Willibrordcollege snel uit de nood PZC Ouderenadviseurs willen informeren en motiveren Verkeersbrigadiers in het zonnetje PZC Snelle start renovatie dorpshuis de Wimpel Nieuw zorgcomplex Heinkenszand krijgt proef scooter-pool De Kameleon speelt modern kerstverhaal Snelheidsremmers blijven bron ergernis School mag hoofdgebouw uitbreiden zeeland b 21 woensdag 8 december 1999 Cursist Willem de Wolf temidden van de consulenten Petra Vinke (links) en Ineke Riemens. foto Dirk-Jan Gjeltema Mossel verkoop stijgt flink MIDDELBURG - De mosselverkoop is in het derde kwartaal van dit jaar flink gestegen. Dit ondanks een reclamspotje van verzekeraar AXA, waarin de indruk werd gevestigd dat ie mand ziek kon worden van het eten van de schelpdieren. Het Nederlands Visbureau meldt een algemene stijging van de visverkoop. Reden daarvoor is volgens het bureau het feit dat ook super markten steeds meer verse vis gaan verkopen. De verkoop in viswinkels en marktkramen blijft gelijk. Het aantal huishou dens dat dit jaar vis heeft gekocht is met vijf procent (250.000 huishoudens) gestegen tot zestig procent. In de eerste drie kwartalen is tien procent meer vis verkocht. Waterschap klaar voor millennium GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden ziet de komende jaarwisseling met vertrouwen tegemoet. Dijkgraaf W. A Gos- selaar zei dinsdagavond in de algemene vergadering tevreden te zijn over de aanloop naar 31 december.Een 'grote onzekere factor' bij de millenniumovergang blijft het weer. Een combi natie van extreme regenval en stroomuitval bij de gemalen kan voor grote problemen zorgen. In de noodplannen is daar mee zoveel mogelijk rekening gehouden. Bij slechte weersvooruitzichten wordt extra personeel inge schakeld. Een apart coördinatieteam is tijdens de jaarwisse ling op het hoofdkantoor van het waterschap in Goes aanwe zig. Kamer steunt ambulancezorg DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft dinsdag met algemene stemmen een motie van PvdA-Kamerlid R. Oudkerk aan vaard, waarin minister E. Borst wordt opgeroepen de ambu lancezorg in Zeeland en op de Waddeneilanden als basisvoor ziening te garanderen voor het gehele jaar 2000. Concreet betekent dit dat Borst Zeeland genoeg geld voor de ambulancesector moet geven, meer dan 2.2 miljoen gulden die zij tot nu toe heeft toegezegd. De minister had de motie af gewezen als overbodig, omdat zij al van plan is met de provin cie Zeeland te gaan praten. Zeeland wil 3,8 miljoen gulden er bij. Projectgroep waterschapskantoor GOES - De bouwprojectgroep die de bouw van een nieuw hoofdkantoor voor waterschap Zeeuwse Eilanden in Middel burg gaat begeleiden, wordt uitgebreid naar vijf mensen. Aanvankelijk zouden daar vanuit het algemeen bestuur al leen de voorzitters van de vier functionele commissies zitting in nemen. Dat leidde tot gemor bij de categorie bedrijfsge- bouwd, die dan niet zou zijn vertegenwoordigd. De categorie diende daarom dinsdagavond tijdens de algemene vergade ring een motie in, die breed werd gesteund. J. Legemate zal daarom toetreden tot de bouwprojectgroep, die verder be staat uit de hoofdingelanden G. R. Heerebout, L. J. Klompe, M. van Overloop en G. E. Houtekamer. Cadeautje voor Thoolse baby's SINT-MAARTENSDIJK - Thoolse baby's die in het jaar 2000 worden geboren, kunnen rekenen op een speciaal daartoe ver vaardigd cadeautje van de gemeente Tholen. Nieuw geboren Thoolse burgertjes, ook de kinderen die in de regionale zie kenhuizen het levenslicht zien, krijgen een verzilverd be- waardoosje met de tekst Welkom in het jaar 2000 en het ge- meentelogo. De tekst kan later worden veranderd en ook de naam van het kind kan aan de tekst worden toegevoegd. Ouders krijgen het presentje mee bij de