Traviata uit Rusland Eerbetoon aan gouden soul I against I maakt pure punkrock ANTE Till! 4^™] Twee maanden gratis roddelen. Muz.ieks t/m 14 december Kerstconcert kozakken DONDERDAG La T raviata De Staatsopera van Tatarstan speelt La Traviata. Giuseppe Verdi schreef deze opera in 1853 in zes weken tijd. et Nederlandse boventiteling. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur 'azzeltov band Mazzeltov brengt klezmer-muziek en jiddische liederen. jezmer is de benaming van de traditionele muziek van joden uit Oost- uropa. Joodse emigranten namen rond het begin van deze eeuw deze uziek mee naar Amerika, waardoor er invloeden uit de jazz aan wer- ntoegevoegd. Zuidlandtheater, Terneuzen, 20.00 uur VRIJDAG irootkoor Zeeland it Grootkoor Zeeland geeft een Kerstconcert met medewerking van Ijs van Leer op fluit en zijn beide dochters op viool. inder leiding van dirigent Nan van Groeningen zal het bijna driehon- ird stemmen tellende koor bekende kerstwerken en Christmas carols in gehore brengen. Nieuwe Kerk, Middelburg, 20.00 uur eaterorgel Engelse organist Trevor Bolshaw bespeelt vrijdag het Compton- leaterorgel. lij brengt een programma van puur populaire muziek. Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur 'oiumia! formatie Volumia! maakt een tournee door Nederland. leze groep wordt gezien als een van de meest populaire bands van Ne derland. ype ook de voorpagina van dit katern. 'Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur R.E.S.P.E.C.T. De productie R.E.S.P.E.C.T. bestaat uit bekende hits uit de tijd van Motown en Atlantic. oor dit feest der herkenning zorgen vijf vocalisten. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur La Traviata De Staatsopera van Tatarstan speelt La Traviata. Zie vrijdag. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Verdi een vrouw van lichte ze den tot hoofdpersoon maakte en het werk bovendien niet in het verleden, maar in de tijd van ontstaan liet spelen; het onderwerp was uit het leven gegrepen. In vergelijking tot Rigoletto en II Tovatore is er ook sprake van een nieuwe muzikale taal: minder pathe tisch, serener, menselijker dan voorheen. Operakenner Kurt Pahlen noemde onder de tal rijke operadoden die van La Traviata niet alleen de aan grijpendste en de mooiste: „Het was ook, in een tijd waar in dolk en vergif de gebruike lijke doodsoorzaken waren, een gedurfde vernieuwing." Vanavond - woensdag - zorgt Hans Pot in de Middelburgse schouwburg voor een inlei ding op de La Traviata (19.30 uur). Staatsopera van Tatarstan met La Traviata van Gui- seppe Verdi: donderdag 9 december in de Stads schouwburg Middelburg (20 uur) en vrijdag 10 de cember in De Maagd te Bergen op Zoom (20 uur). Op de foto's: twee scènes uit La Traviata met hoofdrolspeelster Violetta, uit de productie van de Staatsopera van Tatarstan. ZATERDAG \Quadrant je leden van de Zeeuws-Limburgse groep A Quadrant omschrijven hun muziek als 'recycle music'. Ron Janssen, Marius Roeting, Piet Verpoorte en Astrid van Waas put- en uit de Britse en West-Europese folk(rock), bewerken composities ran Amerikaanse singer-songwriters en duiken opmerkelijke num mers op uit de jaren zestig en zeventig. >De Drvkkery, Middelburg, 14.30 uur Reeuwse Muzikanten Het showorkest De Zeeuwse Muzikanten geeft een groot Kerst- en Millenniumconcert. Dit orkest bestaat uit veertig verstandelijk gehandicapten, die een twee jiur durend optreden verzorgen. De muzikale leiding berust bij René jloelemaij. ■De Stenge, Heinkenszand, 20.00 uur Kerstconcert h de Jacobuskerk in Renesse wordt een kerstconcert bij kaarslicht ge geven. Medewerking verlenen het Schouws Kamerkoor, het Klein Vocaal En semble, organist/pianist Sietse van Wijgerden, violiste Wanda van Wij- gerden, dwarsfluitiste Esther van Steenoven en