Meer natuurlijk bos in Braakman PZC op stap in de natuur Burchten en onderaardse gangen yyasmoord Vernieuwend, maar met mate 32 Meer mans met manege in pakket 33 De hond en zijn hok 34 Nederland pas laat aan de kerstboom 35 31 itengeb woensdag 8 december 1999 De ruwe schetsen liggen er, de details en wensen zijn opgetekend. De Braakmanbossen - tussen Biervliet en Hoek - kunnen met driehonderd hectare worden uitgebreid. Gedeputeerde Staten stelden onlangs nog de begrenzing van de bossen vast. Toch moeten er, vóór de eerste jonge boom wordt aangeplant, nog bergen werk worden verzet. Nog geen tien procent van de benodigde grond is verworven, de agrarische sector loopt niet warm voor het project en de verenigingen voornatuurbescherming twijfelen aan de haalbaarheid van de plannen. door Sheila van Doorsselaer Het huidige Braakmanreservaat strekt zich uit over in totaal 200 hectare, waarvan 150 hectax-e werkelijk bestaat uit bos. De overige ruimte wordt in beslaggenomen door grasland, rietkragen of waterpartijen. De nieuwe percelen bos komen te liggen aan de noordzijde van Rijksweg 61 tussen de Braakmanweg en de Oostzeedijk, aan de zuidzijde van de Rijksweg tussen de Nieuwe Havenweg en de Spanjaardsweg en zuidelijk van het Isabellekanaal in de Dijckmeesteipolder bij Philippine. Het Rijk, de provincie en de gemeenten hebben jaren geleden al te kennen gegeven voorstander te zijn van grootschalige bosaanleg bij de Braakman. De bosaanleg past dan ook binnen allerlei beleidsplannen van verschillende overheden. Van overheidswege blijkt het draagvlak dus groot. En waarom ook niet. Volgens boswachter J. van Hage, die namens Staatsbosbeheer na de aanleg verantwoordelijk is voor toezicht en beheer van de nieuwe bossen, wordt er al het mogelijke gedaan om de nieuwe aanplant op een zo natuurlijk mogelijke manier in te passen in het landschap. Zo wordt er gekozen voor een willekeurige, natuurlijke aanplant, dus niet in rijen, en is gekozen voor een loofhoutbos met bomen als de eik, berk, iep en es. De bossen krijgen een meervoudige functie. Zwaartepunten komen te liggen op recreatieve-, natuur- en landschapswaarden (met fiets- en ruiterpaden) maar ook wordt een gedeelte speciaal voor de houtwinning bestemd. Twee landinrichtingscommissie zijn verantwoordelijk voor de aanplant. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) is verantwoordelijk voor de verwerving van de benodigde gronden, die nu veelal een landbouwfunctie hebben. De grondverwerving vormt de basis van de uitvoerbaarheid van de plannen, maar al in dit stadium is op problemen gestuit. Nog geen tien procent van de benodigde percelen zijn al verworven. Tijdens inspraakrondes hebben zowel de landbouw- als de natuursector hun bedenkingen geuit. Weliswaar zullen de benodigde gronden vrijwillig worden uitgeruild, maar de Sasse en Terneuzense afdelingen van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) vrezen dat de landbouwers hun geschikte grond zullen afstaan terwijl ze er misschien minder goede percelen voor terugkrijgen. „Het plan voor extra bos bij de Braakman bestaat al tien jaar. We hadden het dus moeten zien aankomen dat er Van het huidige Braakmangebied is ongeveer 50 ha bos. De andere vijftig hectare bestaan uit grasland, rietkragen en kreken, foto's Peter Nicolai KOEWACHT In het nog jonge bos van het natuur- en recreatiegebied Smitsschorre ten zuiden van Axel is duidelijk het geluid van de in de buurt gelegen verkeersweg te horen. Achter ons, gedeeltelijk door dennenaanplant aan het oog onttrokken, de golfbaan op een hoog gelegen terrein. Om in het wandelgebied te komen moeten we naar beneden en we krijgen de indruk een voormalige dijk af te dalen. Het gebied straalt, mede door de nog keurig in rijen aanwezige beplanting zeer sterk de bemoeienis, van de mens uit. Bij de eerste afslag van de asfaltweg, die door Smitsschorre loopt, worden we geconfronteerd met een kunstobject: een gestileerde weergave van de wonderlijk mooi gevormde bloeistengels van het heermoes. De maker, Ronny Ivens, is duidelijk geraakt door de dikwijls onopvallende maar boeiende details in de natuur. Veel natuur wordt door ons mensen gemaakt, maar gaat