Axel biedt te weinig voor jeugd Wat rijmt er nou op 'opa'? IPZC Theater over pesten maakt indruk PZC Eerste akte voor landinrichting Ponte passeert Elodie zit het best in het vlees Zeven miljoen voor plattelandsproj ecten Sas hoeft rechtskosten van varkensboer niet nogmaals te vergoeden Brandweer voor tunnel en Sloegebied Pubers willen rondhangen zeeland 21 Ton subsidie voor nieuwe opleiding Dow stoot tijdelijk meer stikstof uit Politie zoekt informatie over auto's Spaanse cadeautjes voor jongeren Voorwaardelijke straf voor geweld Sint bezoekt Lamswaarde woensdag 1 december 1999 Pestkop Sylvia (links) heeft het in het toneelstuk voorzien op blonde Marjolein. foto Charles Strijd TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het ROC Westerschelde en de Hogeschool Zeeland een subsi die van 100.000 gulden toegekend voor het opzetten van een deeltijd HBO-opleiding werktuigbouw en elektro en een breed (voltijds) propedeusejaar. Met de eerstgenoemde oplei ding is dit schoolj aar reeds begonnen. Het propedeusej aar be gint volgend schooljaar. Het samenwerkingsproject tussen de onderwijsinstituten omvat ook nog een onderzoek naar hoe samengewerkt kan worden op het gebied van contractcursus sen. Dit onderzoek loopt nog. ROC Westerschelde en de Hoge school Zeeland besloten begin dit jaar om samen het HBO- onderwijsaanbod in de provincie te versterken. De subsidie wordt in hoofdzaak gebruikt om de aanloopkosten voor de nieuwe opleiding - zo'n 150.000 gulden - te bekostigen. TERNEUZEN - Dow Benelux in Terneuzen heeft van de pro vincie toestemming gekregen om tot uiterlijk 1 juli 2001 meer stikstofoxide uit te stoten dan volgens de vergunningsvoor schriften is toegestaan. D ow heeft de provincie om ontheffing gevraagd, nadat er deze zomer storingen waren geweest met de zogenaamde DeNox-unit. In deze installatie wordt onder druk de uitstoot van stikstof aan banden gelegd. Bij het uit ge bruik nemen van de unit werden diverse mankementen ge constateerd. die alleen te verhelpen zijn als de volledig ethy- leenfabriek (LHC1) buiten werking is gesteld. Dow heeft de provincie verzocht om tot de eerstvoorziene onderhoudsstop van de hele fabriek meer stikstof te mogen uitstoten. PHILIPPINE - De personen die vorige week inbraken bij een winkel aan de Waterpoortstraat in Philippine, zijn nog niet gevonden. Wel heeft politieonderzoek uitgewezen dat de in brekers in de nacht van donderdag 25 op vrijdag 26 november twee gestolen personauto's hebben gebruikt. Het gaat om een oud model, felgele Volkswagen Golf en een donkerblauwe Volkswagen Santana. Degenen die meer informatie kunnen verschaffen over de auto's of him inzittenden worden ver zocht contact op te nemen met de politie in Terneuzen. Tele foonnummer: 0115-694151. MIDDELBURG - De Zeeuwse jeugdhulpinstellingen Stich ting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) en Stichting Jeugdzorg Zeeland krijgen ruim twintigduizend gulden om sinterklaascadeautjes voor jongeren te kopen. Het geld komt van het Nationaal Fonds Kinderhulp. Jeugdzorg krijgt zo'n 7500 gulden voor cadeautjes voor ongeveer 250 kinderen, AZZ kan met 15.000 gulden voor vijfhonderd kinderen ca deautjes kopen. De twee instellingen helpen jongeren in Zee land die problemen hebben. MIDDELBURG - Een 27-jarige man uit Middelburg is dins dag door de politierechter veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf voor zijn agressieve gedrag. Hij moet ook contact opnemen met het centrum voor alcohol en drugsverslaving. Jaloezie, psychische problemen en zijn verslaving aan