openbaar vervoer en wordt de kleine omvang van de gemeente niet als een probleem ervaren. Hontenisse, zo stelt het college in de reactie, heeft voldoende ambtelijke kennis in huis om za ken goed te laten draaien. Is er specifieke juridische kennis no dig, dan kan die worden inge huurd en voor speciaal ambte lijk advies kan de gemeente ad vies vragen bij de VNG. Aan de orde Hontenisse bestrijdt verder dat de kleine gemeenten ooit sa- menwerkingszaken hebben ge blokkeerd, die binnen het Intergemeentelijk Samenwer kingsorgaan Zeeuws-Vlaande ren aan de orde zijn geweest. Dat het ISOZ niet voldoende daadkracht heeft, ligt niet aan Hontenisse, maar aan alle deel nemers aan het samenwer kingsorgaan. „De gemeente Hontenisse be wijst dagelijks haar bestaans recht. Wij hebben geen wezen lijke problemen in de feitelijke taakuitoefening in het licht van de omvang, problemen en be hoeften van onze gemeente", stellen de Hontenisser bestuur ders in hun reactie. Werkbezoek B en W van Sluis-Aardenburg kunnen zich daarin volledig vinden, bleek dinsdagmiddag tijdens een werkbezoek van Ge deputeerde Staten aan die ge meente. Tijdens het werkbezoek kwam de regiofoto ook aan de orde. Het gemeentebestuur wees gedeputeerde A Poppe- laars op de vele tekortkomingen in de rapportage en vroeg om een reactie. Daar moet de ge meente nog even op wachten. GS bogen zich dinsdag wel over de regiofoto, maar wilden voor zij met een formele reactie naar buiten treden een aantal zaken eerst nader uitgezocht zien. Ge deputeerde Poppelaars: „In het stuk staat dat de relatie tussen gemeenten en provincie onvol doende is op een aantal terrei nen. Daarover willen GS wat meer vernemen alvorens te rea geren. Ook de ontwikkelingen in Axel en Sas van Gent roepen bij ons wat vragen op, waar we binnen een week tijd toch wat antwoorden op willen krijgen. Is dat gebeurd, dan volgt een re actie van ons op de regiofoto", aldus Poppelaars. door Catlijne Akkermans KLOOSTERZANDE - Burge meester A Vogelaar van Honte nisse verruilde dinsdagmiddag zijn ambtsketen voor een gele regenjas, laarzen, handschoe nen en een dito kleur helm. In deze werkkleding nam hij plaats in een grondwerkmachi ne om de eerste paal te slaan voor de uitbreiding van het ge meentekantoor. Vorige week begonnen de 1,7 miljoen kosten de werkzaamheden, die rond de bouwvakvakantie klaar moeten zijn. Het werkterrein was door de ve le regen een grote modderpoel. Een klein graafmachientje wor stelde zich vooruit. Er stonden een hoop mensen te kijken, on der wie veel ambtenaren, die erg in hun nopjes waren met de bouw van hun nieuwe kantoren. „Als het ergens nodig is om een gemeentehuis uit te breiden, is het hier wel", zei Vogelaar. „Toen ik hier kwam' kennisma ken in juli. schrok ik eerlijk ge zegd een beetje. Ik vond het ge bouw zó klein! Nee, het is geen centje luxe voor Hontenisse." Keuken In het aangebouwde pand ko men straks de afdelingen Grondgebiedzaken en Maat schappelijke en Sociale Zaken. Nu worden er soms spreekuren gehouden in de keuken, omdat er simpelweg geen kantoren vrij zijn. Op de vraag of het gebouw een zinvolle investering is, met het oog op een mogelijke samenvoe ging van Hontenisse en Hulst, zei Vogelaar dat het wachten daarop veel te lang duurt. „We moeten gewoon doorgaan en we hebben nu echt dringend extra ruimte nodig." Na de officiële 'eerste paal', die werd geboord in plaats van ge slagen, gingen de gemeentewer kers nog even een feestelijke borrel drinken in Hotel Van Leuven. Vogelaar hield een klein toe spraakje, waarin hij vertelde dat de uitbreiding een voordeel is voor de bevolking. „Een in vestering in de huisvesting voor ambtenaren is nooit erg popu lair. Maar we kunnen straks wel efficiëntere service verlenen aan de burgers." foto Charles Striijd Mosselverkoop stijgt flink MIDDELBURG - De mosselverkoop is in het derde kwartaal van dit jaar flink gestegen. Dit ondanks een reclamspotje van verzekeraar AXA waarin de indruk werd gevestigd dat ie mand ziek kon worden van het eten van de schelpdieren. Het Nederlands Visbureau meldt een algemene stijging van de visverkoop. Reden daarvoor is volgens het bureau het feit dat ook supermarkten steeds meer verse vis gaan verkopen. De