Boeren negeren modderregels Lonink eist spoedig besluit fabriekswinkel PLUGGEI Kapelletje eert vlasverleden Middenstand Hulst zegt dat Belgen niet meer te veel betalen Zeeuws verkeer eist nog te veel levens Stelling maakt molen tot uitkijkpost a Aantal ongevallen door slik op de weg gestegen Kamerleden laken door de neus boren order Schelde zeeuwse almanak Vermomd ZEEUWS-VLAANDEREN zeeland 1 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Een flink aan tal Zeeuws-Vlaamse boeren vertikt het om na oogstwerk- zaamheden de polderwegen in de buurt van hun percelen slik- vrij te maken en te houden. Het voorbije najaar hebben het wa terschap Zeeuws-Vlaanderen en de politie tientallen keren agrariërs moeten manen om de weg moddervrij te maken. In elf gevallen werd de aan schrijving genegeerd en werd tegen onwelwillende boeren Verdachten kinderhandel in cassatie HULST - Twee op verden king van mensenhandel opgepakte inwoners uit Hulst gaan in cassatie bij de Hoge Raad. Zij verzetten zich tegen de beslissing van de recht bank in Middelburg, die de uitlevering van de mannen aan de gerechte lijke autoriteiten op het Portugese eiland Madeira toelaatbaar acht. De Hul stenaren worden ervan verdacht deel uit te maken van een netwerk dat op Madeira actief zou zijn geweest om minderjari gen te ronselen voor de prostitutie. De beschuldi gingen zijn gebaseerd op belastend videomateriaal dat door een werkgroep tegen kinderporno uit het Belgische Morkhoven aan de onderzoeksrechter op Madeira is overgedragen. Volgens de mannen uit Hulst zijn hen onbekende beelden in een vakantief- impje gemonteerd. proces-verbaal opgemaakt. De modderpartijen op de rijweg hebben dit jaar - in vergelijking met voorgaande jaren - vaker geleid tot ernstige verkeerson gevallen. Zes keer was er bij on gelukken met letsel slik in het spel. In twee gevallen betrof het bromfietsers die onderuit waren gegaan. ,,Die mensen spreken vervol gens het waterschap als wegbe- heerder aan, maar wij laten het daar niet bij", zegt woordvoer ster M van de Pas van het water schap. Natuurlijk gaan wij in die gevallen op zoek naar de personen die voor de slikover- last verantwoordelijk zijn. Voor eventuele schadeclaims moet men niet bij ons, maar bij de ver oorzakers zijn. Volgend najaar wil het water schap samen met andere wegbe- heerders de slikproblematiek projectmatig aanpakken. Begin volgend jaar voert het schap daarover de eerste gesprekken met andere potentiële deelne mers. Klachten „We moeten helaas constateren dat er steeds vaker slik op de wegen blijft liggen. Onze kan- tonniers en andere controleurs merken tijdens controles dat de regelgeving gewoon wordt ge negeerd", aldus Van de Pas. „Ook het aantal klachten van weggebruikers over modder partijen op de polderwegen is flink gestegen. De laatste tijd hebben we tientallen akkerbou wers moeten manen om de boel op te ruimen. Sommigen trek ken zich er niets van aan en dan ruimen we als schap het boeltje maar op, maar dan moeten we vervolgens weer behoorlijk wat moeite doen om de kosten op de overtreders te verhalen. Daar naast leidde slikoverlast in elf gevallen daadwerkelijk tot strafvervolging. Voor ons is de maat nu vol", benadrukt Van de Pas. Volgens hem denken veel akkerbouwers dat het plaatsen door Barend Pelgrim HULST - De ondernemers in Hulst wijzen de kritiek van de hand dat ze hun Belgische klan ten te veel zouden berekenen. De meesten zouden in de loop van dit jaar de te hoge wissel koers inmiddels hebben gecor rigeerd. De ondernemers zijn wel bij zonder kritisch over de bankin stellingen in Hulst. Deze zijn er volgens hen de oorzaak van dat middenstand en horeca op kos ten worden gejaagd bij het om wisselen van hun franken in guldens. Gemiddeld rekenen de banken ongeveer één procent van het omgewisselde bedrag. Uit een onderzoek dat medio dit jaar werd gehouden onder hore ca en middenstand in Hulst bleek dat zowat driekwart van de ondernemers