Kritiek op passeren Schelde bij opdracht Veerdiensten kampen weer met pech Platvis gedijt in Oosterschelde a PLUGGED Kluwenhouder in Zeeuws Museum Raad Middelburg steunt Gieterij Kamervragen over order bouw inspectie schip Duo berooft Vlissingse man Zeeuws verkeer eist nog te veel levens Twee mille boete voor bedreigende situatie Autokraken Verdachten kinderhandel in cassatie Chauffeur vrijgesproken zeeuwse almanak Vermomd door Harmen van der Werf DEN HAAG - De order voor een nieuw inspectieschip voor het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij (LNV) moet desnoods worden terugge nomen, als blijkt dat de aanbe stedingsprocedure verkeerd is afgewikkeld. De Zeeuwse Kamerleden L.C. van Dijke (RPF), J. Geluk en J. te Veldhuis (allebei WD) hebben dit dinsdag gesteld in vragen aan staatssecretaris G.H. Faber van LNV en minister A Jorrits- ma van Economische Zaken. Tot ongenoegen van de Konink lijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen is de opdracht voor het vaartuig gegund aan con current Damen Shipyards, ter wijl de Schelde in de eerste aan bestedingsronde de laagste inschrijver was. Na deze ronde, die voor het ministerie geen be vredigende prijs opleverde, is nog een tweede onderhande lingsronde gevoerd. De Schelde had toen het nakijken. I VLISSINGEN - Een dertigjari- I ge Vlissinger is maandag rond I middernacht door twee mannen I in Vlissingen beroofd van zijn I portemonnee. (Onder bedreiging met een scherp voorwerp heeft de Vlis- [singer zijn portemonnee afge- Jstaan. De twee mannen kwamen op een scooter aangereden in de Walstraat en stopten bij de Vlis- jsinger. Na het afgeven van zijn beurs kreeg hij nog een klap op zijn hoofd van de wegrijdende scooterbestuurder. door Richard Hoving De Vlissingse scheepswerf heeft evenals Damen Shipyards nog een nieuwe aanbieding mogen doen. De prijs die de KSG in eer ste instantie had opgegeven, lag toen al wel op straat. „En dat mag bevreemding wekken", lichtte KSG-bestuursvoorzitter R.C. van den Heuvel dinsdag toe. „Want onze concurrent kon zo zien hoeveel hij ten minste moest zakken." Zijn grootste grief is dat de Nederlandse staat van een Europese aanbesteding een farce heeft gemaakt. De drie Kamerleden die gisteren aan de bel hebben getrokken, trekken deze conclusie nog niet. Zij zet ten wel grote vraagtekens bij de procedure. Volgens hen is het gebruikelijk dat bij aanbeste dingen alleen verder wordt ge sproken met de laagste inschrij ver. Van Dijke, Geluk en Te Veldhuis willen van Faber en Jorritsma weten of zij die me ning delen. Ook vragen zij zich af of de gevolgde procedure in overeenstemming is met de Eu ropese aanbestedingsregels. Als dat niet zo is, stellen zij, kan de verstrekte opdracht aan Damen dan ter discussie komen te staan? Zij willen voorts inzicht in de rol van Economische Za ken in de procedure. Het ministerie van LNV weiger de gisteren een inhoudelijke re actie te geven. „Het is onze zaak bij welk bedrijf wij een order plaatsen", aldus woordvoerder J. Nugteren. Hij tekende daar nog bij aan: „Als de KSG de or der wel had gekregen, was er van die kant niets vernomen." door Aector Doorns MIDDELBURG - Waar een burenruzie allemaal toe kan leiden? Een veertigjarige man uit Middelburg ging wel heel erg ver door het woonerf van zijn buurman met benzine te besprenkelen. Die wist op 3 september dit j aar een brand te voorkomen door de po litie in te schakelen. De dader werd dinsdag veroordeeld tot twee duizend gulden boete en een maand voorwaardelijke celstraf. De Middelburgse politierechter J. Janse de Jonge meende dat er sprake was geweest van een bedreigende situatie. Aanleiding tot het conflict was het janken van een hond van de verdachte. Het wekte de ergernis van de buurman, die van het gejank wakker werd. Hij ging vervolgens verhaal halen, waarna de woordenwisseling es caleerde. Om met de termen van officier van justitie H. den Hartog te spreken: „Er ontstond een explosieve situatie." Alcohol De verdachte uitte, onder