Hulst op zoek naar echt Javabier Gall Gall Axel naar nieuwe locatie Het trage groeiproces van een gietijzeren kunstwerk Spiessens schildert oud Cadzand-bad als decor Nel Fritz pakt nationale turntitel zeeland woensdag 8 december 1999 z 20 Brouwerij laat vijftien varianten de revue passeren op proeverij ondernemend zeeland kunst cultuur Rechters streven naar meer uniformiteit bij toewijzing straffen Scoop zoekt modellen voor serie portretten De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC. postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. te brouwen. „Er is heel weinig bekend over Java. Het pro bleem is dat er verschillende brouwprincipes door elkaar gebruikt moeten worden. Bo vendien zijn door de jaren heen de grondstoffen veranderd. Be paalde gerstenrassen zijn bij voorbeeld niet meer te krijgen." Iedere variant van het Javabier werd gisteravond door de aan wezigen beoordeeld met een cijfer. De bierbrouwerij telt al le resultaten op en bepaalt dan welk bier zich het echte Java bier mag noemen. Zaak voor mannenmode Axel verhuisd AXEL - Alexandre Mannen mode in Axel verhuist van de Noordstraat naar het voorma lige pand van Cassandra Da mesmode en Lingerie in de Weststraat. Het nieuwe pand is groter dan de oude zaak en biedt meer mogelijkheden voor een ruimere presentatie en het voeren van een grotere collec tie van kwaliteitskleding voor heren dan voorheen. „Ook is belangrijk dat ik van een huurpand naar een eigen pand verkas", zegt eigenaar Wim de Pooter. De verbouwing zal naar verwachting een klei ne drie maanden in beslag ne men. De opening is gepland op 23 februari volgend jaar. Alexandre voert collecties van gerenommeerde merken als Arrow, Brax, Pringle en Arma ni. Pringle richt zich vooral op de golfsport. „Met een golf baan hier in de buurt een vrij logische keuze", aldus De Pooter. Alexandre verkoopt ook acces soires en daarnaast maatkos tuums van Torino. De Pooter: „Hierbij maken we gebruik van een vrij uniek concept. De maten van de klant worden op genomen, hij zoekt bij ons een stof uit, maakt zijn verdere wensen kenbaar en zes weken later is het kostuum - dat wordt gefabriceerd in de Duitse fa briek van Torino - gereed." door Frank Balkenende Zeeuwse vreugde kende geen grenzen meer, kopt de PZC 8 december 1958. Nel Fritz van de Vlissingse Turnvereniging is Nederlands kampioene gewor den en dat willen de Zeeuwen weten. Nel moet echter de titel delen met de Haarlemse Bep Ipenburg-Drommel, die tijdens de spannende strijd in haar stad precies hetzelfde aantal punten behaalt als haar Vlissingse op- ponente: 94.30. Een klein groepje Zeeuwen volgt nagelbijtend de verrich tingen van hun favoriete, zo spannend is het die zondagmid dag in het Krelagehuis in Haar lem. Nel Fritz begint met een achterstand van 0.2 punt op Bep Drommel aan de finale. Bij het paardspringen rijst iets van twijfel op de tribune. Ze haalt een mooie 9.7, maar die is slechts goed voor een derde plaats. Op de balk herstelt ze het evenwicht. De vlekkeloze oefe ning wordt beloond met een 9.7, het hoogst haalbare puntenaan- tal op dit onderdeel. Bep Drom mel blijft steken op 9.1 Plotseling voert Nel Fritz de ranglijst aan. Op de Zeeuwse banken ontspannen de samen geknepen knuisten zich. Nel lijkt niet meer te stuiten, want er volgt, een perfecte vrije oefe ning, waarmee ze haar voor sprong uitbouwt: 9.6. Daarna slaat Bep Drommel te rug met eentiende punt in haar voordeel op de brug, terwijl haar favoriete toestel - de rin gen - nog moet volgen. Nel staat op dat moment 0.35 punt voor, maar iedereen in het Zeeuwse kamp vreest het ergste. De span ning in de hal is te snijden, als de Vlissingse in de ringen zwaait. En ze doet het voor haar doen niet gek: 9.3. Dan mag Bep Drommel en die levert een fraaie oefening af, die de jury waar deert met een 9.65. En dan wordt het tellen. Het blijkt 'ge lijkspel', zodat Nederland