geboorteaangifte. Het doosje kan ge bruikt worden om bijvoorbeeld eerste tandjes of een haarlok in te bewaren. door Rolf Bosboom GOES - Het Sint Willibrordcol lege in Goes krijgt volgend jaar geld om de huidige noodlokalen te vervangen door permanente huisvesting. De gemeente heeft in haar Integraal Huisvestings plan 2000 ruim 2.4 miljoen gul den gereserveerd voor uitbrei ding van het hoofdgebouw. De nieuwbouw bij het Sint Wil librordcollege is dringend no dig, omdat de noodlokalen in slechte staat verkeren. Een jaar geleden - de gemeente stelt elk jaar een huisvestingsplan voor het onderwijs op - gaf het colle ge van burgemeester en wet houders nog de voorkeur aan de noden van andere scholen. Nu is het Willibrordcollege wel aan de beurt. door Mieke van der Jagt GOES - De gemeente Goes ziet niet in wat voor maatregelen er nog kunnen worden genomen om de twee snelheidsremmers op de hoeken van de Cornelis Eversdijkstraat met de Nieuw- straat onder de aandacht van .automobilisten te brengen. .Hoewel op de betonnen bulten [reflectoren zijn aangebracht en ■ze daarna zijn witgeschilderd, [komen er nog steeds klachten [van automobilisten die hun au- ito erop beschadigen. [De Cornelis Eversdijkstraat is, 'evenals de Stoofstraat die in het verlengde ervan in westelijke richting ligt, opnieuw ingericht met ouderwetse klinkers en kin derkopjes. Beide straten zijn ge sloten voor alle verkeer behalve ,bestemmingverkeer. Bestem mingsverkeer dat vanaf de ;Stoofstraat komt rijden, rijdt rechtdoor de Cornelis Evers dijkstraat in. Datverkeer zal ze ker weinig last hebben van de betonnen obstakels, die prak- door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De ge- I meenteraad van Borsele wil dat in het nieuwe woon-zorg-com- plex Dijkstede in Heinkens- zand, een proef wordt gedaan met een zogenaamde scoot- pool. Scoot-mobielen, invaliden- scootertjes voor buiten, kunnen in zo'n pool door meer mensen worden gebruikt terwijl het waarschijnlijk is, dat er minder hoeven te worden aangeschaft. Dijkstede, waaraan momenteel volop wordt gebouwd, biedt de gemeentelijke uitvoerders van de Wet Voorzieningen Gehandi capten (WVG) een uitstekende kans om te zien of gemeentelijke middelen doelmatiger kunnen worden ingezet. Volgens WVG-ambtenaar M. Fackler is dat namelijk de be doeling van de WVG: Zorgen dat zoveel mogelijk ouderen en gehandicapten plezier hebben In het huisvestingsplan voor volgend jaar wordt ook bijna 1,5 miljoen uitgetrokken voor di verse aanpassingen in Groot Stelle en het Goese Lyceum. Beide scholen zijn dit school jaar opgegaan in de scholen- groep Pontes en willen al hun leerlingen onderbrengen in de hoofdvestigingen. Voor Groot Stelle betekent dat dat de locatie Bergweg 6 wordt verlaten en alles in de toekomst op Bergweg 14 worden onderge bracht. Het gebouw moet daar voor inpandig worden aange past. Verder moet er een oplossing komen voor de onvei lige verkeerssituatie voor de deur. Als Groot Stelle is vertrokken uit Bergweg 6, zijn er voor die locatie diverse mogelijkheden. De Tweern, basisschool voor tisch tegen de hoekgevels in de grond zijn verankerd. Verkeer dat vanaf de Nieuwstraat rechtsaf slaat richting Westwal. kan bij teveel snelheid en on zorgvuldig manoeuvreren, on zacht in aanraking komen met de bulten. De Goese wethouder M. 