een te hoge wis selkoers voor de Belgische frank hanteerde. Sinds 1 januari van dit jaar is 1 gulden onverander lijk 18,31 Belgische franken waard. Maandagmiddag wer den de enquêteresultaten van een afstudeerproject gepresen teerd over het gebruik van de euro in Hulst. Daaruit kwam onder meer naar voren dat on dernemend Hulst nogal afwij kende normen hanteert voor acceptatie van franken. De on dernemersverenigingen Hulst Reynaertstad en Federatie MKB vinden het bericht achter haald en zeggen dat de meeste zaken in Hulst inmiddels de cor- door Harmen van der Werf DEN HAAG - De order voor een nieuw inspectieschip voor het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij (LNV) moet desnoods worden terugge nomen, als blijkt dat de aanbe stedingsprocedure verkeerd is afgewikkeld. De Zeeuwse Kamerleden L.C. van Dijke (RPF), J. Geluk en J. te Veldhuis (allebei WD) hebben dit dinsdag gesteld in vragen aan staatssecretaris G. H. Faber van LNV en minister A Jorrits- ma van Economische Zaken. Tot groot ongenoegen van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen is de op- door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Burge meester J. Lonink van Sas van Gent eist dat het provin ciebestuur meer vaart zet achter de besluitvorming over de vestiging van een fa briekswinkel in de gemeente. Zoniet, dan verwijt Lonink de provincie nalatigheid. Volgens Lonink hoeft de pro vincie niet meer te wachten op regels uit Den Haag. In het laatste nummer van het blad Binnenlands Bestuur stelt minister Pronk (VROM) dat de komst van fabriekswin kelcentra in Nederland niet te voorkomen is en dat hij en kele van die centra ook niet ziet als een bedreiging. De bewindsman legt in hetzelf de artikel de beslissingsbe voegdheid over zogenoemde factory outletcentra bij de provinciale overheden. „Maar ons provinciebestuur doet niets. Laat een second opinion opstellen over onze plannen, maar stelt die eis niet aan de gemeente Hulst. Vervolgens wachten wij maar op het resultaat van dat tegenonderzoek en blijft ons voorontwerp-bestemmings plan voor het voormalig CSM-terrein maanden onbe handeld op het provinciehuis liggen. Dat kan natuurlijk niet. Als overheid stellen we regels aan burgers om te rea geren en op te treden, vervol gens zouden we die tijdsli mieten niet laten gelden voor de overheid; dat kan natuur lijk niet. Ik wil dat ons be stemmingsplan in januari wordt behandeld. Gebeurt dit niet, dan is de provincie gewoon nalatig en zullen we onze eisen stellen", aldus Lo nink. Doordat er nog te vaak slik op de wegblijft liggen, zijn er dit jaar diverse ongevallen gebeurd. foto Peter Nicolai door Richard Hoving van een waarschuwingsbordje 'slik op de weg' voldoende is om weggebruikers er op te wijzen dat er blubber op de weg kan liggen. „Wij verstrekken als schap die bordjes graag en gra tis, maar het is natuurlijk wel zo dat de boer - als-ie klaar is met zijn werk op het land - er zorg voor moet dragen dat de rijweg weer gewoon berijdbaar is. Dat gebeurt vaak niet." recte koers van 18,31 frank voe ren. De voorzitters R. Bosch (Hulst Reynaertstad) en G. d'Haens (MKB) erkennen dat er wat koersverschillen zijn ge weest. D'Haens: „In de nieuws brieven van de ondernemers vereniging hameren we er op dat onze leden dat moeten aan passen. En voorzover ik kan in schatten, is dat in de meeste ge vallen ook gebeurd. Ik vind het alleen jammer dat er in dat on derzoek wordt gedaan alsof de ondernemers er winst uit heb ben geslagen, want dat is perti nent niet zo. Er zijn ook tijden geweest dat de koers zowat twintig frank beliep en toen re kenden veel ondernemers onder die limiet." Ophouden De ondernemersverenigingen hebben wel forse kritiek op de banken in hun woonplaats. Slechts twee van de vele geldin stellingen in Hulst wisselen de franken kosteloos, om de onder nemers niet op kosten te jagen. R. Bosch: „Maar de meesten be rekenen dus wel kosten en daar moeten ze eens mee ophouden. Ten eerste liggen de koersen sinds 1 januari vast, maar bren gen ze nog steeds kosten in reke ning, ten tweede getuigt het van de kant van de bankbedrijven van weinig solidariteit en flexi biliteit. Maar zowel MKB als Hulst Reynaertstad proberen de banken in Hulst zover te krijgen dat ze ook dat laatste procent kosten laten vallen." De stelling van de molen in Axel; binnenkort beschikbaar voor bewonderende blikken op de weidse omgeving. