ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Kamer zet rem op huren Kohl trekt boetekleed aan in affaire geheime partij potjes Glazen surprise Directie Philips wijkt geen meter EURO PAKKER 4 WEKEN 13 t/m 18 BBi Man waait van dak en overlijdt Middelburgse spoorbomen draaien dol Moderne mens koos twee routes Hamglazen deuren Aanvaring met staatssecretaris Remkes over maximale stijging Massagraven in Mexico wK' Mf ^fWUê A Senaat steunt verkleinen klas Betogers zitten WTO dwars ^intrcrtuin Paarden in Schouwen vergiftigd Roda wint Limburgse derby Niemandsland in Haringvliet Vroedvrouwen doen geen thuisbevallingen in millenniumnacht VOOR 16,00 [10° "18° W 5 Droog, maar veel wind Vandaag afnemende westenwind. Eerst nog wat regen maar vanmiddag overwegend droog en zacht weer. 242e jaargang no. 283 woensdag 1 december 1999 losse nummers 1,80 VLAARDINGEN - Een 45-jari- ge man is gisteren in Vlaardiu- gen overleden na een val van ze ven meter. Hij was samen met anderen be zig een dakkapel te plaatsen op een huis toen hij door de harde wind zijn evenwicht verloor. Omstanders poogden vergeefs de man te reanimeren. ANP MIDDELBURG - De spoorbo men bij de Schroebrug in Mid delburg hebben in de nacht van dinsdag op woensdag voor ver warring gezorgd. Automobilisten meldden de po litie dat de bomen lukraak op en neer gingen, waarbij de waar- schuwingslichten aan en uit sprongen. Het was vannacht nog niet duidelijk of de oorzaak een technisch mankement was of dat het aan de sterke wind (zuidwest 7) lag. NEW YORK - De 'moderne mens' is vanuit zijn geboortege- bied Afrika twee wegen ingesla gen. De ene ging naar het Mid den-Oosten, de andere naar Zuid-Azië en Australië. Itali aanse en Duitse onderzoekers toonden dit aan met behulp van DNA-materiaal. De moderne mens ging ongeveer honderdduizend jaar geleden voor het eerst op weg. Via Noord-Afrika ging hij naar het Midden-Oosten. Zo'n zestig duizend jaar geleden trok een tweede groep vanuit Oost-Afri- ka via de kust van Zuid-Azië naar Australië en de eilanden in de Stille Zuidzee, aldus de on derzoekers in het vaktijdschrift Nature Genetics. DPA Advertentie Vakkundig geplaatst! #Glashandel MELIESTE II Bezoek onzz mam showroom,! van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Kamer en Staatssecretaris Rem kes (Volkshuisvesting) zijn gisteren met elkaar in aanvaring gekomen over de maximale huur stijging voor volgend jaar. Een Kamermeerderheid sprak zich uit voor een stijging van de huren met hooguit twee pro cent. Remkes is daar tegen. Hij bespreekt deze week in het ka binet wat hij met de Kameruit spaak moet doen. De Kamer maakt wel een uit zondering op de maximale ver hoging. Eigenaars die een veel lagere prijs vragen dan is toege staan, mogen de huursom met hooguit 4,25 procent verhogen. De huur van een woning wordt berekend via het waarderings systeem. Het aantal voorzienin gen bepaalt mede de maximale huurprijs. Vraagt de verhuurder minder dan zestig procent van dat maximum, dan mag hij van de Kamer de huur met ten hoog ste 4,25 procent verhogen. Voor deze regeling komt circa veertig procent van de huurwoningen in aanmerking. De rest moet rond het inflatiepercentage zit ten (rond de twee procent). Remkes meent dat mensen met de laagste inkomens de dupe worden van de Kameruit spraak, omdat de woningbouw verenigingen ergens compensa tie vandaan willen halen. De Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 DEN HAAG - De Eerste Kamer steunt het plan van staatssecre taris Adelmund om de laagste klassen in het basisonderwijs te verkleinen. Adelmund erkende gisteren overigens dat een klei ne klas geen beter onderwijs ga randeert. De bewindsvrouw ziet het pro ject in samenhang met de plan nen om computers in de klas te zetten en het beroep van leraar aantrekkelijker te maken. Dat noemde zij de kwaliteitsdrie hoek. Met het oog op de komen de CAO-onderhandelingen be nadrukte Adelmund dat betere arbeidsvoorwaarden