't Hart vindt dat alles gedaan is om duidelijk te maken dat de snelheidsremmers er liggen. Ook de bewoners van de hoek panden, tegen wier gevel de ob stakels zijn geplaatst, hebben klachten over de grote klappen die worden veroorzaakt door langsrijdende auto's, die de bul ten 'meenemen'. Klager J. B. Huyssen geeft toe dat het geen aanwonenden kunnen zijn die nog aldoor niet in de gaten heb ben dat de obstakels er liggen. „Maar er is weieens iemand die een pakje moet afgeven, of zo. Die rijden hun spullen op die dingen kapot." De gemeente vindtdat automobilisten die per se van de smalle straten in de binnenstad gebruik willen ma ken, voorzichtig moeten rijden. van het geld en de middelen die de gemeente aan voorzieningen voor gehandicapten kan beste den. Dat hoeft niet alleen be perkt te blijven tot hergebruik van rolstoelen, traplif ten en an dere aanpassingen, maar kan ook met gezamenlijk gebruik van goederen worden bereikt. Ervaring Volgens mevrouw Fackler is in de Blauwe Hoeve in Hulst al veel goede ervaring opgedaan met een soortgelijk poolsysteem. „Als je in 's Gravenpolder in Vorsvliet, het woon-zorg-cen- trum dat al vijf jaar bestaat, gaat kijken, zie je een heleboel scooterjes geparkeerd. Er kun nen er in de parkeervoorziening niet meer bij. Dat heeft ons aan het denken gezet. In Dijkstede, waar alles nog redelijk open is, zullen ook mensen komen wo nen die aanspraak kunnen ma ken op zo'n scootmobiel. Maar op een plaats waar ouderen ge concentreerd wonen, is het mis schien heel handig om meer mensen met minder scootertjes te laten doen. Niemand rijdt voortdurend op zo'n ding en als je niet rijdt, kan een ander er ge bruik van maken." Volgens Fackler kan een derge lijke pool best helpen de actie radius te vergroten van ouderen die nog helemaal niet in aan merking komen voor een scoot mobiel, maar die er net iets ver der mee kunnen komen dan te voet of op de fiets. De WVG-ambtenaren in Borse le zijn niet van plan bestaande voorzieningen in de scoot-pool op te nemen. Wie nu een scoot mobiel rijdt, zoals bijvoorbeeld de mensen in Vorsvliet, kan ge woon het sleuteltje bij zich hou den. Het is echter niet uitgesloten dat op termijn ook in Vorsvliet een scoot-pool wordt opgezet met nieuwe gebruikers. Korenavond in Goes GOES - In de Goese Maranatha- kerk zingen zaterdag 18 decem ber drie koren. Vanaf 20 uur zijn te horen het jongerenkoor Elsafan en de ge mengde koren U zij de Glorie en Maranatha. Thema van de zangavond met samenzang is Kun je zingen van vrede? De kerk staat aan de Bergweg 43a in Goes. speciaal onderwijs, wil haar vestigingen aan de Evertsen- straat en de Lijnbaan vervan gen door nieuwbouw op één lo catie. Daarbij speelt ook een rol dat het pand aan de Lijnbaan te zijner tijd zou moeten wijken om de Goese rondweg compleet te maken. De Bergweg is - evenals uitbrei ding van het pand aan de Evert- senstraat - een alternatief voor De Tweern. Dan blijft er op die locatie nog voldoende ruimte over voor de speciale school De Vliedberg, die ook ideeën heeft voor nieuwbouw. Dat zou even tueel gecombineerd kunnen worden met De Wissel. Die kampt met ruimtegebrek en zit met De Vliedberg in een samen werkingsverband. De kosten lopen in de vele mil joenen. Nieuwbouw van De Tweern aan de Bergweg zou op 5,3 miljoen gulden komen; geza menlijke huisvesting van De Vliedberg en De Wissel op bijna zes miljoen gulden. Klassenverkleining Als De Vliedberg zou vertrek ken van de Tiendendreefzadelt dat de gemeente met een ander probleem op. Die locatie komt alleen in beeld voor stadsont wikkeling als ook De Kring zou verhuizen. Daar is op dit mo ment geen geld en ook geen aan leiding voor. Het college wil nu al wel groen licht geven voor de bouw van twee extra lokalen in de toe komstige Zuidwesthoek/Bea- trixschool in het plan Ouvertu re. Aanleiding daarvoor zijn de laatste leerlingenprognoses, de ontwikkeling van de brede school en de verdere klassenver kleining. Daardoor zijn meer lo kalen nodig dan aanvankelijk werd gedacht. De kosten bedra gen ruim 280.000 gulden. Uitbreiding van basisschool De Wingerd en extra groepsruimte voor mytylschool De Sprienke wijzen B en W voorlopig af. De gemeenteraad