Zorgen om dorpsagent onterecht Woede om sloop kunstwerk Dieren in Nood trakteert Maatschappelijk werk loopt tegen de grenzen aan Transportbedrijf De Rijke bouwt geen silo's in Zandstraat zeeland woensdag 1 december 1999 z 22 Actiecomité vraagt Oostburg om opvang asielzoekers te houden Bedrijfsleven Zeeland blijkt minst innovatief Politie terug naar wijk brengen kost wel wat tijd Rechter akkoord met uitlevering verdachten van seksmisdrijven Man beboet voor bedreigen jongen door Cris Sohier MIDDELBURG - De Zeeuwse vereniging tot bescherming van dieren Dieren In Nood viert vandaag haar vijftigjarig be staan. De vereniging werd op 1 december 1949 opgericht door actieve Zeeuwse die renvrienden met als hoofddoel het stich ten van een dierenasiel. Dat doel werd al snel bereikt. Met financi ële steun van het Middelburgse lid me vrouw Van Hoek-van Hoek kon de vereni ging in 1950 een stuk grond kopen aan de toenmalige Industrieweg (die tegenwoor dig Oostperkseweg heet) in Middelburg. De hokken zijn in de afgelopen vijftig jaar wel wat verbouwd, maar het woonhuis dat in 1950 werd gebouwd, gebruikt het huidige Middelburgse dierenasiel nog steeds. De vereniging heeft het asiel zelf beheerd tot 1984. In dat jaar werd het samenge voegd met het andere dierenasiel in Mid delburg. Dit asiel was gevestigd aan de Walcherseweg en ging uit van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Met de fusie kreeg het asiel een zelfstandig bestuur. Daar zaten destijds nog twee leden van Dieren In Nood in, maar eigenlijk heeft de vereniging sinds 1984 bestuurlijk niets meer met het asiel te maken. De vereniging geeft financiële ondersteu ning aan dierenopvangcentra, verstrekt advies aan eenieder die daar om vraagt en tracht gevallen van verwaarlozing en mishandeling van dieren op te lossen of liever nog te voorkomen. Daarbij kan zij rekenen op de steun van een trouwe kern van leden en donateurs Ter gelegenheid van haar vijftigste ver jaardag deelt Dieren In Nood traktaties uit. In plaats van geld te besteden aan een receptie of andere feestelijkheden, komt de traktatie van Dieren In Nood geheel ten goede aan de dieren. Ieder asiel in Zeeland heeft al aan het begin van het jubileum jaar een bedrag van vijfduizend gulden van de vereniging ontvangen, dat zij naar eigen inzicht mochten besteden. Vogel- en egelopvangcentrum De Mikke kreeg de helft van dat bedrag en tenslotte ging er ook nog vijfhonderd gulden naar dieren- hulp in Kosovo. door Sheila van Doorsselaer SCHOONDIJKE - Het actieco mité voor behoud van het cen trum voor aanvullende opvang voor asielzoekers (AVO) in het Schoondijkse Motel West, richt al zijn pijlen op de raadsleden van de gemeente Oostburg. De actiegroep hoopt dat de fracties de sluiting van de AVO opnieuw in stemming willen brengen. De sluiting van de AVO per 7 ja nuari 2000 heeft de tien Schoondijkenaren in de actie groep aangegrepen. Zij willen de 67 bewoners in het dorp hou den. „Om humanitaire rede nen", zegt J. Ruijtenburg, lid van het actiecomité. „Er is el ders in het land gewoon niet ge noeg plaats om de mensen op te vangen. Daarnaast is de AVO bij Schoondijke gaan horen en we willen dat de opvang daar ook blijft." Om hun argumenten kracht bij te zetten, stuurde de actiegroep alle raadsleden een brief met daarin hun bezwaren tegen de sluiting. De actiegroep hoopt dat de politieke partijen de slui ting kunnen tegenhouden. Daartoe moeten ze bij de eerst volgende raadsvergadering een motie indienen waarin zijn aan geven de sluiting van de AVO opnieuw in stemming te willen brengen. Ruijtenburg: „Ilc weet bijna zeker dat die motie er komt. De AVO loopt goed, er is geen reden om Motel West te sluiten." De actiegroep had dinsdagmid dag een bespreking met wet houder R. Leentfaar. De wet houder erkent dat de AVO op zich goed loopt, maar zegt niks tegen de sluiting te kunnen doen. Met het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) is afgesproken dat Motel West zou sluiten na de opening van asiel zoekerscentrum Hedenesse in Cadzand. Goed verhaal