Medium Mariska spoorloos PZC dwarsstraten lp Geldautomaat Japan meer dan flappentap Heer Bommel en de Wisselschat varia Ramp Betuwe blijft uit Winnaars onder het mes Kunst in kleinste kamertje puzzel recept het weer woensdag 8 december 1999 van onze redactie binnenland De Nederrijn stroomt rustig door het Betuwse land. Het water staat laag. Geen spoor van storm of golven, laat staan van een aanstaande wind- en waterhoos, die de hele Over-Be- tuwe tot aan Arnhem en Nijme gen onder water zal zetten. Het Drielse medium Mariska lijkt haar 'boodschap van he melse zijde' verkeerd te hebben verstaan. Gisteren dook zij on der om te ontsnappen aan een door haarzelf veroorzaakte golf mediabelangstelling. W aarschu wingen De Betuwse genezeres maakte eind oktober voor het eerst ge wag van 'waarschuwingen van boven'. Volgens Mariska zou zij door Maria gewaarschuwd zijn dat 'een ramp, te groot voor menselijke hulp' de Betuwe op 7 december zou treffen. Zij richtte haar boerderij in Driel in als hulpcentrum. Zelf nam het medium afgelopen weekeinde haar intrek in bun galowpark Rabbit Hill in Nieuw Milligen. Zij huurde volgens ei gen zeggen honderden huisjes voor bijstandsmoeders en al leenstaande ouderen die zouden moeten evacueren. Mariska ver trok daar gisteren weer, omdat de mediavertegenwoordigers zelfs ruiten insloegen om haar voor de microfoon te krijgen, zei haar woordvoerster T. Eiken boom. Het medium nam ook een bewa kingsdienst in de arm. Wie dat allemaal betaalt, blijft ondui delijk. Mariska zegt slechts op doodvermoeide toon dat zij 'sponsors' heeft. Ze zou al be schikken over een half miljoen gulden. Burgemeester Palm van Hete- ren heeft de handen vol aan de onheilsvoorspellingen van Ma riska. Hij is een beetje boos: ..Er zij n elke keer toch mensen die in paniek raken. Ik vind het onver antwoordelijk, al heb ik er zelf geen minuut minder om gesla pen." Vooral toen het vrijdag stevig waaide en regende, wer den gemeentehuis, brandweer en politie overspoeld met tele foontjes van ongeruste Betuw- naren. Volgens Mariska was de harde wind het eerste voorteken van de ramp. Inwoners van de Over-Betuwse dorpen reageerden gisteren vooral lacherig op de ramp die uitblijft. Een supermarkt ad verteert met 'Water: broodno dig. Deze week extra goedkoop. Mariska zelf is volgens haar woordvoerster met beschaamd dat de ramp uit lijkt te blijven. „Ze heeft doorgekregen dat het tussen 3 en 10 december ge beurt. Ook de stand van de planeten wijst op een orkaan in Nederland en België rond de tiende. Ze heeft al sinds 1986 over de hele wereld rampen juist voorspeld", aldus Eikenboom. Paragnost Robert Voskuijl uit Randwijk pleit naar aanleiding van de commotie rond Mariska voor een gedragscode. Voskuijl, die overigens zelf geen toe komstvoorspellingen doet, vindt het de hoogste tijd om aan de bel te trekken: „Hier moet een halt aan worden toegeroe pen. Ik denk aan een brancheco de en aan een overkoepelende organisatie, waar je eerst je me ning toetst bij collega's." Boos Voskuijl is zich wild geschokken van de onrust die Mariska te weeg heeft gebracht. „En ik ben ook boos. Oudere mensen bellen me op wat ze moeten doen. Be jaarden van negentig staan ge pakt en gezakt. Sommigen hebben al hun geld van de bank gehaald." ANP/GPD jpven pinnen betekent in Japan niet alleen geld, van de Hj bankrekening halen. De Japanse klant kanvoor de meeste bankzaken naar de automaat. De Nederlandse banken willen ook die richting op. Een voorproefjé. door Hester van Nunen Welkom, zegt een elektroni sche stem tegen de klant die verschijnt voor de geldauto maat van Bank of Tokyo-Mitsu bishi (BTM), één van de grootste banken in Japan. De stem geeft de cliënt bij elke stap uitleg. Een beeldscherm laat de keuzemo gelijkheden zien. Behalve geld opnemen en het opvragen van saldo's, kan