^ronk serveert zeevliegveld af M@rry Mas Overheden zijn klaar voor millennium PZC binnenland Verzet tegen boete varkenspest vindt weerklank in EU blijft voorlopig in hechtenis Tunneltester B-O 0 -<§) E -® mi Meldingsplicht gevaarlijke luchtvracht }roei van Schiphol is wel optie Eén verdachte scholierenrellen Verbod op met metaalzouten behandeld hout is dichtbij en nspectie hekelt ^geleiding jonge 'Asielzoekers !N HAAG - Justitie faalt bij aanPak van alleenstaande inderjarige asielzoekers. Zo iaanjn de regels voor hun toelating Nederland en die voor voog- rmeP en °PvanS n*et goed op el- ejeJar afgestenid. mJet blijft voor de jeugdige asiel- Jekers daardoor te lang ondui- ^Qilijk wat er met hen gaat ge- InsPectie igdhulp ver lening en Jeugd- cherming in een rapport aan lister Korthals en staatsse- itaris Cohen van Justitie. De :ekerheid voor de jeugdigen onnodig lang, de voogden >rden in hun werk gehinderd de procedure is onduidelijk inefficiënt. inspectie wil dat Korthals lel met nieuwe regels komt die jjn toegespitst op de bijzondere tuatie van alleenstaande min- Irjarige asielzoekers. Na drie lar zouden ze een verblijfsver- Unning moeten krijgen. ANP DELFT - In het Stevinlab in Delft werkt een onderzoeker aan een proefopstelling van een geboorde tunnel. In het uit drie tunnelringen opgebouwde betonnen gevaarte wordt de grote druk waaronder een tunnel kan komen te staan gesimuleerd. Sensoren op en langs de ringen registreren de kracht van water en grond. De informatie die uit de tunneltester rolt, kan gebruikt worden voor de HSL en de Betuwelijn. Het levens grote model kostte ongeveer 3,5 miljoen gulden. foto Ton Borsboom/ANP door Hans Sonders DEN HAAG - Alle belangrijke diensten van de overheid zullen ook na de millenniumwisseling werkenEr zijn nog wat kleinere onzekerheden, maar die zijn van gering belang en daarvoor liggen noodplannen klaar. Dit maakte coördinerend mi nister Van Boxtel gisteren be kend op een informatiebijeen komst over de aanpak van het millenniumprobleem. De be windsman kan geen honderd procent zekerheid bieden dat er niets zal misgaan. „Maar we zit ten er dicht tegenaan"zei hij Tot de kleinere problemen die nog niet zijn opgelost, behoren een meteorologisch systeem bij het KNMI en een verkeerssigna- leringssysteem. Beide proble men zullen nog deze maand worden opgelost. Ook het ministerie van Defensie meldt dat alle essentiële syste men de jaarwisseling zonder problemen doorkomen. Een be perkt aantal minder belangrijke systemen is nog niet klaar, maar de continuïteit daarvan wordt op andere wijze gegarandeerd. Van de gemeenten zegt 98 pro cent dat de dienstverlening na 1 januari 2000 op hetzelfde ni- Advertentie) Bespaar tot 150.- op C&A topmode. Big Tickets. Een nieuwe manier om bliksemsnel bedragen te besparen van 15 tot soms zelfs 150 gulden. Ze hangen aan 't mooiste dat wij in huis hebben. 't Puikje van de zalm, zogezegd. De Big Tickets van C&A. U kunt ze niet missen. Deze week zijn wij op donderdag- én vrijdagavond geopend. Fashion for Living veau zal liggen als ervoor. Ne genennegentig procent van de gemeenten zal de burgers infor meren over de bereikbaarheid van de openbare diensten rond de jaarwisseling. De noodplan nen die de gemeenten dienen op te stellen, zijn nog niet allemaal gereed. Slechts veertig procent van de gemeenten heeft zo'n plan op de plank liggen. Dat is voor een deel te wijten aan het feit dat een aantal gemeentebe sturen zo'n plan nog moet vast stellen. Voor de hele kleine ge meenten, ziet Van Boxtel