Vanenburg sluit loopbaan af Peter Bosz is op zoek naar rust PZC DOS Ovezande na moeizaam begin aan leiding Wim de Vos pikt diskwalificatie niet Opening manege Vermue met grote dressuurwedstrijd sport 29 Utrechter kijkt bij 1860 München uit naar einde carrière woensdag 8 december 1999 sbw jdoor Robert Jan van der Horst UTRECHT - De laatste loodjes iwegen zwaar voor Gerald Va nenburg. Nog drie weken en dan jzit de carrière van de Utrechter er echt op. Tenminste, als 'Ge- raldinho' niet weer zwicht voor een verzoek van zijn huidige werkgever 1860 München om |zijn loopbaan met nog een paar maandjes voort te zetten. „Die kans is klein, al wordt er vanuit de club wel druk uitgeoefend," ialdus Vanenburg. Eigenlijk had de 42-voudig in ternational al thuis in Eindho ven achter de geraniums moeten zitten. In mei dit jaar zette Va nenburg in München definitief een punt achter zijn imposante loopbaan. Dat gebeurde in het Olympia Stadion - dat wordt gedeeld met stadgenoot en ri vaal Bayern - van de Löwen, zo als 1860 in de Zuid-Duitse me tropool liefkozend door de eigen aanhang wordt genoemd. Het afscheid op de laatste speel dag tegen Schalke 04 was warm jen vol bewondering voor de jprestaties van Vanenburg, die slechts een seizoen in München (speelde. Er was hoop bij het be- istuur van de club, er was echter :geen twijfel bij Vanenburg. „Ik iheb dan ook heel lang moeten (nadenken om er toch nog een malfjaartje aan vast te knopen," aldus Vanenburg. „Maar ze zijn [zelfs hier in Eindhoven geweest (om het me te vragen. Dat was leen teken dat ze me toch erg graag terug wilden hebben.' Toch was het zo ver niet geko men als het onheil over de nieu we aankoop Thomas Votava niet al zo vroeg in het seizoen was afgeroepen. De Tsjechische international scheurde in de voorbereiding een achillespees af, waardoor 1860 München in eens zonder libero kwam te zit ten. Prompt werd een beroep gedaan op Vanenburg die de leemte achtergelaten door Vota- va moest opvullen. „Ik voelde er echt niet zoveel voor," houdt Vanenburg staan de. „Maar de voorwaarden wa ren erg gunstig en dan bedoel ik niet eens op financieel gebied. Zo vlieg ik pas op donderdag vanuit Dortmund naar Mün chen. Daar train ik dan nog met de groep en draai vervolgens de hele voorbereiding op de wed strijd van zaterdag mee. Direct nadat we hebben gevoetbald ga ik weer terug naar Nederland zodat ik op zaterdagavond nog thuis ben." Duurloopje Gerald Vanenburg Het nieuwe ritme komt Vanen burg uitstekend van pas. De 35- jarige balkunstenaar begint het klimmen der jaren te voelen. „Ik geloof niet dat ik nog volledig zou kunnen meedraaien. Deze manier van leven bevalt me goed. De eerste dagen kan ik Nederland bijkomen, aan het begin van de week start ik dan met een duurloopje. Natuurlijk heb ik een uitzonderingspositie, maar iedereen accepteert mijn 'status aparte' omdat ik vorig seizoen wat heb laten zien en we bovenin meedraaien" Vorige week zaterdag nog ver raste 1860 München de eigen achterban met een 1-0-over- winning op Bayern. Sinds 1977 waren de Löwen in de stadsder by niet meer de sterkste ge weest. „En het gekke was dat we met veel ruimere cijfers hadden moeten winnen," geniet Vanen burg nog na. „In de eerste helft schoten we drie of vier keer te gen paal en lat. Bayem kreeg niet één uitgespeelde mogelijk heid". Waarmee Vanenburg maar wil zeggen dat de vierde plaats van 1860 München in de Bundesliga niet op toeval is gebaseerd. Na de zege op Bayern volgde zater dag de 3-1-overwinning bij VfB Stuttgart. Een succes waar Va nenburg overigens part noch deel aan had. „Ik zat thuis in Nederland. Een minuut of tien voor tijd tegen Bayern knapte er iets in mijn dijbeen, alsof ik Gerald Vanenburg met zijn vrouw Mariel en jongste kind Phillis. kramp