Duidelijkheid over declareren Filosoferen boven de Hollandse kost PZC PZC Gemor in waterschapsbestuur over aanpak Hogelandseweg De Regenboog heeft groter gebouw nodig Vrouw bestraft voor gooien met ammoniak zeeland 21 Middelburg maakt nieuwe verordening Fakkeltochten en schrijfacties op Dag van de Mensenrechten Twee gewonden bij drie botsingen woensdag 8 december 1999 .■iji door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Burgemeester en wethouders van Middelburg willen met een nieuwe verorde ningeen einde maken aan de on duidelijkheid over wat wel en wat niet gedeclareerd mag wor den. Daarmee volgt het college de aanbeveling van het accoun tantsbureau Deloitte Touche, dat in september onderzoek deed naar bet declaratiegedrag van B en W. Daaruit bleek dat het college op 'enkele uitzonde ringen na' overeenkomstig de regels declareerde. Eén van de conclusies uit het rapport was dat er voor de wet houders een nieuwe verorde ning moet komen. Voor burge meester L. H. B. Spar van der Hoek is zo'n richtlijn niet nodig, omdat daarvoor rijksregelingen gelden. Slechts voor een be perkt aantal vergoedingen, waarvoor de rijksoverheid geen I regels heeft, kunnen in de Mid- delburgse verordening worden opgenomen. Hoewel dat geen verplichting is, heeft het college dat toch besloten. De verordening gaat onder meer in op reis-, verblijfs-, en tele foon kosten. Wethouders krij gen zestig cent per kilometer als zij met de auto gaan. Als zij ge bruik maken van openbaar ver voer worden de gemaakte kos ten vergoed. De wethouders mogen overigens zelf kiezen. Parkeergeld I ;De nieuwe verordening maakt Ij ;pen einde aan het vergoeden van I '^parkeergeld. Overeenkomstig T >het oude Reisbesluit van de ge il -meente Middelburg kregen wet- jiiouders de kwartjes voor de me- ter vergoed. Volgens de nieuwe '.regeling moeten zij parkeergeld 1 "betalen uit de kilometervergoe- jj ding. Wel declarabel blijft een ■'oversteek met de veerboot en straks het tunnelgeld voor de I iWesterscheldetunnel. I 'Uit de vaste onkostenvergoe- I ding die de wethouders krijgen, moeten zij zakelijke telefoonge- ■prekken, cursussen, congres- ,n sen, representatiekosten en 1 vakliteratuur betalen. Als een De Lofstem zingt ARNEMUIDEN - Zangvereni ging De Lofstem in Arnemuiden houdt zaterdag 11 december de jaarlijkse kerstzang. De avond heeft dit jaar een feestelijk tint je omdat het koor vorige maand veertig jaar bestond. Het optreden begint om 19 uur m de hervormde kerk op de Markt in Arnemuiden. Naast De Lofstem zingen ook kinderkoor Jubilate en Smalstads Mannen koor uit Sint Maartensdijk. X Bingo MIDDELBURG - Wijkvereni- tj ging Zuid houdt vrijdag 10 de cember van 19 tot 21 uur een kinderbingo. Op zaterdag 11 Ter december is er van 20 tot 24 uur een kerstbingo voor volwasse- ïen (18 jaar en ouder). Beide ac- J(] .tiviteiten worden gehouden in ,e! wijkcentrum Het Zuiderbaken. jAutokraken Dai h< erla Qe MIDDELBURG - In vier auto's iati in Middelburg is in de nacht van maandag op dinsdag ingebro ken. Daarbij zijn drie autora- 'io's en vijftien cd's gestolen. De voertuigen stonden aan de Duunmede, Noordmede, Vree- ts jjOenburg en Buitenhovelaan. t we ir d arig om éi 's o 'ane d k be kwi h zi; REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE «erf Oostsouburgseweg 10 .T Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 ed Fax: (0118)470102 of e-mail: redactie@pzc.nl Ma; 'jp u Internet ?r n( n'ittpV/www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl wethouder namens de gemeente een cursus of een congres bij woont, dan kan het college van B en W besl uiten dat de gemeen te die specifieke kosten betaalt. Zakenlunches- of diners wor den ook vergoed. De burge meester mag vijftig procent van de kosten van lokale en interlo kale telefoongesprekken decla reren. Belt hij met het buiten land, dan betaalt de gemeente alle kosten. De nieuwe verorde ning geldt vanaf 1 januari 2000. De gemeenteraad