Vernieuwend, maar niet overdreven Oe is 't noe toch mee d'n èrpelkapper? PZC buitengebied'" cf^EK\ 32 i woensdag 8 december 1999 Het eerste ontwerp van Fred Sijnesael was een woning in Vogelwaarde, tien jaar geleden. Een recente woning naar een ontwerp van Fred Sijnesael staat in de wijk Nieuw Othene. ^ARCHITECTUUR door Richard Hoving TTVed Sijnesael (44) is architect -F en houdt kantoor aan huis in Westdorpe. ..Goede architectuur kun je overal maken." Sijnesael bouwt vernieuwend, maar weet dat hij niet moet overdrijven. Begin jaren tachtig begon hij voor zichzelf, op de eerste verdieping van een huurwoning. Sijnesael is geboren en getogen in Westdorpe. Na zijn studie aan de Technische Universiteit van Eindhoven ging hij terug naar Zeeuws-Vlaanderen. Een eigen bureau was zijn droom. En dat in een tijd dat er niet veel werd gebouwd. De eerste jaren waren zwaar „Zeker. Het ging niet goed met.de economie. De hypotheekrente schommelde tussen de acht en negen procent. De opdrachtgevers stonden niet in de rijHet was hard werken om overeind te blijven." En dan ook nog eens in Westdorpe (fel) „Hoezo?" Toch niet een omgeving met veel inspirerende voorbeelden? „Oké, ik ben grotendeels aangewezen op boeken en tijdschriften over architectuur. En ook een Architectencafé zoals ik dat in Eindhoven kende, is hier niet. Natuurlijk is dat een gemis, maar ik denk dat goede architectuur overal kan worden gemaakt." Fabriekje Zijn eerste woning ontwierp hij voor een vriend in Vogelwaarde. Door de rechthoekige vorm en het zinken dak kreeg het tijdens de bouw al de bijnaam 'het fabriekje'. De ruimten in de woning lopen nagenoeg naadloos in elkaar over. Volgens Sijnesael was het tien jaar geleden een vernieuwend ontwerp. „Niemand in Vogelwaarde begreep er iets van. Anders dan in een stad waren er in Vogelwaarde geen voorbeelden waar de woning tegen af kon worden gezet." 'Het fabriekje' leidde nieuwe opdrachtgevers naar Westdorpe. Een recente woning van Sijnesael staat aan de Margarethadijk in de wijk Nieuw Othene. In de volksmond wordt het aangeduid als "Airport Othene'. Aan het Koopmansvoetpad in Oost- Souburg zijn twee ontwerpen van hem in aanbouw. In Westdorpe nam hij samen met een aannemer de basisschool onderhanden. Het meest opvallende aan het schoolgebouw is de kajuitachtige aanbouw. Voor de plaatselijke manege van de familie Baecke heeft Sijnesael onlangs een uitbreidingsplan gemaakt. Heeft u een eigen stijl ontwikkeld in de loop van de tijd? „Nee. Er zijn elementen die telkens terugkeren in mijn werk. Ik maak veel gebruik van rechthoekige vormen, ronde ramen, gebogen daken en stucwerk. Daarnaast streef ik naar lichtheid in presentatie en zijn doorgaans ook snel op hun teentjes getrapt. Je hoeft maar naar iemands werk te wijzen of je hebt een probleem." Sijnesael werkt alleen. Een bewuste keuze, zegt de architect. „Bij een groot bureau maakt een architect een schets en laat de details over aan een tekenaar: Ik vind het prettig om alles in eigen hand te houden." Volgens Sijnesael zijn er nog maar weinig zelfstandige architecten in Zeeland. Het handjevol dat het hoofd boven water probeert te houden, heeft het moeilijk weet hij. De architect uit Westdorpe heeft extra inkomsten uit advieswerk voor provincie en gemeenten. Van zijn ontwerpen alleenkan hij niet leven. „Vooreen architect die geen rommel wil maken, is het moeilijk om zich staande te houden." Hoe kijkt u tegen het niveau van de architectuur in Zeeuws- Vlaanderen aan? „Het gaat de goede kant op. Een stad als Terneuzen is goed bezig met een wijk als Nieuw Othene. Daar is sprake van variatie en niveau doordat meerdere architecten woningen hebben ontworpen.Maar helaas wordt niet over elke uitbreidingswijk even zorgvuldig nagedacht. Kijk maar naar de Grote Kreek in Hulst. Bouwen