echter geen probleem. „Daar zijn de lijnen kort en is er intensieve re gionale samenwerking", lichtte hij toe. Ook de provincies zijn millenni umbestendig waar het de vitale diensten op het gebied van ver keer en vervoer betreft. Alle provincies hebben bovendien noodplannen gereed. De water schappen zeggen dat 93 procent van de vitale objecten millenni umbestendig zijn. Voor de ove rige zeven procent liggen nood plannen klaar. Van Boxtel kondigde aan de Tweede Kamer op 16 december in te lichten over de stand van zaken rond de veiligheid van kerncentrales in het buitenland. De dag ervoor wordt de situatie duidelijk op een internationale conferentie. De bewindsman sluit niet uit dat in de dagen en weken na ou dejaarsavond nog computer problemen zullen ontstaan die met de millenniumwisseling te door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Nederland maakt goede kans een opgelegde Euro pese boete van 125 miljoen gul den vanwege de slechte aanpak van de varkenspest te ontlopen. Slechts drie landen (Groot Brit- tannië, Denemarken, Zweden) steunden gisteren het boete voorstel van de Europese Com missie. Nederland stemde tegen, de overige lidstaten onthielden zich. Den Haag declareerde bij na vijfhonderd miljoen gulden bij de Europese Unie, voor het opruimen van zieke dieren tij dens de varkenspestcrisis in 1996. Een EU-inspectieteam concludeerde echter dat Neder land schromelijk tekort was ge schoten in de aanpak van de ziekte. De Europese Commissie - het dagelijks EU-bestuur - be sloot daarop de declaratie een malig met 25 procent te korten. Minister Brinkhorst (Land bouw) liet direct weten de kor ting desnoods bij het Hof van Justitie in Luxemburg aan te vechten. Volgens de bewinds man is een boete van 25 procent in één keer niet gerechtvaar digd. Hij huldigt het standpunt dat alleen het minutieus doors pitten van alle rekeningen op eventuele fouten, tot een straf korting kan leiden. De redenering van Brinkhorst vond gisteren weerklank in het EU-comité van veterinaire des kundigen. Elf van de vijftien landen wilden het Commissie voorstel niet steunen. Haagse en Brusselse ambtenaren verkla ren deze opstelling uit het feit dat vrijwel ieder land varkens pest kent en weet hoe makkelijk er bij de bestrijding fouten wor den gemaakt. De ministers van Landbouw in de EU bespreken mogelijk nog deze maand het voorstel van de Europese Commissie. Als de stemming hetzelfde uitvalt, dan moet de Commissie de 25- procentsboete intrekken. Het napluizen van de afzonderlijke rekeningen zal geruime tijd in beslag nemen en leidt volgens Brinkhorst waarschijnlijk tot een lagere strafkorting. GPD maken hebben. Veel bedrijven starten na volledige stilstand op 4 januari de zaak weer op. Op Schiphol bijvoorbeeld wordt in oudejaarsnacht helemaal niet gevlogen. Bij dat opstarten kan gemakkelijk iets misgaan. „Met enig ongerief moet je in het nieuwe jaar rekening houden. Ook in administratieve syste men", verklaarde Van Boxtel. GPD DEN HAAG - Luchtvaartmaat schappijen moeten meteen na een vliegtuigongeval informa tie over gevaarlijke stoffen in de lading doorgeven aan rampen bestrijders. De meldingsplicht wordt deze maand al van kracht in Nederland. De aangescherpte regel moet voorkomen dat hulpverleners te lang in het ongewisse blijven. Dat was destijds het geval bij de de Bijlmerramp. De brandweer ging er toen ten onrechte van uit dat er in het toestel geen gevaar lijke stoffen aanwezig waren. Op aandringen van de Rijks luchtvaartdienst zal de IC AO, de internationale organisatie