invloed van alcohol, zijn ongenoegen door tegen zijn buren te roepen: „Ik heb tien jaar in de bak gezeten. Ik brand de boel hier plat." Daarna had hij volgens de officier de daad bij het woord gevoegd door de benzine bij zijn buurman rond te sprenkelen. Zij eiste veer tig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijk. De rechter koos in plaats van de werkstraf voor een boete. che MIDDELBURG - Het aantal cov doden en gewonden in het t(je Zeeuwse verkeer is onveran- schderd hoog ten opzichte van de van Nederland. Dat stelt het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ) in 3rs. het werkplan voor 2000. let ROVZ heeft de verkeerson veiligheid in de twaalf Neder- andse provincies, uitgedrukt in slachtoffers (doden en gewon- len) per honderdduizend inwo- lers, met elkaar vergeleken, ieeland scoort slecht. Lande- ïjk vielen vorig jaar gemiddeld even verkeersdoden per hon- lerdduizend inwoners. Op de 'eeuwse wegen kwamen per londerdduizend inwoners elf nensen om het leven. Ieeland is samen met Drenthe Ie onveiligste provincie van Ne- lerland. Zuid-Holland telde in het minste aantal doden in iet verkeer. Het aantal ver- leersgewonden is in Zeeland iet hoogste. Per honderddui- end inwoners vielen er vorig aar 102 gewonden; het lande- jk gemiddelde lag op 75. Het iOVZ concludeert dat Zeeland n een achterstandssituatie erkeert'. „Het beeld over de erste drie kwartalen van 1999 eeft de aanwijzing dat in de ge- :hetste achterstandssituatie jauwelijks verandering komt", idus het regionaal orgaan, idanks de achterstand ten op- :hte van de rest van het land iat het volgens ROVZ-secreta- A Lodder langzaam de goede int op in Zeeland. Het absolu- t aantal doden in het verkeer jaalt licht. In 1998 kwamen 42 iensen om het leven, in 1997 raren dat nog 53. Een paar we ien voor het eind van dit jaar jn er tot nu toe 38 dodelijke achtoffers gevallen. De pro- ncie Zeeland heeft als doel- elling dat het aantal verkeers- >den in 2000 niet meer dan lertig mag bedragen. In 2010 oet het aantal doden zijn te- iggebracht tot 29. RUINISSE - In Bruinisse is jnsdagnacht ingebroken in ne- tn auto's. De buit bestond hrnamelijk uit cd-spelers en jsselaars. De auto's stonden ttemaal in de zelfde wijk ge- trkeerd. door Maurits Sep VLISSINGEN - Beide veer diensten tussen Midden-Zee land en Zeeuws-Vlaanderen zijn dinsdag enige tijd uit de vaart geweest. In Perkpolder was de oorzaak een storing aan de brug. Op de lijn Vlissingen- Breskens moest tijdelijk met één boot worden gevaren, omdat de Koningin Beatrix een technisch probleem had. Bij de Koningin Beatrix werd maandagnacht een lek in de koelwatertank geconstateex-d. Als daarmee zou worden door gevaren, was de motor opgebla zen, verklaarde directeur H. Thomaes van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD). De reparatie duurde langer dan verwacht. Pas om twee uur 's middags kon de veerboot zijn werk hervatten. Omdat de Prins Johan Friso on langs bij Vlissingen aan de grond is gelopen en nog niet is gerepareerd, was dit schip niet inzetbaar. Deze veerboot kan momenteel bij harde wind en sterke stromingen niet uitvaren. De PSD beschikte gisteren zo doende niet over een reserve boot. Tot vroeg in de middag moest daarom met één veerboot worden gevaren tussen Vlissin gen en Breskens. De wachttij den voor het vrachtverkeer lie pen in beide richtingen op tot een uur. Verkeer op de lijn Kruiningen- Perkpolder ondervond veel minder lang hinder van het pro bleem met de brug in Perkpol der. Overbelast Volgens Rijkswaterstaat, eige naar van de brug, was het rond zeven uur heel laag water. Om dat de veerboot niet precies recht voor de brug lag, werd één kant van de brug overbelast. Dat leidde ertoe dat de automa tische beveiliging aansloeg. Een monteur moest eraan te pas ko men om het bewuste palletje om te zetten. De brug was een half uur buiten gebruik. Onderzoek toont aan dat van dalende visstand geen sprake is HULST - Twee op verden king van mensenhandel opgepakte inwoners uit Hulst