imaifyw/i ZEEUWSE COURAN Schelde voelt zich genomen r M lm a 54.000 slapende Zierikzeese motorclub buigt joodse rekeningen voor intimidatie Heli's Angels Scholierenprotest ontaardt Zwitserland wekt Een agent trekt een demonstrant Hopper voor Zeeuwse pop Motie tegen kokkelvisserij Waddenzee ETA richt vizier voortaan ook op doelen Frankrijk Politie Pakistan pakt tweetal op in verband met kindermoorden Damen kaapt order weg De Vries handhaaft plannen Meidenbendes nieuw fenomeen Feyenoord moet Tomasson missen Karremans beschuldigt meerdere van leugens VARA beslist nog dit jaar over toekomst 4 WEKEN VOOR PZC Vooral in de ochtend wat regen, later ook I een opklaring. Maximumtemperatuur •- 'KfJ< I 242e jaargang no. 288 v- Éjj jp 1 jf i B 1 dinsdag 7 december 1999 p|f WwWv fw W r r r r losse nummers 1,80 J 1 4 4s*JP f ||i 4jP It fc? door Bob Kroon banken niet vri] te pleiten van cl ZÜRICH - Drie jaar graaf- en spitwerk in 54 Zwitserse ban ken door de Volcker-Commissie heeft 54.000 slapende rekenin gen van holocaust-slachtoffers opgeleverd. De aan het Zwitser se bankgeheim ontrukte schat, zou tussen de anderhalf en twee miljard gulden waard zijn. Dit bedrag, dat holocaust slachtoffers of hun nabestaan den toekomt, wordt overigens ruimschoots gedekt door de twee miljard gulden die het Zwitserse bankwezen hiervoor na een civiele procedure in New York reeds vorig jaar toezegde aan joodse belangengroepen. De Volcker-Commissie werd drie jaar geleden ingesteld na het internationale rumoer over het Zwitserse oorlogsverleden. Zij bestond uit vijf Zwitserse en vijf joodse leden. De commissie stond onder leiding van Paul Volcker, ex-president van de Amerikaanse Federale Reserve banken. Die toonde zich giste ren bij de presentatie van zijn bevindingen in Zürich tevreden over de medewerking van het bankwezen, al waren 'sommige DEN HAAG - D66 in de Tweede Kamer testte de tegenstanders van het boren naar gas in de Waddenzee gisteren even uit. De fractie diende een motie in voor het verbieden van mechanische kokkelvisserij in hetzelfde na tuurgebied. D66-Kamerlid M. Augusteijn- Esser diende de motie in, waar bij zij met name naar CDA en PvdA keek. Die partijen zijn te gen gasboren, maar steunden de mechanische kokkelvisserij eerder dit jaar wel. Zij lieten zich daar door D66 niet vanaf brengen. Dat gold ook voor staatssecretaris G.H. Faber van Landbouw, Natuur beheer en Visserij. Er moeten meer onderzoeken plaatsvinden naar de effecten van de kokkel visserij, vindt zij. Die wil zij af wachten, tot 2003. zie ook pagina 7 harteloosheid en een soms mis leidende handelwijze'. Zo kregen in de naoorlogse ja ren nabestaanden van joodse re keninghouders van sommige banken te horen, dat ze geen recht op uitbetaling hadden zondereen 'wettigeoverlijdens akte' van hun in Auschwitz ver gaste bloedverwanten. De Zwitserse banken zijn niet gelukkig met deze wereldpre mière. Volcker mobiliseerde 650 accountants van topfirma's om ruim vier miljoen bankrekenin gen uit de nazi-tijd na te trek ken. Niet alleen was dit een aanslag op het Zwitserse bank geheim, maar de banken kregen ook nog de rekening gepresen teerd voor het onderzoek: ruim een miljard gulden. Volcker gaf toe, dat het totale bedrag van slapende rekenin gen uit de oorlogstijd nooit meer met zekerheid kan worden vast gesteld. Maar van de 54.000 'waarschijnlijk' met de holo caust verband houdende reke ningen, is de helft 'zeer waar schijnlijk' en van naam en toenaam voorzien. Hierbij zou den ook Nederlandse rechtheb benden zijn. Het is aan de Ban- kencommissie in Bern om deze namen te publiceren. De ac countants stuitten ook op 1662 conto's van vermoedelijke nazi kopstukken, die tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog hun geld bij een Zwitserse bank onderbrachten. Hiervan zouden in 1945 aanzienlijke bedragen overgemaakt zijn naar Zuid- Amerikaanse banken. GPD door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Motorclub Zie- rikzee heeft zichzelf met onmid dellijke ingang opgeheven na dreigementen van het 'collectief The Heli's Angels'. De Angels dwingen de Zierikzeeënaren tot het betalen van contributie