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst AXEL - Burgemeester en wet houders van Axel hopen dat prins Claus de opgeknapte Ax- else stellingmolen volgend na jaar officieel heropent. Het col lege stuurt deze week een verzoekschrift naar de voorzit ter van de Vereniging Holland- sche Molen. „De prins komt twee keer per jaar naar een officiële molen plechtigheid, in het voor- en het najaar-. Het zou mooi zijn als Zij ne Koninklijke Hoogheid vol gend najaar naar Axel komt", zegt burgemeester W. de Graaf. De restauratie van de tweeën halve eeuw oude bovenkruier ligt, na enige aanpassingen, op schema. Tegen de zomer van 2000 moet de molen draai- en maalvaardig zijn, waarna het bolwerk met nieuwe beplanting wordt opgefleurd. De romp van de molen is intussen zo goed als klaar. Vooral door het metselwerk duurde de opknapbeurt maan den langer dan was voorzien. Er bleken veel meer slechte stenen in de romp te zitten dan ver wacht. Ongeveer eenderde van de buitenste laag is bezet met nieuwe, speciaal voor de restau ratie gebakken steentjes. Ook de binnenkant van de molen romp is zodanig opgeknapt dat, bij regulier onderhoud, er de eerste eeuwen geen vrees hoeft te zijn voor spontane instorting. De stelling, de rondgang waar over de molenaar loopt om de wieken in de wind te zetten en de zeilen los of vast te maken, is alweer in gebruik. Voorlopig al leen nog door de werklieden die de molen opknappen, maar over enkele maanden kunnen de be zoekers vanaf de stelling genie ten van het weidse uitzicht over Axel en omliggende polders. Tegen die tijd zijn ook alle vijf dracht voor het inspectievaar tuig van LNV gegund aan de concurrent Damen Shipyards, terwijl de Schelde in de eerste aanbestedingsronde de laagste inschrijver was. Na deze ronde, die voor het ministerie geen be vredigende prijs opleverde, is nog een tweede onderhande lingsronde gevoerd. De Schelde had toen het nakijken. Van Dijke, Geluk en Te Veldhuis willen van staatssecretaris Fa ber en minister Jorritsma weten of de gevolgde procedure in overeenstemming is met de Eu ropese aanbestedingsregels. Als dat niet zo is, stellen zij, kan de verstrekte opdracht aan Damen dan ter discussie komen te staan? LEOLUX (Advertentie) Een gedurfd samenspel van Leolux en Philips. Bijvoorbeeld, dit prachtige meubel, waarin tv en video verwerkt zijn. Momenteel, tijdens onze speciale December-Actie, met een reductie van 30%. Ook andere modellen waarin stereo-sets zijn verwerkt. MIDDELBURG - Het aantal doden en gewonden in het Zeeuwse verkeer is onveran derd hoog ten opzichte van de rest van Nederland. Dat stelt het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ) in het werkplan voor 2000. Landelijk vielen vorig jaar ge middeld zeven verkeersdoden per honderdduizend inwoners. Op de Zeeuwse wegen waren dat er elf. Zeeland is samen met Drenthe de onveiligste provin cie van Nederland. Het aantal verkeersgewonden is in Zeeland het hoogste: 102 per honderdduizend inwoners. Ondanks de achterstand gaat het volgens ROVZ-secretaris A Lodder langzaam de goede kant op in Zeeland. Het absolute aantal doden in het verkeer daalt licht. In 1998 kwamen 42 mensen om het leven, in 1997 nog 53Een paar weken voor het eind van dit jaar zijn er tot nu toe 38 dodelijke slachtoffers ge vallen. De provincie Zeeland heeft als doelstelling dat het aantal verkeersdoden in 2000 niet meer dan veertig mag be dragen. In 2010 moet het aantal doden zijn teruggebracht tot 29. zolders geheel opgeknapt. De