gaan in cassatie bij de Hoge Raad. Zij verzetten zich tegen de beslissing van de recht bank in Middelburg, die de uitlevering van de mannen aan de gerechte lijke autoriteiten op het Portugese eiland Madeira toelaatbaar acht. De Hul- stenaren worden ervan verdacht deel uit te maken van een netwerk dat op Madeira actief zou zijn geweest om minderjari gen te ronselen voor de prostitutie. De beschuldi gingen zijn gebaseerd op belastend videomateriaal dat door een werkgroep tegen kinderporno uit het Belgische Morkhoven aan de onderzoeksrechter op Madeira is overgedragen. Volgens de mannen uit Hulst zijn hen onbekende beelden in een vakantief- ïmpje gemonteerd. doorlngrid Huibers YERSEKE - Het gaat goed met de platvis in de Oosterschelde. Dat concludeert onderzoeksin stituut NIOO-CEMO uit Yerse- ke voorlopig. Sinds augustus loopt er een onderzoek naar de visstand in de Oosterschelde. Volgende zomer hoopt het insti tuut een definitief rapport te kunnen presenteren. Ook in de periode 1983-1990, rond de oplevering van de stormvloedkering in 1986, werd de visstand in de Oosterschelde onder de loep genomen. Het onderzoek wordt nu weer opge pakt, omdat Zeeuwse amateur vissers klagen over teruglopen de vangsten van platvis. „Uit de eerste tellingen blijkt dat het aantal platvissen zeker niet is afgenomen", meldt on derzoeker H. Hummel van het NTOO-CEMO. Eind augustus werd er met ondex-zoeksschip de Luctor op twaalf plekken in de Oosterschelde gevist. Steeds werd een gebied van duizend viex-kante meter bestreken. Boomkor Doox'dat de Luctor met een boomkor vist - zo'n net sleept over de grond - wordt er vooral veel bodemvis gevangen. Hum mel: „Daardoor krijgjeeen goed beeld van de hoeveelheid plat vis." Het is de bedoeling vier keer per jaar een telling te houden. Daar na wordt een definitief rapport gemaakt. Na de eerste serie vis- tochten in augustus telden de onderzoekers gemiddeld 600 vissen, waaronder 250 platvis sen per duizend vierkante me ter. Dat is beduidend meer dan in de periode 1983-1990 waarin er totaal gemiddeld zo'n 250 vissen in de kor verstrikt raak ten. Toch kan er volgens Hum mel nog niet geconcludeerd worden dat de visstand is toege nomen. „Daarvoor moet je in al le seizoenen een keer gevist heb ben", meent hij. Vanaf begin j anuari zal het plat- visonderzoek meelopen met een veel groter onderzoek naar de kwaliteit van de Oosterschelde. Behalve naar de visstand wordt er de komende tien jaar onder meer naar de waterkwaliteit, de hoeveelheid algen en de omvang van afzettingen gekeken. Het NIOO-CEMO werkt dit onder zoek samen met het Rijksinsti tuut voor Visserij Onderzoek (RIVO) en het Rijksinstituut voor Kixst- en Zeeonderzoek (RIKZ) uit. (Advertentie) LEOLUX Een gedurfd samenspel van Leolux en Philips. Bijvoorbêeld, dit prachtige meubel, waarin tv en video verwerkt zijn. Momenteel, tijdens onze speciale December-Actie, met een reductie van 30%. Ook andere modellen waarin stereosets zijn verwerkt. De kluwenhouder, een achttiende-eeuws hulpje bij het bor duren. foto Ruben Oreel door Roelf Reinders MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum heeft een zeldzame, gouden kluwen houder aangekocht. De klu wenhouder is in 1753 door een Middelburgse zilversmid gemaakt. Het museum heeft er tienduizend gulden voor betaald. Volgens Hesther van den Donk van het Zeeuws Muse um gaat het om 'een heel zeldzaam object'. „De hou der is waarschijrxlijk een hu welijksgeschenk van een xij- ke Zeeuw aan zijn vrouw." Voorzover bekend is het de enige kluwenhouder uit Zee land die bewaard is geble ven. Een kluwenhouder werd gebruikt bij bordxxren en naaien. Omdat vrouwen vaak verschillende klexxren garens tegelijk gebruikten die om een klos waren gebon den, gebruikten ze een klu wenhouder om de boel bij el kaar te houden. De houder werd aan een gordelhaak on der de schort gedragen. Op de kluwenhouder van het Zeeuws Museum is een bxircht, het stadskeur van Middelburg, geslagen. Aan de hand van de jaarletter R is vastgesteld