Reimerswaal begraaft strijdbijl De Schans groot genoeg voor huisvesting honderd asielzoekers Grootscheepse oefening bij Duinoord Gemeente trekt 6 ton uit voor sanering camping Berkenhof Walcheren in teken van snelheidscontroles Rechter akkoord met uitlevering verdachten van seksmisdrijven Boete voor bedreigen voetballende jongen Staatssecretaris tegen overgangsregeling gewasbescherming Eén urnenmuur voor Reimerswaal zeeland woensdag 1 december 1999 s 22 Gemeenteraad zet punt achter twist met ministerie VROM Tijdens de grootscheepse brandweeroefening in verzorgingscentrum Duinoord, doen brandwachten er alles aan om een beknelde automobilist uit zijn benarde positie te bevrijden. foto Marijke Folkertsma Brandweer en zorgpersoneel doorstaan kritische test door Nilsten Brinke BURGH-HAAMSTEDE - Verzorgings centrum Duinoord in Burgh-Haamstede vormde dinsdagavond het toneel voor een grootscheepse oefening voor het zorgper soneel en de brandweer Schouwen-Dui- veland. Met een gesimuleerd dubbel ongeval werd het de samenwerkende brandweerposten Burgh-Haamstede en Renesse knap lastig gemaakt. De training vond plaats om het aanvals plan van de brandweer en het ontrui mingsplan van Duinoord kritisch te testen. Onder toeziend oog van postcom- mandant R. Vermeer kwam de brandweer uit Burgh-Haamstede onder leiding van bevelvoerder B. Meddeler iets na half ze ven in actie om volgens scenario een in zijn auto beknelde automobilist te bevrij den. Deze was op de oprit van Duinoord in die positie geraakt door een verkeerd be laden vrachwagen, waarvan twee boom stammen op de auto waren gevallen. Een medewerker van een elektriciteitsbe drijf, die op dat moment in de kelder van het verzorgingscentrum onderhouds werkzaamheden uitvoerde, werd afgeleid en ging kijken bij het voorval. Hij vergat echter zijn snijbrander uit te zetten. Kort daarop sloeg het personeel van Duinoord, gewaarschuwd door de elektronische brandmelder, weer alarm. Een tweede tankautospuit uit Renesse arriveerde, en het was aan officier van dienst, H. van de Maas, om de dertig samenwerkende brandwachten snel op hun goede plaats te krijgen. Twee bezoekers van Duinoord waren volgens het scenario onvindbaar. Tot overmaat van ramp slaagde een ande re elektriciteitsmedewerker er door de heftige rookontwikkeling niet in om de uitgang van de kelder te verlaten. De oefe ning verliep volgens het boekje, want na zeventig minuten kan Van de Maas het sein 'brand meester' afgeven en waren alle slachtoffers in veiligheid gebracht. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het gemeentebe stuur van Schouwen-Duive- land is bereid zes ton bij te dragen aan de sanering van camping De Berkenhof in Re nesse in het kader van de Regio visie Schouwen-West. Het is de bedoeling dat de vrijkomende grond wordt gebruikt voor her inrichting als natuurgebied. De gemeente is bereid elders campingplaatsen te creëren ten behoeve van de gasten van De Berkenhof die door deze sane ring hun kampeerplekje kwijt raken. Het gaat in totaal om 127 campingplaatsen. Wethouder C. W. Veerhoek verwacht dat circa tachtig gasten bij de ge meente zullen aankloppen om een vervangende plek. Het is de bedoeling al deze camping plaatsen op één locatie te situe ren aan de Rampweg in Renesse waar nog een perceel van 2,5 hectare beschikbaar is. De resterende ruimte wil Veer hoek graag even in reserve hou den omdat er in de toekomst door aanleg van de recreatiever- deelweg ook nog met camping plaatsen geschoven zal moeten worden. De wethouder wist de leden van de commissie ruimte lijke ordening en economische zaken (roez) dinsdagavond te overtuigen met deze uitleg. De woordvoerders van SGP/GPV, WD, D66 en CDA pleitten er aanvankelijk voor een deel van de vrijkomende campingplaat sen i n de vrije verkoop te gooien, maar daarin zag Veerhoek dus i weinig heil. De plannen van Camping Bona Fide in Renesse tot uitbreiding I met 150 kampeerplaatsen viel in minder goede aarde bij de commissie roez. Het bedrijf heeft in het kader van de I Regiovisie Schouwen- West