moet zich nog uitspreken over de nieuwe de- claratieregels. Dat gebeurt maandag 20 december tijdens de raadsvergadering, die om 19.30 uur begint. door Martine Bruynooge VLISSINGEN - Ook in Zeeland besteedt Amnesty International vrijdag en zaterdag in het kader van De Dag van de Rechten van de Mens aandacht aan mensen rechtenactivisten. De werk groepen van Amnesty Interna tional in Middelburg en Vlissingen houden schrijfmani- festaties voor activisten overal in de wereld, waarbij als steun kaarten aan activisten worden gestuurd. Om iedereen de mogelijkheid te geven mee te doen aan de Dag van de Rechten van de Mens. houdt de werkgroep Vlissingen vrijdag 10 december een fakkel- wake, die 's avonds van zeven tot negen uur plaatsvindt bij de trap op het Scheldeplein aan de kop van de Walstraat Met het branden van fakkels en het te gelijkertijd voorlezen van ge dichten vraagt de groep het winkelend publiek massaal groetenkaarten te sturen naar activisten. Hiervoor staat Amnesty Vlis singen zaterdag vanaf 10 uur met een kraam in het winkel centrum. De werkgroep be steedt extra aandacht aan de Tunesische advocate Radhia Nasraoui. Zij steunt studenten die zijn opgepakt na vreedzame demonstraties. Daarnaast hoopt Amnesty dat er veel kaar ten gestuurd worden naar Akin Birdal, de voorzitter van de Turkse Vereniging voor de Rechten van de Mens. Hij ver keert door persoonlijke aansla gen in slechte gezondheid. De Middelburgse werkgroep houdt vrijdag van vier uur tot half zes een schrijfmiddag in Sporthal De Halve Maan in Oostkapelle. Iedereen kan daar kaarten sturen naar vooraf ge selecteerde activisten. Op 10 december is het 51 jaar geleden dat de mensenrechten door de Verenigde Naties zijn vastgelegd in de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens. door Miriam van der Schot OOST-SOUBURG - Negen auto's zijn dinsdagochtend betrokken geraakt bij drie kettingbotsingen op de A58 ter hoogte van Oost-Souburg. Twee perso nen liepen letsel op. De rijbaan bleef ongeveer anderhalf uur gestremd. De eerste kettingbotsing vond om streeks half acht 's morgens plaats tus sen Middelburg en Oost-Souburg. De aanrijding ontstond door een onbekend gebleven auto die een ander voertuig sleepte.Een achteropkomende be stuurder remde toen hij de slepers na derde. De chauffeur die daar achter reed, zag dat te laat en botste tegen zijn voorligger. De chauffeur werd op zijn beurt aangereden doör een achteropko mende auto. Achter deze botsing ontstond nog een aanrijding met drie auto's. Daarbij raakten een 35-jarige Vlissinger en 50- jarige Middelburger gewond. De brandweer moest één van hen uit zijn auto zagen. De slachtoffers zijn overge bracht naar het ziekenhuis in Vlissin gen. De Vlissinger is met een gebroken borstbeen opgenomen. De Middelbur ger mocht na de behandeling weer naar huis. Toen het verkeer afremde voor deze twee botsingen, vond de derde ketting botsing plaats. Daarbij raakten vier auto's beschadigd. Alle auto's zijn weg gesleept. foto Peter Buteijn door Rolf Bosboom GOES - Met zijn opstelling over de Hogelandseweg op Walche ren gedraagt het waterschap Zeeuwse Eilanden zich als een regentesk bestuur uit de jaren vijftig. Die kritiek uitten de hoofdingelanden J. Rooden- burg en C. J. Dieleman dinsdag avond in de algemene vergade ring van het waterschap. Het dagelijks bestuur wil het sluipverkeer op de Hogelandse weg weren door het aanbrengen van een doseerinstallatie. Die moet het autoverkeer tijdens spitsuren slechts mondjesmaat op de weg toelaten. De plannen hebben tot grote protesten ge leid van omwonenden en agra riërs. Zij zien, om de veiligheid van de fietsers te vergroten, veel meer in de aanleg van een apart fietspad. Hoofdingeland Roodenbui'g wond zich erover op dat het woord inspraak in de verdere procedure niet voorkomt en dat de hoofdingelanden niet eerder zijn geïnformeerd, terwijl bur gers hen er wel op aanspreken. Dieleman vond het merkwaar dig dat het