a Pllfïllil Aanval op netwerk-illegalen Br Kritiek op VS na WTO-flop T wenskaarten Filip kust Mathilde op verzoek van het volk Paniek in skistadion leidt tot doodtrappen van vijf toeschouwers T S'9 I van uw eigen negatief! YD en CDA pleiten samen voor straf op binnenhalen familieleden Raadsels rond dood bankier Scheepswerf Schelde Waarschuwt mor drama Tweede deel Beneluxtunnel )p Maasbodem Batavia vaart haven Sydney binnen NASA snakt naar signaal van Mars Oranje groepswinnaar Overval in kerk 4 WEKEN VOOR Familiedrama eist zes levens PZC W 6 egeriachtig jwel geheel bewolkt en van tijd tot tijd jen. De temperatuur ligt rond 10 graden, waait een krachtige westenwind. Ze jaargang no. 287 landag 6 december 1999 ise nummers 1,80 'j I j (Nieuw: ook creatieve wensfarten met eigen tekst! Vraag ernaar in onze wink I „K rOTO VERSCHOORE p Goes Vlissingen Middelburg Hulst T« Zierikzee Etten-Lau 3or Jaco van Lambalgen iEN HAAG - De rege- mgsfracties in de Tweede [amer zijn diep verdeeld ver het illegalenbeleid. )e WD stelt samen met ppositiepartij CDA voor ,m buitenlanders die ille- ;alen naar Nederland ha- en hun verblijfsvergun- ling af te nemen. PvdA en 366 zijn het daar niet mee jens. be overheid moet veel harder iptreden tegen de tienduizen- len illegalen, stellen WD en CDA De fracties reageren hier- inee op een recent onderzoek tan de Erasmus Universiteit, [vaaruit blijkt dat veel illegalen tn Nederland via een netwerk tran landgenoten en familiele den aan een baan en een dak bo- yen him hoofd worden gehol pen. De politie treedt nauwelijks te gen die netwerken op zolang de (llegaal de criminaliteit maar piet ingaat. Volgens de onder zoekers wonen in Nederland lussen 100.000 en 150.000 ille- talen. yVD'er Kamp vindt de soepele Opstelling van de politie 'onac ceptabel'. „Mensen die illegaal h Nederland zijn moeten Ne- ierland zo snel mogelijk veria- en, want zij bemoeilijken de ritegratie van andere minder- ieden," betoogde hij gisteren in et tv-programma Buitenhof, lat de illegalen nodig zijn om 'erk te doen dat anders blijft ggen, ziet hij niet zo. „De werkloosheid onder Marok- aanse jongeren is heel hoog. ITJSSINGEN - „De scheeps- iouw in Nederland staat dich- er bij de afgrond dan u denkt." j)ie waarschuwing uitte R. van len Heuvel, voorzitter van de aad van bestuur van de KSG, laterdag bij de doop van de Ma ori Green. Het vrachtschip, (voorlopig) het aatste dat door Schelde icheepsnieuwbouw gebouwd n ontworpen is, markeert vol- ens Van den Heuvel de proble matiek van de scheepsbouw in Joord-West-Europa. De wer en kunnen hier niet op tegen de ige prijzen in met name Azië. io moet de KSG met lede ogen anzien hoe vervolgopdrachten de serie vrachtschepen waar- an de Makiri Green deel uit- laakt, naar China gaan. Tan den Heuvel riep de overheid (P, alle opdrachten voor grotere harineschepen aan de KSG te i imnen. Ook voor de gemeente lissingen had hij een bood- chap. De werf lijdt 10 tot 12 hiljoen verlies voor elk jaar dat t e verhuizing van het stadshart aar Vlissingen-Oost wordt uit- J esteld. Vlissingen kan door de ntwikkelingen wat te bespoe- ingen een bijdrage leveren aan et gezonde voortbestaan van Ie werf. pagina 7: scheepsbouw ziet einde naderen 3 [OTTERDAM - Het tweede ele ment van de tweede Benelux- unnel is gistermiddag met suc- - jes afgezonken en ligt nu op de Jodem van de Nieuwe Maas. jlcrdere pogingen waren de af- t jelopcn weken mislukt door Jibvorming. 3 Sisteren lukte het wel om het 140 meter lange gevaarte op ze ientien meter diepte af te zin- jen. Tijdens het karwei was de ifieuwe Maas richting Rotter- lamse haven gestremd voor het r .bheepvaart. p totaal moeten zes tunnelele- (ïenten vanuit een dok bij Ba- endrecht worden versleept en - fgezonken. Aanvankelijk was et de bedoeling dat de hele klus g oor Kerstmis zou worden ge- laard. Maar door de vertraging i- j'ordt dat nu vermoedelijk in de 5" 'Op van januari. ANP Laat de legale werklozen dan werken." CDA'er Wijn is het met hem. eens. „Zelfs erkende vluchtelin gen die de A-status hebben, zouden die status moeten ver liezen als zij illegalen helpen. Wij moeten echt de naïviteit voorbij." Mensensmokkel is een zwaar vergrijp dat klein begint, aldus Wijn. Ook mensen die een neef of een broer helpen moeten al worden aangepakt. De chris ten-democraat wil staatssecre taris Cohen (Justitie) en minis ter Peper (Binnenlandse Zaken) morgen aanspreken op de terug houdende opstelling van de po litie. „Alle illegalen moet het land uit. Daarbij moet een goede samenwerking komen tussen