verkoop in viswinkels en marktkramen blijft gelijk. Het aan tal huishoudens dat dit jaar vis heeft gekocht is met vijf pro cent (250.000 huishoudens) gestegen tot zestig procent. In de eerste drie kwartalen is tien procent meer vis verkocht. Ter Schorre zoekt vrijwilligers TERNEUZEN - Verpleeghuis Ter Schorre staat te springen om nieuwe vrijwilligers. Op 11 december houdt het een grote wervingsactie. Bij wijze van 'open dag' zijn van 10.00 tot 16.00 alle belangstellenden welkom in het verpleeghuis aan de Churchilllaan in Terneuzen. Momenteel zetten al 175 vrij willigers zich in voor de bejaarde bewoners. Mede omdat ook zij een hoge gemiddele leeftijd genieten, komen ze handen te kort. De oude garde vrijwilligers zal tij dens de open dag infor matie verschaffen over het te verrichten werk. Drankrijder heeft meer op kerfstok SLUISKIL - Een 40-jarige automobilist uit Sas van Gent werd maandagmiddag door de politie in zijn kraag gevat, doordat hij slingerend reed op de N252 in Sluiskil. De blaas- test mislukte, maar uit de bloedproef bleek dat man alcohol had genuttigd. De Sassenaar bleek niet in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs en reed bovendien in een onverzekerde auto met valse kentekenplaten. Als klap op de vuurpijl bleek hij van Justitie ook nog een gevangenisstraf van drie maan den tegoed te hebben. Rijbewijs tijdje kwijt na duivelsrit TERNEUZEN - Hij dacht even dat hij op het racecircuit zat. een 26-jarige motorcrosser uit Waterlandkerkje. Met zijn mo tor reed hij 175 kilometer per uur van Waterlandkerkje naar Cadzand. Tachtig mag je daar. De man moest zich verant woorden voor kantonrechter A Melens. „Ik weet dat het fout was. De weg was breed en lang en ik kon me niet beheersen." Zijn rijbewijs werd voor zeven weken ingenomen. Officier van j ustitie F. van Es eiste een boete van 1520 gulden of dertig dagen hechtenis en twee maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. Van de twee maanden die dan overbleven, zou ook nog de tijd afgetrokken worden dat het rijbewijs van de man ingehouden was. Dat betekende een week niet met de auto weg. De snelheidsduivel gaf aan dat een rijontzegging van een week problemen zou geven op zijn werk. Rechter Melens be sloot daarom ook die laatste zeven dagen te laten vervallen. Belgen gewond na duik in sloot PHILIPPINE - Vier Belgen liepen maandag hoofdletsel op toen de auto van een 18-jarige inwoner van Evergem op de Vergaarpolderweg in Philippine van de weg raakte en in de sloot belandde. Drie van hen werden met hoofdwonden in het ziekenhuis van Terneuzen opgenomen. Eén moest naar het Universiteitsziekenhuis in Gent vervoerd worden. De auto werd totaal vernield. Duo berooft Vlissingse man VLISSINGEN - Een 30-jarige man uit Vlissingen is maandag omstreeks middernacht door twee mannen in Vlissingen be roofd van zijn portemonnee. Onder bedreiging met een scherp voorwerp heeft de Vlissinger zijn portemonnee afgestaan. door Joost Bosman TERNEUZEN - Het Instituut voor Medische Dringende Hulpverlening (IMDH) in Brug ge heeft bij de gezamenlijke Zeeuws-Vlaamse gemeenten voor komend jaar subsidie ge vraagd om de traumahelikopter in de lucht te houden. De helikopter is het afgelopen jaar zo'n vijftien keer ingezet in Zeeuws-Vlaanderen. De zeven gemeenten in de regio zijn daar tevreden over. Momenteel be taalt echter alleen Sluis-Aar denburg een vaste jaarlijkse bij drage aan het IMDH voor de heli. De andere gemeenten beta len per inzet op hun grondge bied. Van de kostprijs wordt slechts tien procent (hetzelfde bedrag als voor een ambulance wordt betaald) vergoed door ziektekostenverzekeraars. De rest komt van de provincie West-Vlaanderen (tien procent de gemeenten (vijftig procent) en sponsors (twintig procent). Landelijk loopt er een discussie over de inzet van traumaheli kopters in Zeeland vanuit Rot terdam. Het IMDH is daar niet gelukkig mee, omdat de vlucht naar bijvoorbeeld Vlissingen circa 23 minuten bedraagt. Van uit Brugge is de heli bijna tien minuten sneller ter plaatse. De ANWB lanceerde vorige maand het idee om met een ei gen helikopter vanuit Moerdijk Zeeuws-Vlaanderen te gaan be dienen, omdat de aanvliegtijd naar Zeeland van daaruit korter