tussenzolder op de eerste ver dieping; de eigenlijke werkplek, de maalzolder; de steenzolder, waar de molenstenen staan op gesteld; de luizolder, waar via het luiwerk de zakken graan naartoe worden getakeld en de kapzolder vlak onder de wie- kendrager. Alle steunbalken van de zolders zijn goed nagekeken. Onder de steenzolder zijn twee nieuwe dragende balken aangebracht. De oude steunbalken die nog voor hergebruik geschikt wa ren, zijn zodanig bewerkt dat ze weer tijden hun zware taak kunnen uitoefenen. De mede werkers van het specialistische bedrijf Adriaens Molenbouw bv uit Weert leggen deze maand de laatste hand aan de kap. Vol gende maand moet die kap bo venop de molen worden gezet, waarna de wieken kunnen wor den bevestigd. Ambachtelijk Coördinator W. Adriaens, één van de eigenaren van het her- stelbedrijf, is enthousiast over het werk. Een speciale oplei ding tot molenrestaurateur is er niet, zegt hij. „Een timmer- en metselopleiding is een goede basis. Voor het overige leer je bijna alles in de praktijk. Het ambachtelijke van restauraties maakt het zo mooi om te doen." De Axelse stellingmolen stamt uit 1750. De bovenkruier kan bij zijn 250ste verjaardag, na de cennialang wiekenloos aan ver val onderhevig te zijn geweest, dus aan een tweede leven begin nen. Adriaens trots en zonder aarzeling: „Als de gemeente er voor zorgt dat de molen behoor lijk wordt onderhouden, kan hij zeker weer 250 jaar mee." door René Hoonhorst KOEWACHT - Vóór de zomer staat er weer een monumentje voor de rijke vlasgeschiedenis van Koewacht op het pleintje aan de Emmabaan. De Walsoor- dense kunstenaar Luc Inghels steekt met een 'vereringskapel letje' de loftrompet over de vlas industrie. Drie granieten pijlers, een zeef als dak en een marmeren vlas- schoof zijn symbolen voor de vlasverwerking. Tezamen vor men ze een soort kapelletje. „Een veel voorkomend vere ringsgebouwtje in de omgeving van Koewacht. De granieten pijlers kun je als menhirs zien, vereringstekens uit de oudheid. De vlasschoof in het midden spreekt voor zich en het metalen dak is de zeef die bij de vlasver werking wordt gebruikt. De gaatjes in het 'dak' zorgen er te gelijk voor dat de zon mooie licht- en schaduwspelletjes kan spelen en dat de regen er door kan spoelen", verklaart Inghels. Hij mag in tweede instantie toch het nieuwe kunstwerk voor het vlassersdorp maken. De eerste keus van de werkgroep beelden de kunst was een bronzen beeld van een vlasbloem met zaad stengels, waarbij een fontein zou spetteren. Dat werk bleek veel meer te kosten dan de dertig mille die de gemeente Axel er voor heeft uitgetrokken. Met het beeld van Inghels kiest de werkgroep toch voor een kunst zinnige verwijzing naar de vlas geschiedenis en - tot verdriet van enkele raadsleden - niet voor een simpel beeld van een vrouw of man die vlas aan het repelen of hekelen is. De eikenhouten vlasser van de Bressiaanse beeldhouwer/ priester Omer Gielliet, die tot mei op het pleintje prijkte, wordt opgeknapt. De Vlasser bezweek dit voorjaar bijna aan houtrot en het is niet verant woord om hem in de buitenlucht terug te zetten. Volgend voor- j aar krij gt het beeld een plaats j e in De Vlaschaard. Een maquette van het beeld dat aan de Emmabaan in Koewach wordt geplaatst: op symbolische wijze herinnert het sculptuur aai de vlasindustrie. foto Peter Nicole Op dat Vlissingse kantoor praten ze er nog over. Een nieuwe collegaHet waren toch altijd diezelfde gezich ten tijdens het maandagoch tend-overleg. Nu zat er een vreemde eend in de bijt, die niet bepaald een blad voorde mond nam. Niet bepaald kies voor iemand die net komt kij—. ken. Toch had hij ook ivat be kends. Zijn stem had bijvoor beeld die norse ondertoon en ook dat kalende hoofd kwam de meeste vergadertijgers wel enigzins bekend voor. Toen viel het kwartje. Het was die Zeeuws-Vlaamse chef. Vermomd. Hij droeg een stropdas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 57