Bewoners Slikweg in ongewisse Andere bronnen voor herstel Westhove PZC Raad Middelburg steunt Gieterij Celstraf voor tasjesdief Waterschap wil grenzen stellen aan stijging tarieven Twintig senioren aan de slag als ouderenadviseur zeeland ,24 Over gevolg landinrichting Zorgcomplex krijgt proef scooter-pool Tien mille schade bij woningbrand woensdag 8 december 1999 door Ali Pankow KERKWERVE - De bewoners van de Slikweg in de polder van Midden-Schouwen verkeren nog steeds in onzekerheid over de voor hen zo belangrijke maatregelen in het kader van de herinrichting van het gebied Schouwen-Oost. Zij wachtten ook dinsdag weer tevergeefs op bericht van de Dienst Landelijk Gebied (DLG). Tijdens de vergadering van de Landinrichtingscommissie maandagmiddag werd toege zegd dat zij dinsdag uitsluitsel zouden krijgen over het overleg dat zij maanden geleden met DLG-medewerker W. van Nieu- wenhuijzen hebben gehad. Het bericht van de DLG zat gisteren echter nog niet bij de post. De bewoners vinden dat de tijd flink gaat dringen. ..Er zijn wel allerlei maatregelen beloofd, maar voorlopig staat er niks zwart op witzegt JW. H. Boin, de enige particuliere bewoner aan de Slikweg. Hij maakt zich vooral zorgen over het feit dat over drie weken een convenant voor de landinrichting Schou wen-Oost wordt ondertekend tussen provincie, waterschap, landinrichtingscommissie en natuur- en landbouworganisa ties. Boin zou het absurd vinden als die overeenkomst officieel wordt vastgelegd, terwijl de omwonenden nog in onzeker heid verkeren over de gevolgen van de aanleg van een moeras gebied direct naast hun perce len. „Misschien gaat de gevel van mijn huis op den duur wel scheef hangen, omdat de funde ring door het grondwater wordt aangetast", zegt Boin. Het valt hem op dat eigenlijk niemand duidelijke uitspraken durft te doen over de gevolgen van de herinrichting van de Prunjepol- der, het eerste deelgebied van Schouwen-Oost. Boin voelt zich bovendien wat HEINKENSZAND - De ge meenteraad van Borsele wil dat in het nieuwe woon-zorg-com plex Dijkstede in Heinkens- zand, een proef wordt gedaan met een zogenaamde scoot- pool. Scoot-mobielen, invaliden- scootertjes voor buiten, kunnen in zo'n pool door meer mensen worden gebruikt terwijl het waarschijnlijk is. dat er minder hoeven te worden aangeschaft. Dijkstede, waaraan momenteel volop wordt gebouwd, biedt de gemeentelijke uitvoerders van de Wet Voorzieningen Gehandi capten (WVG) een uitstekende kans om te zien of gemeentelijke middelen doelmatiger kunnen worden ingezet. Volgens WVG-ambtenaar M. Fackler is dat namelijk de be doeling van de WVG: Zorgen dat zoveel mogelijk ouderen en gehandicapten plezier hebben van het geld en de middelen die de gemeente aan voorzieningen voor gehandicapten kan beste den. Dat hoeft niet alleen be perkt te blijven tot hergebruik van rolstoelen, trapliften en an dere aanpassingen, maar kan ook met gezamenlijk gebruik van goederen worden bereikt Volgens mevrouw Fackler is in de Blauwe Hoeve in Hulst al veel goede ervaring opgedaan met een soortgelijk poolsysteem. „Als je in s Gravenpolder in Vorsvliet, het woon-zorg-cen- trum dat al vijf jaar bestaat, gaat kijken, zie je een heleboel scooterjes geparkeerd. Er kun nen er in de parkeervoorziening niet meer bij. Dat heeft ons aan het denken gezet. In Dijkstede, waar alles nog redelijk open is, zullen ook mensen komen wo nen die aanspraak kunnen ma ken op zo'n scootmobiel. Maar op een plaats waar ouderen ge concentreerd wonen, is het mis schien heel handig om meer mensen met minder scootertjes te laten doen. Niemand rijdt voortdurend op zo'n ding en als j e niet rij dtka n een ander er ge bruik van maken. Volgens Fackler kan een derge lijke pool best helpen de actie radius te vergroten van ouderen die nog helemaal niet in aan merking