waterschap een week geleden een besloten bijeen komst met omwonenden en be langhebbenden heeft gehouden waarbij desondanks ook enkele hoofdingelanden aanwezig wa ren. D. Vos wees erop dat het aan brengen van een doseerinstalla tie alleen zinvol is als er vol doende animo voor is. Nu is volgens hem '99 procent' tegen. Gezworene A W. van de Hoef zei dat er juist volop aandacht wordt besteed aan de inspraak. Zo is er vanavond, woensdag, vanaf 19.30 uur een informatie avond in dorpshuis Ons Huis in Meliskerke. Anderzijds wilde Van de Hoef ook niet alles laten afhangen van de inspraak. De gezworene benadrukte dat hij veel waarde hecht aan een 'zui vere, diepe inhoudelijke discus sie' over de voor- en nadelen van een doseerinstallatie. „Daar door kun je als waterschapsbe stuurder voor een dilemma ko men", waarschuwde Van de Hoef: wie vasthoudt aan zijn mening wordt gauw als regen tesk beschouwd, wie toegeeft aan de inspraak krijgt mogelijk het verwijt 'geen ruggengraat' te hebben. „Welke oplossing je ook kiest, er zullen altijd men sen tegen zijn." De algemene vergadering van het waterschap neemt 16 febru ari een definitief besluit. Eetgroep de Omgedraaide Steen voorziet in behoefte door Edith Ramakers VLISSINGEN - In één jaar tijd heeft de Omgedraaide Steen be wezen te voorzien in een behoef te in Vlissingen. Rond de twintig personen -jong en oud, man en vrouw, met baan of werkloos- vormen elke dinsdagavond een eetgroep. Daarnaast wordt er een keer per maand op vrijdag avond gefilosofeerd overonder werpen als liefde, economie of integriteit. „Wat deze bijeenkomsten ons hebben opgeleverd? In een jaar tijd is de kwaliteit van het leven verbeterd. Als dat geen winst is", zegt Yvonne Wagenaar. Zij richtte met Tonnie de Troije de Omgedraaide Steen op. De naam staat op het huis op de hoek van de Singel en de Van Dishoeckstraat geschreven. „Vroeger draaide ik steen na steen om als ik op het strand of buiten aan het spelen was. Ik was telkens verrast door het le ven onder zo'n steen. Krabben, wormpjes. Alles krioelde. Daar komt de naam vandaan", merkt De Troije op. Voor vijf gulden kon er het afge lopen jaar aan tafel aangescho ven worden. Zij moesten daar voor wel op 'de koopjes lopen'. De Troije is een heilsoldate van het Leger des Heils en geniet er van 'als ze andere mensen kan verwennen'. „Omdat we zo goedkoop mogelijk inkopen proberen te doen, kan iedereen meedoen. We proberen kosten dekkend te werken. Mensen die Yvonne Wagenaar (r) richtte met Tonnie de Troije de eetgroep de Omgedraaide Steen op. altijd voor anderen zorgen, kun nen nu eens zeil' aan een gedekte tafel gaan zitten." De eetgroep heeft geen enkele pretentie, vult De Troije aan. „Er wordt gege ten, de gewone Hollandse kost. Maar intussen wordt er over van alles en nog wat gepraat, wor den er contacten gelegd en af spraken gemaakt." Het is vaker voorgekomen dat er tijdens het eten 'zaken gedaan werden'. „Dat gebeurde spontaan en steimde onze filosofie van de 'economie van de wederkerig heid', waarin de wissel wex-king een centrale rol speelt. Ik noem een voorbeeld: Iemand vertelt foto Ruben Oreel tegeltjes over te hebben. Een an der kan die gebruiken maar weet niet hoe de tegels vex*voex*d kunnen worden. Weer een ander biedt aan te chaufferen. Zo is de cirkel x-ond." De avonden zijn geanimeerd, evenals de filosofieavonden. Wagenaar beklemtoont dat het géén praatgroep is, of een persoonlijke groeigroep waar alleen over emoties wordt ge sproken. „Vaak zijn filosofische bijeenkomsten voor intellectue len bedoeld. Daar woi-den zo vaak uitspraken gedaan die de praktijk amper x-aken. Wij pro beren de onderwerpen van alle kanten te benaderen en we spre ken zeker over het leven van al ledag. Het mooiste moment is wanneer er een dialoog ont staat, die verdieping geeft en waax*van je ideeën krijgt." In algemene zin worden tijdens de filosofieavonden waarden en normen ondei'zocht. Telkens sluiten andere mensen