organist Arjan Koppe- fen. {Jacobuskerk, Renesse, 20.00 uur Ifooruït Muziekvereniging Vooruit organiseert een kerstconcert met samen- tang. Naast de fanfare, onder leiding van Mathieu van Duiven, treden op het angkoor De Hoekstem uit Yerseke en het OverbeekeTrio, bestaande uitMariska (orgel), Edwin (trompet) en Herma (dwarsfluit) Overbeeke. Een aantal kerstliederen zal in samenzang worden uitgevoerd. Hervormde Kerk, Waarde, 20.00 uur {Boetende Fyn Het ensemble Goet ende Fyn heeft zich gespecialiseerd in oude mu ziek en volksmuziek. Het brede repertoire beslaat Nederlandse en Vlaamse liederen en Dansmuziek, gecombineerd met een grote kennis van volksgebruiken en folklore. Het instrumentarium bestaat uit draailier, doedelzak, harp, rommelpot, klompviool en gemshoor. Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Julya Lo'ko *le Moluks-Nederlandse zangeres Julya Lo'ko brengt haar program- a Heartland. In dit theaterconcert combineert zij haar Oosterse roots met Westerse muziek. Mysterieuze sferen, dans, fraaie belichting en swingende rock, 6oul en blues worden hierbij vermengd. [Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur oncert ard Bouwhuis en Heieen Hulst geven een concert. e pianist en de violiste spelen werk van Charles Ives, Igor Strawinski, Maurice Ravel en George Antheil. [Kloveniersdoelen, Middelburg, 20.30 uur I Against I De band I Against I behoort tot de top van de Nederlandse I punkscene. Het trio brengt de songs met veel gevoel. In het voorprogramma staat Beyond 93, welk viertal niet alleen inspiratie put uit huidige punkbands, paar ook uit de rock roll van Elvis en The Beatles. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Uppercut iercut Friends staan zaterdagavond in De Piek. 5t Zeeuwse kwartet Uppercut heeft als uitgangspunt het schrijven pan goede hardcore-nummers en vooral veel plezier hebben. Deze [vond speelt Uppercut samen met The Flintbones en Stand 2Day. [De Piek, Vlissingen, 22.00 uur L_ZONDAG KI Wolga Kozakken I B De Wolga Kozakken geven een kerstconcert. De liturgische klanken uit de Russisch-orthodoxe kerk worden rangevuld met Russische volksliederen en afgewisseld met instru- lentale nummers. Concertzaal, Middelburg, 15.00 uur ilancore let Vlissingse Vocaal Ensemble Elancore, onder leiding van Leo Smit, eeft het jaarlijkse adventsconcert. Medewerking verlenen het Souburgs Koper Quintet, onder leiding van lenk Kramer, Elizabeth Kooman uit Middelburg op dwarsfluit en de or- janist Jos Vogel. Het programma, dat een grote verscheidenheid aan ngelse en Franse carols biedt, stemt in hoge mate overeen met ad- entsoptredens in Engeland, SOW Kerk, Veere, 15.00 uur Adventsconcert let Zeeuws Vrouwenkoor geeft een Adventsconcert. laast werken van onder anderen Von Weber, Schubert en Mendels ohn staan ook traditionele kerstliedjes op het programma. Daarnast ijn er solistische optredens van Ineke de Vente (harp) en Lucinde An- Iriessen (dwarsfluit). Leiding: dirigente Emilia Tabatchnïk-Li. Hervormde Kerk, 's-Heer Abtskerke, 15.30 uur )jaszy Four One let Terneuzense jazzkwintet Djazzy Four One speelt bekende en ninder bekende luistemummers. Ie band wordt gevormd door Gisela Hermus (zang), Anton de Zeeuw tenorsax/klarinet), Tonny Krijger (gitaar), Jean-Paul Harreman (bas) n Piet van Meerbeek (slagwerk). Porgy Bess, Terneuzen, 16.00 uur 'anta Rhei Strandpaviljoen Panta Rhei wordt wekelijks opgeluisterd door live nuziek. 