daarna zijn gang en we hebben er dan slechts ten dele een regisserende hand in. Op zijn beurt geeft de natuur ons een rijkdom terug die inspirerend is, zoals blijkt uit het opschrift op het kunstwerk: Boordevol kracht ontdoet de staart zich van zijn sporen. En van de mensenmacht. Door vele meters in de aarde woelen wortels, hinden goud en grond Tot een gebied met wandelwaarde waarin dit beeld zijn oorsprong vond Mensen creëerden dit gebied om daarna de creaties van de natuur met bewondering te beschouwen. Tekst en illustratie Adri Karman Wat er zich ondergronds afspeelt in de natuur kunnen we slechts bevroeden en alleen de sporen van onderaards leven laten ons weten dat er meer is onder de de vaste grond waarover we gaan. Kleine onopvallende holletjes Als Sint-Lucia komt, lengen de dagen een vlooiensprong Sint-Lucia is 13 december) Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118- 470102, e-mailredactie@pzc.nl invulling aan het plan gegeven zou worden, maar opeens ging het allemaal wel heel erg snel"zegt W. van der Zee, voorzitter ZLTO Terneuzen. „Onze leden, en dan spreek ik ook voor de Sasse afdeling, willen op een nette manier worden behandeld. Ze zitten er natuurlijk absoluut niet op te wachten dat ze straks na jaren opeens, al is het vrijwillig, uit het gebied worden gedreven. Daar zijn ze hun bedrijf niet voor begonnen. Het is ook nog de vraag wat voor grond ze in de plaats terugkrijgen. Een groot aantal boeren verkeert nu in onzekerheid en er moet nog veel gepraat worden voor de bossen er komen." Papieren tijger Volgens H. Jonkers van de DLG vallen zeker drie bedrijven in de regeling voor boerderijverplaatsing, maar ook dit gebeurt op vrijwillige basis. De bezwaren van natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut hangen samen met twijfels over de realiteitswaarde van de plannen. „Ik ben bang dat het allemaal een papieren tijger wordt. Op papier ziet het er allemaal heel mooi uit, maar voor hetzelfde geld maken ze ons blij met een dooie mus", zegt L. Calle van De Steltkluut. „Wehebbenhet al zo vaak gezien, mooie plannen, maar er komt dan niks van terecht. Is het realiseerbaar, dan zijn wij meer dan tevreden over elke hectare bos die er komt." De gemeenten Terneuzen en Sas van Gent hebben al aangegeven dat ze willen dat er zo snel mogelijk wordt begonnen met de aanleg van de bossen. Het liefst zouden zij zien dat elke beschikbare hectare direct wordt beplant. Of dit mogelijk is, valt nog te bezien. Jonkers: „Waarschijnlijk worden de eerste hectaren pas tussen 2001 en 2004 aangeplant." laten ons raden naar hun bewoners. Meer bekend zijn we met de aanwezigheid van de mollen die hun meterslange onderaardse gangen met voor ons onbegrijpelijke energie en drang tot graven doen ontstaan en een leven in donkere benauwde gangen verkiezen boven een door zonlicht verblindend bestaan bovengronds. Alleen voor het verzamelen van nestmateriaal en soms ook om rivalen uit hun territorium te weren begeven de bijna blinde dieren zich bovengronds. Zo kan het gebeuren dat we getuige zijn van een gevecht op leven en dood van twee vechtende mollen midden op de snelweg die waarschijnlijk hun territorium toevallig ieder aan de andere kant van de weg hadden. Het gebied Smitsschorre bevat verschillende boombeplantingen en opvallend is een stuk dat is ingeplant met berken. Daarachter nog jonge beuken waarvan de oranjebruine vlammende kleur van de lang aan de bomen blijvende bladeren een sterk contrast vormt met de lichte berkenstammen. In dit deel is de bodem vrij vlak en daardoor valt een onregelmatige verhoging van ver op. Het werk van een konijnenvolkje dat hier zijn burcht heeft gecreëerd. Tien, twaalf pijpen geven uit-en toegang tot het bolwerk. Verder geen teken van leven. Een observatie vanuit een verdekte opstelling in de vroege ochtend of rond zonsondergang kan ons waarschijnlijk meer vertellen over het leven van het zich zeer sociaal gedragende konijnenvolkje. Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, architectuur en stedenbouw, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118- 470102, e-mailredactie@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31