beslist don derdag 16 december over het huisvestingsplan. De bijeen komst begint om 19.30 uur in het stadhuis aan de Grote Markt. door Esme Soesman GOES - Twingtig senioren zijn zes dagdelen bijeen geko men om informatie te verga ren over allerlei - voor oude ren relevante - onderwerpen. Vandaag, woensdag, krijgen zij in de Vroone in Kapelle een certificaat uitgereikt voor deelname aan de training. De opgeleide senioren - afkom stig uit de gemeenten Borsele, Goes, Kapelle, Middelburg, Reimerswaal, Terneuzen en Veere - kunnen nu als oude renadviseur aan de slag. Dat betekent informatie ver strekken aan leeftijdgenoten, over onderwerpen als huur subsidie, zorg en vervoer. Maar. zegt cursist Willem de Wolf (76) uit Kloetinge, het ouderadviseursschap behelst meer. „Het kan ook heel be langrijk zijn om mensen men taal over de drempel te trek ken. Vertrouwen te winnen, zodat je ze de weg wijzen kunt." Het is juist daarom dat cursusorganisator het Kla- verblad/POSO gekozen heeft voor het informeren van ou deren dóór ouderen. De erva ring is dat veel senioren stran den in het ondoorzichtige woud van regelgeving, voor zieningen en diensten. En de drempel om met vragen bij of ficiële instanties binnen te lo pen, is veelal hoog. Cursus In Goes sluit de cursus naad loos aan bij het initiatief van het Bondenberaad Groot Goes om een netwerk van ou derenadviseurs op te zetten. In andere gemeenten zal er, denken consulenten Ineke Riemens en Petra Vinke van het Klaverblad/POSO, waar schijnlijk vooralsnog indivi dueler worden gewerkt. De precieze opzet (hoe bereik je als oudere een adviseur?) is nog niet duidelijk. Eerst moet helder zijn hoeveel van de ge- certificeerden bereid zijn daadwerkelijk als adviseur aan de slag te gaan. Daarna zal via brieven aan allerlei in stanties bekendheid worden gegeven aan de beschikbare gecertificeerden. Officieel gaan de ouderenadviseurs pas in het nieuwe jaar aan de slag. Voor de harde kern cursisten die overblijft, houdt het wat studie betreft dan niet op. De dagelijkse praktijk - de erva ringen die zij dadelijk opdoen - moet uitwijzen of er vervolg- trainingen moeten worden ge geven en zo ja: over wat. De eerste terugkom-dag, waar ouderenadviseurs him erva ringen kunnen uitwisselen, staat in februari gepland. De Wolf, die zelf al jaren actief is als vrijwilliger bij een gehan dicaptenorganisatie, heeft echter niet de illusie op alle vragen een antwoord te we ten. „Zo'n cursus als deze is nooit compleet. Dat kan ook niet. Het sociaal-maatschap pelijke terrein is zo breed, daar komt van alles bij kijken. Maar dat geeft niet. Het gaat erom dat je de hoofdlijnen weet en dat je als ouderenad viseur ook weet waar je voor meer informatie terecht kunt." De ouderenadviseurs krijgen hun certificaat van daag rond of kwart over elf, na afloop van de laatste cur susochtend. POSO-bestuur- der W. Kips deelt de certifica ten uit. door Esme Soesman SINT PHILIPSLAND - Wet houder I. C. Moerland van de ge meente Tholen dringt aan op een snelle start van de renovatie en uitbreiding van dorpshuis de Wimpel in Sint Philipsland. De commissie algemeen bestuur en welzijn gaf dinsdag een positief advies over de benodigde 1,7 miljoen. Mogelijkheden om de Wimpel voor minder dan dat bedrag uit te breiden en te renoveren zijn er niet, denkt Moerland. Een door een Middelburgs bureau uitge voerde controle van de papieren leverde het predikaat 'sober plan met een gemiddeld kwali teitsniveau' op. Het bureau gaf tevens aan dat een goedkopere uitvoering niet reëel wordt ge- door Mieke van der Jagt KRABBENDIJKE - Een groei ende belangstelling voor de voorstellingen heeft toneelver eniging De Kameleon uit Krab- bendijke aangezet tot meer pro ductie. Voor het eerst speelt