Werk in theater blijkt riskant Schouwen schroeft tarieven op PZC PZC Auto gaat in vlammen op Sirjansland mag woningen bouwen Snelheidsremmers blijven bron ergernis zeeland >21 Gevaarlijke situaties in Mondragon Controle op vuurwerk verscherpt Mosselverkoop stijgt flink Creatieve workshop Kerstmarkt van Emergis woensdag 8 december 1999 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het Zierikzeese theater Mondragon wordt niet alleen steeds onaantrekkelijker voor grotere producties, maar ook steeds gevaarlijker als werkplek. Er hebben zich bij het los- en laadplateau aan de ach terzijde al twee ongelukken voorgedaan. ..We opereren op het randje van wat verantwoord is. Er moet echt snel iels gebeuren", zegt di recteur G. Peijs van de Zeeuwse Theater Stichting (ZTS). Deze stichting neemt de programme ring in Mondragon voor haar re- kening. ,,Dat gebouw is niet waardig de naam van theater te dragen." Peijs voelt de hete adem van de arbeidsinspectie in de nek. Tot dusverre heeft die Mondragon nog niet met een bezoek vereerd, maar als dat gebeurt, is het vol gens Peijs allerminst zeker of ze in afwachting van maatregelen de situatie bij Mondragon ge doogt. De tekortkomingen van - het gebouw stelt de ZTS voor tal van problemen. Op het gebied van veiligheid neemt Peijs geen enkel risico meer. Een voorstel ling die te veel technische facili teiten vergt, wordt afgelast. „De geplande voorstelling van Ro bert Long gaat daarom bijvoor beeld niet door. We moeten ook nog eens heel goed kijken wat er ^allemaal nodig is voor een ge- Lplande Country Dynamic-show, r Misschien moeten we die ook af- ïgelasten." Manco's De lijst met manco's aan het ge- 'bouw aan de Paardenstraat in tZierikzee is lang. De kleedruim- tes zijn klein, de sanitaire voor- zieningen maar nét toereikend, in de kelder groeien de padde- stoelen op de muur en de kli- fmaatbeheersing geeft vaak [problemen. Voor grote vracht wagens met aanhanger is de i achterzijde van het gebouw aan ;de 's-Heer Arendsstraat erg moeilijk bereikbaar en verder wordt het gebouw geplaagd door lekkages en loopt de Fakkeloptocht Amnesty in Zierikzee ZIERIKZEE - Aandacht voor de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens. Met dat doel houdt de Schouwse afde ling van Amnesty Inter national morgen, donder dag, een fakkeloptocht in Zierikzee. De Universele Verklaring van de Rechten van de Mens werd 51 j aar geleden gepubliceerd. De ver schrikkingen van de Tweede Wereldoorlog wa ren aanleiding voor het opstellen van de verkla ring, het document waar uit de internationale men senrechtenverdragen zijn voortgekomen. De optocht begint om 19.00 uur Onder de Beuze in het centrum van Zierik zee. Na afloop is in het Kerkencentrum - achter de Gasthuiskerk - gele genheid tot het schrijven van groeten-kaarten aan in gevangenissen verblij vende mensenrechtenac tivisten. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke R.H.N. Boógert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl brandtrap dood op een deur. Ernstiger nog zijn de tekortko mingen waar mensen die in het gebouw moeten werken mee te maken krijgen. Het los- en laad plateau aan de achterzijde van het gebouw is gevaarlijk. Peijs maakt er geen gebruik meer van omdat hij de risico's te groot vindt. De praktijk heeft zijn ge lijk bewezen. Al twee keer ging het er mis en dat leverde ver wondingen variërend van sehaafwondjes tot een gebroken arm op. Laden en lossen van de corstukken en dergelijke ge beurt nu via de hoofdingang aan de Paardenstraat. De trekkenwand in het gebouw, waarmee decors en belichting kunnen worden gewisseld, moet nog met de hand bediend wor den en de touwen ervan zijn ver sleten en glad. De lichtbrug vol doet evenmin aan