en het meewerken aan activiteiten van het collectief. De politie Oosterschelderegio is een on derzoek begonnen. De MC Zierikzee is voor de druk bezweken, bevestigde een woordvoerder van de vereni ginggisteren. Ze gaat de kleding van de leden met het 'MC' logo bij de motorbende inleveren. Pogingen van de club om tot een akkoord te komen met de inter nationale motormilitie zijn vrijdag in Gouda op niets uitge lopen. Omdat leden van de Zie rikzeese club het predikaat 'MC' (Motor Club) op hun kleding dragen, menen de Heli's Angels dat de Zierikzeese motorrijders contributie moeten afstaan en verplicht zijn mee te werken aan diverse activiteiten van het col lectief. ,,We zouden ons dan on der meer met wapenhandel moeten inlaten en daar passen we voor", zegt een lid van MC Zierikzee dat uit vrees voor re presailles anoniem wil blijven. Bestuursvoorzitter G. Schilper- oort wilde gisteren inhoudelijk niet op de kwestie ingaan. Begin november namen de be moeienissen van de Heli's An gels toe. Uit angst voor brand stichting in het clubhuis aan de van onze redactie buitenland PARIJS - Basken moeten hun strijd voor onafhankelijkheid niet alleen in Spanje, maar ook in Frankrijk voeren. Deze op roep deed een hooggeplaatst lid van de Baskische terreurbewe ging ETA gisteren tijdens een rechtszaak in Parijs. De ETA acht de Franse autori teiten medeplichtig aan de on derdrukking van de Baskische bevolking door de Spaanse re gering, aldus het ETA-lid. Vol- Deltastraat en geweld tegen de leden heeft het clubbestuur zich tot de politie gewend. Daarbij is geen aangifte gedaan. „Het is moeilijk te bepalen tegen wie de aangifte moet worden gericht", stelt J. van Gellecum, politie hoofd van de Basiseenheid Noord. „Vaak opereren de Heli's Angels via andere motorclubs. Van Gellecum zegt de kwestie uiterst serieus te nemen. „In het verleden zijn er op diverse plaatsen in het land clubhuizen in brand gestoken van motor clubs die niet wilden meewer ken aan de activiteiten van de Heli's Angels." Logo De motorclub Zierikzee heeft besloten een confrontatie uit de weg te gaan. De club is met on middellijke ingang officieel op geheven. Het bestuur heeft alle leden, ex-leden en vrienden ver zocht hun kledingstukken met het 'MC' logo voor 11 december in te leveren. „We komen er niet onderuit om de kleding in te le veren", zegt het anonieme club lid. „Anders kost het ons het clubhuis. Bovendien hebben we het er niet voor over dat iemand van ons iets ernstigs overkomt." Vorig jaar is Motorclub de 'Twinriders' uit Sluiskil ook op geheven vanwege de bemoeie nissen van de Heli's Angels. In 1998 zijn trefpunten van motor clubs uit SluisDen Haag en Ge- mert in vlammen opgegaan. gens hem heeft Frankrijk haar harde optreden tegen de ETA versterkt tijdens het staakt-het- vuren van de organisatie. De ETA zei vorige week de strijd te hervatten uit onvrede met de houding van de Spaanse en Franse autoriteiten. Een Spaanse krant meldde gis teren dat Herri Batasuna, de po litieke arm van de ETA, de ex tremisten binnen de beweging heeft gewaagd geen aanslagen meer te plegen waarbij doden kunnen vallen. AFP/RTR/EFE van onze redactie buitenland ISLAMABAD - De Pa kistaanse politie heeft twee mannen aange houden die een aandeel zouden hebben gehad in de honderd kinder moorden die een man vorige week in een brief aan de politie heeft be kend. De hoofdverdach te is nog niet gevonden. Een 22-jarige man be kende de 40-jarige hoofdverdachte bij 29 moorden te hebben ge holpen. De kinderen werden verdoofd, mis bruikt en door verstik king gedood. De lijken werden in zuur opgelost. Ouders van 62 slachtof fertjes herkenden hun als vermist opgegeven kind aan de hand van fo to's die de hoofdver dachte van zijn slacht offers had gemaakt. Brief In het huis van de hoofd verdachte trof de politie in een groot vat de resten van twee lichamen aan. De hoofdverdachte zei in de brief dat hij met het moorden was begonnen, nadat hij door de politie was opgepakt en gemar teld. DPA/AP Een moeder herkent de slippers van haar verdwenen kind op het poli tiebureau van Lahore. Het schoeisel werd gevonden in het huis van