had. Ik ben direct gewis seld, helaas was ik nog niet klaar voor het duel met Stutt gart". Herfstkampioen Zaterdag hoopt Vanenburg in elk geval wel van de partij te zijn. „Het gaat de goede kant op". De voormalige speler van onder meer Ajax, PSV en FC Utrecht hoopt zijn steentje bij te dragen aan de komende succes sen van 1860. „We kunnen zelfs nog Herbstmeister worden. Zonder gekheidin de Bundesli ga kan iedereen van iedereen winnen. Vorig jaar stonden we rond de winterstop ook zo hoog, maar vielen we in de tweede competitiehelft ver terug. Ik ge loof niet dat er met de club na de winterstop weer hetzelfde ge beurt. De selectie is nu een stuk sterker dan vorig jaar". Tegen Schalke 04 (thuis), Her- tha BSC (uit) en Kaiserslautern (thuis) zal 1860 München het laatste sprongetje moeten ma ken. „Ik wil daar graag mijn best voor doen," zegt Vanenburg. „Het is mijn laatste maand als profvoetballer. Er gaan nu al stemmen op om mijn verblijf in München te rekken tot Votava is hex'steld, maar daar voel ik niet zoveel voor. Het gaat met hem de goede kant op, ik denk dat hij er foto Fred Joch/GPD na de winter weer bij kan zijn". Vanenburg kijkt verder. „Vol gend seizoen wil ik op de ver korte cursus trainer/coach be taald voetbal. Ik scout nu al bij de jeugd van PSV (6 tot 18 jaar) of er talenten bijzitten. Nee, ik sta niet zelf op het veld, ik loop ook geen stage. Het trainersvak wordt misschien wel mijn toe komst, maar eerst nog drie wed strijden. dan is het écht voor me afgelopen". GPD Voetballer neemt na 20 jaar in stilte afscheid [doorWilko ten Dam j12a APELDOORN - Net terug uit jhet land waar weinig dingen een zijn, creëert Peter Bosz er °^s|n Nederland één. De achtvou- toe.!dig international is gestopt met voetballen. Nederland, Frank rijk, Duitsland, Japan. De ont dekker heeft genoeg ontdekt, iet is tijd om het vermoeide li- :haam en de leergierige geest nst te gunnen. „Het lijf wil een lalfjaar helemaal niets moeten. (Gril Sen beetje skiën, het gezin, leu- jevic ;e dingen." Een beloning voor wintig jaar leven in lichamelij- ie zuinigheid. let werd Japan waar Bosz zijn ifscheid plande. Geen getuigen, jeen tranen van vrienden. Geen iuip of Gelredome, maar het Café itachon van JEF United. De club issei mede dankzij hem in de ïoogste Japanse voetbalafde- ing bleef. „Ik wist voordat ik iaar Japan vertrok dat het de aatste vijf maanden van mijn j°3-fo 'oetballoopbaan zouden zijn. k heb er langzaam naar toe Jr®n3s runnen leven. Het was lang van evoren gepland." 3uvw laar de dag kwam en de voet- lalschoenen knelden voor die redstrijd misschien toch wat ïeer dan anders. „Echt heel ïoeilijk was het niet, maar wél peciaal. Zo'n laatste keer in de leedkamer, de laatste keer het eld op. En de laatste keer eraf. latuurlijk doet dat wat pijn. Er 'as ook heel goed het besef dat iet afgelopen was." lij had op andere plekken af- cheid kunnen nemen. Er werd tide zomer aan hem getrokken. "C Köln wilde hem graag heb- >en, maar Bosz had geen zin in een heel seizoen. In Japan 'aren het vijf maanden, tot het iücle van het voetbaljaar. „Ver- Ker wilde ik niet. En misschien as een laatste wedstrijd dich- r bij huis een mooier afscheid eweest, maar ik heb bewust oor Japan gekozen. Daarom is let prima zo." danieren losz nam afscheid zoals het een peler van zijn kaliber betaamt. V lij werd gehaald om JEF Uni- j ed voor degradatie te behoeden n hij deed het. „Een prestatie 1 an de ploeg hoor, want toen ik wam stonden ze stijf op een de- radatieplaats. Klassebehoud is meer dan een troost. Ik vind het haast een kampioenschap, er zijn ergere manieren om met voetballen te stoppen." De J-League zat erop, maar daarna volgt in Japan altijd het bekertoernooi. De club wilde met de Nederlander door, maar de