in 1958 twee turnkampioenes mag huldigen. Voor Nel Fritz volgen EK's en, nog mooier, deelname aan de Olympische Spelen in Rome. Nel Fritz met haar trotse ouders bij haar thuiskomst in Vlissingen, waar veel gelukwensen en bloemen haar wachtten. door Jean-Lou de Gucht HULST - „U dient er wel reke ning mee te houden dat u van avond vijftien verschillende bieren moet proeven. Ik raad u dan ook aan om slechts kleine hoeveelheden te drinken, an ders moet ik nog een taxi voor u bellen", zei John Vermeersen van de Hulster bierbrouwerij De Halve Maan gisteravond te gen de echte bierkenners van Hulst. In samenwerking met ama- teurbrouwvereniging Ambras- serie hield de Hulster brouwe- Kerstmarkt in Hengstdijk HENGSTDIJK - Tuindecora- ties DD S in Hengstdijk houdt zaterdag 11 en zondag 12 december een kerstmarkt. In de schuin.- staan naast de normale tuindecoraties speci aal lantaarns, windlichten, vuurpotten en allerlei kerstar tikelen uitgestald. De kerst man en een glaasje glühwein ontbreken niet. De kerstmarkt aan de Sint Jo- sephstraat is zaterdagavond van 19.00 tot 22.00 uur ge opend. Zondag kan men de kerstsfeer proeven van 14.00 tot 17.30 uur. Nieuwe directeur ABN Amro Sas SAS VAN GENT - P. Tafelaar is per 1 december de nieuwe di recteur geworden van de ABN Amro in Sas van Gent. Oud-di recteur W. van Leeuwen is naar de ABN Amro in Oostburg ge gaan. door René van Stee AXEL - De Axelse vestiging van Gall Gall is verhuisd naar de Noordstraat. Het nieuwe pand heeft een knussere en warme re uitstraling gekregen dan de vorige zaak aan het Szydlowskiplein. Dit effect is vooral bereikt door de gedeeltelijk houten vloer in de winkel. .Het ziet er allemaal wat vriendelij ker uit De winkel zelf is niet groter geworden, maar qua locatie zijn we er beslist op voor uit gegaan. Ook hebben we nu meer maga zijnruimte", zegt mede-eigenares Miranda "t Gilde, die samen met haar schoonvader Jan honderd procent franchisenemer is. Het assortiment van Gall Gall is breed en diep. Het aanbod varieert van wijnen, li keuren en sterke dranken tot de meest uit eenlopende soorten bier. Met name lief hebbers van Belgische bieren hebben veel keus. Ook voor relatiegeschenken als bier mandjes en kerstpakketten met alleen drank of gecombineerd met boodschappen is Gall Gall het juiste adres. Bovendien kunnen klanten altijd terecht voor een ad vies en worden bestellingen gratis thuis bezorgd. „Al deze factoren tezamen vormen de kracht van onze zaak. We hebben geen echte specialiteiten; we willen namelijk in alles sterk zijn", aldus Miranda. rij een proeverij om het bier uit te zoeken dat de smaak van het legendarische Hulster Java bier het dichtst benadert. Er zijn vijftien varianten van het originele recept uitgewerkt en gebrouwen. De meest her kenbare variant zal eind vol gend jaar als gelegenheidsbier op de markt verschijnen. Veel inwoners van Hulst kun nen zich nog Javabier herinne ren. hoewel het bier sinds 1967 niet meer gebrouwen wordt. ,,Ik dronk in mijn jeugd altijd Java", zei één van de aanwezi gen. „Voor vele Hulstenaren was het een ramp hoor, dat er geen Java meer te krijgen was. Lekker Dat is echt het lekkerste bier dat ik ooit gedronken heb. Ik hoop dat ik vanavond bier kan proeven dat me herinnert aan die smaak van vroeger." Tij dens het drinken van de vijf tien verschillende varianten van het Javabier haalden de aanwezigen verhalen van vroe ger op. „In één van de café's in Hulst verzamelde de cafébaas vroeger het gist dat in de glazen Java was achtergebleven. Hij gaf dat aan zijn kinderen, want dat was goed tegen de steen puisten." Amateurbrouwer Luc Weemaes: Veel mensen laten het gist in de fles zitten, maar ik zeg altijd maar zo: wie bier drinkt zonder gist, heeft het lekkerste gemist." Volgens Vermeersen is het nog niet zo eenvoudig om Javabier Kenner Ronny Ivens probeert de smaak van het echte Javabier op te sporen in één van