is. Voor West-Zeeuws-Vlaande- ren geldt dat niet. vandaar dat burgemeester C. J. van Liere van Sluis-Aardenburg (tevens lid van de Raad van Beheer van het EMDH) zich al uitsprak te gen het ANWB-voorstel. Sluis-Aardenburg en Oostburg weten zich door de provincie ge steund in hun roep de heli uit Brugge voor beide gemeenten te behouden. Gedeputeerde G. de Kok ondersteunt het standpunt van beide gemeenten, liet hij dinsdag tijdens een werkbezoek aan de Sluis-Aardenburg we ten. Hij zal het bezwaar aan de orde stellen als minister Borst in januari Zeeland bezoekt. Donderdag 9 december be spreekt het Intergemeentelijk samenwerkingsorgaan Zeeuws-Vlaanderen (ISOZ) de subsidieaanvraag. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Burgemees ter J. Lonink van Sas van Gent heeft van gedeputeerde J. Hen- nekeij (verkeer) en Rijkswater staat de verzekering gekregen dat de brug bij Sas van Gent ook na de bouw van een kanaaltun nel bij Sluiskil haar rondjes kan blijven draaien. Pas bij een eventuele kanaal verbreding zou het voortbe staan van de brug weer op het spel staan. Het provinciebe stuur en Logistiek Platform Zeeland laten momenteel het Haagse bureau Price-Water- house een onderzoek instellen naar een alternatieve financie- ringsopzet voor de Westerschel- detunnel. Deze constructie zou, als het Rijk daarvoor goedkope re leningen afsluit, enkele tien tallen miljoenen guldens voor deel opleveren. Dat geld zou vervolgens als beginkapitaal voor de tunnel bij Sluiskil kun nen dienen. Kiest het Rijk voor deze opzet, dan hoeft volgens Lonink de brug bij Sas van Gent niet geschrapt te worden. In eer ste instantie zou een kanaaltun nel volledig uit het budget van het ministerie van Verkeer en Waterstaat betaald moeten worden. De bruggen bij Sluiskil en Sas van Gent kunnen in dat geval niet gehandhaafd wor den, omdat het onderhouds budget voor de bruggen weer gebruikt zouden worden om aan de tunnel mee te betalen. Hier van is nu echter geen sprake. Het verdwijnen van de Sasse brug werd alom gevreesd, om dat dit zou betekenen dat tussen het oostelijke en westelijke deel van de gemeente geen directe verbinding meer zou bestaan. De dorpsraad van Westdorpe maakte zich er het voorbije jaar grote zorgen over. Bij het Sasse college werd aangedrongen op actie. Dat is volgens Lonink voorlopig niet nodig. Activiteiten buurtvereniging BRNEUZEN - Om het jaar 999 uit te luiden organiseert uurtvereniging Scas een flink xntal activiteiten voor de be- oners van de Terneuzense Lie- jnspolder en Triniteit-wijk. rijdag 10 december is er een erstbingo. Zaterdag 15 decem- er is vanaf 14 uur het bieden en )keren. Woensdag 15 december i er tussen 14.00 en 16.30 uur en kerstclub voor kinderen assen 4 en 7 jaar. Saterdag 18 december is er een hristmas-party met popmu- ,iek. Al de feestelijkheden vin7 ien plaats in buurthuis 't Schel- xenhoekje. Inleiding op oratorium Bach TERNEUZEN - Liefhebbers van Johann Sebastian Bach kunnen op donderdag 16 de cember om 19.30 uur terecht in de Terneuzense bibliotheek. Met behulp van beeld en muziek geeft muziekleraar Filips Pie- ters een toelichting op Bach's Weihnachtsoratorium Deelnemers ontvangen voor hun entreegeld bovendien alle vertalingen van de te behande len fragmenten. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115)686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax:10114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Café De Gravin haalt al vijftien jaar bands naar Westdorpe door Lilian Dominicus WESTDORPE - Waar een klein dorp groot in kan zijn... In Westdorpe, het lintdorp vlak aan de grens met België, huist een muziekcafé waar met grote regelmaat talentvolle bands optreden. Uitbater Pol van Gimst van café De Gravin aan de Graafjansdijk is mu ziekliefhebber. Hij nodigt al vijftien jaar allerlei bands uit. Elke laatste zaterdag van de maand is het raak in het dorps café. Zijn motto: muziek is de enige taal in de wereld die overal hetzelfde klinkt. „Daarom moet de drempel voor live-muziek ook laag blij - ven", benadrukt hij. „Ik vind niet dat je voor muziek hoeft te betalen. De bands die hier ko men zijn wel talentvol, maar niet bekend. Misschien vind je er wel helemaal niets