Ziekenhuis Dirksland eist geld Veerdiensten kampen weer met pech Platvis gedijt in Oosterschelde a PLUGGED Kluwenhouder in Zeeuws Museum Kamerleden laken door de neus boren bouworder Schelde Directeur dreigt deur te sluiten voor Schouwse patiënten Zeeuws verkeer eist nog te veel levens Autokraken Gewonden bij botsingen zeeuwse almanak Vermomd kkk PZC NOORD zeeland woensdag 8 december 1999 door Nils ten Brinke DIRKSLAND - De directie van het Van Weel-Bethesda zieken huis in Dirksland wil een hogere vergoeding van zorgverzeke raar CZ voor de behandeling van Schouwse patiënten. Het ziekenhuis overweegt de deur voor Schouwse patiënten te sluiten. De instelling ziet sinds de be perkte openstelling van het hos pitaal in Zierikzee een 'explo sieve groei' van Schouwse Verdachten kinderhandel in cassatie HULST - Twee op verden king van mensenhandel opgepakte inwoners uit Hulst gaan in cassatie bij de Hoge Raad. Zij verzetten zich tegen de beslissing van de recht bank in Middelburg, die de uitlevering van de mannen aan de gerechte lijke autoriteiten op het Portugese eiland Madeira toelaatbaar acht. De Hul stenaren worden ervan verdacht deel uit te maken van een netwerk dat op Madeira actief zou zijn geweest om minderjari gen te ronselen voor de prostitutie. De beschuldi gingen zijn gebaseerd op belastend videomateriaal dat door een werkgroep tegen kinderporno uit het Belgische Morkhoven aan de onderzoeksrechter op Madeira is overgedragen. Volgens de mannen uit Hulst zijn hen onbekende beelden in een vakantief- impje gemonteerd. patiënten die hun toevlucht tot Dirksland nemen. Directeur pa tiëntenzorg J.S. van der Heiden: „Wij kunnen die toestroom met onze huidige capaciteit ge woonweg niet aan." In 1997 werden in het Dirks- landse hospitaal nog slechts twintig Schouwse patiënten op genomen. Dit jaar steeg dat aantal tot tweehonderd mensen, vertelt Van der Heiden. Daar naast telde het ziekenhuis drie duizend 'eenmalige patiënten contacten' in 1999. Wanneer ook de bevallingen van vrouwen uit Zierikzee en omstreken wor den meegerekend, komen daar jaarlijks nog eens zo'n honderd cliënten bij. De sluiting van de afdeling verloskunde van het Rode Kruisziekenhuis in febru ari 1998 was de eerste maatre gelen in de reorganisatie die de Stichting Oosterscheldezieken- huizen wil doorvoeren. Hoger budget Van der Heiden spreekt van een 'explosieve groei' in de vraag naar specialistische zorg door Schouwse patiënten. „En het probleem is dat de zorgverzeke raars onvoldoende budget toe kennen voor de extra zorg die we nu verlenen." De directie van het Van Weel-Bethesda zieken huis wil van de CZ-groep een hoger budget, waarmee drie ex tra specialistische formatie plaatsen kunnen worden be taald. Van der Heiden: „Het is hom of kuit. Het kan niet zo zijn dat de instroom van patiënten uit Schouwen-Duiveland ten koste gaat van de bevolking van Goeree-Overflakee en Voorne- Putten. Maar dat risico is wel aanwezig. Door de wachttijden die ontstaan, wijken patiënten uit deze'regio uit naar Rotter damse ziekenhuizen." De ziekenhuisdirectie heeft huisartsen op Schouwen-Dui veland in een brief laten weten dat ze mogelijk wordt gedwon gen patiënten uit noordelijk Zeeland te weren. Volgens voor zitter R. Smits van de regionale huisartsenvereniging gaat het ziekenhuis in dat geval over de schreef. „Een ziekenhuis kan een huisarts niet voorschrijven naar wie hij zijn patiënten ver wijst. Dat zou tot ongelijkheid in patiëntenzorg leiden." Ook de CZ-groep laat weten dat een ziekenhuis een 'inspannings verplichting' heeft en patiënten nooit mag weigeren. Maar vol gens sectormanager B. Bernts van de Zeeuwse zorgverzeke raar kan een hospitaal patiën ten wél laag op de wachtlijst zetten om op die manier 'priori teiten te stellen'. Regels Een financiële compensatie zit er volgens Bernts op grond van de provinciale regels niet in. „Ik mag alleen budgetten toeken nen aan zorginstellingen op Walcheren en de Bevelanden. Het Dirkslandse ziekenhuis moet zich tot de Zuid-Holland se zorgverzekeraars richten. En dat is in eerste instantie OZ Zorgverzekeringen, in combi natie met de overige regionale zorgverzekeraars. Bernts