aan. Dat is juist het aardige van de bij eenkomsten van de Omgedraai de Steen, vinden De Troije en Wagenaar. „Het is geen vaste groep, iedereen die wil, komt er bij We hebben wel een paar keer nee moeten verkopen omdat we niet meer dan zo'n twintig per sonen aankunnen." Niet iedereen beheerst de kunst om zich te weren in het debat of de discussie. Vandaar dat er tij dens de filosofieavonden een huisi'egel wordt gehanteerd. „Wij hebben twee stenen op ta fel liggen. Als een deelnemer zo'n steen oppakt, houdt ieder een stil en wordt er naar die pex-- soon geluisterd. Die afspraak werpt vruchten af." De eetgroep en de bijeenkom sten 'filosoferen aan tafel', las sen na een jaar van uitpx'oberen een paxxze in. In het nieuwe jaar worden de avonden hexwat. Mosselverkoop stijgt flink MIDDELBURG - De mossel verkoop is in het derde kwartaal van dit jaar flink gestegen. Dit ondanks een reclamspotje van verzekeraar AXA waarin de indioik werd gevestigd dat ie mand ziek kon worden van het eten van de schelpdieren. Het Nederlands Visbureau meldt een algemene stijging van de visverkoop. Reden daax*voor is volgens het bureau het feit dat ook supex- markten steeds meer verse vis gaan verkopen. De verkoop in viswinkels en marktkramen blijft gelijk. Het aantal huishou dens dat dit jaar vis heeft gekocht is met vijf procent (250.000 huishoudens) gestegen tot zestig procent. In de eerste drie kwartalen is tien procent meer vis verkocht. Waterschap klaar voor millennium GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden ziet de komende jaarwisseling met vertrouwen tegemoet. Dijkgraaf W. A Gos- selaar zei dinsdagavond in de algemene vergadering tevreden te zijn over de aanloop naar 31 december.Een 'grote onzekex-e factor' bij de millenniumovergang blijft het weer. Een combi natie van extreme regenval en stroomuitval bij de gemalen kan voor grote problemen zorgen. In de noodplannen is daar mee zoveel mogelijk rekening gehouden. Bij slechte weersvooruitzichten wordt extra personeel inge- scliakeld. Een apart coördinatieteam is tijdens de jaarwisse ling op het hoofdkantoor van het waterschap in Goes aanwe zig. Kamer steunt ambulancezorg DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft dinsdag met algemene stemmen een motie van PvdA-Kamerlid R. Oudkerk aan vaard, waarin minister E. Borst wordt opgeroepen de ambu lancezorg in Zeeland en op de Waddeneilanden als basisvoor ziening te garanderen voor het gehele jaar 2000. Concreet betekent dit dat Borst Zeeland genoeg geld voor de ambulancesector moet geven, meer dan 2.2 miljoen gulden die zij tot nu toe heeft toegezegd. De minister had de motie af gewezen als overbodig, omdat zij al van plan is met de provin cie Zeeland te gaan praten. Zeeland wil 3,8 miljoen gulden er bij. Projectgroep waterschapskantoor GOES - De bouwprojectgroep die de bouw van een nieuw hoofdkantoor voor waterschap Zeeuwse Eilanden in Middel burg gaat begeleiden, wordt uitgebreid naar vijf mensen. Aanvankelijk zouden daar vanuit het algemeen bestuur al leen de voorzitters van de vier functionele commissies zitting in nemen. Dat leidde tot gemor bij de categorie bedrijfsgebouwd, die dan niet zou zijn vertegenwoordigd. De categorie diende daarom dinsdagavond tijdens de algemene vergadering een motie in, die breed werd gesteund. J. Legemate zal daarom toetreden tot de bouwprojectgroep, die verder bestaat uit de hoofdingelanden G. R. Heerebout, L. J. Klompe, M. van Overloop en G. E. Houtekamer. Brug over de Arne gestremd MIDDELBURG - De nieuwe Araeverkeersbmg bij Arnemui den is donderdag (morgen) gestremd voor alle verkeer. Het oponthoud heeft te maken met werkzaamheden. De gemeente vex*wacht dat het verkeer problemen kan ondexwinden tussen 18 en 24 uur. De stremmingen duren tussen de tien minuten en een half uur. Het wegverkeer wordt via borden omgeleid via de A58 en Nieuw- en Sint Joosland. De borden zijn geplaatst op de Kle- verskerkseweg ter hoogte