Sloop huizen in Philippine PZC Vissersvloot moet vangstcapaciteit bijna halveren De huisarts is eigenlijk nog het enige aanspreekpunt op het dorp Schap wil afwatering Braakman verbeteren Kritiek op slepende inspraakprocedure motorcrosscircuit zeeland 16 Terneuzen en Sas beëindigen recreatieschap De Braakman Blokken ruimen veld voor senioren- en gehandicaptenwoningen PLAATS UW FAMILIEBERICHTEN IN DE PZC TE KOOP SCHELDEFLAT TE TERNEUZEN Bezichtiging a.s. zaterdag 11 december van 12 tot 14 uur! dinsdag 7 december 1999 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het water schap Zeeuws-Vlaanderen gaat onderzoeken of de uitwa teringscapaciteit van de Braakmansluis kan worden vergroot. De zogenaamde bij- maling gaat het schap zo'n 4.5 miljoen gulden kosten. Het project dient in de loop van 2001 te zijn uitgevoerd. Het dagelijjks bestuur vraagt het algemeen bestuur van het schap 200.000 gulden vrij te makenn voor nader onderzoek naar de bemalingsverruiming. Het Terneuzense ingenieurs bureau Bravenboer en S cheers voert het onderzoek uit. De problematiek van de bema lingscapaciteit kwam in het najaar van 1998 aan het licht, toen een deel van het Vlaamse afwateringsgebied op de Wes- terschelde zijn water niet kwijt kon. Volgens een tractaat tus sen Nederland en België uit 1843 watert ruim 15.000 hecta re Vlaamse grondgebied via de Braakmankreek af op de Wes- terschelde. Door beperkte lo zingsmogelijkheden legt het schap, om overstromingen te voorkomen, het Isabellage- maal bij tijd en wijle stil. Dat was ook vorig jaar het geval. Het Isabellagemaal is echter van belang voor de ontwate ring van de Vlaamse polders. Toen dat gemaal najaar vorig jaar enige tijd werd stilgelegd, resulteerde dat in de gebieden rond Assenede en Zelzate tot wateroverlast. Investeringen Het waterschap Zeeuws- Vlaanderen wil best een goede afwatering via de Braakman in stand houden, maar dat kan niet zonder grote investeringen te doen aan de gemalen. Wie wat uiteindelijk betalen moet, is nog onduidelijk. Daarover zal, mede op basis van de resul taten van het technisch onder zoek, over worden gesproken met betrokken Vlaamse en Ne derlandse overheden. Het algemeen bestuur buigt zich donderdag 23 december over het voorstel. Daarnaast mag het waterschapsbestuur zich uitspreken over het ver keerscirculatieplan voor het verkeersproefgebied De Ruit Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Verder verlangt dagelijks bestuur van het schap nog 200.000 gulden voor het verbe teren van de bemonsteringsap- paratuur van de regionale wa terzuiveringsinstallatie bij Sluiskil. Het schapsbestuur vergadert in het waterschapskantoor in Terneuzen. De openbare bij eenkomst begint donderdag 23 december om 13.30 uur TERNEUZEN - Het recreatie schap De Braakman is niet meer. Maandag besloten de ge meentebestuurders van Sas van Gent en Terneuzen het samen werkingsverband dat al jaren een sluimerend bestaan leidt, op te heffen. In 1984 besloten de beide ge meenten de exploitatie van het recreatiegebied bij Hoek over te dragen aan de familie Van den Bosch. In 1996 kreeg de familie ook het beheer van een aantal rijksgronden in het gebied toe bedeeld. Het schap was daarmee zo goed als overbodig gemaakt en hield zich in feite alleen bezig met een aantal controlerende taken. De ze komen nu grotendeels te lig gen bij de gemeente Terneuzen. De opheffing van het schap, zo bleek gisteren, wordt betreurd door de familie Van den Bosch, die het wel fijn vond dat de ge meenten op afstand nog een oogje in het zeil hielden. Dat zal in de toekomst ook zo blijven, verzekerde recreatiewethouder