met en architect is daar niet verplichtHet wordt ook nauwelijks gestimuleerd. Het gevolg is een verzameling Belgische villa's. Ik vind dat een gemiste kans. Aan de overkant pakken ze dat veel beter aan. Wie aan het Koopmansvoetpad in Oost-Souburg een architect in de arm neemt krijgt een beloning van vijftienhonderd gulden." materiaalgebruik. Maar dat is nog geen eigen stijl. Dat mijn woningen op elkaar lijken komt doordat ik nieuwe klanten vaak langs bestaande ontwerpen stuur. Zij komen dan vervolgens terug met het verzoek om een dergelijke woning te ontwerpen." Hoe kijken collega's in de regio tegen u werk aan? „Dat weet ik niet." Upraat toch wel eens met elkaar? „Zelden. Het is ieder voor zich. Dat is een beetje zo gegroeid in Zeeuws-Vlaanderen. Architecten Architect Fred Sijnesael (voor de door hem ontworpen basisschool in Westdorpe): „Ik vind het prettig alles in eigen hand te houden." foto's Peter Nicolai door Rinus Willemsen Wat voorovergebogen komt hij aangestapt, met in zijn rechterhand een klein houweeltje en in de andere hand houdt hij krachtig een zak aardappels op zijn rug. Een stevige man van middelbare leeftijd, met een vastberaden blik in zijn ogen. Zijn stevige haardos is naar achter gekamd. We hebben het hier over D'n èrpelkapper, naam van een beeldje in Axel én de bijnaam van de Axelaars. Eigenlijk is t glad gêên schelnaome", zegt Kees Witte, de heemkundige van het Land van Axel. Als geen ander kent hij zijn streek, niet alleen wat de gewoonten van de laatste jaren betreft, maar ook in de geschiedenis van zijn woonplaats is hij thuis als geen ander. „Me binn'n d'r eigenlijk best gróóts op. t Is 'n 'êêl andre naome dan Stoepeschieters of Maoneblussers. Da binn'nnaomen voo mèns'n waomee de spot wor gedreev'n, mao bie ons is dat anders. Wudder voel'n die naome van Èrpelkapper eigenlijk toch niet als iets slechts. Bel nêê, 'êélmao nie. Van oorsprong is het Land van Axel een landbouwgebied, dat zich tot na de laatste oorlog sterk richtte op Terneuzen en Axel. Daar vond de handel plaats, daar werd de koop gesloten en daar werd ook de prijs bepaald. Op de Axelse markt op zaterdag en de Terneuzense markt op woensdag in de Nieuwstraat. De arbeiders en knechten kwamen daar niet. Die waren op het land bezig. Hun wintervoorraad aardappels werd in de late uren van september en oktober op het land bijeengezocht. „As d'èrpels uutgedaon waor'n, dan kwaom'n d'r 'êêle horden mee mèns'n op t land om de rest uut te doen en mee te neem'n naor uus. Da waor'n d'èrpelkappers"gaat Witte verder. Eigenlijk is het een beeld van armoede, maar ook van zorgzaamheid. Op welke manier moesten de arbeiders anders de winter doorkomen? En aardappelen waren ook een belangrijk onderdeel van de voeding die de varkens dagelijks kregen. En dat varken was weer nodig om het voorjaar te halen. Het beeld van hele groepen mensen op de pas geoogste akkers is trouwens niet iets, dat alleen in het Land van Axel te zien was. Dat zag je in heel Zeeland. Trouwens de afgelopen herfst sjouwden Vlamingen van net over de grens over het érrepel- enjuunland. want over de grens moet je dat niet doen: daar staat al snel het bordje Privaat naast de dam als de rooimachines zijn verdwenen. Onmisbaar Zo'n kappertje is voor onze Axelaar een onmisbaar gereedschap. Het wiedmes heeft een ijzeren steel van ongeveer dertig centimeter. Het is een enorm handig werktuig om de achtergebleven èrrepels uit de grond te koteren. Vooral op het eind van de ruggen, waarin de aardappelen bedolven lagen, is het goed krauwen. Heel handig is het dan een emmer of een stêênmande in de buurt te zetten, waarin de oogst gegooid kan worden. In een plastic zak van bijvoorbeeld kunstmest gaat dat ook goed, maar werken met zo'n baole, da's pas echt muggel'n. „Jao, je kan z'ook opraop'n