alcohol en drugs waren er de oorzaak van dat de veroordeelde volledig door het lint ging. Zo was het huis van zijn (ex-)vriendin in Middelburg tot drie keer toe het doelwit van vernielingen. Ook de woning van een vriend, die met zijn ex een relatie kreeg, werd niet gespaard. Het zwaarst tilde de officier van justitie aan het binnendringen van de wo ning van zijn vriendin. De man, die eerder al opgenomen was op psychiatrische afdelingen, heeft inmiddels een deel van de schade betaald. door René Hoonhorst AXEL - Axelse jongeren tussen 12 en 18 jaar vinden over het al gemeen dat er voor hen (te) wei nig te doen is binnen de gemeen tegrenzen. Een kwart van de jongeren, die een gedeeltelijk door jeugdigen zelf opgestelde enquête invulden, geeft echter aan ook maar weinig zaken in teressant te vinden. Velen van hen zijn niet aangesloten bij een club of vereniging. Slechts 63 van de uitgezette 593 enquêteformulieren kwamen ingevuld terug en een aantal conclusies is misschien ook al weer achterhaald, bevestigt jeugd- en jongerenwerker T. de Clerck. Zo heeft de gemeente de laatste maanden intensief con tact gezocht met een aantal 'hangj ongeren' die af en toe voor problemen zorgden in de buurt van sporthal 't Sportuus en de Sint Antoniusschool. Wethou der J. van Schaik en De Clerck zijn de dialoog aangegaan met de jongeren. „En dat werpt re sultaten af. Enkele jongeren stappen hier regelmatig binnen om informatie te vragen, een verzoek of een klacht te laten horen. Omdat wij ze nu per- LAMSWAARDE - Sinterklaas brengt zaterdag 4 december met een aantal Pieten een bezoek aan Lamswaarde. De kinderen verzamelen om 13.45 uur bij basisschool De Oostvogel. Met fairfare Vrijheid Eendracht wordt Sinterklaas aan het begin van het dorp ont haald. Na een tocht door Lams waarde volgt een middag met zang en dans in gemeenschaps centrum De Luifel. door Sheila van Doorsselaer IJZENDIJKE - Voorzitter T. Wijffels van de landinrichtings commissie Ponte, secretaris H. Jonkers en een notaris zetten" donderdagmiddag 2 december hun handtekening onder de eer ste akte van de vrijwillige verkaveling van landinrich- tingsgebied Ponte. De ruilver kaveling in Ponte is de eerste in Nederland, waarbij volledig op vrijwillige basis grond wordt geruild. Het gebied Ponte is drieduizend hectare groot en ligt ten zuiden van IJzendijke en Biervliet tot aan de Belgische grens. De gron den die in de eerste akte worden genoemd, bestrijken een gebied van 150 hectare, waarbij twee derde daadwerkelijk van eige naar verandert. Slechts vijftien tot twintig procent van het tota- soonlijk kennen, is het ook voor de gemeente makkelijker om contacten te leggen", betoogt De Clerck. De jeugd- en jongerenwerker gaf al eerder toe dat een respons van nog geen tien procent haar wat tegenvalt. Toch zullen de uitkomsten van de enquête goed worden bestudeerd en zal er - na overleg met de jongeren - zeker een aantal suggesties worden ingevuld. Of er een vaste jeugd soos komt, is overigens nog lang niet zeker. Burgemeester en wethouders staan wat huiverig tegenover zo'n dure voorzie ning, omdat het moeilijk is om een vast honk voor alle jongeren van 12 tot 18 jaar in te richten. Veel jongeren geven echter aan datrondhangen met leeftijdsge noten een heel belangrijke tijds passering voor hen is. Het café wordt alleen door een minder heid bezocht. Degenen die naar het café gaan, zoeken hun heil dan nog in veel verschillende etablissementen in Axel, Hulst en Terneuzen. 