Waterschap zet rem op tarieven PZC Veilig leren omgaan met vuurwerk Twee gewonden bij drie botsingen Twijfels over aanleg circuit huishoudwater Menu en lespakket ter ere van jarige keizer Karei V Raad van State bekijkt vergunningen vier varkenshouders Politie controleert scherp op gebruik en verkoop vuurwerk Tholen pakt overlast stappers desnoods zonder horeca aan zeeland 24 Zeeuwse Eilanden begrenst verhogingen woensdag 8 december 1999 door Rolf Bosboom GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden wil er alles aan doen om de stijging van de tarieven de komende jaren zo veel mogelijk binnen de perken te houden. De aangekondigde jaarlijkse verhogingen van 4,8 procent (verontreinigingshef fing) en 3,9 procent (rest) gelden daarbij als uitersten, zei dage lijks bestuurder J. Hoekman dinsdag in de algemene verga dering. ..Ik hoop dat dat lager zal zijn." Sinds het waterschap vier jaar geleden uit een fusie ontstond, heeft Zeeuwse Eilanden de ta rieven nauwelijks verhoogd. Weliswaar waren de uitgaven hoger dan de inkomsten, maar doordat er vanuit de voormalige organisaties nog veel geld in de spaarpot zat, konden de tekor ten zonder veel problemen wor den opgevangen. De reserves zijn inmiddels aar dig uitgeput. Bovendien streeft het waterschap ernaar om ui terlijk in 2002 eindelijk een sluitende begroting te hebben. Daarnaast heeft de organisatie te maken met stijgende uitga ven, onder meer door kostbare projecten zoals de groenbeheer- plannen (50 miljoen gulden) en de aanpassing van de zuive ringsinstallaties (123 miljoen gulden). Een jaarlijkse verhoging van de tarieven met maximaal drie procent, waarnaar het water schap streefde, lijkt de komende jaren daarom met haalbaar. In het financieel vooruitzicht tot 2007, waarover het algemeen bestuur gisteravond sprak, wordt daarom uitgegaan van hogere percentages. Diverse hoofdingelanden plaatsten daarbij kritische op merkingen. J. Legemate vond dat de zuiveringsheffing ook met met meer dan 3.9 procent per jaar mag stijgen. C. J. Diele- man drong er, gesteund door M. van Overloop, op aan dat het ta rief voor omslag gebouwd wordt aangepast na de nieuwe taxatieronde in het kader van de Wet Onroerende Zaken (WOZ). Die omslag is namelijk geba seerd op de getaxeerde waarde van het onroerend goed. De ver wachting is dat de WOZ-waar- den hoger zullen uitvallen dan nu het geval is. Het waterschap streeft ernaar een spaarpot van zeven procent van de jaaromzet te hebben. Dat komt, bij een omzet van 120 mil joen, neer op 8.4 miljoen gulden. Omslag door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - De PvdA- fractie in de gemeenteraad van Borsele heeft twijfels over het nut van de aanleg van een twee de circuit voor huishoudwater in het nieuwbouwplan Over de Dijk in Heinkenszand. Twee j aar geleden besloot de ge meenteraad tamelijk enthousi ast om aan het streven van duur zaam bouwen bij te dragen door een tweede circuit aan te leggen in het bestemmingsplan Over de Dijk. Voor huishoudelijke klus jes als schrobben en dweilen zouden de bewoners kunnen kiezen tussen duur drinkwater en goedkoper, minder gezuiverd huishoudwater. Twee jaar geleden werd nog al gemeen aangenomen dat een tweede circuit voor huishou dens op termijn zeker minder milieubelastend en kostenbe sparend zou zijn. Inmiddels zijn de inzichten een beetje opge schoven. Vanuit het ministerie vanVROM klinkt aarzeling. Mi nister Pronk wil de resultaten van proefprojecten afwachten, met name met betrekking tot de