van de spoorwegovergang en ter hoogte van de rotonde naar de Uiterschootweg en de Doele- weg ter hoogte van de kruising met de DeiTingmoerweg. door Miriam van der Schot WESTKAPELLE - De christe lijke basisschool de Regenboog in Westkapelle heeft de gemeen te Veere om uitbreiding van de huisvesting gevraagd. De school heeft minstens 35 vier kante meter extra nodig. De Regenboog telt 132 leerlin gen die verdeeld zijn over vijf groepen. Voor de 36 kleuter-s is er momenteel eigenlijk geen plaats. Zij zijn tijdelijk onder gebracht in het speellokaal waardoor die ruimte niet meer als speellokaal gebruikt kan worden. Ook voor kinderen die extra persoonlijke hulp nodig hebben bij taal of rekenen, is geen ruimte. Die kunnen pu te recht in een heringerichte toi letruimte/berghok. Meer ruimte De schoolcommissie vindt deze tijdelijke oplossing ondoenlijk en betwijfelt of de school op de ze manier nog aan de brandvei ligheidseisen voldoet. Daarom heeft de commissie aan de ge meente om meer ruimte ge vraagd. De oppervlakte van de school bedraagt 685 vierkante meter maar op grond van de hoeveelheid arbeidsplaatsen heeft de school recht op 720 vierkante meter. Eén oplossing is het gebruik van een lokaal van openbax-e basis school de Knotwilg. Maar voor de schoolcommissie is die optie onbespreekbaar. „Het huisves ten van een groep van de school op een andere locatie zal de per soonlij ke en sociale ontplooiing van de leerlingen zoals wij die voorstaan, belemmeren en de kwaliteit van het onderwijs ne gatief beïnvloeden", vindt de commissie. „Verder zien wij or ganisatorische en praktische problemen die het voordeel van de ruimtewinst te niet zullen doen. Ovei'igens zal dit ook fi nanciële consequenties heb ben." De Regenboog kwam zelf met het voorstel om de binnentuin van de school bij het gebouw te betrekken. Zo kan toch inpan dig extra plaats worden gecre- eerd. Aanvankelijk had de school er bij de gemeente op aangedrongen spoed achter dit huisvestingsverzoek te zetten. Het college van B en W van Vee- re hebben de spoedprocedure afgewezen omdat er wettelijk gezien pas sprake is van spoed als de voortgang van het onder wijs in gevaar komt. Daarvan is in dit geval volgens het college geen sprake. B en W hebben be sloten de uitbreiding voor te leggen aan de gemeenteraad als de groepsgrootteverkleining van basisscholen wordt bespro ken. schuldig gemaakt aan bedrei ging van het slachtoffer door met een mes een snijdende be weging langs haar keel te maken met de woorden 'I kill you'. De Middelbux-gse bekende gis teren, maar ze voegde er aan toe voox-af een grote dosis slaappil len te hebben geslikt. Officier van justitie H. den Hartog wist precies in welk sfeertje het alle maal had plaats gevonden. „Het is daar geen theekransje. Waar dx-ugs is, is geweld. De slaappil len kunnen nooit als excuus gel den, want iedereen die slikt loopt de kans om gewelddadig te worden", verzekex-de ze. De verdachte is een notoire drugs gebruikster. Raadsman E. Smit vond de re actie van zijn cliënte ongepast, maar deed een beroep op nood weer-exces. De politiei'echter wees het verweer af en legde haar de geëiste straf op. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Janse de Jonge heeft dinsdag een 26-jari- ge vrouw uit de Zeeuwse hoofd stad veroordeeld voor een po ging tot zware mishandeling en bedreiging. Zij kreeg vijftig uur werkstraf en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf opgelegd. De vrouw gooide am moniak in de ogen van een man, toen ze zich bemoeide met een ruzie tussen haar dealende vriend en het slachtoffer. Aan het slachtoffer moet ze vijf honderd gulden betalen voor immateriële schade. Zijn gene zingsproces kan nog heel lang duren, lenzen kan hij niet meer dragen en zijn gezichtsvermo gen is verslechterd. Het incident speelde zich op 24 juli af in de Vlissingse clrugssce- ne. De vx'ouw heeft zich ook

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21