't Plaatje De skatebaan, het (winkelcen trum en in de zomer de omge ving van zwembad 't Plaatje horen tot de favoriete 'hang plekken' van de Axelse jeugd. Wethouder Van Schaik liet vori ge maand al eens weten zich voor te kunnen stellen dat de ge meente enkele hangplekken spaarzaam inricht met wat ele mentaire voorzieningen. Of die luxere hangplekken er komen en welke jeugdwensen nog meer in vervulling kunnen gaan, moet de komende maanden dui delijk worden. De leden van de commissie sociale zaken kun nen vandaag laten horen wat ze van de enquête en de resultaten vinden. De vergadering van de commissie begint om 9.00 uur en wordt gehouden in de tijdelijke B-en-W-kamer van het stad huis. Ie gebied moet worden uitge ruild. De grondruilmoet de aan leg van twee natuurgebieden bij de buurtschappen Turkeye en Pyramide mogelijk maken, evenals een bos bij IJzendijke. De stuwen in het reservaatge- bied zijn inmiddels gereed. Eind 2000 wordt begonnen met de in richting van het bos en de aan leg van de natuur- -en onder- houdsvriendelijke oevers. In de natuurgebieden worden ver schillende niveauverschillen aangelegd en stuwen moeten er voor zorgen dat het water niet terugloopt. Groningen Het vxtjwilligersproject Ponte is een primeur voor Nederland. De provincie Groningen volgt de verrichtingen op de voet, om de Zeeuws-Vlaamse aanpak later misschien over te nemen. De provincie en het Rijk hebben eerder enkele miljoenen aan subsidie verleend zodat de Dienst Landelijk Gebied (DLG) 170 hectare grond binnen Ponte kon aankopen. Het merendeel van de akkerbouwers in het ge bied heeft te kennen gegeven voor de vrijwillige verkaveling te voelen. Twee boeren willen absoluut niet meewerken, maar dat heeft nagenoeg geen gevol gen voor de aanleg van de na tuurgebieden. Het hoofddoel van het project is de verbetering van de ecologische hoofdstruc tuur, de verbinding van vel schillende natuurgebieden met elkaar, waarvan de Passageule de hoofdader vormt. De eerste akte wordt om 15.30 ondextekend in pax-tycentrum Het Mauxttshof in IJzendijke. Gedeputeex'de G. de Kok woont de ondextekening bij Advertentie Verkeersongeval - bedrijfsongeval FLOS DIELEMAN ADVOCATEN letselschade Gratis inloopspreekuur 2e en 4e vrijdag van iedere maand van 14.30-17.00 uur. Singelweg 2 - AXEL Ten kantore van mr. A. I. Cambier Tel info tel. 0118-637488 door Donja Odijk TERNEUZEN - Dat een klein pesterijtje grote gevolgen kan hebben, weten de brugklas leerlingen van het Zeldenrust- Steelantcollege sinds dinsdag maar al te goed. Theatergroep Benjamin speelde daar giste ren de anti-pestenvoorstelling Game Over. Het verhaal gaat over Sylvia die haar klasgenootje Marjo lein vex-nedert, bespuwt en chanteert. Een leerzaam stuk, vonden de leerlingen, hoewel ze het probleem op school niet echt kennen. „Hier op school wordt niet zo door Esme Soesman BORSSELE - In het jaar 2000 kan de Sloebrandweer een feit zijn. volgende week onderteke nen gemeenten, provincie, rijk en bedrijven een intentieverkla ring. Het streven is om voor 30 april volgend jaar overeenstemming over de nieuwe organisatie te bereiken. Voor de accommoda tie wordt uitgegaan van een lo- door onze regioredactie DEN IIAAG - De gemeente Sas van Gent hoeft niet nogmaals een schadevergoeding uit te ke ren aan de Brabantse varkens houder W. Vugts. Dit heeft de Raad van State beslist. De gemeente heeft aan Vugts al zo'n vierduizend gulden moeten betalen als vergoeding van pro- ceskosten. De varkensbax-on maakte deze kosten nadat de gemeente hem in 1995 vergun ningen weigerde te verlenen voor vier mammoetbedrijven aan de Middenweg in Westdox- pe. De Raad van State oordeelde