de klant bedragen overboeken naar andere reke ningen, ook bij concurrerende banken. Contant geld storten mag even eens. Voor het kleingeld is er een apart bakje. Bankafschriften krijgt de Japanner niet meer thuis gestuurd. Want wanneer de rekeninghouder het persoon lijke bankboekje in de automaat schuift, worden daarop de laat ste transacties geprint. „We werken al tien jaar met dit systeem", zegt woordvoerder Katsumi Tsuiji van BTM. On langs is de bank begonnen met termijndeposito's. De klant kan zelf een bedrag voor een bepaal de periode vastzetten tegen een rente die hoger ligt dan de 0,05 procent die hij of zij momenteel op de lopende rekening ont vangt. Met de uitbreiding van de moge lijkheden wordt de bediening ingewikkelder. Daarom loopt altijd in de kantoren een mede werker bij de automaten rond om hulp te verlenen. De auto maten op straat zijn uitgerust met een telefoon. Mocht bij voorbeeld de bankpas worden geblokkeerd, dan is een belletje voldoende om een personeelslid Elke daq een beetje vakantie "De bungalows achter mij kun je huren voor een week, midweek of een weekend. En er zit een zwembad bij! Waar ik ben? Kijk vanmiddag maar om 13.10 uur naar Vakantie-TV op SBS6!" Klok molt toren DORDRECHT Nederland De beiaardklok in de Grote Kerk van Dordrecht, de grootste in Europa, veroorzaakt blijven de schade aan de toren. Dat zegt architect J. van Stigt. De houtrot en bonte knaagke- vers in de klokkenstoel bewij zen opnieuw de zwakte van de kerktoren die al twee meter uit het lood staat, meent hij. De klok moet voor de stad het nieu we millennium inluiden. Volgens Van Stigt zijn gewicht en slingerkracht van de Mok fu nest voor de toren. Maar ge meentelijk projectleider C. van Dijk bestreed dat in een kort ge ding. De bestuursrechter oor deelde slechts dat de procedure juist was doorlopen. Van Stigt rest nu alleen nog een bodemprocedure bij de Raad van State. Dit duurt ten minste driejaar. Bruidsmaal BAKOE Azerbeidzjan Negen veertig gasten op twee bruiloftsfeesten in Azerbei dzjan zijn met vergiftigingsver schijnselen in het ziekenhuis opgenomen na het eten van zelf ingemaakte paddestoelen. Twaalf mensen werden ziek op een bruiloft in een voorstad van Bakoe. De andere 37 hadden een huwelijksfeest in de hoofdstad zelf. Het is nog niet duidelijk of de paddestoelen die op de feesten werden genuttigd door dezelfde persoon zijn ingemaakt. Echt brutaal ZAANDAM Nederland Een 34-jarige fietsendief uit Koog aan de Zaan heeft het ge zag op heel brutale wijze tot het uiterste getart. Terwijl een politieagent de meldkamer alarmeerde, nadat hij de notoire fietsendief met een gestolen mountainbike be trapte, ging de crimineel er op de politiedienstfiets vandoor. Door tussenkomst van een poli tiepatrouille kon de rover als nog in zijn kraag worden gevat. De fietsendief mocht na verhoor op het politiebureau en het op maken van proces-verbaal lo pend naar huis. D« krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereld. Je zou bijna denken dat daarbuiten geen actualiteiten bestaan. Een misvatting.Wat in Huambo, Camagüey.Vishak- hapatnam. Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt, is ook best lezenswaardig. BRISBANE Australië Cosmetische ingrepen mogen van de Australische deelstaat Queensland niet worden uitgeloofd als prijs bij kansspelen. De overheid besloot plastische chirurgie toe te voegen aan een verbodslijst waarop onder andere al vuurwapens en tabak voor komen nadat de organisatoren van een golftoernooi borst- en pe rt is vergrotende operaties hadden uitgeloofd voor de vrouw met de hoogste score respectievelijk de man met de langste slag. „Cosmetische chirurgie is een volkomen ongepaste prijs", zei David Hamill van het Bureau voor Kansspelen en Regelgeving. Maar het nieuwe reglement is niet van toepassing