Leentfaar: „De actiegroep heeft een goed verhaal waarom het centrum moet blijven, maar het college zal geen initiatieven ne men. Die moeten van de raads leden komen." Leentfaar heeft er echter geen problemen mee dat de AVO 10 tot 14 dagen latei- zal sluiten dan 7 januari. Deze sluitingsdatum betekent dat de bewoners de week na kerst al moeten verhuizen. door Ben Jansen VLISSINGEN - Zeeland is de minst innovatieve provincie van Nederland. Van de bedrijven in het midden- en kleinbedrijf houdt 22 procent zich bezig technologische vernieuwing. Met dit percentage blijft Zee land ver achter bij de andere provincies. Volgens een publi catie van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is Fle voland de meest innovatieve provincie. Het CBS heeft gekeken naar het aantal kleine en middelgrote bedrijven dat in de periode 1994-1996 nieuwe producten of productieprocessen ontwikkel de. In Flevoland was 49 procent van de bedrijven op dit vlak ac tief. Op afstand volgden Gro ningen en Noord-Holland (38 procent). Ook het gat tussen Zeeland en de op één na minst innovatieve provincie (Drente) is groot. Van het Drentse mid den- en kleinbedrijf is 31 pro cent bezig met innovatie. Het landelijk gemiddelde ligt op 35 procent. In 1996 besteedde het Neder landse midden- en kleinbedrijf ruim 8 miljard gulden aan inno vatie. In Noord-Holland is met gemiddeld 251.000 gulden per bedrijf het meest uitgegeven. Zeeland is de op één na laatste met 111.000 gulden per bedrijf. Alleen in Friesland stak het be drijfsleven nog minder in inno vatie: 93.000 gulden per bedrijf. De bedrijven in het midden- en kleinbedrijf in Zeeland staken gemiddeld 17.000 gulden in ei gen onderzoek. Hier scoorde Zeeland weer het laagst. Het asiel in Middelburg koopt met de gift van de jarige dierenvereniging een videorecorder waarmee hondentherapeute C. Quist het gedrag van agressieve dieren kan bestuderen. foto Lex de Meester door Conny van Gremberghe SLUISKIL - De bewoners van Sluiskil kunnen gerust gaan slapen. Bij nacht en ontij zullen vier wijkdienders per toerbeurt waken over hun goed en eigen dom. Dit zei burgemeester R. Barbé van Terneuzen dinsdag tijdens de maandelijkse verga dering van de commissie open bare orde en veiligheid. Barbé reageerde op een brief van de dorpsraad Sluiskil, waarin het bestuur van het con tactorgaan zich zorgen maakte over de continuering van de po- litiewijkzorg in het dorp. Begin november verruilde wijkagent J. van Lare zijn baan bij de Her mandad voor een functie in het Politie zoekt brommerdieven VLISSINGEN - De politie Wal cheren is op zoek naar getuigen van twee brommerdiefstallen. Maandagavond werd vanaf de stoep van de Nieuwe Vlissingse- weg in Middelburg een licht blauwe Yamaha Bump met op vallend blauwe handvaten en een witte achtervleugel gesto len. De bromscooter stond op slot met een ketting. Het verze keringsnummer is SJW 546. Diezelfde avond werd uit de Bo- nedijkestraat in Vlissingen een zwarte Suzukibrommer gesto len. verzekeringsplaatje WNT 363. Ook die brommer was afge sloten met een ketting. Mechels theater in Den Dullaert HULST - Het Mechels Minia tuur Theater speelt vrijdag 3 de cember in gemeenschapscen trum Den Dullaert in Hulst het stuk 'Oud papier. Het verhaal gaat over Raymond en Rachel. Hij is portier in een hotel, zij werkt als schooon- maakster in een farmaceutisch bedrijf. Geleidelijk wordt dui- delij k dat hun leven een aaneen schakeling is van leugens en halve waarheden. De voorstel ling begint om 20.00 uur. bedrijfsleven. Na zijn vertrek zagen inwoners geen blauw meer in de straten van het ka naaldorp. Bovendien hadden zij begrepen dat, door een onderbezetting bij de politie in Terneuzen, dien ders die bewust hadden gekozen voor een politiebaan in de wijk vaak moesten inspringen op het hoofdbureau. Het wijkwerk lie ten ze dan voor wat het was. Politiecommandant E. Kint hield de commissieleden voor dat de wijkzorg voor de wijken en dorpen in Terneuzen op pa pier volledig geregeld is. „Er komt niet één politieagent terug in Sluiskiler