een ambitieus plan ingediend tot kwaliteitsverbetering. Dat houdt onder meer in vergroting van de oppervlakte per cam pingplaats en uitbreiding van de centrumvoorzieningen. Om deze kwaliteitsverbetering eco- i nomische haalbaar te maken, wil de eigenaar zijn camping met 150 plaatsen uitbreiden. De overkoepelende toetsingscom missie van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) bracht een posi tief advies uit over dat plan, maar de gemeente denkt daar heel anders over. Zij acht uit breiding met 150 plaatsen niet in verhouding staan met de hui dige omvang van het bedrijf. De commissieleden waren una niem in hun afwijzing van het plan van Bona Fide. door Miriam van der Schot VLISS1NGEN - Politie, mare chaussee, provincie en Veilig Verkeer Nederland controleren vandaag de hele dag intensief op snelheid op Walcheren. De actie is bedoeld om de weg gebruiker één dag lang zoveel mogelijk te confronteren met het eigen snelheidsgedrag. De controles door de politie en marechaussee worden op onop vallende plaatsen uitgevoerd. Daarnaast controleren provin cie en Veilig Verkeer Nederland ter waarschuwing met radar en display. Bij het passeren van een display kan de weggebruiker aflezen hoe hard hij reed. De borden geven dan aan: U rijdt km/uur. Bestuurders die lezen dat ze te hard rij denzij n dus ge waarschuwd. Bij de posten van politie en ma rechaussee geldt geen pardon. Te hard rijden levert direct een bon op. De acceptgiro wordt la ter toegezonden. De controle posten kunnen overal op Wal cheren opduiken. Daardoor kan het gebeuren dat weggebruikers op één rit meerdere displays passeren maar ook meerdere i onopvallende posten. Bestuur ders die te hard rijden, kunnen dan ook meerdere bekeuringen ontvangen. De normale politie controles vanuit permanente kasten en radarpalen gaan ge woon door. Deze controles en de inzet van laserguns staan los van de grootscheepse actie. door René Schrier KRONINGEN - De gemeente raad van Reimerswaal heeft een punt gezet achter de zogenaam de VROM-affaire, de strijd met de inspecteurs van het ministe rie. Alleen het BBR-raadslid M. Weststrate bleef opstandig. Hij vond dat de gemeente best door kon gaan met de eigen interne richtlijnen voor het afgeven van bouw- en milieuvergunningen, in strijd met de wet. Het was duidelijk dat de raads leden de kwestie beu waren na alle discussie en publiciteit die er over geweest is. Ze spraken er hun tevredenheid over uit dat de gemeente nu versneld bezig is verouderde bestemmingsplan nen zo snel mogelijk te actuali seren. A van Stee (SGP) constateerde nog eens dat de gemeenteraad Provincie wil geluidsgrenzen vliegveld handhaven MIDDELBURG - De provincie voelt niets voor een nieuwe be rekening van de geluidsgrenzen van vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden. Een verlaging van het aantal vliegbewegingen kan volgens het college van Ge deputeerde Staten alleen in goed overleg met de vliegveld directie worden bereikt. De Statencommissie ruimte, milieu en water gaf onlangs in meerderheid aan de geluids grenzen te willen aanpassen. In de huidige berekening is uitge gaan van 60.000 starts en lan dingen per jaar. De commissie wilde naar 45.000 vliegbewe gingen toe. Het college van Ge deputeerde Staten laat in een notitie weten dat het verzoek van de Statencommissie weinig uithaalt. De zonering stelt geen absolute grens aan het aantal vliegbewegingen, maar geeft aan hoeveel geluid mag worden geproduceerd. Een daadwerkelijke verlaging van het aantal vliegbewegingen kan volgens GS in een overeen komst met de directie van Mid den-Zeeland worden geregeld. naar eer en geweten heeft ge handeld. maar daarbij wel de wet heeft overtreden. Hij vond overigens dat het college van burgemeester en wethouders niet al te gretig moet ingaan op het aanbod van de VROM-in- spectie om kennis en deskun digheid beschikbaar te stellen voor het aanpakken van de pro blematiek. Want dan zou vol gens hem de weegschaal wel eens naar de andere kant kun nen doorslaan. ,,Zij bekijken het anders