komen voor een scoot mobiel, maar die er net iets ver der mee kunnen komen dan te voet of op de fiets. De WVG-ambtenaren in Borse le zijn niet van plan bestaande voorzieningen in de scoot-pool op te nemen. Wie nu een scoot mobiel rijdt, zoals bijvoorbeeld de mensen in Vorsvliet, kan ge woon het sleuteltje bij zich hou den. vergeten binnen de hele proce dure van de landinrichting. „De overige bewoners aan de Slik weg zijn boeren. Zij weten zich tenminste nog gesteund door Agrarisch Schouwen-Duive- land, maar ik ben particulier en ik vraag me af wie mijn belan gen nou eigenlijk behartigt". Bom zegt ook grote moeite te hebben moeten doen om ge hoord te worden door de mede werker van DLG. Van de voor zitter en de secretaris van de Landinrichtingscommissie kreeg hij steeds de geruststel ling dat hij niet zou worden ver geten, maar wat hem betreft heeft het overleg veel te lang op zich laten wachten. Overleg Het ergert hem dat de direct be trokkenen in de krant moesten lezen dat er binnenkort een con venant wordt ondertekend, ter wijl zij nog niet weten welke maatregelen zij volgend jaar op hun land moeten treffen. Vol gens Boin had het overleg met de omwonenden eerder moeten plaatsvinden, zodat nu iedereen zou weten waar hij aan toe is. Er werden met enige regelmaat voorlichtingsmiddagen gehou den voor de bewoners in het her- inrichtingsgebied, maar die hebben weinig helderheid ver schaft, vindt hij. „Daar kreeg ik van een Belgische juffrouw uit gelegd waar de Slikweg ligt. Maar dat wist ik al, want daar woon ik al jaren. Ik had daar lie ver gehoord wat er nou straks met het waterpeil in mijn ach tertuintje gebeurt als de Prunje moerasgebied wordt." De bewoners van de Slikweg weten nog steeds niet welke maatregelen hun boven het hoofd hangen als gevolg van de herinrichting van het Prunjegebied. foto Janne Wolterbeek door Ab van derSluis MIDDELBURG - De gemeenteraad van Middelbrug heeft dinsdagavond unaniem ingestemd met een borgstelling van drie honderdduizend gulden aan de Gieterij Middelburg. Met die garantie is de Rabobank Middel- burg/Veere bereid een boedelkrediet te ver strekken aan het noodlijdende bedrijf. Met dat geld kan de onderneming een tijdje vooruit tot er meer zekerheid is over een doorstart. De Gieterij werd medio november failliet verklaard. Sindsdien voert curator J Wind gesprekken met overnamekandidaten. Be richten dat RMI Holland BV uit Bergen op Zoom rond zou zijn met het Middelburgse bedrijf, werden zowel door de curator als RMI-directeur L. Vriesendorp dinsdag avond ontkend. Beiden verwachten van daag meer duidelijkheid te kunnen geven. Het is niet de eerste keer dat de Middelburg se politiek de Gieterij te hulp schietZestien jaar geleden leek het ook al fout te gaan, na dat de onderneming werd meegesleurd in het debacle van het Rijn-Schelde-Verolme- concern. De raad garandeerde toen de uit betaling van de salarissen. Risico ,Het CDA realiseert zich terdege dat met dit voorstel de gemeente een behoorlijk risico loopt", verklaarde fractievoorzitter S. Buisman. „Als een doorstart niet mogelijk blijkt te zijn en andere kopers afhaken, zijn we drie ton kwijt. We zouden hier een dis cussie kunnen voeren of het wel de taak is van de overheid of de gemeente om op deze wijze in te spelen op problemen in het be drijfsleven. Zoals iedereen weet is het te genwoordig gebruikelijk dat de overheid zich terughoudend opstelt om vervolgens de tucht van de markt zijn werk te laten doen. Wij kiezen niet voor die optie." Andere fracties wezen wethouder P.M. Bruinooge (Financiën) erop dat in de toe komst ook andere noodlijdende bedrijven bij de gemeente zullen aankloppen. PvdA- fractievoorzitter B.J. de Reu wimpelde die kritiek weg. „Er is helemaal geen sprake van overheidssteun aan een failliet bedrijf. We geven alleen maar