de eisen des tijds. Volgens de Arbo-eisen moet deze voorzien zijn van een veiligheidshek, maar dat ont breekt. De vloer van de licht brug is krakkemikkig en alleen zij die de zwakke plekken ken nen, durven er nog op. De stalen trap naar de lichtbrug toe is ook niet in orde De verplichte kooi ontbreekt. Peijs: „De lichtbrug gebruiken we niet meer. Als we nu iets op moeten hangen of aan moeten sluiten, gebruiken we een genie-lift die we in bruik leen hebben." Geen geld De gemeente Schouwen-Duive land kent de problemen, maar zegt geen geld te hebben ze op te lossen. Een bescheiden opknap beurt vergt al 2,5 miljoen gulden en dan zijn alleen de meest ern stige problemen nog maar opge lost. Totale renovatie van het Zierikzeese theater vergt een in vestering van 7,5 miljoen en voor sloop gevolgd door nieuw bouw moet een slordige tien miljoen gulden worden uitge trokken. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De politie in het district Oosterscheldebekken gaat scherper controleren op het gebruik en verkoop van vuur werk. Daartoe worden zowel agenten in uniform als in burger ingezet. Overtredingen worden direct afgedaan met een werk straf voor Halt-bureau, dan wel met een fikse boete. Woordvoerder AJ. de Regt van de politie Schouwen-Duiveland heeft de indruk dat met het oog op de millenniumwisseling meer illegaal vuurwerk wordt ingevoerd dan in voorgaande jaren. Onlangs werden op het bureau in Zierikzee vijf Belgi sche vuurwerkbommen ingele verd door een bezorgde ouder. „Levensgevaarlijk spul", aldus De Regt. „Wanneer zoiets te vroeg ontploft, kun je maar be ter niet in de buurt staan. Dat veroorzaakt behoorlijk letsel. Je hand ben je zeker kwijt." Ook is er volgens De Regt, coördinator van het Halt-bureau op Schou wen-Duiveland, sprake van meer overlast door vuurwerk dan gebruikelijk rond deze tijd. „Normaal begint dat in de eer ste week van december. Nu heb ben we, in het hele district, van af 1 november al 84 meldingen binnen van mensen die last had den van harde knallen." Tot dusver zijn veertien jonge- De vijf illegale vuurwerkbommen, tiebureau in Zierikzee. ren bekeurd voor het te vroeg af steken van vuurwerk. Ze zijn doorgestuurd naar het Halt-bu reau in Goes en moeten een al ternatieve werkstraf onder gaan, variërend van vier tot twintiguur. Wie weigert, kan re kenen op een boete van 110 gul den. Een dergelijke bekeuring geldt tevens voor het in bezit hebben van illegaal vuurwerk. Mensen die zich inlaten met (verboden) strijkers wacht een boete van 170 tot 280 gulden. Op Noord-Beveland is één han delaar geverbaliseerd in ver band met de verkoop van ille gaal vuurwerk. die zijn ingeleverd op het poli foto Dirk-Jan Gjeltema De verscherpte controle is op gezet in overleg met het Open baar Ministerie en het Halt-bu reau. De actie loopt parallel met een voorlichtingscampagne op scholen die ondermeer bestaat uit het geven van gastlessen over de gevaren van vuurwerk. Ook is er een ontwerpwedstrijd voor een poster uitgeschreven. Tijdens de vorige jaarwisseling werd landelijk vijftienduizend ton vuurwerk afgestoken. Het inluiden van 1999 vergde 1300 slachtoffers, van wie veertig mensen met ernstige verwon dingen en ruim de helft met brandwonden. door Marcel Modde ZIERIKZEE - In de Zierikzeese wijk Poortambacht is dinsdag een personenauto uitgebrand. De bestuur ster van de rode Fiat kon het voertuig tijdig verlaten. Het vuur is volgens commandant J. Juffermans van de lokale brandweer vermoedelijk ontstaan door kort sluiting in het motorgedeelte. De brand ontstond aan het begin van de middag. De bestuurster was net weggereden van de parkeer- strook aan de Roggenplaat, toen ze merkte dat er rook onder de motorkap van haar auto vandaan