voor burgerluchtvaart, de mel dingsplicht over gevaarlijke stoffen wereldwijd doorvoeren op 1 januari 2001. De betrokken luchtvaartmaat schappij moet 'onmiddellijk en zonder vertraging' de luchtver keersleiding op de hoogte bren gen van de gevaarlijke lading. De luchtverkeersleiding moet op haar beurt de informatie me teen doorgeven aan de rampen bestrijding. De luchthaven brandweer heeft bij een ramp de coördinatie en zorgt ervoor dat hulpverlers in de regio worden gealarmeerd. De meldings plicht is een uitvloeisel van de parlementaire enquête over de vliegramp in de Bijlmermeer. De nieuwe regelgeving behelst ook dat de gezagvoerder, mits de situatie het toelaat, in een nood geval een telefoonnummer van de luchtvaartmaatschappij moet doorgeven aan de lucht verkeersleiding. ANP O onze redactie binnenland Begii vas hi lijn' mlid 'w-erf- eda$N HAAG - Minister Pronk tn dallieu) denkt niet dat Schiphol t hefhuist naar een eiland in de Misschien komt het ülen!"1 00'1 I10^ eens *eru£' maar dit moment is zo'n verhui- lg veel te duur. Pronk merkte -1C' lrjteren in de Tweede Kamer op 'D ki de luchtvaartsector niet ge- S imiBg wil meebetalen, schaft kabinet wil op 17 december Ji besluit nemen over de toe- Ie klrst van c*e luchthaven. Ver- azing naar de Noordzee was 'e onh belangrijke optie. Wat nu ntwirblijft, is uitbreiding van de •relu^taande luchthaven. Daar ookpe Pronk verder niet op in- an. Verhuizing naar de jordzee kost tientallen mil- rden guldens, knoje ver Schiphol op de huidige 'e blatie kan uitbreiden, hangt beider meer af van de milieunor- Die zijn nog niet bekend. hggen meerdere uitbrei- 'gsvarianten °P tafel, varië- ïd van een zesde baan, paral- sPa aan de Kaagbaan, tot verdere -r d^bei. Het kabinet heeft al be- dat er een vijfde baan Ijmt. Naar verwachting is die kanpOf 3 klaar. vaJonk riep de milieubeweging j weer mee te praten over de tkomst van Schiphol. Nu de "octfchthaven niet naar de Noord- ikkefe gaat, krijgt de milieubewe- Vadhg al voor een flink deel haar Iwijp» betoogde Pronk. lek ieluidsoverlast ilieudefensie en andere orga- 7" rafeaties vinden dat Schiphol nu het te veel geluidsoverlast ver bid tjrzaakt. Zij zijn bijzonder on- tusspeden over het overleg over aantip*10!en stapten onlangs uit |t overlegplatform TOPS. lonk was altijd voorstander in een vliegveld in zee. Als jhiphol van de huidige locatie wijjrdwijnt, ontstaat daar name- er iik ruimte voor een nieuwe coalitiepartijen WD en D66 igereerden positief op de uit raken van Pronk. Beide par- ?n menen dat een luchthaven de Noordzee waarschijnlijk te duur is en juridisch onhaal baar. Over de eventuele uitbreiding van Schiphol verschillen WD en D66 van mening. De libera len sluiten een forse uitbreiding niet uit. Voor D66 mag er naast de vijfde start- en landingsbaan nog maximaal één bijkomen. „Niet om veel meer vluchten mogelijk te maken, maar om de overlast te spreiden", aldus woordvoerder Van Walsem, Het CDA is teleurgesteld. „De weg naar de Noordzee wordt te lichtvaardig afgesneden. Nu modderen we door op Schiphol enkomen we erna 10 jaar achter dat we de sprong toch nog moe ten wagen", vernacht Kamerlid Reitsma. Hij wil dat een eiland nadruk kelijk in beeld blijft. „Anders is beperkte groei van Schiphol tot 600.000 vliegbewegingen per jaar de enige mogelijkheid. En delven we het onderspit in de in ternationale concurrentie strijd." De PvdA wilde gisteren niet reageren. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De politie in Den Haag heeft gistermiddag vijf van de zes scholieren vrijgelaten die sinds maandagavond wer den vastgehouden na de uit de hand gelopen scholierenactie tegen het Studiehuis. Een 17-ja rige Hagenaar blijft in voorlopi ge hechtenis. Hij wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. De politie hield maandag 37 verdachten aan na de ongere geldheden in de Haagse binnen stad. De meesten werden in de loop van de avond naar huis ge stuurd. Onder de arrestanten waren 29 minderjarigen. Van de acht meerderjarigen kwamen er vijf uit Den Haag. Gisteroch tend zaten nog vijf minderjari gen en één meerderjarige arres tant vast. Andere arrestanten waren afkomstig uit ondermeer Delft, Eindhoven, Utrecht, Arn hem, Gouda en Amsterdam. Te gen alle arrestanten is proces verbaal opgemaakt voor open lijke geweldpleging, vernieling, baldadigheid en andere straf bare feiten. De politie heeft geen indicatie dat hooligans betrokken waren bij de rellen tijdens de scholie renactie. „Uit niets is gebleken dat zich onder de meerderjarige arrestanten supporters van ADO Den Haag bevonden." De demonstratie van de scholie ren liep volledig uit de hand toen leerlingen van het Malie veld massaal naar het Binnen hof trokken. Op het Binnenhof sneuvelden ongeveer vijftig rui ten. Op het Plein bij het Tweede- Kamergebouw werden auto's omgekieperd. De politie scha kelde uiteindelijk de mobiele eenheid in. Uit een eerste onderzoek giste ren van de Rijksgebouwen dienst bleek dat de relschoppers voor ongeveer acht ton schade hebben aangericht aan het Tweede-Kamergebouw. Het gaat vooral om glasschade en de kosten voor het opruimen en schoonmaken van de kamers in het Kamergebouw. Vooral in de vleugels van de VVD- en D66- fractie werden tientallen ramen ingegooid waarbij ook monito ren en printers onklaar werden vernield. Ook het glazen doorgangstun neltje tussen de oud- en de nieuwbouw van de Tweede Ka mer werd beschadigd door ste nengooiende scholieren. ANP woensdag 8 december 1999 KPN verlaagt telefoontarieven DEN HAAG - Bellen bij KPN wordt opnieuw goedkoper. Vol gende week woensdag gaan de tarieven voor een telefoontje vanaf het vaste net nationaal en internationaal omlaag. Dat heeft KPN gisteren meegedeeld. Het telecombedrijf kampt met hevige concurrentie bij de in ternationale tarieven, waardoor de prijs onder druk komt te staan. Maar ook de liberalisering van de markt en verbetering van de efficiëntie hebben een gunstige invloed op de prijzen. Binnen de regio daalt de prijs van zes cent naar 5,6 cent per minuut. Het lage weekendtarief blijft twee cent. Buiten de re gio gaat het standaardtarief van 12,5 naar elf cent. Enkele tarieven gaan omhoog. Bellen naar een mobieltje in Japan, Israël, Chili en Singapore wordt iets duurder. ANP Arnhemmer meermalen overreden ARNHEM - Een 26-jarige Arnhemmer is gisterochtend om het leven gekomen toen hij probeerde de snelweg A12 (Arn- hem-Oberhausen) over te steken. De man is volgens getuigen door verschillende auto's overreden. De Arnhemmer zat met drie andere mensen in een auto. Hij gaf plotseling te kennen dat hij uit wilde stappen. De anderen probeerden hem daar tevergeefs van te weerhouden. Verschillende automobilisten verklaarden dat ze de man aan gereden hebben. Het is nog onduidelijk of de man met opzet voor de auto's is gestapt of dat sprake is van een ongeluk. ANP Vaccin tegen hepatitis-B voor baby DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat baby's standaard worden ingeënt tegen hepatitis-B. Het vaccin moet per 1 maart 2000 in het vaccinatiepakket voor zuigelingen