'eze zondag: Miles Brouwning met werk in het genre funk/rock. Panta Rhei, Vlissingen, 17.00 uur van I Against I daar anders over. Zij maken met deze pure punkpop-cd een gigantisché sprong voorwaarts." De band begon toen Ronald van Manen en Jasper Blazer van een vriend een tape van The Dead Kennedys kregen, bekend van hits met veelzeg gende titels als 'Too drunk to fuck', 'Holiday in Cambodia' en 'California über alles'. Overdonderd door de woede en energie van de band van Jel- lo Biafra verbrandden ze hun Iron Maidenalbums en begon nen ze met het verzamelen van allerlei soorten punk. Epitaph Via een wederzijdse vriend ontmoetten ze basssist Bob Hoorweg en begonnen ze te oe fenen. Anderhalf jaar later waren ze de eerste Europese band die een contract kreeg van het roemruchte Epitaph label. De eerste cd werd in au gustus 1997 uitgebracht: 'Top of the world'. Vervolgens speelden ze op Dynamo Open Air en op het Lowlands Festi val. Februari vorig jaar kwam hun debuutalbum 'Headclea- ner' uit. De laatste cd werd in maart van dit jaar opgenomen. I Against I treedt zaterdag op in Podium 't Beest in Goes, aanvang 21 uur. Wie nu een Dutchtone Allin of een Business abonnement neemt, krijgt twee maanden een gratis belbundel. Over- V^^Hi schrijdt u het door u gekozen aantal belminuten, dan betaalt u hierover het normale tarief. Voor meer infor matie belt u 0800-0550, of bezoekt u www.dutchtone.nl. tone zie verhaal elders op deze pagina zie informatie elders op deze pagin WOENSDAG jnleïdïng La Traviata jperakenner Hans Pot houdt een inleiding tot de opera La Traviata. leze opera wordt donderdagavond uitgevoerd in de Middelburgse tadsschouwburg. Stadsschouwburg, Middelburg, 19.30 uur woensdag 8 december 1999 die nog altijd tot het stan daardrepertoire horen: Rigo letto, II Trovatore en La Tra viata. Dit laatste werk is een van de intiemste werken uit het repertoire, ondanks de set ting in de wereld van vermaak en plezier in de Parijse salons halverwege de vorige eeuw en ondanks de royale koren. Die intimiteit klinkt al door in het orkestrale voorspel tot het werk. Nieuw en gewaagd was, dat Advertentie De gouden jaren van de punkmuziek mogen dan lang voorbij zijn, dat wil niet zeggen dat er geen goede punk rock meer wordt gemaakt. De Nederlandse band I Against I wil de geest van het einde van de jaren zeventig in leven houden. door Ria Schuurhuizen De band heeft inmiddels een internationale carrière opge bouwd; ze stonden al op podia in België, Duitsland, Oosten rijk en de Verenigde Staten. Hun laatste album, 'I'm a fucked up dancer but my moods are swinging' werd al om groots onthaald. Het toon aangevende blad Aardschok schreef: „I Against I is een te gekke band die samen met de Heideroosjes en Undeclinable Ambuscade tot de top van de Nederlandse punkscene be hoort." Het tijdschrift Opsce- ne schreef: „Veel punkbands komen niet verder dan het ein deloos herhalen van zichzelf. Gelukkig denken de jongens I Against I wordt tot de top van de Nederlandse punkscene gerekend. foto Dirk van Driel In het rijtje operaproducties uit het Oosten, die dit seizoen zuid-west Nederland aandoen, is het deze week de beurt aan Verdi's La Traviata. De Staatsopera van Tatarstan uit het Russische Kazan toert tot half december met het werk door Nederland en geeft er negen voorstellingen van, van Hoogeveen tot Oss. In de Middelburgse Stadsschouwburg is de voorstelling morgen - donderdag - te zien, De Maagd in Bergen op Zoom ontvangt het gezelschap vrijdag. De tien leden van de Wolga Kozakken met hun instrumenten, zoals de opvallend grote balalaika bas. foto Nico Knol De Wolga Kozakken toeren weer eens door Nederland en België en geven zondag een kerstconcert in de Concert zaal in Middelburg. Op het programma staan lithurgi- sche gezangen uit de Rus sisch-orthodoxe kerk, naast Russische volksliederen, zo als het overbekende Kalinka en De Wolgabootsman, maar ook louter instrumentale nummers. De zware mannenstemmen van de tien zangers, tenoren en bassen, zijn karakteristiek voor de Russische volksmu ziek, zowel in de meerstem mige zettingen als bij beurt zang, a capella of in solo's. De