een borgstelling af. Dit is een verantwoordelijkheid die je als overheid mag nemen. Het risico is klein." Wethouder Bruinooge nam de suggestie van het WD-raadslid C. Koster over om in een commissievergadering een principiële dis cussie te voeren over steun van de gemeente aan het bedrijfsleven. Kasteel Westhove in Oostkapelle. foto Ruben Oreel door Miriam van der Schot OOSTKAPELLE - Voor restauratie van kasteel Westhove in Oostkapelle is misschien toch geld beschikbaar. De gemeente Veere heeft de stichting Bui tenplaats Westhove op de hoogte ge steld van twee nationale regelingen. De gemeenteraad van Veere had eerder dit jaar besloten de restauratie van het kasteel niet op te nemen op zijn lijst van belangrijkste restauraties. Reden daar voor was dat een opknapbeurt van Westhove te duur was. De laatste bere kening voor restauratie van het kasteel gaf aan dat de werkzaamheden 1,8 mil joen gulden kosten. Als de gemeente zich daarvoor had wallen inzetten, zou dat ten koste zijn gegaan van ander mo numentaal herstelvond de raad. De ge meente ging vervolgens voor de stich ting op zoek naar andere geldschieters. Kanjerregeling De eerste is de zogenoemde kanjerrege ling van de Rijksdienst voor Monumen tenzorg. Halverwege het komende jaar wordt een bestaande wet aangepast, waardoor meer restauraties in aanmer king künnen komen voor subsidie. Westhove kan daar wellicht van profi teren. Daarnaast zou de stichting vol gens de gemeente kunnen aankloppen bij het Nationaal Restauratie Fonds. Of stichting Buitenplaats Westhove in gaat op de voorstellen, is nog onbekend. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Janse de Jonge liet zich dinsdag in duide lijke termen uit over een tasjes dief uit Vlissingen. „Een misse lijke streek. Dit is wel zo laf", verhief hij gisteren zijn stem te gen een 31-jarige Vlissinger. De verdachte had dit jaar in zijn woonplaats in de tweede helft van augustus al fietsend een 80- jarige man en drie bejaarde vrouwen van hun tas beroofd. De tasjesdief kreeg vijf maan den cel en een maand voorwaar delijk, overeenkomstig de eis van de officier van justitie. Daarnaast kreeg hij nog twee maanden extra opgelegd, om dat hij in een proeftijd van een eerdere veroordeling verkeerde. Kwaad bloed De man, die al jaren aan heroïne is verslaafd, had tegenover de politie verklaard dat hij het wel gemakkelijk vond om oudere mensen op deze manier te bero ven. Dat zette gisteren kwaad bloed bij de politierechter. „Als deze mensen vallen, kunnen ze zo een heup breken. Met alle el lende van dien. Hier vernietig je levens mee. En dat allemaal voor een paar tientjes om er drugs van te kopen." Bij de vierde tasjesroof op 30 au gustus wist een 80-jarige vrouw haar tas stevig vast te houden, waarna de dader in paniek op de vlucht sloeg. Niet veel later volgde zijn arrestatie. „U hebt geluk dat deze lieve mensen niet om een schadevergoeding heb ben gevraagd van enkele dui zenden guldens", wees Janse de Jonge ten overvloede op de ernst van de delicten. Alleen de 80-ja- rige man had een schadevergoe ding van 175 gulden ingediend. Die wees de politierechter toe. Ook officier van justitie H. den Hartog kwalificeerde de bero vingen als laf en bovendien ont zettend gevaarlijk voor de slachtoffers. Ze legde het voor stel van het ZCAD om verdachte een werkstraf op te leggen naast zich neer. „Een werkstraf komt absoluut niet aan de orde. Daar voor zijn de geweldsdelicten te ernstig." door Rolf Bosboom GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden wil er alles aan doen om de stijging van de tarieven de komende jaren zo veel mogelijk binnen de perken te houden. De aangekondigde jaarlijkse verhogingen van 4,8 procent (verontreinigingshef fing) en 3,9 procent (rest) gelden daarbij als uitersten, zei dage lijks bestuurder J. Hoekman