dan een normaal mens", stelde hij vast. Verder hield Van Stee een pleidooi voor behoud van de zogenaamde hobbystallen voor paarden in de gemeente. Dat laatste komt bin nenkort aan de orde bij de vast stelling van het bestemmings plan Buitengebied zo kreeg hij te horen. Inhaalslag Wethouder M. van Overloop (BBR) merkte op dat zestig pro cent van de Zeeuwse gemeenten kampt met verouderde bestem- mingsplannnen. en problemen heeft met een inhaalslag. I. Vo gelaar (WD) voegde er aan toe dat het dossier van de gemeente Reimerswaal bij VROM net op de verkeerde plaats op het ver keerde moment op de verkeerde stapel lag. Hij vond de interne richtlijnen zo slecht nog met. Dat blijkt volgens hem uit het feit dat ze nu wel als bouwste nen voor het nieuw-e beleid kun nen worden gebruikt. Weststrate nam het allemaal niet zo luchtig op. Hij citeerde uit een PZC-artikel waaruit bleek dat de VROM-inspecteurs een oogje hebben dichtgekne pen als het gaat om een serie pa viljoens op het strand van .Schouwen-Duiveland. Hij vond dat de inspectie over Reimers waal een 'rapport van niks had uitgebracht waar totaal niks in stond'. „Gelet op het rapport en op hetgeen de inspectie ons op legt, voor iets dat totaal niets voorstelt ben ik tegen het in trekken van onze eigen interne regels." Wethouder Van Overloop noem de het echter een utopie die in terne regels overeind te houden. „Dan stel je jezelf buiten de werkelijkheid", zo veroordeelde hij de opstelling van zijn partij genoot en fractievoorzitter Weststrate. door Mieke van der Jagt GOES - Het is nog niet met ze kerheid te zeggen of en wan neer er honderd asielzoekers in het voormalige pensionte huis voor lichamelijk gehandi capten De Schans in de Beu- kenstraat in Goes komen wonen. Een woordvoerster van het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA) kan alleen bevestigen dat met projectont wikkelaar Van Garderen, de eigenaar van het pand, geke ken is naar de geschiktheid van De Schans voor de huis vesting van een grote groep mensen. Dat de gemeente Goes zich overvallen voelt door de mede deling, vindt de COA-woord- voerster overdreven. Volgens haar is Goes in een normaal stadium van de procedure in gelicht. De Schans, waar ooit een klei ne dertig lichamelijk gehandi capten gehuisvest waren, staat sinds oktober leeg. Dat in een gebouw waar dertig mensen woonden, honderd andere mensen gehuisvest kunnen worden, is volgens het COA ze ker. Behalve de kamers van de vroegere bewoners, zijn er per soneelsruimten, vergader ruimten en recreatieruimten, die samen geschikt gemaakt kunnen worden voor gebruik door alleenstaanden en gezin nen. Het COA heeft richtlijnen waaraan ruimten moeten vol doen en De Schans voldoet aan die richtlijnen. Of het asielzoekerscentrum er komt, hangt wel gedeeltelijk af van de gemeente Goes. Het COA gaat over de voorwaar den die Goes zou moeten scheppen in onderhandeling. Volgende week zal daarmee een aanvang worden gemaakt. Het is bijvoorbeeld vrijwel ze ker dat er een onderwijsvoor ziening moet komen en de ge meente is verantwoordelijk voor de schol ing van alle inwo ners. Of in Goes extra politie mensen komen, net als toen de gemeente tien jaar geleden in de voorhoede stond bij de cen trale asielzoekersopvang, moet uit die onderhandelin genblijken. Volgens de woordvoerster van het COA heeft de opvang in De Schans niets te maken met de vroegere opvang in het voor malige ziekenhuis Bergzicht. Procedures zijn veranderd en ook de manier waarop zaken worden vergoed, is heel anders geregeld dan vroeger. Wat in Goes nog vers in het geheugen ligt, is dat de gemeente onbe hoorlijk lang heeft moeten wachten op gelden die waren toegezegd. Wijkvereniging De wijkvereniging Goes-Zuid heeft nog niet op het bericht gereageerd. Voorzitter J. Lou- werse wil eerst de koppen eens bij elkaar steken maar heeft wel meteen de gemeente ge beld. De gemeente Goes laat vandaag (woensdag) huis- aan-huis een brief bezorgen waarin de berichtgeving enigszins wordt afgezwakt. In de brief staat dat het COA on derzoekt