dat deze vergunningen ten on veel gepest, dat valt best wel mee", vextelt Sven Klander- mans (12), die erg onder de in- druk was van de voorstelling. Pestkop Sylvia begint in het stuk met kleine pesterijtjes, maar die worden langzamer hand steeds ex'ger. De pesterij en bereiken hun hoogtepunt op het schoolfeest. Marjolein besluit in actie te komen tegen Sylvia, ze vindt hierbij- steun van de ouderejaars Petei', die plaatjes draait op het feest. Het is aan de toeschouwers te beslissen wie uiteindelijk het zieligst is, Sylvia of Maxjolein. De titel van de voorstelling is ontleend aan de anti-pesten- campagne 'Game Over, pesten x-echte geweigerd waren en ver- oox-deelde de gemeente tot een proceskostenvex-goeding. Behalve de proceskosten wilde Vugts van de gemeente echter ook de zogenaamde voox'berei- dingskosten terug hebben die hij gemaakt zou hebben vóórdat de vergunningsaanvragen wer den ingediend. Het gaat hier ook is geen spelletje' van de Stich ting Ideële Reclame (SIRE). De leerlingen van het Zeldenrost- Steelantcollege hebben in de studielessen aandacht besteed aan deze actie. „Toen de mees ter vroeg: 'wie heeft er wel eens gepest?' stak bijna iedereen zijn vinger op", vertelt Guille Navarro(13). „Hier in de brug klas wordt bijna niet meer ge pest, het gebeurt vooral op de basisschool. Alleen in het be gin van het jaar schelden ze je weieens uit voor brugwup of zo." Stefan van de La voir (13) werd een tijdje geleden gepest door een tweedeklasser: „Er was een jongen die me in de kleed- weer om kosten voor juridisch advies en rechtsbijstand. Deze claim is door de Raad van State afgewezen. Alleen in bijzondere omstandigheden wordt een be drag toegekend. Vugts claimde de schadevergoe ding omdat de gemeente Sas van Gent tegen beter weten in kamer van de gymzaal steeds tegen de prullenbak duwde. Iemand heeft dat een keer aan een leraar verteld en die heeft er voor gezorgd dat die jongen gesti-aft werd." Première De Groningse theatergroep Benjamin speelt sinds 1992 thexnatische jeugdvoorstellin gen. Van Game Over zijn in middels honderen voorstellin gen gespeeld op scholen door het hele land. In maait 2000 gaat het nieuwe programma Vlinder in de Stoxm in premiè re. Het thema van deze show voor derde- en vierdeklassers is zinloos geweld. de rest door de overheid worden opgebracht. Van de gemeenten - Borsele, Terneuzen en Vlissin- gen - wordt op jaarbasis drie ton verwacht. Het Rijk wil eveneens diie ton bijdragen, mits de pro vincie ook in de buidel tast. Van de zijde van de provincie wordt een ton verwacht. De Sloebrandweer gaat in de toekomst tegen betaling ook diensten leveren, zoals bijvoor beeld een tunnelwacht. zijn aanvraag zou hebben afge wezen. Sas van Gent bestrijdt dit. De vier vergunningsaanvra gen werden afgewezen omdat de bedrijven, elke tussen de 2500 en de 3500 mest varkens, op korte afstand waren gepland van het bos tussen de Vex'kave- lingsweg en de Graafschepe- sti-aat. Dit bos staat op kleigrond die niet voor verzuring gevoelig is. Ten tijde van de vergunnnings- aanvraag in 1995 ging het ge meentebestuur echter nog uit van gegevens van het Staring- centnxm. Dit onderzoeksinsti tuut kwam later terug op haar opvatting dat het bosgebied ge voelig is voor verzuring. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De Europese Commissie heeft voor de regio Zeeuws-Vlaanderen, met uit zondering van de Kanaalzone, een bedrag van bijna zeven mil joen gulden aan steungelden toegekend. De middelen moeten gebruikt worden voor projec ten, die de ontwikkeling van het platteland stimuleren. De EU-subsidie komt in de plaats van de zogenaamde 5B- gelden. De Europese Commissie heeft kortgeleden een punt ge zet achter dit subsidiefonds voor de plattelandsontwikke ling. Momenteel wordt gewerkt aan een nieuwe steumegeling, het Leadex-plus-programma en een nieuwe verordening voor plattelandsontwikkeling. Deze fondsen zijn echter nog niet aan te wenden. Reden voor de Euro pese Commissie om een ovex1- gangsregeling in het leven te roepen. Op grond van deze regeling kixnnen echter niet alle projec ten die voorheen voldeden aan de 5B-criteria in aanmerking komen voor subsidiëring. Al leen projecten die in het kader van het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling wer den gesubsidieerd, komen nog - tot 2007 - voor Europese steun in aanmerking. Het gaat dan om projecten die leiden tot de ontwikkeling van nieuwe pro ducten of tot kwaliteitsverbete ringen voor het midden- en kleinbedrijf, infrastructuur en dorpsvernieuwing, en land bouw en natuurmaatregelen. In totaal is nu zo'n 3,3 miljoen euro beschikbaar. Het provin ciebestuur gaat ervan uit dat de co-financiering door andere overheden (ook nog eens 3,5 miljoen euro) geen probleem zal opleveren. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Tijdens de Sincerklaasweek biedt VoiceMail Actueel u eerste hulp bij rijmen en dichten. U vindt er trouwens altijd handige tips, nieuws en leuke aanbiedingen. Neem nou bijvoorbeeld het dagelijks weerbericht, sport nieuws en uittips. VoiceMail Actueel hoort u na uw eigen VoiceMail berichten. Heel makkelijk en gratis bovendien. Bel 0842-333 Theo de Winter toont zijn prijswinnaars: de tienjarige limousin Elodie enhaarzoon Premier. foto Charles Strijd door René Hoonhorst HULST - Ze had wel eens va ker prijzen gewonnen bij keu ringen en wedstrijden. Maar Nederlands kampioene was de tienjarige Elodie nooit eerder. Haar krachtige uiterlijk, fijne bespiering en algehele ont wikkeling bezorgden limousin Elodie het kampioenschap tij dens de Nationale Vleesmani festatie in Zwolle. Elodie is eigendom van vee boer Theo de Winter. Hij fokt en mest limousins - bekende en gewilde Franse vleeskoeien - op zijn bedrijf midden in het natuurgebied Gx'oot Eiland. Of Elodie het helemaal op ei gen kracht heeft gehaald, weet baas Theo overigens niet ze ker. Want Elodie won de prijs samen met haar pasgeboren zoon Premiex", een perfect stierkalfje waarmee veeboer De Winter in de toekomst nog veel trofeeën hoopt te behalen. Premier is het vijfde kind van Elodie. Oudste zoon Hero wei'd twee jaar terug al eens resetvekampioen (tweede) bij nationale wedstrijden. Twee dochters werden door De Win ter vex"kocht, de derde dame moet in de nabije toekomst in de voetsporen van moeder Elodie treden en tot prijsrund uitgroeien. Enkele andex'e die ren van Groot Eiland kaapten verschillende keren rubxleks- prijzen weg, ook in Zwolle. Maar een algehele nationale kampioenstitel is een stuk zeldzamer. Het succes van Elodie en Pre mier smaakt echter naar meer en De Winter is dan ook vast van plan enkele diei'en volgen de keer tot in de puntj es voor te bereiden op de wedstrijd. Advertentie catie in de burnt van de Europa- nel en aan bedrijven in het Sloe- weg en de Belgiëweg nabij het gebied. De exploitatiekosten op dorp Borssele. jaarbasis woi-den geschat op 3,2 De Sloebrandweer moet profes- miljoen gulden. Daaxvan moet sionele brandweerzorg kunnen een gedeelte door het bedrijfsle- bieclen in de Westerscheldetun- ven (zo'n 2,4 tot 2,5 miljoen) en

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 59