de man die wordt verdacht van het vermoorden van zeker honderd kinderen. foto Khalid Chaudary/AP door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Damen Shipyards, kandidaat om de Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen over te nemen, heeft een nieuwbouwopdracht 'weggekaapt' voor de neus van de Schelde. Bestuurs voorzitter R.C. van den Heuvel van de KSG is daar woedend over. Het gaat om de nieuwbouw van een inspectievaartuig voor de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Topman Van den Heu vel van de Schelde maakte eer der bij de doop van een schip trots melding van de eventuele nieuwbouwopdracht. Het leek ook in kannen en kruiken: de Schelde Groep was met 32,5 miljoen gulden de laagste in schrijver. De rijksoverheid besliste echter dat het goedkoper moest en is met Damen Shipyards gaan on derhandelen. Ook Damen was in de race voor de bouw van het schip. „Maar het was toch nor maal geweest dat het ministerie met ons was gaan praten", ful mineert Van den Heuvel. „Wij boden de laagste prijs, een prijs die toen inmiddels op straat lag. Onbegrijpelijk. Ik heb dit niet eerder meegemaakt." Van den Heuvel vindt de gang van zaken onbegrijpelijk; ook omdat nu werkgelegenheid wegvloeit naar het buitenland. De Schelde zou het casco voor het inspectievaartuig bij de Rot terdamse Droogdok Maat schappij (RDM) laten bouwen. Damen Shipyards haalt, zoals wel vaker, het casco uit Polen. Geen vrienden „Damen Shipyards heeft met deze werkwijze geen vrienden gemaakt in Vlissingen", ver wijst Van den Heuvel naar de overnamebesprekingen tussen de hoofdaandeelhouder van De Schelde, het ministerie van Economische Zaken, en de Gor- cumse scheepsbouwer. „En de minister van Landbouw heeft zijn collega's op Defensie en Economische Zaken geen dienst bewezen." De order was voor de KSG voor al interessant, omdat de ont werpafdeling (engineering) van het bedrijf er aardig wat werk aan had. En de opdracht was een doorbraak geweest op de markt van civiele overheids- vaartuigen, een markt waarin Damen Shipyards bijna eenmo nopolie heeft. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Haagse politie heeft giste ren tijdens de rellen met scholieren in de Haagse binnenstad een aantal keren ge wacht met ingrijpen in de hoop dat de jon geren zich rustig zouden houden. Dat bleek een verkeerde inschatting. Wat een vreed zaam protest tegen de vernieuwingen in de hoogste klassen van havo-vwo had moeten worden, eindigde in chaos. De politie verrichtte 37 arrestaties wegens vernieling, openlijk geweld en baldadig heid. Onder de arrestanten bevonden zich meerderjarigen, die zich in de stad onder de jonge actievoerders hadden gemengd. Op het Binnenhof sneuvelden zo'n vijftig rui ten en werden enkele auto's omgegooid. Verder werden talloze vernielingen aange richt. Vijf politieagenten en een fotojourna list liepen verwondingen op door gegooide projectielen. De overlast in Den Haag duur de tot vroeg in de avond. Ook elders in het land vonden acties plaats. Ruim twintigduizend stakende scholieren meldden zich gistermiddag op het Haagse Malieveld om te protesteren tegen zware studieprogramma in de bovenbouw, het Studiehuis. Initiatiefnemers het Landelijk Aktie Komité van scholieren (LAKS) en het Tweede Fase Stakingscomité konden de sfeer niet lang goed houden. Politici op het Malieveld kregen fruit en eieren naar het hoofd geworpen. CDA-Kamerlid Mosterd verliet de manifestatie daarom met een be bloede wang. Een gedeelte van de demonstranten trok te gen de afspraken in naar de binnenstad. ,Toen grote groepen jongeren zich toch naar de binnenstad begaven, hebben we besloten ze niet tegen te houden om erger te voorko men", aldus politiewoordvoerster Benne- ma. Eenmaal in de stad probeerde de politie te voorkomen dat de scholieren het Binnen hof opgingen. De enkele ME'ers bleken ech ter niet opgewassen tegen de volledig op hol geslagen scholieren van wie inmiddels een behoorlijke groep onder invloed van alco hol en drugs was. Bennema: „Ook toen heb ben we besloten geen actie te ondernemen", aldus Bennema. Al snel werd het erger. Op het Binnenhof speelden