vindt wel dat er iets moet gebeuren, 'want de problemen die Van der Heiden aankaart zijn reëel'. Een mogelijke oplos sing is volgens hem dat Stich ting Oosterscheldeziekenhui- zen besluit een deel van de eigen post 'honorarium specialisten' door te sluizen naar Dirksland. CZ verwacht half februari te hebben vastgesteld hoeveel Schouwse patiënten hun toe vlucht tot het Dirkslandse hos pitaal hebben genomen. Idoor Richard Hoving MIDDELBURG - Het aantal i doden en gewonden in het Zeeuwse verkeer is onveran derd hoog ten opzichte van de jrest van Nederland. Dat stelt het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ) in het werkplan voor 2000. Het ROVZ heeft de verkeerson veiligheid in de twaalf Neder landse provincies, uitgedrukt in slachtoffers (doden en gewon den) per honderdduizend inwo ners, met elkaar vergeleken. Zeeland scoort slecht. Lande lijk vielen vorig jaar gemiddeld zeven verkeersdoden per hon derdduizend inwoners. Op de Zeeuwse wegen kwamen per honderdduizend inwoners elf mensen om het leven. Zeeland is samen met Drenthe de onveiligste provincie van Ne derland. Zuid-Holland telde in 1998 het minste aantal doden in iet verkeer. Het aantal ver- ceersgewonden is in Zeeland iet hoogste. Per honderddui zend inwoners vielen er vorig aar 102 gewonden; het lande- ijk gemiddelde lag op 75. Het IOVZ concludeert dat Zeeland in een achterstandssituatie rerkeert'. „Het beeld over de ierste drie kwartalen van 1999 |eeft de aanwijzing dat in de ge- chetste achterstandssituatie ïauwelijks verandering komt", ildus het regionaal orgaan. )ndanks de achterstand ten op- ichte van de rest van het land |aat het volgens ROVZ-secreta- is A Lodder langzaam de goede :ant op in Zeeland. Het absolu- e aantal doden in het verkeer laait licht. In 1998 kwamen 42 nensen om het leven, in 1997 varen dat nog 53. Een paar we en voor het eind van dit jaar ijn er tot nu toe 38 dodelijke lachtoffers gevallen. De pro- fincie Zeeland heeft als doel- telling dat het aantal verkeers- oden in 2000 niet meer dan eertig mag bedragen. In 2010 loet het aantal doden zijn te- uggebrachttot 29. SRUINISSE - In Bruinisse is insdagnacht ingebroken in ne en auto's. De buit bestond oornamelijk uit cd-spelers en disselaars. De auto's stonden Uemaal in de zelfde wijk ge- ar keerd. Het duurde gisteren op de lijn Vlissingen-Breskens tot twee uur 's middags voordat de veerdienst met twee schepen in plaats van één kon worden onderhouden. foto Peter Buteijn door Maurits Sep VLISSINGEN - Beide veer diensten tussen Midden-Zee land en Zeeuws-Vlaanderen zijn dinsdag enige tijd uit de vaart geweest. In Perkpolder was de oorzaak een storing aan de brug. Op de lijn Vlissingen- Breskens moest tijdelij k met één boot worden gevaren, omdat de Koningin Beatrix een technisch probleem had. Bij de Koningin Beatrix werd maandagnacht een lek in de koelwatertank geconstateerd. Als daarmee zou worden door gevaren, was de motor opgebla zen, verklaarde directeur H. Thomaes van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD). De OOST-SOUBURG - Negen au to's zijn dinsdagochtend be trokken geraakt bij drie ket tingbotsingen op de A58 bij Oost-Souburg. Twee personen raakten gewond. De rijbaan was anderhalf uur gestremd. De eerste kettingbotsing vond omstreeks half acht 's morgens plaats tussen Middelburg en Oost-Souburg. Een chauffeur remde plotseling toen hij voor zich een auto ontwaarde die een ander voertuig sleepte. De be stuurder achter hem zag de rem- actie te laat en botste op zijn voorganger. De chauffeur werd op zijn beurt aangereden door een achteropkomende auto. Achter deze botsing ontstond nog een aanrijding met drie au to's. Daarbij raakten een 35-ja- rige Vlissinger en 50-jarige Middelburger gewond. De brandweer moest één van hen uit zijn auto zagen. De slachtof fers zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. De Vlissinger is met een gebroken borstbeen opgenomen. De Mid delburger mocht na de behan deling weer naar huis. Toen het verkeer afremde voor deze twee botsingen, vond de laatste kettingbotsing plaats. reparatie duurde langer dan verwacht. Pas om twee uur 's middags kon de veerboot zijn werk