kwam. Daarop is ze teruggereden naar de parkeerplaats. Kort daarna sloegen de vlammen uit de voorkant. De brand ging gepaard met hevige knallen. Door de luchtdruk die daarbij vrij kwam, werd de wagen met de achterkant tegen de zijgevel van woning aange smeten. Omwonenden waarschuwden de brandweer. Snel ingrijpen kon voorkomen dat er daadwerkelijk gevaar ontstond voor de woning en de omgeving. An dere auto's die in de buurt stonden, waren door de ei genaars uit voorzorg al verzet. De getroffen wagen raakte onherstelbaar beschadigd en moest worden weggesleept. foto Janne Wolterbeek Hondenbelasting en begraafrecht worden duurder door Marcel Modde ZIERIKZEE - De tarieven voor een begrafenis op Schouwen- Duiveland zullen de komende jaren naar verwachting flink stijgen. Burgemeester en wet houders willen zo toewerken naar een meer kostendekkend tarief. Ook hondenbezitters worden met ingang van volgend jaar nadrukkelijker afgerekend op de daadwerkelijk kosten, zo blijkt uit een voorstel aan de ge meenteraad. Het begraafrecht op Schouwen- Duiveland beslaat momenteel slechts 33 procent van de daad werkelijke kosten die de ge meente maakt bij de admini stratieve afwikkeling van een sterfgeval. In een uitgewerkt voorstel van de Voorjaarsnota, waarin onlangs tal van belas tingverhogingen werden aange kondigd geven B en W aan toe te willen groeien naar een dek kingspercentage van 45 procent in 2000. Nadien volgt nog een fasegewijze verhoging tot 60 procent, zo is het plan. Volgens gemeentewoordvoer der E. van Breummelen houdt dat in dat het gemiddelde tarief voor een begrafenis volgend jaar ruim 30 procent duurder wordt. Een ter aarde bestelling van kinderen onder de één jaar komt daarmee uit op 265 gul den, voor kinderen tussen één en twaalf jaar 430 gulden en boven die leeftijd 665 gulden. „Dat lijkt fors, maar zelfs daarmee zit Schouwen-Duiveland nog lager dan de meeste andere gemeen ten in Zeeland. Hondenbezitters Ook hondenbezitters zijn vol gend jaar duurder uit. In het ka der van de Voorjaarsnota was al besloten dat de hondenbelas ting met 17,4 procent zal stijgen. Nieuw in de uitwerking van die nota is dat de eigenaren straks ook tussentijds kunnen worden aangeslagen voor hun huisdier. Tot dusver kon het gebeuren dat mensen die tijdens het lopende belastingjaar een hond kochten de dans éénmalig ontsprongen. Het opmaken van een aparte aanslag en de daarbij horende controle bleek in de praktijk meer te kosten dan de te ver wachten opbrengt. Met ingang van 2000 wordt het evenwel mo gelijk de hondenbelasting te vens op te nemen bij een andere aanslag (bijvoorbeeld de onroe rend zaakbelasting), zodat straks per maand een bereke ning kan worden gemaakt. Die maatregel levert de gemeente meer geld op. De voorgestelde wijziging van de belastingverordeningen komt dinsdag 14 december aan de orde tijdens de behandeling van de gemeentebegroting 2000. De openbare raadsverga dering in theater Mondragon begint om 13.30 uur. Hondenbezitters op Schouwen-Duiveland worden vanaf volgend jaar per maand aangeslagen. foto Janne Wolterbeek ZIERIKZEE - Sociaal Kultu- reel Werk (SKW) De Lichtboei in Zierikzee houdt zaterdag 18 december tussen 9.30 en 11.30 uur een workshop kerststukjes maken en bloemschikken. De training staat onder leiding van Dien Hanse. De deelnemers moeten zelf materialen en een schaal of een bakje meenemen. KLOETINGE - Aan de Oostmo lenweg 101 in Kloetinge houdt Emergis woensdag 15 december een kerstmarkt. Tussen 10 en 16 uur staan er veertig kramen. Voor de kinderen zijn er speciale activiteiten. Bij de stands zijn oude ambach ten te zien en hobby's als kerst kaarten maken, theezakjes vou wen en bloemschikken. Ook worden demonstraties kant klossen