dinsdag in de algemene verga dering. „Ik hoop dat dat lager zal zijn." Sinds het waterschap vier jaar geleden uit een fusie ontstond, heeft Zeeuwse Eilanden de ta rieven nauwelijks verhoogd. Weliswaar waren de uitgaven hoger dan de inkomsten, maar doordat er vanuit de voormalige organisaties nog veel geld in de spaarpot zat, konden de tekor ten zonder veel problemen wor den opgevangen. Begroting De reserves zijn inmiddels aar dig uitgeput. Bovendien streeft het waterschap ernaar om ui terlijk in 2002 eindelijk een sluitende begroting te hebben. Daarnaast heeft de organisatie te maken met stijgende uitga ven, onder meer door kostbare projecten zoals de groenbeheer- plannen (50 miljoen gulden) en de aanpassing van de zuive ringsinstallaties (123 miljoen gulden). Een jaarlijkse verhoging van de tarieven met maximaal drie procent, waarnaar het water schap streefde, lijkt de komende jaren daarom niet haalbaar. In het financieel vooruitzicht tot 2007, waarover het algemeen bestuur gisteravond sprak, wordt daarom uitgegaan van hogere percentages. Diverse hoofdingelanden plaatsten daarbij kritische op merkingen. J. Legemate vond dat de zuiveringsheffing ook met niet meer dan 3,9 procent per jaar mag stijgen. C. J. Diele- man drong er, gesteund door M. van Overloop, op aan dat het ta rief voor omslag gebouwd wordt aangepast na de nieuwe taxatieronde in het kader van de Wet Onroerende Zaken (WOZ). Die omslag is namelijk geba seerd op de getaxeerde waarde van het onroerend goed. De ver wachting is dat de WOZ-waar- den hoger zullen uitvallen dan nu het geval is. Gezworene Hoekman wilde niet afwijken van de genoemde per centages. Volgens hem geven die de ruimte om grote schomme lingen in de tarieven te voorko men en om de reserves op peil te houden. Het waterschap streeft ernaar een spaarpot van zeven procent van de jaaromzet te hebben. Dat komt. bij een omzet van 120 miljoen, neer op 8,4 mil joen gulden. Omslag Aan aanpassing van de omslag gebouwd na de nieuwe WOZ- taxatieronde wil Hoekman voorlopig ook niet denken. Het probleem is dat de taxatiekos- I ten ook moeten worden verre- j kend in de tarieven. „Die zullen niet meevallen", verwachtte Hoekman, die een voorlopig be drag van tien miljoen gulden noemde. Pas als die kosten zijn verwerkt, wil de gezworene kij ken naar het tarief. „Als er dan nog ruimte tussen zit, kunnen we praten over bijstelling." Eerder op de avond probeerde dijkgraaf W. A Gosselaar met een korte presentatie al aan te tonen datin vergelij king met de meeste gemeenten, de tarieven van het waterschap de afgelo pen twee jaar slechts zeer be perkt zijn gestegen. Alleen de afvalstoffenheffing op Schou- wen-Duiveland en in Vlissingen komen nog gunstiger uit de bus. Kerstzangavond Vrouwenpolder VROUWENPOLDER - In de ge reformeerde kerk aan de Schoolstraat in Vrouwenpolder wordt zaterdag 11 december vanaf 20 uur een kerstzang avond gehouden. Ds. H. J. J. Pomp uit Vrouwen polder zorgt voor de opening en sluiting. Medewerking verlenen het gereformeerd zangkoor Walcheren, het Sextet Can- tamus, beide onder leiding van Joke de Meij en het gerefor meerd kinderkoor de Karekie- ten onder leiding van Bert van der Es. Corrie van Loon-Droo- gers en Marcel van Wilgenburg zorgen voor de solozang. Jan Wattel speelt op het orgel. Voor raadsman D. Olie stond het als een paal boven water dat zijn cliënt (hij vroeg zelf ook om een klinische behandeling) moet worden opgenomen in een psy chiatrisch ziekenhuis, waarmee hij de stelling van het ZCAD on derschreef. „We zitten op de grenzen van het strafrecht. Ik kan niet meer dan zes maanden cel opleggen", stelde de politie rechter vast. Hij vond het ZCAD-rapport tegenstrijdig. „Aan de ene kant zou hij gebaat zijn met een klinische behande ling en aan de andere kant komt men met een voorstel