Nederlander niet met het voetbal. „Zo kun je wel bezig blijven." Na OBV, Apeldoornse Boys, AGOW, bijna vijfhonderd duels in het betaalde voetbal, acht interlands, de nationale beker en het kampioenschap met Feyenoord, spelen bij Tou lon, Hansa Rostock en JEF Uni ted krijgt het lichaam de wel verdiende rust. De 36-jarige Bosz wil zijn bijna twintig jaar gegeselde benen eindelijk ont zien. Alles is opgeslagen, al die jaren zijn als het ware gearchiveerd. Want Bosz wil terug het voetbal in, als trainer. Eigenlijk als meer dan dat. „Een eerste team zes keer in de week trainen is niets voor mij. Ik wil betrokken wor den bij de hele club, me met de organisatie bemoeien. En dat kan als trainer prima, daar hoef je echt geen manager voor te worden. Ik heb inmiddels ge noeg meegemaakt om werkelij ke verbeteringen in een organi satie aan te brengen." Hij doelt niet zozeer op de Fran se of Duitse periode, want in die 'Europese keuken' kan elke club kijken. Maar werken bij een be taald-voetbalorganisatie in Ja pan is niet iedereen gegeven. „Ik ben er enorm verrijkt." Onderbroek Er is zoveel zo anders, zegt Bosz. „Alles is geregeld, zelfs je on derbroek ligt na de wedstrijd klaar. Als ik naar Nederland wilde moest ik de manager bui tenland aanschieten en die re gelde een vliegticket. Maar als ik naar het vliegveld wilde, had ik de manager binnenland no dig want een treinkaartje vjcl onder zijn management. Het is de manier waarop ze dingen doen. Perfect en in alle rust. Na tuurlijk worden dingen overge- organiseerd, maar een organi satie staat er prima op poten." Bosz is door zijn verblijf in Ja pan, waar hij eerder al ander half seizoen bij JEF United speelde, anders naar dingen gaan kijken. „Er is in een stad als Tokyo met veertien miljoen inwoners geen kleine criminali teit. Er worden geen handtasjes geroofd of autoradio's gejat. Vrouwen kunnen er om drie uur 's nachts gewoon over straat. Dat klinkt misschien beladen allemaal, maar het is zo vreemd als zo'n enorme stad het blijk baar goed onder de knie heeft. Je vraagt je toch af hoe ze het flikken. De jeugd is daar zo an ders opgevoed. Of streng het juiste woord is weet ik niet, maar normen en waarden wor den erin gepompt. Ik vond het een verademing om het mee te maken." Radioactiviteit Maar er is ook genoeg bevreem ding geweest. Toen Bosz zes da gen in Nederland verbleef was in Tokyo het ongeluk met de op- werkcentrale. „Ik schrok me ka pot, het was honderd kilometer van waar ik woonde. Radioacti viteit is toch beangstigend en ik heb gebeld of er gevaar was. 'Absoluut niet', werd me verze kerd. Ze begrepen mijn paniek helemaal niet, alles was onder controle. Hier in Nederland, zo'n tienduizend kilometer van Japan, vroegen mensen zich af of ze wel veilig waren na de ramp. En daar in Japan zelf maakte eigenlijk niemand zich druk. Op pagina drie in de kran ten stond er een berichtje over het ongeluk, verder niets. Het was geen item." Maar Bosz vertrouwde het niet helemaal. „Ik kocht een geiger teller en heb die meegenomen. Toen ik het vliegtuig uitkwam heb ik dat ding aangezet, maar ik hoorde geen getik, dus werd ik rustig. Als er ook maar een klein geluid geweest was had ik hetzelfde vliegtuig terug geno men. Je kunt wel vreselijk veel geld verdienen, maar de ge zondheid staat natuurlijk voor op." Bosz verbaasde zich erover dat er wei nig is waar Japanners zich druk over maken. „Hier worden de kleinste dingen opgeblazen, maar daar is eigenlijk nooit ie mand in paniek. Op de bewuste pagina drie staat dan opeens een klein stukje over drie mannen die zijn opgehangen. De dood straf bestaat er nog. Ik vind dat ongelooflijk, daar is het nor maal." Hij heeft genoeg van het strakke Peter Bosz, die hier bij zijn afscheid bij Feyenoord op de