op het golf toernooi dat vrijdag begint, omdat de prijzen daar niet door het lot, maar door kundigheid worden verworven. Het genootschap van plastisch chirurgen heeft zich ook tegen het aanbieden van schoonheidsoperaties als prijs uitgesproken. Op een been LONDEN Groot-Brittannië De Britse verkeerspolitie heeft een oud middel van stal gehaald om mensen te testen op drugsgebruik. Britse automobilisten moeten balanceren op één been of in een rechte lijn lopen om zo aan te tonen dat ze geen verdovende middelen hebben ge bruikt. De politie voert volgend jaar de 'nieuwe' testen in. De autoriteiten voeren de methodes, die in de jaren vijftig en zestig werden gebruikt om te bepalen of bestuurders hadden ge dronken, in omdat er nog geen goede testmiddelen voor drugs voorhanden zijn. Is door de 'één-been' test het vermoeden gewekt dat de automobilist drugs heeft gebruikt dan gaat hij mee naar het bureau voor een bloedtest. AMSTERDAM - Toiletjuf Eva zit op haar werkplek in galerie Toilet. De kleinste galerie van Neder land bestond gisteren één jaar. Galerie toilet is volgens de beheerster laagdrempelig 'omdat iedereen vroeg of laat toch naar het toilet moet'. De tentoonstelling is opgesteld in de toiletdeurtjes die toe gang geven tot de dames- en heren toiletten van bar Winston Kingdom in de Amsterdamse Warmoes straat. Het wc-museumbezoek kost twee kwartjes, inclusief snoepje, foto Marcel Antonisse/ANP D Toonder Studio's te laten komen. In een sterk ver grijzend land als Japan is ook aan de oudere Manten gedacht. „We hebben het scherm en de karaktertekens extra groot ge maakt", aldus Tsuiji. „Boven dien gebruiken we verschillen de Meuren om het geheel over zichtelijk te maken." Een alarmknop bij elke automaat moet het gevoel van veiligheid vergroten. Goedkoper Omdat voor banken het gebruik van automaten goedkoper is dan het inzetten van baliemede werkers, staat uitbreiding van het aantal machines hoog op de agenda. Nu de Japanse overheid de banksector dereguleert, azen de banken op een plekje in de supermarkten. Zo is Sakura Bank een half jaar geleden een samenwerMngsverband aange gaan met een keten van 24- uurswinkels. De tweede super marktketen van Japan, Ito-Yo- kado, heeft eind november zelf een bankvergunning aange vraagd. De 9300 vestigingen bieden een uitgebreid netwerk voor de geldautomaten. Ook BTM ziet met de huidige vijfhonderd automaten wel wat in samenwerking met een su permarkt, maar heeft nog geen plannen. De bank is druk bezig met de verwerking van de aan meldingen voor de pas gelan ceerde dienst van thuisbanMe- ren. Via de telefoon en Internet kan de klant rechtstreeks de bankzaken regelen of beleggen in aandelen. „Voor het einde van het jaar verwacht ik de hon derdduizend te halen." GPD Tom Poes werkte ijverig door, ook toen het donker werd. „Dit is de plek die heer Ollie mij een tijdje geleden gewezen heeft", dacht hij. „Vreemd, de aarde is hier los; hier is vóór mij gegravenHmik vraag me af of heer Bommel er meer van weet. Als ik hem zie, zal ik het er toch eens met hem over hebben. Maar misschien interesseert de schat hem niet meer; hij is nooit meer langs gekomen." Tom Poes vergiste zich echter. Heer Ollie had nog steeds een grote belangstelling voor de schat en die was zijn eerste gedachte toen Cryptogram Horizontaal: 1. Telwoord (6); 4. Snertkleding- stuk (8); 6. Gebruik in het hart van een puritein (4); 8. Blaas- mond (4); 9. Ze zijn te lui om er groente in te doen (9). Verticaal: 1Goedgelovig? Integendeel (3); 2. Vogelt in de regel (5); 3. Slang om achter te bevestigen (4); 5. Het alternatief is delen (6); 6. Er zit groei in dit gewas (4); 7. Inclu sief gesnapt (4); 8. Die hond heeft z 'n portie gehad (4). Oplossing dinsdag De woorden op de eer ste en derde verticale regel zijn:SERGEANT en HANDICAP. Het