en op n 'ööpje góói'n en dan laoter in z'öön jutezak steek'n. Da gaot ook. Maoraje ze dan op je rik naor 'uus moe draog'n, net als dien Axelaor dao bie 't Kastêêltje, da's bienao nii te doene. Die èrpels prikk'njoeng'n, net onder je schouwers. Dan kan je ze beter achterop je fiets zett'n", zegt een andere Axelaar, die zich ook in het gesprek mengt als we bij het beeldje staan, naast het Kennedyplein. Ook hij vindt, dat het monumentje de goede eigenschappen van een Axelaar naar voren haalt. Terloops zegt hij, dat op het gemeentehuis de beeldjes in verkleinde vorm worden verkocht als representatiegeschenk en dat er al honderden van zijn verkocht. Schüüne petatten Èrpel is de dialectische benaming voor aardappel in het Land van Axel. Een woord dat trouwens in bijna heel Zeeland bekend is. Joe stomm'n èrpel is een gebruikelijk uitdrukking voor iemand die iets heel doms doet. Soms wordt er tegen iemand schampertjes gezegd: Jie bin ook 'n zonnenèrpel en dan wordt eigenlijk hetzelfde bedoeld, want 'n zonnenèrpel is een aardappel die in de loop van de zomer boven de grond is komen te liggen en groen is geworden en dus ongeschikt is om op te eten. En wat te denken van Piet? Die za 't kwaod nii in d'èrpels brieng'n. Dan weten we, dat Piet een echte goedzak is. 't Kwaod in d'èrpels is de aanduiding die gebruikt wordt voor de aardappelziekte. Nu wordt er, volgens het Zeeuws Woordenboek, in het Land van Axel soms ook over petaoze gesproken. Maar dat zal toch wel niet veel zijn. Het doet ons trouwens direct denken aan Zuid-Beveland, Tholen en Sint-Philipsland, waar altijd over petaote gepraat wordt en dat hangt weer nauw samen met het Engelse woord potatoes. Zeggen ze langs de grenskant van in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen niet: petatten of petettersOp de Koewacht kan jein het voorjaar horen: Ouw petatten staon 'eel schüün. En, dat geldt zo ongeveer voor het gebied van ruw weg genomen Nieuw-Namen tot aan Sas van Gent, een strook waarvan het dialect nauw verwant is met dat van het Land van Waes. Een Axelaar voelt feilloos aan waar een andere dialectspreker vandaan komt. Mensen uit het Land van Hulst? Ze moeten maar een paar zinnen zeggen en d'n Èrpelkapper hoort bijvoorbeeld aan de heldere ij in dijk dat hij het met iemand vanachter 't Hellegat te doen heeft. Of die mannen ook om jèrrepels komen, valt echter te betwijfelen. 't Binn'n d'r mêêst uut de buurte van Moerbeeke", weet Kees Witte te vertellen. Soms mensen van de derde leeftijd, maar ook vaak hele gezinnen, die zich op een lap grond storten en niet vertrekken vóór dat de laatste petetter in de zak is gedaan. Een heel herkenbaar beeld. Daarom zullen d'èrpelkappers strekjes wel oppassen dat ze zelf niet in de baole worr'n gedaon as dien Schepentrekker zegt: Ouw petatten staon toch schüün. Agenda Zeeuwse middag in kerstsfeer, zondagmiddag 19december, 14.30 uur Schouwburg Middelburg. Met koor Ons Boeregoed"het Zaïrees koor Ainsi d'Eternel, Jopie Minnaard, Engel Reinhoudt en Matthieu van Bellen. Kaarten kosten 15,- en zijn te reserveren via telefoonnummer (0118) 659659. Op 8 januari treedt de bekende West-Vlaamse zanger Willem Vermandere samen met het Congolese koor Sangalayi op in Hulst. Meer informatie en kaarten via tel. (0114) 314351. Op 9 januari kunt u om 15 uur in zaal Mondragon in Zierikzee naar hetzelfde programma gaan kijken. Meer informatie en kaarten via tel. (0118) 659659 Reacties op deze rubriek zijn welkom. Indien u wilt reage ren, of wanneer u een tip voor ons heeft, kunt u schrij ven of faxen naar de PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissin- gen, fax 0118-470102, onder vermelding van streektaal. foto Charles Strijd Het beeldje van D'n èrpelkapper in Axel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 32