de vereni ging, behalve het jaarlijkse amateurtoneel in het voorjaar, een kerststuk. Donderdag 23 december brengt het gezelschap het stuk 'Alles kan' op de plan ken, een modern kerstverhaal van Manuel Straup. Het stuk in drie acten is nooit eerder uitge voerd. Regisseur Jan Burggraaf repe- acht. De SGP nam in eerste in stantie geen genoegen met deze conclusie. De fractie verzocht om bij de aanbesteding de mo gelijkheid tot bezuinigingen, door bijvoorbeeld ander mate riaalgebruik, mee te nemen. Volgens Moerland valt er weinig meer te versnipperen en moet nu eindelijk haast worden gemaakt met de uitvoering. De Stichting Dorpsbelangen die over het dorpshuis gaat heeft, aldus Moerland, ook een architect in dienst die geld kost. De plannen om de Wimpel te renoveren da teren van 1995. Later is het plan ontstaan om het dorpshuis ook uit te breiden, met de bedoeling tot een multifunctioneel ge bruik te komen. In het huidige plan is ook ruimte ingebouwd voor de bibliotheek en de peu terspeelzaal. teert op dinsdagavonden met tien acteurs een verhaal over een familie die, terug van de nachtmis, het huis leeggeroofd vindt. Andere tegenslagen drij ven de familie uiteen maar met behulp van buitenstaanders ook weer tot elkaar. Esther Govaers heeft voor elke acte een totaal ander decor ge bouwd. Omdat het stuk niet avondvullend is, gaat aan de uitvoering een optreden vooraf van de zanggroep Domino. Van zelfsprekend brengt die een re pertoire van kerstliederen ten gehore. De kerstviering wordt gehouden in De Meiboom in Krabbendijke en begint om 20.30 uur. foto Dirk-Jan Gjeltema Mevrouw H. M. Jansen-Van Deelen speldt mevrouw Pul-Aarnoudse het insigne op voor tien jaar verkeersbrigadieren. foto Dirk-Jan Gjeltema Reconstructie Thoolse Meulenvlietsedijk vergt veel voorlichting door Esme Soesman THOLEN - De afronding van de reconstructie van de Molen- vlietsedijk in Tholen-stad zal gepaard gaan met veel voor lichting. Dat beloofde wet houder K. A Heijboer dinsdag bij de huldiging van verkeers brigadiers in de Meulvliet in Tholen. Het plan is om in ieder geval schoolkinderen uitge breid rond te leiden in de nieu we verkeerssituatie. De Molen vlietsedijk, waar langs verschillende scholen liggen, wordt uitgerust met parallelwegen die ervoor moe ten zorgen dat kinderen veilig in en uit de auto kunnen stap pen als zij naar huis of school gaan. Verder voorziet het plan in fietspaden en oversteekpa- den, waarover verkeersbriga diers de kinderen naar de overkant kunnen loodsen. Zwarte lijst De leden van de verkeersbri- gade zijn echter nog niet van de toekomstige veiligheid overtuigd. Het aanleggen van een zwarte lijst van 'gevaarlij ke' automobilisten en het in stellen van een toezichthouder waren enkele suggesties die door de brigadiers aan Heij boer werden voorgelegd. Ook het geven van oversteekles werd als mogelijkheid ge noemd. Voorzitter H. de Wit van WN afdeling Tholen suggereerde dat groepen kinderen onder begeleiding het hele circuit zouden kunnen verkennen. Nog een optie is het opzetten van een jeugdbrigade, als aan vulling op de club van vijftig volwassenen. De Wit riep daarnaast op tot meer politie controle, omdat het risico om een boete te krijgen mensen er sneller van weerhoudt om bij voorbeeld dubbel te parkeren. Jaarlijks besteedt de gemeente Tholen met een speciale bij eenkomst aandacht aan de le den van de vrijwillige brigade. Extra aandacht werd dit keer gegeven aan W. C. M. Pul-Aar- noudse die een insigne kreeg opgespeld omdat zij tien jaar brigadier is. Twaalf briga diers, van wie er negen aanwe zig waren, kregen een insigne voor hun rijf jarig lidmaat schap. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J.Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37