de voorgeschotelde bieren, foto Charles Strijd Ronald Spiessens liet zich voor het decor voor Het Hollands Wijfje inspireren door oude foto's. foto Peter Nicolai loor Trees van Herpen ■AS VAN GENT - In augustus 997 ging de Zeeuws Vlaamse lieterij vol enthousiasme en ptimisme aan de slag met het ntwerp voor een monumentaal unstwerk van de Canadees Jeff 7all bestemd voor de Wilhelmi- apier in Rotterdam. Het en- ïousiasme is onverminderd, [et optimisme dat het 'Lost uggage Depot', zoals het giet- zeren monument gaat heten, in et voorjaar van 1998 op zijn efinitieve stek zou staan, is da- ig getemperd. In een loods in as van Gent groeit het kunst- erk traag maar gestaag. -let perfectionisme van de instenaar en de moeilijkheid n goede afgietsels van zachte aterialen te maken, zijn de be- ngrijkste factoren geweest ior de vertraging," zegt tech- sch directeur Harry de Man. bovendien", vult zijn compag- m Hans van Brussel aan,is de ilhelminapier momenteel één ote bouwput vanwege de aan- l van een parkeergarage. We ichten tot de rommel weg is. april 2000 staat ie er." ff Wall kwam tien dagen gele- n poolshoogte nemen. Met a krijtje zijn zijn aanwijzin- n op het tien meter in door- ee en twee meter hoge werk- ik aangegeven. '2,3 cm ervan ïalen en dan erin schuiven', valt er te lezen. „Zo precies at die man te werk, tot op de llimeter nauwkeurig." Ook ienkt hij dikwijls nieuwe za- i die hij toevoegt aan zijn -spronkelijke ontwerp, het kader van 50 jaar weder houw en 650 jaar stadsrech- kreeg Rotterdam een rijks- chenk van 1 miljoen gulden, besteden aan een kunstwerk, t historische vertrekpunt van Holland-Amerika Lijn bleek ideale locatie. Toen vertrok- i van daaruit vele emigran ten naar een nieuwe en onzekere toekomst, nu komen mensen via de Rotterdamse haven Europa binnen om hier een nieuw leven op te bouwen. Die twee elemen ten heeft Jeff Wall in zijn kunst werk trachten te verbinden. Snapshot Oorspronkelijk is hij fotograaf, iemand die het verleden, hoe re cent ook, vastlegt. Met dit verlo ren bagagedepot probeert hij heden en verleden in een giet ijzeren snapshot vast te leggen op een manier alsof het verleden het nu is, tegelijkertijd wetend dat het voorbij is. Door herken bare bestaande vormen uit ver schillende tijdsperiodes in giet ijzer weer te geven, ontstaat dat vervreemdende gevoel. Aller eerst zacht leer en buigzaam karton, plooibaar plastic, veze lig hout of doorzichtig glas, alles voelt hard en koel aan aïs het van ijzer is. Die verwarring en vervreemding komt ook door dat een ouderwetse hutkoffer zij aan zij staat met een nylon rug zak, een luxe hardschalen koffer naast een sjofele plastic zak. Jeff Wall gaat nog verder. Het paviljoen waarin die verloren bagage is opgeslagen is van ruw hout. achthoekig en amateuris tisch ogend. Drie lagen boven elkaar, het bovenste segment staat enigszins gedraaid ten op zichte van de rest vanwege de dynamiek. Inmiddels liggen er op Walls aanwijzingen verkreu kelde blikjes, een afgekloven appel en een fles in de prullen bak en staan er een kookplaatje met fluitketel en twee mokken naast de gsm op het buffetje, al lemaal natuurgetrouwe kopie- en van gietijzer. Harry de Man is trots op de ge vonden oplossing voor de zachte materialen. Een te gieten voor werp wordt normaal gesproken gelegd in zand, waaraan een zuur en lijm is toegevoegd. Wan neer het zand uitgehard is, is er een vorm ontstaan waarin het vloeibare ijzer gegoten kan wor den. Bij zachte materialen ver vormt het gewicht van het zand het voorwerp en is de lossing van de mal een probleem. Een tas, doos of baal wordt nu met behulp van een uit siliconen ge maakte mal gegoten waarbij al le details behouden blijven. Elk scharnier, touwtje of plooitje is levensecht. door Sheila van Doorsselaer BOERENHOL - Het is welhaast een echte traditie geworden. Kunstenaar Ronald Spiessens uit Boerenhol schildert al der