de Immigratie - en Naturalisatie dienst en de Vreemdelingenpo litie." D66 en PvdA zien niets in het plan van Kamp en Wijn om de verblijfsvergunning van 'hel pers' in te trekken. „Onwense lijk," oordeelt D66'er Dittrich kortweg. PvdA-Kamerlid Mid del wijst er op dat veel van de Turken en Marokkanen om wie het zou gaan de Nederlandse nationaliteit hebben. „Zolang we van Nederland geen politie staat willen maken, moet je al tijd rekening houden met een aantal illegalen," voegt hij daaraan toe. Streefcijfers Dittrich wil Cohen morgen wel wagen waarom de Vreemdelin genpolitie niet méér werk maakt van het opsporen en uit zetten van criminele illegalen. „Dan gaat het om mensen die een strafrechtelijk vergrijp ple gen, niet om diegenen die geen overlast veroorzaken," bena drukt Dittrich. Hij wil ook we ten of het klopt dat bepaalde politiekorpsen streefcijfers hebben voor het uitzetten van illegalen. D66 is daar absoluut tegen. GPD BRUSSEL - Na daartoe nadrukkelijk te zijn gemaand door het beneden samengestroomde publiek op de Grote Markt van Brussel kwam het er zaterdag dan toch van: prins Filip kuste zijn prinses Mathilde na de huwelijkssluiting in het stadhuis. De laatste prinselijke trouwerij van het millennium verliep overigens zonder incidenten. Het paar vertrok gistermorgen op huwelijksreis. Waarheen is onduidelijk. De omroep VRT meldde als mogelijke bestemmingen Polen en Egypte, foto Yves Logghe/AP pagina 12: sprookjeshuwelijk verloopt vlekkeloos. van onze redactie buitenland SEATTLE - De ministeriële conferentie van de WTO (We reld Handels Organisatie) in Seattle is mislukt. Dit betekent nieuw gezichtsverlies voor de Amerikaanse president Clin ton. De conferentie had het startpunt moeten zijn van een nieuwe ronde van handelsbe sprekingen tussen de 135 lidsta ten van de WTO. De Amerika nen, die de conferentie leidden, slaagden er evenwel niet in daarvoor een agenda op papier te krijgen. Staatssecretaris Ybema van Economische Zaken zei in Seattle dat WTO-directeur Moore en de Amerikaanse han delsgezant Barshefsky het onderhandelingsproces onder schat hebben. Ybema bekriti seerde opnieuw het Amerikaan se voorzitterschap. „Ze heeft een volstrekte verkeerde werk wijze gekozen. We wisten dat het een moeilijk proces was, maar wat nu is gebeurd, is niet overtuigend."Hij zei niet te we ten wat er nu moet gebeuren. „De situatie is volstrekt ondui delijk." Begin volgend j aar wordt op het hoofdkwartier van de WTO in Genève getracht de impasse te doorbreken. De EU maakte za terdag duidelijk dat alle conces sies die zij in Seattle deed weer van de baan zijn. Het spel begint van voren af aan, verzekerde landbouwcommissaris Fischler. De wijze waarop Europa haar boeren subsidieert blijft een van de grote geschilpunten tussen de EU aan de ene en de VS en de Cairns-groep van belangrijke agrarische producenten aan de andere kant. Ook de blokkade door de EU van in de VS gepro duceerd voedsel dat genetisch is gemanipuleerd blijft een strui kelblok. Bondskanselier Schroder en de bezoekende Spaanse premier Aznar hebben zaterdag ver klaard de mislukking te betreu ren. „Er moet niettemin zo snel mogelijk een nieuwe conferen tie over liberalisering van de wereldhandel komen. „Maar de voorbereiding moet beter zijn", aldus Schroder in Berlijn. Alles mis Voor de WTO en het gastland Amerika ging in Seattle alles mis wat er mis kon gaan. De bij eenkomst, die blijvend zal wor den herinnerd vanwege de on geregeldheden in de straten van Seattle, kwam met ernstige ver traging op gang. De eerste dag viel in duigen, omdat veel dele gatieleden door demonstranten werden tegengehouden. Op de tweede dag nam president Clin ton de Derde Wereld tegen zich in door te dreigen met straf maatregelen tegen landen die uitbuiting van (kind)arbeiders gedogen. Dit gebaar werd in het conferentiecentrum uitgelegd als een strategische blunder, die het risico van een fiasco verder vergrootte. 