of in De Schans huis vesting van honderd asielzoe kers mogelijk is. Mensen in de wijk reageren, gevraagd naar wat ze ervan vinden, lauw op het bericht. C. van der Meulen woont vlakbij De Schans maar ziet niet in wat hij in de kwestie te zeggen zou kunnen hebben. „Als op een zeker moment een congre gatie witte paters het huis naast het mijne koopt, heb ik, noch de gemeente daar iets over te vertellen. De Schans is gebouwd om er mensen te la ten wonen, zolang ze er geen paarden, varkens of koeien gaan houden, lijkt het mij lo gisch dat het wordt toege staan." Mevrouw A M. Maas, ook een buurtbewoonster, heeft niks tegen asielzoekers. „Ik hoop alleen niet dat ze die mensen, net als vroeger in Bergzicht, veel te lang in veel te kleine ka mertjes laten wonen. Want dan vraag je om problemen." door Jacques Cats MIDDELBURG - De bijzondere raadkamer van de rechtbank in Middelburg acht de uitlevering van twee Hulstenaren aan de Portugese gerechtelijke autori teiten toelaatbaar. De mannen - 58 en 29 jaar oud - moeten zich op het eiland Madeira verant woorden voor seksuele misdrij ven. De Hulstenaren hebben veer tien dagen de tijd om tegen de beslissing van de rechtbank in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. De minister van Justitie neemt een eindbeslissing over het uitleveringsverzoek. De rechtbank in Funchal op Madeira had in maart van dit j aar een intemationa al b evel tot aanhouding afgegeven. Beiden worden verdacht van deelne ming aan een criminele organi satie en mensenhandel. De 58- jarige man wordt bovendien be schuldigd van koppelarij. De mannen zouden deel hebben uitgemaakt van een netwerk dat zich bezig hield met het opspo ren van minderjarige jongens en jong volwassenen, die in ge brekkige economische en socia le omstandigheden verkeerden. Zij werden aangezet tot seksue le handelingen. De organisatie zou voorts slachtoffers onder valse beloften naar het buiten land hebben gebracht, waar vervolgens misbruik werd ge maakt van hun maatschappelij ke verwaarlozing en hun gebrek aan bestaansmiddelen. De be schuldigingen spreken ook van de vervaardiging van pornofo to 's en films van de slachtoffers. Het materiaal zou op plaatsen zijn gedeponeerd waar geregeld pedofielen komen. De activiteiten moeten volgens de gerechtelijke autoriteiten op Madeira al in het begin van de jaren tachtig zijn begonnen. De rechtbank in Middelburg achtte vanwege verjaringsomstandig heden de uitlevering ontoelaat baar voor de feiten die werden gepleegd vóór mei 1989. Vervloesem De mannen uit Hulst ontkennen de pedofiele activiteiten. Ze voelen zich naar eigen zeggen het slachtoffer van de manipu laties van M. Vervloesem, de voorman uit een Vlaamse werk groep, die onderzoek doet naar gevallen van kinderporno. „Een pathologische leugenaar", ver kondigt de 58-jarige Hulster- naar vanuit het huis van bewa ring in Middelburg. Hij beschuldigt Vervloesem van het monteren van pomobeelden in een van zijn op Madeira ge maakte vakantiefilmpjes. Het belastend materiaal kwam bij Justitie in Funchal terecht en vormt nu mede aanleiding voor de uitlevering. door Aector Dooms MIDDELBURG - De reactie van een 33-jarige inwoner uit Vlissingen op een bal die zijn tuin in werd getrapt, was buitensporig. Daarover kon dinsdag op de zitting van de Middelburgse politierechter geen misverstand bestaan. De man zette een mes op de keel bij een 14-jarige jongen toen die op 19 maart dit jaar een bal in zijn tuin schopte. „Ik jou steken", zou hij hebben gezegd. Hoewel de verdachte gisteren ontkende een mes te hebben ge bruikt, vond officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello bewezen dat hij de jongen ern stig had bedreigd. Hij eiste vier weken cel. Volgens raadsman A Neels waren er constant pro blemen in de woonwijk van zijn cliënt. Hij pleitte voor een voor waardelijke straf. Politierechter A Janssens-van Kampen hechtte meer waarde aan de verklaringen van de drie voetballende jongens, die ge zien hadden dat de man hun vriend het mes op de keel had gezet. „Het zijn