sleutelwoord luidt: HANDVORMIG. ScHolier ElAstiek RaNgorde GeDraaid Emigrant Archipel NaAmvers TaPedeck Tournedos met morieljes Bij de ingrediënten zijn ge droogde morieljes aangege ven. Ze zijn vrij kostbaar, maar verse vanuit Portugal en nog zui delijker geïmporteerde verse morieljes zijn in deze tijd van het jaar nauwelijks betaalbaar. Ge droogde morieljes smaken eer lijk gezegd nog beter dan verse morieljes. Dat komt, omdat tij dens het drogen van de moriel jes er een fermentatieproces op treedt waardoor de smaak van de paddestoelen geaccentueerd wordt. Voor 4 personen: 4 biefstukjes van de haas, elk ca. 100 gram; zwarte peper uit de molen; ca. 2 eetl. olijfolie; 12 a 16 gedroogde morieljes; 0.75 dl sherry, bij voorkeur manzanilla; 2.5 dl vleesfond, uit potje; 2.5 dl kook room; 2 theel. groene peperkor rels, uit potje of blikje; 4 bos uitjes, in stukjes van 3 cm.; ca. 25 gram boter; zout; 1 eetl. fijnge hakte (platte) peterselie. Maak het vlees droog met keu kenpapier en wrijf de biefstukjes in met wat peper. Doe de olie in een diep bord. Wentel de bief stukjes aan alle kanten door de olie. Laat de biefstukjes hierna tenminste 20 minuten op het bord rusten. Spoel de morieljes enige malen onder stromend koud water. Ze kunnen soms wat zand bevat ten. Breng in een pannetje sherry en dezelfde hoeveelheid water aan de kook. Voeg de mo rieljes toe. Temper de warmte bron en laat de morieljes 20 mi nuten zachtjes wellen. Laat de Zeeland: Vanavond regen Het wisselvallige weer duurt de ko- Door: Ron Wieri^ mende dagen onverminderd voort. Verantwoordelijk daarvoor zijn een aantal depressies die over dfcakt, Noordzee naar het oosten koersen. Iedere dag is er wel kans op tond. regen of een bui en soms waait het ook flink. Het enige pluspuntjujsbc is de temperatuur, want die blijft ruim boven het langjarig L zus gemiddelde. Vandaag krijgt een actieve depressie nabij Schot- land geleidelijk vat op het weer. De bewolking wordt alsmaar dik te ker en tegen de avond volgt er regen. De zuidwestenwind neeml langzaam toe en wordt vrij krachtig boven land en aan zee 8 j'u krachtig tot hard, kracht 6 tot 7. De temperatuur schommelt ron#lci"1' de 9 graden. Ook komende nacht valt er eerst nog regen en kan jnpii" de wind langs de kust even stormachtig worden, kracht 8. In de ivierc tweede helft van de nacht trekt de regen naar het oosten weg enmgeg volgen er een paar opklaringen. Morgen blijft het flink waaien met aan zee nog steeds een krachtige tot harde zuidwestenwind «i Het is overwegend bewolkt en verspreid over de regio vallen enkele buien. Het is nog steeds zacht met maxima rond 9 graden. Vrijdag is de kans op een opklaring iets groter en is met 7 graden ook een tikkeltje kouder. Nog steeds vallen er paar buien en de wind neemt geleidelijk af tot matig. In het weekeinde keert de zachte lucht terug en dit resulteert in perioden met regen. Bovendien trekt de wind opnieuw aan en vooral zondag lijkt een onstuimige dag te worden. Langs de kust zou de wind dan opnieuw stormkracht kunnen bereiken. Vooruitzichten Meest bewolkt _:--r eai weer donderdag vnjdag zaterdag zondag max. 9° 8° 9° 10° min. 8° 5° 5° 7° wind ZW 6 W 5 ZW 5 ZW 6 Zon Bang iiitse varlsn e 28-, (rdac buwi .I/TV-4 vai Nautisch bericht woensdag fl O onder 16.3 U donderdac op 8.38 Maan woensdag onder 17.T •aardei Tot vrij krachtig, aan zee tot hard toenemende zuidwestenwind. Het zicht is vrij goed en de temperatuur van het kustwater bedraagt 9 graden. hij door een knarsend geluid wakker schrok. Hij schoot overeind en richtte zijn onthutste blik op de ambtenaar Dorknoper, die zich over de Mst boog. „Wat betekent dat?" vroeg hij met schrille stem. „Wat doet u daar, bedoel ik?" „Controleren", sprak de beamb te dof uit het houtwerk. „Ik constateer hier een overtreding van artikel 94, net als ik