tien jaar de decors van de ZO- MA (Zeeuws-Vlaamse Operette en Musical Amateurs). Deze keer heeft hij er echt iets bijzon ders van gemaakt. Aan de hand van oude foto's schilderde hij 't Aoventje, Cadzand-Bad om streeks 1920, waar de nieuwste operette Het Hollands Wijfje zich afspeelt. ZOMA-voorzitter P. Faas kon bij het zien van het decor zijn ogen bijna niet geloven. Faas: „Het is net alsof ik weer op het terras van de oude Wielingen sta, die heerlijke speelplaats uit mijn jeugd."Faas leverde Spies sens de foto's met daarop het grote huis van het waterschap, het reddingsgebouw en het wachthuisje op de sluis. Om het geheel wat te verlevendigen schilderde Spiessens ook nog twee hoogaarzen, maar toen was hi] nog niet tevreden. Spies- sens:,,^ heb het plaatje wat moeten romantiseren, een zwa re lucht bijvoorbeeld." Het de cor is negen meter lang en vijf meter hoog geworden. De grote podia van het Oostburgse Le- deltheater en Scharpoord in Knokke zijn daarmee redelijk gevuld. Toen Spiessens net begon te schilderen voor ZOMA, kreeg hij nog precieze opdrachten. Nu la ten ze hem vrij. Spiessens:„De regisseurs hebben weinig kaas gegeten van schilderen en daar om mag ik nu doen wat ik wil. Eigenlijk had ik voor Het. Hol lands Wijfje hele andere ideeën, een strandgezicht met de pier. Maar toen ik de oude foto's zag, ben ik me daarop gaan concen treren." Het Hollands Wijfje wordt voor een gedeelte opgevoerd in dia lect. De operette is geschreven door Leo Stein en Bela Jenbach met muziek van Emmerich Kal man. Het ZOMA-koor wordt gedirigeerd door Ronny de Lombaerde en Piet Leenhouts zit aan de piano. Het verhaal speelt zich af rond prins Paul (Sjaak Nortier) die in de jaren twintig naar Cadzand-Bad is gevlucht om te ontsnappen aan de hem opgedrongen bruid prinses Jutta, oftewel het Hol lands Wijfje (Christianne Locu- fier). De overige rollen zijn voor Mare Weijts (dr. Udo von Ster zei), Frans Modde (kamerheer Von Stopp). De operette wordt 21 en 22 januari opgevoerd in het Ledeltheater en 5 februari in Scharpoord. door Jacques Cats MIDDELBURG - De rechterlij ke macht streeft naar meer uni formiteit in de straftoewijzing. Het zou naar het publiek toe moeilijk te verkopen zijn dat je voor het rijden met eenzelfde promillage alcohol van de ene rechter voor twee weken de ge vangenis in moet en er in een an der arrondissement met een geldboete vanaf komt. Bij het Openbaar Ministerie is speciaal beleid ontwikkeld om ervoor te zorgen dat een eis in een te Middelburg dienende zaak niet totaal anders uitpakt dan in een soortgelijke zaak el ders in het land. Vanwege de on afhankelijkheid van rechters is het niet mogelijk dat de zittende magistratuur ook tot zulke stringente afspraken komt. „Maar we zijn de laatste tijd al veel meer naar elkaar toegekro- pen", stelt de Middelburgse rechtbankpresident M. M.Steenbeek vast. Dat geldt met name in strafza ken rond de veel voorkomende criminaliteit, zoals eenvoudige mishandelingen en winkeldief stallen. Hoewel ernaar wordt gestreefd in zulke standaardza ken zoveel mogelijk op één lijn te raken, blijft wel voorop staan dat de rechter altijd vrij moet zijn om daarvan af te wijken. Dit kan nodig zijn als hij of zij meent dat in een bepaald geval de algemeen geldende straf te hoog of te laag is. De president van de rechtbank spreekt dan ook van een richtlijn. „Het mag geen dwangjuk worden." Persoon De rechter moet volgens Steen beek niet alleen kijken naar de ernst van een feit maar ook naar de persoon van de verdachte, de recidive en de leeftijd. Voorts speelt een rol of iemand inziet dat het fout is gegaan of zich er helemaal niets van aantrekt wat er is voorgevallen. „Maar we proberen wel om onverklaarba re verschillen op te lossen, ze tenminste minder groot te ma ken dan ze nu wel eens z i j n Hoewel de rechters een eigen verantwoordelijkheid hebben, kijken ze wel met belangstelling naar