komen er vier, ter wijl Van Lare voorheen drie ker nen moest bedienen. Die vier wijkagenten zullen per toer beurt - in een rouleersysteem - hun werk verrichten in de dor pen. Het is de bedoeling dat wij binnen afzienbare tijd naar een systeem van politiezorg op maat toegroeien. Daarvoor gaan we gesprekken aan met dorpsra den, onderwijsgevenden en an dere mensen in de dorpen die ons informatie kunnen ver strekken die voor het opzetten van wijkzorg op maat van be lang zijn. Daarmee zijn we nu volop bezig. Verder moeten we in onze werkschema's omscha kelen van een jaarrooster naar een meer flexiber systeem van werken. Dat vergt wat tijd." Zaamslag SGP'er P. Hamelink vond wat Kint aandroeg allemaal mooi en aardig, maar stelde verder on omwonden vast dat de wijkpoli- tiezorg in zijn woonplaats - Zaamslag - tot nu toe verre van optimaal is geweest. „Een agent twee uur in een oud gemeentehuisje laten zitten, dat werkt niet. Een wijkagent moet daadwerkelijk in het dorp aan wezig zijn. De klacht van de burgers is toch dat ze de agenten niet zien." Barbé vond Hamelinks kritiek niet geheel terecht. „Kijk, de politie is onder Goudswaard be gonnen met de invoering van de wijkzorg, dat systeem is nog niet volledig doorgevoerd, maar dat gebeurt op zeer korte termijn wel. Ik ben ervan overtuigd dat de dorpen op het gebied van po litiezorg niet tekort zullen ko men", aldus Barbé. Woningbouwvereniging verrast door commotie door Piet Kleemans door Jacques Cats MIDDELBURG - De bijzondere raadkamer van de rechtbank in Middelburg acht de uitlevering van twee Hulsternaren aan de Portugese gerechtelijke autori teiten toelaatbaar. De mannen - 58 en 29 jaar oud - moeten zich op het eiland Madeira verant woorden voor seksuele misdrij- De Hulsternaren hebben veer tien dagen de tijd om tegen de beslissing van de rechtbank in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. De minister van Justitie neemt een eindbeslissing over het uitleveringsverzoek. De rechtbank in Funchal op Madeira had in maart van dit jaar een internationaal bevel tot aanhouding van beide mannen afgegeven. Beiden worden ver dacht van deelneming aan een criminele organisatie en men senhandel. De 58-jarige man wordt bovendien beschuldigd van koppelarij. Misbruik De mannen zouden deel hebben uitgemaakt van een netwerk dat zich bezig hield met het opspo ren van minderjarige jongens en jong volwassenen, die in ge brekkige economische en socia le omstandigheden verkeerden. Zij werden aangezet tot seksue le handelingen. De organisatie zou voorts slachtoffers onder valse beloften naar het buiten land hebben gebracht, waar vervolgens misbruik werd ge maakt van hun maatschappelij ke verwaarlozing en hun gebrek aan bestaansmiddelen. De beschuldigingen spreken ook van de vervaardiging van pornofoto's en films van de slachtoffers. Het materiaal zou op plaatsen zijn gedeponeerd waar geregeld pedofielen ko men. De activiteiten moeten volgens de gerechtelijke autoriteiten op Madeira al in het begin van de jaren tachtig zijn begonnen. De rechtbank in Middelburg achtte vanwege verjaringsomstandig heden de uitlevering ontoelaat baar voor de feiten die werden gepleegd vóór mei 1989. Vervloesem De mannen uit Hulst ontkennen de pedofiele activiteiten. Ze voelen zich naar eigen zeggen het slachtoffer van de manipu laties van M. Vervloesem, de voorman uit een Vlaamse werk groep, die onderzoek doet naar gevallen van kinderporno. „Een pathologische leugenaar", ver kondigt de 58-jarige Hulster- naar vanuit het huis van bewa ring in Middelburg. Hij beschuldigt Vervloesem van het monteren van pornobeelden in een van zijn op Madeira ge maakte vakantiefilmpjes. Het belastend materiaal kwam bij Justitie in Funchal terecht en vormt nu mede aanleiding voor de uitlevering. door Aector Dooms MIDDELBURG - De reactie van een 33-jarige inwoner uit Vlissingen op een bal die zijn tuin in werd getrapt, was buitensporig. De man zette in maart een mes op de keel bij de 14-jarige voetballer. „Ik jou ste ken", zou hij hebben gezegd. Hoewel de verdachte