'Seattle' betekent een overwin ning voor de betogers tegen de WTO. „Misschien begrijpen de bewindslieden nu dat ze geen succes kunnen boeken zonder uitgebreid met elkaar en met maatschappelijke organisaties in hun eigen land te hebben ge sproken", zei A van Schaik, na mens Milieudefensie, - vanuit Seattle. GPD/ANP/RTR (Advertentie) wenst alle cursisten Jk SPD-Bedrijfsadministratie Fontys succes met hun examen! SYDNEY - De Batavia, de in Lelystad gebouwde replica van een VOC-schip, vaart langs het zaken kwartier van Sydney op weg naar een ligplaats bij het Maritiem Museum. De Batavia maakte de oversteek naar Australië als lading op een ander schip. De Batavia is afgemeerd bij het Nationale Scheepvaart Museum, waar de enorme driemas ter ruim een jaar zal blijven liggen. Hoewel de Ba tavia helemaal was opgetuigd en ook zeilen droeg, De brand in het appartement van de bankier Safra en diens dood stelt de politie van Monaco voor raadsels. Aanvankelijk werd gemeld dat de man en een verpleegster vrij dag tij dens de brandna een overval waren gestikt in de rook. De po litie zei later echter dat ze niet zeker was of er wel sprake was van overvallers. Het antennepark van NASA in Californië heeft tot gister avond nog steeds geen signalen opgevangen van de Mars Po lar Lander. De sonde had vrijdagavond moeten landen op de rode planeet. Nu het vanaf Mars stil blijft vragen de mede werkers van de ruimtevaartorganisatie zich angstig af of het miljoenen vergende project geen wegge gooid geld is geweest. De handbalsters van Oranje presteren zeer goed in het WK. Het Ne derlands team boekte zaterdag een sensatio nele zege op Europees kampioen Noorwegen en versloeg een dag later Wit-Rusland. Door de successen gaan de hand balvrouwen als groeps winnaar naar de achtste finale. Dinsdag is Roe menië daarin de volgen de tegenstander. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 en 12; zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21, 22 en 23. MAASTRICHT - Drie mannen' hebben gisterochtend de pas toor (82) en een kerkmeester (57) vau de Sint Hubertuskerk in Maastricht overvallen. Het ge wapende trio dwong hen de kluis te openen. Alle geld werd meegenomen. Ook zijn er miskelken gestolen. De 57-jarige Maastrichtenaar werd mishandeld en van zijn beurs beroofd. De man raakte lichtgewond. ANP van onze redactie buitenland INNSBRUCK - Vijf mensen zijn zaterdagavond doodgetrapt in een skistadion in het Oosten rijkse Innsbruck toen paniek uitbrak onder de toeschouwers bij het verlaten van het stadion. Volgens de politie zijn 39 men sen met verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Volgens de burgemeester van Innsbruck is het ongeluk mede het gevolg van overmatig drankgebruik. Het drama speelde zich af in het Bergisel-stadion dat met 40.000 toeschouwers uitverkocht was. In het stadion was een snow- board-spektakel. Enkele honderden mensen ver lieten voor het einde van het evenement het stadion. Hierbij gleed volgens de politie een aan tal van hen uit op een hellend terrein. Volgens de politie en hulpverleners heeft daardoor een van de dranghekken het be geven. Anderen zeiden dat het hek omviel toen enkelen er over heen wilden klimmen. Mensen verdrongen elkaar en tientallen werden onder de voet gelopen. Vervolgens raakten mensen in de verdrukking en brak er pa niek uit. Een politieagent loste een waarschuwingsschot in de lucht om te verhinderen dat hulpverleners zouden worden overlopen. De doden waren vier Oosten rijkse meisjes van 14 jaar of ou der en een Australische vrouw van 21 jaar, zo meldde het Oos tenrijkse persbureau APA. Van de gewonden liggen er vier in coma en voor hun leven wordt gevreesd. Het stadion zat volge pakt met rond de 40.000 toe schouwers. Burgemeester Herwig van Staa zei gisteren dat overmatig drankgebruik het ongecontro leerde gedrag van de toeschou wers waarschijnlijk in de hand heeft gewerkt. Volgens hem wa ren veel van de in het stadion jeugdige aanwezigen stom dronken. DPA/AFP/RTR/AP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-). (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: moest het schip in verband met de veiligheid in de haven worden gesleept. Naar verwachting zal het vaartuig een half miljoen bezoekers trekken. Tij dens de Olympische Spelen doet het 17e eeuwse zeilschip dienst als feestgelegenheid voor het NOCNSF. De originele Batavia leed in 1629 schip breuk bij de Australische westkust. Later brak een muiterij uit onder de overlevenden, die 125 mensen het leven kostte, foto William West/E PA SACRAMENTO - Een immi grant uit Laos heeft zaterdag in Sacramento (Californië) vijf van zijn zeven ldnderen om het leven gebracht. Daarna pleegde hij zelfmoord. De twee oudste kinderen, jon gens van negen en veertien jaar, wisten te ontsnappen, meldde het blad Sacramento Bee. De oudste zag de slachtpartij aan komen en nam de benen. Zijn broertje van negen sprong uit het badkamerraam van het ap partement dat maar een slaap kamer heeft. De moeder was óp het moment van de schietpartij bij de buren. Zij en haar man hadden al drie clagen ruzie. RTR Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1