zich 'ongekende' taferelen af. Ste nen vlogen door de ruiten van de Eerste en Tweede Kamer. Bloembakken werden ver nield en kerstbomen uit de grond getrokken. Nu kwam de Mobiele Eenheid wel in actie en werd het Binnenhof snel schoongeveegd. GPD/ANP zie ook pagina 11 Minister De Vries van Sociale Zaken houdt vast aan zijn plan nen voor een nieuw stelsel voor de sociale zekerheid, waarin werkgevers en werknemers niet op hoofdlijnen kunnen mee beslissen. Het overleg van afgelopen weekeinde tussen FNV- voorzitter De Waal, werkgeversvoorzitter Schraven en De Vries leverde volgens de sociale partners niets op. Werkgevers en werknemers besloten daarom giste ren het overleg met De Vries niet te hervatten. Meidenbendes zijn onbekend terrein voor de Zeeuwse politie. De laatste leden van twee Goese bendes van veertien- tot zes tienjarige meisjes zijn vorige week aangehouden; het zijn, in elk geval in de Oosterschelderegio, de eerste bendes waarmee de politie te maken krijgt. De meisjes mogen 's avonds niets meer in het centrum van Goes komen, totdat ze voor de kinderrechter zijn geweest. De politie sluit onder tussen niet uit dat er ook nog jongens voor de ge- 7 pleegde misdrijven worden aangehouden. Feyenoord kan vanavond tijdens de thuiswedstrijd voor de Champions League tegen Olympique Marseille niet beschik ken over Jon Dahl Tomasson. De Deen kampt met een ham stringblessure. Ulrich van Gobbel ontreekt wegens een lies kwetsuur. Jean-Paul van Gastel is hersteld van zijn blessure aan het dijbeen. De Ghanese verdediger Chris Gyan begint in de basis. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,13,15 en 17; sport: 18 en 19. foto Jasper Juinen/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Overste Karre mans heeft bij de val van Sre brenica wél zijn meerdere ingelicht over het lot wat vluch telingen in de Bosnische mos limenclave te wachten stond. Dat zei de omstreden militair gisteravond in een uitzending van het aktualiteitenprogram- ina Nova. Volgens Karremans loog gene raal Nicolai toen deze onlangs in hetzelfde tv-programma zei nooit iets uit Srebrenica te heb ben vernomen over liquidaties. Nicolai was destijds gestatio neerd in Sarajevo en gold als Karremans' meerdere. De leider van Dutchbat in Sre brenica gaf toe dat hij van mili tairen had gehoord dat er negen lijken van moslims vlakbij de Nederlandse basis lagen. Kar remans hield gisteravond vol dat hij niet wist wat de moslims die hij van het legerkamp liet vertrekken te wachten stond. De militair zei dat de mannen uit Srebrenica vrijwillig ver trokken. In het NOS-journaal zei Karre mans dat Dutchbat nooit had mogen worden uitgezonden. Hij wil dat het drama rond het Ne- derlandse detachement in een parlementaire enquête wordt uitgezocht. Gisteravond werd de Britse do cumentaire A Cry from the Gra ve uitgezonden. Daarin is het onthutsende beeld te zien van een lachende Karremans, die een cadeau voor zijn vrouw van de Servische oorlogsmisdadiger Mladic ontvangt. Karremans zei hierover gisteren dat 'een an dere expressie' beter was ge weest. „Maar iedereen was ge woon ontzettend blij dat het voorbij was." Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: HILVERSUM - De VARA be sluit voor het einde van dit jaar of de omroep een commerciële toekomst gaat opbouwen. Dat heeft V. Keur, directeur van de VARA gisteren tijdens een per soneelsbijeenkomst gezegd. Tijdens de vergadering liepen de emoties onder het personeel regelmatig hoog op. Tegenstan ders van commercialisering roerden zich en legden Keur het vuur na aan de schenen. Intussen heeft NOS-voorzitter Wolffensperger zich in de strijd gemengd. Tegenover het NOS- Journaal verklaarde hij gister avond zich grote zorgen te ma ken over de ontstane situatie, omdat de netpartners niet we ten waar ze nu aan toe zijn met het oog op de nieuwe program mering komend voorjaar, waar over nu al wordt onderhandeld. Beide netpartners, NPS en VPRO, zijn zo geïrriteerd over de situatie, dat zij het overleg met de VARA voor onbepaalde tijd hebben opgeschort. GPD pagina 2: VARA op glibberig pad Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1