gisteren voor de Middelburgse politie rechter ontkende een mes te hebben gebruikt, vond de offi cier van justitie bewezen dat hij de jongen ernstig had bedreigd. Hij eiste vier weken cel. Volgens raadsman A Neels waren er constant problemen in de woon wijk van zijn cliënt. „Men werd regelmatig lastiggevallen door spelende jongeren." Hij pleitte voor een voorwaardelijke straf. Politierechter A Janssens-van Kampen hechtte meer waarde aan de verklaringen van de drie voetballende jongens, die ge zien hadden dat de man hun vriend het mes op de keel had gezet. „De problemen zijn dit keer uit de hand gelopen." Ze legde de verdachte 500 gul den boete en een week voor waardelijke gevangenisstraf op. De verdachte is de proble men ontvlucht door naar Dor drecht te verhuizen. ZIERIKZEE - De Middel burgse kunstenaar Antoine Mes is woedend op de Schouw- se woningbouwvereniging Zeeuwland. Zonder enig over leg is een kunstwerk van hem, een meters hoog in baksteen uitgevoerd gordijn, gesloopt bij de verbouwing van het voormalige belastingkantoor in Zierikzee tot kantoor van de woningbouwvereniging. Mes overweegt juridische stappen. Zeeuwland is zich van geen kwaad bewust. Mes kreeg in het kader van de éénprocents-regeling, waarin bepaald wordt dat in nieuwe overheidsgebouwen een kunstwerk ter waarde van 1 procent van de bouwsom aan gebracht moet wordenin 19 81 opdracht tot het maken van het kunstwerk. Het Rijk trok er 80.000 gulden voor uit. Vo rig jaar nam de Schouwse wo ningbouwvereniging het be lastingkantoor over en begon een grootscheepse verbou wing. Beschermd Het was ons niet duidelijk dat dat bakstenen gordijn een be schermd kunstwerk zou zijn. We wisten ook niet van wie het was omdat er geen naam bij stond en het paste totaal niet in het concept van de architect die wij hadden ingehuurd", reageert adjunct-directeur van Zeeuwland A M. J. de Ceuster. „En in de verkoop voorwaarden van de Dienst der Domeinen - van wie we het pand hebben gekocht - wordt er niets over gezegd." Een schrale troost voor Mes. Hij is totaal overdonderd. „Als je zoiets te horen krijgt, voel je je beroerd. Alsof er een overval op je gepleegd is. Ik wil nu Het Gordijn van Antoine Mes is tot zijn teleurstelling verleden tijd. foto archief Wim Riemens eerst uitzoeken of ik op de een of andere manier verhaal kan halen." Mes heeft inmiddels steun gekregen van kunstena res Hedi Bogaers uit Zierikzee. Zij stelt dat Schouwen-Duive- land er met Het Gordijn een belangrijk stuk cultureel erf goed bij kreeg dat Zeeuwland niet had mogen slopen. „Had Antoine dan met lichtgevende graffityletters op zijn gordijn moeten schrijven 'Kunst' en 'Afblijven'? Zou, als hij dat ge daan had, dit kunstwerk ge vrijwaard zijn geweest van het brute geweld waarmee deze muur nu omver is ge haald?" Zij vindt het, afgezien van de vraag of het inmiddels ge sloopte Gordijn officiële be scherming genoot, onverteer baar dat kunst vernietigd wordt. „Gelukkig is er in Ne derland een wetgeving waarin een en ander bepaald is aan gaande ons cultureel erfgoed. Via allerlei instanties moet de onderste steen boven komen en moet bekeken worden hoe alle gedupeerden schadeloos gesteld kunnen worden." door Lilian Dominicus ZANDSTRAAT - Bewoners van Zandstraat hoe ven voorlopig niet bang te zijn dat transportbe drijf De Rijke uit Sluiskil nieuwe silo's aan de Mercuriusstraat plaatst. De provincie heeft de aanvraag voor de bouw van tien nieuwe silo's af gekeurd, nadat de Stichting Welzijnsraad Sas van Gent vorig jaar september een bezwaarschrift in diende. Dat zegt althans directeur E. Dobbeleïr van het transportbedrijf. De Rijke heeft de uitbreidings plannen op het terrein in de ijskast gezet en is in plaats daarvan voor een aantal activiteiten naar de vestiging in de havens van Antwerpen uitge weken. Het conflict tussen het transportbedri jf en Zand straat loopt al enkele jaren. Begin 1998 wilde De Rijke twintig silo's plaatsen. De gemeente Sas van Gent had al een vergunning verstrekt, maar het bedrijf maakte er geen gebruik van, omdat de