noodza kelijk zijn om meer leraren te trekken. De staatssecretaris zei dat tegen een Senaat die in meerderheid twijfelde of de klassenverkleining wel nut heeft. Ondanks die vraagtekens steunden WD, D66, Groen- Links en de kleine christelijke partijen het plan om de groepen terug te brengen tot gemiddeld twintig leerlingen. ANP Tweehonderd medewerkers van Philips Lighting Terneuzen gingen gisteren naar het hol van de leeuw. foto Peter Nicolai door Joost Bosman EINDHOVEN - Het conflict tussen de vakbonden en de directie van Philips over de sluiting van de spaarlampenaf deling in Terneuzen zit compleet op slot. Philips ontving dinsdag in Eindhoven weliswaar meer dan tweehonderd stakende werkne mers, maar wilde beslist geen overleg. De demonstranten kregen van directeur J. Braat van de Philips Lighting te horen dat het elektronicaconcern slechts dan een toelichting op de sluitingsplannen wil ge ven, als de werknemers de staking beëin digen. Inhoudelijke onderhandelingen over het alternatieve plan van de onder nemingsraad (met de nodige investerin gen alle spaarlampenactiviteiten concen treren in Zeeuws-Vlaanderen) zijn beslist niet aan de orde. „Als regel bij Philips geldt: zolang er wordt gestaakt, wordt er niet gepraat. De bonden weten dat", aldus Braat. Hij stelde dat er beter over een goed sociaal plan gepraat kan worden. Het reguliere overleg met de overige vesti gingen binnen de lichtdivisie dat voor gis teren stond gepland, werd afgezegd. De bonden zagen daarin een duidelijke aan wijzing dat Philips Terneuzen niet op zichzelf staat en dat de andere lichtfa brieken in Nederland zullen volgen. Braat ontkende dat gisteren. Hij verklaarde het opschorten van het halfjaarlijkse overleg door de staking in Terneuzen. Braat vond niet dat Philips de schijn tegen zich heeft. „Het gaat hier niet om schijn, dit is de rea liteit." Waardering Ten overstaan van de Philips-medewer- kers verklaarde de directeur van de licht- divisie de teleurstelling over de sluiting in Terneuzen te begrijpen. „Het gaat er niet om dat jullie niet goed hebben' gewerkt. Maar door de marktontwikkelingen en de prijserosie ontkomen we niet aan deze be slissing", herhaalde Braat het standpunt van Philips. Voor het OR-plan sprak hij nogmaals zijn waardering uit. „We heb ben het wel degelijk goed bestudeerd. Maar het plan is te risicovol en heeft een te lange uitvoeringstermijn. Als we het zou den invoeren, verdwijnt Philips geheel van de spaarlampenmarkt", voorspelde Braat. Wel wil hij het standpunt van Phi lips nogmaals toelichten, en hij riep de werknemers op daarover weer snel het ge sprek met Philips te openen. Na-papegaaien FNV-bestuurder J. Cuperus toonde zich na afloop van de demonstratie teleurge steld. „Ik had slimmere opmerkingen van Philips verwacht. Nu was het te veel na- papegaaien van het bekende standpunt. Waarom wil Philips niet inhoudelijk on derhandelen over het OR-plan? Als het gelijk aan hun kant is, hebben ze toch niets te vrezen? Vandaag had de directie kunnen voorkomen dat in Terneuzen de zaak escaleert. En misschien zelfs de sta king kunnen beëindigen." pagina 19: Philips laat ook gemeentebestuur links liggen mensen met de laagste inko mens wonen volgens hem meestal in de goedkopere wo ningen. Bij die huizen is de kans groot dat de huur wel met 4,25 procent omhoog mag. D66, bedenker van het voorstel, en PvdA, SP, GroenLinks, GPV en RPF die het steunen, denken dat dit mee zal vallenZo blij ven afgestudeerde studenten vaak ergens wonen waar zij relatief weinig huur betalen. Dat zijn niet de zieligste gevallen. De Woonbond zit op dezelfde lijn. Kwetsbare gevallen zijn mensen met huursubsidie. Zij krijgen huurverhoging boven het inflatiepercentage gecom penseerd, aldus voorzitter M. van Veen. Zij noemde de wens van de Kamer een doorbraak. „De huren zijn de laatste jaren onnodig hoog geworden." Curatele CDA en WD zijn tegen de D66- motie. Aanvankelijk was de WD voor een