worden opgenomen. Een grote meerderheid van de Kamer steunde gisteren de mo tie van het PvdA-Kamerlid Arib. Zij vindt dat de vaccinatie snel moet worden uitgebreid, omdat de virusinfectie steeds vaker in Nederland voorkomt. Minister Borst van Volksgezondheid had de motie vooraf ont raden, omdat ze nader onderzoek van de Gezondheidsraad wil afwachten. Na afloop van de stemming zei ze dat ze zich opnieuw zal beraden. Maart is volgens haar te kort dag in ver band met logistieke voorbereidingen voor een vaccin. ANP Brand op veerboot Discovery HOEK VAN HOLLAND - Op de veerboot Discovery van Ste- na Line heeft gistermiddag korte tijd brand gewoed. Het vuur brak uit in één van de vier turbines in de machinekamer. Dat gebeurde bij de haven van Hoek van Holland. Door de brand verviel de overtocht van Hoek van Holland naar Harwich. Het is de bedoeling dat de dienstregeling van ochtend wordt hervat. Over de oorzaak van de brand en de omvang van de schade deed de directie van Stena Line gisteravond nog geen mede delingen. ANP DNA-speurtocht in Vaatstra-zaak LEEUWARDEN - Justitie in Leeuwarden heeft het DNA- profiel van de vermoedelijke dader in de Vaatstra-zaak opge stuurd naar buitenlandse DNA-banken. In Europa hebben alleen Engeland, Duitsland, België en Oos tenrijk databanken waarin DNA van verdachten en crimine len is opgeslagen. In de bestanden in Oostenrijk en Duitsland is geen vergelijkbaar profiel aangetroffen. Het onderzoek in Engeland en België is nog niet afgerond. „We willen alle mogelijkheden in deze zaak onderzoeken", meent woordvoerster Verhaag van het Openbaar Ministerie in Leeuwarden. Marianne Vaatstra werd in de nacht van 29 op 30 april in de weilanden bij Veenklooster verkracht en om het leven gebracht. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het ministerie van Milieu mag doorgaan met de voorbereiding van een im portverbod op met metaalzou ten bewerkt hout. De president van de Haagse rechtbank heeft hiertoe gisteren besloten in een kort geding dat de Vereniging van Houtimpreg- neerinrichtingen in Nederland (VHN) tegen de staat had aange spannen. Het verbod op het ge bruik van geïmpregneerd hout is daarmee een stap dichterbij gekomen. Het verbod op het gebruik van metaalzouten wordt aange vochten door de VHN. De belan genvereniging waarschuwt voor verlies van werkgelegen heid als ze geen gebruik meer mag maken van middelen die de duurzaamheid van het hout be vorderen. Het onafhankelijke College voor de Toetsing van Bestrij dingsmiddelen (CTB) besloot mede daarom per 1 januari 2000 een verbod in te voeren voor de bestrijdingsmiddelen van houtschimmels. GPD Brinkhorstbord BARNEVELD - De Nederland se Vakbond Varkenshouders (NVV) van W. van den Brink gaat het opschrift op de borden 'Brinkhorst: killer van 10.000 boerengezinnen' vervangen. De boeren doen dit omdat mi nister van Landbouw Brink horst de laatste twee weken naar hun mening geen grieven de opmerkingen meer heeft ge maakt over varkenshouders. De borden waren aanleiding voor een felle ruzie tussen Brinkhorst en Van den Brink. ANP Advertentie Kras en win een Flash Hi PrePay pakket t.w.v. f169,-! Kijk deze week in de huis-aan- huisfolder van Primafoon en maak kans op een van de 1000 mobiele telefoons incl f45.- beltegoed. Het enige wat je daarvoor hoeft te doen, is de juiste antwoorden te krassen en bij Primafoon te kijken of jouw nummer een winnend nummer is' Zo eenvoudig is het. Dus ook voor leuke acties ga je gewoon naar Primafoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3