en weven gegeven. Het rad van avontuur draait en er kunnen kerstkaarten worden verzonden met een ballon. Voor de kinderen is er een grab belton, figuurzagen en kerst stukjes maken. Ze kunnen naar video's kijken, zich laten schminken en meerijden met een arreslee of op de foto gaan met de Kerstman. In de koffie bar zingt het Emergis Koor kerstliederen. De route naar Emergis is aange geven met borden. MIDDELBURG - De mosselverkoop is in het derde kwartaal van dit jaar flink gestegen. Dit ondanks een reclamspotje van verzekeraar AXA waarin de indruk werd gevestigd dat ie mand ziek kon worden van het eten van de schelpdieren. Het Nederlands Visbureau meldt een algemene stijging van de visverkoop. Reden daarvoor is volgens het bureau het feit dat ook supermarkten steeds meer verse vis gaan verkopen. De verkoop in viswinkels en marktkramen blijft gelijk. Het aan tal huishoudens dat dit jaar vis heeft gekocht is met vijf pro cent (250.000 huishoudens) gestegen tot zestig procent. In de eerste drie kwartalen is tien procent meer vis verkocht. Waterschap klaar voor millennium GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden ziet de komende jaarwisseling met vertrouwen tegemoet. Dijkgraaf W. A Gos- selaar zei dinsdagavond in de algemene vergadering tevreden te zijn over de aanloop naar 31 december.Een 'grote onzekere factor' bij de millenniumovergang blijft het weer. Een combi natie van extreme regenval en stroomuitval bij de gemalen kan voor grote problemen zorgen. In de noodplannen is daar mee zoveel mogelijk rekening gehouden. Bij slechte weers vooruitzichten wordt extra personeel ingeschakeld. Een apart coördinatieteam is tijdens de jaarwisseling op het hoofdkantoor van het waterschap in Goes aanwezig. Kamer steunt ambulancezorg DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft dinsdag met algemene stemmen een motie van PvdA-Kamerlid R. Oudkerk aan vaard, waarin minister E. Borst wordt opgeroepen de ambu lancezorg in Zeeland en op de Waddeneilanden als basisvoor ziening te garanderen voor het gehele jaar 2000. Concreet betekent dit dat Borst Zeeland genoeg geld voor de ambulan cesector moet gevenmeer dan 2,2 mil j oen gulden die zij tot nu toe heeft toegezegd. De minister had de motie afgewezen als overbodig, omdat zij al van plan is met de provincie Zeeland te gaan praten. Zeeland wil 3,8 miljoen gulden erbij. Projectgroep waterschapskantoor GOES - De bouwprojectgroep die de bouw van een nieuw hoofdkantoor voor waterschap Zeeuwse Eilanden in Middel burg gaat begeleiden, wordt uitgebreid naar vijf mensen. Aanvankelijk zouden daar vanuit het algemeen bestuur al leen de voorzitters van de vier functionele commissies zitting in nemen. Dat leidde tot gemor bij de categorie bedrijfsge- bouwd, die dan niet zou zijn vertegenwoordigd. De categorie diende daarom dinsdagavond tijdens de algemene vergade ring een motie in, die breed werd gesteund. J Legemate zal daarom toetreden tot de bouwprojectgroep, die verder be staat uit de hoofdingelanden G. R. Heerebout, L. J. Klompe, M. van Overloop en G. E. Houtekamer. Cd's en apparatuur uit auto's MIDDELBURG - In vier auto's in Middelburg is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Daarbij zijn drie auto radio's en vijftien cd's gestolen. De voertuigen stonden aan de Duunmede, Noordmede, Vreedenburg en Buitenhovelaan. Duo berooft Vlissingse man VLISSINGEN - Een 30-jarige man uit Vlissingen is maandag omstreeks middernacht door twee mannen in Vlissingen be roofd van zijn portemonnee. Onder bedreiging met een scherp voorwerp heeft de Vlissinger zijn portemonnee afgestaan. De twee mannen kwamen op een scooter aangereden in de Walstraat en stopten bij de Vlissinger. Na het afgeven van zijn