reeds dacht. Smokkel van contrabande!" Met deze woorden richtte hij zich op en stak beschuldigend een slof sigaretten omhoog. Waterstanden WOENSDAG 8 DECEMBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammers!. West DONDERDAG 9 DECEMBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West Hoog water uur cm 02.08 226 02.32 250 03.28 292 02.15 170 03.50 166 02.22 163 03.50 189 04.10 173 uur cm 14.25 228 14.45 254 15.46 298 14.30 172 16.10 169 14.35 166 16.10 191 16.30 176 Hoog water uur cm 02.46 227 03.02 253 04.06 296 02.45 170 04.20 166 02.55 163 04.25 188 04.30 172 uur cm 15.00 231 15.15 259 16.15 303 15.05 174 16.40 170 15.09 170 16.45 191 17.00 176 Iw; Laag water j jjj uur cm uur tiij 08.26 182 20.39 ful 08.52 191 21.08 1 09.56 215 22.13 08.25 135 20.40 tad< 09.40 134 21.55 %lig« 08.36 075 20.55 fatsl 09.50 150 22.05 09.45 144 22.00 fwo. temc nitsc (Tgot rk id; gesp 3de ob pgh Laag water uur cm uur 08.59 186 21.16 09.28 195 21.42 10.33 218 22.48 09.05 138 21.15 10.15 138 22.25 09.00 078 21.04 10.25 153 22.35 10.20 149 22.35 Hans Belterman L Lagedrukgebied H Hogedrukgstoed Echte sneeuw matige sneeim zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen tide n*9g id V fanl ha9«nm Europa: Onstuimig morieljes hierna even uitlekken. Verwijder de hard gebleven de len. Snijd de morieljes in niet al te kleine stukjes. Zeef het kook vocht van de morieljes door een (passeer)doek. Breng in een pannetje vlees fond, room en het gezeefde kookvocht aan de kook. Laat al les zolang zachtjes koken tot door het indampen niet veel meer dan 3 deciliter is overge bleven. Spoel intussen de groe ne peperkorrels onder stromend koud water. Plet ze met het plat van een keukenmes. Roer ze daarna samen met de morieljes door de saus. Houd de saus warm. Verhit een koekenpan. Bak de biefstukken er aan elke kant slechts 1 minuut in. Verdeel de boter in vier stukjes. Leg op elke biefstuk een klontje boter. Wan neer de boter is gesmolten de biefstukken keren en nog 1 mi nuut laten bakken. Bestrooi de biefstukken met wat zout. Houd de biefstukken warm. Laat de bosuitjes niet veel langer dan 2 minuten in de achterge bleven bakboter smoren. Voeg de saus toe en breng alles aan de kook. Proef de saus en voeg naar smaak wat zout en peper toe. Presentatie: leg de biefstukken in het midden op voorverwarm de borden. Schep met een schuimspaan de morieljes, groene pepers en bosuitjes bo ven op het vlees en schenk de saus er rondom. Bestrooi de ge rechten met peterselie. Tipgeef er gefrituurde kleine aardappeltjes bij. In het noordwesten van Europa is het uitermate onstuimig, terwij de regio rond de Middellandse Zee in de zonneschijn baadt. Het onrustige weer wordt grotendeels veroorzaakt door een stormachtige depressie boven de Britse eilanden. Daarbij trekt dl wind stevig van leer en valt er zeer veel regen. Deze depressie trekt oostwaarts en ook de rest van Noord-europa krijgt hier mee te maken. Een tweede storing bevindt zich boven Scandinavië. Uit de aanwezige bewolking valt geregeld sneeuw. Verse sneeuw valt er niet in de Alpenregio, het is er namelijk droog met af en to zon. Vooral in de zuidelijke alpen voert de zon de boventoon, war daar wordt geprofiteerd van een hogedrukgebied dat haar kern boven voormalig Joegoslavië heeft liggen. De meeste zonuren zijn echter te vinden in de landen van de Middellandse Zee. In Griekenland hebben de buien van de afgelopen paar dagen plaat gemaakt voor zeer fraai decemberweer. Ook in Italië schijnt de zon volop, alhoewel op de Povlakte de nevel een wat waterig zon1 netje veroorzaakt. In Frankrijk is droog en vrij zonnig weer slecht} voor de meest zuidelijke regionen weggelegd. Middagtemperaturen boven de 16 graden zijn alleen buiten het Europese continent te vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4