schouders gaat, vierde bij de Rotterdamse club tal van triomfen. foto Cees Kuiper/GPD keux-slijf. Bosz heeft het diplo ma oefenmeester 1, wil in de toekomst zeker het 'papiertje' coach betaald voetbal, maar voorlopig is er de rust die lokt. De beloning voor jarenlang ont zien. „Ik wil een halfjaar genie ten, even vrij ademhalen. En misschien bevalt het wel zo goed dat ik er nog een periode aan vast knoop. Het is een cliché, maar je kimt niets plannen in de voetbalwereld." Hij heeft voor even genoeg ge leerd, genoeg opgestoken. En hij heeft wel gezegd dat het 'nieuwe leven' hem zo bevalt, dat het zijn toekomstige leven wordt, maar overtuigend klinkt het niet. „Natuurlijk wil ik terug, ik heb al die jaren niet voor niets de ogen open gehouden. Ik ben mijn hele leven al bezig met de periode na het speler zijn. En dat is trainer worden. Maar wanneer?" Eerst maar eens de ski's onder en van de berg af, de ijle lucht die het hoofd schoon blaast. „En dan komt er ooit wel iets." GPD van onze sportredactie VLISSINGEN - Op één wed strijd na zijn alle wedstrijden gespeeld in de eerste helft van de biljartcompetitie district Beve land/Walcheren. In de BI-klas- se (driebanden) staat na een moeizame start de kampioen van vorig seizoen, DOS Ovezan de, weer bovenaan. Een opmerkelijke prestatie was die van Jaap Hamelink van HIO in de achtste ronde tegen Onda. Hij maakte 45 caramboles in 26 beurten, dat was een moyenne van 1,730. Hij had verder een se rie van 14. In de twee B2-klassen is alles nog mogelijk. De verschillen zijn klein er is nog volop span ning. Alleen de kampioen van de voorbije twee seizoenen BV Ja cobs uit Rilland laat het enigs zins afweten. De formatie staat in de B2-groep 1 op een beschei den achtste plaats. In de Cl (libre) lijkt de strijd te gaan tussen VEGABV uit Oost- Souburg en Windeburg uit Noordgouwe. Zij hebben zich al enigszins losgewerkt van de an dere teams. Opmerkelijk in deze klasse is dat er al vijf series van 100 of meer caramboles ge maakt zijn. In de C2-categorie leek het erop dat De Toekomst 2 uit 's-Hee- renhoek ver weg zou lopen van de concurrentie, maar na een moeizame start probeert LBV uit Lewedorp de aansluiting te vinden. In de C3-klasse staat OHGL 2 uit Kwadendamme al een redelijk stuk los. De tegen standers zullen alle zeilen bij moeten zetten om OHGL 2 nog te kunnen bedreigen. Drie ploegen gaan aan de lei ding in de C4-groep 1 terwijl in de C4-groep 2 de koploper al een flink stuk voor staat. De koplo pers in de C4-groep 1 zijn 't Bruin Café uit Kapelle, De Sportvisser uit Yerseke en de kampioen van vorig seizoen Delta uit Colijnsplaat. Zij gaan uit maken wie 'er kampioen wordt met Scheldezicht uit We- meldinge en OKK Kwadendam me als gevaarlijke outsiders. In de C4 groep 2 staat De Toekomst uit 's-Heerenhoek al 13 punten voor op de achtervolgers. De C5 lijkt een Noord-Bevelandse aangelegenheid te worden. Hier gaat TOG uit Kortgene aan de leiding op de voet gevolgd door Delta Colijnsplaat. van onze sportredactie OISTERWIJK - Wim de Vos sluit niet uit dat hij en collega veldrijders op 19 december in Kalmthout actie ondernemen. De crosser uit Oosterhout pikt zijn diskwalificatie van afgelo pen zondag in het Luxemburgse Leudelange niet en heeft inmid dels bij de internationale wiel- renunie UCI protest aangete kend. De Vos finishte als twaalfde in de derde wereldbekerwedstrijd van het seizoen, maar werd door de jury uit de uitslag verwijderd omdat hij op illegale wijze de pitsstraat had betreden. „Ik brak in de tweede ronde mijn ketting net naast de pits straat. Teruglopen is reglemen tair niet toegestaan. Daarom ben ik naar rechts onder een lint doorgekropen om van fiets te wisselen. Na afloop hoorde ik dat ik hiervoor gestraft ben. De Vos is het