P. Hamelinck. Afgesproken werd dat de ge meente Terneuzen drie, vier keer per jaar met de familie overleg voert over het beheer van De Braakman. door Lilian Dominicus PHILIPPINE - Enkele woon blokken aan de Markiezens- traat en de Ankerhof in Philip pine gaan binnenkort onder de sloophamer. In totaal gaat het om 23 wat oudere woningen, die indertijd voor bejaarden zijn gebouwd. De gemeente Sas van Gent wil er, in samenwerking met woningbouwvereniging RZVW uit Axel, nieuwe wonin gen voor in de plaats bouwen. Deze zouden niet alleen be stemd zijn voor ouderen, maar ook bijvoorbeeld licht gehandi capten. „De woningen die er nu staan zijn niet meer geschikt voor de ouderen van nu", verklaart E. Merckxs, hoofd rayon beheer van RZVW. ..Hoe het er precies uit gaat zien, is in dit stadium nog niet te zeggen, maar de wo ningen moeten meegroeien met de bewoners. Deels gaan de hui zen in de verhuur; dat worden levensloopbestendige wonin gen. De rest wordt koopwoning, maar het is nog niet zeker of het ook die bestemming krijgt. Dat is afhankelijk van de behoefte op de woningmarkt op dat mo ment." De betreffende bewoners zijn inmiddels door de gemeente en de woningbouwvereniging op de hoogte gesteld. Merckxs: „Het project zit nog in een heel vroeg stadium. We hebben al leen individueel met de mensen gepraat. Een collectieve infor matie-bijeenkomst vindt pas in februari plaats. Voorlopig zijn we dus nog niet aan het bouwen. Eerst moet voor de huidige be woners een passende oplossing worden gezocht. Het is niet zo als in Westdorpe, bij Peerboom Steelandt, waar sommige men sen mogen blijven. Hier moeten hele blokken worden gesloopt." De Dorpsraad Philippine steunt de plannen van de gemeente en de woningbouwvereniging. „De witte huisjes waar het om gaat, zijn niet van grote kwaliteit en de animo voor deze huurwonin gen is laag. Op dit moment staan al enkele panden leeg", zegt voorzitter T. Kort. „Wel hebben we er bij de gemeente op aange drongen om zo snel mogelijk tot sloop over te gaan, omdat we bang zijn voor vandalisme. De gemeente kon ons gelukkig goe de garanties geven." door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Nederlandse visserijsector zal eraan moeten geloven en zal terug moeten in vangstcapaciteit. Staatssecre taris G. H. Faber van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) ziet geen andere uitweg in het conflict over de vlootom- vang met de Europese Commis sie. Faber maakte maandag haar ommezwaai tijdens het overleg met de Vaste Kamercommissie voor Visserij zaken. Zij heeft lang vastgehouden aan het principe dat de vangstcapaci teit er niet toedoet, zolang de vangsthoeveelheden binnen de perken blijven. Quota Het gaat om het vissen binnen de quota. De staatssecretaris blijft dat principe huldigen, maar tegelijkertijd heeft zij aan den lijve ondervonden wat dit betekent. Tijdens de laatste Raad van Europese Visserijmi nisters stond zij alleen. Nederland krijgt geen subsidie voor vernieuwing van de vis sersvloot, zo is onlangs door de Visserijraad besloten. En inmiddels speelt het Euro pees Parlement met de gedachte om landen die niet aan de vangstcapaciteit voldoen, een strafkorting op de visquota op te leggen. De Nederlandse vissersvloot is, 'Dokter' Van Haelst verlaat na dertig jaar Sluiskil door Catlijne Akkermans SLUISKIL - „Dokter! 