hervatten. Omdat de Prins Johan Friso on langs bij Vlissingen aan de grond is gelopen en nog niet is gerepareerd, was dit schip niet inzetbaar. Deze veerboot kan momenteel bij harde wind en sterke stromingen niet uitvaren. De PSD beschikte gisteren zo doende niet over een reserve boot. Tot vroeg in de middag moest daarom met één veerboot worden gevaren tussen Vlissin gen en Breskens. De wachttij den voor het vrachtverkeer lie pen in beide richtingen op tot een uur. Verkeer op de lijn Kruiningen- Perkpolder ondervond veel minder lang hinder van het pro bleem met de brug in Perkpol der. Overbelast Volgens Rijkswaterstaat, eige naar van de brug, was het rond zeven uur heel laag water. Om dat de veerboot niet precies recht voor de brug lag, werd één kant van de brug overbelast. Dat leidde ertoe dat de automa tische beveiliging aansloeg. Een monteur moest eraan te pas ko men om het bewuste palletje om te zetten. De brug was een half uur buiten gebruik. Onderzoek toont aan dat van dalende visstand geen sprake is door Ingrid Huibers YERSEKE - Het gaat goed met de platvis in de Oosterschelde. Dat concludeert onderzoeksin stituut NIOO-CEMO uit Yerse- ke voorlopig. Sinds augustus loopt er een onderzoek naar de visstand in de Oosterschelde. Volgende zomer hoopt het insti tuut een definitief rapport te kunnen presenteren. Ook in de periode 1983-1990, rond de oplevering van de stormvloedkering in 1986, werd de visstand in de Oosterschelde onder de loep genomen. Het onderzoek wordt nu weer opge pakt, omdat Zeeuwse amateur vissers klagen over teruglopen de vangsten van platvis. „Uit de eerste tellingen blijkt dat het aantal platvissen zeker niet is afgenomen", meldt on derzoeker H. Hummel van het NIOO-CEMO. Eind augustus werd er met onderzoeksschip de Luctor op twaalf plekken in de Oosterschelde gevist. Steeds werd een gebied van duizend vierkante meter bestreken. Boomkor Doordat de Luctor met een boomkor vist - zo'n net sleept over de grond - wordt er vooral veel bodemvis gevangen. Hum mel: „Daardoorkrijgjeeengoed beeld van de hoeveelheid plat vis." Het is de bedoeling vier keer per jaar een telling te houden. Daar na wordt een definitief rapport gemaakt. Na de eerste serie vis- tochten in augustus telden de onderzoekers gemiddeld 600 vissen, waaronder 250 platvis sen per duizend vierkante me ter. Dat is beduidend meer dan in de periode 1983-1990 waarin er totaal gemiddeld zo'n 250 vissen in de kor verstrikt raak ten. Toch kan er volgens Hum mel nog niet geconcludeerd worden dat de visstand is toege nomen. „Daarvoor moet je in al le seizoenen een keer gevist heb ben", meent hij. Vanaf begin januari zal het plat- visonderzoek meelopen met een veel groter onderzoek naar de kwaliteit van de Oosterschelde. Behalve naar de visstand wordt er de komende tien jaar onder meer naar de waterkwaliteit, de hoeveelheid algen en de omvang van afzettingen gekeken. Het NIOO-CEMO werkt dit onder zoek samen met het Rijksinsti tuut voor Visserij Onderzoek (RIVO) en het Rijksinstituut voor Kust- en Zeeonderzoek (RIKZ) uit. Ala LEOLUX (Advertentie) Een gedurfd samenspel van Leolux en Philips. Bijvoorbeeld, dit prachtige meubel, waarin tv en video verwerkt zijn. Momenteel, tijdens onze speciale December-Actie, met een reductie van 30%. Ook andere modellen waarin stereo-sets zijn verwerkt. De kluwenhouder, een achttiende-eeuws hulpje bij het bor duren. foto Ruben Oreel door Roelf Reinders MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum heeft een zeldzame, gouden kluwen houder aangekocht. De klu wenhouder is in 1753 door een Middelburgse zilversmid gemaakt. Het museum heeft er tienduizend gulden voor betaald. Volgens Hesther van den Donk van het Zeeuws Muse um gaat het om 'een heel zeldzaam object'. „De hou der is waarschijnlijk een hu welijksgeschenk van een rij ke Zeeuw aan zijn vrouw." Voorzover bekend is het de enige kluwenhouder uit Zee land die bewaard is geble ven. Een kluwenhouder werd gebruikt bij borduren en naaien. Omdat vrouwen vaak verschillende kleuren garens tegelijk gebruikten die om een klos waren gebon den, gebruikten ze een klu wenhouder om de boel bij el kaar te houden. De houder werd