wat het Openbaar Ministe rie bedenkt. Steenbeek: „Toch kan het zijn dat wij in bepaalde gevallen vinden dat er een ande re straf moet worden opgelegd. Bij het bepalen van de strafmaat kan de lokale situatie een rol van betekenis spelen. Zo valt er over te discussiëren of versto ring van de openbare orde in Amsterdam even erg is als in een provinciestadje. Dichter bij huis is de bestraffing van het in het bezit hebben van drugs. Het is wel gebeurd dat iemand die daar in Terneuzen op was be trapt, zwaarder werd bestraft dan in een soortgelijke situatie op Walcheren. Dat had te maken met de door de drugshandel ver oorzaakte overlast, die in Ter- neuzen beduidend groter was. Rechtbankpresident Steenbeek heeft niet de indruk dat 'Mid delburg' bekend staat als een arrondissement waar streng of juist mild wordt gestraft. Dan zou dat moeten leiden tot het voortdurend verhogen of verla gen van de straf door het Ge rechtshof in Den Haag. En dat is niet het geval. Man blijkt plots 25 onverzekerde auto's op zijn naam te hebben TERNEUZEN - Vijfentwintig auto's op je naam, maar niet we ten hoe dat komt en waar de voertuigen zijn. Een 35-jarige man uit Zaamslag moest voor de kantonrechter verschijnen om dat hij in een onverzekerde auto rondreed. Tegenover rechter A Melens verklaarde hij niet één, maar vijfentwintig auto's op zijn naam te hebben, waarvan er geen enkele verzekerd was. De man kwam aan deze infor matie via de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Hoe dit ge beurd is, weet hij niet. „Ik heb een tijdje in Polen gewoond en daar leerde ik een man kennen, die waarschijnlijk misbruik heeft gemaakt van mijn gast vrijheid", vertelde de man. „Het bleek een crimineel te zijn, die nu in Nederland vastzit. Ik ben weliswaar nooit papieren kwijt geweest, maar het kan toch zijn dat hij ze heeft vervalst?" De rechter raadde hem dringend aan om aangifte te doen. „We moeten het verder dan maar even afwachten. Of u bent een professionele katvanger of u wordt enorm belazerd,. Maar als u vijfentwintig auto's op uw naam heeft staan, zullen er nog veel meer boetes komen", aldus Melens. ■MHOHBESX JtZL.L Gietijzeren kopieën van voorwerpen vormen de onderdelen van het kunstwerk van Jeff Wall. foto Charles Strijd loor Ernst Jan Rozendaal VUDDELBURG - Scoop, het ïeeuws instituut voor zorg, velzijn en cultuur, zoekt mo- lellen voor een serie portretten 'an Zeeuwen in de leeftijd van ïul tot 99 jaar. edere inwoner van Zeeland :an daarvoor in aanmerking :omen. Het merendeel van de 'ortretten wordt gemaakt door tien Zeeuwse kunstenaars. Vanaf eind oktober 2000 wor den de honderd portretten langdurig tentoongesteld in tien Zeeuwse verzorgingshui zen. Een speciale selectiecommissie gaat de Zeeuwse modellen se lecteren. Iedereen in Zeeland kan iemand als model voordra gen. Het is niet de bedoeling dat mensen zichzelf opgeven. Op het ogenblik wordt nog ge zocht naar mannen en vrouwen uit de geboortejaren 1901 tot en met 1976 en 1997 tot en met 2000. Ze moeten in Zeeland wonen. De personen die voor gedragen worden, moeten - de kleinste kinderen uitgezon derd - daarvan wel op de hoog te zijn en ermee ingestemd hebben, zodat geen mensen worden geselecteerd die bij na der inzien niet willen. De PZC zal alle modellen (en bij de jongsten hun ouders) in de loop van het volgend jaar intervie wen en fotograferen. Zo ont staat een reeks van krantenar tikelen die later opgenomen wordt in een catalogus die in oktober bij de tentoonstellin gen verschijnt. Aanmeldingen dienen vóór 22 december te worden verstuurd naar: Scoop tav Gemma van der Hoogte Postbus 407 4330 AK Middelburg met vermelding van naam, ge slacht, geboortedatum, adres en telefoonnummer van het voorgedragen model en een motivatie voor de keuze. Al leen voor het nuljarige kindje staat de aanmelding open tot 1 juni 2000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 58