't Is niet waar!" Het was de reactie van de meeste patiënten in Sluiskil, toen ze hoorden dat H. van Haelst gaat stoppen met zijn praktijk. Een beetje jammer vindt hij het zelf ook wel. „Je behoort na meer dan 32 jaar toch tot de inventaris van het dorp. Maar er is een tijd van komen en gaan", spreekt Van Haelst wijs. „Het is beter om er nu mee op te hou den, op het hoogtepunt." De woonkamer van zijn huis aan de Spoorstraat is groot. Radio-4 vult de ruimte en ook de meubels hebben een klas siek tintje. Links staan een paar lange rijen boeken. ,Jk lees heel graag en veel. Ik zit er aan te denken om straks een cursus literatuurgeschiedenis te gaan doen, weer te gaan stu deren." Van Haelst stopt per 1 januari en draagt de praktijk over aan het echtpaar Haerens-De Sut ter uit het Belgische Aalter. Maar dat betekent geen lege agenda voor de huisarts. Voor dat hij in februari verhuist naar De Kreek in Terneuzen, gaat hij nog met vrouw en kin deren op wintersport. Fietstocht Met Pasen staat er al een pel grimage naar het Spaanse Santiago de Compostela ge pland. Met de fiets, wel te ver staan. „Mijn vrouw en ik zijn erg sportief en we houden veel van reizen. Deze tocht staat al jaren op het verlanglijstje. We zijn al vaak die richting op ge gaan tijdens vakanties, maar altijd blijven steken bij de Py reneeën. Nu moet het er maar eens van komen." Van Sinter klaas kregen hij en zijn vrouw alvast twee toeters voor op de fiets. Van Haelst begon aan een ze venjarige opleiding genees kunde in Utrecht, nadat hij op het -Jansenius het Gymnasium afrondde. „Tja, je zoekt bij voorbeeld zo'n vak als je ner gens goed in bent! Ik had maar een gemiddelde cijferlijst en blonk niet echt uit." Hij koos ervoor om huisarts te worden, vooral door het directe contact met de patiënten. Van Haelst: „Dat is het mooiste van het vak. Ik wilde niet graag in een ziekenhuis werken. Daar moet je echt van houden. Je zit dan de hele dag binnen. Als huis arts kun je er af een toe eens op uit, als je visite gaat rijden." In 1967 nam de 61-jarige Van Haelst de praktijk over van zijn voorganger Wechgelaar. In eerste instantie als waarne mend arts, maar hij had het erg naar zijn zin en 'van het een kwam het ander', vertelt hij. Samen met zijn vrouw bouwde hij een huis, met een praktijk ernaast. Een groot huis met een ruime tuin. „Dat ga ik echt heel erg missen. We wonen er nu al zolang. Eerst wilde ik he lemaal niet verhuizen", vertelt zijn vrouw H. van Haelst- van de Vijver. Sluiskil is de huis arts ontzettend goed bevallen. „Het is een warm dorp. De mensen zijn gewoon zichzelf en geven veel om elkaar." Bestuur Naast zijn praktijk vond Van Haelst nog tijd voor allerlei maatschappelijke nevenacti viteiten. Zo zat hij onder ande re in het bestuur van de EHBO, van het Rode Kruis, De Sterre, van de lagere en middelbare school. Terugkijkend op meer dan dertig jaar praktijkervaring, heeft hij veel veranderingen gezien in zijn werk. „Mensen zoeken makkelijker hulp. Huisartsen zijn tegenwoordig eigenlijk nog maar het enige echte aanspreekpunt. Vroeger kon iemand zijn verhaal nog eens doen bij de groenteman of de bakker, die aan huis kwa- volgens de Europese Commis sie, aanzienlijk te groot. Het vangstvermogen moet met 45 procent terug, vindt Europa. Dat Nederland toch binnen de quota vist, is te danken aan de zeedagenregeling op basis waarvan Nederlandse viskot- ters een vastgesteld aantal da gen op zee mogen zijn. Hof Die vorm van vangstbeperking gaat Brussel niet echter ver ge noeg. De Europese Commissie heeft Nederland zelfs al aange klaagd bij het Europees Hof van Justitie. Staatssecretaris Faber wil daar nu iets tegenover stelleneen ge baar van goede wil. Volgens haar moet er een beweging rich ting Brussel worden gemaakt, omdat het anders helemaal fout gaat. „Wij kunnen deze proble matiek niet voor ons blijven uit schuiven." Tussenoplossing Een voorstel deed