koorleden begeleiden zichzelf op gitaar, cello en verschil lende traditionele instrumen ten alsbalalaïka, waarvan zowel de alt als de indruk wekkende bas wordt be speeld, dombra, het oudste Russische tokkelinstrument en de banjam (knopharmoni- ca). De muzikale leiding is in handen van Oleg Jewsewski. Alexander Petrow heeft de muzikale leiding. Het optre den begint om 15.00 uur. door Kees Cijsouw In La Traviata - de verdoolde - staat de maatschappelijk on mogelijke liefde centraal tus sen een meisje van lichte zeden en een vertegenwoordiger van de gegoede burgerij. Het ver haal is gebaseerd op La dame aux camelias van Alexander Dumas. De première flopte, vooral doordat de aan tering stervende hoofdpersoon Vio letta werd vertolkt door een stevige, van gezondheid bla kende zangeres, waardoor haar sterfscene geen medele ven, maar lachlust opwekte. Daarna echter begon La Tra viata aan een zegetocht door de operahuizen over de hele wereld, een succes dat tot op de dag van vandaag voortduurt. Verdi schreef La Traviata in een van de vruchtbaarste scheppingsperioden uit zijn leven. Tussen 1850 en 1852 componeerde hij drie opera's R.E.S.P.E.C.T. is een feest van herkenning voor de liefheb bers van de soulmuziek. Van dit Nederlands eerbetoon aan de grote Amerikaanse artiesten van eind jaren zestig en begin jaren zeventig, die hun platen vooral uitbrachten bij de platenmaatschappijen Stax (Atlantic) en Tamla Motown, is vrijdag te genieten in het Arsenaaltheater in Vlissingen. door Hans Tabbers Hits van Otis Redding, Aretha Franklin, Stevie Wonder. Ja mes Brown, Wilson Pickett, The Supremes en vele anderen worden uitgevoerd door Ne derlandse vocalisten van zeer verschillende pluimage. Deni- se Jarmah zong vorig jaar al haar vertolking van Respect in de Ivo Niehe Show. Zij stond in de musicals The Cotton Club, Joe de Musical en momenteel in Ain't Misbehavin. De Ame rikaanse soulzanger Forrest Thomas had zelf wereldhits met Rock the boat en Feel the need. Jane Talany zit bij de tien finalisten voor het natio naal Songfestival op 14 maart. Lydia van Dam tourde met de Glen Miller Big Band door Eu ropa en Japan. Begin dit jaar verscheen haar derde album Both sides now - Lydia van Dam sings Joni Mitchell. Har- tog van Eijsman, één van de fi nalisten van het Zwols Voca listen Concours, stond in de theaterproductie Larry, over Ira Gershwin. Niemand van het gezelschap zal de originelen van destijds doen vergeten, maar dat is ook nietde bedoeling. De vocalis ten proberen niet zozeer te imiteren, als wel een eigen wending aan die gouden hits te geven. De arrangementen zijn van Peter Schön. Het programma bewijst hoe onverwoestbaar die soul was in zijn bundeling van uit de blues en gospel afkomstige rit mes en sterke melodieën, ge steund door rijk aan klank kleur swingende blazers. Te horen zijn onder meer Think, Chain of fools, Say a littler prayer, Do right woman - do right man, You make me feel li ke a natural woman, Stop in the name of love, How sweet it is, Dock of the bay, Try a little tenderness, Track of my tears, Baby love, I'll be there en Mid night Hour. Een van de opvallendste ver tolkingen is ongetwijfeld Den nis Jannah als James Brown (Sexmachme). De zes leden van het koor Seëta V. zingen de belangrijke achtergrondstem men. Een band van zeven mu zikanten o.l.v. Danny Talany verzorgt de begeleiding. De re gie/choreografie is in handen van Dennis van Galen. R. E. S. P. E.C.T'met Denise Jannah, Hartog Eijsman, Lydia van Dam, Forrest Thomas en Jane Talany, vrijdag in het Arsenaalthe ater in Vlissingen, aanvang 20.15 uur. R.E.S.P.E.C.T. bestaat uit van links naar rechts: Forrest Thomas, Jane Talany en Hartog Eysman. Lydia van Dam, Denise Jannah, foto Rico D'Rozario

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15