volksgezondheid, alvorens hij er geld in gaat steken. De PvdA-fractie wil weten of het milieurendement wel opweegt tegen de extra investe ringen. Ook vraagt de fractie of het toch met de bedoeling is het waterleidingnet voor de land en tuinbouw beter exploitabel te maken. De sociaal-democraten vragen b en w de beslissing opnieuw m overweging te nemen. Dat is mogelijk omdat de uitvoering van het bouwplan Over de Dijk zo goed als stilligt. Aan aanpassing van de omslag gebouwd na de nieuwe WOZ- taxatieronde wil Hoekman voorlopig ook niet denken. Het probleem is dat de taxatiekos ten ook moeten worden verre kend in de tarieven. „Die zullen niet meevallen", verwachtte ge zworene Hoekman, die een voorlopig bedrag van tien mil joen gulden noemde. Pas als die kosten zijn verwerkt, wil de ge zworene kijken naar het tarief. Eerder op de avond probeerde dijkgraaf W. A Gosselaar met een korte presentatie al aan te tonen dat, in vergelijking met de meeste gemeenten, de tarieven van het waterschap de afgelo pen twee jaar slechts zeer be perkt zijn gestegen. Alleen de afvalstoffenheffing op Schouwen-Duiveland en in Vlissingen komen nog gunstiger uit de bus. door Björn van Empel GOES - Op 24 februari 2000 is het precies vijfhonderd jaar geleden dat keizer Karei V in Brussel werd geboren. Voor restaurant Karei V in Goes gaat zijn vijfhonderdste ge boortedag niet ongemerkt voorbij. Machteld Spelier, eigenares van het restaurant, is op het idee gekomen om de groepen zeven en acht van het basison derwijs te voorzien van lesstof over keizer Karei V en over de tijd waarin hij leefde: de zes tiende eeuw. ,,Ik heb zelf geen kinderen en het is ook niet een doelgroep voor mijn restau rant maar ik vind het leuk om hun iets mee te geven. Het is net alsof je wat voor een goed doel doet." Het lesprogramma bestaat uit een paar A4'tjes en is bij Spe lier te bestellen. De informa tie haalt ze uit het gemeente archief in Goes. Ook heeft ze contact met Gent, want daar zijn het hele jaar door festivi teiten rondom Karei de Vijfde. De informatie werkt ze samen met haar vriendin door. „Zij is lerares en weet hoe je zo'n pro gramma in elkaar zet. We heb ben informatie uitgewisseld en die op papier gezet. De inhoud van het program ma mag niet te moeilijk zijn, legt Spelier uit. „Over de zes tiende eeuw wordt verteld hoe de mensen zich kleedden, wel ke woorden van nu, toen ont stonden en nog meer leuke wetenswaardigheden. Over de keizer wordt in grote lijnen uitgelegd wie hij was en wat hij heeft gedaan." De lessen zijn uit te breiden met een videoband en een boek. Hoeveel aanmeldingen Spe lier krijgt, weet ze niet. „Elke school moet in een jaar een hoeveelheid stof behandelen. Sommige scholen vinden het leuk om eens wat anders te doen en hebben daar tijd Machteld Spelier van restaurant Karei V in Goes heeft voor ba sisscholieren een pakket samengesteld over het leven van de vermaarde keizer. foto Dirk-Jan Gjeltema voor." De bedenkster van het project houdt het niet bij Zee land alleen. „Ik heb ook een persbericht naar Schoöl-TV Weekjournaal gestuurd. Als zij aandacht aan mijn idee be steden, komen er misschien wel aanmeldingen uit het hele land." De doelgroep is door Spelier nauwkeurig gekozen. „De groepen zeven en acht krijgen geschiedenisles, maar weinig over Karei de Vijfde. Lagere groepen zijn nog niet toe aan dit lesmateriaal en voor het middelbaar onderwijs is het te moeilijk om een programma te maken." Spelier wil het project eindi gen in de week van 18 tot en