met zijn uitsluiting oneens. „Ik protesteer voor mezelf, maar ook voor anderen die dit misschien in de toe komst meemaken. Pontoni deed trouwens op het WK hetzelfde, maar werd niet bestraft. De Vos rekent op zijn collega's. „Alle buitenlandse coaches zijn solidair. Ik krijg steun van de meeste renners. Wordt dit niet teruggedraaid dan sluit ik bij de eerstvolgende wereldbeker wedstrijd in Kalmthout acties niet uit." ANP door Lucien Roelandt HEINKENSZAND - De Lande lijke Rijvereniging De Paarde bloem uit Kloetinge valt vrijdag en zaterdag de eer te beurt om met een dressuurwedstrijd Ma nege Vermue in Heikenszand te openen. Bijzonderheid is dat de wedstrij dring voldoet aan de in ternationale afmetingen. Ge zien de massale inschrijvingen voor de wedstrijd bestaat er duidelijk behoeft aan zo'n ac commodatie. Het hoofdnummer in Heinkens- zand vormt ongetwijfeld de klasse Z2. Cathalijne van Gor- sel wordt met Calypso als favo riet getipt. De amazone uit Heinkenszand zal echter de hete adem van Marina de Fouw (Jive Janine Polderman (Lataman- da), Mascha Bustraan (Kimber- ley) en Liesbeth van de Velde (Kiriano) in de nek voelen. Het is dan ook de vraag of Van Gorsel deze druk wel aan kan. Boven dien moet Cathalijne van Gorsel als eerste in de ring. Een start positie die door iedere dressuur ruiter als een nadeel wordt ge zien. Vorm Ook in de klasse Z valt een span nende strijd te verwachten. Met de prima score van 188 punten bewees Tessa Wildenbeest met Libertas een week geleden in Schouwen nog dat ze in een uit stekende vorm verkeert. De concurrentie komt van Lidia Van Renswoude stevig op kop in snookerstrijd VLISSINGEN - Chris van Rens woude heeft zijn leidende posi tie in de Zeeuwse rankingcom- petitie snooker verstevigd. Hij leidt nu met 290 punten. Van Renswoude versloeg in een rechtstreekse confrontatie zijn directe concurrent Frans Diep straten. Vervolgens won hij ook van Marcel Mouwen (3-2). In de laatste frame had hij een break van 70 punten, hetgeen meteen ook de hoogste break van het seizoen is. De tussenstand is als volgt: 1. Chris van Renswoude 290 pun ten, 2. Frans Diepstraten 248, 3. Marcel Mouwen 213, 4. Paul Moerings 175, 5. André Janse 149. Goudswaard met Dadelion's Jo- vanna, Margot Wondergem met Hurricane en Arthur Vos met Geste. Zij rijden zich de laatste weken ook regelmatig in de pic ture. Dicky Wieringa, die met Jade en Kid-Creool twee ijzers in het vuur heeft, zou van de on derlinge rivaliteit in deze sterke kopgroep wel eens kunnen pro fiteren. In de klasse M2 is de hoop van de organiserende vereniging ge vestigd op Mieke Evertse met Ma Belle en Anouk Erwich met Levi. Twee amzones die in staat moeten worden geacht om voor de thuisclub de fel begeerde ze ge binnen te halen. Met Carola Pauwe met Lorenzo, Kristel Verhage met Hurbie en Willeke Adriaanse met Invictus op de startlij st liggen er echter een aantal gevaarlijke kapers op de kust. Cornelia schakelt ABB verrassend uit voor beker BURGH-HAAMSTEDE - De zaalvoetbalsters van ABB zijn verrassend uit geschakeld in de beker competitie in Burgh- Haamstede. De ongeslagen koploper in de reguliere competitie verloor met 6-2 van Cor nelia. Vorige week won ABB in de competitie de topper tegen Airpack nog met 2-0, maar in het be kerduel met Cornelia, vo rig seizoen kampioen, werd de euforie van die overwinning snel teniet gedaan. ABB kreèg in zes competi tieduels nog maar zeven tegentreffers te incasse ren, maar Cornelia be reikte dat aantal bijna in één wedstrijd. In de reguliere competitie boekten de zaalvoetbal sters van De Vierjaarge tijden de eerste overwin ning van het seizoen. Tegen hekkensluiter De Stuyvers greep De Vier jaargetijden met 4-0 de winst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29