dat de houder in 1753 is gemaakt. De zilver smid heeft als meesterteken een hoofd in de kluwen gesla gen. „Maar we zijn er nog niet achter welke smid het is geweest", zegt van den Donk. Tien Zij zegt dat er in Nederland ongeveer tien bijzondere kluwenhouders zijn. De oud ste bewaard gebleven houder is in 1736 in Amsterdam ge maakt, maar die is van zilver. De gouden kluwenhouder van Het Zeeuws Musexim is vanaf vandaag te zien. Het duurde gisteren op de lijn Vlissingen-Breskens tot twee uur 's middags voordat de veerdienst met twee schepen in plaats van één kon worden onderhouden. foto Peter Buteijn door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente raad van Middelburg heeft dinsdagavond unaniem inge stemd met een borgstelling van driehonderdduizend gulden aan de Gieterij Middelburg. Met die garantie is de Rabobank Middelburg/Veere bereid een boedelkrediet te verstrekken aan het noodlijdende bedrijf. Met dat geld kan de onderne ming een tijdje vooruit tot er meer zekerheid is over een door start. De Gieterij werd medio novem ber failliet verklaard. Sindsdien voert curator J. Wind gesprek ken met overnamekandidaten. Berichten dat RMI Holland BV uit Bergen op Zoom rond zou zijn met het Middelburgse be drijf, werden zowel door de cu- rator als RMI-directeur L. Vriesendorp dinsdagavond ont kend. Beiden vei-wachten van daag meer duidelijkheid te kun nen geven. Het is niet de eerste keer dat de Middelbxirgse politiek de Giete rij te hulp schiet. Zestien jaar geleden leek het ook al fout te gaan, nadat de onderneming werd meegesleixrd in het deba cle van het Rijn-Schelde-Verol- meconceni. De raad garandeer de toen de uitbetaling van de salarissen. Risico „Het CDA realiseert zich terde ge dat met dit voorstel de ge meente een behoorlijk risico loopt", verklaarde fractievoor zitter S. Buisman. „Als een doorstaxt niet mogelijk blijkt te zijn en andere kopers afhaken, zijn we drie ton kwijt. We zou den hier een discussie kunnen voeren of het wel de taak is van de overheid of de gemeente om op deze wijze in te spelen op pro blemen in het bedrijfsleven. Zo als iedereen weet is het tegen woordig gebiuikelijk dat de overheid zich terughoudend op stelt om vex*volgens de tucht van de markt zijn werk te laten doen. Wij kiezen niet voor die optie." Andere fracties wezen wethou der RM. Bxuinooge (Financiën) erop dat in de toekomst wellicht ook andere noodlijdende be drijven bij de gemeente zullen aankloppen. PvdA-fractievoor- zitter B.J. de Reu wimpelde die kritiek weg. „Er is helemaal geen sprake van overheidssteun aan een failliet bedrijf. We ge ven alleen maar een borgstel ling af. Dit is een verantwoorde lijkheid die je als overheid mag nemen. Het nsico is klein." Wethouder Brxxinooge nam de suggestie van het WD-x-aadslid C. Koster over om in een com missievergadering een principi ële discussie te voeren over steun van de gemeente aan het bedrijfsleven. MIDDELBURG - De Middel- burgse politierechter heeft dinsdag een 38-jarige man uit Zierikzee vrijgesproken van het inrijden op een parkeerwacht- ster. Ondanks het relaas van twee ge tuigen, die de parkeexwachtster op 't nippertje opzij hadden zien springen, vond de politierechter niet dat het misdrijf overtui gend was bewezen. De verdachte hield gisteren vol dat hij de ambtenaar op 31 au gustus in Zierxkzee niet had ge zien toen hij met zijn bestelauto was weggereden van een par keerplaats. Op dat Vlissingse kantoor praten ze er nog over. Een nieuwe collega? Het waren toch altijd diezelfde gezich ten tijdens het maandagoch tend-overleg. Nu zat er een vreemde eend in de bijt, die niet bepaald een blad voor de mond nam. Niet bepaald kies voor iemand die net komt kij ken. Toch had hij ook wat be kends. Zijn stem had bijvoor beeld die norse ondertoon en ook dat kalende hoofd kwam de meeste vergadertijgers wel enigzins bekend voor. Toen viel het kwartje. Het was die Zeeuws-Vlaamse chef. Vermomd. Hij droeg een stropdas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19