beurs kreeg hij nog een klap op zijn hoofd. door Piet Kleemans SIRJANSLAND - De provincie Zeeland heeft geen bezwaar te gen de bouw van tien woningen op twee percelen grond tussen de Sportweg en de Lageweg in Sirjansland. Daarmee is een van de laatste hobbels genomen. Het plan voor de bouw van de huizen valt onder wat in vakter men 'inbreiding' genoemd wordt. Daarbij gaat het om het opvullen van gaten in de be staande bebouwing. Het gat aan de Lageweg ontstaat door het vertrek van het akker- en tuin bouwbedrijf van C. A Struijk. Hij verplaatst zijn bedrijf naar de Sportweg. Enkele jaren geleden verhuisde Hanse Staalbouw uit de Sir- janslandse dorpskern naar een stek langs de N59 ter hoogte van Nieuwerkerk. Het plan was toen om ook het bedrijf van Struijk te verplaatsen. De ge meente wilde het bedrijf daar weghebben omdat de aanwe zigheid ervan - binnen de be bouwde kom - in de visie van het college van burgemeester en wethouders niet bepaald ideaal is. Bovendien is het bedrijf moeilijker bereikbaar gewor den door verschillende ver keersmaatregelen in Sirjans land. De land- en tuinbouwer heeft inmiddels vergunning gekregen voor de bouw van een nieuwe schuur aan de Sportweg. Op het perceel van Struijk aan de La geweg is plaats voor acht twee- onder-een-kap woningen. Ver derop aan de Lageweg komen nog eens twee woningen. De wo ningen worden gebouwd door bouwbedrijf Imotec uit Terneu- zen. Wanneer daadwerkelijk met de bouw begonnen wordt is nog niet bekend. door Mieke van der Jagt GOES - De gemeente Goes ziet niet in wat voor maatregelen er nog kunnen worden genomen om de twee snelheidsremmers op de hoeken van de Cornelis Eversdijkstraat met de Nieuw- straat onder de aandacht van automobilisten te brengen. Hoewel op de betonnen bulten reflectoren zijn aangebracht en ze daarna zijn witgeschilderd, komen er nog steeds klachten van automobilisten die hun au to erop beschadigen. De Cornelis Eversdijkstraat is, evenals de Stoofstraat die in het verlengde ervan in westelijke richting ligt, opnieuw ingericht met ouderwetse klinkers en kin-, derkopjes. Beide straten zijn ge sloten voor alle verkeer behalve bestemmingverkeer. Bestem mingsverkeer dat vanaf de Stoofstraat komt rijden, rijdt rechtdoor de Cornelis Evers dijkstraat in. Dat verkeer zalze- ker weinig last hebben van de betonnen obstakels, die prak tisch tegen de hoekgevels aan in de grond zijn verankerd. Ver keer dat vanaf de Nieuwstraat rechtsaf slaat richting Westwal, kan bij teveel snelheid en on zorgvuldig manoeuvreren, on zacht in aanraking komen met de bulten. De Goese wethouder M. 't Hart vindt dat alles gedaan is om duidelijk te maken dat de snelheidsremmers er liggen. „Wij vermogen niet in te zien wat de gemeente nog kan doen om aanwonenden op de aanwe zigheid van de obstakels te wij zen." Ook de bewoners van de hoek panden, tegen wier gevel de ob stakels zijn geplaatst, hebben klachten over de grote klappen die worden veroorzaakt door langsrijdende auto's, die de bul ten 'meenemen'. Klager J. B. Huyssen geeft toe dat het geen aanwonenden kunnen zijn die nog aldoor niet in de gaten heb ben dat de obstakels er liggen. „Maar er is toch altijd weieens iemand die een pakje moet afge ven, of zo. Die rijden hun spul len op die dingen kapot." De ge meente staat op het standpunt dat automobilisten die per se van de smalle straten in de bin nenstad gebruik willen maken, maar voorzichtig moeten rij den. Korenavond GOES - In de Goese Maranatha- kerk zingen zaterdag 18 decem ber drie koren. Vanaf 20 uur zijn te horen het jongerenkoor Elsa- fan en de gemengde koren U zij de Glorie en Maranatha. Thema van de avond is Kun je zingen van vrede?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45