met 24 februari. In die week houdt ze een Karei de V-week in haar restaurant. „Het res taurant is middeleeuws ver sierd. Zo ligt er stro op de grond, branden er kaarsen en zijn er, naast de gewone kaart, gerechten uit de tijd van Karei de Vijfde." Het pand werd in 1555, nadat m 1554 Goes bijna volledig af brandde. gebouwd. In de ge meentelijke archieven staat het gebouw omschreven als Karel-de-Vijfde-Huis, omdat in de gevel het wapen van de keizer is gemetseld. Vrouw bestraft voor gooien met ammoniak MIDDELBURG - De Mid delburgse politierechter J. Janse de Jonge heeft dinsdag een 26-jarige vrouw uit de Zeeuwse hoofdstad veroordeeld voor een poging tot zware mishandeling en bedrei ging. Zij kreeg vijftig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf opgelegd. De vrouw gooide ammoniak in de ogen van een man, bij een ruzie tussen haar dea lende vriend en het slacht offer. Aan het slachtoffer moet ze vijfhonderd gulden be talen voor immateriële schade. Zijn genezings proces kan nog lang du ren. Het incident speelde zich op 24 juli af in de Vlis- singse drugsscene. De vrouw heeft zich ook schuldig gemaakt aan be dreiging van het slachtof fer door met een mes een snijdende beweging langs haar keel te maken met de woorden 'I kill vou'. De Middelburgse ver klaarde vooraf een grote dosis slaappillen te heb ben geslikt. Officier van justitie H. den Hartog wist precies in welk sfeertje het allemaal had plaats ge vonden. „Het is daar geen theekransje. Waar drugs is, is geweld. De slaappil len kunnen nooit als ex cuus gelden, want, ieder een die slikt loopt de kans om gewelddadig te wor den", verzekerde ze. De verdachte is een notoire drugsgebruikster. Raadsman E. Smit vond de reactie van zijn cliënte ongepast, maar deed een beroep op noodweer-ex ces. De politierechter wees het verweer af en legde de geëiste straf op. Met behulp van nepvuurwerk wijst Halt-medewerkster Ria Karman de kinderen van De Kring op de gevaren. doorlngrid Huibers GOES - Uit eigen beweging haalt een leerling van De Kring, een middelbare school voor kinderen met hoor-, spraak- en taalmoeilijkheden in Goes, twee strij kers uit zijn broek. Na alle enge verhalen die medewerkster Ria Karman van het Haltbureau net over het afsteken van il legaal vuurwerk heeft verteld, durft hij er niet meer mee rond te lopen. Medewerkers van het Haltbureau Oos- terschelderegio geven de komende we ken op twintig middelbare scholen aan zo'n negentig groepen een vuurwerkles. De voorlichtingscampagne draait dit jaar om het veilig afsteken van vuur werk. Ze steken toch wel vuurwerk afdat kun je nauwelijks voorkomen", zegt Karman. Wij proberen ze nu af te leren om allerlei rare stunts met vuurwerk uit te halen." Nadat de twee verkregen strijkers veilig in een emmer water zijn opgeborgen, gaat ze weer over tot de orde van de dag. De kinderen uit groep 1 krijgen eerst een videoband te zien. Lacherig Er wordt een groepje jongeren getoond dat met vuurwerk gooit. Is de klas eerst nog een beetje lacherig, wanneer één van de acteurs een strijkersbom in een prulle- bak gooit, wordt het doodstil in het lo kaal. De bom in het filmpje gaat niet af. Het groepje branieschoppers blijft aarzelend staan. Dan gaat de stoerste van het stel poolshoogte nemen. Net als hij door de gleuf van de bak naar binnen kijkt, ploft het projectiel met een luide knal uit el kaar. „Doodskopstrijkers, betonstrijkers, la winepijlen", klinkt het geroutineerd wanneer Karman de klas vraagt wat ille gaal vuurwerk op te