aan; dan zou het toch niet aardig zijn daar geld voor te vragen. Het zelfde met de prijs van een biertje. Die blijft ook onder de drie gulden." Een indrukwekkende rij cd's siert de draaitafel naast de bar. Van Gimst bezit enkele dui zenden exemplaren. „Die pas sie voor muziek is gewoon zo gegroeid", verklaart Van Gimst. „Dat was niet van de ene op de andere dag zo. Toen ik De Gravin net had overge nomen, liet ik hier een keer The Evelyns optreden. Die jongens wilden dat graag. Nog diezelf de avond kwamen verschillen de mensen naar me toe, dat ze ook een bandje hadden die wel eens zou willen optreden. Zo is het balletje gaan rollen. Ik ben gaan adverteren in muziekbla den en nog steeds krijg ik dage lijks informatie binnen van bands van allerlei pluimage." House Reggae, Ierse folk, blues, rock, het maakt allemaal niet uit. Alle soorten muziek zijn wel kom in De Gravin. Zelfs house draait Van Gimst hier regelma tig. Zijn jonge gasten nemen vaak zelf muziek mee. „Er komt een breed publiek in De Gravin. Van jong tot oud, dus house hoort erbij", lacht Van Gimst. Maar house-bands ko men er bij hem niet in. Leuk voor op tape, maar niet live. „House is electronisch tam tam, veel meer stelt het eigen lijk niet voor. House-bands kunnen echt geen live-muziek Uitbater Pol van Gimst van café De Gravin: „Het is vooral belangrijk te luisteren naar wat het publiek eigenlijk wil." foto Charles Strijd maken. Hoewel... soms zijn er uitzonderingen. Two Unlimi ted, kon het misschien wel, maar die waren weer te popu lair." Van Gimst vertrouwt bij het se lecteren van bands op zijn in tuïtie. „Soms sla je daar wel eens de plank mee mis", geeft hij direct toe. „Maar ik denk toch dat het de beste methode is. Het is vooral belangrijk te luisteren naar wat het publiek eigenlijk wil. Dat is best moei lijk." Op de achtergrond draait een cd-tje van een Rotterdam se jazz-band. „Goede band, ik hou veel van jazz", zegt hij. „Toch ben ik er huiverig voor om ze te contracteren. Meestal zijn jazz-bands duur. Daar naast vraag ik me af of jazz wel iets is voor De Gravin. Maar andere kant: ik sluit niets uit." Het liefst geeft de Westdorpse uitbater de gelegenheid aan originele bands. „Coverbands zijn te commercieel. Leuk voor grote feesten, maai* niet voor hier. Alleen voor feestdagen maak ik daar een uitzondering op. Zoals eerste kerstdag, dan komt Jerry and the Toms uit België, met covernummers van Iggy PopSting, Rolling Stones en Neil Young." Oudjaar Met oudjaar tovert Van Gimst zijn cafeetje om in een heuse huiskamer. Iedereen die geen zin heeft in grote feesten of saaie schoonfamilie-dineetjes is welkom en mag aanschui ven. Van Gimst: „Jongens die nog nooit een biertje getapt hebben, staan dan ineens ach ter de bar. Mogen ze zelf een streepje op hun rekening erbij zettenIk eet een h apj e met een paar gasten. Pas als het druk wordt - dat is pas na twaalven - begint het echte werken. Van zulke avonden moeten we het echt hebben. Heel Westdorpe komt elkaar feliciteren. In vroeger jaren nodigde ik ook op deze avond een band uit, maar daar ben ik mee gestopt. Dat werd echt te duur. Nu heb ben we elk jaar karaoke." De Gx-avin is een echt dorpsca- fé: multifunctioneel. Op de muren affiches, aanstekers, nummerborden. Serieuze darts- en poolcompetities spe len hier af, maar ook de plaat selijke zaalvoetbal- en tafel tennisvereniging drinken regelmatig een pintje. In totaal bieden Van Gimst en zijn vrouw ruimte aan acht vei'eni- gingen. Soms schuiven ze de tafels aan de kant, soms bou wen ze het podium op, soms rukken de tafelvoetbal-tafels uit... Niet altijd handig, vindt Van Gimst. Het liefst zou ik er een zaaltje aanbouwen. Er is nog zat ruimte achter het café. Maar daarvoor moet het be stemmingsplan gewijzigd worden. Dat betekent het op stallen van allei'lei ingewik kelde en ti-age procedures. En ook de gemeente zou mee moe ten werken. Programma Zatei-dag 25 december: Jexry The Toms Oud en Nieuw: karaoke vanaf 00.30 uur Zaterdag 29 januari: Crash Burn Z aterdag 2 6 februariJ ay Walk Zaterdag 25 maait: Kick the Buckett (soul) Zaterdag 15 april: weekend 15-jarig bestaan Zaterdag 22 april: Busted (R&B)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 59