Faber nog niet. Zij wil een tussenoplossing met Europees visserij commis saris H. Fischler zien te berei ken, zoveel werd in de Tweeede Kamer wel duidelijk. Kamerle den van WD, CDA SGP en RPF reageerden ontzet. Zij hadden het over 'handdoek in de ring gooien' en 'overstag gaan'. Fa ber ziet echter geen andere mo gelijkheid meer dan Europa trachten tegemoet te komen. door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent heeft de inspraak procedure rond het motorcross terrein op de Axelse Vlakte veel te lang laten lopen. Die kritiek uitten zowel de bewoners van Kanaalzicht als de Stichting RES (Recreatieve Exploitatie Smitsschorre) uit Axel maan dag tijdens een hoorzitting. Op elk ander punt liepen de belan gen van beide partijen uiteen. „Het verschil tussen de ont vangstbevestiging van ons be zwaarschrift en deze hoorzit ting is te lang", merkte A Hage op, woordvoerder van de bewo ners van Kanaalzicht. „Begin mei schreven we onze bezwaren, eind mei kregen we een ont vangstbevestiging en pas nadat we begin november nog eens een brief stuurden, ontvingen we bericht dat er op 6 december een hoorzitting zou worden gehou den. Dat de aanwezigheid van de pers meteen tot ongerustheid leidt, zegt wat mij betreft ge noeg. Wij vinden deze hele gang van zaken in strijd met de begin selen van behoorlijk bestuur." Wethouder R. Noët maakte al op voorhand zijn verontschuldi gingen. „We hadden deze hoor zitting al veel eerder moeten houden", meldde hij. „Maar door de verwikkelingen rondom het outlet-centrum is dat helaas niet gelukt." Hage wilde onder meer weten of de gemeente geluidsmetingen had laten verrichten. Ze zette ook vraagtekens bij de ope ningstijden van het circuit. „Komen de gegevens op papier en op het bord bij de ingang van het circuit wel overeen met de praktijk?", vroeg ze. Als naaste buur heeft ze vooral te kampen met geluidsoverlast. Ook had ze haar twijfels over de legaliteit van de bouw van een aantal gebouwen en het kappen van bomen door de Stichting Finland Circuit, die het circuit Sterven doe je niet ineens maar af en toe een beetje en alle beetjes die je stierf 't is vreemd maar die vergeet je. Het is je dikwijls zelf ontgaan je zegt ik ben wat moe maar op een keer dan ben je aan je laatste beetje toe. Toon Hermans Bedroefd maar dankbaar dat een verder lijden hem bespaard is gebleven, delen wij u mede dat op 68-ja- rige leeftijd in zijn eigen omgeving, zacht en kalm is ingeslapen mijn lieve man, onze broer, schoonbroer en oom CONSTANT VERBIST echtgenoot van Georgette de Moor Dit melden u met diepe droefheid: Mevrouw Georgette Verbist-de Moor zijn echtgenote Mevrouw M. Santon-Verbist zijn zuster Mevrouw R. Verpeylen-Verbist De Heer C. Verpeylen zijn zus en schoonbroer De Heer G. Verbist Mevr. L. Verbist-van Luyck zijn broer en schoonzus Mevrouw C. Baert-de Moor zijn schoonzus Mevrouw A. de Moor-van Deursen zijn schoonzus Mevrouw M. de Moor-Praet zijn schoonzus Neven en nichten 5 december 1999. Churchilllaan 994, 4532 JH Terneuzen Constant is opgebaard in rouwcentrum "Terneuzen", Rooseveltlaan 6. Terneuzen, waar gelegenheid is om afscheid te nemen op vrijdag 10 december van 19.00 tot 20.00 uur. De plechtige uitvaartdienst, waarvoor u bent uitge nodigd. wordt gehouden op zaterdag 11 december om 10.30 uur in de kerk van de Emmaüsparochie, Alb. Thijmstraat 2, Terneuzen. - Daarna zullen wij hem begeleiden naar zijn laatste rustplaats op de Zuiderbegraaf plaats aan de Bellamystraat te Terneuzen. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula op de begraafplaats. Geen bezoek aan huis. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze advertenie als zodanig te beschouwen. Bedroefd om zijn heengaan, maar met een bevrij dend gevoel dat zijn lijden nu voorbij is, geven wij U kennis van het overlijden van mijn man. vader en opa ANTHONIJ CORNELIS (TOON) VAN DE VELDE echtgenoot van Jo Schieman op de leeftijd van 79 jaar. Uit aller naam: J. van de Velde-Schieman Terneuzen, "Ter Schorre". 5 december 1999. Wilhelminastraat 64, 4571 )N Axel Toon is opgebaard in de rouwkamer van het mor tuarium aan de Westsingel te Axel. Gelegenheid tot afscheid nemen op donderdag 9 december van 19.00 tot 19.30 uur. Vrijdag 10 december om 14.00 uur nemen wij af scheid van hem tijdens een bijeenkomst in "De Halle", Rooseveltlaan te Axel. waarna de begrafe nis zal volgen op de begraafplaats aan de Westsin gel te Axel. Na de begrafenis is er gelegenheid de familie per soonlijk te condoleren in "De Halle". Zij die geen rouwbrief hebbben ontvangen, gelie ven deze advertentie als zodanig te beschouwen. Exodus 3:12a Ik zal voorzeker met u zijn. Met grote verslagenheid, maar met dankbare herin nering voor alles wat zij voor ons is geweest, geven wij u kennis dat onverwacht uit ons midden is weg genomen mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder, schoonmoeder en oma MARINA ELIZABETH JACOBA VAN HOEVE echtgenote van Dirk Dekker Geboren. 14 september 1918 Overleden, 5 december 1999 Terneuzen: D. Dekker Terneuzen: Corrie Blankers-Dekker Wim Blankers Erik Andre Alphen a/d Rijn: Frans Dekker Lia Dekker-de Putter Tessa Annelot Rotterdam: Dirk Dekker 5 december 1999. Churchilllaan 280, 4532 ME Terneuzen De rouwdienst wordt gehouden donderdag 9 de cember om 14.00 uur in de Opstandingskerk, Bel lamystraat 74. Terneuzen. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de Zuiderbegraafplaats te Terneuzen. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de Opstandingskerk. Prachtig luxe en zonnig appartement in de Ostrea Churchilllaan 360 - 1 lc etage Met eigen garage berging! Hogere prijsklasse. Telefonisch bereikbaar tussen 18-19 uur. 0115-611488 exploiteert. „We hebben nooii een publicatie gezien van di aanvraag voor een kap- o bouwvergunning", aldus Hage. De stichting RES benadrukt* geen bezwaren in te willen die nen. „We stellen hier slechts een paar vragen", zei voorzittei P. Th. Apers. Hij vroeg de ge meente het eventueel verstrek ken van een definitieve besch ik- king te onderbouwen en stelde vragen over de openstelling op zondag. Daarnaast miste hij een akoestisch rapport. De gemeente Sas van Gent ge doogt sinds april van dit j aar het motorcrossterrein aan de Fin landweg, maar deze beschik king loopt eind van dit jaar af. Een definitieve vergunning is inmiddels aangevraagd. Wet houder Noët zegde gisteravond toe nog voor 1 januari schrifte-1 lijk antwoord op de vragen van de betrokken partijen te geven. Geld gestolen bij woninginbraak NIEUW-NAMEN - Een in woonster van Nieuw-Namen heeft zondag aangifte gedaan van inbraak in haar woning in de Reijnaertstraat. De vrouw mist geld en elektrische appara- tuur. De daders kwamen het huis in door de garagedeur te forceren. Ze doorzochten de woning en in de tuin stonden goederen klaar om vervoerd te worden. Detech- nische recherche stelt een on- derzoek in. Line-dansen AXEL - De Lonestar Country Dancers uit Axel houden vrij dag 10 december een oefen avond voor linedancers. De dansavond begint om 20.30 uur in het clubgebouw van Show band Axel. De zaal is open vanaf 20.00 uur. Huisarts Van Haelst: „Als huisarts kun je er af en toe eens op uit, als je visitie gaat rijden. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 42