noemen. „En waar worden lawinepijlen voor gebruikt?", vraagt Karman. „Die worden door kin deren bij mij in de straat gebruikt om spiegels mee kapot te maken", zegt Jus tin. Maar dat is niet precies het door Kar man gewenste antwoord. Gelukkig weet Rudi het wel. „Om lawines mee op gang te brengen.Inderdaad.Dat zijn dus he le gevaarlijke pijlen. Het is niet de bedoe ling dat je die op straat afsteekt", houdt Karman de klas voor. foto Dirk-Jan Gjeltema Dit jaar zijn er al vijftien jongeren door Halt, een bureau dat onder meer taak straffen uitdeelt, aan het werk gezet. Zij moeten bladeren harken, brandweerau to's poetsen of rommel opruimen omdat ze te vroeg vuurwerk hebben afgestoken. Vorig jaar kreeg het bureau in Goes in to taal 75 'vuurwerkklanten' aan de balie. Nadat ze systematisch de gevaren heeft doorgenomen - geen vuurwerk in je hand aansteken, nylon kleding smelt als het brandt, strijkers zijn onberekenbaar - besluit Karman de les. „Ik hoop jullie nooit meer te zien", zegt ze opgewekt. Daar kijkt de klas van op. „Dat is ook niet vriendelijk", vinden ze. Karman blijft onverbiddelijk. „Als ik jullie terugzie, betekent het dat je met vuurwerk hebt geknoeid en dat hoop ik niet." door Adri Klinkenberg THOLEN- Over een aantal we ken beslist de Raad van State of de gemeente Tholen terecht ver gunningen heeft verleend voor vier grote varkensmesterijen in Poortvliet, St. Philipsland en Oud-Vossemeer. Gisteren werden de vergunnin gen aangevochten door niet al leen omwonenden en milieu groeperingen maar ook door de vier varkensboeren zelf. Het verlenen van de vergunnin gen ging bij de gemeente Tholen niet van harte In enkele geval len kwam er pas na ruim een jaar een beslissing op de ver gunningaanvragen. Raadsman J. van Groningen eiste gisteren dan ook dat de treuzelende ge meente Tholen in ieder geval wordt veroordeeld in het beta len van alle proceskosten. Scha- devergoedingsverzoeken heeft Van Groningen nog in voorbe reiding. Enkele van zijn cliënten hebben hun in 1997 toegestane stallen nog steeds niet kunnen bouwen. Volgens de raadsman is het nog niet goed mogelijk om de werkelijke schade in kaart te brengen. Omwonenden, die vooral kla gen over stankoverlast, denken de varkensstallen tegen te kun nen houden omdat niet overal wordt voldaan aan de afstands- eisen tot burgerwoningen in de buurt. Het bedrijf dat varkens- mester J. Smits aan de Sluisweg in St. Philipsland bijvoorbeeld wil neerzetten is gepland op 200 meter van de woning van J. Moedt terwijl volgens de regels de afstand 232 meter moet zijn. Moedt was gisteren een van de bezwaarmakers. Ook bij het be drijf van varkensmester M. Lindhoud aan de Essendijk 3 in Poortvliet speelt het afstands probleem. De gemeente heeft om die reden 600 van 4.600 aan gevraagde varkens geweigerd. In de vier rechtszaken speelt de aangevraagde brijvoerinstalla- tie een belangrijke rol. De gemeente wil deze stankver- spreidende manier van var kensvoer bereiden zo beperkt mogelijk houden en wil ten kos te van alles voorkomen dat de varkensboeren hun brijvoer gaan verhandelen aan collega varkenshouders. Raadsman Van Groningen wil echter in de vergunningen van zijn cliënten opgenomen zien dat ze in geval len van nood brijvoer mogen le veren aan derden. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De politie in het district Oosterscheldebekken gaat scherper controleren op het gebruik en de verkoop van vuurwerk. Daartoe worden zo wel agenten in uniform als in 'burgerkleding' ingezet. Over tredingen worden direct afge daan met een alternatieve werkstraf voor het Halt-bu reau, dan wel met een fikse boe te. Woordvoerder AJ. de Regt van de politie Schouwen-Duiveland heeft de indruk dat met het oog op de millenniumwisseling meer illegaal vuurwerk wordt ingevoerd dan in voorgaande jaren. Onlangs werden op het bureau in Zierikzee vijf Belgi sche vuurwerkbommen ingele verd door een bezorgde ouder. „Levensgevaarlijk spul", aldus De Regt. „Wanneer zoiets ont ploft, kun je maar beter niet in de buurt staan. Dat veroorzaakt behoorlijk letsel. Je hand ben je zeker kwijt als zo'n bom te vroeg afgaat." Ook is er volgens De Regt, coör dinator van het Halt-bureau op Schouwen-Duiveland, sprake van meer overlast door het af steken van vuurwerk dan ge bruikelijk rond deze tijd. „Nor maal begint dat in de eerste week van december. Nu hebben we, in het hele district, vanaf 1 november al 84 meldingen bin nen van mensen die last hadden van harde knallen." Bekeuringen In totaal zijn er tot dusver veer tien jongeren bekeurd voor het te vroeg afsteken van vuurwerk. Ze zijn doorgestuurd naar het Halt-bureau in Goes en moeten een alternatieve werkstraf on dergaan, variërend van vier tot twintig uur. Wie weigert, kan re kenen op een boete van 110 gul den. Een dergelijke bekeuring geldt tevens voor het in bezit hebben van illegaal vuurwerk. Mensen die zich inlaten met (verboden) strijkers wacht een boete van 170 tot 280 gulden. Volgens De Regt zijn er inmid dels duizenden strijkers in be slag genomen. Op Noord-Beveland is één han delaar geverbaliseerd in ver- band met de verkoop van ille gaal vuurwerk. De verscherpte politiecontrole op naleving van het ordentelijk omgaan met vuurwerk in de Oosterschelderegio, is opgezet in nauw overleg met het Open baar Ministerie en het Halt-bu reau. De actie loopt parallel met een voorlichtingscampagne op de scholen. De campagne be staat uit lesmateriaal dat be schikbaar wordt gesteld en het geven van gastlessen over de ge varen van vuurwerk. Tevens is er een ontwerpwedstrijd voor een poster uitgeschreven. Tijdens de vorige jaarwisseling werd landelijk vijftienduizend ton vuurwerk afgestoken, drie duizend ton meer dan de voor gaande oud en nieuw. Het inlui den van 1998 vergde 1.200 slachtoffers. Bij het begin van 1999 waren dater 1.300, van wie zeker veertig mensen met ern stige verwondingen en meer dan de helft met brandwonden. Ruim tweehonderd van de slachtoffers waren tussen de vijf en negen jaar oud. De Lofstem zingt ARNEMUIDEN - Zangvereni ging De Lofstem in Arnemuiden houdt zaterdag 11 december de jaarlijkse kerstzang. De avond heeft dit jaar een feestelijk tint je omdat het koor vorige maand veertig jaar bestond. Het optreden wordt gegeven in de hervormde kerk op de Markt in Arnemuiden en begint om 19 uur. Behalve De Lofstem bren gen kinderkoor Jubilate en Smalstads Mannenkoor uit Sint Maartensdijk hun werken ten gehore. De Lofstem wordt bege leid door organist Huib Meul- meester en fluitiste Johanna Oreel. Kerstzang YERSEKE - De gemengde Zangvereniging Excelsior uit Yerseke houdt vrijdag 10 de cember in de Rijke Buurt van Zorgcentrum Vredelust een kerstzangmiddag. Op het repertoire staan kerstlie deren van bekende componisten en traditionele liederen om sa men te zingen met de bewoners. Het koor staat onder leiding van Ben Proost. Aanvang 14.30 uur. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Als de horecaondernemers in Sint- Annaland het convenant Veilig uitgaan Sint-Annaland niet on dertekenen, gaat de gemeente Tholen een eenzijdige overeen komst aan met de politie en het Openbaar Ministerie. Dat meldde burgemeester H.A van der Munnik dinsdag naar aanleiding van vragen vanuit de commissie algemeen bestuur en welzijn. Van de Stallandse hore- ca-ondernemers hebben zich slechts twee 'in principe' bereid verklaard om het convenant, dat moet leiden tot een veilig uitgaansklimaat in het dorp, te ondertekenen. Beiden zijn wel iswaar uitbaters van de twee ge legenheden - L' Esperance en Havenzicht - die het meest door jongeren worden bezocht, maar het Thoolse college wil een handtekening van alle exploi tanten uit de Voorstraat en de Havenstraat. Dat een gedeelte van de horeca zich niet heeft laten zien tijdens een speciaal voor hen opgezette hoorzitting, noemde Van der Munnik een tegenvaller. „Dat betreur ik zeer. Zij kunnen zich niet onttrekken aan datgene waar wij mee bezig zijn." Het toekomstbeeld van een een zijdige overeenkomst is niet be doeld als dreigement, gaf de burgemeester aan. „Maar de ge meente moet wel iets doen aan de overlast, de neveneffecten die nopen tot ingrijpen en bege leiding." De precieze invulling is nog niet duidelijk. Van een driehoeksovereenkomst tussen gemeente, politie en Openbaar Ministerie - zoals die ook wordt gehanteerd in Renesse en Goes is nu volgens Van der Munnik nog geen sprake. De gemeente hoopt nog steeds de stappers- overlast in Sint-Annaland aan te kunnen pakken met mede werking van en in overleg met alle partijen. Eenvoudig is het niet. Zo pro beert Horeca Nederland al lan ger een vervoersovereenkomst te sluiten met een taxibedrij f om stappers snel af te kunnen voe ren na sluitingstijd. De door de PvdA aangedragen suggestie om als gemeente geld bij te leg gen, werd door Van der Munnik van de hand gewezen. Vervoer naar huis is, aldus de burge meester, in eerste instantie een verantwoordelijkheid van het stappende publiek zelf, dat ten slotte ook naar Sint-Annalanc toe is gekomen. Daarnaast is het een zaak van de horeca. „De gemeente stopt hiei al genoeg geld in." Dat deed de gemeente ook maandagavond De aanwezige commissieleden gaven allen een positief advies over het, voor de uitvoering van het project Veilig uitgaan in Sint-Annaland benodigde, kre diet van 95.000 gulden. Alleen de fracties SGP en RPF/GPV waren tegen tegen een cooling down, een geleidelijke sluiting tussen twee en drie uur. door Miriam van der Schot OOST-SOUBURG - Negen au to's zijn dinsdagochtend be trokken geraakt bij drie ket tingbotsingen op de A58 ter hoogte van Oost-Souburg. Twee personen liepen letsel op. De rij baan bleef ongeveer anderhalf uur gestremd. De eerste kettingbotsing vond omstreeks half acht 's morgens plaats tussen Middelburg en Oost-Souburg. De aanrijding ontstond door een onbekend ge bleven auto die een ander voer tuig sleepte. Een achteropko mende bestuurder remde toen hij de slepers naderde. Df chauffeur die daar achter reed zag dat te laat en botste tegei zijn voorligger. De chauffeui werd op zijn beurt aangeredei door een achteropkomende au to. Achter deze botsing ont stond nog een aanrijding mei drie auto's. Daarbij raakten een 35-jarige Vlissinger en 50-jari- ge Middelburger gewond. Df brandweer moest één van hei uit zijn auto zagen. Toen het verkeer afremde vooi deze twee botsingen, gebeurd! de laatste kettingbotsing. Vie: auto's raakten beschadigd. Alle auto's zijn weggesleept. Gea IGPI Pers Pres cial Arge Pres en E cy(E

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 40