aan een gordelhaak on der de schort gedragen. Op de kluwenhouder van het Zeeuws Museum is een burcht, het stadskeur van Middelburg, geslagen. Aan de hand van de jaarletter R is vastgesteld dat de houder in 1753 is gemaakt. De zilver smid heeft als meesterteken een hoofd in de kluwen gesla gen. „Maar we zijn er nog niet achter welke smid het is geweest", zegt van den Donk. Tien Zij zegt dat er in Nederland ongeveer tien bijzondere kluwenhouders zijn. De oud ste bewaard gebleven houder is in 1736 in Amsterdam ge maakt, maar die is van zilver. De gouden kluwenhouder van Het Zeeuws Museum is vanaf vandaag te zien. doorHarmen van derWerf DEN HAAG - De order voor een nieuw inspectieschip voor het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij (LNV) moet desnoods worden terugge nomen, als blijkt dat de aanbe stedingsprocedure verkeerd is afgewikkeld. De Zeeuwse Kamerleden L.C. van Dijke (RPF), J. Geluk en J. te Veldhuis (allebei WD) hebben dit dinsdag gesteld in vragen aan staatssecretaris G. H. Faber van LNV en minister A Jorrits- ma van Economische Zaken. Tot groot ongenoegen van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen is de op dracht voor het inspectievaar tuig van LNV gegund aan de concurrent Da men Shipyards, terwijl de Schelde in de eerste aanbestedingsronde de laagste inschrijver was. Na deze ronde, die voor het ministerie geen be vredigende prijs opleverde, is nog een tweede onderhande lingsronde gevoerd. De Schelde had toen het nakijken. De Vlissingse scheepswerf heeft evenals Damen Shipyards nog een nieuwe aanbieding mogen dpenDe prij s die de KSG in eer ste instantie had opgegeven, lag toen al wel op straat. „En dat mag bevreemding wekken", lichtte KSG-bestuursvoorzitter R.C. van den Heuvel dinsdag toe. „Want onze concurrent kon zo zien hoeveel hij tenminste moest zakken." De grootste grief van Van den Heuvel is dat de Nederlandse staat van een Europese aanbe steding een farce heeft gemaakt. De drie Kamerleden die gisteren aan de bel hebben getrokken, trekken deze conclusie nog niet. Zij zetten wel grote vraagtekens bij de aanbestedingsprocedure. Volgens hen is het gebruikelijk dat bij aanbestedingen alleen verder wordt gesproken met de laagste inschrijver. Van Dijke, Geluk en Te Veldhuis willen van staatssecretaris Faber en minis ter Jorritsma weten of zij die mening delen. Ook vragen zij zich af of de gevolgde procedure in overeenstemming is met de Europese aanbestedingsregels. Als dat niet zo is, stellen zijkan de verstrekte opdracht aan Da- men dan ter discussie komen te staan? Zij willen voorts inzicht in de rol van Economische Za ken in de procedure. Het ministerie van LNV weiger de gisteren een inhoudelijke re actie te geven. „Het is onze zaak bij welk bedrijf wij een order plaatsen", aldus woordvoerder J. Nugteren. Hij tekende daar nog bij aan: „Als de KSG de or der wel had gekregen, was er van die kant niets vernomen." Chauffeur vrijgesproken MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft dinsdag een 38-jarige man uit Zierikzee vrijgesproken van het inrijden op een parkeerwacht ster. Ondanks het relaas van twee ge tuigen, die de parkeerwachtster op 't nippertje opzij hadden zien springen, vond de politierechter niet dat het misdrijf overtui gend was bewezen. De verdachte hield gisteren vol dat hij de ambtenaar op 31 au gustus in Zierikzee niet had ge zien toen hij met zijn bestelauto was weggereden van een par keerplaats. www.interieur-paauwe.nl info@interieur-paauwe.nl VOLOP PARKEERGELEGENHEID, GOEDE BUSVERBINDINGEN EN VRIJDAGAVOND KOOPAVOND. Op dat Vlissingse kantoor praten ze er nog over. Een nieuwe collega? Het waren toch altijd diezelfde gezich ten tijdens het maandagoch tend-overleg. Nu zat er een vreemde eend in de bijt, die niet bepaald een blad voor de mond nam. Niet bepaald kies voor iemand die net komt kij ken. Toch had hij ook ivat be kends. Zijn stem had bijvoor beeld die norse ondertoon en ook dat kalende hoofd kwam de meeste vergadertijgers wel enigzins bekend voor. Toen viel het kwartje. Het was die Zeeuws-Vlaamse chef. Vermomd. Hij droeg een stropdas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 43