motie van D66 die verhuurders opdroeg de stijging te beperken tot het inflatiecij fer. Dat er nu alleen een uitzon dering wordt gemaakt voor ver huurders die minder vragen dan zestig pro.cent van de maximale huursom, is voor de liberalen niet te verkroppen. Volgens de VVD stelt deze bepa ling de woningbouwverenigin gen onder curatele. Het CDA vindt dat door de motie te veel huurwoningen komen te vallen onder de maximum-stijging. Remkes vindt een maximale huurverhoging van iets meer dan vier procent in2000en2001 acceptabel. Hij wil dat de huren pas daarna met niet meer dan het inflatiepercentage stijgen. Dit gaat de Kamer niet ver ge noeg. GPD/ANP SEATTLE - De Wereldhandels organisatie WTO heeft de ope ningsceremonie van de confe rentie in het Amerikaanse Seattle afgelast. Reden voor het schrappen zijn de felle betogin gen, zo maakten WTO-functio- narissen gisteravond bekend. „Er is besloten alle ceremoniële zaken te laten vallen en over te gaan tot het werk waarvoor we zijn gekomen", aldus een WTO- functionaris. Uiteindelijk be gon de conferentie vijf uur na het geplande openingstijdstip. De politie van de Amerikaanse stad rekende tientallen mensen in. De duizenden betogers zijn uiteengejaagd met traangas, rubberen kogels en pepper- spray. Demonstranten tegen 'het carnaval van het kapitalis me' gingen enkele delegatiele den te lijf en blokkeerden ho tels. Ook ruiten van vestigingen van multinationals moesten het ontgelden. ANP/RTR pagina 7: Seattle vol betogers Advertentie Witte aronskelkachtige plant in een mooi glazen vaasje.Verrassend geschenk in deze cadeaumaand. Deze trendy Spathiphyllum wil wel graag binnen op een licht plekje staan. Nu compleet van 15.95 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 www.intratuin.nl (V HET GROENE WARENHUIS Koopavond: vrijdag tot 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag v.a. 8.45 uur. door Peter van Nuijsenburg BERLIJN - Ex-bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren het bestaan van geheime partijre keningen toegegeven waarover alleen hij de beschikking had. Met het geld financierde hij tij dens zijn voorzitterschap van de CDU activiteiten van zijn par tij-afdelingen. Van persoonlijke verrijking was echter geen spra ke, aldus de huidige partijvoor zitter Wolfgang Schauble. De rekeningen zijn eind 1998 opge doekt. Kohl moest het partijbestuur gisteren tekst en uitleg geven over zijn rol in een omkoop schandaal dat de CDU zwaar dreigt te beschadigen. Eind vo rige week is door een krant het bestaan van 'zwarte kassen' bij de christen-democraten ont huld. Later bevestigde een voormalige partijsecretaris, Heiner Geissler, dat Kohl op de hoogte was van het bestaan van deze rekeningen. Geissler is in 1989 door Kohl aan de kant ge zet en sindsdien een verbitterd tegenstander van de ex-kanse- lier. Kohl legde gisteren tijdens een persconferentie in Berlijn een korte verklaring af. De 'nevenrekeningen' waren bedoeld om snel te kunnen in springen in het dagelijkse werk van de CDU. „Dat leek mij ge rechtvaardigd", aldus Kohl. Hij ontkende nadrukkelijk dat hij ooit steekpenningen had aange nomen maar nam de politieke verantwoordelijkheid op zich van de fouten die tijdens zijn ambtsperiode (1982-1998) zijn gemaakt. Hij zei ook spijt te hebben van de onduidelijkheid en gebrek aan controle die mo gelijk in strijd zijn met de wet. Indien dat laatste het geval is Advertentie Lademand, handige en decoratieve opbergmand in loogkleur. Voor lectuur, kerstspullen of plant. 3,95' GOES, NIEUWE RIJKSWEG 20. 0113-215395, RENESSE. LAONE 20. 