tot dienst verlening. Onbegrijpelijk", rea geerde Janse de Jonge. door Esme Soesman GOES - Twingtig senioren zijn zes dagdelen bijeen gekomen om informatie te vergaren over allerlei - voor ouderen relevante onderwerpen. Vandaag, woensdag, krijgen zij in de Vroone in Kapelle een certifi caat uitgereikt voor deelname aan de training. De opgeleide senioren - afkomstig uit de ge meenten Borsele, Goes, Kapelle, Middelburg, Reimerswaal, Ter- neuzen en Veere - kunnen nu als ouderenadviseur aan de slag. Dat betekent informatie ver strekken aan leeftijdgenoten, over onderwerpen als huursub sidie, zorg en vervoer. Maar, zegt cursist Willem de Wolf (76) uit Kloetinge, het ouderadviseurs- schap behelst meer. „Het kan ook heel belangrijk zijn om mensen mentaal over de drem pel te trekken. Vertrouwen te winnen, zodat je ze de weg wij zen kunt." Het is juist daarom dat cursusorganisator het Kla- verblad/POSO gekozen heeft voor het informeren van oude ren dóór ouderen. De ervaring is dat veel senioren stranden in het ondoorzichtige woud van regel geving, voorzieningen en dien sten. En de drempel om met vragen bij officiële instanties binnen te lopen, is veelal hoog. Cursus In Goes sluit de cursus naadloos aan bij het initiatief van het Bondenberaad Groot Goes om een netwerk van ouderenadvi seurs op te zetten. In andere ge meenten zal er, denken consu lenten Ineke Riemens en Petra Vinke van het Klaverblad/PO- SO, waarschijnlijk vooralsnog individueler worden gewerkt. De precieze opzet (hoe bereik je als oudere een adviseur?) is nog niet duidelijk. Eerst moet helder zijn hoeveel van de gecertifi- ceerden bereid zijn daadwerke lijk als adviseur aan de slag te gaan. Daarna zal via brieven aan allerlei instanties bekend heid worden gegeven aan de be schikbare gecertificeerden. Officieel gaan de ouderenadvi seurs pas in het nieuwe jaar aan de slag. Ervaringen Voor de harde kern cursisten die overblijft, houdt het wat studie betreft dan niet op. De dagelijk se praktijk - de ervaringen die zij dadelijk opdoen - moet uit wijzen of er vervolgtrainingen moeten worden gegeven en zo ja: over wat. De eerste terug- kom-dag, waar ouderenadvi seurs hun ervaringen kunnen uitwisselen, staat in februari I gepland. Niet compleet De Wolf, die zelf al jaren actief is I als vrijwilliger bij een gehandi- I captenorganisatie, heeft echter niet de illusie op alle vragen een I antwoord te weten. „Zo'n cur-1 sus als deze is nooit compleet. Dat kan ook niet. Het sociaal maatschappelijke terrein is zo breed, daar komt van alles bij kijken. Maar dat geeft niet. Het gaat erom dat je de hoofdlijnen weet en dat je als ouderenadvi seur ook weet waar je voor meer informatie terecht kunt." De ouderenadviseurs krijgen hun certificaat vandaag rond of kwart over elf, na afloop van de laatste cursusochtend. POSO- bestuurder W. Kips deelt de cer tificaten uit. MIDDELBURG - Brand heeft dinsdag voor zo'n tienduizend gulden schade aangericht in een huis aan de Johan G. Schorer straat in de Middelburgse Magi- straatwijk. De brand ontstond vermoedelijk in een bergkast onder de trap. De woning liep rook en roetschade op. De brand brak omstreeks twee uur 's middags uit. Op dat mo ment was er niemand in het huis aanwezig. Maar omdat dat niet helemaal zeker was, rukte de brandweer uit met een ladder wagen en twee brandweerau to's. „Een medewerker van een wo ningbouwvereniging was in het naast liggende huis bezig en toen hij buiten kwam zag hij rook komen uit het douche- raam", verklaarde officier van dienst W. van Haveren van de stadsgewestelijke brandweer. „Het was onbekend of er men sen in het huis aanwezig wa ren." De brandweer heeft het vuur geblust en het huis geven tileerd. De bewoners zijn door familie van de brand op de hoogte gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 48