problemen die al eerder speelden, maar dit keer is het uit de hand gelopen Ze hield rekening met persoon lijke omstandigheden en legde de verdachte 500 gulden boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf op. De ver dachte is de problemen ont vlucht door naar Dordrecht te verhuizen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De landbouw is voldoende tegemoet gekomen door zeven stoffen voor gewas beschermingsmiddelen nog twee jaar toe te staan. Staatsse cretaris G. H. Faber van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) wil niet meer concessies doen. De zeven stoffen waarom het gaat, die vooral in de fruit- en groenteteelt worden toegepast, voldoen officieel niet meer aan de milieu-eisen. Faber wil ze nog tot 2002 handhaven, omdat ze 'landbouwkundig onmis baar' zijn. Zonder die middelen vallen teelten weg. In 2002 moe ten ze opnieuw worden beoor deeld. Het begrip 'landbouwkundige onmisbaarheid' wil Faber ver ankeren in regelgeving, maar die wordt pas medio volgend jaar van kracht. Volgens WD- Kamerlid J. Geluk dreigt daar door een groot probleem te ont staan met stoffen waarvan voor die tijd de toelating vervalt. Om dat te voorkomen, diende hij dinsdag in de Tweede Kamer een motie in voor een over gangsregeling. Die motie werd ondersteund door het CDA en de SGP, maar ging Faber te ver. Zij verwacht geen moeilijkhe den en vindt dat het College voor Toelating van Bestrij dingsmiddelen (CTB) voldoen de in huis heeft om die middelen goed te toetsen. Geluk verweet Faber onvol doende rekening te houden met de praktijk van alledag, wat zij ontkende. De staatssecretaris toonde meer sympathie voor moties van GroenLinks, waarin de landbouw de opdracht krijgt snel werk te maken van de intro ductie van minder-milieuon- vriendelijke bestrijdingsmid delen. „Want", stelde Faber, „het blijven gewasbescher mingsmiddelen die niet voldoen aan de milieu-eisen." Het nieuwe regime voor de toe lating van bestrijdingsmidde len, waaraan landbouwkundige onmisbaarheid als criterium is toegevoegd aan de reeks 'gevol gen voor milieu, arbeidsom standigheden en volksgezond heid', blijft in principe van kracht tot dit is geregeld in Eu ropees verband. Dat zou in 2003 het geval zij n, nu wordt 2 0 0 7 ge noemd. door René Schrier KRUININGEN - Een voorstel van de VVD in de gemeenteraad van Reimerswaal om in vijf dor pen in die gemeente een urnen muur te plaatsen voor het bij zetten van as van overledenen heeft het niet gehaald. Er komt slechts één urnenmuur en wel op de algemene begraafplaats te Kruiningen. Het WD-voorstel kreeg alleen de steun van de PvdA, waarmee het met in totaal vijf stemmen werd verworpen. Vooral de confessionele partijen SGP en RPF waren fel tegen de bouw van de muren. Begraven is volgens de SGP de enige verant woorde wijze van lijkbezorging. De WD-er I. Vogelaar wierp daar tegenin dat een stijgend aantal mensen behoefte heeft aan crematie en dat iedereen de vrijheid moet hebben om die laatste wilsbeschikking te kun nen uiten. Dat respect moet op gebracht worden, stelde hij vast, ook door mensen die het daar om principiële redenen niet mee eens zijn. De meerderheid van de raad concludeerde dat er meer ur nenmuren komen als blijkt dat daar behoefte aan is. Daarmee is de discussie volgens Vogelaar terugebracht tot het niveau van vraag- en aanbodspel en daar wenste hij zich bij dit onder werp van te distantiëren. De principes van de SGP en de RPF kwamen ook bij een ander agendapunt aan de orde, name lijk de subsidiëring van een na tionaal kampioenschap biljar ten, op een zondag in maart te Yerseke. De SGP was tegen om dat er op zondag gebiljart wordt en verweet de RPF dat die niet ook tegen de subsidiëring was. A Jumelet van die partij zag in een onschuldig spelletje biljart, eventueel op zondag na de kerk dienst, geen enkel bezwaar. De organiserende biljartvereniging kan 500 gulden tegemoet zien. foto Willem Mieras In De Schans woonden vroeger zo'n dertig lichamelijk gehandicapten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 48