0111-461031, OOSTBURG, NIEUVELTWEG 56, 0117-652279, EUROPA UIN Journalisten en cameraploegen probeerden gisteren een glimp op te vangen van de zoekactie naar massagraven in Mexico vlak bij de grens met de Verenigde Staten. Daar zou den slachtoffers van drugsbendes zijn begraven. Agenten van de Mexicaanse en Amerikaanse federa le politie overvielen gisteren twee locaties. Niet een dodelijk virus maar giftig hooi is vijf paarden in de Schouwse manege Lisiduna fataal geworden. In augustus leidde het plotselinge overlijden van de paarden tot veel commotie. De manege eist een schadevergoe ding van de leverancier van het hooi. Roda JC heeft dinsdagavond de Limburgse krachtmeting met MW gewonnen. Door een 3-1-zege klom de ploeg uit Kerkra- de naar de derde plaats in de KPN Telecompetitie. MW speel de het grootste deel van de wedstrijd met tien man. Tomasic kon er al na twintig minuten uit met twee O "7 keer geel. Op het eiland Tiengemeten in het Haringvliet lijkt de tijd te hebben stilgestaan. Er zijn nog twee boeren actief maar hun vertrek is slechts een kwestie van tijd. Als zij vertrokken zijn wordt op Tiengemeten de klok tweehonderd jaar teruggezet, dan komt een natuurplan in uitvoering, dat het ei- land terug moet brengen in de staat zoals het er toen i bij lag. 1 feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; uit: 13,14, 15,17 en 18; zeeland: 19,20,2123 en 25; sport: 27,28 en 29; buitengebied: 31,32,33,34 en 35. moet de CDU een boete van vele miljoenen mark vrezen. Schauble verklaarde er van overtuigd te zijn dat Kohl voor zichzelf geen cent heeft aange nomen. De zorgvuldigheid van Kohl is legendarisch. Als kanse lier had hij zelfs een potje voor postzegels voor privé-corres- pondentie. .Kohl zal zich ook moeten ver antwoorden voor een parlemen taire onderzoekscommissie die de schenking onderzoekt aan de CDU van de wapenhandelaar Karl-Heinz Schreiber. Die schonk in 1991 een miljoen aan de toenmalige CDU-penning- meester, mogelijk als 'dank' voor de levering van pantserwa gens aan Saudie-Arabië. GPD door Arjan van Westen GOES - Kiezen voor een thuis bevalling in de millenni umnacht is in Zeeland onmoge lijk. Dat heeft het Regionaal Crisisteam Zorg dinsdag beslo ten. Hoogzwangere vrouwen moeten naar het ziekenhuis, waar extra kraamhulpen aan wezig zullen zijn. Vrouwen die rond dè jaarwisse ling zijn uitgerekend, moeten vanaf het moment dat ze weeën krijgen naar het ziekenhuis. „In totaal gaat het om zo'n tien vrouwen", zegt F. Hendriks, ex tern adviseur van het Regionaal Crisisteam Zorg. In dit team zit ten vertegenwoordigers van on dermeer de GGD, ziekenhuizen en verloskundigen. Er zijn door het team noodplan nen gemaakt om de jaarwisse ling zo soepel mogelijk te laten verlopen. Assistentie De maatregel is volgens Hendriks nodig omdat door stroomuitval en communicatie problemen de kraam- en vroed vrouwen anders niet op tijd bij de bevalling kunnen zijn om as sistentie te verlenen. Per zie kenhuis zullen nu drie kraam vrouwen met eventuele hulp van gynaecologen de bevallin gen begeleiden. Of een wouw rond de eeuwwis seling thuis kan bevallen, wordt bepaald door de regio waar men woont. Ook vrouwen van Tholen, dat buiten het aan dachtsgebied van het Zeeuwse crisisteam valt, moeten naar het ziekenhuis. In overleg met zie kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom hebben verloskundi gen besloten geen thuisbeval lingen te doen. Net als Zeeland traden de re gio's Bergen op Zoom en Breda gisteren in het voetspoor van Arnhem en Rotterdam, waar verloskundigen al eerder heten weten om tijdens de oudejaars nacht geen thuisbevallingen te doen. In Roosendaal hoeven de vrouwen niet verplicht naar het ziekenhuis. In Amsterdam is situatie totaal anders. Verloskundigen hebben aangekondigd tijdens de mil lenniumnacht te staken en aan dacht te vragen voor het perso neelstekort en de in hun ogen la ge lonen. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: (Advertentie) Extra St. Nicoiaas koopavonden bij Europa Tuin Goes op woensdag 1/12 donderdag 2/12 en vrijdag 3/12. (Doorlopend geopend van van 9 lot 21 uur). De leukste St. Nicoiaas geschenken koopt u in de giftshop bij Europatuin. Europatuin Goes, Nw. Rijksweg 2 D, 's-Heer Hendrikskinderen 0113 215395 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 53