pro cedure niet correct was verlopen. Daarop begon De Rijke enkele maanden later de hele procedure opnieuw, nu voor tien silo's. De gemeente startte een artikel 19-procedure om het bestemmings plan versneld te wijzigen. Bij de provincie liep een procedure over de maximale bouwhoogte van de silo's. De Stichting Welzijnsraad ageerde telkens namens de bewoners van Zandstraat tegen de plannen, omdat het uitzicht zou worden verpest. „Uiteindelijkkregen we geen toestemming van de provincie", meldt directeur E. Dobbeleir van De Rijke. „Daarom zijn we in Antwerpen begonnen met uitbreiden." Hij betreurt de gang van zaken. „De uitbreiding was goed geweest voor de werk gelegenheid in de Kanaalzone. Ik sluit daarom uitbreiding op langere termijn niet uit." Secretaris M. Vereecken van de stichting is blij verrast, maar verbaasd. „Wij weten hier helemaal niets van", is zijn reactie. „Voor zover wij wisten liepen de procedures nog. Ook burgemeester J. Lonink van Sas van Gent blijkt van niets te weten. „De artikel 19-procedure loopt voor zover ik weet bij ons nog." TERNEUZEN - De stichting Algemeen Maatschappelijk Werk Zeeuws-Vlaanderen heeft de grootste moeite om binnen de financiële marges te blijven. De stichting heeft het jaar 1998 als 'sterk werkdrukverhogend' er varen. De vraag om hulp groeide en medewerkers kregen ook zwaardere problemen op het bordje. Daarnaast zijn de toela tingseisen voor andere voorzie ningen strenger geworden, waardoor het maatschappelijk werk meer te verstouwen krijgt. Het jaarverslag 1998 bewijst dat het bestuur van de stichting dit najaar niet voor niets aan de noodrem trok en bij de gemeen te Terneuzen aanklopte om een ton extra. Deze week moet dui delijk worden of Terneuzen als nog bereid is deze subsidie te verlenen. De subsidieregeling die in 1996 werd vastgesteld, wordt door de stichting nog steeds gezien als een wurgcontract. Het maatschappelijk werk ver leende in 1998 in Zeeuws- Vlaanderen 2308 keer hulp, zij wordt echter maar voor 1920 keer betaald door de gemeen ten. De regio midden-Zeeuws- Vlaanderen (de Kanaalzone) sprong er het meest uit. Het aan tal korte contacten (minder dan één uur) steeg hier bijvoorbeeld van 517 in 1997 naar 754 in 1998. Terwijl in Oost- en West- Zeeuws-Vlaanderen het aantal korte contacten juist daalde. In Axel was de vraag naar maat schappelijk werk dat jaar zo hoog, dat de gemeente extra 'eenheden' inkocht om de an ders onvermijdelijke wachtlijst te voorkomen. Daarmee konden 24 cliënten extra worden gehol- teert het bestuur van de stich ting dat de zorgelijke financiële situatie door een terughoudend beleid binnen aanvaardbare grenzen is gebleven. De stich ting sloot het jaar af met een ne gatief saldo van ruim 48.000 gulden, ruim 16.000 gulden minder dan was begroot. Het bestuur waarschuwt er echter voor dat veranderingen met na me in de 'subsidiesfeer' absolute noodzaak zijn, omdat anders de financiële basis te smal wordt. Het stelt verder dat de samen werkingsovereenkomst met de andere AMW-instellingen in Zeeland in een afrondende fase verkeren. Zeeuws-Vlaanderen gaat voortaan het bedrijfsmaat schappelijk werk voor de ande re regio's verzorgen. Het bestuur streeft ernaar het maatschappe lijk werk voor woonwagenbe woners voort te zetten. Ook de begeleiding van langdurig werklozen krijgt een vervolg, evenals de medewerking aan het in 1998 opgerichte Jongeren Informatie Punt in Hulst. Vacaturestop De aanmelding en screening van cliënten voor het Bureau Jeugdzorg, een taak die het maatschappelijk werk heeft overgenomen, heeft in het begin voor wat problemen gezorgd, omdat er meer tijd mee gemoeid is, dan verwacht. Dit meerwerk wordt niet specifiek afgere kend. Ondanks de financiële proble men heeft het bestuur er van af gezien een vacaturestop in te stellen. Later bleek dat de ex ploitatie minder negatief was dan in eerste instantie leek, waarna besloten werd de maat regel niet toe te passen. door Pascalle Cappetti pen. In het jaarverslag consta-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 60